Ισλαμική Ευρώπη (και Ελλάδα)

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Heliotypon
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009 20:56
Όνομα Ιστότοπου: Μουνί
Τοποθεσία: Κορωπί
Επικοινωνία:

Δεν νομίζω ότι ενδιαφερόμαστε για το πώς θα είναι η Ελλάδα σε 2000 ή περισσότερα χρόνια (κι αν θα υπάρχει τέτοια χώρα), αλλά τι θα γίνει στο άμεσο μέλλον και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει σε μας ή/και τους δικούς μας ανθρώπους. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που θεωρητικά μιλάνε για φυλετική καθαρότητα και άλλες ηλιθιότητες (λες και είναι δυνατό να υπάρξει καθαρή φυλή, άσε που θα εκφυλιζόταν γεννετικά μιά τέτοια). Ο δικός μου ο προβληματισμός εστιάζεται καθαρά και μόνο στην πιθανότητα να αποκτήσουμε (Ευρώπη και Ελλάδα) θεοκρατία ισλαμικού τύπου. Καμιά θεοκρατία δεν γουστάρω, ούτε αυτήν που έχουμε τώρα (γιατί έχουμε), αλλά αποκτώντας την ισλαμική πισωγυρίζουμε σε βαρβαρότητα και όλοι οι αγώνες και οι κατακτήσεις αυτών που εναντιώθηκαν στην βαρβαρότητα του χριστιανισμού και των εκπροσώπων του πάνε χαμένοι. Κι όσο για τα τζαμιά και άλλα λατρευτικά κτήρια, φυσικά δεν θέλω να γίνουν με δικά μου λεφτά, αλλά δεν με ενοχλούν αυτά καθεαυτά. Η απειλή της ισλαμικής θεοκρατίας και μόνο με ανησυχεί.

Όσο για το δημογραφικό πρόβλημα, όντως οι μετανάστες βοήθησαν στην αντιμετώπισή του. Και προσωπικά δεν ανησύχησα καθόλου με τα καραβάνια των Αλβανών που μας ήρθαν, δεδομένου ότι αυτοί δεν κουβαλούν θρησκευτικό φανατισμό, όπως οι εξ ανατολών μετανάστες. 'Ισως πρόλαβε ο Χόντζα και τους τον ξερίζωσε τόσα χρόνια στην εξουσία!
Ας ρίξουμε φως στο έρεβος...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ρε σεις τι φυλές και κουραφέξαλα;Eμένα η προγιαγιά μου (Αρβανίτισα) δεν ηξερε κάν Ελληνικά.Έχω φίλη κρητικιά με βενετικό επώνυμο.Ο κόμης έχει ρίζες από Γαλλία.Τ μισά χωριά της Πελοπονήσσου ήτανε σκλαβηνίες με ένα σωρό τοπωνύμια σλάβικα.Όλοι αυτοί αφομοιώθηκαν (οι περισσότεροι με την θέλησή τους αλλά όχι όλοι) από τον Νεοελληνικό πολιτισμό.ο ισχυρισμός ότι τα έθνη είναι βιολογικές κοινότητες είναι τόσο μεγάλο δείγμα αμορφωσιάς που αν τον σκεφτεί κανείς σοβαρά πάνω από 5 δευτερόλεπτα πάει να εκραγεί το κεφάλι σου...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

ότι κάποιοι όμως επιθυμούν και πιστεύουν στην "καθαρότητα του ελληνικού αίματος" είναι γεγονός (βλέπε adoniz και καρατζαφαρ)

Και να γίνουμε όλη μουσουλμάνοι και η επικρατέστερη θρησκεία στην ευρώπη να γίνει ο μουσουλμανισμός δεν νομίζω με τα σημερινά κοινωνικά δεδομένα και ηθική να αλλάξει τίποτα. Ακόμα και η μουσουλμάνοι μετανάστες (όχι τόσο η γονείς αλλα τα παιδιά πρώτης και ποσο μάλλον δεύτερη γενιάς) αφομοιώνονται στην ηθική και "κουλτούρα" του τόπου όπου μεταναστεύουν, μπορεί να κρατάνε την μουσουλμανική θρησκεία τους αλλα αυτή μεταλλάσσεται έτσι ώστε να λειτουργήσει σε αυτό το νέο περιβάλλον. Όπως και στον χριστιανισμό η εντολές που μπορεί να προωθούν την βία προς συγκεκριμένες ομάδες ξεχνιούνται και παραγκωνίζονται. Εξάλλου και ο σημερινός χριστιανισμός θα μπορούσε να είναι όσο βάρβαρος και βίαιος είναι και ο ισλαμισμός αλλα η κοινωνική δομή και ηθική τον ανθρώπων σήμερα δεν το επιτρέπει.

Προσωπικά δεν θεωρώ τον μουσουλμανισμό πιο βίαιη θρησκεία από τον χριστιανισμό. Ο χριστιανισμός κάποτε ήτανε όσο βίαιος είναι ο μουσουλμανισμός σήμερα, απλά η κοινωνικές αλλαγές δεν επέτρεπαν πια την ύπαρξη αυτής τις βίας και του αυταρχισμού και έτσι εγκαταλείφτηκε (η βία και ο αυταρχισμός όχι ο χριστιανισμός) . Νομίζω ότι άμα ο μουσουλμανισμός έρθει σε επαφή με τον ευραπαϊκό πολιτισμό και κοινωνική δομή θα συμβεί το ίδιο πράμα και σε αυτόν, και ως ένα σημείο νομίζω συμβαίνει ήδη.

Στην αλβανία πχ το 70% δηλώνει μουσουλμάνοι και δεν υπάρχει κανένα είδος ισλαμικής βίας τύπου μέσης ανατολής (και προ Χότζα και μετά)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Με κάλυψε τόσο απόλυτα ο Γιατρος Του Ικα στα 2 τελευταία του σχόλια που απλά ήθελα να το πω: ΣΥΜΦΩΝΩ 100%!!!!!!!
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ρε σεις τι φυλές και κουραφέξαλα;Eμένα η προγιαγιά μου (Αρβανίτισα) δεν ηξερε κάν Ελληνικά.Έχω φίλη κρητικιά με βενετικό επώνυμο.Ο κόμης έχει ρίζες από Γαλλία.Τ μισά χωριά της Πελοπονήσσου ήτανε σκλαβηνίες με ένα σωρό τοπωνύμια σλάβικα.Όλοι αυτοί αφομοιώθηκαν (οι περισσότεροι με την θέλησή τους αλλά όχι όλοι) από τον Νεοελληνικό πολιτισμό.ο ισχυρισμός ότι τα έθνη είναι βιολογικές κοινότητες είναι τόσο μεγάλο δείγμα αμορφωσιάς που αν τον σκεφτεί κανείς σοβαρά πάνω από 5 δευτερόλεπτα πάει να εκραγεί το κεφάλι σου...
Σ' εμάς τα λες...

Σχετικά: http://jungle-report.blogspot.com/2009/ ... st_08.html
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

κανωντας μια βολτα στο google πατισα διαφωρα σχετικα με τους μουσουλμανους φιλους μας που δεν ειναι τοσο βαρβαροι και βρηκα αυτο περαστικα μας,,,2 Αυγούστου 2009

Εξοργισμένοι μουσουλμάνοι σε ένα χωριό του δυτικού Πακιστάν, σκότωσαν το Σάββατο (01/08) 6 χριστιανούς και τραυμάτισαν ακόμα 12, ενώ πυρπόλησαν 40 σπίτια και μία εκκλησία, επειδή, όπως υποστηρίζουν, τα θύματα βεβήλωσαν το Κοράνι.http://kontari.blogspot.com/2009/08/2-2 ... 12-40.html
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Heliotypon
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009 20:56
Όνομα Ιστότοπου: Μουνί
Τοποθεσία: Κορωπί
Επικοινωνία:

Γιατρέ του ΙΚΑ: Μέχρις ενός σημείου νομίζω ισχύουν αυτά που γράφεις, αλλά το πρόβλημα είναι ποσοτικό και χρονικό. Αν έρθουν λίγοι μουσουλμάνοι (όπως ήλθαν πριν χρόνια) δεν έχουν τη δύναμη να αλλάξουν πολλά πράγματα σε μια δυτική κοινωνία. Αν έρθουν πολλοί (όπως έχει ξεκινήσει να συμβαίνει στην Ευρώπη και στην Ελλάδα) τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν. Δεν βλέπεις πώς διεκδικούν, δεν βλέπεις τα μουσουλμανικά σωματεία που έχουν ιδρύσει, δεν βλέπεις τον προσυλητισμό που έχουν ξεκινήσει; (Μέχρι και Blog έχει κάνει κάποιος (τουλάχιστον ένας) http://islamforgreeks.org/faq-for-islam όπου διάβασα και σχόλια Ελληνίδων που έγιναν μουσουλμάνες). Επίσης ο χρόνος μετράει. Πόσος χρόνος χρειάστηκε στις χριστιανικές δυτικές κοινωνίες να μετριάσουν της καταπίεση του ιερατείου; Αν σε 10 ή 20 χρόνια οι μουσουλμάνοι σε μιά χώρα έχουν γίνει τόσο πολλοί ώστε να εκλέξουν κυβέρνηση, βαράτε βιολιτζήδες! Αμφιβάλλετε ότι θα εφαρμόσουν τη δική τους θεοκρατία; Εδώ οι εξελίξεις είναι ταχύτατες και δεν φαίνεται να δίνεται ο χρόνος για αφομοίωσή τους από τις δυτικές κοινωνίες. Εκεί είναι η ανησυχία μου.
Ας ρίξουμε φως στο έρεβος...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

να και μια άλλη διάσταση του θέματος:

http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=28320
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Heliotypon
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009 20:56
Όνομα Ιστότοπου: Μουνί
Τοποθεσία: Κορωπί
Επικοινωνία:

Αόρατη Μελάνη: Αυτό που συμβαίνει είναι ακόμη χειρότερο. Και φυσικά θα βρεθούν εκατομμύρια στενόμυαλοι θρήσκοι που θα ευθυγραμμιστούν με τους ισλαμιστές, εις βάρος των φιλελεύθρων ανθρώπων. Γι' αυτούς δεν έχει τόση σημασία το όνομα ή η εθνικότητα του θεού, αλλά η θεοκρατία. Πολλοί χριστιανοί θα έβλεπαν, ευχαρίστως, κεφάλια μοιχών να πέφτουν ή να λιθοβολούνται αυτοί φυτεμένοι στην άμμο. Η βαρβαρότητα του φανατισμού δεν έχει ένα μόνο όνομα...
Ας ρίξουμε φως στο έρεβος...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δύο βίδεα για το θέμα που αναφέρεις Heliotypon.Τα βρήκα στην ange-ta.Τα linkάρω κατ'ευθείαν από το YouTube.Δείτε τα (αν έχετε υπομονή και ενδιαφέρον).

[youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value=" name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]

[youtube]<object width="560" height="340"><param name="movie" value=" name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>[/youtube]
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

ο δημιουργός του προτού video εκτος από την (απότι φαίνεται) προσπαθεία παραπληροφόρησης είναι και λίγο ανιστόρητος, η ευρωπαϊκή ένωση δεν έχει 31 μέλλη και σίγουρα η ιρλανδία δεν είναι μέλος του ενωμένου βασιλειου, επίσης δεδομένου τον αντικειμενικών σκοπόν του δημιουργού του προτού video (προώθηση του χριστιανισμού, το λέει στο τέλος) δεν νομίζω ότι μπορώ να δείξω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη στις πληροφορίες που δίνη. Καθώς χρησιμοποιεί κάποιο στοιχειο ως απειλή (στην περίπτωση μας η ισλαμοποίηση τις ευρώπης) ώστε να προώθηση κάποιο άλλο στοιχειο που θα είναι η λύση (ο χριστιανισμός). Ο δημιουργός του video κάνει επίσης λογικά άλματα και αυθαίρετα συμπεράσματα τα οποια παρουσιάζει ως γεγονότα (πχ η γαλλία θα γίνει ισλαμική δημοκρατία)

Το δεύτερο video πάντως ουσιαστικά ακυρώνει το πρώτο
Απάντηση