Γιορτινες μερες.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

και εγω σου ειπα οπως καταλαβες οτι η ιστορια με τον αγιο βασιλη ειναι ψευτικη και δεν εχεις αυταπατες

οταν θα καταλαβεις οτι δεν ειναι φυσιολογικα τα οσα ζητας και λες θα εισαι ποιο ανετος



αντε και καλες γιορτες με οποιο τροπο θελετε :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

aristotelis_1 έγραψε: οταν θα καταλαβεις οτι δεν ειναι φυσιολογικα τα οσα ζητας και λες θα εισαι ποιο ανετος
Κρατήσου Rictor... κρατήσου Rictor...
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Για να κάνω πλάκα την πήρα παιδιά.
Αυτό κατακρίνουμε, εάν δεν το κατάλαβες. Τουλάχιστον, εγώ, πιστεύω και άλλοι. Το ότι της μετέφερες τις θέσεις σου την ημέρα εκείνη, με γνωστή για εσένα την πιθανότερη συνέπεια, δεν είναι άλλο παρά η μέθοδος και το μέσο που έκανες αυτή συγκεκριμένα την πλάκα, και την οποία κατακρίνουμε. Είναι αστείο, τρόπον τινά: τρόπον black humour...

Νομίζω ότι αναγνωρίζεις τη χαιρεκακία που χαρακτηρίζει την κίνηση (ή μήπως όχι;!) και ως τέτοια, εφόσον έχεις κάνει στο σύνολο των συζητήσεών σου αναφορές σε ηθική, μάλλον αναγνωρίζεις το πρόβλημα μιας τέτοιας στάσης.
Rictor έγραψε:Με πλάκα αντιμετωπίζω όλους τους συγγενείς χριστιανοταλιμπάν πλέον...
Μπορείς απλώς να τους αποφύγεις ή να είσαι απολύτως ειλικρινής μαζί τους και χωρίς κακία. Όπως είπε και η Μελάνη, το πρόβλημα έγκειται στο ότι εσύ θεώρησες ικανό λόγο αντίπραξης το πώς έπραξε κάποιος στην περίπτωσή σου. Είμαι μάλλον εναντίον απολύτως τέτοιων θέσεων, αλλά συμφωνώ ότι η πράξη σου ήταν μικρόψυχη...

Κυρίως βρίσκω ενδιαφέρον ότι πήρες τηλέφωνο, λόγω πίεσης από τον πατέρα σου, αλλά την ψυχρόλουσες... :think:
Rictor έγραψε:Ήμαρτον, προς τί ο τόσος καημός για την γιαγιά μου; Την ξέρετε προσωπικά; Ξέρετε τί μπορεί να υπήρξε η ίδια στη ζωή της; Ή τί πνευματικού επιπέδου είναι; Μην τους ταυτίζετε όλους με τις δικές σας γιαγιές.
Δικαιολογεί όποια πιθανώς αντίποινα θεωρήσει κανείς καλά; Εάν (κατ' εσέ), ναι...

Όσο για ταύτιση με τη δική μου γιαγιά, ναι, αλλά για κακό λόγο: η κακομοίρα το είχε γυρίσει στη θρησκοληψία εν τέλει.

Αναρχος έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:...Άλλο το να εκφράζεις τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις, και άλλο το να φιλοφρονείς τον συνομιλητή σου με ένα σωρό ειρωνικά και κυνικά σχόλια. Και μόνο το γεγονός ότι της λες πως κατά βάθος δεν θες να της ευχηθείς χρόνια πολλά, είναι σκληρόκαρδο και προσβλητικό: άμα δεν θες, μην παίρνεις τηλέφωνο....
Ε, εντάξει... Ίσως σε οικογενειακό επίπεδο δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...
Σε συγγενικό μου σπίτι, η μήτηρ ολίγον κολλημένη με την θρησκεία, τα 3 παιδιά άθεα και άθρησκα... Στο τραπέζι η μητέρα προτρέπει τα παιδιά:"Τον σταυρό σας παιδιά". Η απάντησις αυθόρμητος... "Την παναγία σου μάνα...". Μετά από μία στιγμή αμηχανίας... ο γέλως...
Εξαρτάται από τους ανθρώπους, πάντα.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Rictor έγραψε:Για να κάνω πλάκα την πήρα παιδιά. Με πλάκα αντιμετωπίζω όλους τους συγγενείς χριστιανοταλιμπάν πλέον... Ήμαρτον, προς τί ο τόσος καημός για την γιαγιά μου; Την ξέρετε προσωπικά; Ξέρετε τί μπορεί να υπήρξε η ίδια στη ζωή της; Ή τί πνευματικού επιπέδου είναι;
Οκέι, πάω πάσο. Τη γνώμη μου την είπα, από εκεί και πέρα εσύ σίγουρα ξέρεις τι είναι καλύτερο για τη δική σου ζωή.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ναι ζητηστε του και συγνωμη που τον προσβαλατε :facepalm:
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Μα το concept της θρησκείας δεν έχει καθόλου να κάνει με τις γιορτές και τις παραδόσεις.

Το πρώτο είναι ένα ιδεολόγημα, τα δεύτερα είναι κοινωνικά φαινόμενα. Φυσικά και θέλεις τις παραδοσιακές γιορτές σου, κι εγώ το ίδιο άλλωστε - είμαστε ανθρωποι, όντα κοινωνικά, θέλουμε την κοινωνική ένταξη και επαφή, και στην συγκεκριμένη κοινωνία που ανατραφήκαμε και που ζούμε είχαμε την ατυχία πολλές σημαντικές κοινωνικές εκδηλώσεις να έχουν συνυφανθεί με τη θρησκεία. Το ότι η θρησκεία δεν μας αφορά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να μας αφορούν και οι παραδόσεις: κρατάμε από αυτές ό,τι έχουμε ανάγκη και τα υπόλοιπα τα πετάμε ή τα αλλάζουμε. Αυτό δεν είναι δείγμα ούτε υποκρισίας ούτε αδυναμίας: είναι σημάδι υγιούς κοινωνικότητας.

Καλά ηλιούγεννα λοιπόν κι από εμένα!
Λόγω των ημερών θα ήθελα να δούν τα μέλη του φόρουμ, πως τα χριστούγεννα είνα η αντιγραφή απο τους χριστιανούς, των αρχαίου εθίμου των ηλιουγένων, http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... _1124.html και δείχνει καθαρά απο που προέρχεται η καταγωγή όλων αυτών των εθίμων που διεκδικούν οι φανατικοί και εικονολάτρες χριστιανοί, θέλοντας να διαχωρίσουν την θρησκεία τους και τα έθιμα απο την παλιά θρησκεία, χωρίς να αντιλαμβάνονται, πως ακόμα και η εικόνα του παντοκράτορα ιησού που κοσμεί τον θόλο των τρούλων των εκκλησιών είναι αντίγραφο της εικόνας του ΔΙΑ ΤΟΥ ΥΨΙΣΤΟΥ http://www.ell.gr/dias_ypsistos.html ( αν βρεθεί και ηκεφαλή του αγάλματος τότε θα υπάρξουν και οι συγκρίσεις με υο πρόσωπο του ιησού)ας έχουν λοιπόν στο πίσω μέρος του μυαλού τους ( όσο έχει απομείνει ) πως όταν προσκυνούν την εικόνα του ιησού προσκυνούν το άγαλμα του ΔΙΑ σε πιο μοντέρνα απεικόνιση.
άντε λοιπόν για να μην ξεχνάμε και την καταγωγή μας ΚΑΛΑ ΗΛΙΟΥΓΕΝΝΑ λοιπόν και ΔΟΞΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑ -ιησού
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Αυτό το θέμα θίγουν και οι χριστουγεννιάτικες κάρτες της Ένωσης Άθεων.
It is by will alone I set my mind in motion.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Αυτό το θέμα θίγουν και οι χριστουγεννιάτικες κάρτες της Ένωσης Άθεων.
ειδικά αυτήν με τα θεία βρέφη είναι το κάτι άλλο, χωρίς το υπονοούμενο όμως, ερεθίζει τα μάτια των φανατικών.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Στις γιορτινες οικογενειακες συγκεντρωσεις ο κοσμος κοιταζει να περναει οσο γινεται πιο χαλαρα η και πιο αδιαφορα,στο κατω κατω μια στιγμη ειναι μοναχα.Τα πολυ σοβαρα θεματα που προκυπτουν απο προβληματα χαλανε το ολο κλιμα κι αυτοματως ολοι ασχολουνται με αυτο.Οι προσωπικες επιλογες στασης ζωης του οποιουδηποτε δεν μ αφορουν,η αποψη μου εχει να κανει με το αν ας πουμε σοβαρα και υπεθυνα με σθενος και σταθερη φωνη γεματος υπερηφανεια ανακοινωσεις το οτιδηποτε στους μαζεμενους ολους συγγενεις το χαρμοσυνο βραδυ της γιορτης εχοντας μαλιστα και την προσδοκια οτι θα σε κατανοησουν κιολας,τοτε υπαρχει ενα σοβαρο ενδεχομενο να αφανισεις καμποσους απο αυτους.Και να χεις υποψιν σου οτι ο ανθρωπος γενικα ειναι πραμα ευαισθητο,δεν αντεχει ξαφνικες εντονες συγκινησεις και το εγκεφαλικο,η ανακοπη η η στραβοκαταποση μιας μπουκιας αρκει για να τους στειλει.Και τοτε εκτος απ ολα τ αλλα με την ταμπελα στο κουτελο θα σαι κι ορφανος απο πανω.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλην εσπερα αρχοντες και αν η και αν ειναι ορισμος σας
πολιτικοι σας μαθαμε λεφτα λεφτα ποια δεν υπαρχουν

σε αυτο το τοπο που ηρθαμε η πε η πετρα θα ραγισει
μεχρι να φυγει το πασοκ και να και να μας χερετισει
αλλα μην ερθει η δεξια γιατι γιατι δε θα εχει ουσια
αυτοι θα τρωνε τα πολλα και ο λαος νηστεια

παρετιθειτε φυγετε ολοι ειστε για την κουταλα
για τον λαο κανενας σας δε δινει σημασια

και του χρονου
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

aristotelis_1 έγραψε:ναι ζητηστε του και συγνωμη που τον προσβαλατε :facepalm:
Μοντεσοριανά συστήματα :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μπορώ να μη μοιραστώ μαζί σας το μήνυμα που έστειλε ένας φίλος μου σε άλλον (ευτυχώς όχι σε μένα). Απολαύστε:
Ευλογημένα Χριστούγεννα. Η ενανθρώπηση του λυτρωτή μας κυρίου Ιησού, να αποκαλύπτει την αγάπη του Θεού πατέρα μας για μας τους ανθρώπους και να χαρίζει πλούσια σε όλους την ευλογία του για έναν άλλο, καινούριο τρόπο ζωής, εναρμονισμένο με τις ζωηφόρες εντολές του ευαγγελίου της σωτηρίας.
Αυτούσια αναγραφή, τα λάθη εκ του κειμένου (όχι δικά μου).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ενταξει, οι ευχές είναι το λιγότερο. Εκτός αν ξέρουν ότι πχ είσαι αθεος και στο στέλνουν επίτηδες οπότε η απαντηση θα είναι ευγενική μεν, "αθεη" δε. Για παραδειγμα: "Για το 2012 εύχομαι υγεία κι ευημερία στην οικογένεια σου. Είθε να μην έχεις ποτέ αναγκη από σωτήρες και παραμυθακια αλλα να ευοδωθούν όλες σου οι προσπαθειες και ο καλός σου αγώνας. Χρόνια πολλα".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

tasos_didymoteicho έγραψε:Δεν μπορώ να μη μοιραστώ μαζί σας το μήνυμα που έστειλε ένας φίλος μου σε άλλον (ευτυχώς όχι σε μένα). Απολαύστε:
Ευλογημένα Χριστούγεννα. Η ενανθρώπηση του λυτρωτή μας κυρίου Ιησού, να αποκαλύπτει την αγάπη του Θεού πατέρα μας για μας τους ανθρώπους και να χαρίζει πλούσια σε όλους την ευλογία του για έναν άλλο, καινούριο τρόπο ζωής, εναρμονισμένο με τις ζωηφόρες εντολές του ευαγγελίου της σωτηρίας.
Αυτούσια αναγραφή, τα λάθη εκ του κειμένου (όχι δικά μου).

Πλάκα σου κάνουν :crying-pink: :crying-pink: :crying-pink: :crying-pink: :crying-pink:

Δεν υπάρχει σήμερα άνθρωπος που να λέει τέτοιες πίπες :crying-pink:

Ps: σίγουρα είναι πλάκα ...κάνω και εγώ τέτοιες πλάκες σε κάτι φίλους που είναι "ορθόδοξοι" (και φρικάρουν όταν τους γράφω τέτοια :crying-pink: )
État de siège
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν σας αρεσαν τα καλαντα που εγραψα για τα χριστουγεννα?

καλα θα γραψω και για την προτοχρονια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εμένα μου αρέσει η ευχετική υποτακτική: "...να αποκαλύπτει". Μακάρι να αποκαλύπτει δηλαδή που δεν το βλέπω που θα'λεγε και ο Τζίμης ο Πανούσης.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Το είθε, άραγε, πού πήγε; :think:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ωραίες οι γιορτές ρε παιδιά,εμένα τα Xmasτούγεννα,ο Santa Claus μου φερε και δώρο...ένα hangover...

:P
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Ναι, τελικά μισώ πράγματι τα Χριστούγεννα.

Έχετε σκεφτεί ποτέ τί άποψη σχηματίζουν οι άστεγοι για εμάς που μαλακιζόμαστε με δέντρα, φωτάκια και γιρλάντες;
Όλα αυτά τα μηνύματα ματαιοδοξίας και αφθονίας γλυκών και φαγητών, είναι καλά για τα παιδιά;
Η ΔΕΗ που γίνεται πλούσια;(μετά μας φταίει η συσσώρευση του πλούτου).
Οι μοναχικοί άνθρωποι, που τους πιάνει κατάθλιψη με όλο αυτό το ''και καλά'' παρεϊστικο και οικογενιακό κλίμα;
Το ορφανό να μην έχει να φάει και η άλλη να σκέφτεται αν θα βάλει ξώβυζο ή ξέκωλο στο club που θα βγει..;

Γενικά τα Χριστούγεννα είναι μια κατάσταση ''ο κόσμος καίγεται και το μ@$*ί χτενίζεται''.

Δεν είμαι κατά των συναθροίσεων ή των οικογενειακών γιορτών, αλλά αυτό το πράγμα είναι πέρα για πέρα ηλίθιο. Και κρατάει και πάρα πολύ γαμώτο.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Πειτε οχι στη μιζερια.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Απάντηση