Υπευθυνη δηλωση πιστεως

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν το ηξερα οτι συμβαινει αλλα ενας φιλος που γινεται νονος σε βαπτιση του ζητηθηκε να υπογραψει υπευθυνη δηλωση ως αναδοχος οτι ειναι οντως και παραμενει χριστιανος ορθοδοξος και οτι αποδεχεται πληρως τα μυστηρια της πιστεως.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Κάποιοι όντως το κάνουν, αν και μάλλον είναι η μειοψηφία. Το παραπάνω (περί μειοψηφίας) το λέω με επιφύλαξη, γιατί το δείγμα νονών που έχω δεν είναι ικανό για εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων. Ωστόσο ως γεγονός ισχύει. Δεν έχω δει το κείμενο της δήλωσης, γιατί δεν έχω βαφτίσει παιδί ο ίδιος.

Πάντως, να πω ότι προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τέτοιου είδους δηλώσεις, όταν χρησιμοποιούνται για εσωτερική κατανάλωση από την Εκκλησία. Δικό τους αμπέλι είναι, ας κάνουν ότι θέλουν εντός του. Μάλιστα, θα έφτανα στο σημείο να πω και ότι καλά κάνουν, με τη λογική του "αν δεν πιστεύεις, μεγάλε, τι κάνεις εδώ, μας κοροϊδεύεις;".
Off Topic
Άσχετα αν η πλειοψηφία τους κοροϊδεύει, όπως μπορεί εύκολα να διαπιστώσει κανείς απ' το "πατείς με, πατώ σε" στην έξοδο της Εκκλησίας, 2 λεπτά μετά το "Χριστός Ανέστη". Κάπου τους λυπάμαι κιόλας. Προφανώς το ντερλίκωμα της μαγειρίτσας είναι σημαντικότερο για τους πιστούς απ' το να συμμετέχουν στην σημαντικότερη τελετή της θρησκείας τους...
Το θέμα είναι να σταματήσει η Πολιτεία να καταγράφει τέτοια δεδομένα. Η Εκκλησία όσους, σε τελική ανάλυση, προσέρχονται εθελοντικά στις τελετές της, ας τους βάζει να κάνουν και κωλοτούμπες.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Πριν απο μερικα χρονια οταν ειχα γινει εγω νονος δεν μου ειχε ζητηθει κατι τετοιο,ισως να εχει να κανει με τη μη αναγραφη του θρησκευματος στις καινουριες ταυτοτητες,κι ισως να ειναι μεχρι και καποιου σημειου και λογικο απ τη στιγμη που ετσι το επιλεγεις για να γινει τουλαχιστον να εισαι κιολας.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Πριν ενάμιση χρόνο έγινα νονός με καινούργια ταυτότητα αλλά δε μου ζητήθηκε τέτοια δήλωση. Αυτό που θυμάμαι ήταν τα 150 έουρος.
Οι αθεοταλιμπάν σας παρακαλώ μη με κράξετε, οι γονείς γνώριζαν ότι είμαι άθεος και ότι μου το ζήτησαν τους τιμάει και με τη σειρά μου τους τίμησα κι εγώ. Θεωρώ ότι και οι δύο πλευρές κάναμε την υπέρβασή μας και μ' αρέσει. Η δε σχέση μου με τον μικρούλη είναι πολύ γλυκειά εμπειρία (δεν έχω δικά μου παιδιά) και δεν το μετάνιωσα καθόλου.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Στέλιος έγραψε:Οι αθεοταλιμπάν σας παρακαλώ μη με κράξετε, οι γονείς γνώριζαν ότι είμαι άθεος και ότι μου το ζήτησαν τους τιμάει και με τη σειρά μου τους τίμησα κι εγώ.
Αλλο ένα παράδειγμα ότι η βάφτιση είναι πια συνήθεια και όχι μυστήριο.
Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει εκστρατεία της Ενωσης Αθεων για "πολιτική βάφτιση".
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

και, ...τι θα περιλαμβάνει η πολιτική βάπτιση;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θα περιλαμβάνει τα πάντα, εκτός από τον παπά. :P

Ούτε εμένα μου είχε ζητηθεί τέτοια δήλωση, αλλά έχω να πω ότι

1. Δικαίωμα της εκλησίας είναι να ζητάει οτιδήποτε θέλει, δικό της χωράφι είναι άλλωστε, και

2. Πολύ καλά κάνουν και ζητάνε τη δήλωση, να συνειδητοποιούν και οι ανάδοχοι τι ακριβώς κάνουν και να λείψει σιγά σιγά το φαινόμενο τύπου "έλα μωρέ δεν πιστεύω αλλά δεν τρέχει και τίποτε μια γιορτούλα είναι το κάνω για το φίλο μου / τη μαμά μου / τη γιαγιά μου / την παράδοση κλπ."
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Πέρυσι έγινα νονά για ζευγάρι που δεν είναι ΚΑΝ παντρεμένοι. Σε κεντρικότατη εκκλησία της πόλης, δεν μας ζήτησαν τίποτα, ούτε στο ζευγάρι να φέρει πράξεις γάμου ούτε για εμάς (εμένα και τον άντρα μου είμαστε και οι δύο νονοί). Επίσης στην εκκλησία μοιράσαμε κάτι ανατριχιαστικές καρφίτσες (μαρτυρικά) που επάνω κρέμονταν ΡΟΖ ματόχαντρα χωρίς σταυρουδάκι, εγώ φορούσα μπλούζα με την πλάτη έξω και το τατουάζ φάτσα φόρα και με έπιασαν τα γέλια εκεί που φυσάς και φτύνεις τον "σατανά" αλλά ο παπάς δεν είπε τίποτα.

Εγώ είχα αποφασίσει να μην ξαναβαφτίσω παιδάκι (έχω δύο ακόμα, το μεγαλύτερο είναι 28 ετών) αλλά το ζευγάρι έκανε παιδί σε μεγάλη ηλικία και δεν είναι ιδιαίτερα κοινωνικοί οπότε δεν έβρισκαν κανένα. Ο μπαμπάς του μωρού είναι κάποιου είδους θείος μου (μακρινός) και όταν ζήτησε από εμάς του ξεκαθάρισα πως θα είμαστε εκεί για τη μικρή, θα την αγαπάμε, θα την αναλάβουμε αν πάθουν κάτι οι γονείς της, αλλά κατήχηση, κοινωνίες, εκκλησιασμοί κλπ ΚΟΜΜΕΝΑ. Συμφώνησαν και οι δύο και το βαφτίσαμε. Στον παπαρδέλα ο άντρας μου έδωσε 120€ και μας έκοψε διάτρητη απόδειξη κανονικότατα, αλλά μετά ζήτησε και από τον πατέρα του μωρού άλλα 80, αυτός έβαλε τις φωνές και φύγαμε άρον άρον. Αξέχαστες στιγμές.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Scifimom έγραψε: Εγώ είχα αποφασίσει να μην ξαναβαφτίσω παιδάκι (έχω δύο ακόμα, το μεγαλύτερο είναι 28 ετών) αλλά το ζευγάρι έκανε παιδί σε μεγάλη ηλικία και δεν είναι ιδιαίτερα κοινωνικοί οπότε δεν έβρισκαν κανένα. Ο μπαμπάς του μωρού είναι κάποιου είδους θείος μου (μακρινός) και όταν ζήτησε από εμάς του ξεκαθάρισα πως θα είμαστε εκεί για τη μικρή, θα την αγαπάμε, θα την αναλάβουμε αν πάθουν κάτι οι γονείς της, αλλά κατήχηση, κοινωνίες, εκκλησιασμοί κλπ ΚΟΜΜΕΝΑ. Συμφώνησαν και οι δύο και το βαφτίσαμε. Στον παπαρδέλα ο άντρας μου έδωσε 120€ και μας έκοψε διάτρητη απόδειξη κανονικότατα, αλλά μετά ζήτησε και από τον πατέρα του μωρού άλλα 80, αυτός έβαλε τις φωνές και φύγαμε άρον άρον. Αξέχαστες στιγμές.
ωραία! μου αρέσουν τα άτομα που δεν κολλάνε στις πεποιθήσεις των άλλων, πάνω από όλα είναι η αλληλεγύη και η αλληλοκατανόηση. όσο για τον παπά δεν περίμενα και τίποτε περισσότερο, αρπάχτρες είναι οι πιο πολλοί.έχεις δεί ποτέ σου μισό μέτρο τσέπη βάθος, διπλοραμένη σε ράσο; χωράει εφτά λειτουργιές τρία μπουκάλια μαυροδάφνη τρία κιλά κόλυβα τριάντα μπομπονιέρες και πενηντα σοκολατάκια ελιές για μνυμόσυνο.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικα οι γονεις του μωρου αποφασισαν τη βαφτιση λογω καποιου ταματος να την κανουν σε ενα μοναστηρι που εκει τα πραγματα ειναι πιο hard core.Οπως και να χει ευτυχως αλλος ειναι ο νονος,μια φορα κατα το παρελθον νονος εχω διατελεσει,αλλα ηταν για ξανα μαλλον δεν θα την εβγαζα με τιποτα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση