άλλοι συλλαμβάνονται, κι άλλοι βλασφημούν ελεύθερα

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ενώ στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας γίνονται όλο και περισσότερς συλήψεις με την κατηγορία της βλασφημίας, στο εξωτερικό φαίνεται ότι μπορείς να βλασφημείς ελεύθερα. Δεν ξέρω αν η παρακάτω διαφήμιση της Πέπσι έχει προβληθεί εδώ. Αν ναι, τότε να καταγγείλουμε την Πέπσι για βλασφημία, να δούμε αν θα τους συλλάβουν.

[youtube]40DykbPa4Lc[/youtube]
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Μήπως αυτός είναι ο Γιωργάκης από το Θιβέτ;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ετσι ξεκινησε κι η ιστορια του μικρου Γιωργακη που οι γονεις του τον πηγαν σε βουδιστικο μοναστηρι στο θιβετ.Με ενα ξουρισμα της παιδικης του καραφλας γουλι.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Δεν ξέρω αν η παρακάτω διαφήμιση της Πέπσι έχει προβληθεί εδώ. Αν ναι, τότε να καταγγείλουμε την Πέπσι για βλασφημία, να δούμε αν θα τους συλλάβουν.
Αν πιάσουμε τα νομικά, το "Δεν ξέρω αν η παρακάτω διαφήμιση της Πέπσι έχει προβληθεί εδώ" δεν έχει σημασία καθώς υπάρχει ως υλικό στο αμερικάνικο Youtube και είναι προσβάσιμο από την Ελλάδα. Οπως και ο Παστίτσιος υπήρχε στο αμερικάνικο ΦΒ που ήταν προσβάσιμο από την Ελλάδα.

Για ένα "έγκλημα διαδικτύου" νομίζω έχουν σημασία για το αξιόποινο και για την παροχή στοιχείων επ' αυτού:
- Ο τόπος που είναι οι servers και ο διαχειριστής τους
- Το domain και η χώρα του (.com, .gr)
- Ο τόπος που καταχωρήθηκε
- Η εθνικότητα του καταχωρητή

Καλό θα ήταν κάποιος νομικός να κάνει κάποιο recap για τις διάφορες περιπτώσεις.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι ορθόδοξοι είναι παρεξηγημένοι τύποι, κατά τα 4999/5000 είναι άθεοι. Ορίστε, κάνουν και σάτιρα. Μια χαρά. Κάπου εδώ βέβαια θα μάθουμε ότι στο τμήμα marketing της Pepsi είναι όλοι άθεοι :)
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Βέβαια αν ο οποιοσδήποτε Παστίτσιος σατίριζε τους βουδιστές, δεν νομίζω ότι θα τον γραπώνανε για βλασφημια εναντι "γνωστής θρησκείας".

Πάντως επαναφέρω την σκέψη για την δράση «Κατοχύρωση μιας νέας θρησκείας ως "αναγνωρισμένης" θρησκείας»
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω ειμαι της αποψης επανω στο θεμα ολων των θρησκειων και της αναγνωρισης που αυτες επιζητουν να αποκτησουν μεσω νομικων θεσπισματων αλλα και διωξεων εναντι οποιωνδηποτε αυτες θεωρουν οτι τις κοιτουν καπως στραβα,εαν εχει απομεινει ενα καπως ελαχιστο ιχνος λογικης τοτε θα πρεπει να αφεθουν ολοι αυτοι οι τρελοι στην τρελα τους.
Οι προσωπικες πεποιθησεις ειναι ελευθερο μεν δικαιωμα,αλλα εαν ομως καποιος θεωρει οτι θιγεται απο τις πεποιθησεις των αλλων ανθρωπων και πως αυτοι τον βλεπουν,τοτε δεν εχουν οι αλλοι το προβλημα,αλλα αυτος ο ιδιος.Οσο ελευθερος θελει να ειναι αυτος να πιστευει αυτα που πιστευε κι αντιπαραπροπαππος του,τοτε αλλο τοσο ελευθεροι ειναι και οι αλλοι να τον θεωρουν για μια "γραφικη περιπτωση" και οι σπαστικες αντιδρασεις του δεν ειναι τιποτε αλλο απο προσπαθεια χειραγωγησης της εννοιας του δικαιου προς οφελος του,πραγμα απαραδεκτο σε μια συγχρονη κοινωνια.
Εχουμε πλεον φτασει στο σημειο να υποβαλλουν μηνυσεις μεχρι και οι θεοτρελοι.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

«Σε κάθε περίπτωση που θα προσβάλλεται το θρησκευτικό συναίσθημα των Ελλήνων, αλλά και η ιστορική τους μνήμη, η Χρυσή Αυγή θα παρεμβαίνει δυναμικά. Από δω και πέρα οι διάφοροι "μαϊντανοί" του ανθελληνισμού, τύπου Ρεπούση και οι ΣΥΡΙΖΑίοι βουλευτές "τρώνε πόρτα"», είπε χαρακτηριστικά.

«Αν κάποιος σε μουσουλμανική χώρα κάνει θεατρικό έργο υβριστικό για τον Μωάμεθ, θα του πάρουν το κεφάλι, δεν θα διαμαρτυρηθούν με νόμιμο τρόπο, όπως κάνουν οι Έλληνες πολίτες» πρόσθεσε ο εκπρόσωπος Τύπου της Χρυσής Αυγής.

---------------------------------------------------------------
η Χρυσή Αυγή αναδείχθηκε έκτο κόμμα με ποσοστό 6,97%, επιτυγχάνοντας για πρώτη φορά την είσοδό της στη Βουλή και οπως φαινεται ζηλεύουν την ελευθερια των αδελφων ταλιμπάν.

20.604 ψηφοι

πόσοι ειναι τα μελη του φόρουμ? ποσοι της ενωσης?
ειμαστε άνετα στόχοι σε τέτοιο μεσαιωνικό κλίμα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε νομίζω να είμαστε στόχοι, από τη στιγμή που δεν εξυπηρετούμε συμφέροντα. Το όλο νταβαντούρι έχει ξεκινήσει χρόνια και δεν είναι θρησκευτικό.
Απάντηση