Άθεος σε οικογένεια ένθεων: πώς το διαχειρίζεσαι;

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Γι'αυτό όμως λέω πως όλα είναι θέμα ηλικίας, εμπειριών και σχέσεων και πως η κάθε κατάσταση είναι διαφορετική, για μένα δεν υπάρχει χρυσός κανόνας σ'αυτό το θέμα..
Ναι σίγουρα είναι διαφορετικά κατά περίπτωση. Απλά στη δική μου περίπτωση, όλοι ασχολούνται μαζί μου από καιρό σε καιρό και έτσι οι υπεκφυγές δε δούλεψαν για πολύ.
:O
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

Γεια σας είμαι καινούριος στο forum και πολύ χάρηκα που βρήκα μία κοινότητα οπού μπορώ να μιλάω ελεύθερα για τα πιστεύω μου. Τέλος πάντων.

Λοιπόν εγώ έγινα άθεος φέτος. Δηλαδή γύρω στο Φλεβάρη δήλωσε πλέον άθεος. Από τους δικούς μου κανείς δεν ξέρει τα πιστεύω μου. Μόνο ο αδερφός μου και ο ένας μου ξάδερφος(ο οποίος νομίζω δεν έδωσε και πολύ σημασία όταν το έμαθε παίζει και να μην το θυμάται τώρα) Οι δικοί μου δεν είναι φανατικά θρήσκοι απλά πιστεύουν στον χριστιανικό θεό από συνήθεια η και από έλλειψη γνώσεων. Μικρός (και μέχρι τα προηγούμενα Χριστούγεννα) ήμουν έντονα θρησκευόμενος (γιατί μάλλον δεν είχα σκεφτεί τις εναλλακτικές) και ο αδερφός μου είναι άθεος νομίζω (εγώ τον έκανα :D )

Ωραία λοιπόν αυτό το πάσχα ήμουν συνειδητοποιημένα άθεος και αυτά περί παθών και μεγάλη εβδομάδα και νηστείες δεν μου έλεγαν τίποτα. Λιγο καιρό πριν το πάσχα είχα πει στη μάνα μου μέσα στις άκρες ότι είμαι άθεος. Δηλαδή την είχα ρωτήσει "αν σου έλεγα ότι είμαι άθεος θα σε πείραζε;" Μου απάντησε όχι αλλά μάλλον δεν κατάλαβε τι ακριβώς εννοούσα και μάλλον δεν ξέρει τα πιστεύω μου. Λοιπόν όλη μου η οικογένεια τηρεί αυτές τις παραδόσεις περί νηστειών και τέτοια και μερικέ φορές με αναγκάζουν και εμένα. Έφτασα στο τσακ φέτος να τους το πω ξεκάθαρα τι πιστεύω αλλά δεν το είπα. Και ακόμα δεν έχω βρει το θάρρος να τους το πω. Φοβάμαι λίγο την αντίδρασή τους. Δεν είναι ότι θα μου κόψουν το χαρτζιλίκι η κάτι τέτοιο αλλά οι θείες μου είναι αρκετά θεούσες (όχι φανατικέ αλλά είναι σίγουρες για τον θεό) και φοβάμαι την συμπεριφορά τους απέναντι μου μετά από αυτό. Λοιπόν εσύ πες στον ξάδερφό σου ότι καλύτερα θα είναι να τους το αποκαλύψει θα ησυχάσει και ο ίδιος.
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Απ'ό,τι καταλαβαίνω πρέπει να είσαι στη δεύτερη δεκαετία. Εγώ απλά θα σου πω το εξής. Η μάνα και ο πατέρας αγαπάνε το παιδί ό,τι και αν γίνει. Θα κρατούσα μια επιφύλαξη αν έλεγες ότι οι γονείς σου είναι φανατικοί χριστιανοί αλλά, απ'τη στιγμή που δε συμβαίνει αυτό, δε θα πάψουν να σε αγαπάνε απλά μάλλον δε θα... θέλουν να θυμούνται ότι είσαι άθεος! Μην ανοίξεις εσύ την κουβέντα, άσε να την ανοίξουν αυτοί όταν πχ αρνηθείς να νηστέψεις ή κάτι τέτοιο. Και τότε με ψυχραιμία πες τους ορισμένα πράγματα αν δεις ότι φέρνουν αντιρρήσεις.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Εγώ πάλι απ'τα 11 μου άθεος είμαι,αλλά και οι γονείς μου δεν είναι και ιδιαίτερα θρήσκοι (ο πατέρας μου ξεκάθαρα άθεος,η μάνα μου δεν το παραδέχεται αλλά πολύ που χέστηκε για την εκκλησία),δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα...

υπάρχει όμως μια ιδέα:
Να το πει λέγοντας ταυτόχρονα κάτι μεγαλύτερο,π.χ. να πει "μαμά,μπαμπά,μ'αρέσει να χώνω καρότα μες στη σούφρα μου και να μπουκώνομαι με κουράδες,και btw,είμαι άθεος!"
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Να το πει λέγοντας ταυτόχρονα κάτι μεγαλύτερο,π.χ. να πει "μαμά,μπαμπά,μ'αρέσει να χώνω καρότα μες στη σούφρα μου και να μπουκώνομαι με κουράδες,και btw,είμαι άθεος!"
Μπα... Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Καλύτερα να πει ότι θέλει να κλειστεί σε μοναστήρι και όταν φρικάρουν να τους πει ότι είναι άθεος.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@onou12345

Στην περίπτωσή σου δεν νομίζω πως θα αντιδράσουν άσχημα οι γονείς σου και συμφωνώ με τον Ευθύμη, αν έρθει στην κουβέντα το θέμα ή είναι κάποια θρησκευτική γιορτή στην οποία δεν θέλεις να συμμετέχεις μπορείς να το συζητήσεις τότε.

Πάντως κατά την γνώμη μου παίζει ρόλο και η σχέση που έχεις με τον καθένα (και η ηλικία). Επίσης δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να γίνονται τα «αποκαλυπτήρια», δηλαδή μου φαίνεται και λίγο τραβηγμένο να μαζεύει κανείς όλο το σόι και να δηλώνει πως είναι άθεος. Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος, είμαι ό,τι θέλω να είμαι και δεν τους αφορά.

Οι γονείς είναι άλλο θέμα γιατί συνήθως έχουμε πιο στενές σχέσεις. Ακόμα και στους γονείς μου όμως το είπα σε άσχετες φάσεις που έτυχε να συζητάμε για τέτοια θέματα κι επειδή κανένας τους δεν είναι φανατικός χριστιανός δεν είχα κανένα πρόβλημα (αντιθέτως είχα 2 ωραίες συζητήσεις). Με παρόμοιο τρόπο το έχω πει και σε κάποιους άλλους συγγενείς που βρισκόμαστε σχετικά συχνά (κι είναι λίγοι), όχι γιατί με έκαιγε να το μάθουν αλλά γιατί συζητούσαμε περί θρησκείας οπότε είπα τις απόψεις μου. Αλλά δεν θα καθόμουν να το πω σε κάποια σούπερ θεούσα κολλημένη θεία που έχει πατήσει τα 70 γιατί δεν βρίσκω κάποιο νόημα σ’αυτό.

Βέβαια είναι και θέμα σχέσεων όπως είπα παραπάνω, προσωπικά δεν έχω και τρελές σχέσεις με τους περισσότερους συγγενείς μου, τους βλέπω μια φορά στο τόσο και αν, και προφανώς όταν τους βλέπω δεν ασχολούνται με το θρήσκευμά μου οπότε δεν θα έμπαινα στον κόπο να κάνω σουπερ αναλύσεις με μερικά άτομα…
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση