Σας καλύπτει ο όρος "άθεος";

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Εσύ έκανες τον ισχυρισμό, όχι εγώ. Όσο για τις επιλογές, η ίδια η δυνατότητα της επιλογής συνιστά ελευθερία. Τι ελευθερία έχει η πέτρα; Τι επιλογές έχει; Τι αποφάσεις μπορεί να πάρει;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η επιλογή μπορεί να συνιστά και περιορισμό, άρα η επιλογή είναι μόνο επιλογή και τίποτα άλλο. Οι πέτρες έχουν αιτίες και αποτελέσματα, ότι έχουν και οι ζώντες οργανισμοί, αυτό που δεν έχουν είναι αυτοκίνηση και επιλογή.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν βγάζεις νόημα, και δεν απαντάς. Είπες "ελεύθερη βούληση έχουν και οι πέτρες". Περιμένω.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Off Topic
Τι επιμονή είναι αυτή σε Aqyn.

Είναι η νοημοσύνη σου που ρωτά?

Είναι η ελεύθερη βούληση?

Δεν σου έσπασε το κεφάλι ακόμα?

Καλά ….. περίμενε την πέτρα σαν τον … τον… ρε πως τον λένε…… εκείνον τον σοφιστή?

Που έλεγε εάν ξεκινήσει σε ένα αγώνα δρόμου μια χελώνα και ένας λαγός αφού δώσουμε μια πρωτοπορία στην χελώνα, είναι αδύνατον να την περάσει ο λαγός.
Το σκεπτικό είναι ότι σε κάθε χρονικό διάστημα που ο λαγός χρειάζεται να φτάσει την χελώνα, στο ίδιο χρονικό διάστημα. αυτή θα έχει κάνει κάποια μικρή απόσταση , άρα δεν θα την φτάσει πότε!

Δεν ξέρω, δεν απαντώ!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Off Topic
Ο Ζήνων ήταν ο φιλόσοφος και η χελώνα έκανε αγώνα δρόμου με τον Αχιλλέα. Όταν το είπε στο Διογένη, εκείνος σηκώθηκε και περπάτησε καταρρίπτοντας τη θεωρεία (Αλλιώς ένα από τα παράδοξα του Ζήνωνα
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Scifimom έγραψε:
Off Topic
Ο Ζήνων ήταν ο φιλόσοφος και η χελώνα έκανε αγώνα δρόμου με τον Αχιλλέα. Όταν το είπε στο Διογένη, εκείνος σηκώθηκε και περπάτησε καταρρίπτοντας τη θεωρεία (Αλλιώς ένα από τα παράδοξα του Ζήνωνα
:ugeek:

Πες το στον Ktinos kardia mou!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ελευθερία σημαίνει χωρίς περιορισμό, και σου απαντώ, όση ελευθερία έχουν οι πέτρες άλλη τόση έχουν οι Άνθρωποι. Εκτός και αν έχεις καμία άλλη ερμηνεία για την έννοια ελευθερία, οπότε μπορείς να μας την πεις.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Χωρίς περιορισμούς, δεν έχεις κοινωνία, και επομένως κάθε συζήτηση περί ελευθερίας είναι άτοπη.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η λέξη ελευθερία από μόνη της είναι άνευ νοήματος. Η ελευθερία είναι πάντα η ελευθερία να κάνεις ή να είσαι κάτι. Αυτό σημαίνει πρακτικά δυνατότητα επιλογών. Το αν η δυνατότητα αυθεντικών επιλογών υπάρχει στ'αλήθεια (όπως υποστηρίζω εγώ) ή μια ψευδαίσθηση είναι εν πολλοίς φιλολογική συζήτηση μεταξύ τύρου και αχλαδιού και όποιος διαφωνεί τον καλώ να οδηγήσει την σκέψη του στις ακραίες αλλά αναγκαίες συνέπειές της.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η ελευθερία εκφράζει το συναίσθημα της απαλλαγής, στον υλικό κόσμο και στο ζωικό ισχύει η αλληλεπίδραση οπότε ο όρος ελευθερία είναι ανύπαρκτος. Η ελευθερία είναι υπαρκτή μόνο ως συναίσθημα που η πραγματική του ερμηνεία είναι η αποδέσμευση.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Το αν η δυνατότητα αυθεντικών επιλογών υπάρχει στ'αλήθεια (όπως υποστηρίζω εγώ) ή μια ψευδαίσθηση είναι εν πολλοίς φιλολογική συζήτηση μεταξύ τύρου και αχλαδιού και όποιος διαφωνεί τον καλώ να οδηγήσει την σκέψη του στις ακραίες αλλά αναγκαίες συνέπειές της


Κάτι σαν το ... <<δεν υπάρχουν άθεοι στα χαρακώματα>> ?

Μήπως κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια ?

Στους δυο μας πάντως ... ο ένας μόνο είναι φιλόλογος ή τρώει γαλακτοκομικά . Και δεν είμαι εγώ :)


Υ.Γ.
τυρός

τι εννοείς όταν λες <εν πολλοίς> ?
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Τώρα να πω ότι κατάλαβα το πνεύμα ή το γράμμα του σχολίου σου Στράτο ψέμματα θα πω. Ίσως επειδή εσύ είσαι άθεος βαρέων βαρών και τα δικά μου σχόλια αποπνέουν κατά τη γνώμη σου έλλειψη νοημοσύνης. Οπότε ναι μεν δεν κατάλαβα αλλά μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι με νοιάζει κιόλας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση