Η αναλυτική σκέψη προάγει την αθεΐα

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Από real.gr:
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?p ... 40&catID=4

"...Οι ψυχολόγοι έκαναν διάφορα τεστ και πειράματα με 650 εθελοντές, συσχετίζοντας τον βαθμό αναλυτικής σκέψης του καθενός με την ένταση των θρησκευτικών και άλλων μεταφυσικών πεποιθήσεών του (π.χ. πίστη σε αγγέλους), διαπιστώνοντας ότι αυτά τα δύο πράγματα είναι γενικά αντιστρόφως ανάλογα. Όσο περισσότερο οι εθελοντές ανέπτυσσαν αναλυτικούς συλλογισμούς και έκαναν λογικές σκέψεις, τόσο έτεινε να μειώνεται η θρησκευτική πίστη τους και, αντίθετα, αυξανόταν ο αθεϊσμός ή έστω ο αγνωστικισμός και ο σκεπτικισμός τους σχετικά με τα θρησκευτικά ζητήματα."

Προφανές ακούγεται...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Από πιτσιρίκι έβλεπα ότι οι πιο θρησκόληπτοι ήταν και τα πιο ντουγάνια κι έκανα έναν παρόμοιο συνειρμό, δε θα μπορούσε να είναι κι αλλιώς.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:Από real.gr:
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?p ... 40&catID=4

"...Οι ψυχολόγοι έκαναν διάφορα τεστ και πειράματα με 650 εθελοντές, συσχετίζοντας τον βαθμό αναλυτικής σκέψης του καθενός με την ένταση των θρησκευτικών και άλλων μεταφυσικών πεποιθήσεών του (π.χ. πίστη σε αγγέλους), διαπιστώνοντας ότι αυτά τα δύο πράγματα είναι γενικά αντιστρόφως ανάλογα. Όσο περισσότερο οι εθελοντές ανέπτυσσαν αναλυτικούς συλλογισμούς και έκαναν λογικές σκέψεις, τόσο έτεινε να μειώνεται η θρησκευτική πίστη τους και, αντίθετα, αυξανόταν ο αθεϊσμός ή έστω ο αγνωστικισμός και ο σκεπτικισμός τους σχετικά με τα θρησκευτικά ζητήματα."

Προφανές ακούγεται...
''μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι διότι αυτοί θα κατακτήσουν την βασιλεία των ουρανών.''[για δημοκρατία γιατί ποτέ τους δεν μιλάνε;]

''πίστευε και μη ερεύνα'' [αυτό είναι για αυτούς που δεν έχουν απαντήσεις για κάτι περίεργους]

''ερευνάτε τας γραφάς [ μόνο τας ιεράς όμως]''

ρώτησα κάποτε έναν φίλο μου μάρτυρα αν θα άφηνε να σπουδάσει το παιδί του εξελικτική βιολογία, και μου απάντησε πως αν εγώ θα έκανα ποτέ μου κάτι που είναι αντίθετο στα πιστεύω μου.
και η γνώμη του παιδιού που πιθανόν να είναι και ενήλικος τον ξαναρώτησα και μου λέει αμά θέλει ας έχει την γνώμη του, απλά πρέπει να ξέρει πως είναι ενάντιον του θεού.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:''ερευνάτε τας γραφάς [ μόνο τας ιεράς όμως]''
Μια υποσημείωση, tyx, χωρίς να διαφωνώ μ' αυτό που λες. Αυτή η φράση δεν είναι προτροπή, αλλά διαπίστωση. Το "ερευνάτε", δηλαδή, εδώ δεν είναι προστακτική, αλλά οριστική. Το ότι κάποιοι χριστιανοί τη χρησιμοποιούν ως αντίδοτο στο "πίστευε και μη ερεύνα" δείχνει μόνο ότι οι ίδιοι δεν έχουν "ερευνήσει τα γραφάς".
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι
Δέντρο της γνώσης του καλού και του κακού
Δύο απλά δείγματα της αρνητικής συσχέτισης αναλυτικής σκέψης και πίστης.

Από την άλλη, όπως λέω συνήθως σε παρόμοια νήματα, ας μην το παίρνουμε και πάνω μας. Η αναλυτική σκέψη προάγει το σκεπτικισμό, όχι την αθεΐα ειδικά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πάντως αν θεωρείς ότι ο σκεπτικισμός έχει ας πούμε κάποιους κανόνες τότε η εφάρμογή των κανόνων του σκεπτικισμού στο ζήτημα της θρησκείας....χμμμμ. Μάλλον για ψιλομονόδρομος μου φαίνεται.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αναλυτικη σκεψη ως αποτελεσμα της ευφυιας και της εξαγωγης λογικων συμπερασματων χαλαει τη σουπα σε παρα πολλους,η θρησκεια απλα ειναι ενα μερος απο ολους αυτους που πληττονται τα συμφεροντα τους.Οι εξυπνοι ανθρωποι δεν ειναι χειραγωγησιμοι,επιζητουν μανιακως τα αιτια,τις αφορμες κι εχουν την ταση και να προβλεπουν τα αποτελεσματα μεσα απο τα δεδομενα πριν αυτα να εκδηλωθουν και να ψαχνουν εξηγησεις για το οτιδηποτε,με λιγα λογια ειναι οι ενοχλητικοι.Σπανιοτατα και μονο σαν μεμονωμενα δειγματα κατα το παρελθον υπηρξαν καποιες κοινωνιες οπου η αναλυτικη σκεψη ηταν το βασικο χαρακτηριστικο αυτων των κοινωνιων.
Κι οπως λεει ο Μπερτραντ Ρασσελ,σε σχεση με εναν μεσο ανθρωπο ενας ευφυης εχει τοση διαφορα οση εχει και ο μεσος ανθρωπος απο εναν σχιζοφρενη.Ο μεσος ανθρωπος παλι για πολλους και διαφορους λογους κινειται μεταξυ της αγνοιας κι ευπιστιας και της ελλειψης του θαρρους.Δεν γνωριζει ποσα ειναι αυτα που στην πραγματικοτητα δεν τα ξερει,αλλα κι αν ακομα τα μαθει ποτε δεν εχει το κουραγιο να τα αμφισβητησει,κι αρκειται στα ψεμματα που λεει ο ιδιος στον εαυτο του αλλα και οι αλλοι προς σ αυτον και του αρκει απλα εστω κι ενα αχυρο για να εχει για να κρατιεται και μπολικη ελπιδα προς το τιποτα,αλλα και μια εμπαθεια απεναντι σε οτι δεν του μοιαζει.
Η σιγουρια ειναι το γνωρισμα αυτων που δεν ξερουν.Οσο περισσοτερα αρχιζει γνωριζει καποιος τοσο περισσοτερο αμφιβαλλει.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειχα καποτε πολυωρες συζητησεις περι θεου με ενα μουσουλμανο, πιστο μεν αλλα οχι φανατικο. Οι συζητησεις μας παντοτε κατεληγαν σε ενταση κυριως εκ μερους του. Μεχρι που μου εξομολογηθηκε οτι δεν μπορουσε να αντεξει αλλο αυτες τις αναζητησεις γιατι του δημιουργουσαν αμφιβολιες και ενιωθε πολυ ασχημα. Πηγαμε μαζι και σε εναν ιμαμη, ο οποιος προς μεγαλη μου εκπληξη, ηταν πολυ συζητησιμος και μου ειπε το εξης ...κουλο. Οτι εγω εχω το δικαιωμα να θετω ερωτηματα και να αμφιβαλλω, οχι ομως ενας μουσουλμανος.
Η αναλυτικη σκεψη αναψε τη φλογα της αμφιβολιας στο φιλο μου για την υπαρξη του θεου.

Σημερα παλι, ενας μαθητης μου αρκετα εξυπνος και φιλομαθης αλλα και απο οικογενεια της ευαγγελικης (;;;; νομιζω...) εκκλησιας μου απαντησε στην ερωτηση "Πιστευετε οτι υπαρχει ζωη μετα θανατον;" οτι ναι πιστευει γιατι ο Χριστος αναστηθηκε και πηγε διπλα στο θεο. Ομως αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οχι η ιδια η απαντηση οσο ο τροπος και το υφος του.Ηταν σαν ρομποτ, ανεκφραστος και ακινητος, που του πατησα το πλεη και αρχισε να αναπαραγει την κασετα. Δεν ηταν δικα του λογια. Συνειδητα παπαγαλιζε οτι του ειχαν μαθει.
Αρα η η μη αναλυτικη σκεψη, ή αλλιως παπαγαλια, συντηρει τη θρησκεια.
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ευθύμης έγραψε: Από την άλλη, όπως λέω συνήθως σε παρόμοια νήματα, ας μην το παίρνουμε και πάνω μας. Η αναλυτική σκέψη προάγει το σκεπτικισμό, όχι την αθεΐα ειδικά.
Η αναλυτική σκέψη προάγει το σκεπτικισμό, ο σκεπτικισμός προάγει την αθεϊα,
Συνεπώς, γενικά και όχι ειδικά, η αναλυτική σκέψη προάγει την αθεϊα.
Όσο για το να μην το παίρνουμε και πάνω μας έχεις δίκιο, είναι κάτι στο οποίο εύκολα μπορούμε να παρασυρθούμε όταν διαπιστώνουμε ότι πολύς κόσμος αδυνατεί να αντιληφθεί τα εμφανή που εμείς (στο συγκεκριμένο θέμα) βλέπουμε.
Εκείνο το ouch μου άρεσε πολύ, γιατί το έβγαλες.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

nor έγραψε:Ειχα καποτε πολυωρες συζητησεις περι θεου με ενα μουσουλμανο, πιστο μεν αλλα οχι φανατικο. Οι συζητησεις μας παντοτε κατεληγαν σε ενταση κυριως εκ μερους του. Μεχρι που μου εξομολογηθηκε οτι δεν μπορουσε να αντεξει αλλο αυτες τις αναζητησεις γιατι του δημιουργουσαν αμφιβολιες και ενιωθε πολυ ασχημα. Πηγαμε μαζι και σε εναν ιμαμη, ο οποιος προς μεγαλη μου εκπληξη, ηταν πολυ συζητησιμος και μου ειπε το εξης ...κουλο. Οτι εγω εχω το δικαιωμα να θετω ερωτηματα και να αμφιβαλλω, οχι ομως ενας μουσουλμανος.
Η αναλυτικη σκεψη αναψε τη φλογα της αμφιβολιας στο φιλο μου για την υπαρξη του θεου.
Αυτό που περιγράφεις μου θυμίζει μία συζήτηση που είχα ως έφηβος με έναν παπά, ο οποίος κατέληξε να μου πει ότι ακόμα και εάν δεν υπάρχει θεός θα έπρεπε να τον είχαμε εφεύρει. Εννοώντας πως μόνον έτσι μία κοινωνία μπορεί να υπάρχει, να λειτουργεί αρμονικά με αγάπη και τα σχετικά.
Αυτό είναι ενδεικτικό και με κάνει να πιστεύω ότι πολλοί από αυτούς πρέπει να αντιλαμβάνονται τη μη ύπαρξη, γιατί το να έχεις αφιερώσει τη ζωή σου σε αυτό και να μην το έχεις καταλάβει σημαίνει ότι ή αφελής είσαι ή υποκριτής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στέλιος την 05 Μάιος 2012 16:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εννοώντας πως μόνο έτσι μία κοινωνία μπορεί να υπάρχει, να λειτουργεί αρμονικά με αγάπη και τα σχετικά.
Πράγματι δείτε τη Νιγηρία ή το Αφγανιστάν και δείτε και την άθεη Σουηδία ας πούμε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

nor έγραψε:μου ειπε το εξης ...κουλο. Οτι εγω εχω το δικαιωμα να θετω ερωτηματα και να αμφιβαλλω, οχι ομως ενας μουσουλμανος.
Καθόλου κουλό: προφανές.
Για να είσαι μουσουλμάνος (χριστιανός, θρήσκος γενικώς) πρέπει να έχεις δεσμευτεί να μην αμφιβάλλεις για τη θρησκευτική παράδοση. Απλώς αν το κάνεις, παύεις να είσαι μουσουλμάνος (χριστιανός κλπ.).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αν αρχιζεις και σκεφτεσαι τα παντα με βαση την λογικη του σημερα και να ερευνας ολα οσα σε λενε περι θρησκειες θα σου φανουν μυστιρια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Όχι μυστήρια Αρίστο, παραμύθια

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ και μάλιστα κακής ποιότητας τουλάχιστον οι μύθοι του Αισώπου είναι ντε φάκτο ΜΥΘΟΙ κανείς δεν πιστεύει ότι οι αλεπούδες και οι κόρακες μιλάνε, αλλά υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι με IQ τυρόπιτας που πιστεύουν πως οι φλεγόμενες βάτοι μιλάνε ΧΩΡΙΣ να καίγονται.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

το μυστηριο με το ψευτικο δεν απεχει και αρκετα καλη μου
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Μυστήριο Αρίστο είναι η έλικα του DNA βρίσκεται μέσα σέ κάθε κύτταρό μας, τέσσερις αζωτούχες βάσεις δημιουργούν άπειρους συνδυασμούς οι οποίοι έχουν μέσα καταγεγραμμένες ΟΛΕΣ τις πληροφοριές της ζωής μας. δηλαδή τα κύτταρα που έχεις στα μαλλιά σου έχουν και πληροφορίες για το πόσο ψηλός θα είσαι, τι χρώμα θα έχουν τα μάτια σου και αν το δεύτερο δάχτυλο του ποδιού σου θα είναι πιο μακρύ από το πρώτο.

Μέχρι να καταλάβουμε πως και γιατί συμβαίνει αυτό και να αποκωδικοποιήσουμε ΟΛΑ τα γονίδια βρίσκοντας τις μεταλλάξεις που δημιουργούν τις διαφορές μας και τις γενετικές ασθένειες και και και.... θα είναι μυστήριο.


Η βάτος που μιλάει είναι ΠΑΡΑΜΥΘΙ όχι μυστήριο.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ίσως να το έχω ξαναποστάρει, αλλά η Scifimom μου θύμισε αυτό:

Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Εχμ, κάτι ξέχασες νοξ.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

για να μην αφεινουμε ερωτιματα αναπαντητα σιφμαμ ηθελα να σε πω αυτο

το μυστιριο του θυσαυρου τον πειρατων ηταν ενα ψεμα

υπαρχουν αρκετοι που παιζουν ηλεκτρονικα παιχνιδια και ζουνε σε εναν μυστιριο κοσμο εκεινες της ωρες που ειναι ψευτικος

αυτο ηθελα να πω οτι το μυστιριο απο το ψευτικο δεν απεχουν πολυ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Αρίστο αρχίζω να υποψιάζομαι πως κάνεις ΠΟΛΥ κακές παρέες τελευταία και σε επιρρεάζουν άσχημα. Πρόσεξε γιατί είσαι καλό παιδί και είναι κρίμα.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Απάντηση