Χάροιτε! (Eppur_si_muove)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Eppur_si_muove
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011 18:42
Όνομα Ιστότοπου: eppursinuove

Να χαιρετήσω λοιπόν και εγώ,
μόλις εντάχθηκα στην "παρέα" και οφείλω να δώσω πρώτα απ'όλα τα συγχαρητήριά μου στους παλιότερους για την εξαιρετική και σημαντική δουλειά στο φόρουμ(γλυψ,σλουρπ :D ) το οποίο αποτελεί ένα απάνεμο λιμάνι λογικής για εμάς τους "κατατρεγμένους". Απ'όσα έχω διαβάσει μάλλον θα κολλήσω εδώ μέσα.
Kαλώς σας βρήκα λοιπόν,

Eppur si muove
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς μας ήλθες, ωραίο όνομα διάλεξες!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Καλωσόρισες κι από εμένα.
Θα συμφωνήσω, εξαιρετικό το όνομα που διάλεξες.
(Για όσους δεν το γνωρίζουν, είναι το "κι όμως, κινείται", η φράση που αποδίδεται στον Γαλιλαίο, σχετικά με την κίνηση της γης γύρω απ' τον εαυτό της και τον ήλιο.)

Μόλις χθες ξαναδιάβαζα την ιστορία του Γαλιλαίου και της καταδίκης του από την Ιερά Εξέταση.

Ένα ενδιαφέρον στοιχείο της ιστορίας είναι μια φράση που έγραψε ένας καρδινάλιος της εποχής, ο Robert Bellarmine, σχετικά με την ηλιοκεντρική θεωρία και τη σύγκρουσή της με τις Γραφές. Ένας καθολικός ιερέας ονόματι Paolo Antonio Foscarini είχε γράψει ένα βιβλίο που προσπαθούσε να συμφιλιώσει την θεωρία του Κοπέρνικου με τα εδάφια από την Αγία Γραφή που υποστήριζαν τη γεωκεντρική θεωρία. O Bellarmine, σε επιστολή του προς τον Foscarini (στην οποία αναφέρεται και ο Γαλιλαίος) γράφει ότι είναι απαράδεκτο να ερμηνεύουμε τα εν λόγω εδάφια αντίθετα με την παραδοσιακή πατερική ερμηνεία, γιατί έτσι αμφισβητούμε το Άγιο Πνεύμα.

Αξίζει να σταθούμε στην παραπάνω επιστολή, για την οποία είμαι σίγουρος ότι ο Bellarmine θα είχε μετανιώσει αν ζούσε σήμερα. Ο Bellarmine υποστήριζε ότι η ηλιοκεντρική θεωρία θα μπορούσε ίσως να χρησιμοποιηθεί ως ένα προσεγγιστικό μοντέλο για απλοποίηση των αστρονομικών υπολογισμών, αλλά ότι σε καμία περίπτωση αυτό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αφού έρχεται σε αντίθεση με τις Γραφές. Σε μια κατά τη γνώμη μου εξαιρετικά χιουμοριστική γκάφα, γράφει, εμμέσως πλην σαφώς, ότι το να αμφισβητούμε την κυριολεκτική ερμηνεία των Γραφών (ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από τη γη και αυτή στέκει ακίνητη στο κέντρο του σύμπαντος) είναι τόσο αιρετικό όσο το να αμφισβητούμε ότι η μητέρα του Ιησού ήταν παρθένα.

Για την ιστορία, ο καρδινάλιος Bellarmine αγιοποιήθηκε το 1930.
O πάπας Ιωάννης Παύλος ο Β' ζήτησε επίσημα συγγνώμη για τον τρόπο με τον οποίο μεταχειρίστηκε η εκκλησία τον Γαλιλαίο, το 1992.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Την περίπτωση Bellarmine δεν την ήξερα, σ' ευχαριστώ δεόντως! (huge grin now :mrgreen:)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Eppur_si_muove
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011 18:42
Όνομα Ιστότοπου: eppursinuove

σαφώς, ότι το να αμφισβητούμε την κυριολεκτική ερμηνεία των Γραφών (ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από τη γη και αυτή στέκει ακίνητη στο κέντρο του σύμπαντος) είναι τόσο αιρετικό όσο το να αμφισβητούμε ότι η μητέρα του Ιησού ήταν παρθένα.


Χαχα πού νά'ξερε,προσέξτε όμως την σιγουριά του.
Εντάσσει στον συλλογισμό του μια "ιερή" δοξασία και αυτό αρκεί ως απόδειξη.Τυφλή επίκληση στην αυθεντία και ξερό ψωμί :D
Απάντηση