Συμβουλες για τον θυμο

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Ορεστης93
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Αύγ 2011 17:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειμαι βεβαιος οτι σας εχει τυχει καποιος να πει κατι τοσο παραλογο τοσο αδικο που να νιωθετε.....ενα δυσαρεστο γαργαλημα Εγω δεν αντεχω να ακουω καποιον να λεει οτι ειμαι κλειστομυαλος επειδη δεν πιστευω στην μετενσαρκωση η στα θαυματα η οταν καποια κοπελα μου πει οτι διαφωνει με τον ΨΥΧΡΟ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ! Ακομα δεν αντεχω να μου λενε ανακριβειες η να μην δεχονται να ακουσουν αυτα που τους λεω και να θεωρουν(ειδικα καποιες κοπελες) οτι οι υλιστικες αποψεις μου δεν ειναι αρκετα ρομαντικες λες και η πραγματικοτητα μας χρωστα κατι! Θα ηθελα να μου πειτε παρομοιες εμπειριες σας και πως διαχειριζεστε τον θυμο σας ωστε να επιβληθειτε με επειχηρηματα και οχι με την δυνατη σας την φωνη!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

αυτο που σε κανει να θυμωνεις ειναι οτι προσπαθεις να επιβληθεις ανεπιτυχως. Μην το προσπαθεις, και θα δεις οτι θα περασει και ο θυμος.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ορεστης93 έγραψε:...Ακομα δεν αντεχω να μου λενε ανακριβειες η να μην δεχονται να ακουσουν αυτα που τους λεω και να θεωρουν(ειδικα καποιες κοπελες) οτι οι υλιστικες αποψεις μου δεν ειναι αρκετα ρομαντικες...
Εδώ έχουν λίγο δίκαιο... Το θέλουν το παραμύθι τους οι κοπελιές...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Ορεστης93
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Αύγ 2011 17:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι αλλα το τι μας αρεσει ειναι κριτηριο για το τι ισχυει?
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Τις κοπελιές σε συμβούλεψε να παραμυθιάζεις, οχι τον εαυτό σου...
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Και όμως, ο υλισμός και η άποψη του θανάτου ως οριστικού τέλους κι αιώνιου ύπνου είναι πολύ πιο παρήγορα από τη μεγάλη πιθανότητα να πάει κάποιος στην κόλαση ή να μετενσαρκωθεί σε κάμπια ή να πάει μεν στον παράδεισο αλλά "θεία χάριτι" να καταλαβαίνει γιατί το παιδί του/οι φίλοι του/άνθρωποι που αγαπά πήγαν στην κόλαση (απάνθρωπη "ψυχραιμία"). Η ζωή μας είναι υπερπολύτιμη, κάθε λεπτό μετράει και κάθε προσπάθεια βελτίωσης της κοινωνίας γύρω μας αξίζει γιατί ακριβώς ο χρόνος δε γυρίζει πίσω, δεν υπάρχει δεύτερη ευκαιρία, δεν υπάρχει κάτι άλλο μετά. Όλο το νόημα είναι στο διάστημα μεταξύ γέννησης και θανάτου. Ε αν δεν τη ρίξουν αυτά την κοπελιά, ξεκίνα να λες ότι οι άθεοι τείνουν να κάνουν σεξ με πολύ λιγότερες ενοχές από τους θρήσκους (άρα και η ποικιλία μπορεί να πει κανείς ότι είναι μεγαλύτερη), κάπου στο φόρουμ υπάρχει ένας σύνδεσμος προς τη σχετική έρευνα :banana-explosion: .

Δεν είναι ανάγκη να θυμώνεις και να χαλιέσαι. Το χιούμορ πολλές φορές, σε συνδυασμό με σοβαρά επιχειρήματα φυσικά, κρατάει την ατμόσφαιρα όσο γίνεται φιλική και τη διάθεσή σου καλή. Για παράδειγμα, με μια φίλη μου κάποτε είχαμε συζήτηση για το θέμα κι, επειδή μου είπε πράγματα όπως "οι άθεοι δεν έχουν καρδιά", άρχισα κι εγώ να της τη λέω όποτε την έβλεπα να τρώει κάτι μη νηστίσιμο Τετάρτη ή Παρασκευή. :D
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ορεστης93 έγραψε:...οταν καποια κοπελα μου πει οτι διαφωνει με τον ΨΥΧΡΟ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ...
Εμένα μου έκανε εντύπωση που συγκεκριμενοποιείς τις κοπέλες. Όταν το λένε άνδρες δε σε ενοχλεί?
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:
Ορεστης93 έγραψε:...οταν καποια κοπελα μου πει οτι διαφωνει με τον ΨΥΧΡΟ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ...
Εμένα μου έκανε εντύπωση που συγκεκριμενοποιείς τις κοπέλες. Όταν το λένε άνδρες δε σε ενοχλεί?
:think:
Ίσως επειδή εννοεί συγκεκριμένο βίωμα που έχει να κάνει με την εκφρασιολογία και με την προσέγγιση του θέματος.

Ο μέσος άντρας επίσης διαφωνεί με τον ψυχρό επιστημονικό ορθολογισμό, αλλά δεν το συνειδητοποιεί κατά κανόνα.

Αντίθετα, ο τρόπος με τον οποίο το κοινωνικό προφίλ του κάθε φύλου διαμορφώνει την εκφρασιολογική μας προτίμηση, σε τελική ανάλυση, οδηγεί σε προφανείς και όμως αναληθείς διαχωρισμούς στη συμπεριφεριακή εκτίμηση των ατόμων με τα οποία συνδιαλεγόμαστε, όπως τις ομάδες των φύλων.

Παραδείγματος χάριν, θυμάμαι κάποια συζήτηση όπου γυναίκες μου είπαν ότι δε συμφωνούν με το πόσο μαγευτική βρίσκω την αισθητηριακή διαφορά που προκαλεί η εκάστοτε πρόσμιξη στο εκάστοτε ορυκτό (ανέφερα το αργίλιο στο κορούνδιο), παρότι εξ ίσου λάτρεις της χημείας· δε θεωρώ δεδομένο ότι ούτε ένας άντρας δε μοιράζεται την ίδια αντίδραση — μάλλον το αντίθετο· απλά, εκεί που μία γυναίκα έχει δεχθεί μία γλωσσική και διανοητική παιδεία που καθιστά το ρουμπίνι έναντι του ζαφυριού, επί παραδείγματι, θέμα προτίμησης χρώματος και της όποιας γνώσης και προτίμησης σε θέματα μόδας, ο εκάστοτε άνδρας έχει λάβει αντίστοιχη παιδεία που του μειώνει το ενδιαφέρον εν συνόλω, οπότε και δεν ασχολείται ιδιαίτερα.

Εφόσον αναφερόμαστε στο ανωτέρω, φυσικά, δεν είναι θέμα φύλου.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Ορεστης93
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Αύγ 2011 17:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ακουσει αντρα να το λεει και πιστευω οτι οι γυναικες ειναι περισσοτερο επιρεπεις σε τετοιες σκεψεις ισως οι αντρες ειναι πιο αντικειμενικοι, πιο "ωμοι" σε αυτα τα θεματα.Αλλα κυριως αφτο που με εννοχλει ειναι οτι δεν βλεπουν ομορφια στην επιστημη οσο και αν προσπαθω να τους πεισω. Πιστευουν οτι οταν εξηγεις κατι λογικα χανει την μαγεια του.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ελπιζω να μην τους τα εχεις πει αυτα των κοπελιων ε; οτι οι γυναικες ετσι και οι αντρες αλλιως...
γιατι σε βλεπω να παραμενεις θυμωμενος και εκνευρισμενος για πολυυυ καιρο! :lol:

:obscene-sexualspermblue: :obscene-tolietclaw:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

kapages, μου θύμισες αυτό:
Εικόνα


Ορεστης93, πιθανολογώ ότι υπάρχουν άνδρες εξίσου ηλίθιοι με τις γυναίκες, απλώς λόγω των κοινωνικών taboo αποφεύγουν να το εξωτερικεύουν. Στην περίπτωση του ορθολογισμού, έχει καθιερωθεί μέσα στους αιώνες ότι οι "real men" δεν έχουν συναισθηματα και ότι όσο πιο ψυχροί και άκαρδοι είναι, τόσο πιο γαμάτοι γίνονται (και γαμάνε και περισσότερες γκόμενες). Συνεπώς, είναι περισσότερο πιθανό οι μη-ορθολογικοί άνθρωποι απλώς να μην το λένε, σε αντίθεση με τις γυναίκες που κατά κανόνα θέλουν να τονίζουν το συναισθηματισμό και την ευαισθησία τους, μιας και έχει ταυτιστεί με τη θηλυπρέπεια.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:Συνεπώς, είναι περισσότερο πιθανό οι μη-ορθολογικοί άνθρωποι απλώς να μην το λένε, σε αντίθεση με τις γυναίκες ...
εεεεεπ
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Touché!
Serves me right που μιλούσα στο τηλέφωνο ταυτόχρονα.
:doh:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:Touché!
Serves me right που μιλούσα στο τηλέφωνο ταυτόχρονα.
:doh:
Στους περισσότερους ξεφεύγουν τέτοια λάθη, εν τέλει... Αυτό που με κάνει και χαμογελάω με την ειρωνεία του είναι ότι «άνθρωπος» σημαίνει «με όψη άνδρα.»
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ορεστης93 έγραψε:Θα ηθελα να μου πειτε παρομοιες εμπειριες σας και πως διαχειριζεστε τον θυμο σας ωστε να επιβληθειτε με επειχηρηματα και οχι με την δυνατη σας την φωνη!
Εγώ δεν το έχω καταφέρει πραγματικά.

Ακολουθώ συνήθως την εξής γραμμή δράσης: αντιμετωπίζω τον συνομιλητή μου (εντός μου εννοείται, όχι εκτός μου) σαν να ήταν ηλίθιος και να είχε το ακαταλόγιστο. Λέω δηλαδή μέσα μου "ο καημένος, τόσο μπορεί, ως εκεί φτάνει, μην τον ζορίζεις παραπάνω" ή "ανίατη περίπτωση, δεν μπορείς να τον πιάσεις από πουθενά" ή "άμα δεν υπάρχει consensus στη συζήτηση δεν υπάρχει ελπίδα επικοινωνίας" και παύω να επιχειρηματολογώ - δηλαδή στην ουσία δε συζητάω.

Σε κάθε περίπτωση, δεν θέλω ποτέ μου να "επιβληθώ" - στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να θέλω να ακουστεί η γνώμη μου και να γίνει κατανοητή.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

:lol: :lol: :lol: :lol:
:clap: :clap: :clap:
η τελεια ανταλλαγη μηνυματων!
High Score!
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Ορεστης93
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Αύγ 2011 17:21
Όνομα Ιστότοπου: -

οντως αορατημελανη πιστευω οτι μαλλων αφτη ειναι η καλυτερη λυση αλλα θα πεταγα ισως και κατη του στυλ "η επιχειρηματολογια δεν ειναι και το δυνατο σας σημειο"(εννοοντας τους πιστους γενικα)...καλη ιδεα η μπα??..για ακραιες περιπτωσεις παντα
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορεστης93 έγραψε: Ακομα δεν αντεχω να μου λενε ανακριβειες η να μην δεχονται να ακουσουν αυτα που τους λεω και να θεωρουν(ειδικα καποιες κοπελες) οτι οι υλιστικες αποψεις μου δεν ειναι αρκετα ρομαντικες λες και η πραγματικοτητα μας χρωστα κατι! Θα ηθελα να μου πειτε παρομοιες εμπειριες σας και πως διαχειριζεστε τον θυμο σας ωστε να επιβληθειτε με επειχηρηματα και οχι με την δυνατη σας την φωνη!
Ο θυμός είναι ένα πολύ προσωπικό ζήτημα και δεν νομίζω η κάθε συμβουλή απο τους άλλους να φέρει κάποια αποτελέσματα γιατί η κάθε περίπτωση συζήτησης, η στιγμή, η ψυχολογική σου διάθεση, το αντικείμενο διαλόγου, και γενικά το πρόσωπο που την κάνεις δεν είναι πάντα ίδια,αυτές είναι μερικές απο τις πολλές παραμέτρους που μπορεί να αναπτυχθεί ο θυμός,
το μόνο σίγουρο είναι για να μην υπάρξει ένταση στην συζήτηση τουλάχιστον απο την δική σου πλευρά ειναι να καταφέρεις να πάίζεις στο δικό σου γήπεδο και αν δεν το καταφέρεις παίξε σε ουδέτερο αλλά ποτέ σε ξένο, θα ηττηθείς απο την αδυναμία σου που είναι ο ίδιος ο θυμός σου.
Ορεστης93
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Αύγ 2011 17:21
Όνομα Ιστότοπου: -

χαχα πριν λιγο ρωτησα την γιαγια μου πως υπαρχει ο ανθρωπος ? μου λεει εξελιχτηκε απο τους πιθηκους! δηλαδη ,της λεω, δεν πιστευεις στον αδαμ και την ευα ?μου λεει φυσικα και πιστευω στον αδαμ και την ευα!!! εσκασα στα γελια...
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Αδάμ και η Εύα ήταν οι πρώτοι Homo Sapiens. Bazinga :D
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση