Τελικά και οι άθεοι έχουν τον ''θεό'' τους

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχουν οι άθεοι θεό; Ναι νομίζω πως έχουν, και μάλιστα πολύ καλύτερο απο αυτόν που πιστεύουν οι χριστιανοί.
Ο Θεός των χριστιανών είναι έξω απο αυτούς που τον πιστεύουν με την μορφή υπέρτατου όντος, που τιμωρεί όταν δεν του αποδίδουν την πίστη που απαιτεί απο αυτούς και που συγχωρεί το πιό φριχτό έγκλημα όταν μετανοείσουν ειλικρινά και στο όνομα του.
Ο ''θεός'' των άθεων είναι πολύ διαφορετικός απο αυτόν που πιστεύουν οι χριστιανοί καταρχήν δεν έχει την ονομασία που τον προσδιορίζει σαν θεό γι' αυτό τον λόγο και αυτοί που τον έχουν, και όχι τον πιστεύουν λέγονται και άθεοι,αυτός λοιπόν ο ''θεός'' έχει την ιδιότητα να είναι μέσα στον κάθε άνθρωπο, πιστό και μή, και ονομάζεται συνείδηση, δεν απαιτεί καμία έκφραση πίστης, αλλά δεν μπορεί να συγχωρέσει φριχτά εγκλήματα, η ανεπανόρθωτα σφάλματα, παρά μόνο και σου υπενθυμίζει για μιά ζωή το πόσο άδικα έπραξες όχι σε αντίθεση κάποιου νόμου που έθεσε αυτός, αλλά ηθικούς κανόνες που τέθηκαν απο τους προγόνους σου και έχουν καθολική ισχύ και για σένα,για μικρότερα πταίσματα η συγχώρεση έρχεται άμεσα απο το θύμα που έχει υποστεί την αδικία, είναι ένας ''θεός'' εντελώς ανθρώπινος και πολύ ανώτερος απο οποιονδήποτε υπερβατικό Θεο, ένας ''θεός που τελικά κάνει τους άθεους να έχουν τον ''θεό'' τους και πολύ ανώτερο μάλιστα.
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναλογα:
Ολοι οι ανθρωποι ειναι μπασκετμπολιστες.
Και οι μη μπασκετμπολιστες ειναι μπασκετμπολιστες, απλα δεν παιζουν μπασκετ.
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

bright έγραψε:Αναλογα:
Ολοι οι ανθρωποι ειναι μπασκετμπολιστες.
Και οι μη μπασκετμπολιστες ειναι μπασκετμπολιστες, απλα δεν παιζουν μπασκετ.
Όλοι οι άνθρωποι δεν είναι μπασκεμπολίστες μόνον αυτοί που παίζουν μπάσετ οι άλλοι ειναι οπαδοί, αλλά τι σχέση έχει αυτό με το θέμα ?
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Με άλλα λόγια, και οι άθεοι πιστεύουν στο θεό, απλά αυτό που τους ξεχωρίζει απ τους υπόλοιπους που πιστεύουν στο θεό, είναι οτι δεν πιστεύουν στο θεό...
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Τελικά και οι άθεοι έχουν το θεό τους.
Τελικά και οι πιστοί έχουν την αθεΐα τους.
Τελικά ο Χριστιανισμός οδηγεί στην αθεΐα.
Τελικά οι άθεοι όταν επικαλούνται τα θεία το πιστεύουν περισσότερο απ' τους θρήσκους.
Τελικά το άσπρο είναι μαύρο, ο τυφλός βλέπει, ο κουφός ακούει, και είμαστε όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα.

Έλεος.

Προφανώς δεν άνοιξες αυτό το νήμα για να μας πεις ότι οι άθεοι έχουν συνείδηση.
Και προφανώς γνωρίζεις ότι ούτε οι άθεοι, ούτε οι θρήσκοι, θεωρούν ότι η συνείδησή τους δημιούργησε τον κόσμο, ή ότι είναι πανταχού παρούσα, ή ότι γνωρίζει τα πάντα ή ότι υπάρχει έξω απ' το χώρο και το χρόνο. Και φυσικά, δεν λατρεύουν τη συνείδησή τους, ούτε χτίζουν ναούς γι' αυτήν. Ο θεός και η συνείδηση δεν ταυτίζονται. Και αυτό το ξέρεις, αλλιώς δεν θα έβαζες αυτό το "θεό" των άθεων σε εισαγωγικά.
Συνεπώς, γνωρίζεις ότι το να λέμε πως αφού οι άθεοι έχουν συνείδηση έχουν "θεό", είναι σαν να λέμε ότι αφού οι άθεοι έχουν μύτη, έχουν "θεό". Όχι, λοιπόν. Οι άθεοι έχουν συνείδηση, όχι θεό. Αρκετά με τους γλυκανάλατους παραλληλισμούς που μας φέρνουν πιο κοντά. Να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους.

Σταμάτα να ανοίγεις νέα νήματα στα "Αθεϊστικά θέματα" για τις φιλοσοφικές σου ανησυχίες (για να το πω ευγενικά).

Αν ήθελες να πεις ότι η αθεΐα προτάσσει την ανθρώπινη συνείδηση ως καλύτερο ηθικό οδηγό από τις θεϊκές εντολές, όφειλες να βάλεις ένα καλύτερο τίτλο στο νήμα (ή, πιο σωστά, αντί να ανοίξεις νέο νήμα, να σχολιάσεις σε ένα απ' τα πολλά νήματα περί ηθικής αυτού του φόρουμ) και να αφήσεις τις εξυπνάδες περί θεού των άθεων. Εκτός αν το κάνεις επίτηδες για να προκαλέσεις, οπότε να το ξέρουμε για να σε αντιμετωπίζουμε όλοι όπως ο bright και ο vesid στα παραπάνω posts.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Με άλλα λόγια, και οι άθεοι πιστεύουν στο θεό, απλά αυτό που τους ξεχωρίζει απ τους υπόλοιπους που πιστεύουν στο θεό, είναι οτι δεν πιστεύουν στο θεό...
Τον ''θεο'' των άθεων τον έβαλα σε εισαγωγικά δεν μιλάω κυριολεκτικά πιο πολύ με την συνείδηση έχει να κάνει παρά με κάποιον θεό απλά ήθελα να κάνω σύγκριση με τον θεό των χριστιανών τελικά μάλλον λάθος το διατύπωσα γιατί δεν βλέπω να ασχολείται κανείς με αυτό.
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε tyxkatmal, διαφωνώ με αυτό το σκεπτικό, το οποίο έχω ακούσει άπειρες φορές στην ζωή μου. Αν ο "θεός" είναι κάτι τόσο απροσδιόριστο ώστε να τον περιγράφει ο καθένας κυριολεκτικά όπως επιθυμεί (ο ένας θα πει ότι "θεός" είναι η συνείδησή του, ο άλλος ότι "θεός" είναι αυτό που αισθάνεται όταν κοιτάζει την αγαπημένη του στα μάτια, και ο Κότσιρας θα πει ότι "θεός" είναι "το τσιγάρο που κρατά", κατά το χαζούτσικο τραγουδάκι του), τότε θεός είναι μια τόσο απροσδιόριστη και... παντώς καιρού έννοια, ώστε να καταλήγει απολύτως ανούσια.

Δεν νομίζω όμως ότι είναι έτσι τα πράγματα. Ο μπαοκτζής που λέει ότι "θεός είναι ο δικέφαλος", και πηγαίνει να τον... δοξάσει κάθε δεύτερη βδομάδα στην Τούμπα, απέδειξε την ύπαρξη του θεού? :mrgreen:

Αν είναι να συζητάμε σοβαρά, δίνουμε έναν προσδιορισμό του Θεού που να έχει νόημα, και συζητούμε με βάση αυτόν. Για το 95% των πιστών του κόσμου Θεός είναι μια αυθύπαρκτη, αυτόνομη οντότητα που δημιούργησε τον κόσμο εκ του μηδενός. Και οι περισσότεροι σ'αυτό το forum είμαστε άθεοι γιατί δεν πιστεύουμε στην ύπαρξη μιας τέτοιας οντότητας, ούτε βλέπουμε την παραμικρή απόδειξη για τις ιδιότητες και τις ενέργειες που της αποδίδουν οι θεϊστές. Παρότι μπορεί να έχουμε συνείδηση, να μας αρέσουν τα ηλιοβασιλέματα, να έχουμε κι εμείς ερωτευτεί, να βρίσκουμε κάτι το ηθικά ανώτερο και αξιοθαύμαστο στις αλτρουιστικές πράξεις ή να... βλέπουμε τον μπαοκ στο γήπεδο. ;-)

πάντα φιλικά και χωρίς διάθεση προσωπικής αντιπαράθεσης.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

arcadius έγραψε:Δεν νομίζω όμως ότι είναι έτσι τα πράγματα. Ο μπαοκτζής ΠΑΟΚτσής που λέει ότι "θεός είναι ο δικέφαλος", και πηγαίνει να τον... δοξάσει κάθε δεύτερη βδομάδα στην Τούμπα, απέδειξε την ύπαρξη του θεού? :mrgreen:
Σε παρακαλώ, μην παρομοιάζεις τους ΠΑΟΚτσήδες με θρήσκους. Ο ΠΑΟΚ υπάρχει πέραν πάσης αμφιβολίας και δε σε στέλνει στην κόλαση αν χάσεις ένα παιχνίδι στην Τούμπα ή το Παλατάκι. :mrgreen:
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:Τελικά και οι άθεοι έχουν το θεό τους.
αν είναι να αρπάζεσαι στο 'ονομα και μόνο του ''θεός'' και αυτό σε εισαγωγικά καλύτερα να μην συζητάμε
Τελικά και οι πιστοί έχουν την αθεΐα τους.
αρκετοί θα έλεγα, ίσως περισσότεροι κι'απ'τους άθεους με την κακή έννοια όμως,
Τελικά ο Χριστιανισμός οδηγεί στην αθεΐα.
οχι απαραίτητα αλλά είναι η κύρια αιτία σε σχέση με τις άλλες θρησκείες άλλωστε έχει γίνει και συζήτηση. ''ο χριστιανισμός η αιτία της εξόδου απο την θρησκεία''
Τελικά οι άθεοι όταν επικαλούνται τα θεία το πιστεύουν περισσότερο απ' τους θρήσκους
άθελά τους το επικαλούνται και υποσυνείδητα το πιστεύουν περισσότερο εξαρτάται την στιγμή η αλλιώς κακιά ώρα.
Τελικά το άσπρο είναι μαύρο, ο τυφλός βλέπει, ο κουφός ακούει, και είμαστε όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα.
δικά σου συμπεράσματα είναι, δεν τα σχολιάζω.
Έλεος.
σε τί;
Προφανώς δεν άνοιξες αυτό το νήμα για να μας πεις ότι οι άθεοι έχουν συνείδηση.
Οχι αλλά θα ήθελα να συγκρίνω την συνείδηση που την ονομάζω ''θεό''- εντός εισαγωγικών και λυπάμαι για τα εισαγωγικά μου αυτά μπορώ να τοποθετήσω- με την έννοια του θεού των πιστών όταν τον επικαλούνται για ηθικής φύσεως ζητήματα.
Και προφανώς γνωρίζεις ότι ούτε οι άθεοι, ούτε οι θρήσκοι, θεωρούν ότι η συνείδησή τους δημιούργησε τον κόσμο, ή ότι είναι πανταχού παρούσα, ή ότι γνωρίζει τα πάντα ή ότι υπάρχει έξω απ' το χώρο και το χρόνο. Και φυσικά, δεν λατρεύουν τη συνείδησή τους, ούτε χτίζουν ναούς γι' αυτήν. Ο θεός και η συνείδηση δεν ταυτίζονται. Και αυτό το ξέρεις, αλλιώς δεν θα έβαζες αυτό το "θεό" των άθεων σε εισαγωγικά.
φυσικά και το γνωρίζω γι'αυτό και περιορίζομαι μόνο σε ηθικής φύσεως ζητήματα και βάζω την συνείδηση με το ψευδώνυμο ''θεό'' και σε εισαγωγικά.
Συνεπώς, γνωρίζεις ότι το να λέμε πως αφού οι άθεοι έχουν συνείδηση έχουν "θεό", είναι σαν να λέμε ότι αφού οι άθεοι έχουν μύτη, έχουν "θεό". Όχι, λοιπόν. Οι άθεοι έχουν συνείδηση, όχι θεό. Αρκετά με τους γλυκανάλατους παραλληλισμούς που μας φέρνουν πιο κοντά. Να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους.
με το όνομά τους σίγουρα πρέπει να λέγονται αλλά έκανα αυτόν τον συγρητισμό η αν θέλεις την αυθαιρεσία για να δείξω και να τονίσω τα κοινά σημεία των ενσυνείδητων πιστών και μή.
Σταμάτα να ανοίγεις νέα νήματα στα "Αθεϊστικά θέματα" για τις φιλοσοφικές σου ανησυχίες (για να το πω ευγενικά).
δεν με πειράζει κι' αν δεν το έλεγες ευγενικά ,δεν σε παρεξηγώ προφανώς είσαι ταραγμένος
Αν ήθελες να πεις ότι η αθεΐα προτάσσει την ανθρώπινη συνείδηση ως καλύτερο ηθικό οδηγό από τις θεϊκές εντολές, όφειλες να βάλεις ένα καλύτερο τίτλο στο νήμα (ή, πιο σωστά, αντί να ανοίξεις νέο νήμα, να σχολιάσεις σε ένα απ' τα πολλά νήματα περί ηθικής αυτού του φόρουμ) και να αφήσεις τις εξυπνάδες περί θεού των άθεων. Εκτός αν το κάνεις επίτηδες για να προκαλέσεις, οπότε να το ξέρουμε για να σε αντιμετωπίζουμε όλοι όπως ο bright και ο vesid στα παραπάνω posts.
Αυτό για την αθεια οτι προτάσει την ανθρώπινη συνείδηση ως καλύτερο οδηγό είναι σχετικό.όσο για τα σχετικά νήματα περί ηθικής λόγω εξαντλήσεως των θεμάτων σκέφτηκα να ανοίξω ένα νέο.και δεν προκαλώ κανέναν, και επι τη ευκαρία οι παραπάνω συνομιλητές μιάς και ανάφερες ήταν πιο ευγενικοί τουλάχιστον απο εσένα.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

arcadius έγραψε:Φίλε tyxkatmal, διαφωνώ με αυτό το σκεπτικό, το οποίο έχω ακούσει άπειρες φορές στην ζωή μου. Αν ο "θεός" είναι κάτι τόσο απροσδιόριστο ώστε να τον περιγράφει ο καθένας κυριολεκτικά όπως επιθυμεί τότε θεός είναι μια τόσο απροσδιόριστη και... παντώς καιρού έννοια, ώστε να καταλήγει απολύτως ανούσια.
Noμίζω πως έχω δώσει προσδιορισμό στον υποτειθέμενο ''θεο των άθεων'' με την ονομασία συνείδηση, μα θα μου πείς και γιατί δεν το λές κατευθείαν να μην παιδευόμαστε; για δυο λόγους, πρώτον για να τονίσω στην χιλιοειπωμένη φράση ''αυτός δεν εχει τον θεό του'' πως και οι μη πιστοί έχουν τις δικές τους ηθικές αρχές που πολλές φορές συμπέφτουν με αυτές των θρήσκων χωρίς να χρειάζεται να διαφωνούν και οι μέν να λένε ''υπάρχει και θεός''και οι δε να λένε ''θέρισες αυτά που έσπειρες'' και να διαφωνούν για τον γνωστό θεό, παρά μόνο να συμφωνούν με τον ηθικό κανόνα που έχει δημιουργηθεί απο τον άνθρωπο, αυτό εγώ τουλάχιστον το έχω συζητήσει με πολλούς θρήσκους φίλους μου και συμφωνήσανε στο ότι, ο χριστιανός, ο μουσουλμάνος, ο ινδουιστής, ο βουδιστής, και ο άθεος ,δεν χρειάζονται να μαλώνουν για την διεκδίκηση της ηθικής απο την πλευρά της θρηκείας τους ,μπορούν να ζούν και να τα βρίσκουν χωρίς να ανακατεύουν τους θεούς τους, και δεύτερο για να υπάρξει μιά σύγκριση στον νόμο του θεού και την ανθρώπινη συνείδηση για ζητήματα ηθικής φύσεως, για να φανεί μέσα απο αυτήν την σύγκριση η ανωτερότητα της ανθρώπινης συνείδησης για ηθικά ζητήματα απέναντι σε θεικούς νόμους.


Αν είναι να συζητάμε σοβαρά, δίνουμε έναν προσδιορισμό του Θεού που να έχει νόημα, και συζητούμε με βάση αυτόν. Για το 95% των πιστών του κόσμου Θεός είναι μια αυθύπαρκτη, αυτόνομη οντότητα που δημιούργησε τον κόσμο εκ του μηδενός. Και οι περισσότεροι σ'αυτό το forum είμαστε άθεοι γιατί δεν πιστεύουμε στην ύπαρξη μιας τέτοιας οντότητας, ούτε βλέπουμε την παραμικρή απόδειξη για τις ιδιότητες και τις ενέργειες που της αποδίδουν οι θεϊστές. Παρότι μπορεί να έχουμε συνείδηση, να μας αρέσουν τα ηλιοβασιλέματα, να έχουμε κι εμείς ερωτευτεί, να βρίσκουμε κάτι το ηθικά ανώτερο και αξιοθαύμαστο στις αλτρουιστικές πράξεις ,
πάντα φιλικά και χωρίς διάθεση προσωπικής αντιπαράθεσης.
Ίσως χρειαστεί να ξαναδείς μετά τις παραπάνω εξηγήσεις πιο προσεκτικά το κείμενο του θέματος μου διαχωρίζω τον γνωστό θεό των πιστών με τον υποτειθέμενο και εντός εισαγωγικών των άθεων που τελικά δεν είναι μόνο των αθέων αλλά και των πιστών εφόσον βάλλουν τον δικό τους πιο κάτω απο την συνείδηση τους,
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Ευτυχώς που μας έδωσες τη συμβουλή να ξαναδιαβάσουμε προσεκτικά αυτά που έγραψες.
Τώρα που τα διάβασα πάλι, κατάλαβα πόσο σοφά είναι αυτά που έγραψες, γιατί πριν δεν τα είχα καταλάβει. Ίσως φταίει το ότι ήμουν ταραγμένος. Αχ, γιατί να είμαι τόσο ταραγμένος;

:facepalm:
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:Ευτυχώς που μας έδωσες τη συμβουλή να ξαναδιαβάσουμε προσεκτικά αυτά που έγραψες.
Τώρα που τα διάβασα πάλι, κατάλαβα πόσο σοφά είναι αυτά που έγραψες, γιατί πριν δεν τα είχα καταλάβει. Ίσως φταίει το ότι ήμουν ταραγμένος. Αχ, γιατί να είμαι τόσο ταραγμένος;

:facepalm:
jξέρεις κάτι, η ειρωνία είναι το χειρότερο πράγμα, αλλά είναι και καλο γιατί στο εξής ξέρεις ποιόν να αποφεύγεις να ασχοληθείς .
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

tyxkatmal έγραψε:ξέρεις κάτι, η ειρωνία είναι το χειρότερο πράγμα,
Βρε ποιον μου θύμισες!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:Έχουν οι άθεοι θεό;
Όχι.

Για κάθε άλλη απορία, στη διάθεσή σου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε: για να τονίσω στην χιλιοειπωμένη φράση ''αυτός δεν εχει τον θεό του'' πως και οι μη πιστοί έχουν τις δικές τους ηθικές αρχές που πολλές φορές συμπέφτουν με αυτές των θρήσκων ......αυτό εγώ τουλάχιστον το έχω συζητήσει με πολλούς θρήσκους φίλους μου και συμφωνήσανε στο ότι, ο χριστιανός, ο μουσουλμάνος, ο ινδουιστής, ο βουδιστής, και ο άθεος ....μπορούν να ζούν και να τα βρίσκουν χωρίς να ανακατεύουν τους θεούς τους, και δεύτερο για να υπάρξει μιά σύγκριση στον νόμο του θεού και την ανθρώπινη συνείδηση για ζητήματα ηθικής φύσεως.
Θα σας κανω την χάρη της διελευκανσης και απεμπλοκης.

1) Οι ανθρωποι, όλοι οι ανθρωποι μοιράζονται ενα γονιδίωμα που τους κάνει είδος, το είδος των ανθρώπων.
2) Ετσι, όλοι οι ανθρωποι μοιράζονται (με αποκλίσεις) ενα μοντέλο κεντρικου νευρικου συστηματος με αντιληψη και συνειδηση, βενταλιες προσωπικοτητας και αποχρώσεις χαρακτήρα
3) ο μηχανισμος του ενσυναισθηματισμου σχετιζεται με την κοινωνικότητα που περιεγραψε ο Αριστοτέλης= "κοινωνικο όν"
4) Ηθικες αρχες, βασικοι κωδικες συμπεριφορας, παραδειγματισμος και μιμηση προκαλουνται και εδραιωνονται απο την διαδραστική κοινωνικότητα, ότι και να πιστευουν τα μέλη, επειδη ειναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό.

Για αυτο οι ανθρωποί (αν τους αφησεις υσηχους με αξιοπρέπεια) "τα βρίσκουν"

Δεν μπορει να υπαρξει συγκριση, ο νομος οποιου θεου ειναι κατασκευασμα και αλλοιωνει, διαφθείρει αυτού που υπαρχει σε όλους=
ανθρώπινη συνείδηση για ζητήματα ηθικής φύσεως

tyxkatmal έγραψε: διαχωρίζω τον γνωστό θεό των πιστών με τον υποτειθέμενο και εντός εισαγωγικών των άθεων
Δεν ειναι στους αθεους, είναι μόνο σε εσένα.
Για μία περίοδο κατεληξα οτί αν υπαρχει θεος τοτε ηταν πάντα ενα αχρειαστο ψευδώνυμο για την θνητη ανθρωπινη ανωτερη αυτοσυνειδητότητα (νευρολογικος ορισμος, διαλογιστικη κατάσταση με εκτροπη της προσοχης της αντιληψης προς "τα μέσα", θεωρητικα και κυριολεκτικα δραστηριοτητα που φευγει απο τους μπροστινους λοβους και ανακαταυθυνεται προς τον θάλαμο- αντι να στριφογυριζει στους με κεντρο τους μπροστινους λοβους)
Όμως, όσο γνωριζα την θνητη ανθρωπινη ανωτερη αυτοσυνειδητότητα τόσο χανόταν και η εννοια θεός, με ή χωρίς εισαγωγικά.
Λίγα πράγματα που αφορουν την λειτουργία μας παραμένουν τόσο άγνωστα ώστε να μην εχουμε όνομα για αυτά και να χρειαζεται η passpartoute ταμπελα θεος.

Εχει ηθικη προεκταση και συνέπεια να επιλέγεις την- passpartoute ταμπελα θεος- για τα άγνωστα ζητήματα.
Αυτό μου έκοψε οριστικά τον βήχα περι θεικης συνειδησης και θεικης καυλας και θεικου συμπαντος και οτιδηποτε θεικό,
διοτι τελικα δεν θελω την παραιτηση και την οπισθοδρομικη συγκατάβαση ΠΟΥΘΕΝΑ στην ζωη μου.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:αν υπαρχει θεος τοτε ηταν πάντα ενα αχρειαστο ψευδώνυμο για την θνητη ανθρωπινη ανωτερη αυτοσυνειδητότητα
Καλή διατύπωση.
Εγώ θα πρόσθεσα, και για τις θνητές φαντασιώσεις περί ανώτερων όντων και δυνάμεων (το διαχωρίζω από το άλλο που είπες, επειδή προεκτείνει/προβάλλει την έννοια του "θεού" έξω από τον άνθρωπο)
patroklos έγραψε:Όμως, όσο γνωριζα την θνητη ανθρωπινη ανωτερη αυτοσυνειδητότητα τόσο χανόταν και η εννοια θεός, με ή χωρίς εισαγωγικά.
Έτσι ακριβώς!
patroklos έγραψε:Εχει ηθικη προεκταση και συνέπεια να επιλέγεις την- passpartoute ταμπελα θεος- για τα άγνωστα ζητήματα.
Σωστός!
Και πρέπει να αναλάβουμε επιτέλους τις ευθύνες των ηθικών συνεπειών της επιλογής μας, όταν χρησιμοποιούμε τη λέξη "θεός", καθ' οιονδήποτε τρόπο.
patroklos έγραψε:Αυτό μου έκοψε οριστικά τον βήχα περι θεικης συνειδησης και θεικης καυλας και θεικου συμπαντος και οτιδηποτε θεικό, διοτι τελικα δεν θελω την παραιτηση και την οπισθοδρομικη συγκατάβαση ΠΟΥΘΕΝΑ στην ζωη μου.
Μαζί σου! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:


Τι ωραία που τα λες ρε συ Πάτροκλε μερικές φορές! :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:
Θα σας κανω την χάρη της διελευκανσης και απεμπλοκης.

1) Οι ανθρωποι, όλοι οι ανθρωποι μοιράζονται ενα γονιδίωμα που τους κάνει είδος, το είδος των ανθρώπων.
2) Ετσι, όλοι οι ανθρωποι μοιράζονται (με αποκλίσεις) ενα μοντέλο κεντρικου νευρικου συστηματος με αντιληψη και συνειδηση, βενταλιες προσωπικοτητας και αποχρώσεις χαρακτήρα
3) ο μηχανισμος του ενσυναισθηματισμου σχετιζεται με την κοινωνικότητα που περιεγραψε ο Αριστοτέλης= "κοινωνικο όν"
4) Ηθικες αρχες, βασικοι κωδικες συμπεριφορας, παραδειγματισμος και μιμηση προκαλουνται και εδραιωνονται απο την διαδραστική κοινωνικότητα, ότι και να πιστευουν τα μέλη, επειδη ειναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό.

Για αυτο οι ανθρωποί (αν τους αφησεις υσηχους με αξιοπρέπεια) "τα βρίσκουν"
Πραγματικά, ήταν ενδιαφέρουσα 1]η γενετική, ]2] η νευρολογική,3]η ψυχολογική, και 4]η κοινωνιολογική σου ανάλυση για τις ανθρώπινες σχέσεις και συμπεριφορές, που μου θύμισε κάτι απο δόκτωρ χάουζ,λίγο απο φρόυντ, και λίγο απο βέμπερ, όπως θα λέγαμε και στη μαγειρική τουρλού -τουρλού,και το αποτέλεσμα αυτής της ανάλυσης, ''αφήστε τους ανθρώπους ήσυχους''χωρίς νομοθεσία που βασίζεται σε μιαν ανώτερη αρχή και που δίνει έρεισμα για σεβασμό στους νόμους γιατί αυτοί οι νόμοι [στην αυγή του πολιτιμού τουλάχιστον]εκπροσωπούσαν στην ουσία αυτήν την ανώτερη αρχή οχι για να τα βρούν οι άνθρωποι, αλλά κυρίως για να μην σφαχτούν,
Δεν μπορει να υπαρξει συγκριση, ο νομος οποιου θεου ειναι κατασκευασμα και αλλοιωνει, διαφθείρει αυτού που υπαρχει σε όλους=
ανθρώπινη συνείδηση για ζητήματα ηθικής φύσεως
Δεν νομίζω πως ο ανθρώπινος νόμος που συμπεριλαμβάνει την έννοια του ''θείου'', να διαφθείρει την ανθρώπινη συνείδηση για ζητήματα ηθικής φύσεως, μάλλον την συμπληρώνει θα έλεγα.
tyxkatmal έγραψε: διαχωρίζω τον γνωστό θεό των πιστών με τον υποτειθέμενο και εντός εισαγωγικών των άθεων
Δεν ειναι στους αθεους, είναι μόνο σε εσένα.

εφόσον δεν δέχεσαι αυτήν την λέξη ούτε καν σε εισαγωγικά την της αφαιρώ το ψευδώνυμο και την ξαναεπαναφέρω με την κανονική της ονομασία που είναι ανθρώπινη συνείδηση,
Για μία περίοδο κατεληξα οτί αν υπαρχει θεος τοτε ηταν πάντα ενα αχρειαστο ψευδώνυμο για την θνητη ανθρωπινη ανωτερη αυτοσυνειδητότητα (νευρολογικος ορισμος, διαλογιστικη κατάσταση με εκτροπη της προσοχης της αντιληψης προς "τα μέσα", θεωρητικα και κυριολεκτικα δραστηριοτητα που φευγει απο τους μπροστινους λοβους και ανακαταυθυνεται προς τον θάλαμο- αντι να στριφογυριζει στους με κεντρο τους μπροστινους λοβους)
που λειτούργησε άψογα μέχρι σήμερα τουλάχιστον.
Όμως, όσο γνωριζα την θνητη ανθρωπινη ανωτερη αυτοσυνειδητότητα τόσο χανόταν και η εννοια θεός, με ή χωρίς εισαγωγικά.
το ίδιο έκανε και ο νίτσε μόνο που στην θέση του νεκρού θεού έβαλε έναν άλλο θεό τον υπεράνθρωπο.
Λίγα πράγματα που αφορουν την λειτουργία μας παραμένουν τόσο άγνωστα ώστε να μην εχουμε όνομα για αυτά και να χρειαζεται η passpartoute ταμπελα θεος.
ειδικά όταν αυτό το όνομα καλύπτει όλες τις περιπτώσεις
Εχει ηθικη προεκταση και συνέπεια να επιλέγεις την- passpartoute ταμπελα θεος- για τα άγνωστα ζητήματα.
ναι δίνεις λογαριασμό και κάπου αλλού πέρα απο τον εαυτό σου ειδικά αν νομίζεις πως έχεις πάντα δίκιο
Αυτό μου έκοψε οριστικά τον βήχα περι θεικης συνειδησης και θεικης καυλας και θεικου συμπαντος και οτιδηποτε θεικό,
διοτι τελικα δεν θελω την παραιτηση και την οπισθοδρομικη συγκατάβαση ΠΟΥΘΕΝΑ στην ζωη μου.
εμένα πάλι μου άφησε ένα μικρό υπόλοιπο 0,01 τοις εκατό για να μην έχω να δώσω λογαριασμό μόνο στον εαυτό μου, και ας θεωρείται οπισθοδρομική συγκατάβαση.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο πιστός που κάνει λάθη (αμαρτίες) τραβάει μιά ειλικρινή εξομολόγηση και έχει ήσυχη την συνείδησή του. Ο φουκαράς ο άθεος κάτω από τις ίδιες συνθήκες έχει μιά συνείδηση που τον ελέγχει συνεχώς.
Επειδή όμως η σύγχρονη ιατρική λέει ότι οι περισσότερες ασθένειες είναι ψυχοσωματικές, πρέπει στατιστικά οι άθεοι να είναι το πιό άρρωστο κομμάτι της κοινωνίας μας. Συμπέρασμα: Πιστεύετε για να μην αρρωσταίνετε. Πώς σας φαίνεται η επιχειρηματολογία μου?
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάκης έγραψε:Ο πιστός που κάνει λάθη (αμαρτίες) τραβάει μιά ειλικρινή εξομολόγηση και έχει ήσυχη την συνείδησή του. Ο φουκαράς ο άθεος κάτω από τις ίδιες συνθήκες έχει μιά συνείδηση που τον ελέγχει συνεχώς.
αν και δεν νομιζω οτι ενας- ισορροπημενος κατα τα αλλα ανθρωπος αλλα- πιστος που κανει κατι χοντρο, βασικο λαθος (πχ. σφαξει την γυναικα του, τα παιδια του) ξελασπωνει συνειδησιακά ετσι ευκολα με ενα παπα και μια εξομολογηση

-συνηθως παιρνει τους δρομους ψαχνοντας τιμωρια/εξιλεωση (στυλ οιδιπους) ( για πιο πιστη χαρτογραφηση των ανθρωπων θα πρεπει να παμε σε παγανιστες συγγραφεις...)

Αν ξελασπωνει και εχει ήσυχη την συνείδησή του ΤΟΤΕ ειναι πρακτικα ανήθικος και λειτουργικα υποκριτης στον κοινωνικο εαυτο του.

ή απλα ψυχοπαθης αλλα τοτε δεν εχει και σημασια τί πιστεύει.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε: και το αποτέλεσμα αυτής της ανάλυσης, ''αφήστε τους ανθρώπους ήσυχους''χωρίς νομοθεσία που βασίζεται σε μιαν ανώτερη αρχή και που δίνει έρεισμα για σεβασμό στους νόμους γιατί αυτοί οι νόμοι [στην αυγή του πολιτιμού τουλάχιστον] εκπροσωπούσαν στην ουσία αυτήν την ανώτερη αρχή οχι για να τα βρούν οι άνθρωποι, αλλά κυρίως για να μην σφαχτούν
Αν εννοεις αυτο που καταλαβα θεωρω οτι δεν εισαι ενημερωμενος.
-η αξιοπρεπεια και ο σεβασμος του ανθρωπου σε εμποδιζει να σφαζεις, οχι νομοι σε ανωτερες αρχες.
-στην αυγή του πολιτισμού νομοι που εκπροσωπουσαν ανωτερες αρχες δικαιολογουσαν ανθρωποθυσιες και γενοκτονιες. Δεν επαψαν να το κανουν αυτο παρα μονο για καποιους αιωνες στον δυτικο μεσαιωνα, οπου αποκτηνωθηκε η κοινωνια και οι παπαδες φοβιζαν τους φεουδαρχες με τιμωρια μετα θανατον διοτι φοβοντουσαν οι ιδιοι για την ζωη τους και για το οτι δεν θα εμενε κοινωνια για να μπορουν να "αρμεγουν".

τα βρισκουμε συνηθως με κοινες αρχες, οι ανωτερες αρχες σπερνουν διχονοια στα παιδια των κατωτερων θεων.
tyxkatmal έγραψε: Δεν νομίζω πως ο ανθρώπινος νόμος που συμπεριλαμβάνει την έννοια του ''θείου'', να διαφθείρει την ανθρώπινη συνείδηση για ζητήματα ηθικής φύσεως, μάλλον την συμπληρώνει θα έλεγα.
ανθρώπινος νόμος που συμπεριλαμβάνει την έννοια του ''θείου'' ειναι παρανομος εξ αοριστου επικλησεως
ανθρώπινος νόμος που συμπεριλαμβάνει την έννοια του ''θείου'' ακυρωνει την ανθρώπινη συνείδηση και παρεκτρέπει ζητήματα ηθικής φύσεως, αναποδογυριζοντας και διαστρεβλωνοντας κοινα αισθητα ηθικα συμπερασματα και εμπεδωνοντας μισανθρωπισμο σε ψευδεπιγραφη "ηθικη" με απαξιωση των ανθρωπινων γνωρισματων.
tyxkatmal έγραψε:την ξαναεπαναφέρω με την κανονική της ονομασία που είναι ανθρώπινη συνείδηση.
χρειαζεσαι εναν -παλι φυσιολογικο κατα τα αλλα-νιχιλιστη / αμοραλιστη να σου ψαλλει δυο φωνηεντα εδω, οχι εμένα σημερα.
Λίγα πράγματα που αφορουν την λειτουργία μας παραμένουν τόσο άγνωστα ώστε να μην εχουμε όνομα για αυτά και να χρειαζεται η passpartoute ταμπελα θεος. Εχει ηθικη προεκταση και συνέπεια να επιλέγεις την- passpartoute ταμπελα θεος- για τα άγνωστα ζητήματα
tyxkatmal έγραψε:ειδικά όταν αυτό το όνομα καλύπτει όλες τις περιπτώσεις, και δίνεις λογαριασμό και κάπου αλλού πέρα απο τον εαυτό σου ειδικά αν νομίζεις πως έχεις πάντα δίκιο.
το ονομα θεος για τα άγνωστα ζητήματα δεν τα καλύπτει, αντιθέτως τα μονιμοποιεί ακάλυπτα! Διατηρει το ανεξηγητο ως μη-εξηγησιμο και επιφερει πνευματική ανία και στασιμότητα

δώσε λογαριασμο στους συνανθρώπους σου, πού αλλού?
μονο στον εαυτό σου ουτως ή αλλως συνειδητά και αθεα ή φαντασιόπληκτα παραμυθιαζεσαι ότι υπαρχει μια εξωθεν ανωτερη εμπλεγμένη αρχη, κατασκευασμα της φαντασιας σου.

η ηθικη προεκταση στην οποια αναφερομαι περιεχει δειλία, μεμψιμοιρία και καταθλιπτική εννοιακή απαξίωση. Φιλοσοφική αυτοκτονία. Κακό και όχι καλό.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση