Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ!!! (ΚΙ ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ)

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαβάστε αδέλφια και μάθετε την αλήθεια. (Εγώ βέβαια την είχα υποψιαστεί τη δουλειά, αλλά τώρα να είναι επίσημο, ήταν ένας από μας). Αλληλούια!
www.patris.gr/articles/200177
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι όχι απλά Έλληνας, αλλά και κρητικός στην καταγωγή.
Σαν κι εμένα!
Και τον λέγαν και Εμμανουήλ.
Σαν κι εμένα!
Κι ήταν και κούκλος!
Σαν κι εμένα!
Ρε λες;
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Χριστός ήταν όντως Έλληνας, αλλά οι πραγματικές αποδείξεις είναι ΑΛΛΕΣ :

1. Ως τα τριάντα του έμενε με τη μητέρα του.

2. Ακολούθησε το επάγγελμα του πατέρα του.

3. Πίστευε ότι η μητέρα του ήταν παρθένα.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Έτσι είναι άμα εσείς οι Κρητικοί αρχίσετε τις ρακές...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αμα δε κατεις την ρακι συντεκνε ιντα κανεις επαε?

καποτε στο λειοφωρειο ηταν 2 γεροι και λεγανε για τον χριστο και λεει ο ενας οτι ο χριστος πεθανε και αναστηθικε?
και τον λεει ο αλλος οχι αλλος ηταν αυτος που αναστηθικε 2 χριστοι λεει υπηρχανε

ο καθε ενας λεει πολλα οτι του ερθει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Η μητρική γλώσσα του Χριστού ήταν η ελληνική γλώσσα. Το αμερικανικό περιοδικό «Τάιμ» το είχε αποκαλύψει πολύ παλιά, όμως τα τεύχη εκείνα εξαφανιστήκανε μυστηριωδώς.
Επίσης κατα περίεργο τρόπο, η συγκεκριμένη αποκάλυψη διαγράφηκε απο τη μνήμη όσων την διάβασαν τότε, πλήν του συγγραφέα του άρθρου "Ο Χριστός ήταν Έλληνας - Η καταγωγή του, το όνομά του, ντοκουμέντα - Σταράτες κουβέντες".
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Μαρεσει οταν αυτο το θεμα βρισκεται πότε πανω πότε κατω απ΄τις μπουγατσες : brrr :
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ε όχι που θα μπει η μπουγάτσα στο ίδιο τσουβάλι. :naughty:

Ο Ιησούς ήτο Έλλην, νόμιζα ότι ήταν κοινή γνώση αυτή. Οι προφήτες του ήταν ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης. Τοιχογραφίες στα μοναστήρια του Άθω δε βλέπετε;
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Εντάξει, ήταν μισός Έλληνας μισός θεός, έτσι βγάζει περισσότερο νόημα.
Φίλιππος- από το φίλος
Από το ποιο;
Ήταν ψηλός, ξανθός, με γαλανά μάθια, με ίσα κλασσική μύτη, με λεπτά χαραχτηριστικά.
Άρα όσοι δεν είμαστε έτσι δεν είμαστε Έλληνες. Άντε να βρω τι είμαι τώρα...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η μητρική γλώσσα του Χριστού ήταν η ελληνική γλώσσα. Το αμερικανικό περιοδικό «Τάιμ» το είχε αποκαλύψει πολύ παλιά, όμως τα τεύχη εκείνα εξαφανιστήκανε μυστηριωδώς.
Ναι, πολύ παλιά, στην παλαιολιθική έκδοση (μη σας μπερδεύει το ότι ήταν προ χριστού, το Τάιμ ήταν ανέκαθεν προφητικό).
Λέγεται ότι τα τεύχη ανευρέθησαν εκ νέου, σε λίθινες πινακίδες εντός σπηλαίου, γραμμένες σε ακατανόητη γραφή.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Από απόκρυφο ευαγγέλιο που φυλάσσεται στα κελάρια του Βατικανού, δίπλα στο Σατό Λαφίτ του 1787 και τα κρασιά από την Κανά που περίσσεψαν (γιατί οι καλεσμένοι στο γάμο όταν άκουσαν ότι δεν είχε άλλο κρασί το έριξαν στα τσίπουρα, κι έτσι το θαύμα πήγε τζάμπα):

Εμέ υβρίζετε. Την Ελλάδα, όμως, μην την υβρίζετε. Κάποτε θα καταλήξει να χρωστάει παντού, θα επικρατήσει χάος, αλλά τότες θα ξεπετρώσει ο Παλαιολόγος, θα βάλει μπίρες στο φορητό ψυγείο και θα τηγανίσει κάτι ψάρια στην παραλία, και με τη μυρουδιά θα τα πάρω κι εγώ μυρουδιά και θα κατέβω με το Ζέπελιν και θα πολλαπλασιάσω τα ψάρια και τις μπίρες, και όλοι θα ευφρανθούσι και καθώς θα τσουγκρίζουσι θα λέγουσι "μαζί τα φάγαμε".
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Βλέπω (μετά λύπης μου) ότι το ρίξατε όλοι στην πλάκα, παρά το γεγονός ότι το άρθρο βασίζεται σε πολύ αξιόπιστες πηγές και στοιχεία. Ντροπή σας!
Εγώ κρατάω μόνο πως ο Τζίσας ήταν σύντεκνος, στο μυστικό δείπνο κέρασε ρακή (αντίθετα με τα ψεύδη περί κρασιού που κυκλοφόρησαν απ' τους ανθέλληνες αργότερα) και σύμφωνα με μία μελέτη από το πανεπιστήμιο του Νόρμπερλιτς (που δυστυχώς έχει χαθεί γιατί ο συντάκτης της την ξέχασε στην τουαλέτα μιας παμπ... του Νόρμπερλιτς) καταγόταν από τη Γεράπετρω (= Ιεράπετρα).
Πάλι όπως κι εγώ.
Πλέον είμαι σίγουρος. Είμαι Αυτός.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

arcadius έγραψε:Ο Χριστός ήταν όντως Έλληνας, αλλά οι πραγματικές αποδείξεις είναι ΑΛΛΕΣ :

1. Ως τα τριάντα του έμενε με τη μητέρα του.

2. Ακολούθησε το επάγγελμα του πατέρα του.

3. Πίστευε ότι η μητέρα του ήταν παρθένα.
4. Η μητέρα του πίστευε πως ήταν θεός

5. Το πίστευε και ο ίδιος πως ήταν θεός
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ηταν;
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

tyxkatmal έγραψε:ηταν;
ΠΙΣΤΕΥΕ πως ήταν
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
asdf
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011 16:48
Όνομα Ιστότοπου: -

H Πατρις ειναι μια τοπικη του Ηρακλειου. [ενημερωτικα κουτσομπολια]Το "περιεργο" ειναι οτι εχει σχεσεις (αρθρα, ιδιοκτητες, δημοσιογραφους) με το

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.cretalive.gr
που ειναι το πορταλ μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα στην κρητη. [/ενημερωτικά κουτσομπολιά]


Edit: Το link σε code.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Scifimom έγραψε:
tyxkatmal έγραψε:ηταν;
ΠΙΣΤΕΥΕ πως ήταν
Δεν νομίζω να πίστευε κάτι τέτοιο, γιατί για έναν εβραίο εκείνη την εποχή θεωρούνταν βλασφημία να λέει κανείς πως είναι ο θεός, όσο για το ''υιός'' μπορεί ο καθένας να το ερμηνεύσει μεταφορικά, επειδή ο θεός θεωρείται πατέρας όλων των ανθρώπων, υπάρχουν βέβαια οι θεολόγοι και οι πατέρες της εκκλησίας που το εξηγούν στην κυριολεξία, αλλά υπάρχουν και οι γνωστικοί μέσα απο τα απόκρυφα ευαγγέλια που το ερμηνεύουν μεταφορικά.
Όσο για την ελληνικότητα του κατι αναφέρει ο κέλσος στο έργο του ''ο αληθής λόγος'' για αποπλάνηση της μαρίας απο ρωμαίο στρατιώτη ονόματι πάνθηρα , αλλά ο κέλσος υπερασπιζόταν την εθνική θρησκεία, οπότε δεν μπορούμε να τον πάρουμε στα σοβαρά.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ας μην κάνουμε θεολογική συζήτηση πάνω σε ανέκδοτα...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
μα έτσι κι αλλιώς, κάθε θεολογική συζήτηση πάνω σε ανέκδοτα γίνεται...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ugh...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση