Η Παγίδα

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.

Διαλέξτε αυτό που σας περιγράφει πιό πιστά

Θέλω να έχω το εργαλείο της πίστης/ αυτο-ύπνωσης ενεργό, περιστασιακά, με όσο το δυνατόν δικό μου έλεγχο και κρίση και να εχω την συναισθηματική εμβάθυνση και το δέος για ό, τι έχουν να προσφέρουν
5
21%
Δεν θέλω να έχω το εργαλείο της πίστης/ αυτο-ύπνωσης ενεργό,προτιμώ συναισθηματική εμβάθυνση και το δέος όσο απορρέουν μόνο μετά από «ξερή» ορθολογική ανάλυση της ελάχιστης συμφωνηθείσας αντικειμενικής πραγματικότητας.
19
79%
 
Σύνολο ψήφων: 24
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Λίγο παραπλανητικό το δίλημμα. Λευκό.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Προτιμώ το Β, μ'αρέσουν τα δύσκολα.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

[quote="patroklos"]

Πάτροκλε, ούτε η Σφίγγα η μυθική δεν θα μας έβαζε τέτοια σπσζοκεφαλιά. Βάλθηκες να μας τρελάνεις.

Με το «θέλω δεν θέλω το εργαλείο της πίστης/ αυτο ύπνωσης», εννοείς να το χρησιμοποιήσουμε, ως προσηλυτές ή ως προσηλυτιζόμενοι;

Ως γνωστό το μυαλό μας προτιμά να πιστεύει στα ακούσματα και τις υποσχέσεις και όχι τόσο σ’ αυτά που βλέπει και παθαίνει.

Σ’ αυτό το φαινόμενο βασίζεται και η μαύρη προπαγάνδα του σκόπιμου προσηλυτισμού. Γι’ αυτό υπάρχουν ποιμένες και ποιμενόμενοι, κόμματα και οπαδοί, απατεώνες και θύματα.

Εκείνο λοιπόν που πρέπει να κάνουμε είναι ν’ αγρυπνούμε και να φιλτράρουμε τ’ ακούσματα.

Σ’ αυτό θα μας βοηθήσει η αυτογνωσία και η γνώση. Έτσι θ’ αποκτήσουμε την δυνατότητα να παίρνουμε τις ορθολογικές αποφάσεις και να λαμβάνουμε τις σώφρονες επιλογές.

Έτσι θα ζήσουμε σε αρμονία με το έμψυχο και υλικό περιβάλλον. Θα μάθουμε να εκτιμούμε και να χαιρόμαστε την τέχνη, την επιστήμη και τ’ όποια επιτεύγματα.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Επικουρίδης έγραψε: Πάτροκλε, ούτε η Σφίγγα η μυθική δεν θα μας έβαζε τέτοια σπσζοκεφαλιά. Βάλθηκες να μας τρελάνεις.
Mε τιμάτε, της Σφίγγας γρίφου λύσις υπήρχε, ευστροφία επιβραβεύοντας.

Αντιθέτως τα Κο-αν δεν εχουν λύση (λειτουργουν σαν τακτικη εκτροχιασμού εκλογίκευσης) πχ. ποιον ηχο κανει το χειροκρότημα ΜΙΑΣ παλάμης ?
ετσι
Επικουρίδης έγραψε: Με το «θέλω δεν θέλω το εργαλείο της πίστης/ αυτο ύπνωσης», εννοείς να το χρησιμοποιήσουμε, ως προσηλυτές ή ως προσηλυτιζόμενοι;.
εννοώ να συνειδητοποιησουμε την κρυφη τρίτη κοινή κατασταση του αυτο-προσυλητισμου που χαρακτηρισει και εξωστρεφεις προσηλυτές / προσηλυτιζόμενους
Επικουρίδης έγραψε: Ως γνωστό το μυαλό μας προτιμά να πιστεύει στα ακούσματα και τις υποσχέσεις και όχι τόσο σ’ αυτά που βλέπει και παθαίνει.;.
όχι απαραίτητα, και όχι φιξαρισμένα.
Επικουρίδης έγραψε: Σ’ αυτό το φαινόμενο βασίζεται και η μαύρη προπαγάνδα του σκόπιμου προσηλυτισμού. Γι’ αυτό υπάρχουν ποιμένες και ποιμενόμενοι, κόμματα και οπαδοί, απατεώνες και θύματα..;.
κατα την γνωμη μου η βαση ειναι η δημιουργια κακής πραγματικότητας (αυτά που βλέπει και παθαίνει) για να ενεργοποιηθει η δυνατότητα εξωστρεφους τυφλης πίστης στα ακούσματα και τις υποσχέσεις
Επικουρίδης έγραψε: Εκείνο λοιπόν που πρέπει να κάνουμε είναι ν’ αγρυπνούμε και να φιλτράρουμε τ’ ακούσματα.
ουτως η αλλως
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση