Μοναχισμός

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Το διαζύγιο π.χ το δέχεται η Εκκλησία(Ορθόδοξη)
Οι (ορθοδοξοι) ιερείς παντρεύονται.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Το διαζύγιο π.χ το δέχεται η Εκκλησία(Ορθόδοξη)
Οι (ορθοδοξοι) ιερείς παντρεύονται.
Όχι ακριβώς. Οι ορθόδοξοι ιερείς πρέπει να είναι παντρεμένοι πριν χειροτονηθούνε. Μετά δεν μπορούν να παντρευτούν, και όσοι είναι παντρεμένοι δεν μπορούν να γίνουν Αρχιεπίσκοποι κλπ.

Και δεν έχεις απαντήσει στις περισσότερες ερωτήσεις, όπως για την περιουσία της εκκλησίας.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Η περιούσία της εκκλησία έχει πολλές εκδοχές.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Η περιούσία της εκκλησία έχει πολλές εκδοχές.
Και η βίβλος έχει πολλές ερμηνείες -υποτίθεται- αλλά αυτό είναι απλώς μία υπεκφυγή...
Η Εκκλησία στην Ελλάδα κατέχει το 10% της έκτασης ( :o :o :o ), πάρα πολλά ακίνητα, δεν πληρώνει φόρο σχεδόν για τίποτα και, θα μπορούσαμε να έχουμε αισθητά μικρότερο δημοσιονομικό πρόβλημα αν γινόταν μια διευθέτηση...
Καμμία ηπιότερη ''εκδοχή'' της περιουσίας δεν αντιλαμβάνομαι -δεν εννοούμε φυσικά τις βιβλιοθήκες του Αγ. Όρους-, από εκείνη που έχει οικονομική έννοια. Χρηματική δηλαδή...
Αν υπήρχε (ο) Θεός, θα είχε κατέβει (εμφανιστεί με μία έννοια) να αφαιρέσει κάθε τι οικονομικό από τους αντιπροσώπους του και θα τους άφηνε μόνο τα ράσα..!
Αλλά... :naughty:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Μου άρεσε αυτό... :naughty:

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Τέλος πάντων έτσι όπως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα η Εκκλησία θα έχει πάντα περιουσία. Φανταστείτε ότι ακόμη και επι Ορθωμανικής αυτοκρατορίας είχε. Πως θα γίνει τώρα; Μόνο αθειστική διακτακτορία όπως συνέβη στην ΕΣΣΔ όπου εκεί αν θυμάστε η εκκλησία δεν υφίστατο και όχι μόνο αυτή.Δηλαδή πήρε κάποια μορφή η Εκκλησία στην ΕΣΣΔ όταν ο Στάλιν τον 1943 ζήτησε την βοήθεια της Εκκλησίας και ανάμεσα στα λίγα που της υποσχέθηκε την άφησε και ένα μοναστήρι να έχει. Μετά απο αυτό αναθάρησε λίγο τις επόμενες δεκαετίες.
Για τη φορολογία δεν ξέρω. Ας τα βρεί το κράτος και η εκάστοτε κυβέρνηση.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Μόνο αθειστική διακτακτορία όπως συνέβη στην ΕΣΣΔ

κουμουνιστική
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Τέλος πάντων έτσι όπως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα η Εκκλησία θα έχει πάντα περιουσία. Φανταστείτε ότι ακόμη και επι Ορθωμανικής αυτοκρατορίας είχε. Πως θα γίνει τώρα;
...
Για τη φορολογία δεν ξέρω. Ας τα βρεί το κράτος και η εκάστοτε κυβέρνηση.
Eκεί ακριβώς είναι το θέμα!
"Έτσι όπως είναι η κατάσταση...'', αυτό λέμε, να αλλάξει αυτή η απαράδεκτη κατάσταση!

Η φράση ''φανταστείτε ότι ακόμη και επι Ορθωμανικής αυτοκρατορίας είχε'', είναι ανακριβής νομίζω. Τότε είναι που δημιούργησε την περιουσία και τις βάσεις γι αυτήν, γι αυτό και δεν ήθελε την επανάσταση...
Το παραμύθι περί ''κρυφού σχολειού'' νομίζω πως έχειι ξεσκεπαστεί...

''Πως θα γίνει τώρα; '' Εύκολο! Με διαχωρισμό Κράτους-Εκκλησίας και επιστροφή της κτηματικής περιουσίας στο Κράτος, δηλαδή σε μας!
Τι την χρειάζεται την περιουσία η Εκκλησία; Για να περιθάλπει -δήθεν- απόρους και αναξιοπαθούντες; ΟΚ! Ας την δώσει στο Κράτος να το κάνει πιο σωστά και πιο οργανωμένα!
Έτσι, και το θέμα της φορολογίας θα λυθεί, η ανεργία θα μπορέσει καλύτερα να καταπολεμηθεί και, η Εκκλησία ας βρει τρόπο να συνεχίσει αυτό που κάνει (;) αλλιώς...
Ας σταματήσουν να είναι Δημόσιοι Υπάλληλοι, είναι από άδικο έως παράνομο και εντελώς κόντρα σε οποιαδήποτε έννοια ανεξιθρησκείας, όπως είναι άδικο και λάθος να πληρώνουμε την ΕΡΤ μέσω της ΔΕΗ, μόνο που γι αυτό υπάρχει τρόπος...

:think: Μήπως βγήκα ...εκτός;
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Τώρα που βρήκαμε παπά...
Τώρα δηλαδή περιμενεις να σου απαντήσω;
Οι ερωτήσεις είναι ψευτοερωτήσεις και νομίζω ότι μπορείς να ζήσεις χωρίς τις απαντήσεις.
Άψογα τεκμηριωμένη απάντηση.
Πάντως δέχομαι και ψευδοαπαντήσεις. Οι ερωτήσεις είναι γελοίες το παραδέχομαι δεν απορείς όμως πως είναι δυνατόν να πηγάζουν τέτοιες γελοίες ερωτήσεις από κάτι που εσύ όχι μόνο θεωρείς σοβαρό αλλά έχεις εμπιστευθεί τη ψυχή σου?
Πως γίνεται η θρησκεία σου να έχει τόσα στραβά αλλά να είναι θεόπνευστη. Πως γίνεται να έχει κάνει διαχρονικά τόσα λάθη αλλά ο θεός να είναι τέλειος και αλάθητος. Πως γίνεται οι μητροπολίτες να έχουν μερσεντές και να θεωρούνται μοναχοί.
Ωχ συγνώμη άρχισα πάλι τις ψευδοερωτήσεις αλλά μόνο τέτοιες μου έρχονται.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Έχω ακούσει για ψευτοδιλήμματα, αλλά για ψευδοερωτήσεις πρώτη φορά...
Ο καλός ο δάσκαλος δεν κάνει διάκριση στις ερωτήσεις, εκτός αν δεν έχει τις απαντήσεις...
Σε αυτή την περίπτωση, λέμε ότι υπεκφεύγει...
Σε αυτή την περίπτωση, αλλάζει αντικείμενο.

Για να θυμηθούμε πώς έχει εδραιωθεί -και σε ποιους- η θρησκεία θα σας πω αυτό που έλεγε μία γιαγιά πριν από χρόνια (όταν της έλεγα στα 17 μου ότι δεν υπάρχει Θεός):
''Δεν βλέπεις παιδάκι μου τις κότες; Πίνουν μια γουλιά και ευχαριστούν τον Θεό''
"Ναι, γιαγιά'', της απαντούσα, ''αλλά, ξέρεις, οι κότες έτσι κι αλλιώς, δεν μπορούν να καταπιούν όπως εμείς...''

Αυτό είναι το κακό (για την θρησκεία) με την μόρφωση. Όσο περισσότερα γνωρίζει κανείς, τόσο (η θρησκεία ) 'ξεφουσκώνει'...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Για να θυμηθούμε πώς έχει εδραιωθεί -και σε ποιους- η θρησκεία θα σας πω αυτό που έλεγε μία γιαγιά πριν από χρόνια (όταν της έλεγα στα 17 μου ότι δεν υπάρχει Θεός):
''Δεν βλέπεις παιδάκι μου τις κότες; Πίνουν μια γουλιά και ευχαριστούν τον Θεό''
Κορυφαίο :D οι παπούδες και οι γιαγιάδες λένε τα καλύτερα. Πολύ τις γουστάρω αυτές τις παροιμίες.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Τώρα είμαστε εντελώς off topic.
Αλλά έσω, κουβέντα να γίνεται :lol:

Εμένα η γιαγιά μου μια φορά μου λέει: μα τι λες που ο Χριστός δεν υπήρχε. Εδώ μετράμε τα χρόνια με βάση τη γέννησή του.

Βέβαια θα μπορούσα να φανταστώ και άλλους ανθρώπους να το λένε αυτό και όχι μόνο τη γιαγιά μου...
:O
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

OK, μια παραδοχή είναι. Φανταστείτε να λέγαμε Γήινο έτος 4.514.859.062 (όχι ότι θα με χάλαγε, θα κρατούσαμε τα 3 τελευταία, αλλά θα ξέραμε και τα υπόλοιπα που δείχνουν την ηλικία του πλανήτη).
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιώργος έγραψε:Εμένα η γιαγιά μου μια φορά μου λέει: μα τι λες που ο Χριστός δεν υπήρχε. Εδώ μετράμε τα χρόνια με βάση τη γέννησή του.
Πριν λίγο καιρό κάποιος μου είχε πει ότι όταν γεννήθηκε ο Χριστός σταμάτησε ο χρόνος...( :o :o ) Λέει ότι γι'αυτόν τον λόγο μετράμε τα χρόνια με βάση τη γένννησή του. Αυτό είναι γραμένο στην Βίβλο; Εγώ δεν μπόρεσα να ρωτήσω γιατί όταν μου το είπε άρχισα να γελάω και έτσι δεν μπόρεσα να μάθω περισσότερα επειδή τον ''πρόσβαλα''.
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

"Άρχισε", εννοούσε... ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Όταν καθήσει κάτι στο λαιμό τι λέτε στα μικρά παιδιά; Χριστό και δείχνετε τον ουρανό. Προφανώς ανοίγει ο λάρυγκας με το να κοιταξει κανείς προς τον ουρανό.
Να το ξέρετε γιατί είναι ο πιό εύκολος τρόπος για επαναφορά όταν κάποιού του γυρίσει η γλώσσα.
Χριστός να λέτε και να γυρίζετε προς τα πάνω σαν τις κότες οταν πίνουν νερό.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Και η Τουρκία πριν απο μερικές 10ετίες ήταν άθρησκη χώρα και κυνηγούσε τις θρησκείες(ΚΕμαλικό κράτος).Όπως η Γαλλία και η Κίνα;

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι, είπε ότι ο χρόνος σταμάτησε για μερικά λεπτά ή καμία ώρα. Δεν είπε άρχισε. Τώρα μου ήρθε άλλη μια ερώτηση, πως το κατάλαβαν ; Σταμάτησαν τα ρολόγια τους ;
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Τώρα για τις μερσεντές, στην Ελλάδα και ο τελευταίος ας το πούμε απλά κλητήρας κυκλοφοράει με τουλάχιστον μπέμπα και ο οποιοσδήποτε μικρός απα-νίσκος, γιατί να μην κυκλοφορήσουν ολόκληροι δεσποτάδες; Εκεί κολλάμε τώρα;
_________________

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί να λέμε Χριστός ; Θα βοηθήσει στο να φύγει αυτό που κάθησε στο λαιμό μας; Οι Χριστιανοί λένε Χριστός. Δεν νομίζω ότι κάποιος άθεος λέει Χριστός σε αυτούς που πνίγονται γιατί αυτό θα ήταν υποκρισία. Οι άθεοι νομίζω ότι όταν ο άλλος πνίγεται δίνουν συμβουλές για το τι να κάνει ή πάνε να του φέρουν ένα ποτήρι νερό.
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Απάντηση