Ερωτησεις προς αθεϊστες.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Φάνης Σέμπρος έγραψε:Λοιπόοον!
Έχοντας διαβάσει ΟΛΑ τα σχόλια, έχω να πω το εξής:
"orthodoxos", σε καταλάβαμε!! good job!!

Εγώ κατάλαβα ότι είναι ο Έλβις Πρίσλεϊ
:roll:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Λάζαρε οι περισσότεροι απο δω μέσα και πιστεύουν και έχουν 'θρησκεία', απλά την ονομάζουν επιστήμη και όχι Θεό.

Εγώ είμαι 100% άθεος, που σημαίνει οτι δεν κάνω ούτε την επιστήμη θεό, κάτι που με καθιστά μaύρο πρόβατο εδώ μέσα, κοινώς, κάποιοι δε με γουστάρουν επειδή δε γουστάρω τη θρησκεία τους, τον επιστημονισμό.
Δε πιστευετε σε κανενα θεο και σε καμια ανωτερη δυναμη ή πνευμα. Οποτε δε πιστευετε και στο μετα/παραφυσικο. Δε εχετε ποτε παθει υπνικη παραλυση,μορα, αστρικη προβολη ή κατι παρομοιο στον υπνο σας;
τα υπερβατικά φαινόμενα, που εμφανίζονται σε μεγάλη γκάμα παραλλαγών μπορούν να προκληθούν απο ασθένεια [ψύχωση, επιληψία] ή κατα βούληση [με λήψη ψυχοδηλωτικών] ή και τυχαία , π.χ. τα φαινόμενα του υπνου που λες και δεν αποδεικνύουν τίποτα παραπάνω απο το οτι οι 'θεϊκές εμπειρίες', ο 'θεός' και οτιδήποτε σχετίζεται με αυτόν είναι μη-υπερφυσικά υπαρκτά φαινόμενα , είναι εσωτερικά εγκεφαλικά φαινόμενα, κοινως ο λεγόμενος θεός δεν είναι κάτι το εξωτερικό ή μετα/παρα-φυσικό, αλλά φυσιολογικές , μάλλον ατροφικές στις μέρες μας, λειτουργίες του εγκεφάλου.
Τελος, οταν τυχαινει σε εσας ή καποιο συγγενικο σας προσωπο κατι κακο, δε προσευχεστε καπου; Απο που αντλειτε κουραγιο και δυναμη;
Πως θα μπορούσε να δώσει δύναμη η επίκληση σε κάτι που δεν πιστεύεις οτι υπάρχει? Αλίμονο να μην υπήρχαν στη ζωή βοήθειες πέρα απο τους αόρατους φίλους μας! Κάποιος που μεγαλώνει χωρίς θεό απο μικρός, όπως εγώ, εκ των πραγμάτων μαθαίνει να στηρίζεται περισσότερο στον εαυτό του και τις δυνάμεις του. Αντίθετα, κάποιος που είναι θρήσκος ή αγνωστικιστής μέψχρι μεγάλη ηλικία, είναι ίσως δυσκολότερο να ξεκόψει, γιαυτό και οι περισσότεροι νεοάθεοι, είναι πιο θρήσκοι απο τους πραγματικούς θρήσκους και λατρεύουν το αποδείξιμο.

Για την ιστορία

θεό δε πιστεύω αλλά

ερευνώ και δέχομαι κάποιους ισχυρισμούς της αστρολογίας

δεχομαι οτι μπορει να υφίσταται 'μάτι' [μορφή τηλεπάθειας?]

και γενικά είμαι πολύ πιο ανοιχτός στα αμφιλεγόμενα ή αλλοπρόσαλα φαινόμενα απο το μέσο άθεο που οφείλει να απορρίπτει όλα αυτά τα mumbojumbo

Μη θεωρήσεις λάζαρε λοιπόν οτι τούτοι εδώ είναι χαρακτηριστικοί άθεοι, ειδικά οι τύποι που σου απάντησαν.

Αρκετοί είναι νεοάθεοι [δηλαδή προσφάτως μεταστραμμένοι στην αθεϊα] ,
αρκετοί είναι αθεϊστές [δηλαδή φανατικοί που πιστεύουν οτι η θρησκεία είναι κάτι κακό για τον άνθρωπο]
αρκετοί είναι λίγο πολύ επιστημονοταλιμπάν [δηλαδή δογματικοί πιστοί της επιστήμης] είτε ανέχονται την συμπεριφορά αυτή

Στα υπόψιν, οτι οι άθεοι αυτού του φόρουμ [ειδικά οι αρχηγοί του φόρουμ και της ένωσης] έχουν αντικομμουνιστικές πολιτικές απόψεις, ίσως επειδή έχουν πειστεί απο τις οικονομολογικές επιστήμες που προσκυνάν οτι ο καπιταλισμός είναι το καλύτερο σύστημα. Αυτό πάλι δεν είναι χαρακτηριστικό των άθεων. Είναι μόνο χαρακτηριστικό αυτού του φόρουμ.

Αυτα, ελπίζω να βοήθησα περισσότερο απο τους κατ' όνομα 'συντρόφους' μου.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

[youtube]G-CKywL2uuw[/youtube]
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ράντι, υπάρχουν άθεοι και άθεοι. Ο πυρήνας των αθέων εδώ, είναι αυτός των ορθολογιστών.
Ο ορθολογισμός οδηγεί αναπόφευκτα στην αθεΐα, στο επίπεδο της μεταφυσικής θεωρίας.
Ο ορθολογισμός οδηγεί αναπόφευκτα στον φιλελευθερισμό, στο επίπεδο της οικονομικής θεωρίας.
Ο ορθολογισμός χρησιμοποιεί την επιστημονική γνώση.
Ο ορθολογισμός δέχεται τις επιστημονικές θεωρίες εφόσον εξηγούν πράγματα και οσότου δεν πέφτουν σε αντιφάσεις και αδιέξοδα.

Όλα τα λοιπά που λες είναι αποτέλεσμα συμπλεγμάτων.
Συμπλεγμάτων που σε κατατρέχουν.
Καλύτερα να το κοιτάξεις.
Όσο είναι καιρός.
Ός γαρ εγγύς.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ απευθυνόμουν στο λάζαρο για να του δείξω οτι δεν είμαστε όλοι οι άθεοι ίδιοι, οτι δεν είμαστε όλοι εδώ για να βγάλουμε τα απωθημένα μας στους πιστούς επειδή μας θυμίζουν τους παλιούς αφελείς εαυτούς μας.

Πάντως, όπως δείχνει και η απάντησή σου, φίλτατε κόμη, το σύμπλεγμα είναι ολοδικό σου .....

..... μιας και εσύ συγκεκριμένα είσαι χαρακτηριστικός εκπρόσωπος μερικών κατηγοριών άθεων εδω μέσα που χαρακτηριστικά ανέφερα , όπως

1) εκπρόσωπος του αρχικού πυρήνα της "αθεϊας" που είχε και μυστική [?] ατζέντα για το φόρουμ: την ανάδειξη του οικονομικού φιλελευθερισμού, όπως φαίνεται και για πρώτη φορά τόσο ξεκάθαρα απο την απάντηση σου, όπου θεωρείς τον ['νεοφιλελεύθερο'] καπιταλισμό φυσικό επακόλουθο του ορθολογισμού [?!??!] και την άσκηση αντίστοιχης πολιτικής προπαγάνδας μέσω απο φόρουμ μάλλον αυτονόητη.

2) εκπρόσωπος του αντικομμουνισμου όπως τον βλέπαμε / βλέπουμε στις παλιότερες αμερικάνικες ταινίες προπαγάνδας και στους ανθρώπους με συντηρητικές ['δεξιές'] καταβολές. Η άποψή σου για το θέμα είναι τόσο large, που σε έχω διαβάσει π.χ. αρκετές φορές να λες για το πως φταίει η αριστερά [σε όποια μορφή της] για κάθε δεινό της χώρας μας.

αυτά λοιπόν, έτσι γιατι το τράβαγε ο οργανισμός σου

καλημέρες!

ΥΓ: breadfan, έτσι, για να βλέπουμε τι ωραία ήταν και θα ξαναείναι πάλι με τη δραχμούλα μας!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Οι υβριστικές αναρτήσεις αφαιρέθηκαν. Παρακαλώ να μην επαναληφθεί το φαινόμενο.
Για τα οικονομικά που αναφέρει ο Κόμης, η συζήτηση συνεχίζεται εδώ. Το συγκεκριμένο θέμα ας μείνει για όποιον θέλει να απαντήσει στον lazaross.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Παθαινα μορα πολυ συχνα, κυριως οταν κοιμομουν ανασκελα. Ηταν πολυ δυσαρεστη εμπειρια. Τωρα την παθαινω λιγοτερο συχνα, μαλλον γιατι κοιμαμαι σαν κουτσουρο απο την κουραση και αυτη τη φαση του υπνου την προσπερναω γρηγορα. Καποιος μου ειπε να εκμεταλλευτω τη μορα για να πεταξω εξω απο το σωμα μου. Μια φορα το καταφερα και ηταν ωραια. Σαν να πεταω. Αλλα μεταγια να ξυπνησω περασα την ιδια αγωνια.
Δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει η μορα με τις μεταφυσικες μου αναζητησεις, ποσο μαλλον με το θεο. Ποτε μου δεν θεωρησα οτι σημαινει κατι παραπανω απο αυτο που ειναι. Μια φαση του υπνου οπου το συνειδητο σου παραμενει σε εγρηγορση.
Νομιζω οτι βλεπουμε αυτο που θελουμε ή ειμαστε προετοιμασμενοι να δουμε. πχ. αν δω καμια ταινια τρομου και το μυαλο μου ειναι προκατειλημμενο τοτε καθε σκια θα ειναι υποπτη και θα σημαινει κατι.
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν ξερω αν εννοειτε το ιδιο πραγμα.
Εγω συνηθιζω να κοιμαμαι μπρουμητα με το χερι κατω απο το μαξιλαρι το οποιο "πλακωνω" με το κεφαλι μου.
Μερικες φορες μουδιαζει και ξυπναω απλα, ενω σπανιως βλεπω περιεργα ονειρα πριν.
Συνηθως εχω την ικανοτητα να στροβιλιζομαι στον αερα, μεσα στο δωματιο. Μερικες φορες βρισκομαι σε παλαιοτερα υπνοδωματια της ζωης μου, ενω αλλες φορες ειμαι στο ιδιο υπνοδωματιο, αλλα σε διαφορετικη θεση ή σταση. Ειναι κατι σαν ψευδαισθηση, ξερω οτι κοιμαμαι και οτι ειναι ψεμματα, αλλα δεν μπορω να ξυπνησω. Ή προσπαθω να μην ξυπνησω επειδη γουσταρω τη φαση.
Πολυ σπανια δε, νομιζα οτι ξυπνησα, αλλα δεν ηταν αληθεια, "ξυπνησα" κοιτωντας προς τη μια μερια του κρεβατιου, και μετα στα καπακια ξυπνησα προς την αλλη μερια.
Προφανως δεν υπαρχει κατι μεταφυσικο, και ποτε δεν υπεθεσα κατι τετοιο. Απλα η θεωρια μου ειναι οτι ο οργανισμος προσπαθει να ξυπνησει λογω του μουδιασματος ωστε να αλλαξω σταση, αλλα οχι πολυ πετυχημενα επειδη ειναι κουρασμενος. κατι σαν ισορροπια.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:Στα υπόψιν, οτι οι άθεοι αυτού του φόρουμ [ειδικά οι αρχηγοί του φόρουμ και της ένωσης] έχουν αντικομμουνιστικές πολιτικές απόψεις, ίσως επειδή έχουν πειστεί απο τις οικονομολογικές επιστήμες που προσκυνάν οτι ο καπιταλισμός είναι το καλύτερο σύστημα. Αυτό πάλι δεν είναι χαρακτηριστικό των άθεων. Είναι μόνο χαρακτηριστικό αυτού του φόρουμ.
Ομολογώ ότι μου προξένησε μια μικρή έκπληξη αυτή η διαπίστωση, που κι εγώ ο ίδιος ως έναν βαθμό έκανα, στα πρώτα μου δειλά βήματα στο φόρουμ. Δεν το βρίσκω ιδιαίτερα καλό, αλλά ούτε και ιδιαίτερα κακό. Πάντως σίγουρα ενδιαφέρον.
Απάντηση