Θαυμα!!

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
DeadSouL141
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 18 Μάιος 2009 13:54
Όνομα Ιστότοπου: -

Στην πρωινη εκπομπη του Γ. Αυτια παρουσιαστηκε σημερα ενα νεο θαυμα. Το θαυμα ελαβε χωρα σε εκκλησια του Ηρακλειου της Κρητης. Μπηκε ο παπας στην εκκλησια, που λετε, και τι να δει? Ο στολισμος του επιταφιου ξανανθοισε!! Πληθη πιστων συρρεουν στον ναο ,οπου με το μικρο τιμημα των 5 ευρω υπερ της αποπερατωσεως του καμπαναριου του ναου μπορουν να δουν με τα ιδια τους τα ματια το ανεξηγητο αυτο γεγονος.

Αλλη μια ειδηση απο το Ηρακλειο.Αιφνηδιως εκλεισε το μεγαλυτερο Θερμοκηποιο της περιοχης προκαλωντας σαλο στους στην περιοχη και αφηνωντας 120 εργαζομενους στο δρομο.Σε δηλωση του ο ιδιοκτητης ειπε πως δεν αντεχει να ζει αλλο με τους αγχωδεις ρυθμους ζωης της χωρας μας και προκειτε να μετοικησει μονιμα στην Τζαμαϊκα.


................

Οσον αφορα το μπλε κειμενο που ειναι και πραγματικη ειδηση, Για ποσο αφελεις μας εχουν ολους. Ποια ειναι η δικη σας γνωμη?
The trouble with having an open mind is that people will insist on coming along and trying to put things in it
maxoulaa
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 25 Μάιος 2009 10:37
Όνομα Ιστότοπου: -

DeadSouL141 έγραψε:Στην πρωινη εκπομπη του Γ. Αυτια παρουσιαστηκε σημερα ενα νεο θαυμα. Το θαυμα ελαβε χωρα σε εκκλησια του Ηρακλειου της Κρητης. Μπηκε ο παπας στην εκκλησια, που λετε, και τι να δει? Ο στολισμος του επιταφιου ξανανθοισε!! Πληθη πιστων συρρεουν στον ναο ,οπου με το μικρο τιμημα των 5 ευρω υπερ της αποπερατωσεως του καμπαναριου του ναου μπορουν να δουν με τα ιδια τους τα ματια το ανεξηγητο αυτο γεγονος.

Αλλη μια ειδηση απο το Ηρακλειο.Αιφνηδιως εκλεισε το μεγαλυτερο Θερμοκηποιο της περιοχης προκαλωντας σαλο στους στην περιοχη και αφηνωντας 120 εργαζομενους στο δρομο.Σε δηλωση του ο ιδιοκτητης ειπε πως δεν αντεχει να ζει αλλο με τους αγχωδεις ρυθμους ζωης της χωρας μας και προκειτε να μετοικησει μονιμα στην Τζαμαϊκα.


................

Οσον αφορα το μπλε κειμενο που ειναι και πραγματικη ειδηση, Για ποσο αφελεις μας εχουν ολους. Ποια ειναι η δικη σας γνωμη?
maxoulaa
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 25 Μάιος 2009 10:37
Όνομα Ιστότοπου: -

deleted
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxoulaa την 06 Αύγ 2009 03:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
DeadSouL141
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 18 Μάιος 2009 13:54
Όνομα Ιστότοπου: -

Ουουουπς! Το θεμα μαλλον επρεπε να το δημοσιευσω στην ενοτητα "Περι μεταφυσικης" ... :oops: :oops: :oops:
The trouble with having an open mind is that people will insist on coming along and trying to put things in it
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]s1t5CFClsBk[/youtube]



μουαχαχαχαχαχαχα (σατανικό γέλιο) :twisted:
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

ο επιτάφιος άνθισε και στον π...... μας λουλούδια που λέει κι'ο λαός :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paratiritis7 την 27 Μάιος 2009 21:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Το μεγαλύτερο γέλιο πεφτει με το θαύμα της αγίας θεοδώρας (μεγάλη η χάρη της) στην Αρκαδία, με τα 17 δέντρα στην οροφή. Χιλιάδες προσκυνητές-κοροΐδα επισκέπτονται το εκκλησάκι για να προσκυνήσουν και να θαυμάσουν αυτό το μοναδικό σύμπλεγμα....


....ωραία τα όνειρα αλλά άς μιλήσουν και οι επιστήμονες... http://www.scribd.com/doc/5218187/-


edit: Να μήν παραλείψω να πώ οτι το συγκεκριμένο εκκλησάκι το χρησιμοποιούν πάρα πολύ σαν παράδειγμα τα θρησκευόμενα άτομα όταν αναφέρονται σε θαύματα νομίζοντας οτι θα αποστομόσουν τον καθέναν...
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

paratiritis7 έγραψε:ο επιτάφιος άνθοισε και στον π...... μας λουλούδια που λέει κι'ο λαός :roll:
:text-+1: :text-goodpost: :text-yeahthat:

Και όπως λένε και στις φραγκοχώρες,you sir,win the thread.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω κοιτάξει τιμοκατάλογο και σας δίνω κάποιες πληροφορίες έτσι ώστε να είστε προετοιμασμένοι:
ΔΑΚΡΥΣΜΑ ΕΙΚΟΝΑΣ: 20 ΕΥΡΩ
ΔΑΡΚΥΣΜΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ: 35 ΕΥΡΩ
ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΕΙΚΟΝΑΣ: 75 ΕΥΡΩ
ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑΣ: 100 ΕΥΡΩ
ΤΡΙΞΙΜΟ ΕΙΚΟΝΑΣ: 35 ΕΥΡΩ

Αν ξέρετε άλλες πληροφορίες απαντήστε, δεν θέλω να πάω σε κάνα μοναστήρι και να φάω πόρτα
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

fanisoleo έγραψε: ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑΣ: 100 ΕΥΡΩ


Αν ξέρετε άλλες πληροφορίες απαντήστε, δεν θέλω να πάω σε κάνα μοναστήρι και να φάω πόρτα
δεν θέλω να ακουστώ αισχρή, αλλά αφού η παναγία είναι παρθένα... αναρωτιέμε απο που βγαίνει το αίμα :s
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Δείτε το επεισόδιο south park "Bloody Mary"

http://www.southparkstudios.com/episodes/103677

Δείτε το όμως.
:O
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

MariaEvri έγραψε:δεν θέλω να ακουστώ αισχρή, αλλά αφού η παναγία είναι παρθένα... αναρωτιέμε απο που βγαίνει το αίμα :s
Εσύ, κάπου τα έχεις μπερδέψει...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Γιώργος έγραψε:Δείτε το επεισόδιο south park "Bloody Mary"

http://www.southparkstudios.com/episodes/103677

Δείτε το όμως.
Το είδα! Πολύ γέλιο :lol: :lol: Ειδικά το "θαύμα" ήταν όλα τα λεφτά :lol: . Thanks for posting.
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

Για τα θαύματα του γεροντος+ευλογηcoν+Πα'ι'σίου έχετε ακούσει?
Πρόσφατα άκουσα ένα από μια γνωστη μου και το έψαξα στο διαδίκτυο για να γελάσω,και πράγματι στο blog του ανορθόδοξου(http://falsefaith.blogspot.com/) έχει αναφερθεί με όλες τις παραλλαγές του.Aντιγράφω:

1)Ένας νέος τον επισκέφτηκε στο Άγιον Όρος και του φανέρωσε ότι δεν πιστεύει στην ύπαρξη του Θεού. Ο πατήρ Παΐσιος ρώτησε τότε έναν αγριοκόκκορα που περνούσε εκείνη την ώρα από εκεί: «Εσύ τι ξέρεις για το Θεό»; Και ο αγριοκόκκορας ελάλησε τρεις φορές. Επίσης, ρώτησε ένα φίδι που παρουσιάστηκε εκείνη την ώρα: «Εσύ τι ξέρεις για το Θεό»; Και το φίδι ανεβοκατέβασε τρεις φορές το κεφάλι του...

2)Ένας άθεος νέος ομολόγησε, ότι πήγε κάποτε στο γέροντα και τον ερώτησε αν υπάρχει Θεός. Εκείνος ερώτησε μία σαύρα πού στεκόταν πάνω σε μία πέτρα: "Υπάρχει Θεός;" και η σαύρα εκίνησε καταφατικά το κεφαλάκι της...

3)Ενώ συζητούσαν διάφορα πνευματικά θέματα, είπε ο γέρων: "Κάποιος διαλογίζεται ότι δεν υπάρχει Θεός". Εκείνοι αλληλοκοιτάχτηκαν και ο γέρων συνέχισε: "Εγώ σας λέω ότι υπάρχει Θεός και με αποδείξεις". Και εφώναξε: "Σαύρα έλα εδώ". Μπήκε τότε μέσα μία μεγάλη σαύρα, πού τρόμαξε τούς επισκέπτες. Ο γέρων απευθύνθηκε στη σαύρα σαν σε λογικό όν και της είπε:" Προσκύνησε τούς επισκέπτες, χαιρέτησέ τους ". Η σαύρα υπακούουσα σηκώθηκε στα πισινά της πόδια και έκανε εδαφιαία μετάνοια. Έπειτα την ερώτησε: "Για πες μας, υπάρχει Θεός;". Και ώ του θαύματος! η σαύρα με μια ψιλή, λεπτή φωνούλα μίλησε και είπε:" Υπάρχει Θεός, υπάρχει Θεός, υπάρχει Θεός".

:lol: :lol:
Εμενα μου διηγήθηκαν την τρίτη παραλλαγή και ένιωσα παρα πολύ αμήχανα διότι ήθελα παρα πολύ να γελάσω αλλα στην παρέα ήταν όλοι θρησκόληπτοι και άνθρωποι που μου έχουν συμπάθεια.Είναι τραγικό το τι καταστάσεις μπορεί να δημιουργήσει η θρησκεία
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

@Σίσυφος

:lol: Το south park δεν δείχνει έλεος σε θρησκευτικό φανατισμό. Ανάμεσα σε άλλα έχουν κάνει και ένα επεισόδιο για τη scientology.

@paratiritis7

Είναι διάφορα πρόσωπα τα οποία τα εκθειάζουν και μετά όταν διαβάζεις τι έχουν πει βαράς το κεφάλι σου.
:O
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Paratiritis7,διάβασες την παράλληλη ιστορία του Mάρκο ντε Σαντ στα σχόλια;Δεν ξέρω,μου φάνηκε τόσο αστεία που κινδύνευσε η υγεία μου.(Πρέπει να διαβαστεί μετά την ιστορία του Παΐσιου που ανάφερες).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τέλειο έκλαψα!απορώ πως μου διέφυγε.Βy the way φίλε Γιώργο το επεισόδιο του south park για την σαιντολογία έφαγε μήνυση από τον Tom Cruise,τρομάρα του!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο κοντός είναι κομπλεξικός. Λες και είναι ο πρώτος άνθρωπος που σατιρίζουν τόσα χρόνια.
:O
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

paratiritis7 έγραψε:Για τα θαύματα του γεροντος+ευλογηcoν+Πα'ι'σίου έχετε ακούσει?
Πρόσφατα άκουσα ένα από μια γνωστη μου και το έψαξα στο διαδίκτυο για να γελάσω,και πράγματι στο blog του ανορθόδοξου(http://falsefaith.blogspot.com/) έχει αναφερθεί με όλες τις παραλλαγές του.Aντιγράφω:

1)Ένας νέος τον επισκέφτηκε στο Άγιον Όρος και του φανέρωσε ότι δεν πιστεύει στην ύπαρξη του Θεού. Ο πατήρ Παΐσιος ρώτησε τότε έναν αγριοκόκκορα που περνούσε εκείνη την ώρα από εκεί: «Εσύ τι ξέρεις για το Θεό»; Και ο αγριοκόκκορας ελάλησε τρεις φορές. Επίσης, ρώτησε ένα φίδι που παρουσιάστηκε εκείνη την ώρα: «Εσύ τι ξέρεις για το Θεό»; Και το φίδι ανεβοκατέβασε τρεις φορές το κεφάλι του...

2)Ένας άθεος νέος ομολόγησε, ότι πήγε κάποτε στο γέροντα και τον ερώτησε αν υπάρχει Θεός. Εκείνος ερώτησε μία σαύρα πού στεκόταν πάνω σε μία πέτρα: "Υπάρχει Θεός;" και η σαύρα εκίνησε καταφατικά το κεφαλάκι της...

3)Ενώ συζητούσαν διάφορα πνευματικά θέματα, είπε ο γέρων: "Κάποιος διαλογίζεται ότι δεν υπάρχει Θεός". Εκείνοι αλληλοκοιτάχτηκαν και ο γέρων συνέχισε: "Εγώ σας λέω ότι υπάρχει Θεός και με αποδείξεις". Και εφώναξε: "Σαύρα έλα εδώ". Μπήκε τότε μέσα μία μεγάλη σαύρα, πού τρόμαξε τούς επισκέπτες. Ο γέρων απευθύνθηκε στη σαύρα σαν σε λογικό όν και της είπε:" Προσκύνησε τούς επισκέπτες, χαιρέτησέ τους ". Η σαύρα υπακούουσα σηκώθηκε στα πισινά της πόδια και έκανε εδαφιαία μετάνοια. Έπειτα την ερώτησε: "Για πες μας, υπάρχει Θεός;". Και ώ του θαύματος! η σαύρα με μια ψιλή, λεπτή φωνούλα μίλησε και είπε:" Υπάρχει Θεός, υπάρχει Θεός, υπάρχει Θεός".

:lol: :lol:
Εμενα μου διηγήθηκαν την τρίτη παραλλαγή και ένιωσα παρα πολύ αμήχανα διότι ήθελα παρα πολύ να γελάσω αλλα στην παρέα ήταν όλοι θρησκόληπτοι και άνθρωποι που μου έχουν συμπάθεια.Είναι τραγικό το τι καταστάσεις μπορεί να δημιουργήσει η θρησκεία
Parathritis, επειδη εχει ζουμι το πραμα και επειδη μου την εχουν δωσει με εναν γεροντα Παϊσιο σ ενα φορουμ, για λεγε απο που κατεβασες τις πληροφοριες να τους κανω μια πλακα που θα θυμουνται.....(χχεχεχχεχε)...........
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

paratiritis7 έγραψε:Για τα θαύματα του γεροντος+ευλογηcoν+Πα'ι'σίου έχετε ακούσει?
Πρόσφατα άκουσα ένα από μια γνωστη μου και το έψαξα στο διαδίκτυο για να γελάσω,και πράγματι στο blog του ανορθόδοξου(http://falsefaith.blogspot.com/) έχει αναφερθεί με όλες τις παραλλαγές του.Aντιγράφω:

1)Ένας νέος τον επισκέφτηκε στο Άγιον Όρος και του φανέρωσε ότι δεν πιστεύει στην ύπαρξη του Θεού. Ο πατήρ Παΐσιος ρώτησε τότε έναν αγριοκόκκορα που περνούσε εκείνη την ώρα από εκεί: «Εσύ τι ξέρεις για το Θεό»; Και ο αγριοκόκκορας ελάλησε τρεις φορές. Επίσης, ρώτησε ένα φίδι που παρουσιάστηκε εκείνη την ώρα: «Εσύ τι ξέρεις για το Θεό»; Και το φίδι ανεβοκατέβασε τρεις φορές το κεφάλι του...

2)Ένας άθεος νέος ομολόγησε, ότι πήγε κάποτε στο γέροντα και τον ερώτησε αν υπάρχει Θεός. Εκείνος ερώτησε μία σαύρα πού στεκόταν πάνω σε μία πέτρα: "Υπάρχει Θεός;" και η σαύρα εκίνησε καταφατικά το κεφαλάκι της...

3)Ενώ συζητούσαν διάφορα πνευματικά θέματα, είπε ο γέρων: "Κάποιος διαλογίζεται ότι δεν υπάρχει Θεός". Εκείνοι αλληλοκοιτάχτηκαν και ο γέρων συνέχισε: "Εγώ σας λέω ότι υπάρχει Θεός και με αποδείξεις". Και εφώναξε: "Σαύρα έλα εδώ". Μπήκε τότε μέσα μία μεγάλη σαύρα, πού τρόμαξε τούς επισκέπτες. Ο γέρων απευθύνθηκε στη σαύρα σαν σε λογικό όν και της είπε:" Προσκύνησε τούς επισκέπτες, χαιρέτησέ τους ". Η σαύρα υπακούουσα σηκώθηκε στα πισινά της πόδια και έκανε εδαφιαία μετάνοια. Έπειτα την ερώτησε: "Για πες μας, υπάρχει Θεός;". Και ώ του θαύματος! η σαύρα με μια ψιλή, λεπτή φωνούλα μίλησε και είπε:" Υπάρχει Θεός, υπάρχει Θεός, υπάρχει Θεός".

:lol: :lol:
Εμενα μου διηγήθηκαν την τρίτη παραλλαγή και ένιωσα παρα πολύ αμήχανα διότι ήθελα παρα πολύ να γελάσω αλλα στην παρέα ήταν όλοι θρησκόληπτοι και άνθρωποι που μου έχουν συμπάθεια.Είναι τραγικό το τι καταστάσεις μπορεί να δημιουργήσει η θρησκεία
EPIC, SRSLY, έκλαψα απ'τα γέλια xD

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι που δεν υπάρχει ποικιλία στα ζωα-guest stars, μόνο σαύρες, φίδια και κόκκορες έχει x(
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Απάντηση