Θα επιστρέψουν τα υποχρεωτικά θρησκευτικά στα σχολεία;

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:τώρα τί σόϊ λογική είναι αυτή, απαντώ πως δεν παραβιάζεται κανένα θρησκευτικό δικαίωμα,
Πρώτον, και μόνον το γεγονός ότι θεωρείται δεδομένη η συμμετοχή και πρέπει να δηλωθεί αποχή είναι πολιτική πιέσεως, η δε ύπαρξη μαθήματος ομολογιακού χαρακτήρος ακόμα χειρότερη (βλέπε ουσιαστικός διαχωρισμός Εκκλησίας-Κράτους κι εν δυνάμει διάκριση μεταξύ των μαθητών).
Θεόφιλος έγραψε:και εσύ μου μιλάς πως δεν τίθεται θέμα αναγνώρισης,δικαιωμάτων, αλλά για προσωπικά δεδομένα,
Ειρωνευόμουν το ΠΑΣΟΚ: δεν υπάρχει ουσιαστικώς δικαίωμα, άρα και η όποια «αναγνώρισή του» από το εν λόγω κόμμα, όταν το συγκεκριμένο δικαίωμα καταπατέται για τους άνωθι λόγους εκ των πραγμάτων, ενώ και η κατάσταση που είναι φανερό πλέον ότι πρωτοστατεί στην Ελλάδα, να έχει την υπουργική έδρα ο κάθε άσχετος, μας οδηγεί και στην πρακτική καταπάτηση των θεσμών. (Αυτό θα στο εξηγήσω παρακάτω.)
Θεόφιλος έγραψε:δηλαδή για να μην δηλώσει κανείς αυτό που πιστεύει για λόγους δικαιολόγησης της μη συμμετοχής του στο το μάθημα των θρησκευτικών, θεωρείται καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων;
τα θρησκευτικά καλώς η κακώς υπάρχουν όποιος θάλει να μην το παρακολουθήσει δεν πρέπει να αιτιολογήσει για ποιό λόγο το κάνει;
ΌΧΙ!!


Στην πραγματικότητα, ισχύει αντιθέτως ότι:
1. η απαίτηση αιτιολόγησης λόγω ετεροδοξίας/αθρησκείας αποτελεί διάκριση μεταξύ των πολιτών, άρα είναι παράνομη·
2. επίσης παράνομη είναι η απαίτηση αιτιολογήσεως λόγω της απαίτησης γνωστοποιήσεως προσωπικών στοιχείων από φορείς που δε σχετίζονται με προκείμενη λογική απαίτηση (π.χ. το μόνον εμπόδιον στη διγαμία από πλευράς Δημοσίου είναι ότι ο εκάστοτε πολίτης που θέλει να παντρευτεί πρέπει να καταθέσει ληξιαρχική πράξη οικογενειακής κατάστασης που δείχνει ότι δεν είναι ήδη παντρεμένος — ενώ δεν υπάρχει καμμία απολύτως αντιστοίχηση στο θέμα της μαθητείας).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

:text-yeahthat: :text-goodpost: :text-+1: :text-bravo:
Είπα να μη βάλω μεγαλύτερη γραμματοσειρά...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε: Πρώτον, και μόνον το γεγονός ότι θεωρείται δεδομένη η συμμετοχή και πρέπει να δηλωθεί αποχή είναι πολιτική πιέσεως, η δε ύπαρξη μαθήματος ομολογιακού χαρακτήρος ακόμα χειρότερη (βλέπε ουσιαστικός διαχωρισμός Εκκλησίας-Κράτους κι εν δυνάμει διάκριση μεταξύ των μαθητών).
Δεν είναι πολιτική πιέσεως, είναι έλλειψη θάρρους να δηλώσουν άθεοι, και πως δεν θέλουν να παρακολουθήσουν το μάθημα των θρησκευτικών, κάτι που το κάνουν οι υπόλοιπες θρησκευτικές μειονότητες χωρίς κανένα πρόβλημα.
Η ομολογιακού χαρακτήρα μάθηση κατά εσένα, αν θέλεις να μάθεις υπήρχε πολύ πριν αρχίσουν την αίτηση για την κατάργηση της οι άθεοι και ορισμένοι ακροαριστεροί.
Και για να μην νομίζεις πως με το μάθημα των θρησκευτικών πως η παιδεία της χώρας μας είναι αναχρονιστική, κοίτα και λίγο δίπλα μας στις ευρωπαικές χώρες τι γίνεται, παραθέτω στοιχεία παρακάτω.
http://www.oodegr.com/oode/koinwnia/thriskeft1.htm

http://aktines.blogspot.com/2010/12/blog-post_6206.html





1. η απαίτηση αιτιολόγησης λόγω ετεροδοξίας/αθρησκείας αποτελεί διάκριση μεταξύ των πολιτών, άρα είναι παράνομη·
Η αιτιολόγηση γίνεται για να γίνει σεβαστό το πιστεύω του κάθε γονιού, και για να μην πάρει απουσίες χωρίς λόγο ο μαθητής, και όχι για διάκριση μεταξύ μαθητών, το πιστεύω η το μη πιστεύω του καθενός είναι σεβαστό.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:Δέν γνωρίζω την ύλη για να έχω άποψη, αν έχεις εσύ κάτι μπορείς να το προβάλλεις για να την δώ και εγώ,
http://apeleytheros.files.wordpress.com ... f23-26.pdf

Εκτός απο την πρώτη φράση για τους πρωτόπλαστους και την αθεϊα που είναι αυθαίρετη, το υπόλοιπο θρησκευτικό κείμενο κινείται πολύ ισορροπημένα για τις μορφές της αθεϊας και προτείνει πολύ σωστά την προσεκτική μελέτη του νίτσε, γιατί λίγη αθεΪα για μερικούς είναι φάρμακο, αλλά σε μεγάλες δόσεις μπορεί να γίνει φαρμάκι.
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Θεόφιλος έγραψε:γιατί λίγη αθεΪα για μερικούς είναι φάρμακο, αλλά σε μεγάλες δόσεις μπορεί να γίνει φαρμάκι.
Off Topic
Αυτό ισχύει και για τη θρησκεία και για όλα.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:Δεν είναι πολιτική πιέσεως, είναι έλλειψη θάρρους να δηλώσουν άθεοι, και πως δεν θέλουν να παρακολουθήσουν το μάθημα των θρησκευτικών, κάτι που το κάνουν οι υπόλοιπες θρησκευτικές μειονότητες χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ωραίος... Πρέπει να δηλώσω άθεος για να μη μου πιπιλάνε το μυαλό οι θρησκόκαυλοι; Όχι βρε φίλε, δεν θέλω να διαλαλώ τις πεποιθήσεις μου επειδή εσύ βάλθηκες να μου μάθης την "αλήθεια"... Κράτα την την αλήθεια σου για εσένα.
Θεόφιλος έγραψε:Η ομολογιακού χαρακτήρα μάθηση κατά εσένα, αν θέλεις να μάθεις υπήρχε πολύ πριν αρχίσουν την αίτηση για την κατάργηση της οι άθεοι και ορισμένοι ακροαριστεροί.
Αυτό είναι επιχείρημα διατηρήσεως της διαδασκαλίας;
Θεόφιλος έγραψε:Και για να μην νομίζεις πως με το μάθημα των θρησκευτικών πως η παιδεία της χώρας μας είναι αναχρονιστική, κοίτα και λίγο δίπλα μας στις ευρωπαικές χώρες τι γίνεται,
Και στο Ιράν, φαντάζομαι...
Θεόφιλος έγραψε:Η αιτιολόγηση γίνεται για να γίνει σεβαστό το πιστεύω του κάθε γονιού, και για να μην πάρει απουσίες χωρίς λόγο ο μαθητής, και όχι για διάκριση μεταξύ μαθητών, το πιστεύω η το μη πιστεύω του καθενός είναι σεβαστό.
Αυτό ήταν το τελειωτικό κτύπημα... Σαν να ακούω τον υιό του πατρός...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Παντως, απο τα αιτια του αθεισμου που αναφερονται στο λινκ του απελευθερου, το 1, το 2, το 3 και το 6 ειναι μπουρδες.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Πάντα έγκυρες πηγές...
Θεόφιλος έγραψε:Η αιτιολόγηση γίνεται για να γίνει σεβαστό το πιστεύω του κάθε γονιού, και για να μην πάρει απουσίες χωρίς λόγο ο μαθητής, και όχι για διάκριση μεταξύ μαθητών, το πιστεύω η το μη πιστεύω του καθενός είναι σεβαστό.
έεεετσι, να το διευκρινίζουμε...
Θεόφιλος έγραψε:Δεν είναι πολιτική πιέσεως, είναι έλλειψη θάρρους να δηλώσουν άθεοι, και πως δεν θέλουν να παρακολουθήσουν το μάθημα των θρησκευτικών, κάτι που το κάνουν οι υπόλοιπες θρησκευτικές μειονότητες χωρίς κανένα πρόβλημα.
Μάλλον δεν έχεις υπόψη σου ότι κάποιοι κολλημένοι δεν αναγνωρίζουν αυτή την περίπτωση, θεωρούν ότι η απουσία θρησκεύματος δεν είναι επιλογή*.
Θεόφιλος έγραψε:Η ομολογιακού χαρακτήρα μάθηση κατά εσένα, αν θέλεις να μάθεις υπήρχε πολύ πριν αρχίσουν την αίτηση για την κατάργηση της οι άθεοι και ορισμένοι ακροαριστεροί.
Και σιωνιστές - τσιράκια του Σόρος να συμπληρώσω...


*όταν βολεύει η αθεΐα γίνεται φανατική θρησκεία
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:
RaspK έγραψε:Πρώτον, και μόνον το γεγονός ότι θεωρείται δεδομένη η συμμετοχή και πρέπει να δηλωθεί αποχή είναι πολιτική πιέσεως, η δε ύπαρξη μαθήματος ομολογιακού χαρακτήρος ακόμα χειρότερη (βλέπε ουσιαστικός διαχωρισμός Εκκλησίας-Κράτους κι εν δυνάμει διάκριση μεταξύ των μαθητών).
Δεν είναι πολιτική πιέσεως, είναι έλλειψη θάρρους να δηλώσουν άθεοι, και πως δεν θέλουν να παρακολουθήσουν το μάθημα των θρησκευτικών, κάτι που το κάνουν οι υπόλοιπες θρησκευτικές μειονότητες χωρίς κανένα πρόβλημα.
Πρόσεξε με λίγο, επειδή μάλλον έχασες πάλι την μπάλα...

Το να πρέπει να διαχωρίσεις εαυτόν από το σύνολο σ' ένα κοινωνικό πλαίσιο όπως το σχολείο και να διαμορφώσεις την όποια εικόνα για το άτομό σου ως εκ τούτου, όπως έχουν πει και Χριστιανοί μελετητές που καταφέρονται υποχρεωτικών συμμετοχών με δυνατότητα απαλλαγής στα θρησκευτικώς διακατεχόμενα στοιχεία του σχολείου (!!), όπως η προσευχή και άλλα πολλά, αποτελεί σαφέστατη πολιτική πιέσεως. Δεν επιτρέπεις το αυτονόητο, να μην οφείλει ο άλλος να δεχθεί άμεσα την πίεση στο άτομό του, την υποχρέωση δε να απομακρυνθεί από το σύνολο.
Θεόφιλος έγραψε:Η ομολογιακού χαρακτήρα μάθηση κατά εσένα,
Η ομολογιακού χαρακτήρος μάθηση ακόμα και ειδικώς κατά τη σύμφωνη και ειδικευμένη γνώση της Ένωσης Θεολόγων Ελλάδος. Μην κουνιέσαι χωρίς επίγνωση του πράγματος, επειδή μόνο τρύπες ανοίγεις στην επιχειρηματολογία σου με τέτοιους εμπαιγμούς...
Θεόφιλος έγραψε:αν θέλεις να μάθεις υπήρχε πολύ πριν αρχίσουν την αίτηση για την κατάργηση της οι άθεοι και ορισμένοι ακροαριστεροί.
Σοβαρά;! :lol: :mrgreen: Κοίτα να δεις, αδερφέ μου... :roll:

Και αυτό τι σημαίνει, δηλαδή; Να μιλήσω για βιασμούς, suffrage, δικαίωμα ψήφου των μαύρων; (Προήρθε των γυναικών, μάλιστα, μπερδεγουαίυ...) Το ότι κάτι προϋπήρξε δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Το μάθημα συστάθηκε ως ομολογιακό για λόγους κατήχησης, και το λέω ως πρώην Χριστιανός που είχε συμμετέχει και σε Κατηχητικό. Άσε που έχω αδερφή κοινωνική θεολόγο (και αυτή, με τη σειρά της, σύζυγο κοινωνικό θεολόγο και παπά).
Θεόφιλος έγραψε:Και για να μην νομίζεις πως με το μάθημα των θρησκευτικών πως η παιδεία της χώρας μας είναι αναχρονιστική, κοίτα και λίγο δίπλα μας στις ευρωπαικές χώρες τι γίνεται, παραθέτω στοιχεία παρακάτω.
http://www.oodegr.com/oode/koinwnia/thriskeft1.htm

http://aktines.blogspot.com/2010/12/blog-post_6206.html
Επειδή κάποιοι έχετε μπερδέψει το «Ευρωπαίος» με το «προοδευτικός,» δε σημαίνει ότι τρέφουμε όλοι αυταπάτες. Έχω γνωριμίες με Γερμανούς, Ιταλούς, Ιρλανδούς, Σκώτους και Άγγλους πολλά χρόνια τώρα, και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αντιμετωπίζουν οικτρά προβλήματα με τους Χριστιανούς οι εκεί άθεοι σε κάποια σημεία (π.χ. πληρώνουν φόρο για να γίνει η ανέγερση της εκάστοτε Εκκλησίας — πράγμα που δικαιολογείται αναλόγως για αρχαιότητες, τουλάχιστον).

Και πάλι, αυτό δε σημαίνει ότι, επειδή το κάνουν αυτοί ή όχι, ομοίως πρέπει ή όχι να πράξουμε κι εμείς. Ωραίος συλλογισμός...
Θεόφιλος έγραψε:
1. η απαίτηση αιτιολόγησης λόγω ετεροδοξίας/αθρησκείας αποτελεί διάκριση μεταξύ των πολιτών, άρα είναι παράνομη·
Η αιτιολόγηση γίνεται για να γίνει σεβαστό το πιστεύω του κάθε γονιού, και για να μην πάρει απουσίες χωρίς λόγο ο μαθητής, και όχι για διάκριση μεταξύ μαθητών, το πιστεύω η το μη πιστεύω του καθενός είναι σεβαστό.
Αρχίδια, και θα είχες καταλάβει τι λέω, εάν άκουγες και καταλάβαινες τη νομική υπόσταση του πράγματος...

Η δήλωση για τη μη παρακολούθηση σε μάθημα ομολογιακού χαρακτήρα λόγω θρησκευτικής διαφοροποιήσεως αποτελεί διάκριση μεταξύ των πολιτών (διαφορετική θρησκευτική στάση > διαφορετικά δικαιώματα και υποχρεώσεις), κάτι που σε διάφορες περιστάσεις έχει παρατηρηθεί και στο θέμα της στράτευσης (π.χ. αντιρρησίας αναγνωρίζεσαι χωρίς ποινή μόνο εάν είσαι Μάρτυρας του Ιεχωβά ή μοναχός [σπανιότατα ό,τι άλλο]).
Θεόφιλος έγραψε:Εκτός απο την πρώτη φράση για τους πρωτόπλαστους και την αθεϊα που είναι αυθαίρετη,
Πάλι καλά... :lol: (Αν και πρέπει να τονίσω ότι, εάν προσέξεις τι πιστεύουν ότι είναι η «αθεΐα,» θα καταλάβεις γιατί...)
Θεόφιλος έγραψε:το υπόλοιπο θρησκευτικό κείμενο κινείται πολύ ισορροπημένα για τις μορφές της αθεϊας και προτείνει πολύ σωστά την προσεκτική μελέτη του νίτσε, γιατί λίγη αθεΪα για μερικούς είναι φάρμακο, αλλά σε μεγάλες δόσεις μπορεί να γίνει φαρμάκι.
Μπούρδες λέει (το κείμενο δεν είναι ισορροπημένο).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Τζάμπα του εξηγείτε, δε θέλει να καταλάβει. Όταν ένα κράτος θεσπίζει τεκμήριο "χριστιανικότητας" στην υποχρεωτική του εκπαίδευση (παρακολούθα ομολογιακό μάθημα εκτός αν οι κηδεμόνες σου δηλώσουν το αντίθετο), τότε η κοσμικότητά του είναι ελλειμματική και η μεταχείριση των πολιτών άνιση. Και με χριστιανικούς όρους να το δει κανείς, από πουθενά μα πουθενά στην καινή σας διαθήκη και στα πατερικά σας κείμενα δεν προκύπτει ότι "πρέπει" ο χριστιανισμός να διδάσκεται προνομιακά από το κράτος.

Είναι ένα από τα προβλήματα της κεντρικά σχεδιασμένης εκπαίδευσης.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Σωποδήποτε...

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ανάλογο φαινόμενο αντίδρασης εκ μέρους των Χριστιανών προκύπτει εντονότερα επειδή οι ίδιοι νιώθουν ότι ο Χριστιανισμός απειλείται, κι ας πιστεύουν ότι τίποτα δεν μπορεί να νικήσει το θείον (ασυνέπεια και πάλι). Στο ίδιον πλαίσιο στο οποίον κινούνται, άλλωστε, και οι Χριστιανοί στις ΗΠΑ, όπου οι διδαχές του Χριστιανισμού ξεχνούνται επί μονίμου βάσεως από τους θιασωτές του (προώθηση θανατικής ποινής, πλήρης έλλειψη ανοχής σε ό,τι μη Χριστιανικό, κ.ά.).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Σταυρούλα έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:γιατί λίγη αθεΪα για μερικούς είναι φάρμακο, αλλά σε μεγάλες δόσεις μπορεί να γίνει φαρμάκι.
Off Topic
Αυτό ισχύει και για τη θρησκεία και για όλα.
Συμφωνώ, έτσι ακριβώς είναι, είδικά στην θρησκεία θέλει περισσότερο προσοχή, γιατί μπορεί να σε κυριεύσει η μισαλλοδοξία,και η φαντασιοπλήξία, και να πουλάς παραμύθια για θαύματα, και οράματα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε: Ωραίος... Πρέπει να δηλώσω άθεος για να μη μου πιπιλάνε το μυαλό οι θρησκόκαυλοι; Όχι βρε φίλε, δεν θέλω να διαλαλώ τις πεποιθήσεις μου επειδή εσύ βάλθηκες να μου μάθης την "αλήθεια"... Κράτα την την αλήθεια σου για εσένα.
Νόμιζα πώς είναι καύχημα να δηλώνει κανείς αυτό που πιστεύει , και όχι να το κρύβει λές και θα τον κρεμάσουν.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:Νόμιζα πώς είναι καύχημα να δηλώνει κανείς αυτό που πιστεύει , και όχι να το κρύβει λές και θα τον κρεμάσουν.
Να δηλώνης τις θεωρήσεις σου ως μέλος μιας κοινότητος, βεβαίως ναι... Όχι όμως επειδή κάποιοι θέλουν ντε και καλά να σου μάθουν την αλήθεια τους...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε: Πρόσεξε με λίγο, επειδή μάλλον έχασες πάλι την μπάλα...

Το να πρέπει να διαχωρίσεις εαυτόν από το σύνολο σ' ένα κοινωνικό πλαίσιο όπως το σχολείο και να διαμορφώσεις την όποια εικόνα για το άτομό σου ως εκ τούτου, όπως έχουν πει και Χριστιανοί μελετητές που καταφέρονται υποχρεωτικών συμμετοχών με δυνατότητα απαλλαγής στα θρησκευτικώς διακατεχόμενα στοιχεία του σχολείου (!!), όπως η προσευχή και άλλα πολλά, αποτελεί σαφέστατη πολιτική πιέσεως. Δεν επιτρέπεις το αυτονόητο, να μην οφείλει ο άλλος να δεχθεί άμεσα την πίεση στο άτομό του, την υποχρέωση δε να απομακρυνθεί από το σύνολο.
Σεβαστό το πιστεύω του κάθε ατόμου, εκατό φορές το έχω πεί, αλλά με συγχωρείς πολύ' για εμένα πιο πολύ είναι σεβαστή η θρησκευτική παράδοση του έθνους μας και που την ασπάζονται πάνω απο 80% του ελληνικού λαού, δεν θα την θυσιάσουμε επειδή κάποιοι σπάζονται με αυτήν. ας καθήσει το παιδάκι στην προσευχή μαζί με τα άλλα χωρίς να προσεύχεται, ας πάει να κάνει ένα άλλο μάθημα, δεν θα φύγουν οι 200 για τους 2,
Θεόφιλος έγραψε:Η ομολογιακού χαρακτήρα μάθηση κατά εσένα,
Η ομολογιακού χαρακτήρος μάθηση ακόμα και ειδικώς κατά τη σύμφωνη και ειδικευμένη γνώση της Ένωσης Θεολόγων Ελλάδος. Μην κουνιέσαι χωρίς επίγνωση του πράγματος, επειδή μόνο τρύπες ανοίγεις στην επιχειρηματολογία σου με τέτοιους εμπαιγμούς...[/quote]

Τί εννοείς όταν λές τρύπες, λές πώς γίνεται μάθημα ομολογιακού χαρακτήρα και σου απαντώ πως αυτός ο ομολογιακός χαρακτήρας για εσένα διδάσκεται απο τις απαρχές του ελληνικού κράτους, που βλέπεις το παράξενο!
Και πάλι, αυτό δε σημαίνει ότι, επειδή το κάνουν αυτοί ή όχι, ομοίως πρέπει ή όχι να πράξουμε κι εμείς. Ωραίος συλλογισμός...
Πολλές φορές παραδειγματιζόμαστε και απο τους γείτονες μας για την φορολογία, την συμπεριφορά, την διακυβέρνηση κ.τ.λ. έτσι και εγώ επικαλούμαι την διδασκαλία του μαθήματος των θρησκευτικών.






θα είχες καταλάβει τι λέω, εάν άκουγες και καταλάβαινες τη νομική υπόσταση του πράγματος...

Η δήλωση για τη μη παρακολούθηση σε μάθημα ομολογιακού χαρακτήρα λόγω θρησκευτικής διαφοροποιήσεως αποτελεί διάκριση μεταξύ των πολιτών (διαφορετική θρησκευτική στάση > διαφορετικά δικαιώματα και υποχρεώσεις), κάτι που σε διάφορες περιστάσεις έχει παρατηρηθεί και στο θέμα της στράτευσης (π.χ. αντιρρησίας αναγνωρίζεσαι χωρίς ποινή μόνο εάν είσαι Μάρτυρας του Ιεχωβά ή μοναχός [σπανιότατα ό,τι άλλο]).
και εσύ επίσης δεν εννοείς να καταλάβεις πώς το θρήσκευμα που πιστεύεται απο το 80% ενός λαού και διδάσκεται υποχρεωτικά στα σχολεία δεν είναι διάκριση επειδή υπάρχουν λίγοι μαθητές διαφορετικής άποψης αλλά ακόμα και για αυτούς υπάρχει λύση, δεν δηλώνουν συμμετοχή, και δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. στον στρατό νομίζω ότι ισχύει για τους μάρτυρες του ιεχωβά ισχύει και για τους αντιρησίες συνείδησης.

Πάλι καλά... :lol: (Αν και πρέπει να τονίσω ότι, εάν προσέξεις τι πιστεύουν ότι είναι η «αθεΐα,» θα καταλάβεις γιατί...)
Σε πολλά από αυτά συμφωνώ και εγώ μαζί τους , η αθεϊα έχει πολλές αιτίες που φτάνει κανείς σε αυτήν, αλλά δεν είναι του παρόντος για να το αναλύσουμε,

(το κείμενο δεν είναι ισορροπημένο).
Είναι ισορροπημένο αν εξαιρέσεις μερικά ''θεοκρατικά μαργαριτάρια''.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε: Να δηλώνης τις θεωρήσεις σου ως μέλος μιας κοινότητος, βεβαίως ναι... Όχι όμως επειδή κάποιοι θέλουν ντε και καλά να σου μάθουν την αλήθεια τους...
Κοίτα να δείς, εγώ προσωπικά νομίζω πως δεν παραβιάζονται τα δικαιώματα κανενός με το να δηλώσει αποχή απο το μάθημα των θρησκευτικών για λόγους πεποίθησης , δικαίωμα του είναι. δεν γίνεται τίποτα με το ζόρι.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Ίσως η καλύτερη αντιμετώπιση της εκκλησιαστικής προπαγάνδας στα σχολεία να μην είναι η εμμονή στην κατάργηση των υποχρεωτικών θρησκευτικών όπως διδάσκονται σήμερα.

Εγώ θα προωθούσα μαζί με το υπάρχων μάθημα της εκκλησιαστικής δογματικής προπαγάνδας να γίνει υποχρεωτικό ένα μάθημα θρησκειολογίας & Ιστορίας της θρησκείας, το οποίο θα διδάσκετε από ιστορικούς (πολύ σημαντική αυτή η τελευταία λεπτομέρεια)

Αν ποτέ καθιερωθεί κάτι τέτοιο, η προπαγάνδα των κληρικών μέσα στον χώρο της παιδείας θα νικηθεί κατά κράτος . 8-)
État de siège
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οι ιστορικοί είναι λιγότερο θρήσκοι ή αμερόληπτοι θρησκευτικά;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

tasos_didymoteicho έγραψε:Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οι ιστορικοί είναι λιγότερο θρήσκοι ή αμερόληπτοι θρησκευτικά;
Ότι και να είναι, μια φορά είναι σε καλύτερη κατάσταση από τους θεολόγους, χώρια που το μάθημα που έχω κατά νου δεν σηκώνει θεολογικές μαγκιές :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σεβαστό το πιστεύω του κάθε ατόμου, εκατό φορές το έχω πεί, αλλά με συγχωρείς πολύ' για εμένα πιο πολύ είναι σεβαστή η θρησκευτική παράδοση του έθνους μας και που την ασπάζονται πάνω απο 80% του ελληνικού λαού, δεν θα την θυσιάσουμε επειδή κάποιοι σπάζονται με αυτήν. ας καθήσει το παιδάκι στην προσευχή μαζί με τα άλλα χωρίς να προσεύχεται, ας πάει να κάνει ένα άλλο μάθημα, δεν θα φύγουν οι 200 για τους 2,
Εκείνο που δεν καταλαβαίνεις Θεόφιλε είναι ότι δεν είναι δουλειά του κράτους το να προπαγανδίζει υπέρ της μιας ή της άλλης ιδεολογικής άποψης ακόμη και αν είναι πλειοψηφούσα. Εφόσον η θρησκευτική συνείδηση θεωρείται συνειδησιακό ζήτημα το κράτος οφείλει στις επίσημες λειτουργίες του να τηρεί στάση ουδετερότητας. Σε αντίθετη περίπτωση δεν είναι κράτος δικαίου.

Αν δε θεωρήσουμε ότι είναι καθήκον της συντεταγμένης εκπαίδευσης το να ενθαρρύνει τις παραδόσεις (πράγμα την χρησιμότητα του οποίου θεωρείς αυταπόδεικτη) τότε γιατί να σταματήσουμε στην θρησκευτική παράδοση;

Κανείς δεν απαγορεύει την προσευχή. Απλά εκείνο που ζητάμε είναι το μην είναι θεσμοθετημένη διαδικασία. Αν όντως το 80% των μαθητών θέλουν να προσεύχονται ας μαζεύονται κάπου στο προαύλιο (πριν το σχολείο ή στο διάλειμμα) να προσεύχονται αυτοβούλως όχι συντεταγμένα και καθοδηγούμενοι. Αυτό θα ήταν πραγματικά ένδειξη αυθεντικής θρησκευτικότητας. Αλλά δεν το θέλετε αυτό. Και ξέρετε πολύ καλά γιατί. Ξέρετε πολύ καλά τι θα επακολουθήσει ειδικά στα Λύκεια. Στο δημοτικό που τα παιδάκια είναι ακόμη εύκολα καθοδηγούμενα θέλετε να ενσταλάξετε τα θρησκευτικά αντανακλαστικά σε μια εποχή που οι συνήθειες καθιερώνονται συναισθηματικά και δεν υπάρχει ακόμη η δυνατότητα λογικής αμφισβήτησης στο βαθμό που πρέπει. Γιατί τα πρόβατα πρέπει να μπαίνουν από νωρίς στο μαντρί.

Η πλειονότητα δεν έχει δικαίωμα να προπαγανδίζει την ιδεολογία της ως κρατική και επίσημη.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση