ο εθισμός της προσευχής

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν πηγαίνω συχνά στην εκκλησία, και όταν πάω δεν κάθομαι περισσότερο από ένα τέταρτο, στο τέταρτο αυτό λοιπόν κάθομαι και παρατηρώ τους πιστούς καθώς προσεύχονται άλλος λίγο άλλος πολύ αλλά σταυροκοπιούνται οι άνθρωποι, υπάρχουν όμως μερικοί βρέ παιδί μου δεν σταματάνε με τίποτα, τρείς την ώρα δώστου και σταυροκοπιούνται, από αυτήν την εικόνα που είδα, μου έδωσε μια ιδέα για να πειραματιστώ με τον εαυτό μου, και έτσι άρχισα από περιέργεια κάθε βράδυ να λέω το πάτερ ημών πρίν κοιμηθώ και να κάνω τον σταυρό μου, πρίν και μετά την προσευχή όπως όταν ήμουνα μικρός, που για να μην στεναχωρήσω την μάνα μου έκανα την προσευχή μου,τα πρώτα τρία βράδια δεν αισθανόμουν τίποτε μιάς και έχω να πώ προσευχή περίπου τριάντα χρόνια από τον στρατό που ήταν υποχρεωτική από την τέταρτη μέρα άρχισα να νοιώθω μια μικρή ικανοποίηση που δεν μπορούσα να εξηγήσω συνέχισα για μια εβδομάδα ακόμα για να δώ που θα καταλήξει, κάθε μέρα που περνούσε την προσευχή άρχισα να την θεωρώ απαραίτητη και όταν μετά το δεκαπενθήμερο είπα να σταματήσω αυτήν η ικανοποίηση ξαφνικά το ίδιο βράδυ μετατράπηκε σε τύψεις ενοχές και φοβίες. ο εαυτός μου με πίεζε να προσευχηθώ αλλά είπα πώς ένα πείραμα ήταν και πως πρέπει να επανέλθω στους παλιούς και κανονικούς ρυθμούς και να μήν ασχολούμε πολύ σοβαρά με την θρησκεία, για να μην πολυλογώ τρείς μέρες είχα φοβίες που δεν έκανα την προσευχή μου, τώρα είμαι εντάξει βρήκα τον παλιό καλό εαυτό μου. το συμπέρασμα που αποκόμησα από αυτό το πείραμα είναι πώς η προσευχή σε δίνει μια αίσθηση ψευτοσιγουριάς που της το ξεπληρώνεις με την καθημερινή ενασχόληση με αυτήν αλλιώς το τίμημα είναι ο φόβος και η ενοχή που δεν παρακάλεσες και δεν έσκυψες το κεφάλι σου στον κύριο σαν ταπεινός δούλος του.
αναμένω τα σχόλια προσευχόμενων και μή.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:...για να μην στεναχωρήσω την μάνα μου έκανα την προσευχή μου...

...η προσευχή σε δίνει μια αίσθηση ψευτοσιγουριάς που της το ξεπληρώνεις με την καθημερινή ενασχόληση με αυτήν αλλιώς το τίμημα είναι ο φόβος και η ενοχή που δεν παρακάλεσες και δεν έσκυψες το κεφάλι σου...

...αναμένω τα σχόλια προσευχόμενων και μή.
Τα έντονα συναισθήματα ίσως ήταν λόγω της ενθύμησης της απρόθυμης παιδικής υποταγής στις επιθυμίες της μάνας.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Αντί να προσεύχεσαι καλύτερα να κάνεις μία καλή πράξη τη μέρα, πιο χρήσιμο και θα έχεις και μεγαλύτερη ικανοποίηση ότι βοήθησες κάποιον.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Καλύτερα μην κάνεις τέτοιου τύπου πειραματισμούς ειδικά αν έχεις εκτεθεί στην χριστιανική νόσο όταν ήσουν νεότερος.

Αυτό που βίωσες με αυτό το πείραμα είναι μια ελαφρά κρίση ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής
État de siège
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίμων Resurrected έγραψε:Καλύτερα μην κάνεις τέτοιου τύπου πειραματισμούς ειδικά αν έχεις εκτεθεί στην χριστιανική νόσο όταν ήσουν νεότερος.

Αυτό που βίωσες με αυτό το πείραμα είναι μια ελαφρά κρίση
το θέμα δεν έχει σχέση με εμένα, αλλά με τον εθισμό που δίνει η πράξη της προσευχής, εγώ αναφέρω μια εμπειρία που είχα από ένα πείραμα που κράτησε δύο εβδομάδες για να δώ τι συμβαίνει στο μυαλό ενός θρήσκου, η αδιαφορία των τριών πρώτων ημερών για την προσευχή, έγινε μια μικρή συνήθεια που την θεώρησα ευχάριστη, μιάς και ζητούσα τα πάντα χωρίς να δίνω τίποτε, μου έδινε μιά ψεύτικη σιγουριά, που όταν σταμάτησα την προσευχή ένιωσα πώς έχασα ένα πρόσωπο που μπορώ να του απευθύνω τις μύχιες σκέψεις μου, φυσικά τέτοια πρόσωπα δεν υπάρχουν αλλά η ενασχόλιση μου επί 15 ημέρες νομίζω πώς με δημιούργησε ένα μικρό εθισμό και μια μικρή φοβία για τρείς ημέρες όχι συνεχόμενα αλλά για μια στιγμή σαν αστραπιαία σκέψη.

το θέμα είναι αν υπάρχει εθισμός στην προσευχή και στην θρησκεία ο μάρξ έλεγε πώς είναι το όπιο των λαών, εγώ λέω πώς είναι το όπιο των πιστών.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Scifimom έγραψε:Αντί να προσεύχεσαι καλύτερα να κάνεις μία καλή πράξη τη μέρα, πιο χρήσιμο και θα έχεις και μεγαλύτερη ικανοποίηση ότι βοήθησες κάποιον.
Κάνω. Προσπαθώ μέσα από τις συζητήσεις με πιστούς να τους πώ πως δεν έχουν αυτοί μόνο το προνόμιο της πίστης αλλά πώς το έχουν όλοι οι άνθρωποι, η αυτό είναι πίστη σε άλλον θεό, η πίστη στον άνθρωπο.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
Τα έντονα συναισθήματα ίσως ήταν λόγω της ενθύμησης της απρόθυμης παιδικής υποταγής στις επιθυμίες της μάνας.
Μάλλον έβαλα με λάθος τρόπο το θέμα γιατί δεν ασχολείται κανείς με τον εθισμό της προσευχής αλλά περισσότερο με εμένα, όταν λέω να μην στεναχωρήσω την μάνα μου εννοώ πώς ήθελα να φαίνομαι υπάκουος στην συμβουλή της, γιατί για συμβουλή επρόκειτο και όχι για απαίτηση, άλλωστε πώς μπορείς να έχεις απαιτήσεις από ένα παιδί όταν βγάζει μόνο του το ψωμί του από 11 χρονών;
επί του θέματος τώρα.νομίζεις πώς η προσευχή κρατά σε εγρήγορση τους πιστούς και κοντά σε αυτό που αποκαλούμε θρησκεία;είναι κατά την γνώμη σου εθισμός; μπορεί κάποιος που προσεύχεται εντατικά να αποκυρήξει την θρησκεία του; σε σχέση με κάποιον που κάνει τυπικά μια δυό φορές τον χρόνο τον σταυρό του και όταν το απαιτούν οι περιστάσεις είσοδος σε ναούς μοναστήρια κ.τ.λ.;
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

πιο πολύ συνήθειο είναι το οποίο όταν αλλάζεις σου φαίνεται κάπως.

η προσευχή είναι το ατομικό τελετουργικό του πιστού για την επικοινωνία του με το θεό. Αναλόγως της εμπιστοσύνης που έχει στην πράξη του (δλδ αν όντως πιστεύει ότι κάποιος ακούει την προσευχή) μπορεί να νιώθει ηλίθιος (βέβαια εδώ ρωτάμε γιατί κάποιος ασχολείται εξ αρχής) η να νιώθει ότι εκπληρώνει το κομμάτι που του αναλογεί στη σχέση με το θεό και περιμένει κάποιου είδους ανταπόδοση (όπως περίπου το σκυλί σου που κάθεται φρόνιμο δίπλα σου και περιμένει «μπράβο αγόρι μου», η το παιδί που κάνει ότι του λες, και περιμένει αναγνώριση). Μετά κάποιο από τα τυχαία πράγματα που θα του συνέβαιναν, όπως η εύρεση θέσης πάρκινγκ μοιάζει θείο δώρο, γιατί (ο πιστός) θεωρεί ότι κάποιος τον άκουσε όταν προσευχόταν.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Scifimom έγραψε:
Αντί να προσεύχεσαι καλύτερα να κάνεις μία καλή πράξη τη μέρα, πιο χρήσιμο και θα έχεις και μεγαλύτερη ικανοποίηση ότι βοήθησες κάποιον.


tyxkatmal Κάνω. Προσπαθώ μέσα από τις συζητήσεις με πιστούς να τους πώ πως δεν έχουν αυτοί μόνο το προνόμιο της πίστης αλλά πώς το έχουν όλοι οι άνθρωποι, η αυτό είναι πίστη σε άλλον θεό, η πίστη στον άνθρωπο.

αυτο δεν ειναι καλη πραξη η καλη πραξη ειναι να κανεις ενα καλο στον συνανθρωπο σου
αρκετοι τρωνε και δεν ενδιαφερονται αν εχουν οι αλλοι να φανε
αρκετοι ζεσταινονται και δεν ενδιαφερονται αν αλλοι κρυωνουν
αρκετοι εχουν σταθερη δουλεια και δεν ενδιαφερονται για αλλους αν ειναι ανεργοι
αρκετοι πιστοι απιστοι ξενοι ντοποιοι κοιτανε μονο την παρτη τους ε αυτο ειναι λαθος

οσο για το θεμα που ανοιξες τιξ ο καθε ενας εχει τα πιστευω του
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:νομίζεις πώς η προσευχή κρατά σε εγρήγορση τους πιστούς και κοντά σε αυτό που αποκαλούμε θρησκεία;
Ναι
tyxkatmal έγραψε:είναι κατά την γνώμη σου εθισμός;
Eθισμός σε τι; σε τρόπο σκέψης;
Αν ο τρόπος σκέψης αποδεδειγμένα προκαλεί τη συγκεκριμένη χημική αλλαγή στον εγκέφαλο, ναι μπορεί να είναι εθισμός. Κάτι αντίστοιχο με τον εθισμό ορισμένων στην ευφορία που προκαλεί η υπερβολική άσκηση με βάρη.Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή είναι μάλλον ο σωστός όρος, όπως είπε ο Σιμών.
tyxkatmal έγραψε:μπορεί κάποιος που προσεύχεται εντατικά να αποκυρήξει την θρησκεία του; σε σχέση με κάποιον που κάνει τυπικά μια δυό φορές τον χρόνο τον σταυρό του και όταν το απαιτούν οι περιστάσεις είσοδος σε ναούς μοναστήρια κ.τ.λ.;
Είναι αρκετά διαφορετικές οι περιπτώσεις που αναφέρεις, και κάνεις την υπόθεση πως το σταύρωμα με τα χέρια και η προσευχή με εκφορά λέξεων είναι το ίδιο, ώστε να μπορεί να εφαρμοστεί ως κριτήριο ευκολίας αποκήρυξης της θρησκείας.
Νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο να είναι κανείς θεϊστής για να έχει υποστεί κάποια διαταραχή.
Οι διαταραχές όμως νομίζω ότι θεραπεύονται.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
καλως τον. 9 ωρες νωριτερα να ειχες επιστρεψει θα ειχες συναντησει τον xarax.
αν προσευχοσουν σε νεραιδα ή στα ξωτικα , δε νομιζω οτι σε τρεις ημερες θα ειχες αναπτυξει τα συμπτωματα που αναφερεις.

η προσευχη ειναι ο ψυχαναγκασμος που εχει ως αιτια την ιδεοληψια της θρησκειας, και ποιο συγκεκριμενα της πιστης οτι η ελλειψη της προσευχης θα επιφερει κατι κακο.

Τωρα αν ρωτας αν ειναι φαυλος κυκλος, βεβαιως και ειναι. Ο ψυχαναγκασμος επανατροφοδοτει και ενισχυει την ιδεοληψια. Αλλα χωρις ιδεοληψια δεν υπαρχει ψυχαναγκασμος. Τουλαχιστον οχι σε 3 ημερες. :pray: :pray: :pray: :pray:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Είχα μια φίλη κάποτε- ήταν Μπάχουαν αυτοί με τα πορτοκαλί ντε – και μου έλεγε ότι έκανε μεντιτέϊσον λέγοντας το όνομα του γκουρού της.
Της είπα λοιπόν όταν ξανακάνει μεντιτέϊσον, να αλλάξει το όνομα του γκουρού της και να λέει κόκα-κόλα.
Δεν με άκουσε και με κορόιδεψε, κακό του κεφαλιού της.
Εγώ κάθε βραδύ κάνω την σούβλα μου πριν πέσω για ύπνο.
Εκτός από διαφημιστής της κόκα- κόλας είμαι και Διακοστής, δηλαδή πιστεύω στον Αθανάσιο Διάκο και έτσι αυτό σουβλίζομαι αιωνίως.
Είναι εθιστικό το γαμημένο.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Και γω κλίνω προς τη συνήθεια. Θυμάμαι όταν πια "ένιωθα" συνειδητοποιημένα άθεος, το πιο δύσκολο πράγμα να κόψω ήταν το σταυροκόπημα μπροστά από κάθε εκκλησία.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
fireFight
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Σεπ 2011 12:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Η προσευχη αποτελει τον τροπο που υποδεικνυουν πολλες θρησκειες για την επικοινωνια με το ανωτερο ον, το οποιο οι ιδιες προσδιορισαν. Σαν πχ την καπνοβιομηχανια η οποια παραγει τα προιοντα καπνου και στη συνεχεια σου υποδεικνυει πως, που, ποτε κλπ θα τα καταναλωσεις.. υπουλο αλλα λογικο*! Τελος παντων, απο τη στιγμη που καποιοι βρισκετε ακομα νοημα να ξοδευετε χρονο παρευρισκομενοι σε εκκλησιες κλπ παρατηρηστε ολη τη γλωσσα του σωματος ενος πιστου που σταυροκοπιεται: υιοθετει ενα περιλυπο υφος, ψιλοκαμπουριαζει, και (στις extreme περιπτωσεις) πεφτει στο πατωμα (στα 4!) και σταυροκοπιεται προσκυνωντας αυτη τη φορα.. ειναι για κλαματα γενικως. Ειδικως ολα συγκλινουν προς την παραδοχη της υποτελειας, της υποταγης, της αδρανειας και της ανευ ορων υποχωρησης απο την αναλυτικη σκεψη.. Μα αυτο δεν θελει η θρησκεια για να εχεις αναγκη τα προιοντα της (κερια, γαμους/βαφτισια/κηδειες, εξορκισμους, αφορισμους, συγχωροχαρτια, κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ) καθως και να σου φορτωνεται στην πλατη (ανεγερση ναων, φοροδιαφυγη, μισθοδοσιες κληρικων, κλπ)? Μαλλον και το κρατος τετοιους πολιτες θελει για να μην αρνουνται τις αδικιες που τους επιβαλλει..
Ρε παιδια, κομμενες οι μαλακιες: ειναι δραματικα βολικο να σε πηδανε ανελεητα στην ζωη σου κι εσυ απαθης να προσευχεσαι για την επομενη. Να σε εξαθλιωνουν κι εσυ να "γυρνας προσφεροντας και το αλλο μαγουλο". Να σε προσβαλλουν και εσυ να προσευχεσαι να τους "τιμμωρησει" με καποιο απροσδιοριστο/εμμεσο τροπο η ανωτατη δυναμη. Που ειναι η τιμη μας ρε γαμωτο????
Δεστε κι αυτο:
http://en.wikipedia.org/wiki/Efficacy_of_prayer

* Εδω που τα λεμε λιγοτερο λογικο και περισσοτερο υπουλο. Θα μπορουσε η θρησκεια να καθιερωσει την επικοινωνια με την ανωτατη δυναμη μεσω της πραγματοποιησης μιας καλης πραξης. Ομως κατι τετοιο θα εδιωχνε πελατες γιατι το να προσευχηθεις (η νομιμοποιηση της ψυχωσικης διαταραχης του να μιλας στον εαυτο σου) δεν εχει κοστος σε χρονο, χρημα, προσπαθεια κλπ, ενω η καλη πραξη αντιθετως εχει!
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

εγώ πάλι από τότε που έγινα άθεος σταυροκοπιέμαι πιο συχνά, το χρησιμοποιώ ως μέσον να δώσω έμφαση, το συνοδεύω συνήθως με το Ο χριστός και Η παναγία, με πολύ στόμφο.
edit αυτό το σταυροκόπημα στις εκκλησίες ποτέ δεν το κατάλαβα ρε παιδιά. Ειδικά στην θησέως στην καλλιθέα δεν μπορείς να οδηγήσεις από τις εκκλησίες και βλέπεις μερικούς εκεί να σταυροκοπιόνται ανά τετράγωνο.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Η προσευχή είναι μία ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και όσο και να σοκάρει μερικούς , πολλές από τις αποκαλούμενες "θρησκείες" κάποτε θα αντιμετωπίζονται ψυχιατρικά σαν σοβαρές παθήσεις.
État de siège
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο θεος δεν οργιζεται με κανεναν αλλα ουτε και χαριζεται σε κανεναν.Γιαυτο μην προσαπτεις στο θεο ανθρωπινα παθη και ιδιοτητες.Ολα αυτα ειναι ξενα προς το μεγαλειο ενος θεου κι αποτελουν γνωρισματα των αδυναμων,οποτε την οποια προσευχη ο ανθρωπος την κανει για τον εαυτο του κι οχι για το θεο,κι απ οτι λες περισσοτερο μαλλον ειναι συνηθεια η οποια ομως εχει να κανει με ψυχαναγκασμο.
Τωρα βεβαια οσο για το αισθημα ευφοριας που δημιουργειται αυτο ευκολα χανεται απο τη στιγμη που χαιρεσαι χωρις να ξερεις το λογο.Περισσοτερο μαλλον μοιαζει θα ελεγα με ψυχικο μπλεξιμο που δημιουργειται απο αοριστα συναισθηματα.
Εαν αναρωτηθεις το γιατι δεν θα ξερεις τι ν απαντησεις.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Ίσως σας ενδιαφέρει και αυτό το άρθρο περί θρησκείας και ψυχαναγκασμών

http://fridge.gr/27545/stiles/rituals/
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Πολύ καλό το video ...

Robert Sapolsky OCD and Religious Ritual

( http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Sapolsky )

[youtube]7gKJLadgzfY[/youtube]

Ps: και αφού το δείτε πέστε 10 ave maria για να γλυτώσετε 10 μέρες Purgatorioum (που κάθεστε και βλέπεται τέτοια βλάσφημα video) :lol:
État de siège
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Ο Sapolsky τα λέει αυτά στο "The Trouble with Testosterone" που είναι πολύ ενδιαφέρον βιβλίο.
Απάντηση