Γιορτινες μερες.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Αθεο-φοβος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 19 Μαρ 2011 22:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξερω οτι ειμαστε εντελως κατα του ολου κοσεπτ της θρησκειας αλλα να πω την αμαρτια μου θα ηθελα να περασω ψιλο παραδοσιακα τις γιορτες. οικογενειακα. μου φερνει στο μυαλο κατι απο την παιδικη μοθ ηλικια. ειναι ομορφα...

οποτε ΚΑΛΑ ΜΙΘΡΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! (Διονυσουγεννα, Κρισνουγεννα μπλα μπλα μπλα...)

Κατι μου λεει οτι εκανα καποιο λαθος.. αν το εντοπησει κανεις ας μου πει...
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει. Ακόμα και "πιστοί" μόνο με θρησκευτικό τρόπο ΔΕΝ περνάνε τις γιορτές τους. Νομίζω υπάρχει ήδη νήμα αν και φαντάζομαι ότι το θέμα θα γίνει επίκαιρο λόγω Πρωτοχρονιάς.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μα το concept της θρησκείας δεν έχει καθόλου να κάνει με τις γιορτές και τις παραδόσεις.

Το πρώτο είναι ένα ιδεολόγημα, τα δεύτερα είναι κοινωνικά φαινόμενα. Φυσικά και θέλεις τις παραδοσιακές γιορτές σου, κι εγώ το ίδιο άλλωστε - είμαστε ανθρωποι, όντα κοινωνικά, θέλουμε την κοινωνική ένταξη και επαφή, και στην συγκεκριμένη κοινωνία που ανατραφήκαμε και που ζούμε είχαμε την ατυχία πολλές σημαντικές κοινωνικές εκδηλώσεις να έχουν συνυφανθεί με τη θρησκεία. Το ότι η θρησκεία δεν μας αφορά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να μας αφορούν και οι παραδόσεις: κρατάμε από αυτές ό,τι έχουμε ανάγκη και τα υπόλοιπα τα πετάμε ή τα αλλάζουμε. Αυτό δεν είναι δείγμα ούτε υποκρισίας ούτε αδυναμίας: είναι σημάδι υγιούς κοινωνικότητας.

Καλά ηλιούγεννα λοιπόν κι από εμένα!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

αγια νυχτα κουκλοι και κουκλες
αγγαλιαστειτε σφιχτα και παθιασμενα
γυρω απο το πρασινο καβλοδεντρο
φωτειστε με την λαμψη της εσωτερης φωτιας σας
την αναμονη των ενδειξεων της επιστροφης
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρόσφατα εντοπίστηκαν Wiccan εκδοχές των αγγλικών Χριστουγεννιάτικων τραγουδιών... :mrgreen:

Σοβαρά, πάντως, για μένα προσωπικά δεν τίθεται θέμα: μελομακάρονα, κάλαντα/τραγούδια (παραδοσιακά και «βλάσφημα» παράλληλα, μάλιστα [!]), κουραμπιέδες (άμα λάχει), βασιλόπιττα (προτιμάται την Ανατολίτικη παράδοση του τσουρεκοειδούς αρτοσκευάσματος ή το πιο cake είδος που ήταν παραδοσιακό [επίσης] άλλων περιοχών; :geek:), και τα λοιπά. Αμ πώς;
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Κέικ δαγκωτό! Τα τσουρεκοειδή δεν μ' αρέσουν καθόλου, με χαλάει το μαχλέπι.
Και για βλάσφημα κάλαντα, ας αρχίσουμε με Kevin Wilson.
[youtube]8cNd2I85Qbo[/youtube]
It is by will alone I set my mind in motion.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αθεο-φοβος έγραψε:Ξερω οτι ειμαστε εντελως κατα του ολου κοσεπτ της θρησκειας αλλα να πω την αμαρτια μου θα ηθελα να περασω ψιλο παραδοσιακα τις γιορτες. οικογενειακα. μου φερνει στο μυαλο κατι απο την παιδικη μοθ ηλικια. ειναι ομορφα...

οποτε ΚΑΛΑ ΜΙΘΡΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! (Διονυσουγεννα, Κρισνουγεννα μπλα μπλα μπλα...)

Κατι μου λεει οτι εκανα καποιο λαθος.. αν το εντοπησει κανεις ας μου πει...
Καθόλου λάθος δεν έκανες, ο καθένας γιορτάζει την γένεση της ελπίδας όπως αυτός θέλει να την ονομάσει, ειδικά όταν αυτήν η ελπίδα σε κάνει να ξανανιώσεις σαν παιδί ατενίζοντας πιο γαλανούς Τους ουρανούς.

Καλές γιορτές λοιπόν σε όλους μας.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γενικως εγω ειμαι ολιγον της χαλαροτητας,στο σπιτι δεν ημασταν ποτε πολυ φανατικοι της θρησκειας,των τυπων και των παραδοσεων,αρκουσε μονο που εμεις ημασταν καλα κι οτι δεν μας ελειπε ποτε τιποτα.
Ειμαι ολιγον εναντιον κι ολου αυτου του χαρωπου πνευματος που ποτε δεν καταλαβα το γιατι,ενταξει γεννηθηκε ο χριστος,γιατι κανουν ομως ολοι σαν χαζοχαρουμενοι μεσα σε μια γκλαμουρια αυτο ειναι αλλο θεμα,οπως και το προηγουμενο-το γιατι δηλαδη να γεννηθει.Οπως και το γιατι να πηγαινεις μια επισκεψη φορτωμενος με σακκουλες,τσαντες,κουτια,ταπερακια,τσουρεκια και να φερνεις περισσοτερο σε βαρυφορτωμενο περιπτερο κι εκει να δεις τι σε περιμενει.ΘΑ ΦΑΣ απ ολα,ειναι σπιτικο,ειναι παραδοσιακο,ειναι απ το χωριο,ειναι εθιμο,κι αν δεν γινεις τουμπανο δεν σ αφηνουνε ησυχο.
Κι αμα εισαι ελευθερος η ελευθερη,ερε γλεντια,αντε και του χρονου διπλος(κι υστερα απο τοσο φαι σιγουρα),αντε με ενα καλο κοριτσι,να δει χαρα κι εγγονια η μανουλα σου και δωστου το πενταλεπτο της μιρλας ν ασχολουνται ολοι με τον ανυπαντρο.
Και τα δωρα ποτε δεν ειναι αυτο που περιμενει ο αλλος,και γενικως αυτη η ανταλλαγη δωρων μοιαζει κι αυτη χαζοχαρουμενη,γιατι δεν παει να παρει καθενας αυτο που θελει για τον εαυτο του και να τελειωνει και περιμενει απο τον αλλο να του χαρισει οτι ακριβως αυτος ο ιδιος φανταστηκε.Τι βλακειες ειναι αυτες,και γενικως που το ειδατε ολο αυτο το χαρμοσυνο που μαλιστα να προκαλει επιπλεον και καποιου ειδους θλιψη για καποιο ανικανοποιητο δηθεν ονειρο η μοναξια η οτιδηποτε λογω των αγιων ταχα ημερων.Συναισθηματικη φουσκα ειναι κι αυτη που διογκωθηκε υπερβολικα λογω χρηματος κι ευμαρειας κι ενα ειδος καταναγκασμου ν αγοραζεις με το στανιο δωρα,να βλεπεις αυτους που πιθανον δεν θες να δεις,να σου σπαζουν και τα νευρα απο πανω και να το πληρωνεις και νταμπλ ντοτ στο τελος.

Ελα να συνερχομαστε και να χαλαρωνουμε λιγο,αντε μπραβο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

περιεργως τα χριστουγεννα με ενοχλησαν πολυ περισοτερο στην αγγλια παρα στην ελλαδα
το καταλαβαινω τωρα σαν πιό εξειδανικευμενο και επιτυχες marketing εκπομπων, παρουσιασεων και στολισματων

το μωρο jesus μια φανταχτερη πόρνη που πουλα καραμελες αγαπης σε ενα κρυο κλιμα, με ψυχος και εξω απο τα παραθυρα και μεσα στα στηθη


Εδω το ζηταει ο τοπος ενα cult καλικάντζαρων
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:Εδω το ζηταει ο τοπος ενα cult καλικάντζαρων
Η Αγέλαστη Πολιτεία; :mrgreen:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
patroklos έγραψε:Εδω το ζηταει ο τοπος ενα cult καλικάντζαρων
Η Αγέλαστη Πολιτεία; :mrgreen:
καλό με παιδια στην παραλία
επίσης κωμικο αν ξερεις απο παπαρουνοσουπα

αλλά οχι για την ενηλικη εκδοχη που φανταζομαι
κατι μεταξυ αυτου
[youtube]Yj7Ju6pBlIg[/youtube]

και αυτου
[youtube]k57dCtiuQy4[/youtube]
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι σου είναι αυτοί οι χριστιανοί, θυμάσαι τα γενέθλιά τους χωρίς να τους έχεις φίλους στο facebook και παρεξηγούνται επειδή "ξέχασες" τη γιορτή τους, στην οποία γιορτάζουν και χιλιάδες άλλοι. Άβυσσος η ορμονοκαρδιοεγκεφαλική λειτουργία του ανθρώπου :mrgreen:
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ψεμματα λεει ετσι? η το λεει για αστεια

βασικα στα γενεθλια ειναι η ουσιαστικια γιορτη καποιου γιατι εκεινη την μερα γενηθηκε και λογικο να ειναι ποιο σημαντικη

τωρα γιορτη εγω δεν εχω και λυπαμαι για αυτο

αλλα εσεις που εχετε δεν την γιορταζεται? τι και αν γιορταζει και ο αγιος μαζι γιορτη να ναι και οτι να ναι

οσο για τα χριστουγεννα το ειπαμε το ξανα λεμε
ειναι απο της ποιο καλυτερες γιορτες και στιγμες της εποχης και γιορταζονται και σε μη χριστιανικες χωρες αν αυτο ειναι το προβλημα για καποιους

αντε θα σας πω και τα καλαντα φετος :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Moυ τη σπάνε τα Χριστούγεννα. Μου δημιουργούνται ιδεοψυχαναγκαστικές εμμονές για το ότι πρέπει να είμαι ευτυχισμένος, όπως δείχνουν όλοι οι άλλοι. Η δε ερώτηση που μου ανάβει τα λαμπάκια:
<<Πού θα βγεις τα Χριστούγεννα;>>
<<Θα πάω να διαλύσω τη φάτνη της πλατείας>>

Πάντως φέτος, μιας που θα μαζευτούμε μάλλον οικογενειακά, όπως κάθε χρόνο, κάποιες μέρες, θα κάνω τέτοια αντιχριστιανική προπαγάνδα, όπως δεν την έκανα ποτέ ξανά. Ωφείλω να διασκεδάσω κι εγώ με τον δικό μου τρόπο.

Τις προάλλες πήρα τηλέφωνο τη γιαγιά μου γιατί γιόρταζε.

-Έλα, γιαγιά, πάρε με τηλέφωνο, να σου πω χρόνια πολλά.
τουτ τουτ... ντριννν...
- Έλα Rictor...
- Έλα. Χρόνια πολλά. Εγώ, ξέρεις, δεν είμαι χριστιανός, αλλά με έβαλε ο μπαμπάς να σε πάρω. Χρόνια πολλά λοιπόν.
- Αχ έλα βρε Rictor, μη μου λες τέτοια...
- Εντάξει, τότε χρόνια λίγα.
- Βρε δάγκωσε τη γλώσσα σου, δεν εννοούσα αυτό.
- Έλα δέξου τις ευχές και μη διαμαρτύρεσαι.
- Τέλος πάντων... Ευχαριστώ...
- Κανονικά θα έπρεπε να σε πειράζει που σε παίρνουν να σου ευχηθούν μόνο αυτή τη μέρα.
- Ε, τί θα έπρεπε, να με παίρνουν κάθε μέρα να μου λένε χρόνια πολλά;
- Όχι, αλλά όταν κάνεις να μιλήσεις ένα χρόνο με κάποιον και σε παίρνει μόνο στη γιορτή σου, κάτι δεν πάει καλά...
- Δεν πειράζει, κάτι είναι κι αυτό από το τίποτα. Η θρησκεία βλέπεις φέρνει κοντά τους ανθρώπους.
- Κοντά στον ΟΤΕ; Σίγουρα. Τέλος πάντων, σε κλείνω γιατί χρεώνομαι.
- Χρεώνεσαι; Εσύ..;
- Ναι, μονάδες IQ.

Δεν θα με τρελάνουν αυτοί. Εγώ θα τους τρελάνω...
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

OMFG!
Καλα ρε Ρικτορ δεν ντρεπεσαι λιγο να μιλας ετσι στη γιαγια σου;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Πειτε μας ταπερ,πρεπει να γιοτραζουμε τα γενεθλια μας η μηπως οχι?Τρελανε μας αγιε πατερα,κρεμομαστε απ τα χειλη σου και κουνα μας τελειως τα μυαλα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Rictor η γιαγιά σου είναι νέα σχετικά? Γιατί η δικιά μου είναι 94 και αμα της πω ότι δεν είμαι χριστιανή δεν θα πεθάνει από την τρομάρα οοοοχιιιι. Θα τηλεφωνήσει σε ΟΛΟΥΣ τους συγγενείς μας μέχρι 10ου βαθμού και θα τους ζητήσει να με πάρουν τηλέφωνο και να με βάλουν στον "ισιο δρόμο". Έχω την εντύπωση βέβαια ότι κάτι έχει ψυλλιαστεί από τότε που αρνήθηκα κατηγορηματικά να "Σαραντίσω" τα παιδιά μου, αλλά προτιμάει να το ξεχνάει επιλεκτικά, ξέρεις, όπως ακούει επιλεκτικά.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

rictor επειδη αν πω αυτο που σκεφτομαι για εσενα θα φαω επιπλιξη και δε το θελω

θα σε πω μονο οτι ειναι ευκαιρια τωρα που θα μαζευτεις με τους δικους σου να τους πεις οτι εισαι παθητικος γκει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση