θα θέλατε να υπάρχει Θεός?

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.

θέλετε να υπάρχει Θεός? Στην απίθανη περίπτωση που υπάρχει, φοβάστε μην σας στείλει στην κόλαση?

Θέλω να υπάρχει Θεός. Το αν υπάρχει ή όχι είναι τελείως άλλο θέμα.
14
20%
Δεν θέλω να υπάρχει Θεός. Συναισθηματικά μου είναι ενοχλητική η υπόθεση.
17
24%
Συναισθηματικά μου είναι παντελώς αδιάφορο το αν υπάρχει ή όχι Θεός.
17
24%
Θεωρώ ότι αν τυχόν υπάρχει Θεός, δεν θα αξιολογήσει αρνητικά την μη πίστη μου σε αυτόν. Τα περί κόλασης είναι μπούρδες, που αντιτίθενται στην έννοια της Θεότητας.
9
13%
Θεωρώ ότι αν υπάρχει Θεός θα αξιολογήσει θετικά ότι προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ, χωρίς να ελπίζω σε κάποια ανταμοιβή.
8
11%
Έτσι και υπάρχει Θεός την έχω βάψει.
6
8%
 
Σύνολο ψήφων: 71
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αν και η ιδέα ενός υπερφυσικού όντος που πηδά τη φυσική τάξη όποτε του καπνίσει (λέγε με θαύμα) μου χαλάει το φεγκ σουι, μια εκδοχή θεού που θα έψηνε αιώνια σε καζάνια τους αναρίθμητους εγωίσταρους κάφρους που έχω συναντήσει, μου φαίνεται ιδιαίτερα ελκυστική.

Σε άλλους μπορεί να αρέσει ένας θεός που θα επιβάλλει ότι φαντασιώνονται (πχ παρτούζες :) ).
Δεν είναι μόνο οτι θα θέλαμε να υπάρχει αλλά τι θα θέλαμε να κάνει...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:δεν μπορείς παρά να αντιληφθείς το ώφελος που υπόσχεται η κατάσταση. ''Θα ήθελες να μην πεθαίνουν οι άνθρωποι από αρρώστειες και να είναι ευτυχισμένοι;''. Η απάντηση είναι, ναι. Το ξέρω ότι αυτό δεν πρόκειται ποτέ να γίνει, αλλά δεν είμαι χαζός να μην καταλάβω ότι κάτι τέτοιο είναι καλό.
Επιπόλαια μπορει να το σκεφτο-απαντησες, αλλά δεν εισαι χαζος.

Η απάντηση είναι όχι. Αν δεν πεθαιναμε θα κατερρε η πυραμιδα της ζωης στον πλανητη. Θα επρεπε και να μην γεννιομασταν. Μπορουμε να μην αρρωσταινουμε, και να μην γερναμε. Ευγονικη προγεννητικά και πλαφον Ευθανασιας στα 50. Δεν ειναι ομως και πολυ ανθρώπινο και δεν προαγει την ευτυχια.

Από την αλλη θα ηθελα να ειναι οι ανθρωποι ευτυχισμενοι ΑΚΟΜΑ και ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ αρρωστοι, ακομα ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ, γιατί ξέρω ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ. Ειναι ΜΕΣΑ στις υπαρχουσες δυνατότητές μας.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

mirage έγραψε:Η ερώτηση είναι αν θα ήθελα να υπάρχει θεός
Η απάντησή μου είναι ότι αν ήθελα να υπάρχει θα πίστευα ότι υπάρχει, όχι ότι θα υπήρχε επειδή το θέλω εγώ.
Εγώ το ξέρω οτι δεν θα υπήρχε επειδή θα το ήθελες εσυ, εσύ όμως δεν θα το ήξερες (θα πίστευες οτι υπάρχει). Και η ερώτησή μου είναι η εξής:
πώς είσαι σίγουρη οτι αν ξαφνικά σου δημιουργηθεί η επιθυμία να υπάρχει θεός, θα αποφασίσεις οτι υπάρχει;

mirage έγραψε:
mirage έγραψε:Η άποψή μου είναι ότι όλοι οι πιστοί, ακόμα και οι πιο φανατικοί (χριστιανο)ταλιμπάν (ή ιδίως αυτοί) πιστεύουν στον δικό τους θεό, ακόμα κι αν επαναλαμβάνουν όσα άκουσαν από τον παπά, πρώτα τα περνάν από το δικό τους φίλτρο, κρατάν όσα βρίσκουν χρήσιμα και πετάν τα υπόλοιπα.
vesid έγραψε:Αυτό το πολύ πολύ να αποδεικνύει οτι οσοι πιστεύουν στον θεό οπωσδήποτε θέλουν και να υπάρχει, οχι το αντίστροφο...
Μα… αυτό ακριβώς λέω …
Εσύ λες οτι οσοι θέλουν να υπάρχει θεός, οπωσδήποτε πιστεύουν οτι υπάρχει,
ενώ απ το παράδειγμά σου βγαίνει το συμπέρασμα οτι οσοι πιστεύουν οτι ο θεός υπάρχει, οπωσδήποτε θέλουν να υπάρχει.
Off Topic
mirage έγραψε:Μήπως υπάρχει ένταση στην ατμόσφαιρα γιατί τελειώνει (ημερολογιακά) το καλοκαίρι;
Παρεξήγησες, λόγω επαγγέλματος (πυροσβέστης) δε μπορώ να πω οτι στεναχωριέμαι ιδιαίτερα γι αυτό, ίσως λίγη ένταση εξαιτίας της γενικης επιφυλακής που έχουμε απο χθες... :)
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Πάτροκλε, μπορεί να είσαι ευτυχισμένος με την ζωή σου και γενικά να μην ζητάς κάτι άλλο, αλλά μπροστά σε ένα τέτοιο υποθετικό ερώτημα, δεν μπορείς παρά να αντιληφθείς το ώφελος που υπόσχεται η κατάσταση. ''Θα ήθελες να μην πεθαίνουν οι άνθρωποι από αρρώστειες και να είναι ευτυχισμένοι;''. Η απάντηση είναι, ναι. Το ξέρω ότι αυτό δεν πρόκειται ποτέ να γίνει, αλλά δεν είμαι χαζός να μην καταλάβω ότι κάτι τέτοιο είναι καλό. Δεν σπαταλάω χρόνο για να σκέφτομαι ή να ελπίζω κάτι τέτοιο ή να αποπροσανατολίζομαι, αλλά τα σύκα είναι σύκα και η σκάφη, σκάφη.
:text-yeahthat:
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:
mirage έγραψε: Η ερώτηση είναι αν θα ήθελα να υπάρχει θεός
Η απάντησή μου είναι ότι αν ήθελα να υπάρχει θα πίστευα ότι υπάρχει, όχι ότι θα υπήρχε επειδή το θέλω εγώ.

προσθέτω,

Η θέληση για το ανεφάρμοστο προάγει την προσωπική δυστυχία μέσω αποπροσανατολισμού και απαξίωσης του εφαρμόσιμου.
Είναι προσωπικό ΛΑΘΟΣ στρατηγικής να ΘΕΛΕΙΣ αυτο που ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ
AoratiMelani έγραψε: Εδώ είναι που διαφέρουμε. Εγώ μπορώ να θέλω κάτι σαν τρελή, αλλά αυτό δεν αρκεί για να πιστέψω ότι αυτό το κάτι υπάρχει ή ισχύει ή είναι αληθινό. Γενικώς δεν "πιστεύω" πράγματα, αλλά τα "διαπιστώνω".
Για να φέρω ένα άλλο παράδειγμα
Θέλω έναν καλύτερο κόσμο, ας πούμε μία κοινωνία χωρίς ανισότητες, και κάνω ότι μπορώ προς αυτήν την κατεύθυνση.
Ξέρω ότι μία τέτοια κοινωνία είναι ανέφικτη, αν όμως δεν πιστέψω ότι τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν -έστω βήμα βήμα και σε βάθος χρόνου- μέχρι το ιδανικό, δεν έχω λόγο να την παλέψω.
Αυτό δεν είναι άλλωστε και το "επιχείρημα" που φέρνουν όσοι αδιαφορούν ή έχουν βολευτεί στην απραξία τους: "δεν θα αλλάξω εγώ τον κόσμο"
(από αυτό δεν συνεπάγεται ότι όσοι δεν πιστεύουν αδιαφορούν και κάθονται στα αβγά τους, αλλά ότι κάποιοι χρειάζεται να πιστέψουν για να ενεργοποιηθούν)
vesid έγραψε: Εγώ το ξέρω οτι δεν θα υπήρχε επειδή θα το ήθελες εσυ, εσύ όμως δεν θα το ήξερες (θα πίστευες οτι υπάρχει).

Νομίζω ότι στην πλειοψηφία των πιστών ισχύει αυτό που λες. Υπάρχουν όμως και κάποιοι που αυτοπαραμυθιάζονται: κάποτε μου είχε πει μία κοπέλα "ξέρω την θεωρία της εξέλιξης αλλά μου αρέσει καλύτερα να είμαστε (σσ καταγόμαστε) από τον αδάμ και τη εύα"
vesid έγραψε: Και η ερώτησή μου είναι η εξής:
πώς είσαι σίγουρη οτι αν ξαφνικά σου δημιουργηθεί η επιθυμία να υπάρχει θεός, θα αποφασίσεις οτι υπάρχει;
Σίγουρη δεν μπορώ να είμαι, αν όμως πάρω σαν παράδειγμα άθεους που ξαναπίστεψαν, στην πλειοψηφία τους, αν όχι όλοι, επικαλούνται προσωπική εμπειρία.
Υποθέτω λοιπόν ότι αν μου δημιουργηθεί τέτοια επιθυμία θα "δω" κάποιο θεϊκό σημάδι, πχ θα ονειρευτώ τον άγιο ονούφριο να μου προσφέρει κέικ και θα το ερμηνεύσω σαν θεϊκό σημάδι ότι αυτό που λείπει από την ζωή μου είναι η πνευματική τροφή.
Εάν δω σήμερα (που δεν έχω αυτήν τη επιθυμία) το ίδιο όνειρο θα το ερμηνεύσω με άλλον τρόπο: ότι πεινούσα και ότι ο γείτονας έβαλε στην διαπασών το κανάλι της εκκλησίας.
vesid έγραψε: Εσύ λες οτι οσοι θέλουν να υπάρχει θεός, οπωσδήποτε πιστεύουν οτι υπάρχει,
ενώ απ το παράδειγμά σου βγαίνει το συμπέρασμα οτι οσοι πιστεύουν οτι ο θεός υπάρχει, οπωσδήποτε θέλουν να υπάρχει.
Δεν καταλαβαίνω γιατί βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; Φταίει η διατύπωσή μου;
Παίρνω σαν δεδομένο ότι πιστοί πιστεύουν γιατί θέλουν να υπάρχει θεός, και συμπεραίνω ότι και εγώ θα έκανα το ίδιο. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι όλοι σκέφτονται και ενεργούν με τον ίδιο τρόπο που σκέφτομαι και ενεργώ εγώ.
Με άλλα λόγια, το παράδειγμα ήρθε να εξηγήσει την δική μου τοποθέτηση και όχι για να γενικεύσει την πρακτική του θέλω άρα πιστεύω
Βρήκα το ερώτημα πολύ ενδιαφέρον, πρώτον γιατί δεν είχα σκεφτεί ποτέ αν θα ήθελα να υπάρχει ή όχι θεός, οι εσωτερικές αναζητήσεις μου εξαντλούνταν στην ύπαρξή του, και
δεύτερον γιατί διάβασα πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις από άθεους που θα ήθελαν να υπήρχε, αλλά δεν μπορώ να ταυτιστώ με καμία από αυτές.
Και σε καμία περίπτωση δεν έχω σκοπό να κρίνω ή να αμφισβητήσω τους συνομιλητές μου και τις απόψεις τους.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

mirage έγραψε:Παίρνω σαν δεδομένο ότι πιστοί πιστεύουν γιατί θέλουν να υπάρχει θεός,..
ξέρεις, δεν είμαι διόλου σίγουρη γι' αυτό. Νομίζω ότι πρέπει να υπάρχουν αρκετοί που πιστεύουν απλώς επειδή πείσθηκαν γι' αυτό από το περιβάλλον τους, και ότι ίσως να προτιμούσαν να μην υπάρχει, αλλά έχουν πεισθεί σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορούν να αποβάλλουν αυτήν την πεποίθηση (ή ίσως και να μην τους έχει περάσει από το μυαλό - αναλόγως πού ζουν, τι προσλαμβάνουσες έχουν, τι διανοητικές ικανότητες κλπ.).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα μία τέτοια αντίδραση στην αρχική μου τοποθέτηση
Off Topic
(και όχι στο ότι αμφισβητώ την αθεΐα όσων απάντησαν θετικά στην ερώτηση, και ελπίζω ότι αυτό λύθηκε)
γιατί πραγματικά είναι ψιλοαυθαίρετο το συμπέρασμά μου.
Το βασίζω κυρίως σε συζητήσεις με πιστούς όλων των βαθμίδων, (εδώ υπάρχει κακή διατύπωση στο αρχικό ποστ) το "όλοι οι πιστοί" είναι καταχρηστικό, φυσικά υπάρχουν και αυτοί που ποτέ δεν μπήκαν στην διαδικασία να αναρωτηθούν, και φαντάζομαι υπάρχουν και πολλές άλλες περιπτώσεις. Δεν μπορούμε να βάλουμε όλους τους πιστούς στο ίδιο τσουβάλι.
Οπως είπα, βασίζομαι στην εμπειρία μου από συζητήσεις με πιστούς, και φυσικά οι συναναστροφές μου δεν αποτελούν αντιπροσωπευτικό δείγμα ώστε να μπορώ να υποστηρίξω τον ισχυρισμό μου, και βέβαια δεν είναι θέσφατο, είναι απλά η άποψή μου.
Αλλά έτσι δεν διαμορφώνουμε απόψεις; Μέσα από ερεθίσματα που παίρνουμε από τις συναναστροφές μας, την συζήτηση, τα διαβάσματα κλπ και περνώντας τις πληροφορίες που δεχόμαστε μέσα από το προσωπικό μας φίλτρο;
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

vesid έγραψε:
Rictor έγραψε:Πάτροκλε, μπορεί να είσαι ευτυχισμένος με την ζωή σου και γενικά να μην ζητάς κάτι άλλο, αλλά μπροστά σε ένα τέτοιο υποθετικό ερώτημα, δεν μπορείς παρά να αντιληφθείς το ώφελος που υπόσχεται η κατάσταση. ''Θα ήθελες να μην πεθαίνουν οι άνθρωποι από αρρώστειες και να είναι ευτυχισμένοι;''. Η απάντηση είναι, ναι. Το ξέρω ότι αυτό δεν πρόκειται ποτέ να γίνει, αλλά δεν είμαι χαζός να μην καταλάβω ότι κάτι τέτοιο είναι καλό. Δεν σπαταλάω χρόνο για να σκέφτομαι ή να ελπίζω κάτι τέτοιο ή να αποπροσανατολίζομαι, αλλά τα σύκα είναι σύκα και η σκάφη, σκάφη.
:text-yeahthat:
Eσύ είσαι πυροσβέστης, είπαμε..;
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Rictor έγραψε:Eσύ είσαι πυροσβέστης, είπαμε..;
Ναι γιατί; ( :think: σαν υποψιάζομαι που το πας...)
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
mirage έγραψε:Παίρνω σαν δεδομένο ότι πιστοί πιστεύουν γιατί θέλουν να υπάρχει θεός,..
ξέρεις, δεν είμαι διόλου σίγουρη γι' αυτό.
οποιος ταυτοποιειται με την Εγωική του Σκεψη-ΟΛΟΙ-αιχμαλωτίζουν την αυτοσυνειδητότητά τους στον εγωκεντρικο φόβο του αποχωρισμού. Οι "Πιστοι" Θελουν Σ Υ Ν Ε Χ Ε Ι Α οσο την θελουν και ΜΗ ΠΙΣΤΟΙ.

Ο φοβος, η ανασφάλεια σε κανουν να θελεις "θεο". Ειναι ενα ειδος παραλυτικής ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ.

Απελεύθερωμενη αυτοσυνειδητότητα, αφυπνισμενη στην ομονοια της υπαρξης Δεν Ξερει Για Τα Κατασκευασματα Σκεψης/συναισθηματος οπως θεός, Εγω, Θανατος. Οταν εισαι ΠΑΡΟΝ, δεν χρειαζεσαι και δεν ξερεις τιποτα αλλο.

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΘΕΟ ΥΠΟΨΙΑΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΙΖΑ ΤΗΣ ΑΘΕΙΑΣ ΣΑΣ
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:
vesid έγραψε:
Rictor έγραψε:Πάτροκλε, μπορεί να είσαι ευτυχισμένος με την ζωή σου και γενικά να μην ζητάς κάτι άλλο, αλλά μπροστά σε ένα τέτοιο υποθετικό ερώτημα, δεν μπορείς παρά να αντιληφθείς το ώφελος που υπόσχεται η κατάσταση. ''Θα ήθελες να μην πεθαίνουν οι άνθρωποι από αρρώστειες και να είναι ευτυχισμένοι;''. Η απάντηση είναι, ναι. Το ξέρω ότι αυτό δεν πρόκειται ποτέ να γίνει, αλλά δεν είμαι χαζός να μην καταλάβω ότι κάτι τέτοιο είναι καλό. Δεν σπαταλάω χρόνο για να σκέφτομαι ή να ελπίζω κάτι τέτοιο ή να αποπροσανατολίζομαι, αλλά τα σύκα είναι σύκα και η σκάφη, σκάφη.
:text-yeahthat:
εχει κυλλήσει το τοπι του συλλογισμου vesid, αν θες σήκωσέ το.

μπροστά σε ένα τέτοιο=ΑΝΕΦΑΡΜΟΣΤΟ υποθετικό ερώτημα
ΥΠΟΚΡΙΝΕΣΑΙ ΟΤΙ μπορείς να αντιληφθείς το ώφελος που υπόσχεται η ΑΔΟΚΙΜΗ κατάσταση.

Σπαταλάς χρόνο για να σκέφτεσαι οτι σε κανει να ΝΙΩΘΕΙΣ καλά ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΟΝΤΑΣ αγνωστες παραμετρους.
Τελικά ειναι ασυνδετος και αχρηστος συλλογισμος που ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΟΝΟ σε μια ασυνδετη και αχρηστη ανταποκρινομενη πραγματικότητα.

ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΣΑΣ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ?
Ή ειναι ακόμα μια πλάνη της λαίμαργης εγωπάθειας που μας μαστίζει?

μηλα και πορτοκάλια, συκα πλαστικα και σκαφη πλυσιματος που εχει ασβεστη για οικοδομη
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:εχει κυλλήσει το τοπι του συλλογισμου vesid, αν θες σήκωσέ το.
Πάτροκλε η αναζήτηση της ευτυχίας είναι ο στόχος κάθε ανθρώπινης ενέργειας (ακόμη και των ενεργειών που στο τέλος έχουν τα αντίθετα αποτελέσματα). Απ τη στιγμή που θα αποδεχθείς κάτι τέτοιο, καταλαβαίνεις οτι σε μια υποτιθέμενη προσφορά μιας ευτυχίας χωρίς τέλος δε μπορείς να πείς όχι.
Η αναγνώριση οτι αυτή η προσφορά δεν πρόκειται να σου γίνει ποτέ (τουλάχιστον ειλικρινά) δεν παίζει κανένα ρόλο. Στο τέλος, η αναζήτηση της ευτυχίας είναι αυτή η οποία είναι υπεύθυνη ακόμη και για την αντικειμενική σκέψη.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:η αναζήτηση της ευτυχίας είναι ο στόχος κάθε ανθρώπινης ενέργειας (ακόμη και των ενεργειών που στο τέλος έχουν τα αντίθετα αποτελέσματα).
Συμφωνώ αλλά δεν ειναι διατυπωμένο με σαφήνεια. Οι στοχοι των ανθρωπινων ενεργειων ειναι συνηθως προιοντα Εγωκεντρικων σκεψεων και συναισθηματων. Οσο πλησιαζεις την ευτυχια συνειδητοποιεις οτι δεν ειναι μια κατάκτηση, μια προσφορα, ενα φρουτο , κατι που αντικειμενοποιειται. Ο απωτερος σκοπος, η αφετηρια των πρωταρχικων κινήτρων ειναι η καθιερωση, η συμπτωση της υπαρξης μας σε μια ευτυχης κατάσταση σε καθε συνειδητη στιγμη. Αυτο το αχρονο της καθε συνειδητης στιγμης και του συνολου των συνειδητων στιγμων που θα χαρουμε, η Εγωικη σκεψη/συναισθημα το ανάγει, το οικοδομει στην εννοια του ΠΑΝΤΑ/χωρις τελος.
vesid έγραψε: Απ τη στιγμή που θα αποδεχθείς κάτι τέτοιο
το ποιό "κάτι τέτοιο" που αποδεχομαι εξαρχης καθαρίζει το τοπίο. Αφαιρω την αοριστια στην δικη μου πλοηγηση διοτι υπαρχει και ειναι αρκετη η μονη αοριστια που δεν μπορω να επηρρεασω, αυτη της πλευσης μου
vesid έγραψε: καταλαβαίνεις οτι σε μια υποτιθέμενη προσφορά μιας ευτυχίας χωρίς τέλος δε μπορείς να πείς όχι.
απυθμενο πηγαδι, αστειρευτη ροη, το κερας της αμαλθειας, ευτυχια χωρις τελος, ο θεος που θα..
εννοιες παγίδες

ειναι εννοιες που με positive feedback εγκαθιδρυουν μια απογοητευση για τους υπαρκτους πυθμενες, μια αποστροφη για το εφημερο καθε παροχης/φαινομενου/υπαρξης, μια αρνηση για το σιγουρότατο και αμετάκλητο τέλος, μια υποτιμηση του θνητου εαυτου μας.
Ηδη δυσκολη η κεντρικη εννοια/ενεργεια του Αποχωρισμου (σε πολλαπλα επιπεδα) θα επρεπε να την συνηθίζουμε, να την αποδεχτουμε, να την καλωσορίζουμε, ως αναπόσπαστο μερος της εμπειριας που στο σύνολό της υπόσχεται εφαρμοσιμη ευτυχια.
vesid έγραψε: Η αναγνώριση οτι αυτή η προσφορά δεν πρόκειται να σου γίνει ποτέ (τουλάχιστον ειλικρινά) δεν παίζει κανένα ρόλο.
η γειτονια των καταφρονεμενων, ακιρα κουροσαβα
http://www.imdb.com/title/tt0065649/
http://en.wikipedia.org/wiki/Dodes'ka-den
Off Topic
ελλειπέστατη και χαμερπής η αναφορά της ταινίας απο wiki επειδη ηταν εμπορικη αποτυχία. ενα παράδειγμα σοβαρης κατακρισης του wiki
καθως πεθαινει το παιδι του απο τροφικη δηλητηριαση, ο μπαμπας το παραμυθιαζει με περιγραφες για τραπεζια με φαγητα, ωραια μοντερνα σπιτια, κηπους αυλες και παιχνιδια, ενω βρισκονται ζουν τρεφονται (και τελικα πεθαινουν)μεσα στο ΧΥΤΑ της περιφερειας του τοκιο.
----------------------------------------
Εχεις δίκιο, έγκυρες προσφορες που υπάρχουν και η φαντασιωση τους καλυπτει ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ οπως οι οφθαλμαπατες στον ωκεανο ή στην ερημο. Ομως ειναι προσφορες φαγητου, νερου, κοινωνικοτητας, ανεμελειας και εχεις την έλλειψή τους. Το αοριστο της ΠΑΡΟΧΗΣ τους ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ στο παιχνιδι της φαντασιας οταν εχεις την πραγματικη αναγκη.

αντιθετως ειναι κατασκευασμενη και διαφθειρει Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ενος που θα παρέχει ΟΤΑΝ προκυψει, ενω δεν εχεις και πραγματικη αναγκη ΓΙΑ ΚΑΤΙ τωρα.

Καλυπτοντας (με την εννοια του θεου) μια κατασκευασμενη και ψευδης αναγκη, ΤΗΝ ΕΠΙΚΥΡΩΝΕΙΣ και φερνεις τους φοβους της στο συνειδησιακο σου προσκήνιο. Τελικα ειναι added weight
vesid έγραψε: η αναζήτηση της ευτυχίας είναι αυτή η οποία είναι υπεύθυνη ακόμη και για την αντικειμενική σκέψη.
Αλλά και κινητήρια υποσυνειδητα επισης. Υπαρχει μια προδιαγγεγραμμενη αληθεια στην κατασκευή μας. Αν οι συνειδητες σκεψεις και πραξεις σου αντιτιθονται σε βασικες παραμετρους υποσυνειδητης συναισθηματικης ανθρωποποιησης /βουλησης από την διαμάχη οι αντικειμενικες σου σκεψεις μπορουν να αποπροσανατολιστουν.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
vesid έγραψε:
Rictor έγραψε:Eσύ είσαι πυροσβέστης, είπαμε..;
Ναι γιατί; ( :think: σαν υποψιάζομαι που το πας...)
Εγώ πάλι όχι... θα με διαφωτίσει κανείς, ή γίνομαι αδιάκριτη;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε: Συμφωνώ αλλά δεν ειναι διατυπωμένο με σαφήνεια. Οι στοχοι των ανθρωπινων ενεργειων ειναι συνηθως προιοντα Εγωκεντρικων σκεψεων και συναισθηματων. Οσο πλησιαζεις την ευτυχια συνειδητοποιεις οτι δεν ειναι μια κατάκτηση, μια προσφορα, ενα φρουτο , κατι που αντικειμενοποιειται. Ο απωτερος σκοπος, η αφετηρια των πρωταρχικων κινήτρων ειναι η καθιερωση, η συμπτωση της υπαρξης μας σε μια ευτυχης κατάσταση σε καθε συνειδητη στιγμη. Αυτο το αχρονο της καθε συνειδητης στιγμης και του συνολου των συνειδητων στιγμων που θα χαρουμε, η Εγωικη σκεψη/συναισθημα το ανάγει, το οικοδομει στην εννοια του ΠΑΝΤΑ/χωρις τελος.
Αν μπορούσα να ορίσω κάπως την ευτυχία θα ήταν, κάθε συναισθηματική κατάσταση κατά την οποία το Εγώ δε κάνει τίποτα για να την αλλάξει. Αντίθετα αλλάζει πάντα απο άλλα αίτια (πχ ελάττωση εκκρισης των σχετικών ορμονών λόγω περάσματος χρόνου ή λόγω κάποιου εξωτερικού ερεθίσματος ή ακούσιας σκέψης κ.α.). Οπότε η απουσία αυτών των αιτίων ισούται με την χωρίς τέλος ευτυχία.

patroklos έγραψε:απυθμενο πηγαδι, αστειρευτη ροη, το κερας της αμαλθειας, ευτυχια χωρις τελος, ο θεος που θα..
εννοιες παγίδες

ειναι εννοιες που με positive feedback εγκαθιδρυουν μια απογοητευση για τους υπαρκτους πυθμενες, μια αποστροφη για το εφημερο καθε παροχης/φαινομενου/υπαρξης, μια αρνηση για το σιγουρότατο και αμετάκλητο τέλος, μια υποτιμηση του θνητου εαυτου μας.
Ηδη δυσκολη η κεντρικη εννοια/ενεργεια του Αποχωρισμου (σε πολλαπλα επιπεδα) θα επρεπε να την συνηθίζουμε, να την αποδεχτουμε, να την καλωσορίζουμε, ως αναπόσπαστο μερος της εμπειριας που στο σύνολό της υπόσχεται εφαρμοσιμη ευτυχια.
Σίγουρα η απογοήτευση για την υπαρκτή εφήμερη ευτυχία ακολουθεί τις σκέψεις για την ανύπαρκτη αιώνια. Αυτή η απογοήτευση όμως είναι απλά μια υπαρκτή εφήμερη δυστυχία, την οποία νιώθουμε σπάνια...

patroklos έγραψε:Υπαρχει μια προδιαγγεγραμμενη αληθεια στην κατασκευή μας. Αν οι συνειδητες σκεψεις και πραξεις σου αντιτιθονται σε βασικες παραμετρους υποσυνειδητης συναισθηματικης ανθρωποποιησης /βουλησης από την διαμάχη οι αντικειμενικες σου σκεψεις μπορουν να αποπροσανατολιστουν.
Συμφωνώ. Στο τέλος θα αποδεχτείς τις αντικειμενικές σκέψεις σου μόνο αν η ικανοποίηση η οποία προέρχεται απο την επίγνωση οτι είσαι αντικειμενικός στοχαστής (αντιλαμβάνεσαι την πραγματικότητα όπως είναι), είναι μεγαλύτερη απο την ενδεχόμενη απογοήτευση που τις συνοδεύει.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
AoratiMelani έγραψε:
vesid έγραψε:
Rictor έγραψε:Eσύ είσαι πυροσβέστης, είπαμε..;
Ναι γιατί; ( :think: σαν υποψιάζομαι που το πας...)
Εγώ πάλι όχι... θα με διαφωτίσει κανείς, ή γίνομαι αδιάκριτη;
Απ ότι κατάλαβα πρόκειται για αστείο του Rictor. Οτι και καλά ενδιαφέρεται για μένα επειδή συμφώνησα μ αυτά που έγραψε και επειδή του αρέσουν οι πυροσβέστες :lol:
xcommunistx
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 29 Σεπ 2010 19:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω πως κάθε άθεος ( όπως εγώ ) θέλει να υπάρχει θεός επειδή δεν είναι και μεγάλη ευχαρίστηση να ξέρεις ο,τι ο θάνατος σημαίνει τέλος από όλα... Άλλα είμαι αυστηρός άθεος και ο,τι και αν μου πούνε δεν μπορώ να τα πιστέψω! Άλλα και να υπήρχε νομίζω ο,τι θα πήγαινα παράδεισο επειδή ο θεός που δημιούργησε τον καθένα και αγαπά τον καθένα δεν χωράει σε μια μόνο θρησκεία άλλα σε όλες και θα έδεινε σημασία στο αν έκανα καλές πράξεις στη ζωή μου, όχι αν πίστευα... Είμαι άπιστος Θωμάς, όταν δω τον θεό θα το πιστέψω και αυτός θα με αφήσει στο Παράδεισο... Πάντως Ναι, θέλω να υπάρχει θεός άλλα είμαι σίγουρος ο,τι δεν υπάρχει...
Revolver
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 27 Αύγ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ'αρχήν καλησπέρα και καλώς σας βρήκα μιας και είναι το πρώτο post μου.

Στο θέμα τώρα, το ερώτημα είναι εντελώς χαζό κατά τη γνώμη μου γιατί υπάρχουν τρείς λογικές απαντήσεις στις δύο κατηγορίες ανθρώπων:

Α) Όσοι θέλουν να υπάρχει θεός:

1) Θέλουν έναν θεό σε διαφορετική μορφή από αυτόν που "υπάρχει" σήμερα, με την έννοια ότι θα λύσει όλα τα προβλήματα, θα είναι καλός μαζί μας, με τα ζώα , με τη φύση, με το σύμπαν κλπ κλπ.

2) Θέλουν να υπάρχει θεός με τη σημερινή του μορφή άρα είναι σαδιστές - μαζόχοι και πρέπει να πεθάνουν άμεσα. :D

3) Θέλουν να υπάρχει με διαφορετική μορφή και να είναι ακόμα χειρότερος απ'ότι είναι σήμερα, κάτι που απλώς ο εγκέφαλός μου δεν μπορεί να φανταστεί. Εκτός αν βιάζει γυναίκες στα καλά του καθουμένου, βιάζει άντρες, προκαλεί ξαφνικές αιμοροϊδες και καίει παιδάκια ζωντανά την ώρα που παίζουνε κυνηγητό.


Β) Όσοι δε θέλουν να υπάρχει θεός:

1) Είναι απογοητευμένοι με τα τωρινά του κατορθώματα. Λογικό.

2) Δε μπορούν να αλλάξουν κάτι και άρα πρέπει να του σπάσουν τη μούρη. Για να μη μπλέκουν σε καυγά, απλά τον διαγράφουν από το μυαλό τους. :D

3) Είναι οι ίδιοι θεοί και θα γαμήσουν όποιον μαλάκα πεί οτι είναι καλύτερος από αυτούς. ΕΙΔΙΚΑ αν δεν είναι Έλληνας! :obscene-birdiedoublered:



Προσωπικά θα ήθελα να υπάρχει ο θεός της Α περίπτωσης της υποκατηγορίας 1. Δηλαδή να υπήρχε ένας θεός ο οποίος θα ήταν παντοδύναμος, πανάγαθος κλπ κλπ. Επίσης θα ήθελα αυτός ο θεός να είμαι εγώ. Θα ήθελα να υπήρχε και μια αντίστοιχη τύπισσα (θεάρα) η οποία να είχε τις ίδιες απόψεις με μένα και να κάναμε sex για την αιωνιότητα. Με τη προϋπόθεση φυσικά πως σαν θεός ποτέ δε κουράζομαι, δε τελειώνω και κυρίως δεν κάνω παιδιά που θα μου πάρουν τη θέση μετά.

Τέλος αφού έχω εμπεριστατώσει την άποψή μου, θα ήθελα να αναλύσω τα κίνητρα που ωθούν κάποιον να δημιουργήσει ένα θέμα σαν αυτό σε φόρουμ Άθεων.

Α) Διότι έχει όντως ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, χωρίς καμία καταπιεσμένη επιθυμία, και θέλει να το συζητήσει με άλλους λογικούς ανθρώπους (A.K.A -> άθεοι). Ενδιαφέρον τύπος που θα ήθελα να κάνω συζήτηση μαζί του.

Β) Διότι έχει ένα ερώτημα που γνωρίζει πως φαίνεται ενδιαφέρον, αν και ουσιαστικά είναι κουτό, και θέλει απλά να τραβήξει τη προσοχή. Attention whore but that's ok.

Γ) Διότι, γνωρίζει πως το ερωτημά του, αν και κουτό, θα δημιουργήσει αμφιβολίες στον ερωτηθέντα και άρα αυτός θα βγεί μέσα από μια κουτή συζήτηση πως έχει δίκιο. Βασικό κόλπο η ευγενική απαξίωση των αρχών του συνομιλητή και η διακριτική συμφωνία σε ανούσιες λεπτομέρεις ούτως ώστε να περάσει αυτό που θέλει ο ρωτών.

Πολύ ευγενικά και διακριτικά λοιπόν,θα πραγματοποιήσω την επιθυμία του φίλτατου spam:
άν τυχόν αναφέρεσαι σε μένα, κάνε τον κόπο να προσέξεις καλύτερα ότι έχω γράψει.
Θέλουν να μην υπάρχει Θεός. Θέλουν η χριστιανική θρησκεία να αποδειχθεί λανθασμένη, Θέλουν οι απόψεις τους για την μη ύπαρξη, να είναι ορθές.
Προσοχή στο θέλουν.

Θέλουν
Θέλουν
Θέλουν
Το έχουν ανάγκη πολύ! ΤΟ ΖΗΤΆΝΕ ΣΟΥ ΛΕΩ! :laughing-rolling:
[...]θα σου άρεσε να είναι η σελήνη από εύγευστο τυρί?
Και το κάνω γιατί κάποιοι υποστηρίζουν ότι όσοι αρνούνται το ότι είναι από τυρί, το κάνουν γιατί δεν γουστάρουν το τυρί.
Κάτι που μου φαίνεται λάθος.
Όχι εγώ γουστάρω το τυρί, φέτα κυρίως, αλλα δε πιστεύω πως η Σελήνη είναι από φέτα! WTF! ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ Η ΣΕΛΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΦΕΤΑ!!! :o :D
Ε! μα σε αυτό αναφέρεται το νήμα.
Τι στο καλό μόνο εγώ συζητάω με ένθεους.
Όχι καλέ! Εσύ, ο George Carlin και ο Richard Dawkins! : brrr :
Κάτσε, αν έκανες μια υπόθεση εργασίας, για την ύπαρξη του Θεού, θα έχωνες την σεξουαλική πράξη σε συγκεκριμένη μέρα σαν εντολή ενός πάνσοφου όντως. Τώρα πλάκα κάνεις?
Καθόλου! :D
Για μένα Ευθήμη το δυσάρεστο είναι ότι αποδεικνύεται ότι οι πιστοί έχουν αρκετά δίκιο όταν ισχυρίζονται ότι οι ελεύθεροι πίστης, συναισθηματικά δεν θέλουν να υπάρχει Θεός.
Υπέθετα ότι θα είναι μια ελάχιστη μειοψηφία που έχει μια τέτοια συναισθηματική τοποθέτηση.
Μάλλον έκανα λάθος.
Καημένε μωρέ, έλα μετά από το σπίτι να σε κάνω να ξανανιώσεις! ;) 8-)
Στο μυαλό μου είχα την εντύπωση ότι η θέληση να μην υπάρχει Θεός είναι παρανόηση των ένθεων. Και ακόμα από μια δημοσκόπηση της πλάκας, [...], βλέπω ότι είχα άδικο.
Όντως. :obscene-birdiedoublered:
Η ιδέα του Θεού, μπορεί να διαφοροποιείται από θρησκεία σε θρησκεία, αλλά έχει μια γενική συλλογιστική από πίσω της. Πιθανόν γενετικής βάσης.
Πιθανόν... :laughing-rofl:
Ευθύμη
Καθόλου τολμηρό. Είναι η ευρύτερα αποδεκτή άποψη της κοινωνιοβιολογίας.
Άλλωστε από όσο ξέρω είναι και η μόνη που ταιριάζει σε κάθε άθεο, [...]τι άλλο θα μπορούσε να είναι?
Τίποτα. Η πίστη στο θεό ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΣΤΟ DNA ΜΑΣ ΣΟΥ ΛΈΩ! :laughing-rolling:
Η ιδέα του Θεού, μπορεί να διαφοροποιείται από θρησκεία σε θρησκεία, αλλά έχει μια γενική συλλογιστική από πίσω της. Πιθανόν γενετικής βάσης.
Μάλιστα τώρα θέλω να περάσω και κάποιον Θεό. Που ακριβώς έγραψα κάτι που δείχνει, ότι θέλω να περάσω ένα οποιοδήποτε Θεό?
ΑΘΩΟ μου παιδί! : brrr :
[...]μα για τόσο ηλίθιο με περνάς[...]
Ούτε κάν! :obscene-birdiedoublered:
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικα δεν προκειται για εναν θεο ο οποιος ανεχεται και συγχωρει τις ανθρωπινες ατελειες,αλλα για τους ανθρωπους οι οποιοι ανεχονται τις ιδιοτροπιες ενος ξεμωραμενου γεροξεκουτη θεου.Οποτε αποκλειστικα και μονο για το καλο της δικης του υποληψης ως θεου καλα θα εκανε να συνεχιζε να μην υπαρχει.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

να πω τη δική μου γνώμη. Ναι. Θα ήθελα. όχι ο θεός του χριστιανισμού/μουσουλμανισμού ή δεν ξέρω γω τι, αλλά ένας που σε προσέχει και σε αγαπά. Τι ποιό ςραίο από το να ξέρεις ότι όλα θα πάνε καλά ότι κάποιος σε προσέχει. Αλλά αν υπήρχε αυτός ο θεός ο κόσμος θα ήταν πολύ διαφορετικός
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Απάντηση