θρησκεία και εξέλιξη

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:@σπαϊλαμπ
Καταρχήν συμφωνώ απόλυτα με τον Φέινμαν.
Δεν θεωρώ τον νόμο της βαρύτητας Θεό, όπως δεν θεωρώ Θεό και κανέναν νόμο του συντάγματός μας.

Και οι νόμοι του συντάγματος και οι νόμοι της φύσεως είναι νόμοι και όχι Θεοί, φτιαγμένοι φυσικά από έλλογους νομοθέτες ;)
οι θεοί δεν είναι νόμοι, αλλά είναι ιδεατά πρόσωπα που είναι πάνω από τους νόμους, όπως είναι πάνω από το κάθε τι, γιατί έτσι τους έπλασαν οι άνθρωποι για να καλύψουν υπαρξιακές τους και κοινωνικές ανάγκες.
θα ήθελα αγαπητέ οριζ.κατακορ. να μας δώσεις τον δικό σου ορισμό για το τι θεωρείς εσύ με την λέξη Θεό για να μπορούμε να βάλουμε την συζήτηση σε μια συγκεκριμένη σειρά και πέρα από γενικότητες και αοριστίες.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Andrameleh έγραψε:@Οριζόντιος Κατακόρυφος όταν λες :
επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει καμία ασυνέπεια της θεωρίας της εξέλιξης με τη θρησκεία ή τη θρησκευτικότητα, όπως το ίδιο συμβαίνει με κάθε άλλη επιστημονική θεωρία.
τι ακριβώς εννοείς; Σε ποια συγκεκριμένη θρησκεία αναφέρεσαι; Μπορείς να τη διευκρινίσεις;
το πρώτο επιστημονικό βιβλίο που διάβασα ήταν του ύμπερ ρήβς προσμονή στο άπειρο εκεί ο συγγραφέας και αστροφυσικός αναφέρεται στον ινδουισμό και θεωρεί πως δεν υπάρχει και μεγάλη ασυνέπεια ως πρός την δημιουργία του σύμπαντος, περισσότερο θα έλεγα πως εμπνέει τους φυσικούς αυτήν η θρησκεία παρά είναι ασυνεπής.
Οριζόντιος Κατακόρυφος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013 13:11
Όνομα Ιστότοπου: -

@αορατη μελανη
χαίρομαι για την διευκρίνηση περί της "επίσημης θέσης", αλλά νομίζω ότι έχω τα δικαιολογητικά μου.
Όταν κάποιος γράφει "καγκουριές" που βγάζουν μάτι (όπως ότι δεν υπάρχουν φυσικοί νόμοι) μόνο και μόνο για να "επιχειρηματολογήσει" υπερ της πίστεως του και οι υπόλοιποι δεν τον συμμαζεύουν αλλά συντεταγμένα δαιμονοποιούν τον "παρείσακτο", τότε ο οποιοσδήποτε νεοφερμένος "παρείσακτος" οφείλει να ξεκαθαρίσει -ακόμα και με αυτήν την προβοκατόρικη επίκληση προς τη διαχείρηση, ευθύς εξαρχής το τοπίο.
Διαφορετικά ο "γηπεδισμός" είναι αναπότρεπτος.
Θεωρώ πως το θέμα έληξε και ο ΙΚΑΣ έλαβε το μήνυμα. Θα δούμε..

Δεν κατάλαβα ποια φράση μου προσέβαλε και θα ήθελα να την έχω σε προσωπικό μήνυμα.
Αν μπορεί να γίνει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.


@σπαϊλαμπ
τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Υπάρχουν ή όχι νόμοι; Αν υπάρχουν θα υπάρχει και νομοθέτης.
Όποιος ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει νομοθέτης θα πρέπει να μας αποδείξει πως αναδύονται οι νόμοι εκ του μη όντος.
Όποιος δεν μπορεί να το αποδείξει, είναι απλά ένας πιστός με αξιοζήλευτη πίστη στην ιδέα της τυχαίας ανάδυσης.
Εμπρός πεδίον δόξης λαμπρόν..

Όσον αφορά το θέμα των κορυφαίων εξελικτικών βιολόγων και γενετιστών που πιστεύουν στην ύπαρξη του Θεού, θα ήθελα πρώτα να διαπιστώσω αν υπάρχει κάποιος από το φορουμ που γνωρίζει αν υπάρχουν και τέτοιοι "παράξενοι" τύποι, διαφορετικά θα έχω σοβαρές ενδείξεις να πιστεύω ότι οι εξυπνότατοι (κατά τις στατιστικές τους πάντα) αυτοπροσδιοριζόμενοι άθεοι έχουν ένα τεράστιο κενό γνώσης και πληροφόρησης.


@βεσιντ & ανδραμελεχ
να και μια όαση διάθεσης για κουβέντα.
Κάτι τέτοιες ψυχές με κάνουν να μην εξαφανίζομαι γρήγορα από τα δικτυακά καφενεία..
Θα επανέλθω για εσάς.


@μακης
ωραίο τρολαρισμα Μακη, εύγε αγόρι μου!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αναφέρω ότι η Σύγχρονη Κοσμολογία μιλάει μέσω διαφόρων διαφορετικών θεωριών για άπειρα τυχαία & διαφορετικά σύμπαντα, τα οποία φέρουν τους δικούς τους νόμους/κοσμολογικές σταθερές. Εμείς εξ ορισμού υπάρχουμε σε κάποιο από αυτά που είναι λειτουργικό και επιτρέπει την ύπαρξη μας. Οι «νόμοι» δηλαδή στην μορφή που τους αντιλαμβανόμαστε είναι αποτέλεσμα τύχης, η ίδια τυχαία διαδικασία παρήγαγε και μη λειτουργικά «σετ» νόμων/σταθερών. Ίσως κάποιο άλλο είδος σε κάποιο άλλο σύμπαν να αναρωτιέται τα ίδια αυτή τη στιγμή, η ίσως κάποιο άλλο είδος στο δικό μας σύμπαν η και γαλαξία.

Με την ίδια λογική που εμείς εξ ορισμού υπάρχουμε σε κάποιο ικανό πλανήτη (όχι σε κάποιον από τις εκατομμύρια κολάσεις που υπάρχουν εκεί έξω), και έχουμε αναπτυχθεί σύμφωνα με το περιβάλλον του. Είμαστε το αποτέλεσμα των συνθηκών, όχι η αιτία για τις συνθήκες όπως ισχυρίζεται το θρησκευτικό δόγμα που προσπαθείς να υπερασπίσεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δε μου απάντησες. Και επιμένω: Οι φυσικοί νόμοι δεν είναι νόμοι του δικαίου. Δεν τους έχει συλλάβει κανένας νους και η ονομασία "νόμοι" όταν αναφέρεται σ'αυτούς είναι συμβατική.Είναι η διατύπωση και η κωδικοποίηση σε ανθρώπινο λόγο (γλωσσικό και μαθηματικό) των κανονικοτήτων που παρατηρούνται στη φύση και που προέρχονται από τον αντικειμενικό χαρακτήρα των φυσικών φαινομένων*. Το να εκμεταλλεύεσαι αυτή την προφανή ομωνυμία για να επιβεβαιώσεις τις δογματικές σου προκαταλήψεις είναι τόσο χαμηλού επιπέδου επιχείρημα που καθιστά τις έμμεσες προσβολές σου περί πετάγματος χαρταετού στα μαθήματα των φυσικών επιστημών καταγέλαστες και σχεδόν αυτοειρωνικές.

*Έτσι και για να απαντήσω στο αφοπλιστικό(!)σου ερώτημα στον spylab
Υπάρχουν ή όχι νόμοι; Αν υπάρχουν θα υπάρχει και νομοθέτης.
Όποιος ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει νομοθέτης θα πρέπει να μας αποδείξει πως αναδύονται οι νόμοι εκ του μη όντος.
H φύση υπάρχει αντικειμενικά, είναι ενιαία και σαφώς στις ίδιες μορφές και υπό τις ίδιες συνθήκες έχει τις ίδιες ιδιότητες. Και αυτό είναι το αυτονόητο. Καθώς παρατηρούμε την φύση καταγράφουμε αυτές τις ιδιότητες και τις περιγράφουμε κωδικοποιώντας τις σε γενικές περιγραφικές προτάσεις που ιστορικά έχουν λάβει την ονομασία "φυσικοί νόμοι".
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Υπάρχουν ή όχι νόμοι; Αν υπάρχουν θα υπάρχει και νομοθέτης.

Αυτο καταλαβες απο τον feynman που συμφωνεις?

Τελικα εισαι ενας πολυ απλοικος δημιουργιστης με ενα επιχειρημα του 18ου αιωνα :mrgreen:

δημιουργιστής αρσενικό
Το άτομο που ενστερνίζεται τη θρησκευτική πίστη πως το σύμπαν και η ζωή δημιουργήθηκε εκ του μηδενός
από μια θεϊκή οντότητα, απορρίπτοντας κατά αυτό τον τρόπο τις γνωστές επιστημονικές εξηγήσεις σχετικά
με τη δημουργία του κόσμου και ειδικότερα την εξελικτική βιολογία.

Μαλιστα εσυ που δεν λες <"καγκουριές" που βγάζουν μάτι> θα εχεις σιγουρα πολλα links απο πανεπιστημια
που διδασκεται η θεωρια του νομοθετη πισω απο τους νομους :mrgreen:

Σε παρακαλω γεμισε μας το <τεράστιο κενό γνώσης και πληροφόρησης.> :mrgreen:


[youtube]dJIWobQh9WI[/youtube]
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:@αορατη μελανη
χαίρομαι για την διευκρίνηση περί της "επίσημης θέσης", αλλά νομίζω ότι έχω τα δικαιολογητικά μου.
Να πας να τα καταθέσεις, μπορεί και να βρεις δουλειά. (Διαφορετικά, προφανώς θα έπρεπε ν' αναφερθείς σε δικαιολογίες, τις οποίες σωστά διατύπωσες πως νομίζεις ότι έχεις, γιατί δεν έχεις καμία.)

Όταν κάποιος γράφει "καγκουριές" που βγάζουν μάτι (όπως ότι δεν υπάρχουν φυσικοί νόμοι)
Το ότι δεν είσαι προφανώς σε θέση να κατανοήσεις τη θέση και διατύπωση του συνομιλητή σου ουδόλως σου δίνει το δικαίωμα να πετάς αστήρικτους υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς γι' αυτές. Τουναντίον, χαρακτηρίζει ξεκάθαρα εσένα και μόνο, τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο.

μόνο και μόνο για να "επιχειρηματολογήσει" υπερ της πίστεως του
Της ποιας;

και οι υπόλοιποι δεν τον συμμαζεύουν
Το ποιος θα έπρεπε να συμμαζευτεί βγάζει μάτι.

αλλά συντεταγμένα δαιμονοποιούν τον "παρείσακτο",
Δικό σου εύκολο κι εντελώς αδικαιολόγητο κι αστήρικτο συμπέρασμα. Σας αρέσει τελικά τους χριστιανούς να νομίζετε ότι είστε μάρτυρες. Τι να κάνουμε, βίτσια είν' αυτά, όπως τη βρίσκει ο καθένας.

τότε ο οποιοσδήποτε νεοφερμένος "παρείσακτος" οφείλει να ξεκαθαρίσει -ακόμα και με αυτήν την προβοκατόρικη επίκληση προς τη διαχείρηση, ευθύς εξαρχής το τοπίο.
Το τροπάρι συνεχίζεται. Με στόμφο και βαρύγδουπες δηλώσεις εντυπωσιασμού. Λογικό, όταν δεν έχεις επιχειρήματα...

Διαφορετικά ο "γηπεδισμός" είναι αναπότρεπτος.
Όπως έχει μάθει και συνηθίσει κανείς...

Θεωρώ πως το θέμα έληξε και ο ΙΚΑΣ έλαβε το μήνυμα. Θα δούμε..
Ποιο θέμα; Χώρος συζήτησης είναι εδώ, αλίμονο αν κάθε συζήτηση έληγε ως "θέμα" μόλις ο εκάστοτε συνομιλητής "λάμβανε το μήνυμα". Ποιο μήνυμα, δε; Ως αγγελιοφόρος ήρθες;

Δεν κατάλαβα ποια φράση μου προσέβαλε και θα ήθελα να την έχω σε προσωπικό μήνυμα.
Αν μπορεί να γίνει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Αν δεν το κάνει η μελάνη, θα το κοιτάξω.

@σπαϊλαμπ
τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Υπάρχουν ή όχι νόμοι; Αν υπάρχουν θα υπάρχει και νομοθέτης.
Όποιος ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει νομοθέτης θα πρέπει να μας αποδείξει πως αναδύονται οι νόμοι εκ του μη όντος.
Όποιος δεν μπορεί να το αποδείξει, είναι απλά ένας πιστός με αξιοζήλευτη πίστη στην ιδέα της τυχαίας ανάδυσης.
Εμπρός πεδίον δόξης λαμπρόν..
Ο ΙΚΑς, όπως αποκαλείς τον Γιατρό, ήδη σου απάντησε. Εγώ θα σταθώ στο ύφος σου, αυτό το γνωστό των χιλίων καρδιναλίων, αυτού που ξέρει και ήρθε να (καταδεχτεί να) μοιραστεί τις πεφωτισμένες του αλήθειες (;;;) με μας τους λοιπούς αδαείς, άσχετους, αμόρφωτους κοινούς θνητούς, τους πλανημένους αθέους που δεν ξέρουμε πού παν τα τέσσερα. Κοινώς, και πιο απλά, τέτοιες χαζοχαρούμενες εκφρασούλες όπως "εμπρός πεδίον δόξης λαμπρόν" να τις χρησιμοποιείς για τον εαυτό σου όταν σου ζητηθεί να μας παράσχεις αποδείξεις για τις αστήρικτες θεωρίες περί του δικού σου ανύπαρκτου δημιουργού. Μέχρι τότε (δηλαδή ες αεί) μίλα με μεγαλύτερο σεβασμό στους συνομιλητές σου. Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε και ο τελευταίος πιστός που βρέθηκε εδώ μέσα. Το πώς θα σου φερθούν και θα σου απαντάνε οι υπόλοιποι καθορίζεται επί το πλείστον από σένα τον ίδιο. Αν είσαι είρωνας, το ίδιο να περιμένεις κι από τους άλλους.


Όσον αφορά το θέμα των κορυφαίων εξελικτικών βιολόγων και γενετιστών που πιστεύουν στην ύπαρξη του Θεού, θα ήθελα πρώτα να διαπιστώσω αν υπάρχει κάποιος από το φορουμ που γνωρίζει αν υπάρχουν και τέτοιοι "παράξενοι" τύποι, διαφορετικά θα έχω σοβαρές ενδείξεις να πιστεύω ότι οι εξυπνότατοι (κατά τις στατιστικές τους πάντα) αυτοπροσδιοριζόμενοι άθεοι έχουν ένα τεράστιο κενό γνώσης και πληροφόρησης.
Άλλοι θ' απαντήσουν εδώ. Όμως, γι' άλλη μια φορά στέκομαι στις εκφράσεις «"παράξενοι" τύποι, εξυπνότατοι (κατά τις στατιστικές τους πάντα)» που ομοίως βρίθουν ειρωνείας.

@βεσιντ & ανδραμελεχ
να και μια όαση διάθεσης για κουβέντα.
Κάτι τέτοιες ψυχές με κάνουν να μην εξαφανίζομαι γρήγορα από τα δικτυακά καφενεία..
Θα επανέλθω για εσάς.
Μεγάλη τους τιμή αυτή σου η άποψη γι' αυτούς. Και μεγάλη μας τιμή να βρίσκεσαι στο δικό μας καφενείο, και μάλιστα αν δεν εξαφανιστείς γρήγορα. (Ναι, ανταποδίδω ένα μικρό μέρος της ειρωνείας σου, σου αξίζει και με το παραπάνω. Το αν εξαφανιστείς αργά, γρήγορα ή αμέσως αφορά εσένα, εκτός αν έχεις και γι' αυτό την εξαιρετικά αλαζονική ιδέα ότι ο κόσμος, και κατ' επέκταση το φόρουμ, στρέφεται γύρω από σένα.)

@μακης
ωραίο τρολαρισμα Μακη, εύγε αγόρι μου!
Το θέμα του νήματος είναι "θρησκεία και εξέλιξη". Διάβασε τους κανονισμούς συζήτησης και εξήγησέ μας πώς τρολλάρει ο Μάκης, ο οποίος είναι 100% εντός θέματος. Απεναντίας εσύ, ακόμα μια φορά μέσα στις λιγοστές σειρές μιας και μόνο δημοσίευσης, στάζεις ειρωνεία ("εύγε, αγόρι μου"). Πολύ δε περισσότερο που ο Μάκης είναι και μιας ηλικίας, εξ όσων γνωρίζω.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:
Δεν κατάλαβα ποια φράση μου προσέβαλε και θα ήθελα να την έχω σε προσωπικό μήνυμα.
Αν μπορεί να γίνει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Αν δεν το κάνει η μελάνη, θα το κοιτάξω.
Το έστειλα ήδη με πμ αρκετά νωρίτερα.
Off Topic
Αν μου επιτρέπεις, μην ταΐζεις τα τρολ. : brrr :
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:@εγκορε,
Με ενδιαφέρουν τόσο οι θρησκευόμενοι που αρχίζουν να βλέπουν ρωγμές στο δόγμα της θρησκείας τους, όσο και οι άθρησκοι που διαπιστώνουν αντίστοιχες ρωγμές στην δική τους πίστη.
Σε τι πιστεύουν οι άθρησκοι;

Επίσης, δεν καταρρίπτεται μια θεωρία με μια άλλη θεωρία αν δεν είναι αντικρουόμενες, όπως σου υποδείχθηκε ήδη. Θα ήθελες να αναφέρεις που ακριβώς είναι αυτή η αντίφαση που εντόπισες;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Δε μου απάντησες. Και επιμένω: Οι φυσικοί νόμοι δεν είναι νόμοι του δικαίου. Δεν τους έχει συλλάβει κανένας νους και η ονομασία "νόμοι" όταν αναφέρεται σ'αυτούς είναι συμβατική.Είναι η διατύπωση και η κωδικοποίηση σε ανθρώπινο λόγο (γλωσσικό και μαθηματικό) των κανονικοτήτων που παρατηρούνται στη φύση και που προέρχονται από τον αντικειμενικό χαρακτήρα των φυσικών φαινομένων*. Το να εκμεταλλεύεσαι αυτή την προφανή ομωνυμία για να επιβεβαιώσεις τις δογματικές σου προκαταλήψεις είναι τόσο χαμηλού επιπέδου επιχείρημα που καθιστά τις έμμεσες προσβολές σου περί πετάγματος χαρταετού στα μαθήματα των φυσικών επιστημών καταγέλαστες και σχεδόν αυτοειρωνικές.
Μάλλον κρυφά και ο φίλος μας οριζ κατ πήγαινε τακτικά για πέταγμα χαρταετού την ώρα της φυσικής, αλλιώς δεν εξηγείται το μπέρδεμα των φυσικών νόμων, με αυτούς των νομοθετών,πιθανόν ίσως θέλει να μας παραπέμψει πως οι οποιοδήποτε νόμοι χρίζουν και νομοθέτη, και εφόσον για τους φυσικούς νόμους δεν υφίσταται, μας παραπέμπει χωρίς να το λέει στον Θεό.
δεν είναι κακό να πιστεύει κανείς στην θεία δίκη, και στην κοινή ηθική κάτω από την σκέπη του υψηλού και του θείου, όταν όμως όλα αυτά τα ανθρώπινα επινοήματα που το ξαναλέω για χιλιοστή φορά πως είναι απαραίτητα στον άνθρωπο, παίρνουν δική τους υπόσταση, τότε είσαι μυθομανής και γίνεσαι μέρος αυτού του παραλογισμού.
η πίστη και λογική μαζί είναι ο κατάλληλος συνδυασμός για να ξεφύγει κανείς από την μυθοπλασία χωρίς να χάνει την ηθική του, όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και άλλοι δρόμοι για την αποφυγή του παραλογισμού και της αντίφασης που εμπεριέχεται στα θρησκευτικά δόγματα.
υπάρχει λοιπόν Θεός επειδή τον γνωρίζουμε σαν ιδέα και τον επιλέγουμε εμείς οι πιστοί ως ανώτατη αρχή που μας αφήνει ελεύθερους να αποφασίζουμε εμείς οι ίδιοι για τις πράξεις μας, άλλωστε μαι ιδέα είναι τι θα μπορούσε να κάνει από μόνη της, αν δεν μας ενέπνεε να κάνουμε όλα αυτά τα θεάρεστα πράγματα που κάνουμε;
για αυτό λοιπόν δόκτωρ μην σκοτίζεσαι για ανθρώπους που δεν παίρνουν θέση για αυτό που πιστεύουν. δηλαδή τι ακριβώς είναι αυτό που πιστεύουν και πως το εξηγούν, από ότι βλέπω από την απάντηση σου μάλλον δεν θα πάρει θέση ο οριζ κατ ο οποιος είναι έτη φωτός μακρυά από την δική σου ορθολογικότητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Θεόφιλος την 28 Οκτ 2013 16:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Αν μου επιτρέπεις, μην ταΐζεις τα τρολ.
Οι απαντησεις δεν δινονται για τα παροντα χριστιανοτρολ.

Δινονται για τα μελοντικα χριστιανοτρολ και για τους σκεφτομενους επισκεπτες .

Τα μελοντικα χριστιανοτρολ θα μπορουν παρουν παραδειγμα οτι οι ηλιθιοτητες των δημιουργιστων δεν εχουν περαση.

Απο την αλλη οι σκεφτομενοι επισκεπτες θα μπορουν ευκολα να δουν την διαφορα των επιχειρηματων.

Το χριστιανοτρολ λεει πιστεύω ότι οι εξυπνότατοι (κατά τις στατιστικές τους πάντα)

Ο σκεπτομενος επισκεπτης κανει κλικ στο http://www.tovima.gr/world/article/?aid=526127
και βλεπει

...αξιολογώντας συγκριτικά (μετα-ανάλυση) όλες τις δημοσιευμένες έρευνες πάνω στο ζήτημα. Από τις συνολικά 63 μελέτες, που πραγματοποιήθηκαν μεταξύ των ετών 1928-2012....

Αυτο ειναι το κερδος πιστευω.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

@tasos_didymoteicho
Δεν καταλαβαίνω τον ισχυρισμό του ΟΡ-ΚΑ. Υπάρχει πιό χαρακτηριστικό παράδειγμα οφθαλμοφανούς και απότομης εμφάνισης ενός νέου είδους, από αυτό των μουλαριών! Μήπως αγνοεί ότι υπάρχει και το γαϊδουρομούλαρο. Και αυτό δεν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο με την ανθρώπινη παρέμβαση. Άν σε μία περιοχή εκλείψει ή είναι υπό εξαφάνιση το αρσενικό ή θηλυκό συγγενικό γένος (αλόγων ή γαϊδάρων και όχι μόνον) το αποτέλεσμα (υβρίδιο) είναι σίγουρο.
Μήπως έπρεπε να αναφέρω τα ζώα στην καθαρεύουσα;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ουσιαστικά όταν ο Ορ.Κατ. ισχυρίζεται ότι αφού υπάρχουν φυσικοί νόμοι πρέπει να υπάρχει και φυσικός νομοθέτης είναι σα να λέει ότι αφού υπάρχει η Κόμη της Βερενίκης πρέπει να υπάρχει και τσατσάρα της Βερενίκης.

Και μετά σου λέει....καγκουριές.... :lol: :lol: :lol:
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Τώρα θα του δώσω το δικαίωμα να πει ότι τρολλάρω (αν και αφορά το πρώτο σκέλος του θέματος):
Μια φορά μας πήγαν με το ζόρι κάτι φιλικά ζευγάρια στους επιτάφιους, που κάθε χρόνο δίνουν ραντεβού στην πλατεία.
Οι γυναίκες μερικών άρχισαν δίπλα μου να δακρύζουν καθώς άκουγαν για τις "μυροφόρες". Δεν άντεξα και είπα το Ηρακλειτικό μου:
"Αν είναι θεός δεν χρειάζεται να τον κλαίτε, αν θέλετε να τον κλαίτε, τότε είναι θεός για κλάματα".
Από τότε πίνω ήσυχα τον καφέ μου και δεν με ενοχλεί κανένας τους!
Οριζόντιος Κατακόρυφος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013 13:11
Όνομα Ιστότοπου: -

@Αορατη Μελανη
σου έστειλα π.μ :D
apeleytheros έγραψε:Αναφέρω ότι η Σύγχρονη Κοσμολογία μιλάει μέσω διαφόρων διαφορετικών θεωριών για άπειρα τυχαία & διαφορετικά σύμπαντα, τα οποία φέρουν τους δικούς τους νόμους/κοσμολογικές σταθερές. Εμείς εξ ορισμού υπάρχουμε σε κάποιο από αυτά που είναι λειτουργικό και επιτρέπει την ύπαρξη μας. Οι «νόμοι» δηλαδή στην μορφή που τους αντιλαμβανόμαστε είναι αποτέλεσμα τύχης, η ίδια τυχαία διαδικασία παρήγαγε και μη λειτουργικά «σετ» νόμων/σταθερών. Ίσως κάποιο άλλο είδος σε κάποιο άλλο σύμπαν να αναρωτιέται τα ίδια αυτή τη στιγμή, η ίσως κάποιο άλλο είδος στο δικό μας σύμπαν η και γαλαξία.
Άσε τη σύγχρονη κοσμολογία για τους κοσμολόγους και εξήγησέ μου πως αναδύθηκαν οι φυσικοί νόμοι.

Ξεκινώ:

Έστω το απόλυτο τίποτα.

Συνεχίζεις.. 8-)

Οι υπόλοιποι τουλάχιστον φαίνεται να το διασκεδάζετε. Ε κάτι είναι κι αυτό.
Προσέξτε μόνο γιατί η διαχείριση δεν χαρίζει κάστανα. Κυνηγά και τους αθεοταλιμπαν..κυρίως αυτούς .. :mrgreen: 8-)

Απελευθερε μη μου ξεχαστείς.. περιμένω τη συνέχεια σου ..
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:...Έστω το απόλυτο τίποτα...[/b]
Εκκινείς από λάθος υπόθεσι. Ποίος ισχυρίζεται ότι υφίσταται η εκ του μηδενός δημιουργία;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Οριζόντιος Κατακόρυφος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013 13:11
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:@εγκορε,
Με ενδιαφέρουν τόσο οι θρησκευόμενοι που αρχίζουν να βλέπουν ρωγμές στο δόγμα της θρησκείας τους, όσο και οι άθρησκοι που διαπιστώνουν αντίστοιχες ρωγμές στην δική τους πίστη.
Σε τι πιστεύουν οι άθρησκοι;
Στα πιο εξωφρενικά πράγματα αγαπητέ.

Πρόσεξε παραμυθάκι:
Μια φορά κι έναν καιρό δεν υπήρχε τίποτα.
Κάποια στιγμή από το τίποτα ξεπήδησαν αυθόρμητα και αυτοβούλως ένα σωρό νόμοι και αρχές οι οποίες και ήσαν μόνον ιδέες μιας και η ύλη ακόμα δεν υπήρχε ώστε να υποστασιοποιηθούν.
Ταυτόχρονα τσουπ!, ξεπήδησε αυτοβούλως ο χρόνος και ο χώρος.
Νασου αυτοβούλως και ένα ενεργειακό πεδίο με το ιερό καθήκον να φτιάξει σε λίγο την ύλη.
Και πριν καλά καλά περάσει κλάσμα του κλάσματος του δευτερολέπτου, νατος "αυθορμήτως" και ο κβαντικός αφρός σα μια θεοσκότεινη χαοτική σούπα..
Να μη στα πολυλογώ, μπλα μπλα μπλα ... ο αφρός από μόνος του έγινε κάποια στιγμή και άνθρωπος!
Και το καλύτερο:
Όλα τα παραπάνω γίνανε πάνω σε ένα απίστευτο σύνολο οριακών συνθηκών και τιμών.
Η συνταγή, πάντα αυθορμήτως και τυχαίως προχωρούσε με τέτοια ακρίβεια ώστε η παραμικρή παρέκλιση από τις "τυχαίες" τιμές θα έφερνε την καταστροφή του σύμπαντος.
Και όμως, δεν έτυχε απλά. Πέτυχε! :clap:

Ε, πες μου εσύ τώρα σε ποιόν λογικό άνθρωπο θα τα πεις αυτά και δεν θα σε πάρει με τις πέτρες!


Υ.Γ
Τελικά θα του πείτε του φουκαρά του σπαϊλαμπ κανέναν γενετιστή θρήσκο, ή φοβάστε μην τον χάσετε από πελάτη;
Οριζόντιος Κατακόρυφος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013 13:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Μόλις σε είδα αναρχε.
Αντε, πες μου κι εσύ τον πόνο σου.

Σε ακούω: τι υπήρχε πριν τη μεγάλη έκρηξη φίλε μου;
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Οριζόντιος Κατακόρυφος έγραψε:Ξεκινώ:

Έστω το απόλυτο τίποτα.
Αυτό Οριζόντιε Κατακόρυφε είσαι σίγουρος ότι μπορείς "έστω" να το συλλάβεις ? Θέλω να πω , το "απόλυτο τίποτα" είναι πιο αφηρημένο και από την θεία μου που έχει αλτσχάιμερμ και εσύ το χρησιμοποιείς ως υπόθεση για την εκκίνηση της κουβέντας ?
Off Topic
Είσαι καθόλου περίεργος να ακούσεις και μια διαφορετική άποψη ή νομίζεις ότι θα συνεχίσεις με αυτές τις ειρωνείες ? Δεν θα πω για άλλους , αλλά για ποιο λόγο μίλησες στον Άναρχο με τον τρόπο που το έκανες ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratos την 28 Οκτ 2013 23:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οριζόντιος Κατακόρυφος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013 13:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Μ' αυτό το τσίρκο εδώ μέσα μου φαίνεται σε λίγο θα μας συλλάβουν μια και καλή.
Μας βλέπω να κάνουμε παρέα στον Άκη τον Κουφοντίνα και τον Λαγό... :mrgreen:

Αντε βρε, πες μου και συ τι έχεις συλλάβει; Πως ήταν τα πράγματα πριν αρχίσει να κυλά ο χρόνος; : brrr :

Η ρώτα καλύτερα τη θεια σου..
Απάντηση