Σταυρός στο αυτοκίνητο

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Νομίζω είναι από τα πιο επικίνδυνα βουντού του χριστιανισμού. Ανοίγει την κερκόπορτα για πίστη σε θεία προστασία όταν ο οδηγός τρέχει, πίνει, δεν φορά ζώνη, και όλα όσα πραγματικά παίζουν ρόλο.Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δε νομιζω
οσο θρησκος και να εισαι δε θα πεις α αφου εχω σταυρο στο αμαξι μου θα πινω θα οδυγω και θα ειμαι καλα
μην τα γκρεμιζουμε ολα

οφ τοπικ αλλα στα αυτοκινητα το χειροτερο ειναι τα αυτοκολητα που κολλανε μερικοι νεοπλουτοι για να δειξουν τα διαφωρα μεροι που εχουν παει :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Η πίστη προϋπαρχει σε σχέση με το σταυρό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση παντως η κατασταση είναι κορώνα κερδίζω γραμματα χανεις για την ιδεα περί θεου. Γλιτώνει το ατύχημα, σ' ευχαριστώ θεέ μου. Πεθαίνει ή μένει αναπηρος, αγνωσται οι βουλαί του. Όποιος δε φοραει ζώνη ξέρει ότι παίζει με την τύχη του.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

CPK, εννοείς ότι ο θρήσκος που θα έχει σταυρό στο αυτοκίνητο είναι πιο επιρρεπής σε επικίνδυνες οδηγικές συμπεριφορές, με τη δικαιολογία "ας κάνω τη μαλακία και θα με προστατέψει ο Θεός"; Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο, δηλαδή από την προσωπική μου εμπειρία δεν έχει τύχει να το ακούσω ποτέ ως δικαιολογία.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Παραταυτα ο πιστος οδηγος με τον σταυρο,το φυλακτο ,και το ματακι νιωθει
μια μεγαλυτερη (αδικαιολογητη) προστασια??
Αν ναι (ετσι νομιζω) ειναι φυσιολογικο επακολουθο το Risk compensation?
http://en.wikipedia.org/wiki/Risk_compensation
λιγο τραβηγμενο αλλα καλο 8-)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

αν κάνει κανείς την αστηρικτη υπόθεση ότι ενας πιστος εκλαμβάνει το σταυρό σαν προστασία ώστε να οδηγεί πιο επικίνδυνα, γιατί να μην κάνει και την υπόθεση ότι ενας πιστός εκλαμβάνει το σταυρό σαν λόγο ώστε να μην οδηγεί επικίνδυνα, αφού θα σκοτώσει κανέναν, αν δεν πεθάνει και ο ίδιος (αμαρτία δια της παράλειψης και της ).

αναλογα δηλαδή με το είδος του χριστιανού, ο σταυρός μπορεί να έχει διαφορετική επίδραση.
και στις δυο περιπτωσεις παντως ενεργει πολλαπλασιαστικα.
ενισχυει την ενδομυχη ταση του χριστιανου ειτε να ειναι ριψοκινδυνος είτε να είναι συντηρητικος οδηγος.

Υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο της αντιστροφης επιδρασης. Ο φοβιτσιαρης οδηγος που τρεμει παιρνει λιγο θαρρος απο το χριστουλη, ενω ο τρισμαλακας ελληναρας γαμαω οδηγαρας, εκει που παει να κανει τη μαλακια μπορει να δει το βλοσυρο προσωπο του αγιου χριστοφορου να τον κοιτα και να κοψει επειδη εχει μικρα μουλικα να θρεψει...

γενικα, δεν μπορειτε να ξερετε και να βγαζετε συμπερασματα χωρις καμια ερευνα...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλές οι θεωρίες, αλλά εγώ (και όλοι μας, άλλωστε, νομίζω) ξέρουμε περιπτώσεις Χριστιανών που προσεύχονταν για τις εξετάσεις (με διάφορα και όχι θεμιτά πάντα αιτήματα).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

kapages θεωρεις αστηρικτη την υποθεση οτι ο πιστος λαμβανει το σταυρο σαν προστασια???
Αν τον λαμβανει ειναι πολυ πιθανο ασυνειδητα να κανει risk compensation
(νομιζω δεν εχεις διαβασει το αρθρο στο wiki)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Είμαι νέος οδηγός και δεν έχω δικό μου αυτοκίνητο αλλά όταν μπαίνω στου πατέρα μου που δεν έχει εικόνες και σταυρούς μόνο το σήμα των τελών κυκλοφορίας πρίν ξεκινήσω κάνω πάντα το σταυρό μου, και μετά βάζω και την ζώνη. είναι μια συμβολική κίνηση για θετική σκέψη, και όχι φόβος. έτσι τουλάχιστον την διαισθάνομαι εγώ.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Τραβηγμένο νομίζω, αλλά από τι στιγμή που υπάρχουν περιπτώσεις παλαβών που έπαθαν διάφορα ατυχήματα βασισμένοι στο ότι κάποιος θα ους προστατεύσει δεν αποκλείω να βρεθεί κάποιος που όντως σκέφτεται έτσι. Ελπίζω ότι η συντριπτική πλειοψηφία ΔΕΝ σκέφτεται έτσι.

Υπάρχει πιο ρεαλιστικό παράδειγμα (υπόθεση εργασίας): Ανήλικη έγκυος κρατάει το υποψήφιο - παιδί πιστεύοντας ότι ο θεός αγαπάει τα παιδιά και θα αγαπήσει/προστατεύσει/βοηθήσει και το δικό της (ή, φοβούμενη τα περί «δολοφονίας»). Η πραγματικότητα αποδεικνύεται πολύ σκληρότερη και για τους δύο, και μπορώ να φανταστώ πολύ ελάχιστες χώρες (η πολύ ελάχιστες ικανά «καπάτσες» γυναίκες) που θα τα φέρουν βόλτα χωρίς πολλές στερήσεις, τρεχάματα, χωρίς να γίνουν θύματα εκμετάλλευσης κλπ. Σ' αυτό συνεισφέρουν πολλοί pro-life-χέσε-μας οργανισμοί ΜΚΟ, με αποκλειστικά θρησκευτικά κίνητρα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Πιθανως να μην το εξηγω καλα αλλα αυτο που προσπαθω να πω πιο πριν
με το risk compensation δεν εχει σχεση με τι συνειδητα σκεφτεται ο οδηγος

Δεν ξεκινα ο πιστος λεγοντας θα παω με 1000 εχω εκ των ανω προστασια :)
Δυστυχως δεν ξερω πως ειναι ο ορος στα Ελληνικα για να βρω κανα αρθρο :(
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με τον spylab. Το ότι κάποιος πιστεύει δεν τον κάνει αυτόματα παράλογο σε κάθε πλευρά της ζωής του.

Θεωρώ (χωρίς όμως να έχω επιστημονικά στοιχεία, μόνο από προσωπικές εμπειρίες) πως οι περισσότεροι πιστοί έχουν τον σταυρό κρεμασμένο από συνήθεια. Ναι, στο πίσω μέρος του μυαλού τους ίσως να σκέφτονται πως τους προστατεύει, αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα γίνουν και ηλίθιοι και δεν θα καταλαβαίνουν πως αν πιουν τα κέρατά τους και τρέχουν σαν τρελοί μπορεί να σκοτωθούν. Κατά τη γνώμη μου άλλα χαρακτηριστικά του ατόμου επηρεάζουν πολύ περισσότερο τέτοιες συμπεριφορές από ότι η θρησκευτική πίστη. Κι εγώ όταν πίστευα φορούσα σταυρό και θεωρούσα πως με προστατεύει όμως δεν περνούσα τις διαβάσεις με κόκκινο για παράδειγμα. Είναι περίεργο όμως ο πιστός μπορεί να εκλογικεύσει το ότι δεν μπορεί να βασιστεί σ’αυτή την "προστασία" για επιβιώσει και παρόλα αυτά την ευχαριστεί όταν τελικά επιβιώνει :p
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab, κανεις μια αστηρικτη υποθεση. οτι ο σταυρος ενεργει γενικα ως παραγοντας για risk compensation. Αποδειξε το.
Χρειαζεται ειδικη ψυχολογικη μελετη σε επαρκως διαφοροποιημενο τμημα χριστιανικου πληθυσμου.
Εγω υποψιαζομαι, οτι για αρκετους οντως θα ενεργει ετσι οπως λες.
μπορει ομως καλλιστα, για αλλους τοσους να ενεργει αντιστροφα.
ως παραγοντας φοβου δηλαδη, που υποσυνειδητα μπλοκαρει το ρισκο.
Αναλογα με τις υποσυνειδητες παραστασεις του καθενος περι Θεου δηλαδη.
Αν καποιος εχει μεγαλωσει με εναν Θεο μπαμπουλα-τιμωρο και οχι με εναν Θεο προστατη, δε νομιζω οτι ο σταυρος στο αυτοκινητο να τον κανει να αναλαμβανει περισσοτερα ρισκα.

-------------
Σε καθε περιπτωση, μιλαμε για την ψυχολογικη επιδραση της δεισιδαιμονιας γενικα, οπως και αν αυτη λεγεται. Σταυρος, χαντρα, ματι, κομποσκοινι, αυτη τη παπαρια που βαζουν ολοι οι βλακες στο καρπο τους για ενεργεια, η προβλεψη του ζωδιου για σημερα, Παρασκευη και 13 κλπ κλπ.
Τι να σου κανει και ο σταυρος δηλαδη, αν λιγο πριν μπει στο αμαξι ο πιστος δει μια μαυρη γατα. Κοτα λυρατη θα γινει ξαφνικα, ανεξαρτητως σταυρου.
Υποψιαζομαι οτι ο καθενας, αναλογα με τη προδιαθεση που εχει, αν ειναι δεισιδαιμονας, καταληγει με προκαταληψεις που του ταιριαζουν. Αν ειναι φοβικος, μαυρες γατες, θεοι τιμωροι, κακη μοιρα, ματι κλπ. Αν ειναι ρισκαδορος επιπολαιος, θετικες προβλεψεις στα ζωδια, φυλακτα προστασιας που δινουν ενεργεια και προστασια κλπ.
Φυσικα, και αυτα υποθεσεις ειναι.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

αγαπητε kapages με αιφνιδιαζεις με την εμβαθυνση που δινεις.
Χωρις να εχει καμια ιδιαιτερη σημασια και με αφορμη το post
εκανα ενα συλλογισμο λιγο τραβηγμενο οπως ειπα με το Risk compensation? (με ερωτηματικο)

Αλλα δεν καταλαβαινω πολυ την διαφωνια σου

Αν για οποιοδηποτε λογο ο οδηγος νιωθει περισσοτερο προστατευμενος παρατηρειται
το απολυτα επιστημονικα τεκμηριωμενο φαινομενο του risk compensation

ΑΝ υποθεσουμε οτι ενας πιστος νιωθει περισσοτερο προστασια ΟΤΑΝ εχει φυλαχτο
(που τον φυλαει απο κινδυνους-γιατι γιαυτο το κουβαλαει)
ασυνειδητα υποσυνειδητα και ακουσια βρισκω οτι μπορει να συμπεριφερεται οπως
καποιος που φοραει πχ ζωνη και ασυνειδητα παει λιγο πιο γρηγορα και εξισορροπει
την λιγο μεγαλυτερη προστασια με λιγο μεγαλυτερο ρισκο ωστε να ακυρωνει την προστασια
(Ο πιστος δεν εχει περισσοτερη προστασια παιρνει μονο το παραπανω ρισκο)
Spoiler: Εμφάνιση
ΔΕΝ λεει πινω αφου εχω σταυρο
ΔΕΝ λεει κανω την μαλακια και θα με προστατεψει το φυλακτο
ΔΕΝ κανει καμια υποθεση
ΔΕΝ σκεφτεται ετσι
ΔΕΝ περναει τα κοκκινα
spylab, κανεις μια αστηρικτη υποθεση. οτι ο σταυρος ενεργει γενικα ως παραγοντας για risk compensation. Αποδειξε το.
Νομιζω θα την αφησω τραγικα αστηρικτη :sad-pacing:

Η μηπως ο ορισμος του risk compensation σαν θεωρια στηριζει την υποθεση?
Spoiler: Εμφάνιση
In ethology, risk compensation is an effect whereby individual people may tend to adjust their behavior in response to perceived changes in risk. It is seen as self-evident that individuals will tend to behave in a more cautious manner if their perception of risk or danger increases. Another way of stating this is that individuals will behave less cautiously in situations where they feel "safer" or more protected.
The feeling that they are safer somehow makes them less cautious of their actions.
No matter the conditions, the situation remains: as people perceive themselves to be safer or more protected, concern and alertness tend to take the back seat.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
fireFight
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Σεπ 2011 12:16
Όνομα Ιστότοπου: -

O φιλος CPK θεωρω οτι θετει κατι πολυ σωστο και ενδιαφερον. Οταν καποιος τοποθετει καποιο συμβολο (σταυρο, κομποσκοινι, εικονες αγιων, "ιερα" λαδια κλπ) στο αυτοκινητο του, το μονο σιγουρο ειναι οτι αναλογιζεται τους σοβαρους κινδυνους που διατρεχει ο ιδιος, οι συνεπιβατες του και οι τριτοι (πεζοι, αλλοι οδηγοι, ζωα κλπ), με αποτελεσμα να ζητα με τον τροπο αυτο απο την ανωτατη δυναμη να τον προσεχει*: αμεσα (απομακρυνοντας με καποιο ανεξηγητο τροπο τον κινδυνο) η εμμεσα (δινοντας του "σοφια" να μην κανει βλακειες και απερισκεψιες).
Ομως εχω την πεποιθηση οτι τελικα καταφερνει ο πιστος αυτος να διαχωριζει τον εαυτο του απο το ενδεχομενο να εμπλακει σε ατυχημα. Και τελικα ειναι ενα "τσακ" πιο απερισκεπτος, που αυτο πολλες φορες κοστιζει ζωες (πχ στην αποφαση για προσπεραση η οχι)!
Συνοψιζοντας θεωρω οτι απλως ο θεοσεβουμενος/θεοφοβουμενος αυτος αντλει απ την πιστη του (δηλαδη απο το πουθενα) μια γενικη αισθηση ασφαλειας αντιστοιχη με αυτη που θα του εδινε ενα συγχρονο συστημα ασφαλειας (πχ ABS, αεροσακοι κλπ).. και προφανως κινδυνευει!

* Δεν ειναι παραδοξο ομως να μην νιωθει οτι ακυρωνει την ανωτατη δυναμη ριχνοντας χριστοπαναγιες κατα το δοκουν?

ΥΓ Respect για τις αναφορες στη wikipedia και θεωρω πολυ ευστοχη αυτη για το "Risk compensation"!!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

CPK έγραψε:Νομίζω είναι από τα πιο επικίνδυνα βουντού του χριστιανισμού. Ανοίγει την κερκόπορτα για πίστη σε θεία προστασία όταν ο οδηγός τρέχει, πίνει, δεν φορά ζώνη, και όλα όσα πραγματικά παίζουν ρόλο.Τι λέτε;
Τραβηγμένο.

Ο σταυρός και άλλα τέτοια σύμβολα είναι στο 80-90% των περιπτώσεων είτε συνήθεια, είτε παράδοση, είτε το δωράκι της μαμάς του. Αλλά και όσοι προσεύχονται και πιστεύουν πραγματικά, στο βάθος του μυαλού τους έχουν το ένστικτο της αυτοπροστασίας. Ναι μεν πιστεύουν, αλλά δεν ρισκάρουν: δεν πηδάνε από τον γκρεμό προσευχόμενοι νομίζοντας ότι θα σωθούν.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια σύνδεση θρησκευτικότητας - επικίνδυνης συμπεριφοράς, και το θεωρώ υπεραπλούστευση να κάνουμε τέτοιους συσχετισμούς.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Μου την έχουν πει δυο-τρεις φορές που δεν έχω θρησκευτικά σύμβολα στο αυτοκίνητο :facepalm:

Ρισκάρω την ζωή μου..
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Globetrotter έγραψε:Μου την έχουν πει δυο-τρεις φορές που δεν έχω θρησκευτικά σύμβολα στο αυτοκίνητο :facepalm:

Ρισκάρω την ζωή μου..
Μα, κι εσύ! Ούτε μια εικονίτσα του Αγίου Χριστοφόρου, του προστάτη των οδηγών; Σε λίγο θα μου πεις ότι δεν έχεις κάνει ούτε αγιασμό στο αυτοκίνητό σου!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Ειδικα για οσους αντρες κολλανε καθε μερα στην κινηση και οι γοναδες τους
γινονται τουμπανο υπαρχει και ο πολυ χρησιμος αγιος Αρτεμιος προστατης
των ορχεων και (συμπτωματικα θελω να πιστευω της αστυνομιας)
Spoiler: Εμφάνιση
θα ηθελα να πω εδω και πιθανη προστασια απο το εταιρο ημισυ αλλα δεν αντεχω την κατακραυγη :mrgreen:
Απο το pare-dose
Spoiler: Εμφάνιση
Ο Αρτέμιος είχε ειδικότητα στη θαυματουργή θεραπεία νόσων που αφορούσαν τα «δίδυμα»!
Διαβάζουμε χαρακτηριστικά στον Συναξαριστή του Άγιου Νικόδημου του Αγιορείτου:
«Άξιον δε είναι να προσθέσωμεν εδώ και μερικών θαυ­μάτων τού αγίου διήγησιν άνθρωπος τις έχων τα δίδυμά του πολλά εξογκωμένα από το σπάσημον, έπηγεν εις τον ναόν του αγίου Αρτεμίου κλαίων και ζητών την ιατρείαν. Εκείτετο λοιπόν ο ασθενής εις το μέσον του ναού επάνω εις στρώμα, και ολίγον υπνώσας, βλέπει τον άγιον Αρτέμιον εις τον ύπνον του λέγοντα αύτο, δείξον μου το πάθος σου, ο δε έδει­ξε τον τόπον, όπου είχε το πάθος. Τότε ο άγιος κύφας (έσκυψε) και πιάσας επιτήδεια με τας δύο του χείρας το σπάσιμον τών διδύμων του, έσφιγξεν αυτά όσον εδύνατο, ο δε ασθενής πονήσας μεγάλως και φωνάξας το, ουαί μοι, εξύπνησε και εύρε τον ε­αυτόν του υγιή δοξάζων τον Θεόν και τον άγιον».
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Μιλάω για μία σχεδόν ασυνείδητη "πίστη" στην θεία παρέμβαση στην μαλακία που δέρνει τον εκάστοτε οδηγό, όπως το περιέγραψε ο firefight. Ας πάμε και στους συνεπιβαίνοντες
Θα σας ρίξω μία άλλη υπόθεση στο τραπέζι. :ugeek: Σταυρός στο αυτοκίνητο και μαμά να κρατά το παιδί μπροστά με τα χέρια της;
Το έχετε δει όλοι. Έχετε προσέξει το βουντού εκεί; Σχεδόν πάντα υπάρχει σταυρός.
Στο ίδιο μοτίβο είναι και ο αγιασμός φυσικά αλλά δεν είναι τόσο σύνηθες βουντού.

Μπορεί να σας φαίνονται τραβηγμένα όλα αυτά αλλά όλα τα θρησκευτικά hope-thesis αρχίζουν με παράλογα και τραβηγμένες προϋποθέσεις.
Απάντηση