Αρχιστρατηγος μιχαηλ αγγελος, νέος κήρυκας στην ομάδα φβ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Απολαύστε τον νέο μας ιεραπόστολο του φβ, κι όποιος θέλει ας πάει να πει καμιά κουβέντα.

Αρχιστρατηγος μιχαηλ αγγελος
ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΚΑΥΧΙΕΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΖΟΝΙΟ ΤΟΥ ΧΙΓΚς , ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΕΞΗς ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΙΠΤΕΤΕ Ο ΘΕΟς ΜΕ ΑΥΤΟ, ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΞΗΓΕΙ ,ΠΩς Η ΥΛΗ ΕΧΕΙ ΜΑΖΑ, ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕς ΛΕΝΕ ΤΟ ΕΞΗς , ΠΩς ΤΟ ΜΠΟΖΟΝΙΟ ΤΟΥ ΧΙΓΚς ΚΑΙ ΠΟΙΟς ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΞΗ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ; ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΗΜΩΝ ΤΟ ΣΩΜΑΤΙΔΙΟ ΣΩΣΤΑ; ΕΦΤΑΞΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΕΛΕΙΟ ΤΗς ΘΑΛΑΣΣΕς ΤΑ ΔΕΝΔΡΑ ,ΜΑς ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΦΑΓΗΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΖΩΑ ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΡΩΕΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟς ,ΟΜΩς ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΝΟΗΣΗ Ν ΑΚΑΝΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΝΔΡΑ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΝΕΙ,ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΩΡΑΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩς ΔΕΝ ΣΑς ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ; ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΙΟς ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΜΠΟΖΟΝΙΟ; ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ ΛΕΝΕ ΤΟ ΕΞΗς ΟΤΙ 0+0=0 ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΕΝΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΣΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ ΑΔΕΙΟ ΠΟΤΗΡΙ ΜΟΥ ΓΕΜΙΣΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ,ΑΡΑ ΠΝΕΥΜΑ ΘΕΟΥ ΕΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΝ ΤΗΝ ΥΛΗ.

Yog Dagon
Το πνεύμα θεού ποιος το δημιούργησε; Τα υπόλοιπα είναι γελοιότατα κι ανάξια ν' ασχοληθώ. Αντιγράφεις τον Άγριο "γαμιέται ο θρύλος κι ο Πειραιώς" Σεραφείμ, φερέφωνο.

Αρχιστρατηγος μιχαηλ αγγελος
ΧΑΧΑΧΧ ΑΧ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΙ ΠΑΙΔΙΑΣΤΚΕς ΕΡΩΤΗΣΕΙς ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕς , ΚΑΤΑΡΧΗΝ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗς ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΓΕΝΗΤΟς ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ, ΔΙΟΤΙ ΛΕΕΙ ΑΝ ΜΠΕΙς ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙς ΠΟΙΟς ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΘΕΟ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙς ΠΟΙΟς ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑς ,ΘΑ ΒΓΑΛΕΙς ΠΟΤΕ ΑΚΡΗ; ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ Η ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟς ,ΕΓΩ ΕΙΜΙ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω ΞΕΧΝΑς; Η ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟς,ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΧΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 9 ΕΤΩΝ ΜΠΡΑΒΟ ΜΕ ΕΚΑΝΕς ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ ΧΑΧΑΧΑΧ

Αρχιστρατηγος μιχαηλ αγγελος
ΚΑΤΑΡΧΗΝ Ο ΘΕΟς ΟΠΩς ΕΙΠΕς ΕΙΝΑΙ ΠΝΕΥΜΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Ως ΑΟΡΑΤΟ ΥΠΗΡΞΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ; ΤΟΥ ΘΕΟΥ; Ως ΑΥΛΟ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΛΗ Ο ΘΕΟς, ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥς ΥΠΗΡΞΑΝ; ΟΛΟΙ Η ΥΛΗ Ε ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ,ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΤΗς ΦΥΣΙΚΗς ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ,ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ Η ΥΛΗ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗς, ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΓΙΑ ΚΑΘΕΤΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙς ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΧΡΗΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΠΧ Η ΚΟΥΖΙΝΑ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΤΟ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ,ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ; ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙς ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΠΟΙΟς ΤΑ ΕΦΤΙΑΞΕ; ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΝΟΜΟς ΤΗς ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑς ΥΛΗς ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥς ΤΟΤΕ ΕΝΩ ΘΑ ΚΑΘΟΣΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΘΑ ΔΗΜΙΟΟΥΡΓΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ Η ΞΑΦΝΙΚΑ ,ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ Η ΖΩΑ . ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΜΑΘΕΙς ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΟΡΑΤΕς ΔΥΝΑΜΕΙς ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙς ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑς ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗς ΑΓΝΩΣΤΕς ΚΑΙ ΑΟΡΑΤΕς ΔΥΝΑΜΕΙς ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΦΥΣΗ; ΟΝΤΩς ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΩ ΜΑς ΔΥΝΑΜΕΙς ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗς ΔΟΥΜΕ, ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΑΥΛΕς ΔΥΝΑΜΕΙς ΟΠΩς ΚΑΙ Ο ΘΕΟς ΕΙΝΑΙ ΑΥΛΟς ,ΒΡΕ ΦΙΛΕ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟς Η ΚΥΡΙΑΡΧΗ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟς ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΟΡΙΖΕΙ ΟΛΑ ,ΕΜΕΙς ΟΝΟΜΑΣΑΜΕ ΘΕΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙς ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ,ΨΑΧΝΟΝΤΑς ΤΟΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑς, ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ Ο ΘΕΟς ΕΝΣΑΡΚΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΜΑς ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΗΡΘΕ ΜΑς ΕΙΠΕ ΠΩς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ,ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟς ΤΟ ΑΥΤΕΞΟΥΣΙΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ.

Phellos Epiplewn
‎"ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ Η ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟς"
Αυτό είναι ο ορισμός της αυθαιρεσίας. Η αρχή όλων είναι ο Θανάσης. Μη με ρωτάτε όμως "ποιος Θανάσης".
Αρχιστρατηγος μιχαηλ αγγελος
ΚΥΡΙΟΙ ΜΑΙΜΟΥΔΕς ΤΟΥ ΜΠΛΟΚ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑς ΛΕΩ ΕΤΣΙ ΕΦΟΣΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗς ΕΞΕΛΙΞΗς ,ΟΠΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ Ν ΑΜΑΘΕΤΕ Η ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΤΑΡΙΠΤΕΙ ΤΟΝ ΔΑΡΒΙΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ,ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΣΑς ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ; ΕΦΟΣΟΝ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΜΑΙΜΟΥΔΩΝ ,ΑΡΑ ΕΙΜΕΘΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΑΡΑ ΕΓΩ ΣΑς ΛΕΩ Ν ΑΤΟΥς ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΣΑς ΡΙΞΟΥΝ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ,ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΑΠΟΡΙΜΑΤΟΦΟΡΟ ΝΑ ΣΑς ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑς ΣΥΝΤΤΡΙΨΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΔΟ ΤΟΥ, ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ; ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΑς ΕΙΝΑΙ ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ Η ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑς ΑΜΕΣΩς ΘΑ ΦΟΡΕΣΕΤΕ ΚΟΜΠΟΣΧΟΙΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΑς,ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΑΝΑΛΟΓΕς ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΑς ΤΟ ΛΕΩ.


Yog Dagon
Κατ' αρχάς ευχαριστούμε για το κήρυγμα, λες και χρόνια και χρόνια πλύσης εγκεφάλου σε όλες της βαθμίδες του οικογενειακού και δημόσιου βίου δεν μας έφταναν.
Κατά δεύτερον, δηλαδή εσύ πιστεύεις ακράδαντα στον Αδάμ και την Εύα, στον κατακλυσμό του Νώε και σε άλλα παρόμοια παραμύθια; Σε ηλικία του σύμπαντος 5,700 ετών;
Κατά τρίτον, "Η αστρονομία καταρρίπτει τον Δαρβίνο; Reaaaaaaaaly? Στοιχεία παρακαλώ, πεθαίνω ν' ακούσω. (Πάλι καλά που δεν έγραψες "αστρολογία"!)
Το (εντελώς αυθαίρετο κι απείρως ηλίθιο) συμπέρασμα "άρα είμαστε σκουπίδια" από πού ακριβώς προκύπτει; (Πώς βγάζει μάτια η θρησκοβαρεμένη σου επαγωγική σκέψη!)
"ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ Η ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑς ΑΜΕΣΩς ΘΑ ΦΟΡΕΣΕΤΕ ΚΟΜΠΟΣΧΟΙΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΑς,ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΑΝΑΛΟΓΕς ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΑς ΤΟ ΛΕΩ."
Σοβαρά; Είσαι τόσο σίγουρος; Αλλά τι λέω, εσείς είστε σίγουροι γι' άλλα κι άλλα, σε αυθαίρετα συμπεράσματα θα κολλήσετε;
Τόσο δύσκολο σας είναι να δεχτείτε ότι υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά, ειλικρινά και με απόλυτη σιγουριά απορρίπτουν τις μυθοπλασίες σας; Πάρτε το απόφαση, είμαστε εδώ κι αυξανόμαστε συνεχώς. Τα παραμύθια σας καταρρίπτονται το ένα μετά το άλλο και οι θρησκείες σας πέφτουν σαν χάρτινοι πύργοι. Οι ανύπαρκτες θεότητές σας που μόνο μίσος και κακό έχουν διασπείρει εξαφανίζονται η μία μετά την άλλη. Ξυπνήστε (ευσεβείς πόθοι αυτό, σίγουρα).
Στ' αρχίδια μου τι θα το κάνουν το πτώμα μου, προτιμώ να γίνω δωρητής και οργάνων και σώματος. Εσύ να προτιμάς τη μουμιοποίηση, μη χάσεις κανένα μέλος εν όψει της αιωνιότητας.
(Ρε, τι τραβάμε, οι άνθρωποι!)

Αρχιστρατηγος μιχαηλ αγγελος
ΚΑΤΑΡΧΗΝ 1 ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ,ΕΙΝΑΙ 1000 ΕΤΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ, {ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ}ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΙΑ ΑΣΧΕΤΟς Ο ΚΟΣΜΟς ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΟΧΙ ΣΕ 6 ΜΕΡΕς ΑΝΘΡΩΠΙΝΕς ΑΛΛΑ ΣΕ 6 ΜΕΡΕς ΚΥΡΙΟΥ ,ΑΡΑ 6.000 ΕΤΗ,ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ,ΟΤΙ ΟΝΤΩς ΥΠΑΡΧΟΥΝ 6 ΠΕΡΙΟΔΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑς ,ΚΑΙ ΟΝΤΩς ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟς ,ΑΚΡΙΒΩς ΕΤΣΙ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΓΕΝΕΣΗς,ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟς ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΗ ΜΕΡΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ Κ ΑΣΧΕΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑΤΙ Η ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ; Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΧΡΟΝΙΚΑ ΑΥΤΗ Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΑΞΕΩΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΓΗ ΕΧΕΙ ΗΛΙΚΙΑ 4 ΔΙςΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΤΟ 1,5 ΔΙςΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕς ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕς ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΑς ΛΕΕΙ Ο ΔΑΡΒΙΝΟς. ΜΑΘΕ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΜΙΛΑ,ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟς ΤΟΥ ΝΩΕ ΦΙΛΕ ΠΑΛΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΙΛΙΕΤΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΝΤΩς ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑς.

Αρχιστρατηγος μιχαηλ αγγελος
ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕς ΑΠΟ ΜΑΙΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΜΑΙΜΟΥ; ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΙΔΟς ,ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ , ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙς ΟΤΙ ΕΠΙΒΙΩΣΑΝ ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΗ, ΔΙΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ , ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΙ Ο ΝΕΑΝΤΕΡΝΤΑΛ ΚΑΙ Ο ΧΟΜΟ ΕΡΕΚΤΟΥς ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΡΑΝΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΓΕ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ.... ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ


Phellos Epiplewn
Οι γνώσεις σου περί βιολογίας και εξέλιξης είναι επιπέδου Σεραφείμ. Όχι, δεν καταγόμαστε από τη μαϊμού, έχουμε κοινό πρόγονο.
Παραληρείς. Διόλου παράξενο απ' την άλλη, το ίδιο έκαναν και κάνουν παραδοσιακά όλοι οι θρησκόπληκτοι, από τους ιδρυτές της θρησκείας τους και για πάντα.
Όσο για τις καταπληκτικές επεξηγήσεις σου επί του τέλματος της θεωρίας της εξέλιξης, απορώ πώς δεν πήρες ακόμα το νόμπελ. Γιατί δεν πας άραγε στην παγκόσμια επιστημονική κοινότητα να δώσεις τα φώτα σου, να τους ανοίξεις τα μάτια, να καταλάβουν αμέσως οι άνθρωποι πόσο λάθος κάνουν τόσοι επιστήμονες και μελετητές εδώ και αιώνες; Είμαι σίγουρος ότι πεθαίνουν να σε ακούσουν και να τους διαφωτίσεις με το βάθος των γνώσεών σου.
Τα περί κατακλυσμού, γένεσης κ.λπ. είναι τουλάχιστον αστεία, αλλά φυσικά δεν περιμένω να το καταλάβεις. Μεγάλωσες προφανώς στην Ελλάδα, γαλουχήθηκες με το τοπικό χριστιανορθόδοξο δόγμα και πιστεύεις, παρόλο που πρόκειται εμφανέστατα για ένα τυχαίο γεγονός (γιατί αν είχες γεννηθεί και μεγαλώσει αλλού θα πίστευες κάτι άλλο που θα σου πάσσαραν), ότι έχεις βρει τη μία και μοναδική αλήθεια. Reaaaaaaaly?
To θέμα είναι για τον καθένα να καταλάβει ότι βρίσκεται στο μαντρί και να προσπαθήσει να βγει. Τώρα αν το μαντρί φαντάζει για πολλούς από παλάτι έως Εδέμ, τι να κάνουμε;
Αρχιστρατηγος μιχαηλ αγγελος
ΕΡΩΤΗΣΗ- ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟς; ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΗΡΞΕ Ο ΑΝΔΡΑς ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ;

Yog Dagon
Διάβασε καλύτερα την εξέλιξη των ειδών. Τι; Δεν τη διδάσκουν στα ελληνοχριστιανορθόδοξα σχολεία; Γιατί άραγε; Ααααααα, έχουν τη δική τους σίγουρη κι αναντίρρητη θεωρία. Σε καταλαβαίνω. Κουράγιο!

Αρχιστρατηγος μιχαηλ αγγελος
ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΟΤΙ Η ΕΠΙΚΡΑΤΕΣΤΕΡΗ ΜΑΘΗΣΗ ΕΙς ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΑΡΒΙΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩς.

Phellos Epiplewn
Στο εξωτερικό μεγάλωσες και πήγες σχολείο;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Ρε Τάσο τα σβήσατε; μπήκα στην ομάδα και δεν τον βρίσκω
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάνε στις πρόσφατες δημοσιεύσεις από άλλους, λίγο κάτω δεξιά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Βεβαίως και καταγόμαστε από τη μαϊμού. Τη μαϊμού τη Ζαφειρίτσα. Μάλιστα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα χάπια γρήγορα.

Επίσης, έλεος με το "ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο". Κοινό πρόγονο έχει με τον πίθηκο, δεν κατάγεται από αυτόν!

Για "γραφικότητες" είναι αυτό ή μάλλον για "ανέκδοτα".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειτε καταγεται ο ανθρωπος απευθειας απο τον πιθηκο,ειτε εχει κοινο προγονο με δαυτον το σπασιμο ειναι εξισου μεγαλο.Οποτε ο θεος τοτε τι εκανε,τον πιθηκο η τον κοινο τον προγονο,εδω το πραμα μπερδευεται.
Αλλα ας αφησω τα πιθηκια κατα μερος,ποια ειναι ρε παιδια αυτη η ομαδα φβ και τι ακριβως κηρυτει?
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρεμπιπτόντως, ο Doc Sportello που εμφανίστηκε εκεί είμαι εγώ.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπήκα σε μεγάλο πειρασμό να τον αρχίσω στα "γαλλικά" αλλά μπορεί ο σκοπός του να είναι αυτός, να παρεκτραπεί κάποιος για να αναφέρει τη σελίδα μετά.
Συνεπώς προσοχή, δούλεμα ψιλο-γαζι και αν ξεπεράσει αυτός κάποια όρια ανελέητη αναφορά!
Θα έλεγα να μεταφερθεί το νήμα αυτό στην αντίστοιχη ομάδα εργασίας και να παρακολουθούμε από εκεί το γίδι!
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστούμε, ακυν. Θα σου στείλω κάνα αίτημα. Εγώ, όπως έχω ξαναπεί, βγάζει μάτια ποιος είμαι. Αν υπάρχουν αμφιβολίες, στείλτε μου πμ.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην παίρνει μέρος σε τέτοιες μ***ες αλλά δεν κρατήθηκα ρε γμτ :(
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Επικούρειε, πρόκειται για την επίσημη σελίδα της Ένωσής μας στο facebook, όπως ίσως είδες κι από τον σύνδεσμο.

Όχι μόνο ξεσκιστήκαμε στα σχόλια, αλλά μας ήρθε κι άλλο (φρέσκο) φρούτο. Γιαί, ρε γαμώ το, δεν μπορούμε να τους πείσουμε να 'ρθούν στο φόρουμ;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Αν είχα κέφια θα βλέπατε την σύγκρουση των τιτάνων Καρλ Μάστορας Vs Αρχιστρατηγος μιχαηλ αγγελος...αλλά βαριέμαι το facebook :mrgreen:
État de siège
Απάντηση