Ισλαμική Ευρώπη (και Ελλάδα)

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:ΑΣ ΔΩΣΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ,Οι ανοησίες περί "ισλαμικού κινδύνου στην Ευρώπη" δεν είναι παρά ένα τρικ της ακροδεξιάς για να επιβάλλει την ατζέντα της σχετικά με τους μετανάστες, ΒΡΕ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΑΠ ΤΟ ΙΣΛΑΜ ΚΑΝΤΕ ΣΥΛΑΛΗΤΙΡΙΑ, υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες μουσουλμάνοι στην Αθήνα και δεν υπάρχει επισήμως ένα τζαμί. ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΟΣ ΑΝ ΖΗΤΑΣ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΤΖΑΜΙ? Δυστυχώς για μας, το κακό είναι ότι οι Μουσουλμάνοι, όταν στην Ευρώπη είχαμε σκοταδισμό, ΒΙΒΛΙΟ ΣΑΤΙΡΑ ΓΙΑ ΜΟΑΜΕΘ ΚΑΨΑΝΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΠΡΕΣΒΙΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ ΣΥΓΡΑΦΕΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΟΛΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ [ΣΑΣ ΘΥΜΗΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ? , ΣΑΤΙΡΙΚΑ ΣΧΙΤΣΑ ΤΟΥ ΜΩΑΜΕΘ ΚΑΨΑΝΕ ΤΗΣ ΠΡΕΣΒΙΕΣ ΤΗΣ ΔΑΝΙΑΣ, ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟ ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ, θα πω κατι για αλλη μια φωρα δεν εχει σημασια αν εισαι δεξιος αριστερος αναρχικος οτι και αν εισαι πρεπει να κοιτας ολες της μεριες και να απαντας με βαση την λογικη και να μην σε κυριευει ο φανατισμος
Θα σου απαντήσω στο μόνο που χρήζει απάντησης: "ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΟΣ ΑΝ ΖΗΤΑΣ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΤΖΑΜΙ".

Ζητάω ελευθερία συνείδησης, όχι απαγόρευση της θρησκείας (της μίας ή της άλλης ή όλων). Αν ο άλλος πιστεύει στο ισλάμ πρέπει να είναι δικαίωμά του να μπορεί να το κάνει. Δε θυμάμαι αν το είχα ξαναγράψει αλλά όσο εξωφρενικό κι αν ακούγεται στην σκληροπυρηνική ισλαμική Τεχεράνη υπάρχει ορθόδοξη εκκλησία ενώ στη δημοκρατική πολιτισμένη Αθήνα δεν υπάρχει τζαμί. Για μένα θα ήταν καλύτερα να χτίζαν αντί για τζαμί ένα σχολείο ή ένα νοσοκομείο και είναι στο χέρι μου να πείσω (και όχι να αναγκάσω) τους συνανθρώπους μου ότι μια τέτοια κατεύθυνση είναι ουσιαστικότερη.
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Μόνο μιάν αντίρρηση έχω Κόκκινη Τζιχάντ:Στο ποιός θα πληρώσει για την κατασκευή του τζαμιού.Αν πληρώσει ο πολίτης (όπως πληρώνει και για πολλές εκκλησίες) τότε λυπάμαι,δεν δέχομαι να πληρώσω για να φτιαχτεί ούτε τζαμί,ούτε εκκλησία,ούτε ζιγκουράτ,ούτε παγόδα.Αν κάνουν έρανο οι μουσουλμάνοι ή πληρώσει τα έξοδα η Σαουδική Αραβία ή δεν ξέρω και γω πως τότε βεβαίως να το φτιάξουν.Για την ακρίβεια υποστηρίζω το δικαίωμά τους να φτιάξουν τζαμί φτάνει να μην το πληρώσω εγώ.
Και μη μου πείς ότι την ορθόδοξη εκκλησία στην Τεχεράνη την χτίσανε οι μουλάδες....
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
nature
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010 22:45
Όνομα Ιστότοπου: -

λοιπον, για μενα το θεμα δεν ειναι κ τοσο τραγικο
ειναι ισως δικοπο μαχαιρι
για παραδειγμα μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω
οτι κ η ευρώπη(ελλαδα) με τη σειρα της δεν θα επηρεασει τους
πληθυσμους που εισήλθαν σ αυτη
για παραδειγμα, η τωρινη γενια γυναικών μεταναστων μουσουλμάνων
δυσκολα θα βγαλει τη μπουργκα
οι κορες τους ομως θελω να πιστευω οτι θα τη βγάλουν
ισως παλι τα πραγματα να ειναι ακομα καλυτερα
τοτε που διαδηλωναν οι μουσουλμανοι
επειδη ο policeman εσκισε λεει κατι σελιδες απ το κορανι
ηταν μερικες εκατονταδες
κανονικα δε θα επρεπε να ειναι πολυ περισσοτεροι?
μονο εγω το παρατηρησα?
θα μου πειτε οκ, στην ιταλια τις προαλλες ηταν δεκαδες χιλιαδες...
για τη γαζα και καλα
το θεμα ειναι οτι η μονη ελπιδα που εχουν αυτοι οι ανθρωποι
ν ανοιξουν τα ματια τους ειναι στην ευρώπη
στις χωρες τους ειναι λιγο απιθανο ετσι δεν ειναι?
κ αν αλλαξει κατι στη χωρα τους σιγα σιγα
θα ειναι απ αυτους
σκεφτειτε ποσο περισσοτερο κομπλεχικοι θα ειμασταν οι ελληνες
αν ο καθενας δεν ειχε ενα συγγενη μεταναστη?
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Μόνο μιάν αντίρρηση έχω Κόκκινη Τζιχάντ:Στο ποιός θα πληρώσει για την κατασκευή του τζαμιού.Αν πληρώσει ο πολίτης (όπως πληρώνει και για πολλές εκκλησίες) τότε λυπάμαι,δεν δέχομαι να πληρώσω για να φτιαχτεί ούτε τζαμί,ούτε εκκλησία,ούτε ζιγκουράτ,ούτε παγόδα.Αν κάνουν έρανο οι μουσουλμάνοι ή πληρώσει τα έξοδα η Σαουδική Αραβία ή δεν ξέρω και γω πως τότε βεβαίως να το φτιάξουν.Για την ακρίβεια υποστηρίζω το δικαίωμά τους να φτιάξουν τζαμί φτάνει να μην το πληρώσω εγώ.
Και μη μου πείς ότι την ορθόδοξη εκκλησία στην Τεχεράνη την χτίσανε οι μουλάδες....
Ναι είναι κι αυτή η παράμετρος, συμφωνώ. Αν και το να διεισδύσει η Σαουδική Αραβία, που απ' ότι ακούγεται αυτή θα το χρηματοδοτήσει, με αυτό τον τρόπο είναι πάλι προβληματικό... Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Θα συμφωνήσω με τον Γιατρό του ΙΚΑ (once again) στο ότι είμαι υπέρ του δικαιώματος να χτίζει ο καθένας το δικό του ναό με τα δικά του λεφτά! Και το ίδιο υποστηρίζω και για οποιαδήποτε έκφραση διαφορετικότητας από μέρους των ενηλίκων. Στο ζήτημα όμως των παιδιών θα το πάω λίγο παραπέρα. Δεν με νοιάζει αν πληρώνει από την τσέπη του κάποιος πολίτης ή οργανισμός και δεν με νοιάζει αν το κάνει για λόγους πολιτιστικής κληρονομιάς. Τα παιδιά θα έπρεπε κανονικά να παραμένουν παιδιά και να απέχουν δια νόμου από δημόσιες εκφράσεις ομαδικής διαφορετικότητας. Γιατί, μην τρελαθούμε κι όλας, για να φτάσει ένας οικονομικός μετανάστης, που δουλεύει για ψίχουλα, να δίνει από το υστέρημα του για να γίνει ένα τζαμί, ή για να δίνει την περιουσία της στην εκκλησία η γιαγιά από τα Κάτω Αγγούρια Βόλου, μόνο μια μπορεί να είναι η αιτία. Η πλύση εγκεφάλου από τα παιδικά του χρόνια. Πιο λιανά, ΝΑΙ στο τζαμί με έξοδα των μουσουλμάνων, ΟΧΙ στην είσοδο ανήλικων μουσουλμάνων στο τζαμί. Επίσης ΟΧΙ στην είσοδο μικρών παιδιών στις εκκλησίες!

Συνεπώς, όπως απαγορεύεται η κατανάλωση αλκοόλ από τους ανήλικους, έτσι θα έπρεπε να απαγορεύεται και ο προσηλυτισμός. Το ξέρω ότι δεν είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά και τα δύο είναι καταστάσεις που δεν μπορούν να διαχειριστούν τα μικρά παιδιά και μια καλώς ευνομούμενη πολιτεία θα έπρεπε να νοιάζεται και για τα δικά τους δικαιώματα!
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

το που θα παει καποιος τα παιδια του γηπεδο θεατρο συνεμα εκκλησια τζαμι μαντεια ταβερνες ειναι δικαιομα του ετσι δεν ειναι? δευτερον ναι με ακουγεται τρελλο απο εναν αθεο απ την μια να ζηταει να καταργηθουν οι εκκλησιες γιατι δε προσφερουν κατι αλλα απ την αλλη να φτιαχτουν εκκλησιες αλλων θρησκιων οπως τον φιλον μας μουσουλμανων μονο και μονο για να μην μας πουνε ρατσιστες [η καραμελα που δε λιωνει ποτε δεν συμπαθεις τουρκο εισαι ρατσιστης] επισης ειναι σωστη η επισιμανση αντε και δεχοσαστε η πλοιοψηφια να γινει το τζαμι ποιος θα το πληρωσει? εσεις βεβαια,,, [Για μένα θα ήταν καλύτερα να χτίζαν αντί για τζαμί ένα νοσοκομείο ] στο μοναδικο που συμφωνο απο νοσοκομεια εχουμε ελειψει πατε στην επαρχια να δειτε τι γινετε ειδικα αν δεν εχεις αμαξι πρεπει να υποχρεονεις αλλον να σε παει σε αλλο χωριο που υπαρχει νοσοκομειο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:δευτερον ναι με ακουγεται τρελλο απο εναν αθεο απ την μια να ζηταει να καταργηθουν οι εκκλησιες γιατι δε προσφερουν κατι αλλα απ την αλλη να φτιαχτουν εκκλησιες αλλων θρησκιων οπως τον φιλον μας μουσουλμανων μονο και μονο για να μην μας πουνε ρατσιστες
Κόκκινη Τζιχάντ έγραψε:Ζητάω ελευθερία συνείδησης, όχι απαγόρευση της θρησκείας (της μίας ή της άλλης ή όλων).
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε φιλε οκ εσυ λες αυτο οι πλοιοψηφια τον αθεων ζηταει την καταργισει της εκκλησιας ετσι δεν ειναι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

εγώ προσωπικά δεν επιθυμώ την κατάργηση τις εκκλησιας η τις θρησκείας, ένα ουδέτερο θρησκευτικά κράτος θέλω (να μην παίρνει θέση υπέρ καμιας θρησκείας η θεολογικής θεώρησης, συμπεριλαβανομένου τις αθεΐας)

Επίσης να σας θυμίσω ότι φόρους δεν πληρώνουν μονο η έλληνες πολίτες (χριστιανοί και μη) αλλα και η μετανάστες (μουσουλμάνοι και μη) οποτε δεν μιλάμε μονο για τα λεφτά του ελληνικού λαου
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:ρε φιλε οκ εσυ λες αυτο οι πλοιοψηφια τον αθεων ζηταει την καταργισει της εκκλησιας ετσι δεν ειναι?
Το σύνολο των άθεων, όχι απλώς η πλειοψηφία, ζητάει να μην πληρώνει για τις εκκλησίες των ΧΟ (Χριστιανών Ορθόδοξων), να μην ορκίζεται τους όρκους των ΧΟ και να μην μαθαίνει την εκκλησιαστική ιστορία των ΧΟ. Αυτό και μόνο αυτό. Γιατί τα έχουμε βάλει με τους ΧΟ; Μα γιατί αυτοί είναι η κρατούσα θρησκεία που δυναστεύει τους πάντες. Αν δεν είχαμε ΧΟ ως κρατούσα θρησκεία αλλά Βουδισμό, Ταοϊσμό ή Ταραφαντανισμό, θα τα βάζαμε με αυτούς! Αν πάλι δεν υπήρχε κρατούσα θρησκεία αλλά πραγματική ανεξιθρησκία, δεν θα τα βάζαμε με κανέναν.

Μια χρόνια απορία μου τώρα! Οι θεούσοι την διδάσκεστε την ανορθογραφία στο κατηχητικό ή την έχετε στο αίμα σας;;; Στις 18 λέξεις σου παραπάνω, υπάρχουν 10 λάθος λέξεις λόγω αδυναμίας χρήσης των τόνων και υπάρχουν δύο λέξεις που σκοτώθηκαν κυριολεκτικά (πλοιοψηφια και καταργισει). Τέτοια σφαγή της ελληνικής γλώσσας από έναν πολέμιο των Τούρκων και με το όνομα Αριστοτέλης, απλώς δεν το περίμενα...
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

-1 στον φίλο batcic!
Ο τέλης είναι μασκώτ στο φόρουμ, δηλωμένα μη "σπουδαγμένος", και άθεος
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

batcic έγραψε: Το σύνολο των άθεων, όχι απλώς η πλειοψηφία,... ζητάει να μην μαθαίνει ...
It's much easier to suggest solutions when you know nothing about the problem.

...απλώς δεν το περίμενα...
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ναι Batcic,φαουλάκι εδώ φίλε μου.Ο Αρίστος είναι καλοπροαίρετο παιδί,μη του τη λες για την ορθογραφία του,ο καθένας κάνει ότι μπορεί. :)
Αρίστο,όχι δεν θέλουμε την κατάργηση της εκκλησίας.Αλήθεια στο λέω.Αν κάποτε ο κόσμος φτάσει από μόνος του να μην έχει ανάγκη την εκκλησία τότε,δεν λέω,θα είμαστε ικανοποιημένοι αλλά κατάργηση με το ζόρι και τον τσαμπουκά όχι.Για την ακρίβεια αν κάποιος είναι υπέρ της πραγματικής ανεξιθρησκείας (το να μπορεί κανείς να πιστεύει ότι θέλει) είναι οι άθεοι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

@ Γιατρός και Κόμης
Φάουλ ξε-φάουλ, δεν αλλάζει το γεγονός ότι οι περισσότεροι υπέρμαχοι του ελληνικού πολιτισμού και πολέμιοι των "απολίτιστων" γειτόνων, κακοποιούν βάναυσα την ελληνική γλώσσα, ιδίως στον γραπτό λόγο. Από την άλλη, ποια θα ήταν η ενδεδειγμένη στάση για εσάς; Το να την λέω στους θρήσκους για την ανορθογραφία τους και να μην πειράζω τους άθεους; Not fair! Η γνώμη μου, κι ας δυσαρεστηθούν κάποιοι (δεν με ενδιαφέρει προσωπικά να είμαι αρεστός σε όλους), είναι ότι αν αγαπάει κάποιος την Ελλάδα και αυτά που αυτή πρεσβεύει, τότε οφείλει να προσπαθεί έστω να μάθει την ιστορία της και τη γλώσσα της.

Για τον χαρακτηρισμό "θεούσος" στον Αριστοτέλη, να δεχτώ 100% το φάουλ μου, αλλά η εντύπωση μου σχηματίστηκε από δικό του Personal Message, το οποίο φυσικά δεν θα δημοσιοποιήσω!
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και κειμενογράφοι και spell-checkers για τον Firefox!!!!! :band-singer:
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

θεουσος και δολωφονος ορθογραφιας οχι δε με αποκαλεσε κανεις ξανα :D :D στο θεμα μας, και ομως ξερω αθεους γνωστους μου που πανηγυριζουν οταν οι αναρχικοι κανουν γκραφιτι στης εκκλησιες αρα λεω θελουν να καταργηθουν, διαβαζω και αλλα αρθα που λενε αλλοι να βγουν οι εικονες απ τα σχολεια να βγει ο σταυρος απ την σημαια και τα σχετικα αρα τι να υποθεσω? και απο την αλλη ερχεται ορισμενοι φιλοι μας να λενε σαν αθεοι να φτιαξουμε τζαμια για τους μουσουλμανους και οτι οι μουσουλμανοι δεν ειναι σκοταδιστες ουτε κακοι, και λεω εγω τωρα οκ ειναι οι καλητεροι οι μουσουλμανοι μπορει η ελλαδα να χορεσει τοσους ξενους? επισης ειμαστε αθεοι αθρησκοι δωδεκαθειστες [και αρειανοθειστες :) ] δε γουσταρουμε εκκλησιες τα τζαμια τα γουσταρουμε? αν ναι γιατι? και κατι τετελευταιο αν ενας ελληνας εγραφε ενα βιβλιο που σατιριζε τους ξενους και τα ξενα συμβολα καθε χωρας και εκανε προπαγανδα της ιστοριας, θα λεγανε ολοι για ρατσιστικη συμπεριφωρα και για ακροτιτες? οταν αυτα τα κανουν ισ βαρος τον ελληνων γιατι να το θεορουμε σατιρα? υ.γ. δεν ειμαι ακροδεξιος μισο την ακροδεξια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αρίστο,και εγώ ξέρω άθεους που έκαναν γενοκτονίες (όπως ο Στάλιν ή ο Μάο) αυτό τι σημαίνει ότι την στάση τους την χρεώνεται η αθεΐα ως στάση ζωής και ως συμπέρασμα;
Πάμε παρακάτω:
1ον γκράφιτι στις εκκλησίες.Κάθε ευσυνείδητος πολίτης οφείλει να είναι ενάντιος στην φθορά ξένης περιουσίας ως πράξη ατομικής πρωτοβουλίας.Το γκράφιτι όμως είναι μιά μορφή δημόσιας έκφρασης ή διαμαρτυρίας.Δεν σημαίνει ότι θέλει κάποιος την κατάργηση της εκκλησίας.

2ον το να βγούν οι εικόνες από τα σχολεία δεν σημαίνει κατάργηση της εκκλησίας,σημαίνει να περιορίσει τα σύμβολά της στους χώρους που της ανήκουν.Αν ας πούμε έρθει κάποιο κόμμα και αναρτήσει αφίσα σε μιά σχολική τάξη,τι θα κάνεις,δεν θα πεις να βγεί η αφίσα;Και τι σημαίνει αυτό ότι θες την κατάργηση του κόμματος;

3ον Δεν είμαι υπερ του να φτιάξουμε τζαμιά για τους μουσουλμάνους,είμαι υπέρ του να έχουν το δικαίωμα να το φτιάξουν μόνοι τους.

4ον Αν η Ελλάδα δεν χωράει περισσότερους ανθρώπους,τότε γιατί οι ίδιοι που προβάλλουν αυτό το επιχείρημα για τους μετανάστες είναι ακριβώς οι ίδιοι που μας έχουν ζαλίσει τα ούμπαλα με το πρόβλημα της υπογεννητικότητας;Άρα αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι κατά τη γνώμη τους η Ελλάδα χωράει κι άλλους ανθρώπους φτάνει να μην είναι φτωχοί μετανάστες από τον Τρίτο κόσμο,άνθρωποι αδύναμοι,που φτάσαν και ξέμειναν εδώ χωρίς την θέλησή τους και που ο στοιχειώδης ανθρωπισμός και ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ επιβάλλει να τους τείνουμε στη δύσκολη τούτη ώρα τους χείρα βοηθείας.(Ακόμη ένας λόγος που πιστεύω ότι ο σύγχρονος εθνικισμός είναι βαθύτατα ανθελληνικός).Όοοοχι.Καινούργιους Έλληνες θέλουμε για να τους κάνουμε τροφή για τα κανόνια για να ικανοποιήσουμε τις οπαδικού τύπου φαντασιώσεις του αποτυχημένου Ελληναρά να ξαναπάρουμε την Αγιά Σοφιά.

Πατριωτισμός είναι το να θέλει κανείς το καλό της χώρας του.Τι υπόσχεται ο σύγχρονος εθνικισμός;Απομονωτισμό και άρα υπανάπτυξη και περιθωριοποίηση,κακές σχέσεις,ίσως και πολεμικές περιπέτειες με τις γειτονικές χώρες,παιδεία ταγμένη στο ψεύδος και την πλύση εγκεφάλου,εναγκαλισμό με τον σκοταδισμό και τον μυστικισμό της εκκλησίας,αντιανθρώπινο κράτος βασισμένο στο μίσος προς τη διαφορετικότητα,την ξενοφοβία,τον θεσμοποιημένο ρατσισμό.Με άλλα λόγια την καθιέρωση ενός συγχρονου απαρτχάίντ στην χώρα που γέννησε τη δημοκρατία (υπάρχει τίποτα πιό ανθελληνικό απ'αυτό;).Γι'αυτούς και για πολλούς άλλους λόγους θεωρώ ότι οι σύγχρονοι πατριδοκάπηλοι,κλαψομούνηδες του στυλ "μα εγώ είμαι πατριώτης δεν είμαι φασίστας" είναι ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ.Θέλουν την καταστροφή,το κακό της χώρας μας και όλες οι πιθηκίσιες κραυγές του τύπου "ζήτω η Ελλάς" δεν επαρκούν να καλύψουν την πραγματική πατρίδα της σκατοψυχής τους:τη ναζιστική Γερμανία.Σωστός Έλληνας δεν είναι όποιος φωνάζει περισσότερα ελληναράδικα συνθήματα αλλά όποιος θέλει την πρόοδο και την προκοπή της χώρας του.Οι υπόλοιποι είναι απλά φασιστοειδή χουλιγκάνια.

5ο Αρίστο,σατίρισε ποτέ κανείς τους ξένους ή τους μετανάστες και τον είπε κανείς γι΄αυτό ρατσιστή;

YΓ:Αρίστο τα παραπάνω δεν τα λέω για σένα φίλε μου.Διάβασέ τα όμως.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ούτε κι εγώ θέλω να καταργηθούν οι εκκλησίες ούτε οι θρησκείες, απλώς δεν θέλω να πληρώνω από την τσέπη μου για δαύτες και δεν θέλω να παρεμβαίνουν στην πολιτική ζωή του τόπου. Αν το θέλουν ορισμένοι δεν σημαίνει ότι είναι συνυφασμένο με την αθεϊα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρέ εξαιρετικά τα λες (εκεί με τους Στάλιν και Μάο μόνο μου τα χάλασες λίγο :mrgreen:).
Γιατρος Του Ικα έγραψε:4ον Αν η Ελλάδα δεν χωράει περισσότερους ανθρώπους,τότε γιατί οι ίδιοι που προβάλλουν αυτό το επιχείρημα για τους μετανάστες είναι ακριβώς οι ίδιοι που μας έχουν ζαλίσει τα ούμπαλα με το πρόβλημα της υπογεννητικότητας;
Πρόκειται για καραμπινάτη αντίφαση η οποία όμως εξηγείται αν καταλάβουμε τον ανομολόγητο στόχο αυτών των ανθρώπων: να μη... "νοθευτεί" η ελληνική φυλή... :text-nocomment:
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

η ευρώπη ήτανε παγανιστική και έγινε χριστιανική (με έναν χριστιανισμό που έκανε ότι έκανε) τώρα μπορεί να γίνει ισλαμική σε 2000 χρονια μπορεί να είναι jedai σε αλλα 2000 να ακουλουθεί τον shai hulud σε αλλα 2000 να προσκυνάει τον God-Emperor of Mankind. η θρησκείες έρχονται και παρέχονται.
4ον Αν η Ελλάδα δεν χωράει περισσότερους ανθρώπους,τότε γιατί οι ίδιοι που προβάλλουν αυτό το επιχείρημα για τους μετανάστες είναι ακριβώς οι ίδιοι που μας έχουν ζαλίσει τα ούμπαλα με το πρόβλημα της υπογεννητικότητας;
διατήρηση του ελληνικού αίματος και φίλης αν και νομίζω ότι το ξέρεις και το ερώτημα ήταν κάπως ρητορικό :P
Απάντηση