mpamiatzis

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Συγχωρεστε την αγενεια μου που δεν συστηθηκα και αρχισα να εκφραζω γνωμες για ολα.

Ο μπαμιατζης ειναι ενα ψευδώνυμο που έχω διαλέξει διότι εχω συνδέσει το όνομα αυτο με εναν απο μηχανής αντ-θεο μη δημοφιλη( ασχημος κοντος, κοιλαρας, βρωμιαρης και ψειριαρης, ψευτης , αντιπαθητικος και απατεωνας)

Αρνουμε να αυτοχαρακτηριστω ως αθεος,αθεϊστης, πιστος, συντηριτικος, παοκτης, μακαρονας ή οτιδηποτε αλλο σκέφτεστε.
Αρνούμαι την κατηγοριοποίηση απο οποιονδήποτε για οποιονδήποτε χαρακτηρισμό του ευατου μου. οι ανθρωποι θα πρεπει να υπολογιζονται με βαση ολα τα χαρακτηριστικα τους αλλα να μην χαρακτηριζονται

Αν υποθέσουμε οτι άθεος είναι ο αρνητής του ανυπάρκτου, τότε εγω αρνούμαι να ασχοληθώ με την αρνηση. δεν υπαρχει νοημα στην ερωτηση: υπαρχει θεος?, πιστευεις στον θεο και αρνουμαι να δωσω απαντηση θεωρωντας ανοητη την ερωτηση.

πιστεύω οτι η πίστη και η θρησκεία πρέπει να μελετηθούν σαν φαινόμενα της κοινωνίας απο τους επιστήμονες.
Θεωρώ οτι η πίστη στα παραμύθια ειναι ψυχολογική διαδικασία του ανθρωπου και μερος της μαθησης (οταν το παιδι θα πρεπει να μαθει μεσω δογματισμων και οχι πειραματισμών. το μαχαίρι κόβει) Το παιδί οφείλει να μεγαλώσει και να πάψει να πιστεύει στα παραμυθια για την εξελιξη του σε ανθρωπο.

με ενοχλούν οι οργανώσεις που θελουν να χειραγωγήσουν τους ανθρωπους στυλ εκκλησιας και θα ηθελα να συμμετεχω σε μια ευρυτερη οργανωση λογικα και ελευθερα σκεπτομενων ανθρωπων.

εκτιμώ βαθύτατα τους άθεους (εσας) για το τροπο σκεψης και την ηθικη των περισσοτερων παρολες της εμμονές που διατηρείται και κανοντας επιθεσεις στην θρησκεια χωρις να καταφερετε τιποτα.
Αντιθετα θλιβομαι για του πρακτικα αθεους υποκριτες χριστιανους (εεεε αυτοι δεν εχουν τον θεο τους) και την ανηθικη συμπεριφορα τους


Συμμετεχω σε αυτο το φορουμ και βρησκω πολλους απο σας διαβασμενους και σοβαρους ενω υπαρχουν και οι φανατικοι με την κακη εννοια. Δεν πιστευω οτι οι αθεοι με την ταμπελα ειναι οι φωτισμενοι ή ειναι ποιο εξυπνοι απο τους αλλους. Υπάρχουν άφθονοι άθεοι μ@κ@κ€
Επίσης ήρθα για να προτείνω μια θεωρία άμυνας-επίθεσης στους ελεύθερους ανθρώπους
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Καλωσήρθες.

Διαβάζω την αυτοσύστασή σου και εκπλήσσομαι με τη φράση "υπάρχουν άφθονοι άθεοι μ@κ@κ€"

Υπάρχουν άφθονοι άθεοι μακάκοι; Προφανώς όχι, αφού το συμπαθές πρωτεύον δεν έχει αντίληψη της περί θεού έννοιας για να τοποθετηθεί.

Αρκετό καθωσπρεπισμό μας έχουν επιβάλλει οι παπάδες (και όχι μόνο), δεν υπάρχει λόγος να αυτολογοκρινόμαστε.
Υπάρχουν άφθονοι άθεοι μαλάκες.

Και φυσικά θα πρέπει να συμφωνήσουμε, ανεξαρτήτως του ορισμού του μαλάκα.

Περιμένουμε να ακούσουμε τη θεωρία άμυνας-επίθεσης.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Σε λιγο καιρο αδελφε* θα την παρουσιασω. απλος θελω να δω πως χορευεται


*αδερφος εν κεφτε εκ της αγιας τριαδος (μακαρονια-κιμας-σαλτα)
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

"Φανατικός Χριστιανός Ορθόδοξος ο οποίος βοηθάει το κίνημα της αθεΐας ώστε να μείνουμε λίγοι (146 χιλιάδες πιστοί κάλοι χριστιανοί) για να γίνει η αρπάγη της ΕΚΚΛΗΣΙΑ και η δεύτερα παρουσία"
Φαίνεται ότι είσαι λίγο ασχετος και καθόλου Ορθόδοξος καθώς οι ορθόδοξοι δεν δέχονται το δόγμα της αρπαγής της Εκκλησίας.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ ξέρω αυτοπροσδιοριζόμενους ως ορθόδοξους που δέχονται ακόμη και τη μετενσάρκωση,τι ψάχνεις;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Κοίταξε ορθόδοξοι πολλοί απο άγνοια και ακατήχητοι μπορούν λένε ότι τους κατέβει. Κι εγώ μερικές φορές μπορεί να λέω μπαρούφες.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Κοίταξε ορθόδοξοι πολλοί απο άγνοια και ακατήχητοι μπορούν λένε ότι τους κατέβει. Κι εγώ μερικές φορές μπορεί να λέω μπαρούφες.
Εννοείς ομογενοποιημένοι (στο δόγμα).
Όσο για τη δεύτερη πρόταση, αυτή είναι το high-light της ημέρας.:mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πιστέ και άλλη ερώτηση:ποιό κριτήριο εφαρμόζεις για να διακρίνεις το σωστό απ'το λάθος,την αλήθεια απ'την μπαρούφα;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Το σπουδαιότερο είναι να ρωτάς. Να ψάχνεις βέβαια αλλά το καλύτερο είναι να ρωτάς και να έχεις άτομα που τα εμπιστεύεσαι. Είναι δυνατόν να υπάρχει άνθρωπος σωστός δηλαδή κάτι σαν το ούδείς αναμάρτητος.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Όσο για τη δεύτερη πρόταση, αυτή είναι το high-light της ημέρας.:mrgreen:
Έπεσες στην παγίδα. Επίτηδες το έγραψα, όχι οτι δεν είναι σωστό, είδες που γράφω και σωστά πράγματα, για να το σχολιάσετε.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Το λάθος μερικές φορές είναι καλύτερο απο το σωστό. Το δικό μου το λάθος είναι το σωστό το δικό σου. Αν νομίζω ότι με το δικό μου το λάθος κάνω καλό στους άλλους μένω στο λάθος.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Όσο για τη δεύτερη πρόταση, αυτή είναι το high-light της ημέρας.:mrgreen:
Έπεσες στην παγίδα. Επίτηδες το έγραψα, όχι οτι δεν είναι σωστό, είδες που γράφω και σωστά πράγματα, για να το σχολιάσετε.
Πιστός έγραψε:Το λάθος μερικές φορές είναι καλύτερο απο το σωστό. Το δικό μου το λάθος είναι το σωστό το δικό σου. Αν νομίζω ότι με το δικό μου το λάθος κάνω καλό στους άλλους μένω στο λάθος.
Είναι φανερό ότι η λογική δεν σε πάει με τίποτα.
Καληνύχτα και όνειρα γλυκά.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Καλό βράδι

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πιστός έγραψε:Το λάθος μερικές φορές είναι καλύτερο απο το σωστό.
-'Οχι
Πιστός έγραψε:Το δικό μου το λάθος είναι το σωστό το δικό σου.
-Όχι
Πιστός έγραψε: Αν νομίζω ότι με το δικό μου το λάθος κάνω καλό στους άλλους μένω στο λάθος.
-Λυπάμαι και πάλι όχι.

Δεν μου απάντησες στο ερώτημά μου.Εσύ με ποιό κριτήριο διακρίνεις το δικό σου σωστό απ'το δικό σου λάθος ρώτησα,όχι να συγκρίνεις το σωστό και το λάθος το δικό μου με το δικό σου,ούτε να μου πείς πιά η αξία και η χρησιμότητα του "ευγενούς ψεύδους" (με το οποίο διαφωνώ άλλωστε).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

"το δικό σου σωστό απ'το δικό σου λάθος"
Αν το πάμε νομοτελειακά, υπάρχει ο νόμος του κράτους , ο νόμος της θρησκείας, ο νόμος των ανθρώπων(εθιμα και τοπικές συνήειες), ο νόμος της συνείδησης του καθενός, ο προσωπικός νόμος μας δηλαδή ο νόμος της επιβίωσης.
Είμαστε ένα μίγμα απο όλα αυτά νομίζω.
Το δικό μου σωστό προφανώς είναι το δικό μου το συμφέρον. Αν δηλαδή δεν φορντίσω για το συμφέρον μου, τον εαυτό μου, δεν είμαι σωστός. Αρα κρίνω το σωστό κάθε φορά είναι υποκειμενικό. Ότι μας αναπαύει. Αν δούμε όμως ότι με κριτήριο όχι μόνο τον εαυτό μας αλλά αν δούμε και τον άλλο, τότε με το να ξεφεύγουμε απο το συμφέρον μας , πέρνουμε μια αότατη ικανοποίηση και ευτυχία. Και νομίζω ότι πρέπει να βρούμε το μέτρο μεταξύ του εγώ και οι άλλοι, γιατί το συμφέρον μου είναι μερικές φορές ίσως τις περισσότερες και οι άλλοι. Όπως δηλαδή λένε, αν πάρει φωτιά το σπίτι του γείτωνα κινδυνείει και το δικό σου.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Απαντάς για το ηθικά σωστό και όχι για το γνωσιολογικά σωστό που ρωτάω εγώ.Πως διακρίνεις για παράδειγμα ανάμεσα σε δύο διαφορετικές ερμηνείες γεγονότων;Π.χ. μιά ηλιακή έκλειψη.Ο ένας λέει ότι ένα υπερδιαστημικό θηρίο καταπίνει τον ήλιο,ο άλλος λέει ότι η σελήνη περνά ανάμεσα στη γή και στον ήλιο και τον κρύβει.Πως διακρίνεις ποιά απ'τις δύο ερμηνείες είναι σωστή;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:"Φανατικός Χριστιανός Ορθόδοξος ο οποίος βοηθάει το κίνημα της αθεΐας ώστε να μείνουμε λίγοι (146 χιλιάδες πιστοί κάλοι χριστιανοί) για να γίνει η αρπάγη της ΕΚΚΛΗΣΙΑ και η δεύτερα παρουσία"
Φαίνεται ότι είσαι λίγο ασχετος και καθόλου Ορθόδοξος καθώς οι ορθόδοξοι δεν δέχονται το δόγμα της αρπαγής της Εκκλησίας.
ΕΓΩ Ο ΜΠΑΜΙΑΤΖΗΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΣΧΕΤΟΣ?

ε οχι ρε πιστε, Εσυ δεν τα ξερεις καλα και εισαι και αιρετικος. Εσυ λες οτι πιστευεις μονο για να το λες εμπιστευεσαι καποιους που οπως λες γνωριζουν ενω δεν ερχεσαι κατευθειαν στη πηγη. Εγω ειμαι ο προφητης μπαμιατζης ο οποιος μιλαει κατευθειαν με το (τον πατερα) και τον υιο, Με το αγιο πνευμα εχω καποια προβληματα γιατι παλια ειχα αεροβολο.
Απο οτι εχω καταλαβει εισαι ενας μετριοπαθης χριστιανος ενας χλιαρος. και απο οτι καταλαβενεις εμεις οι Φανατικοι Χριστιανοι Ορθοδοξοι γνωριζουμε οτι θα σας φαει η κολαση. Για να σωθεις πρεπει η να εισαι αγιος ή να εισαι πολυ κακος. για την ακριβια λυκος και οχι μαυρο προβατο.

Δυστιχως οταν οι αθεοι λενε για πιστους δεν αναφερονται σε Φανατικους ουτε σε μετριοπαθεις Χριστιανους ορθοδοξους διοτι ειμαστε μια μυξα ολοι μαζι. και φυσικα αυτο μας συμφερει εμας του φανατικους και ετσι χρησιμοποιουμε και το δογμα των 146. και συμφωνα με την λογικη σου ειναι σωστο οτι μας συμφερει


ομως για την δικη μου σωστη πιστη θα μιλησουμε αλλη στιγμη.

Εγω ηρθα γραψω κατι σε αυτο το θεμα του μπαμιατζη και εσεις το γεμισατε με φιλοσοφιες. Κυριοι και κυριες (πρωτα κυριοι διοτι αυτοι πλαστικαν κατ εικονα μονο) στις 13 Αυγουστου και ωρα 8:30 πρωϊνη επειτα απο 10 ωρες πονου και αγχους ο μπαμιατζης μετατραπηκε σε μπαμπας. Ενα κοριτσακι μοναχα 2,5 κιλα λιγο πρωορο γενηθηκε.
Δοξα την επιστημη για αυτα που μας εδωκε. καρδιοταχογραφους, μετρητες συσπασεων κλισματα, προκληση πονων, επισκληριδια ψαλιδια κτλ και το κοριτσακι μας βγηκε οκ.

ΕΕΕΕ αθεοι αναψα και δυο κερακια για περιπτωση που εμφανιστει το χερι

[url=http://lilypie.com][img]http://lb1 ... .png[/img] [/url]
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

"Ο ένας λέει ότι ένα υπερδιαστημικό θηρίο καταπίνει τον ήλιο,ο άλλος λέει ότι η σελήνη περνά ανάμεσα στη γή και στον ήλιο και τον κρύβει.Πως διακρίνεις ποιά απ'τις δύο ερμηνείες είναι σωστή;"
Είναι απλό το τέστ. Περιμένεις και αν ξαναεμφανιστεί ο ήλιος τότε είναι η δεύτερη περίπτωση σωστή. Εκτός αν διαβάζεις αστρολογία ή πήγες σχολείο και στο έχουν διδάξει. Το γνωσιολογικό θέμα είναι αυτό.
Τώρα στην περίπτωση που θα σου πούνε η πρώτη περίπτωση είναι η σωστή και αν δεν τη δεχτείς θα σε σκοτώσουμε ή θα πας στην κόλαση τότε κάνεις τουπεκί και τους λες απο συμφέρον βέβαια, ότι πείτε φιλαράκια κι εγώ μαζί σας και ας μη τους πιστεύεις.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Να σας ζήσει. :clap:
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Να σου ζήσει φίλε μου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση