Σωστός ο Ντέμης!!

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν γνωρίζω αν είναι έγκυρο το παρακάτω άρθρο, αν είναι όμως έτσι δεν μπορώ να μη συγχαρώ (νοερά) τον μεγάλο Ντέμη που εκτός από σπουδαίος ποδοσφαιριστής (ίσως ο κορυφαίος έλληνας επιθετικός όλων των εποχών και σημειώνω εδώ ότι δεν είμαι ΑΕΚ αλλά Ολυμπιακός) είναι και πολύ εξηγημένος και ανοιχτομυαλός άνθρωπος.
http://apollonios.pblogs.gr/2011/08/xyp ... i-o-n.html
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Mπράβο, δεν περίμενα κάτι τέτοιο.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Εδώ για να μην παίρνουν τζάμπα επισκέψεις οι δωδεκαθεϊστές του ιστολόγιου στο οποίο οδηγεί ο παραπάνω σύνδεσμος:

ΠΗΓΗ...http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/85462

Δεν είναι η έλλειψη χρόνου ο λόγος που η Δέσποινα Βανδή δεν έχει αποφασίσει να βαφτίσει ακόμη το γιο της, παρότι έχει φτάσει στα 4 του χρόνια. Ο λόγος είναι, σύμφωνα με το yupi, πως έχουν αποφασίσει με τον σύζυγό της να αφήσουν τον μικρό να επιλέξει μόνος του τη θρησκεία του!

Αυτή την απάντηση είχε δώσει και στο "Βράδυ" του Πέτρου Κωστόπουλου, τον χειμώνα η γνωστή τραγουδίστρια, οι περισσότεροι όμως τότε είχε θεωρήσει πως αστειεύεται.

Λέγεται μάλιστα πως ο Ντέμης Νικολαξδης δηλώνει άθεος, γεγονός που δικαιολογεί τις συνεχείς αναβολές της βάφτισης του γιου τους!

Πάντως και με θρησκευτικό γάμο είχε παντρευτεί το ζευγάρι και την κόρη τους Μελίνα είχαν βαπτίσει, οπότε πρόκειται προφανώς για αλλαγή στις πεποιθήσεις του ζευγαριού των τελευταίων ετών.

---

Κουτσομπολιό άνευ ουσίας κατά τη γνώμη μου.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Gosh,τι blog είναι αυτό :?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Εδώ για να μην παίρνουν τζάμπα επισκέψεις οι δωδεκαθεϊστές του ιστολόγιου στο οποίο οδηγεί ο παραπάνω σύνδεσμος:

ΠΗΓΗ...http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/85462

Δεν είναι η έλλειψη χρόνου ο λόγος που η Δέσποινα Βανδή δεν έχει αποφασίσει να βαφτίσει ακόμη το γιο της, παρότι έχει φτάσει στα 4 του χρόνια. Ο λόγος είναι, σύμφωνα με το yupi, πως έχουν αποφασίσει με τον σύζυγό της να αφήσουν τον μικρό να επιλέξει μόνος του τη θρησκεία του!

Αυτή την απάντηση είχε δώσει και στο "Βράδυ" του Πέτρου Κωστόπουλου, τον χειμώνα η γνωστή τραγουδίστρια, οι περισσότεροι όμως τότε είχε θεωρήσει πως αστειεύεται.

Λέγεται μάλιστα πως ο Ντέμης Νικολαξδης δηλώνει άθεος, γεγονός που δικαιολογεί τις συνεχείς αναβολές της βάφτισης του γιου τους!

Πάντως και με θρησκευτικό γάμο είχε παντρευτεί το ζευγάρι και την κόρη τους Μελίνα είχαν βαπτίσει, οπότε πρόκειται προφανώς για αλλαγή στις πεποιθήσεις του ζευγαριού των τελευταίων ετών.

---

Κουτσομπολιό άνευ ουσίας κατά τη γνώμη μου.
Φίλε Ευθύμη θα διαφωνήσω μαζί σου.Θεωρώ ότι αν ισχύει τελικά το ότι ένα τόσο επώνυμο ζευγάρι (που μας αρέσει δε μας αρέσει έχουν πολλούς θαυμαστές -κυρίως η Βανδή καθώς ο Ντέμης είναι πλέον βετεράνος- στη ελληνική νεολαία) δεν βαπτίζει το παιδί του λόγω πεποιθήσεων είναι ένα καλό και ελπιδοφόρο νέο προσωπικά για μένα τουλάχιστον, που αν και άθεος δύσκολα θα μπορούσα να αποφύγω τη διαδικάσία βάπτισης του παιδιού μου (αν αποκτήσω παιδί γιατί για την ώρα δεν έχω αυτό το θέμα) λόγω της πίεσης που θα μου ασκούσε το κοινωνικό μου περιβάλλον.Εσύ αλήθεια ξέρεις πολλούς άθεους να είχαν την τόλμη να κάνουν αυτό που έκανε ο Ντέμης?Δεν ξέρω αν έχεις παιδί και αν το βάπτισες αλλά ακόμη και αν δεν το βάπτισες ελάχιστοι ασχολήθηκαν με αυτό (μόνο οι άνθρωποι στο στενό σας περιβάλλον) ενώ το θέμα με τον Ντέμη και τη Βανδή λόγω της επωνυμίας τους είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να γνωρίσει και το ευρύ κοινό στη χώρα μας αυτή τη αντίληψη και τη δυνατότητα που υπάρχει
Πες μου σε παρακαλώ αν διαφωνείς σε κάτι από αυτά που γράφω και που βλέπεις το κουτσομπολιό άνευ ουσίας.
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο ότι η πληροφορία δεν είναι σίγουρη και στο ότι, αν ισχύει όντως τελικά αυτή η πληροφορία, εύκολα μπορεί να παρουσιαστεί σαν ιδιοτροπία δύο πλουσίων.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

"δεν υπάρχει κακή διαφήμιση"....
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ξαφνικα εγινε ο ντεμης αθεος?

μπα η θρησκεια του ειναι το χρημα αυτο πιστευει αυτο προσκιναει και για αυτο οι φιλοι μου της οριτζιναλ τον κινηγανε με τα οσα τους εκανε

παντος η βανδη ειναι θεα :)

ολα τα αλλα ειναι καθαρα προσοπικα τους και επιλογη τους
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:"δεν υπάρχει κακή διαφήμιση"....
Δε νομίζω ότι η αθεΐα εμπίπτει σε αυτό το ρητό. Το θέμα είναι να βλέπει ο κόσμος ότι είναι μια επιλογή που μπορεί να κάνει ο καθένας, όχι μερικοί πλούσιοι "μέσα στο γυάλινο πύργο τους".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Δε νομίζω ότι η αθεΐα εμπίπτει σε αυτό το ρητό. Το θέμα είναι να βλέπει ο κόσμος ότι είναι μια επιλογή που μπορεί να κάνει ο καθένας, όχι μερικοί πλούσιοι "μέσα στο γυάλινο πύργο τους".
Το θέμα είναι να ακούει ο κόσμος ότι το κάνουν κιάλλοι.
Off Topic
Μη σου πώ ότι όταν γίνουμε σύλλογος πρέπει να τους κάνουμε επίτιμα μέλη :P
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Είναι ξεκάθαρο πως υπάρχει τάση οι σελέμπριτιζ να επηρεάζουν τον κόσμο. Η Μαντόνα και η Lady Gaga έχουν κάνει τεράστιο καλό στους gay.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου δεν ισχύει ακόμα αυτό σε τόσο μεγάλη έκταση. Προς τα εκεί οδεύουμε, δε λέω.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρωτιέμαι γιατί δεν τους περίλαβαν ακόμα οι espresso, οι αυριανές τα βοθρομπλογκ και άλλες δυνάμεις του έθνους και του ελληνοχριστιανισμού.

Γενικά δεν νομίζω ότι μπορεί να έχει πάντως και μεγάλη επιρροή. Η αναφορά όντως σαν να πρόκειται εκκεντρικότητα πλουσίων το αντιμετωπίζει. Πλάι στην είδηση ότι ο Zuckerberg του facebook άρχισε να σφάζει ο ίδιος τα ζώα από τα οποία προέρχονται οι μπριζόλες του, ένα πράγμα.

Περισσότερη επιρροή μπορεί να έχει η γνώμη και η επιλογή ενός συγγραφέα, ενός πολιτικού, ακόμα κι ενός ηθοποιού στο θέμα. Αυτοί που έχουν ποδοσφαιριστές και τραγουδίστριες για... πρότυπα, δεν είναι ακριβώς τα άτομα που θα αλλάξουν γνώμη περί θρησκείας γιατί πείστηκαν από ένα επιχείρημα ή κάποιο παράδειγμα. Ίσα ίσα, είναι το είδος ατόμου που μπορεί κάλλιστα να εξακολουθήσει να θαυμάζει τον ποδοσφαιριστή και την τραγουδίστρια ασχέτως της στάσης τους απέναντι στην θρησκεία, ενώ θα σταματήσει να μιλιέται με την φίλη του/της αν ακούσει το ίδιο πράγμα από εκεί.

Συγγνώμη κιόλας για το υπεροπτικό σχόλιο, αλλά νομίζω όλοι ξέρουμε καλά ότι έτσι είναι.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τον ντεμη οι περισσοτεροι δεν τον πανε οτι και αν ειναι και αν φαει και τον πολεμο της εκκλησιας αφου και καλα θα τον τιμησετε σαν και καλα αθεο τοτε ειναι που θα χασει και τους τελευταιους φαν του
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

aristotelis_1 έγραψε:τον ντεμη οι περισσοτεροι δεν τον πανε οτι και αν ειναι και αν φαει και τον πολεμο της εκκλησιας αφου και καλα θα τον τιμησετε σαν και καλα αθεο τοτε ειναι που θα χασει και τους τελευταιους φαν του
Ποιον πόλεμο μωρέ από την εκκλησία..; Νομίζεις ότι θα βγει ο Άνθιμος και θα κάνει τί στον Ντέμη; Τα @@ θα του κλ@σει.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τωρα παλι να αυτοχαρακτηριζεσαι ως περισσοτερο Ελληνας σε σχεση με τους υπολοιπους μονο και μονο επειδη πιστευεις στο δωδεκαθεο λογω καθαρα της πατρωας πιστης της αρχαιας Ελλαδας δεν ειναι οτι το πιο φυσιολογικο.Το χειροτερο ειναι οτι ολοι αυτοι οι "προγονολατρες" δεν προβαλλουν ουτε στο κατ' ελαχιστον την αρχαια ελληνικη γραμματεια και τον πλουτο της γνωσης που κρυβεται μεσα της.
Επινοουν οι απατεωνες φανταστικα επιτευγματα αποκρυφης δηθεν τεχνολογιας που μονο αυτοι γνωριζουν,λατρευουν την αρχαια Σπαρτη μονο και μονο λογω των θερμοπυλων αγνοωντας ολη την υπολοιπη της πορεια και ειναι απλοι μυθομανεις,τυπολατρες που τρεφομενοι απο την αμαθεια του κοσμου ενισχυουν το φανατισμο του θεωρωντας ετσι οτι γινεται καποιος καλυτερος Ελληνας.
Και ο χειροτερος εχθρος των αμαθων λαοπλανων ειναι η φιλοσοφια,που ολοι οι αγραμματοι ουτε θελουν να ακουσουν για αυτην και σε τελικη αναλυση για ολους τους απατεωνες απλα αρκουν οι μυθοπλασιες.
Ο Μελητος,ο Ανυτος και ο Λυκων ειναι εδω υπερασπιζομενοι τα "πατρωα".
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση