θα θέλατε να υπάρχει Θεός?

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.

θέλετε να υπάρχει Θεός? Στην απίθανη περίπτωση που υπάρχει, φοβάστε μην σας στείλει στην κόλαση?

Θέλω να υπάρχει Θεός. Το αν υπάρχει ή όχι είναι τελείως άλλο θέμα.
14
20%
Δεν θέλω να υπάρχει Θεός. Συναισθηματικά μου είναι ενοχλητική η υπόθεση.
17
24%
Συναισθηματικά μου είναι παντελώς αδιάφορο το αν υπάρχει ή όχι Θεός.
17
24%
Θεωρώ ότι αν τυχόν υπάρχει Θεός, δεν θα αξιολογήσει αρνητικά την μη πίστη μου σε αυτόν. Τα περί κόλασης είναι μπούρδες, που αντιτίθενται στην έννοια της Θεότητας.
9
13%
Θεωρώ ότι αν υπάρχει Θεός θα αξιολογήσει θετικά ότι προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ, χωρίς να ελπίζω σε κάποια ανταμοιβή.
8
11%
Έτσι και υπάρχει Θεός την έχω βάψει.
6
8%
 
Σύνολο ψήφων: 71
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

:facepalm:

αυτο που εχω να σας πω ειναι οτι χρειαζεστε εναν καλο απολογητη της θρησκειας, ωστε να εξελιξετε λιγο τα επιχειρηματα σας...επειδη εχετε δικιο και δεν πιστευετε στο Θεο (και εγω μαζι σας), δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχετε δικιο σε ολα τα θεολογικα επιχειρηματα που χρησιμοποιειτε εναντιον του Θεου. Και δεν ειναι απολογητης του Θεου, καποιος που σας το επισημαινει...

ουτε χρειαζετε να διαστρεβλωσετε αυτα που λεει ο συνομιλητης σας "η εννοια της αγαθοτητας", και να της δινετε απειρη ιδιοτητα (παναγαθος), γιατι αν αυριο ερθει καποιος που πιστευει σε εναν αγαθο και οχι σε εναν παναγαθο θεο, θα σας πιασει μαλακες.

ουτε χρειαζετε να χρησιμοποιειτε αξιωματα οπως
"ο παναγαθος θεος ειναι ασυμβατος με τη καταστροφη ενος και μονο οντος" ( δηλαδη η αγαθοτητα ειναι η ζωη αρα απειρη αγαθοτητα ειναι απειρη ζωη ή ζωη στο απειρο; Που ειναι γραμμενο αυτο; ισχυει η συνεπαγωγη της ανθρωπινης ηθικης στη θεικη ηθικη; το απειρο επιτρεπει τετοιες χρησεις;), ή
"Το "πάνσοφος" και το "πανάγαθος" δεν ταιριάζουν με την σημερινή κατάσταση του κόσμου μας. "
(γιατι; τεκμηριωση παρακαλω. Ξερετε εσεις τι ειναι πανσοφο ή παναγαθο για οτιδηποτε, ποσο μαλλον για ολοκληρο το κοσμο μας;).
"παντογνωστης ειναι αυτος που γνωριζει τα παντα" (γιατι; μπορει να ειναι αυτος που γνωριζει οσα του ειναι δυνατον να γνωρισει)

αν μολυνετε τη σκεψη σας με αξιωματα, ουσιαστικα γινεστε χειροτεροι απο την Εκκλησια και τους πιστους, γιατι εσεις θα επρεπε να ξερετε καλυτερα...
να σας το κανω λιγο πιο λιανα παιδακια;

τα χριστιανικα δογματα περι απειρου θεου ειναι οντως ασυμβατα με τα χριστιανικα δογματα περι ηθικης και σοφιας, οπως αυτα εκφραζονται απο τις επισημες και γνωστες χριστιανικες θρησκειες.
αυτο δεν σημαινει ομως οτι η εννοια του Θεου ειναι ασυμβατη με την ηθικη και τη σοφια.

υπενθυμιζω οτι το θεμα μας ειναι αν θα θελαμε να υπαρχει θεος, οχι πως ειναι ο θεος, ή αν υπαρχει θεος ή τα θεωρητικα προβληματα του εβραικου ή του απειρου θεου.
ο λογος που επελεξα να διατυπωσω την αποψη οτι αν παραλλαχθουν τα χριστιανικα δογματα, μπορουν να εχουν καλυτερη θεολογικη ευσταθεια, ειναι αμεσα συνυφασμενος με το θεμα μας, αλλα και τον θεο που θα ηθελα να υπαρχει.
δεν το εκανα για να στηριξω την χριστιανικη θρησκεια. το εκανα για να στηριξω λογικα την εννοια του θεου που θα ηθελα να υπαρχει.


Raspk, και μονο το γεγονος οτι τολμησες να αλλαξεις αυτο που ειπα "η εννοια της αγαθοτητας", και να του δωσεις μια απειρη ιδιοτητα (παναγαθος) ωστε να το ορισεις μετα οπως εσυ θες, σε καθιστα αναξιο συνομιλητη. Εγω δεν ειπα παναγαθος, γιατι εγω δεν ειμαι απολογητης του εβραικου παναγαθου θεου, ουτε εγω θα ηθελα εναν εβραικο θεο. το αντιλαμβανεσαι αυτο που σου λεω, ή θελεις αναλυτικοτερη επεξηγηση;

Δεν εχω καμια διαθεση να συνεχισω τη κουβεντα με ανθρωπους ακαταλληλους να εκτιμησουν, ποσο μαλλον να διεξαγουν, μια θεωρητικη και υποθετικη συζητηση...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Kapages,

έστω ότι παντογνώστης είναι υποθετικό ον που γνωρίζει όσα είναι δυνατόν να γνωρίσει.

Παντοδύναμος τι σημαίνει;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Μα βρε Kapages κάνεις 3 λάθη (σε σχέση μ’εμένα τουλάχιστον):

1ον. Δεν με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον πως δεν υπάρχει θεός, όμως όταν πιάνουμε τέτοια συζήτηση προφανώς και θα πω την γνώμη μου, γι’αυτό δεν κάνουμε την συζήτηση εξαρχής;

2ον, προσωπικά δεν θεώρησα πως κάποιος από εδώ είναι απολογητής του Θεού. Βασικά οι περισσότεροι δεν το θεώρησαν νομίζω και είναι απαράδεκτο το να γενικεύεις έτσι.

3ον, δεν έχει σημασία αν κάποιος έρθει και μας πει ότι πιστεύει σε έναν αγαθό θεό. Όλοι οι πιστοί πιστεύουν σε κάτι διαφορετικό, το θέμα είναι τι λέει το δόγμα τους από την στιγμή που θέλουν να ονομάζουν τους εαυτούς τους Χριστιανούς Ορθόδοξους. Το δόγμα μιλάει για πανάγαθο, πάνσοφο, παντοδύναμο. Τώρα το ότι ο καθένας πιστεύει τα δικά του απλά σημαίνει πως δεν ακολουθούν το δόγμα τους πιστά (αυτό το ξέραμε βέβαια) κι όχι ότι θα πρέπει εμείς κάθε φορά να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι ο θεός που έχει φτιάξει ο καθένας στο μυαλό του δεν γίνεται να υπάρχει.
τα χριστιανικα δογματα περι απειρου θεου ειναι οντως ασυμβατα με τα χριστιανικα δογματα περι ηθικης και σοφιας, οπως αυτα εκφραζονται απο τις επισημες και γνωστες χριστιανικες θρησκειες.
αυτο δεν σημαινει ομως οτι η εννοια του Θεου ειναι ασυμβατη με την ηθικη και τη σοφια.
Οκ, ξαναδιάβασε το ποστ μου τουλάχιστον. Μίλησα καθαρά για τον χριστιανικό θεό, όχι για έναν αόριστο θεό γενικότερα και γι’αυτό χρησιμοποίησα τα χριστιανικά αξιώματα.

Σε προηγούμενο ποστ μου αναφέρθηκα κι εγώ σε έναν άλλο, τελείως διαφορετικό και υποθετικό θεό όμως και αν πρόσεξες τον αντιμετώπισα διαφορετικά.

Βέβαια κι η ιδέα ενος υποθετικού, διαφορετικού θεού έχει προβλήματα. Για παράδειγμα, οι γνώσεις του και οι δυνάμεις του είναι περιορισμένες; Έχει δηλαδή αδυναμίες; Πως νοιώθει που στον κόσμο υπάρχει τόση μιζέρια; Τι μπορεί να κάνει για αυτό και τι σκοπεύει να κάνει για αυτό; (κι αυτά είναι ειλικρινείς ερωτήσεις κι όχι ειρωνικές ή τίποτα τέτοιο, οι μύγες να επιστραφούν πάραυτα παρακαλώ).
αυτο που εχω να σας πω ειναι οτι χρειαζεστε εναν καλο απολογητη της θρησκειας,
Κάτσε γιατί τώρα αντιφάσκεις λίγο. Ποιας θρησκείας ακριβώς; Γιατί όλες οι θρησκείες προσδίδουν πολύ συγκεκριμένες ιδιότητες στους θεούς τους σύμφωνα με τις οποίες είναι εύκολο να βρει κανείς αντιφάσεις σε αυτούς τους θεούς. Νόμιζα πως τόση ώρα μιλάς για έναν υποθετικό θεό που είναι έξω από θρησκείες.
Δεν εχω καμια διαθεση να συνεχισω τη κουβεντα με ανθρωπους ακαταλληλους να εκτιμησουν, ποσο μαλλον να διεξαγουν, μια θεωρητικη και υποθετικη συζητηση...
Καλά χαλάρωσε λιγάκι, πολύ αυστηρός είσαι. Παρεξηγήσεις γίνονται στην κουβέντα και όταν μιλάνε τόσα άτομα και οι μισοί αναφέρονται στον χριστιανικό θεό και οι άλλοι μισοί σε έναν άλλο θεό λογικό είναι να υπάρξουν παρανοήσεις.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Διευκρινηση: Αναφερομαι στον Raspk και την Darkchilde.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

θα θέλατε να υπάρχει Θεός?

Κατα την γνωμη μου μια ΠΟΛΥ πρωτοτυπη θεωρητικη και υποθετικη ερωτηση
για ενα forum αθειας

Μπραβο στον kapages για την εμπνευση :!:

Μηπως ομως του το βγαλαμε λιγο ξυνο? :oops:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Η έμπνευση ήταν του Skam. Και ξαναλέω ότι σε μια συζήτηση είναι λογικό να ξεφύγει λίγο το θέμα, να γίνουν παρανοήσεις κλπ, θέλω να ελπίζω πως δεν βγαίνει ξινό έτσι εύκολα το κάθε τι στον καθένα.

Kapages, sorry, μπερδεύτηκα γιατί έκανες quote και κάτι που έγραψα εγώ. Και πάλι βέβαια νομίζω πως γίνεται πολύ κακό για το τίποτα, αλλά anyway.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

skam είδα τις απαντήσεις σου, απλά δεν έχω κάτι καινούριο να προσθέσω.
Off Topic
Προτείνω να χαλαρώσουμε λίγο με την Darkchilde. Είναι εξαίρετο μέλος, συνεισφέρει στις συζητήσεις, έχει κάνει συντονίστρια εδώ και, όπως είναι απόλυτα λογικό και απαραίτητο θα έλεγα για να κρατήσει ένα επίπεδο ο χώρος συζήτησης, είναι καχύποπτη απέναντι σε "ψαγμένες" απόψεις που έμμεσα ή άμεσα πάνε να παρουσιάσουν την αθεΐα σα μια νέα θρησκεία, μόνο λίγο πιο απάνθρωπη γιατί είπαμε, οι άθεοι καίνε μωρά και τρώνε σπίτια γιατί δε φοβούνται τίποτα. Ουπς.... Δεν αναφέρομαι στο skam ειδικά, το θέτω γενικότερα το ζήτημα αν και, αν είναι να συζητηθεί, καλύτερα να γίνει αυτό στο "απόψεις μελών".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Μπραβο στον skam για την εμπνευση :!: :dance:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Spoiler: Εμφάνιση
είναι καχύποπτη απέναντι σε "ψαγμένες" απόψεις που έμμεσα ή άμεσα πάνε να παρουσιάσουν την αθεΐα σα μια νέα θρησκεία,
Με συγχωρείς, αλλά τίποτε στην ανάρτηση του Σκαμ δεν δικαιολογεί την καχυποψία, και τίποτε μα απολύτως τίποτε σε μια πολιτισμένη συζήτηση δεν δικαιολογεί ένα τέτοιο ξέσπασμα σαν αυτό της Darkchilde. Το γεγονός ότι την πονάει ο χαμός της αδελφής της και της θυμίζει την αδικία του κόσμου, δεν της δίνει το δικαίωμα να ξεσπάει πάνω στον Σκαμ, ακόμη κι αν εκείνος είχε επιχειρήσει να πείσει για την ύπαρξη θεού. Και το γεγονός ότι είναι παλιό μέλος του φόρουμ και πρώην συντονίστρια, για μένα σημαίνει ότι θα πρέπει να είναι διπλά συνεπής και διπλά ευγενική στα άλλα μέλη, σαν οικοδέσποινα.

Αφήνω που ο άνθρωπος κατά κανένα τρόπο δεν επιχείρησε καν να πείσει ότι υπάρχει θεός, απλά ξεκίνησε έναν θεωρητικό προβληματισμό γύρω από τη σχέση της επιθυμίας για ύπαρξη θεού με την πεποίθηση περί ύπαρξης ή μη θεού, αφού επεσήμανε (και πολύ σωστά) ότι τα δύο αυτά είναι διαφορετικά μεταξύ τους, και αναζήτησε την ενδεχόμενη σύνδεσή τους με αυτή τη δημοσκόπηση.

Απορώ πώς στην ευχή σας ήρθε η ιδέα ότι είναι απολογητής ο άνθρωπος. Και εσύ ακόμη Ευθύμη βάζεις το "ψαγμένο" μέσα σε εισαγωγικά. Εγώ προσωπικά βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέροντα τον προβληματισμό του Σκαμ, και η άποψή του ότι κατά πάσα πιθανότητα η αθεϊα δεν συνδέεται με την επιθυμία για μη ύπαρξη θεου (άποψη που τελικά μάλλον διαψεύδεται) είναι μια θεμιτή άποψη, είτε σας αρέσει είτε όχι, είτε συμφωνείτε είτε όχι. Και στην τελική, την κατέθεσε εδώ για κουβέντα, τι παραπάνω έπρεπε να κάνει δηλαδή?

Ειλικρινά λυπάμαι και εκπλήσσομαι που βλέπω τέτοια αντιμετώπιση. Αισθάνομαι και άσχημα, γιατί έχω την εντύπωση ότι ο Σκαμ ήρθε στο φόρουμ με αφορμή κάποιες αναρτήσεις δικές μου σε ένα άλλο φόρουμ όπου είναι συντονιστής, και νιώθω κάπως υπεύθυνη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Απάντησα εδώ: viewtopic.php?p=74901#p74901

Προσωπικά βλέπω μια επιθυμία για δικαιοσύνη και καταλογισμό ευθυνών, όχι επιθυμία ύπαρξης θεού και τέλος. Το συζήτησα, είδα τον αντίλογο με προσοχή, δεν έχω να πω κάτι άλλο προς το παρόν. Δεν αποκλείεται βέβαια η μεθεπόμενη δημοσίευση να είναι δική μου...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Κάποιοι θα ήθελαν να υπάρχει ένα μαγικό χέρι που να πραγματοποιεί τις επιθυμίες τους και να τους προστατεύει από τις κακοτοπιές. Κακά τα ψέμματα, ακόμη και οι πιο άπιστοι εδώ μέσα νομίζω ότι όταν βρεθούν στα χοντρά τα ζόρια δεν θα τους χαλούσε αν ξαφνικά κάποιος ή κάτι τους έβγαζε από τα σκατά έστω και με μαγικό τρόπο. Ίσως οι πιο ανεξάρτητοι από μας να δήλωναν μάλιστα (στον εαυτό τους κυρίως) ότι "οκ καλά θα ήταν αλλά μην αρχίσουμε και τις γονυκλισίες".

Κάποιοι πιστοί το έχουν τόσο ανάγκη αυτό που α) δεν τους χαλάει και να ανεβούνε και την ανηφόρα προς την παναγιά της Τήνου ως αντάλλαγμα (πράγμα που αναπόφευκτα σου γεννά κάποιους προβληματισμούς για το πως τον φαντάζονται αυτόν τον θεό τους) και β) το έχουν βρει έτοιμο στο θρησκευτικό πακέτο και έχουν πείσει τον εαυτό τους ότι όντως υπάρχει. Σε αυτό να προσθέσουμε και την εγγενή σε μεγάλο κομμάτι της ανθρώπινης αγέλης τάση να νοιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια κάτω από την σκέπη ενός πατριάρχη (pater familiae). Ο θεός είναι ένας pater familiae on steroids.

Ε νομίζω ότι οι περισσότεροι άθεοι δεν γουστάρουνε το α και το β και κάποιοι απορρίπτουν και το γ (κάποιοι το ψάχνουν αλλού).

Αλλά μη μου πείτε πως η εφηβική φαντασίωση της απόλυτης ασφάλειας και της πραγματοποίησης των επιθυμιών σας χωρίς ανταλλάγματα θα σας χάλαγε....Άλλο αν δεν μπορείτε να πείσετε τον εαυτό σας ότι κάτι τέτοιο θα ήταν δυνατό (και εγώ μαζί, να μην παρεξηγιόμαστε).

Τέλος επειδή ο skam ανάφερε την επιθυμία για υπέρβαση του θανάτου και πιθανή αθανασία της ψυχής ως πιθανό κίνητρο πίστης εγώ απλά να πω ότι αυτή η επιθυμία δεν συνδέεται απαραίτητα με την πίστην στην ύπαρξη θεού. Αν είναι να συζητήσουμε στη βάση των εν γνώση μας απραγματοποίητων επιθυμιών μας (which is cool μην με παρεξηγείτε) γιατί να μην πούμε απλά "θα ήθελα να έχω αθάνατη ψυχή" ή κάτι τέτοιο. Τον νταβατζή τι τον θέλουμε;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

οντως ειμαι πολυ αυστηρος Ιοκαστη, και προφανως δεν ειναι γενικα αναξιοι συνομιλητες τα παιδια. Αλιμονο, μακαρι να ειχαμε πολλους τετοιους.
Απλα τα πηρα στο κρανιο, γιατι οχι μονο παρεξηγησαν τα λογια μου (οκ, συμβαινει), αλλα προεβησαν και σε απαξιωτικους χαρακτηρισμους για τα λογια μου. Και αντε, για τη darkchilde, οκ, ας το δεχτω λογω προσωπικου θεματος. Αλλα μετα μπηκε σφηνα και ο ιπποτης της βασουλας και ξενερωσα τελειως.
Ξερετε κατι; δεν ειναι και οτι καλυτερο να καθεσαι να γραφεις ενα κειμενο με ολη σου την ορεξη και να εχεις καποιον να προσπαθει να σε ξεφτιλισει, ακομα και να εχει δικιο. Ποσο μαλλον οταν δεν εχει δικιο, ή εχει παρεξηγησει.
Δεν προαγει τη κουβεντα αυτο το πραγμα. Δεν προαγει κλιμα συζητησης. Γιατι να κατσω να ξαναγραψω τις αποψεις μου, αν ξερω οτι θα συγχυστω; Καλυτερα να παρατηρω, η να ακολουθω τη πεπατημενη ή την ευκολη και βαρετη ορισμενες φορες οδο.

τεσπα, προσυπογραφω αυτο που λεει ο Γιατρος στο τελος.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Κapages μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά και εσύ έχεις κάνει αυτά τα οποία κατηγορείς.

Λοιπόν. Θα ήθελα πάρα πολύ να υπάρχει θεός (όχι ο αβραμικός φυσικά). Αν ήταν παντοδύναμος, θα ήθελα να μην υπήρχε ποτέ η δυστυχία. Αν δεν ήταν παντοδύναμος, θα ήθελα να βοηθάει πάντα τους ανθρώπους όταν του το ζητάνε ή και από μόνος του. Θα ήθελα επίσης να υπάρχει αιώνια ζωή.

Ένας με ρώτησε:
-Θα σου άρεσε αν μάθαινες ότι ο θεός καταργεί την ελεύθερη βούληση του ανθρώπου και επεμβαίνει στη ζωή του βοηθώντας τον;
-Δεν φαντάζεσαι πόσο!
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Να πω κι εγώ ότι βρήκα ενδιαφέρον το ερώτημα, και να παραδεχτώ ότι με προβλημάτισε.
Κατέληξα στο ότι "Συναισθηματικά μου είναι παντελώς αδιάφορο το αν υπάρχει ή όχι Θεός."

Το σκεπτικό μου είναι ότι εάν ήθελα να υπάρχει θεός τότε θα πίστευα ότι υπάρχει.
Η άποψή μου είναι ότι όλοι οι πιστοί, ακόμα και οι πιο φανατικοί (χριστιανο)ταλιμπάν (ή ιδίως αυτοί) πιστεύουν στον δικό τους θεό, ακόμα κι αν επαναλαμβάνουν όσα άκουσαν από τον παπά, πρώτα τα περνάν από το δικό τους φίλτρο, κρατάν όσα βρίσκουν χρήσιμα και πετάν τα υπόλοιπα.

Στο δεύτερο ερώτημα δεν απάντησα, γιατί αν έφτιαχνα τον δικό μου θεό δεν θα ήταν τιμωρός, και τα περί παράδεισου και κόλασης δεν θα υπήρχαν.
(αν και μπήκα κι εγώ όπως ο arpcnet στο δίλημμα να ψηφίσω "Έτσι και υπάρχει Θεός την έχω βάψει" γιατί έχει πολύ πλάκα)
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

mirage έγραψε: Το σκεπτικό μου είναι ότι εάν ήθελα να υπάρχει θεός τότε θα πίστευα ότι υπάρχει.
Εννοείς οτι για εσένα κριτήριο για το αν υπάρχει κάτι, είναι το άν το θέλεις; Και αν δεν το θέλεις δεν υπάρχει; Ο κόσμος για σένα αποτελείται αποκλειστικά απο πράγματα που επιθυμείς;

Η μήπως εννοείς οτι όποιος δηλώνει οτι θέλει να υπάρχει θεός δεν υπάρχει περίπτωση να είναι άθεος; Τί ισχύει για όσους άθεους δήλωσαν οτι θέλουν να υπάρχει; Είναι άθεοι που τους αρέσει να ψεύδονται σε δημοσκοπήσεις ή μήπως είναι θεϊστικά trolls;
mirage έγραψε:Η άποψή μου είναι ότι όλοι οι πιστοί, ακόμα και οι πιο φανατικοί (χριστιανο)ταλιμπάν (ή ιδίως αυτοί) πιστεύουν στον δικό τους θεό, ακόμα κι αν επαναλαμβάνουν όσα άκουσαν από τον παπά, πρώτα τα περνάν από το δικό τους φίλτρο, κρατάν όσα βρίσκουν χρήσιμα και πετάν τα υπόλοιπα.
Αυτό το πολύ πολύ να αποδεικνύει οτι οσοι πιστεύουν στον θεό οπωσδήποτε θέλουν και να υπάρχει, οχι το αντίστροφο...
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Η ερώτηση είναι αν θα ήθελα να υπάρχει θεός
Η απάντησή μου είναι ότι αν ήθελα να υπάρχει θα πίστευα ότι υπάρχει, όχι ότι θα υπήρχε επειδή το θέλω εγώ.
Είναι προσωπική απάντηση, δεν κρίνω κανέναν άλλο.

Με την επόμενη παράγραφο εξηγώ το σκεπτικό μου
mirage έγραψε:Η άποψή μου είναι ότι όλοι οι πιστοί, ακόμα και οι πιο φανατικοί (χριστιανο)ταλιμπάν (ή ιδίως αυτοί) πιστεύουν στον δικό τους θεό, ακόμα κι αν επαναλαμβάνουν όσα άκουσαν από τον παπά, πρώτα τα περνάν από το δικό τους φίλτρο, κρατάν όσα βρίσκουν χρήσιμα και πετάν τα υπόλοιπα.
vesid έγραψε:Αυτό το πολύ πολύ να αποδεικνύει οτι οσοι πιστεύουν στον θεό οπωσδήποτε θέλουν και να υπάρχει, οχι το αντίστροφο...
Μα… αυτό ακριβώς λέω …
Off Topic
Μήπως υπάρχει ένταση στην ατμόσφαιρα γιατί τελειώνει (ημερολογιακά) το καλοκαίρι;
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

mirage έγραψε:Η ερώτηση είναι αν θα ήθελα να υπάρχει θεός
Η απάντησή μου είναι ότι αν ήθελα να υπάρχει θα πίστευα ότι υπάρχει, όχι ότι θα υπήρχε επειδή το θέλω εγώ.
προσθέτω,

Η θέληση για το ανεφάρμοστο προάγει την προσωπική δυστυχία μέσω αποπροσανατολισμού και απαξίωσης του εφαρμόσιμου.
Είναι προσωπικό ΛΑΘΟΣ στρατηγικής να ΘΕΛΕΙΣ αυτο που ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

Η θεληση για αθανασια ΠΡΟΑΓΕΙ τον φοβο του θανάτου ΕΝ ΖΩΗ. Δεν το καταλαβαίνετε?

Δεν επιθυμω την ΘΕΛΗΣΗ για θεο διότι ειναι ΑΠΟΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΙΚΗ συναισθηματικά.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρέ, όποιος θέλει "πατερούληδες" μετά τα 20 να θυμάται:

Όταν νικάς με βοήθεια από έναν δυνατότερο, αυτός θα καρπωθεί και τα επινίκια.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

mirage έγραψε:Η απάντησή μου είναι ότι αν ήθελα να υπάρχει θα πίστευα ότι υπάρχει, όχι ότι θα υπήρχε επειδή το θέλω εγώ.
Εδώ είναι που διαφέρουμε. Εγώ μπορώ να θέλω κάτι σαν τρελή, αλλά αυτό δεν αρκεί για να πιστέψω ότι αυτό το κάτι υπάρχει ή ισχύει ή είναι αληθινό. Γενικώς δεν "πιστεύω" πράγματα, αλλά τα "διαπιστώνω".
Off Topic
Για να καταλάβεις, ακόμη κι όταν είμαι φουλ ερωτευμένη, δεν έχω ψευδαισθήσεις σχετικά με το ποιόν του ατόμου που λατρεύω (αν είναι κόπανος, δεν τον βλέπω υπέροχο, τον βλέπω κόπανο αλλά τον λατρεύω παρόλα αυτά).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Πάτροκλε, μπορεί να είσαι ευτυχισμένος με την ζωή σου και γενικά να μην ζητάς κάτι άλλο, αλλά μπροστά σε ένα τέτοιο υποθετικό ερώτημα, δεν μπορείς παρά να αντιληφθείς το ώφελος που υπόσχεται η κατάσταση. ''Θα ήθελες να μην πεθαίνουν οι άνθρωποι από αρρώστειες και να είναι ευτυχισμένοι;''. Η απάντηση είναι, ναι. Το ξέρω ότι αυτό δεν πρόκειται ποτέ να γίνει, αλλά δεν είμαι χαζός να μην καταλάβω ότι κάτι τέτοιο είναι καλό. Δεν σπαταλάω χρόνο για να σκέφτομαι ή να ελπίζω κάτι τέτοιο ή να αποπροσανατολίζομαι, αλλά τα σύκα είναι σύκα και η σκάφη, σκάφη.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Απάντηση