Παράξενη εμπειρία του πατέρα μου.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Τώρα mpamiatzi πώς έφτασες στο αυθαίρετο συμπέρασμα (4) ότι δεν ενδιαφέρεται για απάντηση, αδυνατώ να καταλάβω. Κοινώς δηλαδή οποιοσδήποτε δεν έχει μια λογική εξήγηση για κάποιο φαινόμενο, είναι είτε βαλτός είτε βλάκας; Ωραία λογική. Να περιμένουμε δηλαδή λογικές εξηγήσεις για τα πάντα από τα μέλη του φόρουμ; Να μην υπάρχουν απορίες; Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Μην ξεχνάς ότι κι εσύ κατηγορήθηκες ότι είσαι βαλτός. Εσένα μπορεί να μη σε πείραξε, άλλους όμως τους πειράζει, ιδίως όταν δεν είναι βαλτοί. Για αυτές τις αβάσιμες κατηγορίες μιλάμε.
δεν ειναι αυθερετο το συμπερασμα μου και θα το εξηγησω. Αν ο κωστας δεν ηταν αδιαφορος θα το παλευε, θα ελεγε ρε παιδια τα πραγματα δεν ειναι ετσι, θα μας εδινε σαφεις πληροφοριες, Ο τυπος ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ και μετα απο μια δυο μερες ηρθε να πεταξει μια ακομα πληροφορια οτι το νησι το αγιο ορος και οτι δεν κατασκευασε την ιστορια. εχεις ενα δικιο οσον αφορα οτι αυτα δεν τα εγραψα στο τελευταιο μου ποστ και δεν προκυπτε το συμπερασμα αυτο απο τις πληροφοριες που μας δινει. αυτο προκυπτει (η αδιαφορια του) απο τις πληροφοριες που δεν μας δινει και την ολη του συμπεριφορα. νομιζω οτι τα προφανή δεν χρειαζονται να εξηγουνται
εγω δεν τον χαρακτηρισα ουτε βαλτο ουτε βλακα. εσυ δινεις αυτους τους χαρακτηρισμους. εμενα θα μπορουσες να με κατηγορισεις οτι εδωσα ορισμους οπως δογματικος ή αδιαφορος.

οσον αφορα τωρα την δικη μου συμπεριφορα , εγω δεν καταλαβα οτι κατηγοριθηκα για ανοησια ή βαλτη συμπεριφορα. Αντιληφθηκα μια κοροιδια αλλα μεχρι εκει, και αυτη την ειρωνια κοροιδια την δεχτηκα σαν απολυτα φυσιολογικη (και οχι αρκετη κοροιδια)παρολα αυτα θεωρω οτι η συμπεριφορα μου θα πρεπει να ελεγχετε σε καθε μου ποστ. Επειδη εβρισα την πανατζια και γαμω το χριστο και ολο του το σοι θα πρεπει να δεχτω απο την κοινοτητα ετσι απυροβλητα Χεμα δεν ειναι αυτοΩΡΙς ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ?

το θεμα ομως δεν ειναι αυτο!!!!
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Θα πω και εγώ το εξής. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τσακωνόμαστε με κανέναν και κανέναν λόγο. Γιατί να χαλάμε την διάθεση μας. Δείτε τους πιστούς ως πρόκληση για να ασκήσεται την πολύ καλή ικανότητα που έχεται πολλοί εδώ μέσα στο λόγο και όχι ως σάκο του μποξ. Εμένα προσωπικά δεν το κρύβω μου αρέσουν τα flames και μου αρέσει να κάνω το τρολ και να βάζω φυτιλιές αλλά όχι τα βρισίδια και οι τσακωμοί. Λίγη ειρώνεια δεν βλάπτει αλλά όχι με το καλημέρα ντροπή λίγη φιλοξενία.
πάντα φιλικά
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:Θα πω και εγώ το εξής. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τσακωνόμαστε με κανέναν και κανέναν λόγο. Γιατί να χαλάμε την διάθεση μας. Δείτε τους πιστούς ως πρόκληση για να ασκήσεται την πολύ καλή ικανότητα που έχεται πολλοί εδώ μέσα στο λόγο και όχι ως σάκο του μποξ. Εμένα προσωπικά δεν το κρύβω μου αρέσουν τα flames και μου αρέσει να κάνω το τρολ και να βάζω φυτιλιές αλλά όχι τα βρισίδια και οι τσακωμοί. Λίγη ειρώνεια δεν βλάπτει αλλά όχι με το καλημέρα ντροπή λίγη φιλοξενία.
πάντα φιλικά
Τα flames και οι φυτιλιές φέρνουν τα μπινελίκια αργά ή γρήγορα. :mrgreen:
Εξάλλου τί κάνουμε εδώ, χαϊδεύουμε τα γένια μας;
Τώρα όσον αφορά τη χρησιμότητα των πιστών, προσωπικά δεν τους βλέπω καθόλου χρήσιμους. Ίσως είναι λίγο χρήσιμοι για άτομα που ακόμα αμφιταλαντεύονται κατά πόσο είναι άθεοι ή όχι. Δεν τους κακολογώ, όλοι έχουμε περάσει από αυτή τη φάση.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι ένας άθεος που έχει καταλήξει στην αθεϊα μέσα από ορθολογισμό και σκεπτικισμό δεν θα πάθει τίποτα αν συζητήσει με έναν Χριστιανό είτε αν ο Χριστιανός κάνει κατήχηση είτε όχι. Αν δεν θέλετε να μιλήσετε σε πιστούς για οποιονδήποτε λόγο, απλά αγνοήστε τους! Έχουμε καταντήσει σαν τους φανατικούς θρήσκους που δεν αντέχουν κάποια άλλη άποψη. Δώσαμε τις απαντήσεις μας στον Κώστα, αν θέλει μπορεί να συζητήσει και σε άλλα θέματα, αν όχι κανένα πρόβλημα. Εμείς είμαστε καλυμένοι από την πλευρά μας. Όταν υπάρχει κάποιος θρήσκος στο φόρουμ, μπορούμε να κάνουμε ενδιαφέρουσες συζητήσεις, όταν δεν είναι, ενδιαφέρον γίνονται μόνο τα topics με θέμα την πολιτική ή πόσο χρόνο θα έχουμε για να κάνουμε επεξεργασία τα post μας...
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ πάλι θεωρώ ότι οι moderators κάνουν τη δουλειά τους μιά χαρά.Κανένας δεν αποθάρρυνε κανέναν απ'το να κάνει κριτική σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε,όσο σκληρή κι αν είναι.

Όμως εδώ,από κάποιους χρήστες παρατηρήθηκαν κάποιες μορφές συμπεριφοράς,που κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν μπορούν να γίνουν ανεκτές στο πλαίσιο ενός πολιτισμένου διαλόγου:Έρχεται κάποιος και λέει κάτι που το θεωρούμε (χωρίς αποδείξεις,μόνο με υποψίες) ψέμα και τον ίδιο εγκάθετο,βαλτό,πληρωμένο πράκτορα και κάποιες φορές τον στολίζουμε με μπινελίκια.Μπορεί οι υπόνοιες να είναι βάσιμες,αλλά αποδείξεις δεν υπάρχουν (και νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα ξέρουμε τι σημαίνει αποδείξεις.Οι αποχρώσες ενδείξεις αφορούν τον εισαγγελέα,όχι τους συντονιστές μιάς ανοιχτής διαδυκτιακής αγοράς).Άλλωστε,έστω ότι όντως όσοι κατηγορούνται ως βαλτοί και εγκάθετοι είναι κιόλας.Και τι έγινε ρε παιδιά;Εδώ γίνεται κουβέντα,τίποτε άλλο.Σιγά τ'αυγά δηλαδή και να πετάξει κάποιος μιά μαλακία και να αποπροσανατολίσει την κουβέντα.Σάμπως και πολλοί από μας δεν το έχουμε κάνει χίλιες φορές;Τι φοβάστε,ότι θα είναι κάποιος χριστιανοταλιμπάν κάπου και θα γελάει μαζί σας λέγοντας "χαχαχά κοίτα τους μαλάκες τσιμήσανε με την παπαριά που τους πέταξα";Και τι έγινε,πληγώθηκε ο εγωισμός μας;Αλλωστε όπως είπα και αλλού,μαλακίες πιστεύουν μαλακίες λένε.Και οι μαλακίες συνήθως στηρίζονται σε αντιφατικά στοιχεία,λογικά σφάλματα,ευπιστία σε βαθμό κακουργήματος,ανεκδοτολογικές ενδείξεις και αδυναμία εκφοράς συγκροτημένου λόγου.Εσείς δηλαδή τι νομίζετε ότι οι διάφοροι που γράφουν τα κουλά είναι άθεοι ή άτομα με αναπτυγμένη κριτική σκέψη που ξέρουν ότι αυτά που γράφουν είναι σαχλαμάρες αλλά το κάνουν μόνο και μόνο για να μας τη σπάσουν;Συγγνώμη αλλά που ζείτε ρε παιδιά;Ο κόσμος είναι γεμάτος από ανθρώπους που όντως σκέφτονται έτσι και όντως πιστεύουν σε τέτοια πράγματα.Ε λοιπόν τι να κάνουμε να τους αρχίζουμε όπου τους βλέπουμε στις πέτρες;Να τους ξαποστέλνουμε και να καθόμαστε εμείς και μείς και να τα λέμε μεταξύ μας ωραία,καλά και αυτάρεσκα;Ή να γίνουμε σαν τις ομάδες περιφρούρησης της ΚΝΕ και όποιος μας φαίνεται κάπως στραβός να τον πλακώνουμε στις κλωτσιές φορώντας του και ένα μυτερό καπέλο που να γράφει απάνω "είμαι εγκάθετος και προβοκάτορας";

Και στην τελική είναι δεν είναι στα παλιά μας τα παπούτσια.Το μόνο που ζήτησαν οι moderators είναι να αποφεύγονται οι υβριστικοί χαρακτηρισμοί.Έτσι θέλουν να λειτουργεί το forum τους και έχουν δικαίωμα να απαιτούν (αν και μέχρι τώρα μόνο παρακλήσεις έχω δεί) την συμμόρφωση με κάποιους στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς.Και μην αρχίσουμε τα στρεψόδικά τώρα του τύπου "και να σου πούν ότι το άγιο όρος είναι νησί είναι βρισιά γιατί υποτιμά την νοημοσύνη μου"...Όλοι ξέρουμε τι είναι βρισιά και τι δεν είναι και το ανακαλύπτουμε αμέσως όταν ο στόχος του "λουσίματος" είμαστε εμείς οι ίδιοι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Τα flames και οι φυτιλιές φέρνουν τα μπινελίκια αργά ή γρήγορα
Η αλήθεια είναι ότι πάντα υπάρχει κάποιος που παρεκτρέπεται αλλά αυτός συνήθως παρεκτρέπεται έτσι και αλλιώς είτε είναι flame είτε απλή κουβέντα. Αν θες μπορείς να είσαι κόσμιος και ας έχει ανάψει η κουβέντα. Είναι θέμα θέλησης.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Το νησί ήταν το Άγιο Όρος και δεν την κατασκεύασα εγώ, μου την είπε ο πατέρας μου για να με κάνει να πιστέψω σε τέτοιου είδους θαύματα.Μια λογική εξήγηση ψάχνω και εγώ λες και δεν έχω άλλη δουλειά θα κάθομαι να γράφω ψεύτικες ιστοριούλες σε φόρουμ.
Στο Άγιο Όρος δεν μπορείς να μπεις χωρίς γραπτή άδεια, πάνω στην οποία αναγράφεται το όνομά σου, έχει πάει ο πατέρας μου και είδα τα χαρτιά. Και σίγουρα υπάρχει έλεγχος και στην ακτή.

Επίσης, υπάρχει wireless (internet).

Επιπλέον, είναι γνωστό πως σε σπηλιές υπάρχουν μπόλικα βαθουλώματα, ιδανικά για να χώσεις και να κρύψεις πράγματα (όπως πχ. laptop, δονητές και άλλα τέτοια αντικείμενα αξίας).
Τα συμπεράσματα δικά σας.


Επίσης, θεωρώ ότι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ "ηγούμενος"/"μοναχός"/άλλος καραγκιόζης στο άγιο όρος είναι διεφθαρμένος, αν δεν ήταν δεν θα ήταν εκεί, ο μισογυνισμός και η πρωτόγονη, ενάντια στην ανθρώπινη φύση νοοτροπία είναι ολοφάνερη. Και αυτοί οι "πολύ αθώοι και άγιοι" στις σπηλιές πολύ ύποπτοι μου φαίνονται. Εκτιμώ περισσότερο έναν διεφθαρμένο που δε ντρέπεται να το κρύψει (και αλήθεια, εδώ δημιουγείται το εξής ερώτημα, είναι άραγε διεφθαρμένος αυτός που δρα διεφθαρμένα, αλλά με διαφάνεια;), παρά έναν "άγιο", που τελικά αποδεικνύεται ο μεγαλύτερος πούστης (και συγγνώμη για τη λέξη, απλά με εκνευρίζουν απίστευτα κάτι τέτοιοι).




2o edit: διαβάζοντας τα υπόλοιπα σχόλια, να προσθέσω πως δεν απαντώ ειρωνικά
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Εγώ πάλι θεωρώ ότι οι moderators κάνουν τη δουλειά τους μιά χαρά.Κανένας δεν αποθάρρυνε κανέναν απ'το να κάνει κριτική σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε,όσο σκληρή κι αν είναι.

Όμως εδώ,από κάποιους χρήστες παρατηρήθηκαν κάποιες μορφές συμπεριφοράς,που κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν μπορούν να γίνουν ανεκτές στο πλαίσιο ενός πολιτισμένου διαλόγου:Έρχεται κάποιος και λέει κάτι που το θεωρούμε (χωρίς αποδείξεις,μόνο με υποψίες) ψέμα και τον ίδιο εγκάθετο,βαλτό,πληρωμένο πράκτορα και κάποιες φορές τον στολίζουμε με μπινελίκια.Μπορεί οι υπόνοιες να είναι βάσιμες,αλλά αποδείξεις δεν υπάρχουν (και νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα ξέρουμε τι σημαίνει αποδείξεις.Οι αποχρώσες ενδείξεις αφορούν τον εισαγγελέα,όχι τους συντονιστές μιάς ανοιχτής διαδυκτιακής αγοράς).Άλλωστε,έστω ότι όντως όσοι κατηγορούνται ως βαλτοί και εγκάθετοι είναι κιόλας.Και τι έγινε ρε παιδιά;Εδώ γίνεται κουβέντα,τίποτε άλλο.Σιγά τ'αυγά δηλαδή και να πετάξει κάποιος μιά μαλακία και να αποπροσανατολίσει την κουβέντα.Σάμπως και πολλοί από μας δεν το έχουμε κάνει χίλιες φορές;Τι φοβάστε,ότι θα είναι κάποιος χριστιανοταλιμπάν κάπου και θα γελάει μαζί σας λέγοντας "χαχαχά κοίτα τους μαλάκες τσιμήσανε με την παπαριά που τους πέταξα";Και τι έγινε,πληγώθηκε ο εγωισμός μας;Αλλωστε όπως είπα και αλλού,μαλακίες πιστεύουν μαλακίες λένε.Και οι μαλακίες συνήθως στηρίζονται σε αντιφατικά στοιχεία,λογικά σφάλματα,ευπιστία σε βαθμό κακουργήματος,ανεκδοτολογικές ενδείξεις και αδυναμία εκφοράς συγκροτημένου λόγου.Εσείς δηλαδή τι νομίζετε ότι οι διάφοροι που γράφουν τα κουλά είναι άθεοι ή άτομα με αναπτυγμένη κριτική σκέψη που ξέρουν ότι αυτά που γράφουν είναι σαχλαμάρες αλλά το κάνουν μόνο και μόνο για να μας τη σπάσουν;Συγγνώμη αλλά που ζείτε ρε παιδιά;Ο κόσμος είναι γεμάτος από ανθρώπους που όντως σκέφτονται έτσι και όντως πιστεύουν σε τέτοια πράγματα.Ε λοιπόν τι να κάνουμε να τους αρχίζουμε όπου τους βλέπουμε στις πέτρες;Να τους ξαποστέλνουμε και να καθόμαστε εμείς και μείς και να τα λέμε μεταξύ μας ωραία,καλά και αυτάρεσκα;Ή να γίνουμε σαν τις ομάδες περιφρούρησης της ΚΝΕ και όποιος μας φαίνεται κάπως στραβός να τον πλακώνουμε στις κλωτσιές φορώντας του και ένα μυτερό καπέλο που να γράφει απάνω "είμαι εγκάθετος και προβοκάτορας";

Και στην τελική είναι δεν είναι στα παλιά μας τα παπούτσια.Το μόνο που ζήτησαν οι moderators είναι να αποφεύγονται οι υβριστικοί χαρακτηρισμοί.Έτσι θέλουν να λειτουργεί το forum τους και έχουν δικαίωμα να απαιτούν (αν και μέχρι τώρα μόνο παρακλήσεις έχω δεί) την συμμόρφωση με κάποιους στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς.Και μην αρχίσουμε τα στρεψόδικά τώρα του τύπου "και να σου πούν ότι το άγιο όρος είναι νησί είναι βρισιά γιατί υποτιμά την νοημοσύνη μου"...Όλοι ξέρουμε τι είναι βρισιά και τι δεν είναι και το ανακαλύπτουμε αμέσως όταν ο στόχος του "λουσίματος" είμαστε εμείς οι ίδιοι.

Αυτό που λες ότι οι κουκουέδες αρχίζουν στις γρήγορες όποιον δεν τους κάθεται καλά στο μάτι...το 'χω πάθει φίλε μου...αουτς,ακόμα πονάει το άρβυλο του ΚΝΑΤατζή!!!
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Εγώ πάλι θεωρώ ότι οι moderators κάνουν τη δουλειά τους μιά χαρά.Κανένας δεν αποθάρρυνε κανέναν απ'το να κάνει κριτική σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε,όσο σκληρή κι αν είναι.

Όμως εδώ,από κάποιους χρήστες παρατηρήθηκαν κάποιες μορφές συμπεριφοράς,που κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν μπορούν να γίνουν ανεκτές στο πλαίσιο ενός πολιτισμένου διαλόγου:Έρχεται κάποιος και λέει κάτι που το θεωρούμε (χωρίς αποδείξεις,μόνο με υποψίες) ψέμα και τον ίδιο εγκάθετο,βαλτό,πληρωμένο πράκτορα και κάποιες φορές τον στολίζουμε με μπινελίκια.Μπορεί οι υπόνοιες να είναι βάσιμες,αλλά αποδείξεις δεν υπάρχουν (και νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα ξέρουμε τι σημαίνει αποδείξεις.Οι αποχρώσες ενδείξεις αφορούν τον εισαγγελέα,όχι τους συντονιστές μιάς ανοιχτής διαδυκτιακής αγοράς).Άλλωστε,έστω ότι όντως όσοι κατηγορούνται ως βαλτοί και εγκάθετοι είναι κιόλας.Και τι έγινε ρε παιδιά;Εδώ γίνεται κουβέντα,τίποτε άλλο.Σιγά τ'αυγά δηλαδή και να πετάξει κάποιος μιά μαλακία και να αποπροσανατολίσει την κουβέντα.Σάμπως και πολλοί από μας δεν το έχουμε κάνει χίλιες φορές;Τι φοβάστε,ότι θα είναι κάποιος χριστιανοταλιμπάν κάπου και θα γελάει μαζί σας λέγοντας "χαχαχά κοίτα τους μαλάκες τσιμήσανε με την παπαριά που τους πέταξα";Και τι έγινε,πληγώθηκε ο εγωισμός μας;Αλλωστε όπως είπα και αλλού,μαλακίες πιστεύουν μαλακίες λένε.Και οι μαλακίες συνήθως στηρίζονται σε αντιφατικά στοιχεία,λογικά σφάλματα,ευπιστία σε βαθμό κακουργήματος,ανεκδοτολογικές ενδείξεις και αδυναμία εκφοράς συγκροτημένου λόγου.Εσείς δηλαδή τι νομίζετε ότι οι διάφοροι που γράφουν τα κουλά είναι άθεοι ή άτομα με αναπτυγμένη κριτική σκέψη που ξέρουν ότι αυτά που γράφουν είναι σαχλαμάρες αλλά το κάνουν μόνο και μόνο για να μας τη σπάσουν;Συγγνώμη αλλά που ζείτε ρε παιδιά;Ο κόσμος είναι γεμάτος από ανθρώπους που όντως σκέφτονται έτσι και όντως πιστεύουν σε τέτοια πράγματα.Ε λοιπόν τι να κάνουμε να τους αρχίζουμε όπου τους βλέπουμε στις πέτρες;Να τους ξαποστέλνουμε και να καθόμαστε εμείς και μείς και να τα λέμε μεταξύ μας ωραία,καλά και αυτάρεσκα;Ή να γίνουμε σαν τις ομάδες περιφρούρησης της ΚΝΕ και όποιος μας φαίνεται κάπως στραβός να τον πλακώνουμε στις κλωτσιές φορώντας του και ένα μυτερό καπέλο που να γράφει απάνω "είμαι εγκάθετος και προβοκάτορας";

Και στην τελική είναι δεν είναι στα παλιά μας τα παπούτσια.Το μόνο που ζήτησαν οι moderators είναι να αποφεύγονται οι υβριστικοί χαρακτηρισμοί.Έτσι θέλουν να λειτουργεί το forum τους και έχουν δικαίωμα να απαιτούν (αν και μέχρι τώρα μόνο παρακλήσεις έχω δεί) την συμμόρφωση με κάποιους στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς.Και μην αρχίσουμε τα στρεψόδικά τώρα του τύπου "και να σου πούν ότι το άγιο όρος είναι νησί είναι βρισιά γιατί υποτιμά την νοημοσύνη μου"...Όλοι ξέρουμε τι είναι βρισιά και τι δεν είναι και το ανακαλύπτουμε αμέσως όταν ο στόχος του "λουσίματος" είμαστε εμείς οι ίδιοι.
Κάτσε γιατρέ γιατί για μένα χτυπάει η καμπάνα, αφού εγώ αμφισβήτησα τους moderators

1) Θεωρείς πως αυτό που είπε ο Κώστας δεν ήταν ψέμα με αποδείξεις;
2) Πότε κατηγόρησα κάποιον για εγκάθετο; Κάπου σχολίασα την πιθανότητα (δεν θυμάμαι σε πιο post) αλλά έμεινα εκεί
3) Μετά μιλάς για τον εγωισμό μας κλπ. Να το αντιστρέψω εγώ, Και τι έγινε αν του πω (όπως πιστεύω και μπορώ να αποδείξω) πως λέει ψέματα; Δηλαδή ο δικός του εγωισμός είναι πιο σημαντικός απο τον δικό μου; Εγώ είμαι της άποψης πως κανενός ο «εγωισμός» δεν είναι σημαντικός. Ελεύθερα λοιπόν (όχι άνομα) μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε (μέσα στο πλαίσιο του νόμου, κανόνων στην περίπτωσή μας). Πού το κακό να πω πως κάποιος είναι ψεύτης γι’ αυτό και γι΄αυτό τον λόγο;
4) Πότε έβρισα;
Γιατί εξισώνεις άλλες περιπτώσεις που πιθανόν υπήρξαν με την δικιά μου;
Πρώτα απ’ όλα όταν κάποιος λέει ψέματα δεν είναι απαραιτήτος ψεύτης.
Αν ήταν έτσι, τότε ΟΛΟΙ είμαστε ψεύτες και γι αυτό μην πιστέψει ποτέ κανένας τον οποιονδήποτε.
Γιατί μην μου πεις πως δεν είπες ψέματα ποτέ στην ζωή σου.
Ψεύτης είναι αυτός που λέει ψέματα συνέχεια.
Εγώ λοιπόν υπονόησα πως θεωρώ πως όσα λέει είναι ψέματα.
Βρες μου post μου που να τον λέω «Ψεύτη».
Όσο για την ειρωνία, δεν το συζητώ. Αν ένας ένθεος έρχεται εδώ και δεν αντέχει και λίγο «δούλεμα» τότε τι να πω;
Πρέπει να είναι πολύ κολλημένο άτομο
5) Συμφωνώ με όσα λες περί προπιλακισμών των ένθεων απο τους moderators
Αλλά γιατί προπιλακίζετε τους άθεους;
Γιατί απαγορεύετε την ειρωνεία;
Την ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ άποψη;
Για να μην «θιχτεί» κανένας ένθεος;
Σιγά που θα θιχτεί.
Όπως σωστά είπες κι εσύ πιο πάνω για εμάς
Απλά πιστεύω πως παραείστε καθωσπρεπιστές λόγω ηττοπάθειας
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Όσον αφορά με το ψέμα/ψεύτης, παίζεις με τις λέξεις. Τέλος πάντων, είναι αρκετά δύσκολο να αποδείξεις ότι κάποιος λέει ψέματα, οπότε καλό είναι να μην ισχυρίζεσαι ότι μπορείς. Τι εννοώ; Για παράδειγμα, οι χριστιανοί πιστεύουν ότι ο Χριστός αναστήθηκε. Το πιστεύουν. Αν ισχύει αυτός ο ισχυρισμός ή όχι, λίγη σημασία έχει όσον αφορά να κατηγορήσεις κάποιον ότι λέει ψέματα. Εφόσον για τον ίδιο είναι αλήθεια, τότε δεν μπορεί να ψεύδεται. Μπορείς κάλλιστα βέβαια να του αποδείξεις ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Μπορείς να τον "κατηγορήσεις" μάλιστα για ανακρίβειες ή έλλειψη αποδείξεων. Αλλά σίγουρα όχι για ψέμα.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Όσον αφορά με το ψέμα/ψεύτης, παίζεις με τις λέξεις
Θα έπαιζα αν δεν έδινα εξήγηση ή αν υποστήριζα το αντίθετο
fr0g έγραψε:Τέλος πάντων, είναι αρκετά δύσκολο να αποδείξεις ότι κάποιος λέει ψέματα, οπότε καλό είναι να μην ισχυρίζεσαι ότι μπορείς. Τι εννοώ; Για παράδειγμα, οι χριστιανοί πιστεύουν ότι ο Χριστός αναστήθηκε. Το πιστεύουν. Αν ισχύει αυτός ο ισχυρισμός ή όχι, λίγη σημασία έχει όσον αφορά να κατηγορήσεις κάποιον ότι λέει ψέματα. Εφόσον για τον ίδιο είναι αλήθεια, τότε δεν μπορεί να ψεύδεται. Μπορείς κάλλιστα βέβαια να του αποδείξεις ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Μπορείς να τον "κατηγορήσεις" μάλιστα για ανακρίβειες ή έλλειψη αποδείξεων. Αλλά σίγουρα όχι για ψέμα.
Ατυχές παράδειγμα
Δεν μπορείς να αποδείξεις πως ο Χριστός δεν αναστήθηκε
Ούτε το αντίθετο βέβαια
Όταν όμως έχεις μία γενικόλογη ιστορία στην οποία ο αφηγητής αργότερα κάνει τεράστιο λάθος, τότε είσαι σίγουρος πως λέει ψέματα

Ακόμα όμως και αν τον κατηγόρησα άδικα για ψέμα, πού το κακό;
Ας γυρίσει αυτός (ή εσύ) κι ας με πει άδικο

Είχα μία σκασίλα ξέρεις

Άλλο αυτό όμως κι άλλο να υπερβάλλεις "νουθετώντας" με και "περιοριζοντάς" με
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Όσον αφορά με το ψέμα/ψεύτης, παίζεις με τις λέξεις
Αν πεις κάπιον ψεύτη, μαλάκα, πούστη ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο σου κάνει μύνηση και πληρώνεις διότι χαρακτηρίζεις το ίδιο.
Αν όμως του πεις λές ψέματα ή λές μαλακίες ( με τον πούστη δεν έχω παράδειγμα) δεν μπορεί να κάνει τίποτα απολύτως διότι χαρακτηρίζεις τις μαλακίες που λέει και όχι τον ίδιο.

Καμιά φορά λοιπόν το παιχνίδι με τις λέξεις έχει νόημα. ;)
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Satyros2009 έγραψε:Είμαι υπέρ του αντίλογου, αλλά για να υπάρξει αντίλογος πρέπει να υπάρξει πριν απ’ όλα λόγος. Θεωρείς πως το «σας λέω πως κάποιος μου είπε» είναι λόγος;
Το να κατηγορείς το συνομιλητή σου για κατασκευή της ιστορίας οπωσδήποτε δεν είναι αντίλογος. Είναι προσβολή.

Είναι τελειως διαφορετικό να πει κανείς "η ιστορία που μας διηγήθηκες είναι τελείως αναξιόπιστη" από το να πεις "πιο γενική ιστοριούλα δεν μπορούσες να κατασκευάσεις"; Το δεύτερο στάζει κακοπροαίρετη ειρωνεία, προσβάλει τον αφηγητή, προσάπτει στον αφηγητή την επινόηση της ιστορίας, κάτι για το οποίο δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

Είναι τελείως διαφορετικό να πεις "τα επιχειρήματά σου είναι αβάσιμα" (και να παραθέσεις τα δικά σου) από το να πεις "τώρα μάλιστα, επιχειρήματα του κώλου". Το πρώτο δείχνει διάθεση συζήτησης, το δεύτερο διάθεση για καυγά.

Και το "είχα μια σκασίλα ξέρεις" δεν είναι ακριβώς απαύγασμα μόρφωσης και εκφρ;αστικής ικανότητας, δεν δείχνει σεβασμό ούτε ειλικρινή πρόθεση για συζήτηση.

Ζητάμε επανειλημμένα από τους συζητητές στο φόρουμ να εκφράζονται κόσμια, νηφάλια, με σεβασμό στον συνομιλητή τους.

Δεν το θέτουμε υπό την κρίση των συζητητών, το θεωρούμε δεδομένο.

Δεν το διαπραγματευόμαστε αυτό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
Satyros2009 έγραψε:Είμαι υπέρ του αντίλογου, αλλά για να υπάρξει αντίλογος πρέπει να υπάρξει πριν απ’ όλα λόγος. Θεωρείς πως το «σας λέω πως κάποιος μου είπε» είναι λόγος;
Το να κατηγορείς το συνομιλητή σου για κατασκευή της ιστορίας οπωσδήποτε δεν είναι αντίλογος. Είναι προσβολή.
Δεν έκανα αντίλογο γιατί δεν έιχα «λόγο» να αντιμετωπίσω
Προσβολή δεν είναι, είναι θέση που μπορώ να αποδείξω
Αν με πεις τυφλό (ενώ είμαι) θα είναι προσβολή;
AoratiMelani έγραψε:Είναι τελειως διαφορετικό να πει κανείς "η ιστορία που μας διηγήθηκες είναι τελείως αναξιόπιστη" από το να πεις "πιο γενική ιστοριούλα δεν μπορούσες να κατασκευάσεις"; Το δεύτερο στάζει κακοπροαίρετη ειρωνεία, προσβάλει τον αφηγητή, προσάπτει στον αφηγητή την επινόηση της ιστορίας, κάτι για το οποίο δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.
Αφού αυτή είναι η αλήθεια, γιατί να την κρύψω;
Για να είμαι «καλό παιδί»;
Δεν με ενδιέφερε ποτέ να είμαι «καλό παιδί»
Η αλήθεια με ενδιαφέρει
AoratiMelani έγραψε:Είναι τελείως διαφορετικό να πεις "τα επιχειρήματά σου είναι αβάσιμα" (και να παραθέσεις τα δικά σου) από το να πεις "τώρα μάλιστα, επιχειρήματα του κώλου". Το πρώτο δείχνει διάθεση συζήτησης, το δεύτερο διάθεση για καυγά.
Μυγιάζεσαι εύκολα.
Δεν ξέρω γιατί κι ούτε με νοιάζει
Το "τώρα μάλιστα, επιχειρήματα του κώλου" δεν είναι απαραιτήτως διάθεση για καυγά.
Το έχω πει, είμαι βωμολόχος
Είναι τρόπος έκφρασης
Σεβόμενος τον χώρο περιορίζω την ελευθεροστομία και βωμολοχία μου.
Όλα όμως έχουν ένα όριο, δεν μπορώ να γίνω κάτι που δεν είμαι
Αν εσείς θέλετε μόνο «καλά παιδιά» στο forum, δικαιωμά σας.
Σε αυτή την περίπτωση banαρέ με.
Εγώ αυτός είμαι και σε όποιον αρέσει
Εδώ να προσθέσω πως στον φίλο που ανάρτησε το θέμα «οι δυνάμεις της μητέρας μου» ή κάπως έτσι, απάντησα με πλήρη σοβαρότητα και με επιχειρήματα.
Ο λόγος;
Το παιδί έκανε σοβαρή συζήτηση
AoratiMelani έγραψε:Και το "είχα μια σκασίλα ξέρεις" δεν είναι ακριβώς απαύγασμα μόρφωσης και εκφρ;αστικής ικανότητας, δεν δείχνει σεβασμό ούτε ειλικρινή πρόθεση για συζήτηση.
Δεν ήρθα εδώ για να αποδείξω πόσο μορφωμένος είμαι, ούτε πόσο πιο μορφωμένος απο τους ένθεους. (Προσωπικά δεν πιστεύω πως ένθεος = αμόρφωτος, όπως μερικοί άθεοι)

Το ίδιο ισχύει και για την εκφραστική μου ικανότητα.
Δεν ήξερα πως κάναμε διαγωνισμό εδώ μέσα
Όταν θέλω να σεβαστώ κάποιον και να κάνω σοβαρή συζήτηση μαζί του το κάνω.
Αλλά αν ο άλλος δεν αξίζει τον σεβασμό μου θα δείξω το γεγονός πως δεν τον σέβομαι.

AoratiMelani έγραψε:Ζητάμε επανειλημμένα από τους συζητητές στο φόρουμ να εκφράζονται κόσμια, νηφάλια, με σεβασμό στον συνομιλητή τους.

Δεν το θέτουμε υπό την κρίση των συζητητών, το θεωρούμε δεδομένο.

Δεν το διαπραγματευόμαστε αυτό.
Μιά χαρά νηφάλιος είμαι (και στις δύο περιπτώσεις – σεβασμού και μη σεβαςμού -)
Σεβασμό θα δείξω στον συνομιλητή μου ΑΝ το αξίζει και κόσμια προσπαθώ να μιλήσω. (Τουλάχιστον το δικό σας κόσμια)

Τέλος να προσθέσω πως «αλλού» επιτρέπετε την μη κοσμιότητα
Και για να γίνω σαφής εννοώ τους ένθεους και τις περιπτώσεις που δεν αναφερόμαστε σε ένθεους συζητητές του forum.
Όπως για παράδειγμα το όσα έχουν ειπωθεί στο «βλάσφημο χιούμορ»
Για σκέψου, πότε προωθείς καλύτερα την αθεϊα;
Όταν δεν δείχνεις κανένα σεβασμό στις πεποιθήσεις όλως των ένθεων (φανατικών, μη φανατικών, κολλημένων, μετριοπαθών κλπ) ή όταν δεν δείχνεις σεβασμό σε ΕΝΑ άτομο;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σάτυρε, έχεις ήδη προσβάλει δυο φορές μέλη αυτού του φόρουμ (τον Kostaz8 και τον Dtango). Δεν χρειάζεται να βρίσεις για να προσβάλεις και να προκαλέσεις. Ο τρόπος της έκφρασής σου δεν μας αφορά για λόγους διαγωνιστικούς. Ο τροπος έκφρασης δείχνει αν ενδιαφέρεσαι για συζήτηση ή περισσότερο για πρόκληση και καυγά. Ο καλός συζητητής δείχνει πάντα σεβασμό στον συνομιλητή του. Θα μπορούσες να απορρίψεις τις απόψεις τους χωρίς να εκφραστείς απαξιωτικά και υποτιμητικά, όπως έκανες.

Αν συμπεριφερθείς με τέτοιον τρόπο ξανά σε μέλη του φόρουμ εννοείται ότι θα αποκλειστείς. Σαν συντονιστές οφείλουμε να συμβάλουμε στη διατήρηση καλού επιπέδου συζήτησης στο φόρουμ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Δεν καταλαβαίνω πως μερικά άτομα θεωρούν ότι για να προσβάλεις κάποιον πρέπει να του ρίξεις καντήλια… Υπάρχουν πολλοί και χειρότεροι τρόποι… Τέλος πάντων, γνώμη μου είναι πως πρέπει ο καθένας να μιλάει κόσμια κι ας διαφωνεί με τον άλλον. Αν κάποιος δεν έχει όρεξη για διάλογο ας απέχει απλά από κάποιο θέμα, δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν 5 σελίδες με διαφωνία για το αν κάποιος μίλησε άσχημα ή όχι…

Σάτυρε μπορεί να συμφωνώ με κάποια από αυτά που λες αλλά το «έτσι είμαι εγώ και βρίζω» δεν αποτελεί καλή δικαιολογία. Κι εγώ βρίζω αλλά αναγνωρίζω πως δεν είναι υποχρεωμένοι οι άλλοι σε ένα φόρουμ να με ανέχονται και προσπαθώ να μιλάω ωραία. Ειδικά στον γραπτό λόγο, όπου είναι πιο εύκολο να παρεξηγηθούν οι προθέσεις του καθένα μιας και δεν ακούγεται ο τόνος του και που οι διαφωνίες εξελίσσονται σε καυγάδες χωρίς να το καταλάβει κανείς θα έπρεπε να είμαστε όλοι πιο προσεκτικοί. Τώρα αν σου φαίνεται τόσο δύσκολο και παράλογο αυτό τι να πω… Σκέψου απλά αν η ιστορία αυτή είναι αληθινή και ο Kostaz8 είναι ένα παιδί που ψάχνεται τι εντύπωση του προκαλείς ως άθεος με αυτή την συμπεριφορά σου.

Βασικά δεν θα μου φαινόταν καθόλου παράξενο αν αυτή η ιστορία είναι αληθινή. Και δεν εννοώ να βρήκε όντως ο γέρος τα ονόματα, εννοώ να την διηγήθηκαν όντως έτσι στον Kostaz8. Τυχαίνει όποτε μιλάω με χριστιανούς τελευταία (και να σημειώσω πως είναι άτομα που συμπαθώ και στα εκτός θρησκείας θέματα συμφωνούμε αρκετά) να έχουν όλοι τουλάχιστον μια ιστορία να πουν. Για έναν παπά που ήταν πάρα πολύ καλός και αφιέρωσε την ζωή του στον συνάνθρωπο, για κάποιον πολύ θρήσκο που είχε κάποιες δυνάμεις κλπ… Και τις πιστεύουν αυτές τις ιστορίες, δεν θεωρώ πως μου λένε ψέματα. Οπότε υποθέτω πως είναι πολύ δημοφιλείς τέτοιοι τρόποι για να προσελκύουν κόσμο κι αν κάποιος είναι προδιατεθειμένος να πιστέψει μπορεί να «δει» πολλά και περίεργα πράγματα χωρίς να το ψάχνει παραπάνω. Το θέμα είναι πως όσο περισσότερες ιστορίες ξεφυτρώνουν τόσο αμφισβητείς την αξία τους. Οι αρχικές ερωτήσεις του Γιατρού του Ίκα είναι ο τρόπος με τον οποίο πρέπει να αντιμετωπίζονται τέτοιες ιστορίες. Και θα πρόσθετα κι ένα «ε και;;;;;;;;;» (όπως λέει και ο Batcic :p) γιατί πραγματικά για μένα αυτές οι ιστορίες δεν έχουν καμία απολύτως αξία, δεν αποδεικνύουν τίποτα (εκτός από την ανάγκη κάποιων να αποδείξουν πως δεν πιστεύουν σε αέρα κοπανιστό)…
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Σάτυρε μπορεί να συμφωνώ με κάποια από αυτά που λες αλλά το «έτσι είμαι εγώ και βρίζω» δεν αποτελεί καλή δικαιολογία.

Σε προκαλώ να βρεις ένα post μου, που να έβρισα κάποιον
Ένα
Αν τώρα κάποιος προσβλήθηκε που έιχα άλλη άποψη απ’ αυτόν ή που την εξέφρασα

ΧΕΣΤΗΚΑ
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Σάτυρε, έχεις ήδη προσβάλει δυο φορές μέλη αυτού του φόρουμ (τον Kostaz8 και τον Dtango). Δεν χρειάζεται να βρίσεις για να προσβάλεις και να προκαλέσεις. Ο τρόπος της έκφρασής σου δεν μας αφορά για λόγους διαγωνιστικούς. Ο τροπος έκφρασης δείχνει αν ενδιαφέρεσαι για συζήτηση ή περισσότερο για πρόκληση και καυγά. Ο καλός συζητητής δείχνει πάντα σεβασμό στον συνομιλητή του. Θα μπορούσες να απορρίψεις τις απόψεις τους χωρίς να εκφραστείς απαξιωτικά και υποτιμητικά, όπως έκανες.

Αν συμπεριφερθείς με τέτοιον τρόπο ξανά σε μέλη του φόρουμ εννοείται ότι θα αποκλειστείς. Σαν συντονιστές οφείλουμε να συμβάλουμε στη διατήρηση καλού επιπέδου συζήτησης στο φόρουμ.
Όπως είπα αποδειξέ το πως τους προσέβαλλα

Όσον αφορά τον Κώστα

Του είπα πως κατασκεύασε την ιστορία του και το απέδειξα, ή αν προτιμάς προσπάθησα να το αποδείξω. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι προσβολή, ειδικά αν είναι η αλήθεια

Όσον αφορά τον Dtango

Αυτόν κι αν δεν τον προσέβαλλα
Ολόκληρη συζήτηση έκανα μαζί του.
Εκτός αν θεωρείς προσβολή το γεγονός πως, αφού επιχειρηματολόγησα, είπα πως αυτά που πιστεύει είναι μπούρδες.
Βεβαίως μετά πρόσθεσα πως τέτοιες θεωρείς τις πιστεύουν ηλίθιοι και τις προωθούν αλήτες. Αυτό δεν είναι προσβολή στον Dtango αφού δεν απευθυνόταν ευθέως σε αυτόν. Δηλαδή σε εκέινο το θέμα δεν θα μπορούσα να πω κάτι τέτοιο, αλλά σε ένα θέμα «Τι γνώμη έχετε για το φαινόμενο Λιακόπουλος», θα μπορούσα;;;;;;
Είμαστε με τα καλά μας;


Επίσης προσβλητικό είναι αυτό που κάνεις εσύ σε μένα.
Μπάινει εδώ ο καθένας και «βλέπει» να με «μαλώνεις» χωρίς να έχει δει τα posts μου, σχηματίζοντας λανθασμένη άποψη για μένα.
Όχι πως με νοιάζει, αλλά πως να το κάνουμε είναι προσβλητικό.
Το γεγονός πως εγώ είμαι χοντρόπετσος και δεν καταλαβαίνω απο τέτοια δεν δικαιολογεί την στάση σου

Τέλος, το θέμα είναι πως αν θέλατε θα μπορούσατε ως υπεύθυνοι να έχετε όποιους κανόνες θέλετε, αλλά όχι διαφορετικούς κανόνες για εμάς κι άλλους για τους ένθεους. Θα πρέπει να αποφασίσετε

Μετά απο όλα αυτά εγώ αποχωρώ απο το forum σας αφού μόνο τόπος έκφρασης δεν είναι.
Εύχομαι να αλλάξουν τα πράγματα σύντομα γιατί ένας άθεος τρόπος έκφρασης απαιτείται.
Όταν όμως στερείς απο τον χρήστη την ειρωνεία και το δικαιωμά της γνώμης του, τότε γαμησέ τα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σάτυρε, μόλις απάντησα στο θέμα αυτό εδώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

kostaz8 έγραψε:Παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ σας και θέλω να μου δώσετε μια λύση σε μια απορία.
Καθώς μιλούσα με τον πατέρα μου για την πίστη , μου είπε πως όταν ήταν στο ναυτικό πριν περίπου 20 χρόνια , είχαν μπαρκάρει σε ένα ελληνικό νησί δεν θυμάμαι πιο ακριβώς , και εκεί ζούσε σε ένας γέρος σε μια σπηλιά και δεν ξέρω γιατί το έκανε αυτό στον εαυτό του αλλά τέλος πάντων.Ο πατέρας μου με τρις φίλους του τον επισκέφτηκαν και αυτός χωρίς να τους έχει δη ποτέ στην ζωή του τους αποκάλεσε με τα ονόματα τους, δεν πιστεύω να μου λέει ψέματα για αυτό ο πατέρας μου είμαι σίγουρος. Αν είναι αλήθεια τότε πως το έκανε? Έχω διαβάσει για διάφορα cold reading και τέτοια αλλά δεν νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο.
η εμπειρία του πατέρα σου φίλε είναι μια απο τις πολλές ιστορίες που αποδεικνύουν οτι οι φυσικές μας αισθήσεις είναι αδύναμες μπροστά στην αλήθεια.

υπάρχουν πολοί άνθρωποι που έχουν αυτά τα χαρίσματα, να βλέπουν, και να νιώθουν πράγματα που για εμάς είναι αόρατα.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Απάντηση