Μοναχισμός

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Πάντα θεωρούσα το μοναχισμό ως κάτι εξαιρετικά απεχθές. Σαν μια εθελούσια φυλακή όπου οι άνθρωποι απέχουν από το sex, τη φιλία, την κοινωνική ζωή, τα υλικά αγαθά, τη γνώση, τα ταξίδια και αφιερώνονται σε μία ανούσια και βαρετά πειθαρχημένη ζωή. Πρόσφατα όμως είδα ένα επισόδειο από τη σειρά «πρωταγωνιστές» του Σταύρου Θεωδωράκη σε ένα γυναικείο μοναστήρι (αν θέλετε δίνω link) και υπήρξε κάτι που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Όλες οι γυναίκες από τις οποίες πήρε συνέντευξη έμοιαζαν ιδιαίτερα χαρούμενες και σίγουρες για την επιλογή τους. Μάλιστα οι περισσότερες πριν μπουν είχαν σπουδάσει και ζήσει κάποια πράγματα ενώ καμία δεν αναφέρθηκε σε κάποιο πρόβλημα που αντιμετώπισε και αναγκάστηκε να παέι στο μοναστήρι... Μπορεί άραγε ο άνθρωπος να γίνει ευτυχισμένος πιστεύοντας φανατικά σε κάτι που θεωρεί τόσο υψηλό ώστε να γεμίζει τη ζωή του; Ή απλά οι μοναχοί καταπιέζουν τον εαυτό τους βασανισμένοι από ενοχές και ελπίζουν σε μια μεταθανάτια ζωή;
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

bozonio έγραψε:Ή απλά οι μοναχοί καταπιέζουν τον εαυτό τους βασανισμένοι από ενοχές και ελπίζουν σε μια μεταθανάτια ζωή;
αν τους αρέσει αυτό ας το κάνουν. Ενα πράγμα που μισώ τους μοναχούς όμως, είναι ότι κειδώνοντας τον εαυτό τους μέσα σε κελιά και μοναστήρια δεν κάνουν τίποτα έτσι για να βοηθήσουν κανέναν.
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

bozonio έγραψε:Μπορεί άραγε ο άνθρωπος να γίνει ευτυχισμένος πιστεύοντας φανατικά σε κάτι που θεωρεί τόσο υψηλό ώστε να γεμίζει τη ζωή του;
Nαι.Άλλωστε αυτή είναι και η βασική "ανταμοιβή" του φανατισμού:Σε απαλλάσσει από τις αβεβαιότητες της πραγματικότητας και σου δίνει ένα σταθερό σημείο αναφοράς,ένα πασπαρτού που δίνει απαντήσεις σε όλα τα προβλήματα της ζωής με λίγο πνευματικό κόπο και ελάχιστη ηθική βάσανο.Σαν ένα γνήσιο ψυχικό βαμπίρ βέβαια ζητάει σαν αντάλλαγμα τη ζωή σου όλη...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Nαι.Άλλωστε αυτή είναι και η βασική "ανταμοιβή" του φανατισμού:Σε απαλλάσσει από τις αβεβαιότητες της πραγματικότητας και σου δίνει ένα σταθερό σημείο αναφοράς,ένα πασπαρτού που δίνει απαντήσεις σε όλα τα προβλήματα της ζωής με λίγο πνευματικό κόπο και ελάχιστη ηθική βάσανο.Σαν ένα γνήσιο ψυχικό βαμπίρ βέβαια ζητάει σαν αντάλλαγμα τη ζωή σου όλη...
Νομίζω τα λέει όλα. Ακόμα και αν κάποιοι νιώθουν καταπιεσμένοι θα μάντευα ότι είναι λίγοι. Ο μοναχισμός είναι το άκρο του Χ.Ο. φανατισμού.
:O
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Είμαι ενάντια στον μοναχισμό. Αν κάποιος θέλει να αποσυρθεί ας το κάνει, αλλά:

Γιατί να πληρώνει ο/η φορολογούμενος/η τους μοναχούς που δεν προσφέρουν τίποτε απολύτως;
Γιατί θεωρούνται άγιοι ή παρόμοιο, την στιγμή που δεν προσφέρουν τίποτα;
Οι μοναχοί και ιδιαίτερα οι μοναχές είναι οι χειρότεροι ρατσιστές και μισογύνηδες που υπάρχουν. Ιδιαίτερα οι μοναχές απεχθάνονται την ίδια τους την φύση, θεωρώντας ότι είναι κατώτερα όντα.
Γιατί να πληρώνω το Άγιον Όρος, την στιγμή που δεν μπορώ να πάω;

Κι εγώ κάποιες φορές θέλω να φύγω, να εξαφανιστώ. Νομίζω όλοι μας έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο, να πούμε αμάν πιά δεν αντέχω άλλο, θέλω να τα παρατήσω όλα και να φύγω. Όλοι μας έχουμε προβλήματα, άλλοι λιγότερα άλλοι περισσότερα. Αλλά αυτό δεν είναι λόγος να τα παρατήσεις, να δειλιάσεις και να πάς να γίνεις μοναχός.

Οι μοναχοί και οι μοναχές είναι δειλοί. Δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν την καθημερινή ζωή και κρύβονται πίσω από τον μοναχισμό. Δεν προσφέρουν τίπτοα και σε κανέναν, και ότι κάνουν, το κάνουν αποκλειστικά για την επιβίωση του μοναστηριού τους και για κανέναν άλλο λόγο.

Βέβαια από την άλλη υπάρχουν και μερικά παιδιά που τους κάνανε τέτοια πλύση εγκεφάλου με την θρησκεία και τον μοναχισμό, που τα ωθήσανε προς τα εκεί. Και λυπάμαι αυτά τα παιδιά διότι καταστράφηκαν από την θρησκεία.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Καταλαβαίνω το να θέλεις να συνεισφέρεις στο να γίνει καλύτερος ο κόσμος και να είσαι τόσο παθιασμένος με αυτό που να βάλεις σε δεύτερη μοιρα την προσωπική σου ζωή. Οπότε καταλαβαίνω όσους είναι "Γιατροί Χωρίς Σύνορα"-¨Γιατροί του Κόσμου" εθελοντές στη Humana, στο habitat for humanity, γενικά όπου μπορούν και θέλουν να προσφέρουν στο συνάνθρωπο. Αν αυτή τη βοήθεια θελουν να την αφιερώσουν στον φανταστικό τους φίλο στον ουρανό (Πχ καλόγριες-νοσοκόμες στην Ινδία, ή μοναχοί-εθελοντές σε στρατόπεδα στο Νταρφούρ) με γειά τους με χαρά τους.

Αλλά τον Ελληνικό και γενικά τον ορθόδοξο μοναχισμό δεν τον κατάλαβα ποτέ. Κλεισμένοι όλη μέρα στο μοναστήρι και Όνι όνι παπαρόνι δεν προσφέρει τίποτα ούτε στη σωτηρία της ψυχής αλλά ούτε στην κοινωνία.΄Ήθελα να δώ όλους αυτούς τους καλοζωισμένους καλόγερους να πρέπει να καθαρίζουν κατάκοιτους ή να φροντίζουν ανάπηρα παιδάκια, για πότε θα πετούσαν το ράσο στα σκουπίδια. Παρεπιπτόντως την ερώτηση αυτή την έκανα κάποτε σε έναν ιερέα-καθηγητή θρησκευτικών που είχα στο Λύκειο και η απάντηση ήταν "Ξέρεις τι ψυχικό σθένος χρειάζεται για να προσεύχεσαι καθημερινά για τη σωτηρία των ψυχών ΟΛΟΥ του κόσμου?" και βέβαια όταν του απάντησα πως οι κατάκοιτοι γέροι χρειάζονται περισσότερα από προσευχές και ποιος τις γ_ τις προσευχές όταν πεθαίνουν άνθρωποι από την πείνα... ε! με έβγαλε έξω από την τάξη :lol:
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Είμαι ενάντια στον μοναχισμό. Αν κάποιος θέλει να αποσυρθεί ας το κάνει, αλλά:

Γιατί να πληρώνει ο/η φορολογούμενος/η τους μοναχούς που δεν προσφέρουν τίποτε απολύτως;

Γιατί να πληρώνω το Άγιον Όρος, την στιγμή που δεν μπορώ να πάω;
Συμφωνώ απόλυτα σ’αυτό. Βέβαια το θέμα εντάσεται στη γενικότερη σχέση κράτους-εκκλησίας και στην τεράστια αφορολόγητη περιουσία της από την οποία ζουν και τα μοναστήρια.

Κατά τα άλλα τείνω να συμφωνήσω με το Γιατρό του ικα και το Γιώργο. Φαίνεται ότι ο φανατισμός και η παντελής έλλειψη αυτόνομης σκέψης οδηγούν σε μία ευδαιμονία αφού όλοι οι προβληματισμοί μοιάζουν λυμένοι...
Ήθελα να θέσω και ένα άλλο ερώτημα. Πώς θα αντιδρούσατε αν κάποιος φίλος ή μέλος της οικογένειας σας αποφάσιζε να γίνει μοναχός;
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Εγώ θα προσπαθούσα να πείσω τον συγκεκριμένο ότι κάνει λάθος, και ότι έτσι δεν προσφέρει. Θα προσπαθούσα να τον πείσω αν θέλει να βοηθήσει να πάει να δηλώσει εθελοντής σε κάποια οργάνωση τύπου Γιατροί Χωρίς Σύνορα, κλπ.

Πάντως αποκλείεται κάποιος που θέλει να γίνει μονάχός να μιλούσε μαζί μου. Οι φίλοι μου γενικώς ξέρουν ότι δεν πιστεύω σε αυτά και την κάκιστη γνώμη που έχω για τους μοναχούς/μοναχές. Μάλλον θα με απέφευγε...
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

bozonio έγραψε:Πρόσφατα όμως είδα ένα επισόδειο από τη σειρά «πρωταγωνιστές» του Σταύρου Θεωδωράκη σε ένα γυναικείο μοναστήρι (αν θέλετε δίνω link) και υπήρξε κάτι που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Όλες οι γυναίκες από τις οποίες πήρε συνέντευξη έμοιαζαν ιδιαίτερα χαρούμενες και σίγουρες για την επιλογή τους.
Οι μονές προσέχουν πολύ τί εικόνα βγάζουν προς τα έξω. Υπάρχουν πολλοί δυστυχισμένοι που έχουν εγκλωβιστεί σε μοναστήρα. Κάποιος που ζει στην επαρχία ξέρει τα εσωτερικά του τοπικού μοναστηριού όσο και τα κουτσομπολιά της επαρχιακής μικροκοινωνίας του.

Γιατρός του ΙΚΑ έγραψε:
Nαι.Άλλωστε αυτή είναι και η βασική "ανταμοιβή" του φανατισμού:Σε απαλλάσσει από τις αβεβαιότητες της πραγματικότητας και σου δίνει ένα σταθερό σημείο αναφοράς,ένα πασπαρτού που δίνει απαντήσεις σε όλα τα προβλήματα της ζωής με λίγο πνευματικό κόπο και ελάχιστη ηθική βάσανο.Σαν ένα γνήσιο ψυχικό βαμπίρ βέβαια ζητάει σαν αντάλλαγμα τη ζωή σου όλη...
Ακριβώς.
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο δεύτερο ερώτημα:

Ειδικά αν είναι συγγενής στα @@ μου αν θέλει να κλειστεί σε μοναστήρι. Με την ευχή μου.
Φίλος ή φίλη...
Γενικά δεν κάνω παρέα με ανθρώπους που έχουν τέτοιες προοπτικές. Αλλά ακόμα και αν τύχαινε κάποιος φίλος ή φίλη να θέλει να κλειστεί σε μοναστήρι θα έλεγα "Ξέρεις, είσαι ηλίθιος." Και αν είχε όρεξη να το συζητήσει θα του εξηγούσα και γιατί. Αλλιώς δεν με νοιάζει. Ας κάνει ο καθένας ότι γουστάρει. Είμαι ο τελευταίος που θα επέμβει.
:O
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Θα πω την γνώμη μου λακωνικά:
- Ο μοναχισμός σαν προσωπική επιλογή δεν με ενοχλεί, αρκεί να μην είναι προϊόν εκμετάλλευσης.
- Δεν θεωρώ μοναχισμό αυτό που απαραίτητα συνδέεται με την όποια θρησκεία.
- Μια μορφή μοναχισμού είναι και το να γυρίσει κανείς τον κόσμο σαν παρατηρητής.
-Μια άλλη, είναι να αφοσιωθεί κάποιος στην έρευνα, ή -όπως κάποιος ανέφερε- να είναι κάτι σαν τους "Γιατρούς Χωρίς Σύνορα''.
-Είναι το ίδιο σιχαμερό, απαράδεκτο κι ανήθικο να ωθούνται κάποιοι στον μοναχισμό (για να εκμεταλλευτούν οι επιτήδιοι την περιουσία τους), ή στην πορνεία.
- Άρα, η εκμετάλλευση είναι που κάνει την διαφορά, εφόσον αυτό που μελετάμε (ο μοναχισμός εδώ) δεν είναι βλαβερό από μόνο του. Απλώς είναι σπάνια μόνο του, γιατί όλοι έχουν στο μυαλό τους τα μοναστήρια.
Εκεί λοιπόν ,υπάρχουν και όλα τα άλλα θέματα, ειδικά στην Ελλάδα περί Κράτους και Θρησκείας...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι αν εξαιρέσεις το περί κράτους-εκκλησίας και το γεγονός ότι αφιερώνεις τη ζωή σου σε μια ιδέα που εμένα μου φαίνεται.... γελοία, τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους μοναχούς και τα μοναστήρια.
:O
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Γιώργος έγραψε:Ναι αν εξαιρέσεις το περί κράτους-εκκλησίας και το γεγονός ότι αφιερώνεις τη ζωή σου σε μια ιδέα που εμένα μου φαίνεται.... γελοία, τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους μοναχούς και τα μοναστήρια.
Κοίτα, ο μοναχισμός, μού μοιάζει με την ...αυτοκτονία. :?
Άλλοι λένε ότι θέλει θάρρος, εγώ λέω ότι θέλει ...δειλία! ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Εγώ πάντως επειδή έχω τέτοια περίπτωση στην οικογένεια σας λέω ότι υπάρχει ψυχολιγικό πρόβλημα στάνταρ.
Άλλη μια περίπτωση που ξέρω με ένα γνωστό που τον έχω συζητήσει ήταν η εξής. Είχε μπλέξει με την πρέζα και όταν ξεκόλησε σταμάτησε ότι έκανε πριν και πήγε στο όρος και το έριξε στην θρησκεία. Ευτυχώς ένας θείος του που ήταν μοναχός εκεί τον απέτρεψε. Και σε αυτήν τη περίπτωσει πιστεύω ότι υπήρχε πρόβλημα, ή επίκτητο λόγω πρέζας, ή υπήρχε υπόστρωμα και με τη πρέζα εκδηλώθηκε. Ισως πολλοί από αυτούς εάν έβλεπαν έναν ειδικό και έκαναν την κατάλληλη θεραπέια (haloperidol) να έπαβαν να ακούν την φωνή που τους καλεί τι να πω.
Πάντως φυσιολογικό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιώργος έγραψε:Ναι αν εξαιρέσεις το περί κράτους-εκκλησίας και το γεγονός ότι αφιερώνεις τη ζωή σου σε μια ιδέα που εμένα μου φαίνεται.... γελοία, τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους μοναχούς και τα μοναστήρια.
ΜariaEvri έγραψε:αν τους αρέσει αυτό ας το κάνουν. Ενα πράγμα που μισώ τους μοναχούς όμως, είναι ότι κειδώνοντας τον εαυτό τους μέσα σε κελιά και μοναστήρια δεν κάνουν τίποτα έτσι για να βοηθήσουν κανέναν.
Εδώ διαφωνώ. Δεν είναι κάτι αθώο ο μοναχισμός. Έχεις ιδέα πόσους νέους και νέες παρασέρνουν, οι οποίοι και οι οποίες μετά δεν μπορούν να κάνουν πίσω όταν το μετανιώσουν; Θυμάμαι πριν χρόνια είχα πάει σε μια μονή και είχα δει νέες κοπέλες να υπηρετούν μια γριά καλόγρια-δε νομίζω ότι τους ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο να την κουβαλάνε, ήταν 100 κιλά η παλιόγρια.

Να μην αναφέρω το Άγιο Όρος, όποιος "πανέξυπνος" θέλει να ξεφύγει την φορολογία και να βλέπει τζάμπα τσόντες εκεί πάει (δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς το wireless στις μονές, εκτός αν μπαίνουν στο i-God), και επιπλέον, 1000 χρόνια προκατάληψης ενάντια στις γυναίκες-"το περιβόλι της Παναγίας"-, τα αρχί*** τους τα δυο λέω γω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λουκρητία την 04 Ιουν 2009 21:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:Άλλη μια περίπτωση που ξέρω με ένα γνωστό που τον έχω συζητήσει ήταν η εξής. Είχε μπλέξει με την πρέζα και όταν ξεκόλησε σταμάτησε ότι έκανε πριν και πήγε στο όρος και το έριξε στην θρησκεία. Ευτυχώς ένας θείος του που ήταν μοναχός εκεί τον απέτρεψε. Και σε αυτήν τη περίπτωσει πιστεύω ότι υπήρχε πρόβλημα, ή επίκτητο λόγω πρέζας, ή υπήρχε υπόστρωμα και με τη πρέζα εκδηλώθηκε. Ισως πολλοί από αυτούς εάν έβλεπαν έναν ειδικό και έκαναν την κατάλληλη θεραπέια (haloperidol) να έπαβαν να ακούν την φωνή που τους καλεί τι να πω.
Πάντως φυσιολογικό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Ξέραμε ότι είναι ''...το όπιο του λαού'', τώρα μάθαμε ότι είναι και το placebo της πρέζας!
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά το αν παρασύρουν τα παιδιά είναι άλλο θέμα. Εγώ λέω για έναν ψυχανώμαλο ενήλικο για παράδειγμα. Αν θέλει να κάνει αυτή την επιλογή με γεια του. Προφανώς όμως με την πλύση εγκεφάλου που κάνουν στα παιδιά αλλάζει το πράμα. Εγώ θυμάμαι τον πατέρα μου να μου λέει ότι υπάρχουν δύο επιλογές στη ζωή: Γάμος ή Μοναστήρι. :?
:O
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

...γαμονάστηρο; :?





(Υπάρχει και τρίτη επιλογή -για όσους έχουν δει τη διαφήμιση-: Κόντρα λούσιμο!)



Πάντως, είναι λυπηρό το γεγονός ότι με όλη αυτή την πλύση εγκεφάλου οι άνθρωποι για χρόνια είχαν περιορίσει τους ορίζοντές τους γενικότερα...
Με τόσα ''αναγκαστικά διλήμματα'' βλέπαν μόνο ένα-δυο δέντα που ήταν ''τοποθετημένα'' εμπρός τους και έχαναν το δάσος, τον ουρανό και το έδαφος (κάτω απ' τα πόδια τους)...
Σκεφτείτε εκείνους που έκαναν έρωτα μόνο για τεκνοποίηση...
Τόσες και τόσες γυναίκες που δεν γνώρισαν ποτέ τους τη χαρά (για να μην επεκταθώ σε ανατριχιαστικές λεπτομέρειες) ενός οργασμού...
Ο κατάλογος είναι ατελείωτος και θεωρώ ότι πρόκειται για έγκλημα και ύβρη στην ανθρωπότητα..!
Σταματάω εδώ γιατί συγχίζομαι... :evil: :evil: :evil:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Ξέραμε ότι είναι ''...το όπιο του λαού'', τώρα μάθαμε ότι είναι και το placebo της πρέζας!
Από τα ναρκωτικά στη θρησκεία είναι πολύ συνιθισμένο και μην το γελάς καθόλου έχω πολλά παραδείγματα. Ακραίοι άνθρωποι θα είναι ακραίοι ότι και αν κάνουν στην ζωή τους είτε πιστεύουν στο θεό είτε πέρνουν πρέζα είτε υποστηρίζουν τον ΠΑΟΚ. Τώρα εάν είναι παρενέργεια ή προυπήρχε δεν το ξέρω, εικάζω όμως ότι αν παραμένουν ακραίοι σίγουρα υπάρχει πρόβλημα και θέλει ψυχιατρική αντιμετώπιση.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Πάντως, το ωραίο που διάβασα σε άλλο forum, σε συζήτηση που αντιπαρατέθηκαν η θρησκεία με τα ναρκωτικά, έγραψε κάποιος ότι η πρώτη σου έρχεται ...φθηνότερα! :lol: :lol: :lol:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Απάντηση