Συνουσία σε "ιερούς χώρους"

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

στις εθνικες θρησκειες του στυλ 12θεο και wicca επιβαλεται το σεξ σε ιερους χωρους καθως και σε σατανιστικες τελετες. Μηπως βλεπω πολλα εργα.

Ας παρουμε την θρησκεια που επικρατει στην Ελλαδα τον "ορθοδοξο χριστιανισμο¨", πρεπει να γνωριζεις οτι υπάρχει σεξουαλικη συνευρεση αλλα συνίθως γίνετε για ευχαριστηση.... και κυριος πιπες+doggystyle (και ετεροφυλο και ομοφυλόφιλο σεξσεξ
. Η Αγια τραπεζα(εκτος ξωκλισιων) ειναι χτιστη οποτε πρεπει να υπαρχει μεγαλο παθος για συνεβρεθεις σεξουαλικα πανω της.O φαδερ μπορει να αγιασει το κρεβατι του ζευγαριου και ολα να ειναι ποιο ανετα. που να τρεχεις στους ιερους τοπους, κανε το κρεβατισου ιερο τοπο λενε.
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ggentleman έγραψε:σε ποιά θρησκεία παίζει βρε αόρατη να τρέξω?
Ομολογώ ότι, όπως είπα, δεν θυμάμαι απέξω πού ακριβώς παίζει. Βλέπω όμως στη γουικιπαίδεια εδώ κι εδώ κάμποσα ενδιαφέροντα πράγματα, λόγου χάρη τις ντεβαντάσι, στον ινδουισμό, οι οποίες εκτελούσαν χρέη "ιερής πόρνης" μέσα στο ναό (ορισμένες είχαν κι έναν πάτρονα, ο οποίος τις ξεπαρθένευε τελετουργικά, πάλι μέσα στο ναό). Και οι ιερόδουλες της αρχαιότητας, σε ορισμένους ναούς της Αφροδίτης, αυτό δεν έκαναν άλλωστε;
Βλέπω ότι και στους Ίνκας είχαν τέτοιες παραδόσεις, με τελετουργική σεξουαλική επαφή αριστοκρατών με έφηβους και έφηβες μέσα σε ναούς σε μέρες ιερών εορτών (αν και κυρίως ομοφυλοφιλικές απ' ό,τι βλέπω).
Επίσης στη λατρεία της Αστάρτης βλέπω ότι έπαιζε κάτι τέτοιο.

Από την άλλη, προς το τέλος του άρθρου βλέπω ότι κάποιοι επιστήμονες αμφισβητούν την ύπαρξη τέτοιων καταστάσεων και λένε ότι έχουμε παρεξηγήσει τις ιστορικές πηγές ή/και παρερμηνεύσει τα γεγονότα.

Επίσης θα πρέπει να παρατηρήσω ότι όλες οι παραπάνω σεξουαλικές σχέσεις δεν γίνονταν με σκοπό την γονιμοποίηση (παρά μόνο με την συμβολική έννοια).

Εκεί κατά το τέλος πάλι, λέει ότι υπήρξε κάποια σύγχρονη λατρεία της "μεγάλης θεάς" όπου έκαναν τελετουργικό σεξ στις εκκλησίες τους, και υποθέτω ότι δεν θα ήταν η μόνη τέτοια: πολλοί και διάφοροι που καταχωνιάζουμε συλλήβδην στην ταμπέλα "σατανιστές" θα εφαρμόζουν σίγουρα και τέτοιες πρακτικές.

Εν τέλει δεν ξέρω τι να σου πω, δεν έχω αρκετά στοιχεία, ίσως να έχεις δίκιο και να είναι απλώς μια γενική εντύπωση που είχα και που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Θα πρέπει να το ψάξω κι άλλο όμως.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Ggentleman έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:
Ggentleman έγραψε:όλοι οι θρησκευόμενοι ανεξαιρέτως...
...θεωρούν αμαρτία τη συνουσία σε "ιερό" χώρο? Είσαι σίγουρος? Νομίζω ότι υπάρχουν θρησκεύματα που το θεωρούν ακριβώς το αντίθετο (δεν έχω κάτι υπ' όψη μου συγκεκριμένα τώρα, αλλά "ιερές συνουσίες" παίζουν σε κάποιες θρησκείες, όχι;).

Εκτός κι αν κάτι δεν κατάλαβα (το πιθανότερο).
καλησπέρα,
σε ποιά θρησκεία παίζει βρε αόρατη να τρέξω?
Το να θες να πηδήξεις σε ιερό χώρο όπου το σεξ απαγορεύεται το καταλαβαίνω, είναι σχετικά kinky.
Το να θες όμως, να το κάνεις σε ιερό χώρο όπου επιτρέπεται δεν το καταλαβαίνω καθόλου.
Εκτός βέβαια κι αν ελπίζεις να βρείς παρτενέρ(ς) εκεί οπότε πάω πάσο...
Ggentleman
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011 10:34
Όνομα Ιστότοπου: -forum.atheia.gr

AoratiMelani έγραψε:
Ggentleman έγραψε:σε ποιά θρησκεία παίζει βρε αόρατη να τρέξω?
Ομολογώ ότι, όπως είπα, δεν θυμάμαι απέξω πού ακριβώς παίζει. Βλέπω όμως στη γουικιπαίδεια εδώ κι εδώ κάμποσα ενδιαφέροντα πράγματα, λόγου χάρη τις ντεβαντάσι, στον ινδουισμό, οι οποίες εκτελούσαν χρέη "ιερής πόρνης" μέσα στο ναό (ορισμένες είχαν κι έναν πάτρονα, ο οποίος τις ξεπαρθένευε τελετουργικά, πάλι μέσα στο ναό). Και οι ιερόδουλες της αρχαιότητας, σε ορισμένους ναούς της Αφροδίτης, αυτό δεν έκαναν άλλωστε;
Βλέπω ότι και στους Ίνκας είχαν τέτοιες παραδόσεις, με τελετουργική σεξουαλική επαφή αριστοκρατών με έφηβους και έφηβες μέσα σε ναούς σε μέρες ιερών εορτών (αν και κυρίως ομοφυλοφιλικές απ' ό,τι βλέπω).
Επίσης στη λατρεία της Αστάρτης βλέπω ότι έπαιζε κάτι τέτοιο.

Από την άλλη, προς το τέλος του άρθρου βλέπω ότι κάποιοι επιστήμονες αμφισβητούν την ύπαρξη τέτοιων καταστάσεων και λένε ότι έχουμε παρεξηγήσει τις ιστορικές πηγές ή/και παρερμηνεύσει τα γεγονότα.

Επίσης θα πρέπει να παρατηρήσω ότι όλες οι παραπάνω σεξουαλικές σχέσεις δεν γίνονταν με σκοπό την γονιμοποίηση (παρά μόνο με την συμβολική έννοια).

Εκεί κατά το τέλος πάλι, λέει ότι υπήρξε κάποια σύγχρονη λατρεία της "μεγάλης θεάς" όπου έκαναν τελετουργικό σεξ στις εκκλησίες τους, και υποθέτω ότι δεν θα ήταν η μόνη τέτοια: πολλοί και διάφοροι που καταχωνιάζουμε συλλήβδην στην ταμπέλα "σατανιστές" θα εφαρμόζουν σίγουρα και τέτοιες πρακτικές.

Εν τέλει δεν ξέρω τι να σου πω, δεν έχω αρκετά στοιχεία, ίσως να έχεις δίκιο και να είναι απλώς μια γενική εντύπωση που είχα και που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Θα πρέπει να το ψάξω κι άλλο όμως.
αόρατη,
μολονότι δεν έχω κανέναν λόγο να αμφιβάλλω
για τα στοιχεία που παρέθεσες,
θα σου πρότεινα,
να εστιάσουμε την προσοχή μας στο περιβάλλον
πού γεννηθήκαμε και ζούμε,
στον χώρο γενικότερα που γαλουχηθήκαμε
και αποκτήσαμε τις κοινές πολιτιστικές εμπειρίες μας,
και να μου επιτρέψεις να ξανά εικάσω,
πιστεύεις πραγματικά ότι θα βρεθεί Κάποιος πού θα επιθυμούσε
να συνευρεθεί με την σύντροφο του,ας πούμε στην αγία τράπεζα,
προκειμένου να τύχει το έμβριο τους των επιρροών των υποτιθέμενων
άυλων δυνάμεων?
εγώ δεν το πιστεύω και νομίζω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου.
καλό βράδυ σου εύχομαι και σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
υστ,
ευχαριστώ άλλωστε και τους υπόλοιπους συγχρήστας για τον χρόνο
πού διαθετούν για τις απαντήσεις τους.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Και τέλος πάντων, για να ξαναγυρίσουμε στο αρχικό σου ερώτημα:

Το ερώτημα δεν έχει νόημα, διότι:

αυτοί που θεωρούν αμαρτία το σεξ σε ιερό χώρο (π.χ. χριστιανοί),

θεωρούν το σεξ γενικά αμαρτία, και όχι ιερό (το εντός γάμου σεξ - για γονιμοποίηση μόνο - καθαγιάζεται μέσω του γάμου, δεν θεωρείται ιερό αυτό καθαυτό)

επομένως δεν είναι παράξενο που το θεωρούν αμαρτία και στον ιερό χώρο (πολύ περισσότερο παρά οπουδήποτε αλλού, φυσικά).


Αν μου βρεις κάποιους που θεωρούν το σεξ για αναπαραγωγή ιερότατο,

και παρ' όλα αυτά το θεωρούν αμαρτία σε ιερό χώρο,

ε τότε συζητάμε το ερώτημά σου, διότι τότε θα έχει νόημα.


Υπό τις παρούσες συνθήκες όμως,

και αν είναι να μιλήσουμε για τα "καθ' ημάς", δηλαδή για τους κοντινούς μας θρήσκους, δηλαδή για χριστιανούς (άντε και μουσουλμάνους ή εβραίους),

τότε το ερώτημα που πρέπει να τεθεί είναι:

Γιατί το σεξ θεωρείται αμαρτία;
(γενικώς, και όχι μόνο σε ιερό χώρο)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Ggentleman
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011 10:34
Όνομα Ιστότοπου: -forum.atheia.gr

vesid έγραψε:
Ggentleman έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:
Ggentleman έγραψε:όλοι οι θρησκευόμενοι ανεξαιρέτως...
...θεωρούν αμαρτία τη συνουσία σε "ιερό" χώρο? Είσαι σίγουρος? Νομίζω ότι υπάρχουν θρησκεύματα που το θεωρούν ακριβώς το αντίθετο (δεν έχω κάτι υπ' όψη μου συγκεκριμένα τώρα, αλλά "ιερές συνουσίες" παίζουν σε κάποιες θρησκείες, όχι;).

Εκτός κι αν κάτι δεν κατάλαβα (το πιθανότερο).
καλησπέρα,
σε ποιά θρησκεία παίζει βρε αόρατη να τρέξω?
Το να θες να πηδήξεις σε ιερό χώρο όπου το σεξ απαγορεύεται το καταλαβαίνω, είναι σχετικά kinky.
Το να θες όμως, να το κάνεις σε ιερό χώρο όπου επιτρέπεται δεν το καταλαβαίνω καθόλου.
Εκτός βέβαια κι αν ελπίζεις να βρείς παρτενέρ(ς) εκεί οπότε πάω πάσο...
εάν η γλαφυρότητα του
<σε ποιά θρησκεία παίζει βρε αόρατη να τρέξω?>
δεν κατανοείται...............δεν μπορώ να κάνω τίποτε.........άν..... καί πολλές φορές
προκειμένου να απαντήσει κανείς αναλόγως,είναι προτιμότερο να κρατήσει
την κοινωνικότητά του.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Βλέπετε και semenophagia... :twisted: :mrgreen: :shifty:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Ggentleman έγραψε:εάν η γλαφυρότητα του
<σε ποιά θρησκεία παίζει βρε αόρατη να τρέξω?>
δεν κατανοείται...............δεν μπορώ να κάνω τίποτε.........άν..... καί πολλές φορές
προκειμένου να απαντήσει κανείς αναλόγως,είναι προτιμότερο να κρατήσει
την κοινωνικότητά του.
Ω! τι gentle man!
Sorry ρε συ Ggentleman, χιούμορ έκανα (ή τουλάχιστον προσπάθησα)...
Ggentleman
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011 10:34
Όνομα Ιστότοπου: -forum.atheia.gr

προς vesid
καρφώθηκες βρε αόρατη,

ξέρεις.......ο έλληνας με ορισμένες εξαιρέσεις βεβαίως βεβαίως ,
δεν είχε ποτέ χιούμορ,
καί ποτέ δεν θα αποκτήσει λόγω,Μentalitaet,
ο έλληνας έχει πλάκα καί μόνον πλάκα.
το να αποκτήσεις την αίσθηση τού χιούμορ
δεν είναι λίγο πράγμα.............
μεταξύ μας......χρειάζεται.....πως να στο πω,
αλλαγή συνειδητότητας αντερστανντ μι?
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

απορω τοσοι ανθρωποι γιατι ασχολειστε ακομα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:απορω τοσοι ανθρωποι γιατι ασχολειστε ακομα.
Spoiler: Εμφάνιση
...εγώ παρακολουθώ το νήμα γιατί μ'αρέσει το θέμα του σεξ.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
kapages έγραψε:απορω τοσοι ανθρωποι γιατι ασχολειστε ακομα.
Spoiler: Εμφάνιση
...εγώ παρακολουθώ το νήμα γιατί μ'αρέσει το θέμα του σεξ.
Εγώ, πάλι...
Εγώ, πάλι, επειδή προσβλέπω στο ότι θα μαθευτεί ότι κάποιοι Χριστιανοί «λαμβάνουν Τη Θεία Μετάληψη» μοιράζοντας το σπέρμα τους! :twisted:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αντε να γινω ξανα κακος

το σεξ μπορει να μην ειναι αμαρτια για πολλες πλεον γυναικες

αλλα αυτο δε σημαινει οτι κανουν και ολας σεξ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Γεια σου, ρε Αρίστο! :idea: Αυτό είναι, να θέλουν ν' αμαρτήσουν :drool: και να μην μπορούν. Δεν υπάρχει, τελικά, θεός (ούτε καν διάβολος, εν προκειμένω). 8-) :happy-smileygiantred:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δε ξερω τι λες ακριβως τασο καλε μου αλλα

στο θεμα μας μιας και ειναι το σεξ ομως αφου δεν υπαρχει καπου ασ το πουμε σε αυτο το θεμα

ναι πολλες γυναικες γενικα δεν κανουν σεξ οποτε ασ αφησουν τα οσα λενε για αλλες που δε κανουν επειδη τα θεωρουν αμαρτια

ε κατι θα ξερω και εγω :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Ggentleman έγραψε:
3.ποιός ο αποτρεπτικός παράγων,
να μην γονιμοποιεί ο άνθρωπος συνειδητά τον απόγονο του,
εντός του ιερού τούτου χώρου,
προκειμένου να τύχει άμεσα της επιρροής των θείων άυλων δυνάμεων,
και να θεωρεί σοβαρό αμάρτημα ακόμα και την σκέψη για κάτι τέτοιο?
[λογικό ερώτημα]
Η πρόθεση να προσβάλλεις με αυτόν τον τρόπο το χώρο που θεωρείται ιερόςενώ μπορούσες να πάς σε ένα άλλον χώρο. εκτός και αν το πάθος του έρωτα είναι τόσο δυνατό που όλα γίνονται αυθόρμητα και σε ανύποπτο χρόνο έστω και σε αυτούς τους χώρους μήν ξεχνάς πως ο ιησούς ευλόγησε τον γάμο και πως είπε στην σαμαρείτιδα να προσεύχεται σε όποιον χώρο όταν αυτήν τον ρώτησε σε ποιόν ναό να προσεύχεται η αγάπη είναι ανώτερη απο οποιοδήποτε ιερό αλλά όταν μέσω αυτής θέλεις να προσβάλλεις ιερούς χώρους για την διαστροφή σου και μόνο τότε απο γίνεται χειρότερη και απο την ύβρι.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ύβρη για τη ζωή και τον Άνθρωπο είναι ο χριστιανισμός και άλλες θρησκείες και διαστροφή να μην πιστεύεις στον Άνθρωπο και να πιστεύεις σε φαντάσματα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:Η πρόθεση να προσβάλλεις με αυτόν τον τρόπο το χώρο που θεωρείται ιερός
Μα βρε Θεόφιλε, το ερώτημα προϋποθέτει ότι θεωρείς ιερό τόσο το χώρο όσο και την πράξη. Αν θεωρείς την πράξη μιαρή, τότε προφανώς το ερώτημα δεν έχει νόημα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:Η πρόθεση να προσβάλλεις με αυτόν τον τρόπο το χώρο που θεωρείται ιερός
Μα βρε Θεόφιλε, το ερώτημα προϋποθέτει ότι θεωρείς ιερό τόσο το χώρο όσο και την πράξη. Αν θεωρείς την πράξη μιαρή, τότε προφανώς το ερώτημα δεν έχει νόημα.
Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, άλλο κάνω κάτι συνειδητά και οργανωμένα με σκοπό να μειώσω την έννοια του ιερού, και άλλο προέκυψε απο μόνο του χωρίς να το επιδιώκω. στην ινδία π.χ, αν πάς στους ναούς των θα δείς όλες τις ερωτικές στάσεις σε ανάγλυφα αγαλματίδια, όμως αν πάς να κρεμάσεις στο περίπτερο και σε κοινή θέα κάποιο πορνοπεριοδικό τότε κινδυνεύεις με λυντσάρισμα.
Ggentleman
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011 10:34
Όνομα Ιστότοπου: -forum.atheia.gr

Καλησπέρα σας,
προς Θεόφιλο,
λυπούμαι,
αλλά έχεις απορρίψει την κατανόησή σου,
έχεις ξεφορτωθεί για τα καλά,
το μηχανικό εγκεφαλικό σύστημα, το αναγκαίο,
για την κατανόηση ενός απλού κειμένου.
η κατανόηση είναι για σ ένα,ακατανόητη.

τα κείμενα μου είναι γραμμένα χωρίς ίχνος συναισθήματος,
ικανού να αλλιώσει τον λογικό τους ειρμό,
το στγκεκριμένο αναρτηθεί,
με σκοπό να δηλώσει την αμφισημία,
την διφορούμενη έννοια του ιερού,την αντίφαση,
χωρίς την πρόθεση να προσβάλλει Κάποιον.

καλησπέρα αόρατη,
ακριβώς όπως το περιέγραψες!!!
Απάντηση