DefenceNet: Στους αγγέλους πιστεύουν ακόμη και οι άθεοι...

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
petsoukos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: Computerman
Επικοινωνία:

Σύμφωνα με νέα έρευνα του Associated Press που πραγματοποιήθηκε μέσα στο μήνα Δεκέμβριο, το 77% των ενήλικων πιστεύουν στην ύπαρξη αγγέλων. Η πίστη στους αγγέλους είναι στενά συνδεδεμένη με την θρησκεία, με το 88% των Χριστιανών,το 95% των Ευαγγελιστών και το 94% αυτών που επισκέπτονται κάθε εβδομάδα την εκκλησία να δηλώνουν ότι υπάρχουν.

Αξιοσημείωτο είναι ότι ακόμα και οι άθεοι πιστεύουν, αφού 4 στους 10 δηλώνουν ότι οι αιθέριες υπάρξεις δεν είναι φαντασιακά πλάσματα αλλά υπαρκτές οντότητες.

Οι άγγελοι αποτελούν πνευματικά υπερφυσικά όντα που συναντώνται σε πολλά θρησκευτικά συστήματα και συνήθως αποτελούν τη μεσολαβητική βαθμίδα ανάμεσα στο βασίλειο του υπερβατικού και του κοσμικού.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
Πρέπει να πρόκειται για γελοία έρευνα.
Δεν μπορείς να νικήσεις ένα troll...το αφήνεις να ψοφήσει από την «πείνα»
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η έρευνα, όσο ο δημοσιογράφος του defencenet που έγραψε το κείμενο. Η πρωτότυπη είδηση δεν κάνει αναφορά σε άθεους, αλλά σε μη χριστιανούς και σε ανθρώπους που δεν πηγαίνουν ποτέ στην εκκλησία:
But belief in angels is fairly widespread even among the less religious. A majority of non-Christians think angels exist, as do more than 4 in 10 of those who never attend religious services.
Εδώ είναι η είδηση από τον Guardian, και εδώ η σελίδα της δημοσκόπησης. Στην αρχή μιλάει για τον Αϊ-Βασίλη, για τους αγγέλους λίγο παρακάτω. Έτσι κι αλλιώς, αυτές οι έρευνες, με το μικρό τυχαίο δείγμα και τα πιθανά λάθη που προκύπτουν από τον τρόπο που γίνονται οι ερωτήσεις (όπως παραδέχονται κι οι ίδιοι) διεξάγονται για να γίνεται κουβέντα και για να συγκρίνονται με ανάλογες έρευνες του παρελθόντος, και όχι για να εξαχθούν σοβαρά συμπεράσματα.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

εδω αξιζει το :facepalm:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αφού 4 στους 10 δηλώνουν ότι οι αιθέριες υπάρξεις δεν είναι φαντασιακά πλάσματα αλλά υπαρκτές οντότητες.

δεν εχει αδικο δειτε το βιντεο και πιστεψτε στης αιθεριες υπαρξεις

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχει ευτελιστεί η έννοια της στατιστικής έρευνας.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Να δείτε πόσοι έχουν δει ufo στην Αμερική. Εγώ κάθε μέρα βλέπω.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ελα πειτε οτι ειδατε την αιθερια υπαρξη που εβαλα στο βιντεο και μεινατε αφωνοι :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ktinos έγραψε:Να δείτε πόσοι έχουν δει ufo στην Αμερική. Εγώ κάθε μέρα βλέπω.
Δυστυχώς κι εγώ, και όχι στην Αμερική, οι δρόμοι της Αθήνας είναι γεμάτοι. :facepalm:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
petsoukos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: Computerman
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:εδω αξιζει το :facepalm:
Μην σου πω και Triple Face-palm :facepalm: :facepalm: :facepalm:
Δεν μπορείς να νικήσεις ένα troll...το αφήνεις να ψοφήσει από την «πείνα»
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Νομίζω ότι έχει γίνει κατάχρηση του φέισπαλμ...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Σαφως και θα προκειται για την γνωστη σε ολους,συμπαθη κατηγορια των αγγελοκρουσμενων.Να συννενοηθεις με δαυτους τους αδυνατο,να γινουν φυσιολογικοι αδυνατο κι αυτο,εστω να παρεις να ασχοληθεις μαζι τους θα σε τρελανουν με τα χαζα τους,οποτε η υπαρξη τους ειναι αδιαφορη για τον οποιονδηποτε.Κυκλοφορουν μαλιστα και σε διαφορες εκδοχες,νεφελιμ,ελλοχιμ κι ετερα λοιπα χαζα λιακοπουλικης εμπνευσεως και βασικα συχναζουν και στο αγιο τελος παντων εκεινο εκει περα ορος και σ ολα τα μοναστηρια ανα την επικρατεια,εκστασιασμενοι απο την αμορφωσια,την απλυσια,το σκοταδισμο,τον αξεστο αγροικο κι ακαλλιεργητο χαρακτηρα ανεπροκοπων τεμπεληδων μισανθρωπων καλογηρων,παρεχοντας ενα σιγουρο εχεγγυο για το μελλον οτι αυτη η χωρα δεν προκειται ουδεποτε να δει ασπρη μερα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

AoratiMelani έγραψε:
ktinos έγραψε:Να δείτε πόσοι έχουν δει ufo στην Αμερική. Εγώ κάθε μέρα βλέπω.
Δυστυχώς κι εγώ, και όχι στην Αμερική, οι δρόμοι της Αθήνας είναι γεμάτοι. :facepalm:
Και μεις στο Σαλόνικα έχουμε πολλά !! Μη νομίζετε ότι μείναμε πίσω !! :D :violin:
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Στέλιος έγραψε:Και μεις στο Σαλόνικα έχουμε πολλά !!
Εγώ δεν είδα τίποτα!! :mrgreen:
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η έρευνα, όσο ο δημοσιογράφος του defencenet που έγραψε το κείμενο. [...]
Σωστά όσα λες (συν τα περί της έρευνας), οπότε προκύπτει το ερώτημα σχετικά με την πρόθεση...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Jocaste
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Δεκ 2011 11:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Αξιοσημείωτο είναι ότι ακόμα και οι άθεοι πιστεύουν, αφού 4 στους 10 δηλώνουν ότι οι αιθέριες υπάρξεις δεν είναι φαντασιακά πλάσματα αλλά υπαρκτές οντότητες.
:naughty: :naughty: :facepalm:
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Σταυρούλα έγραψε:
Στέλιος έγραψε:Και μεις στο Σαλόνικα έχουμε πολλά !!
Εγώ δεν είδα τίποτα!! :mrgreen:
Ζουν ανάμεσα μας ! Ολόκληρο Λιακό έχουμε με τόσα Νεφελίμ ! :mrgreen:
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Στέλιος έγραψε:
Σταυρούλα έγραψε:
Στέλιος έγραψε:Και μεις στο Σαλόνικα έχουμε πολλά !!
Εγώ δεν είδα τίποτα!! :mrgreen:
Ζουν ανάμεσα μας ! Ολόκληρο Λιακό έχουμε με τόσα Νεφελίμ ! :mrgreen:
Βλέπεις τι κάνει ο μάγκας, από τότε που ζήτησε να εξουσιάζει το τελευταίο ηλεκτρόνιο; Αυτά και άλλα πολλά, κυρίες και κύριοι... :mrgreen:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Εγώ πάντως έχω δει άγγελο! :romance-inlove:

:mrgreen:
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Απάντηση