Οι γονείς μας

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε: Πολύ τραγικό.
Επειδή με την ξερή και μονολεκτική σου απάντηση δημιούργησες μια απαξιωτική εντύπωση για την φράση που λένε πολλοί από τους γονείς μας με χαμηλό μορφωτικό επίπεδο''έτσι τα βρήκαμε έτσι θα πάμε'', ο φίλος μας ο kapages διαφώνησε με αυτού του είδους τον χαρακτηρισμό.
Θέλω να πιστεύω πώς δεν είχες τέτοια πρόθεση, εξάλλου το διευκρινίζεις στην απάντηση σου πρός τον kapages, αλλά θα ήθελα να δια βάσεις όλο τον σχολιασμό μου πάνω στην φράση ''έτσι τα βρήκαμε και έτσι θα πάμε'', και που είναι η εξής.
'' Εμείς έτσι τα βρήκαμε και έτσι θα πάμε'' αυτήν η φράση πιστεύω έχει να κάνει πιο πολύ με τις αξίες που φέρει μέσα της η παράδοση παρά με την χριστιανική θρησκεία.
Βλέπεις και μόνος σου πως η αναφορά μου για την συγκεκριμένη φράση, έχει να κάνει πιό πολύ με τις αξίες που φέρει μέσα της η παράδοση παρά η θρησκεία, για παράδειγμα, πάνε σε έναν βαθιά θρησκευόμενο και πές του να μην γιορτάζει την καθαρά δευτέρα, με τον παγανιστικό τρόπο πού την γιορτάζει, η πές του ο παρθενώνας να γίνει εκκλησία, επίσης δεν χρειάζεται την καθοδήγηση κανενός ιερέα και καμιάς θρησκείας για να διδάξει στα παιδιά του τις βασικές ηθικές αρχές η να δουλέψει σκληρά για να ανεβάσουν περισσότερο απο αυτόν το μορφωτικό τους επίπεδο ,ώστε να έχουν μιάν άλλη άποψη περί θρησκείας κάτι που ποτέ δεν είχε αυτός .
Σε αυτού του είδους τους ανθρώπους εγώ προσωπικά δεν βρίσκω κάτι τραγικό αλλά θα έλεγα κάτι πολύ πιο μεγαλιώδες, που ξεπερνά κάθε μορφωτικό, γεμάτο κομπασμό ανώτερο επίπεδο μόρφωσης.
Αυτή η φράση είναι επίσης που τους κάνει να θυσιαστούν για ιδανικά, όπως ελευθερία, δημοκρατία, χωρίς την απαραίτητη αναφορά σε οποιασδήποτε θρησκεία η θεό.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν νομιζω οτι η καταργηση εθιμων οπως στα κουλουμα της καθαρας δευτερας τα αρνια την ανασταση τα μπανια του 15αυγουστου οι γαλοπουλες τα χριστουγεννα και μερικα αλλα εθιμα να θελει κανεις να τα καταργησει γιατι αν με το καιρο καταργηθουν τα εθιμα θα ερθουν ακομα δυσκολες μερες για την πατριδα μας και τον λαο μας

αυτα τα εθιμα ναι τα μαθαμε και θα τα κραταμε ασχετο αν με το καιρο οι περισσοτεροι μπορει να γινανε χριστιανοι για τον τυπο χριστιανοι λαιτ αθεοι δωδεκαθεοι και παει λεγοντας στην τελικη δε θα παθεις και τιποτα αν πας εκκλησια το πασχα ουτε αν δε φας μια μερα κρεας αποτοξυνοση θα κανεις και ολας


δεν εχει να κανει σε τιποτα ολα αυτα με το αν πιστευει κανεις η οχι αυτα τα εχουμε πει ξανα

απο εκει και περα δε νομιζω οτι οταν καποιος αλλαξει πιστη θα πρεπει να το κανει σημαια και να το λεει στους γονεις του οτι ξερετε αλλαξα ειδικα αν γνωριζει οτι θα τους ενωχλησει δηλαδη δε μπορει καποιος να κραταει καποια πραματα για τον ευατο του?

αυτα καλη συνεχεια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal :text-goodpost:
περιεγραψες με εξαιρετικη ακριβεια τη κατασταση και το σκεπτικο μου
.συμφωνω οτι μετα την διευκρινηση του φιλου δεν υπαρχει θεμα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Comte de Toulouse έγραψε:
Rictor έγραψε:Πές τα. Μόνο εγώ μένω με μια έκφραση απορίας, όταν διαβάζω ''πηγαίνω μόνο στην ανάσταση'', ''δεν θέλω να στενοχωρήσω τη γιαγιά μου, γι'αυτό κρύβομαι'', ''πιστεύω ότι τα παιδιά μου θέλω να γίνουν άθεοι όταν μεγαλώσουν''.
Μην τα τσουβαλιάζεις όλα. Και εγώ έχω μάνα με κατάθλιψη, δεν θα την στρεσάρω με την αθεΐα.
Είσαι αδιακρίτως militant, για δύο λόγους: Πρώτον, το νεαρό της ηλικίας σου, και δεύτερον ο ρατσισμός που βίωσες με την ομοφυλοφυλία.
Ολοι οι άνθρωποι διαμορφώνουμε συμπεριφορές ανάλογα με τα βιώματά μας. Με τα χρόνια και με τις κατάλληλες προσλαμβάνουσες, μαθαίνουμε να αξιολογούμε πράγματα και καταστάσεις πιο νηφάλια.
Noμίζω πως έχω αρκετά νηφάλιο συλλογισμό.
Η μητέρα σου είναι ειδική περίπτωση. Οι άνθρωποι με κατάθλιψη χαρακτηρίζονται ασθενείς, έχουν κλινικά συμπτώματα και χρήζουν ειδικής μεταχείρισης. Δεν αρμόζει να την βάζουμε στην ίδια κατηγορία με την μάζα.
Φίλε Comte, έχω βιώσει και εγώ τον ρατσισμό, αλλά σε σχέση με άλλα άτομα δεν ήταν τίποτα αυτό. Έχω δει έφηβο να τον κάνουν κυριολεκτικά μαύρο στο ξύλο οι γονείς του, γιατί ήταν gay. Το σκέφτομαι και ανατριχιάζω ακόμη. Πώς μπορούν άτομα, τα οποία είναι ό,τι έχεις και δεν έχεις στη ζωή, να σου φέρονται με αυτόν τον τρόπο; Πώς μπορούν άτομα που έχουν αγωνιστεί για σένα, να σου κάνουν τόσο κακό; Ποια δύναμη είναι αυτή που βάζει τους ανθρώπους να δίνουν τόσο πόνο, με όλη τη σημασία της λέξης, σε άτομα της οικογένειάς τους; Νομίζω πως αντιλαμβάνεσαι ποια είναι η απάντηση.
Καμία ανοχή λοιπόν!
tyxkatmal έγραψε:η αναφορά μου για την συγκεκριμένη φράση, έχει να κάνει πιό πολύ με τις αξίες που φέρει μέσα της η παράδοση παρά η θρησκεία
Νομίζω πως μετράνε και τα δύο το ίδιο σε αυτή τη φράση.
tyxkatmal έγραψε:επίσης δεν χρειάζεται την καθοδήγηση κανενός ιερέα και καμιάς θρησκείας για να διδάξει στα παιδιά του τις βασικές ηθικές αρχές η να δουλέψει σκληρά για να ανεβάσουν περισσότερο απο αυτόν το μορφωτικό τους επίπεδο ,ώστε να έχουν μιάν άλλη άποψη περί θρησκείας κάτι που ποτέ δεν είχε αυτός
Δεν πιστεύω ότι αυτό αντιπροσωπεύει τους περισσότερους Έλληνες. Και άμεσα εξαρτημένοι από τους παπάδες νιώθουν και κουβέντα δεν σηκώνουν σχετικά με την αθεΐα.
tyxkatmal έγραψε:Αυτή η φράση είναι επίσης που τους κάνει να θυσιαστούν για ιδανικά, όπως ελευθερία, δημοκρατία, χωρίς την απαραίτητη αναφορά σε οποιασδήποτε θρησκεία η θεό.
Εμ... Βασικά αυτό που σε κάνει να αγωνίζεσαι για την ελευθερία και τη δημοκρατία είναι η εσωτερική ανάγκη και η πνευματική ακεραιότητα, κάτι που δεν έχει καμία σχέση με το ''έτσι τα βρίκαμε, έτσι θα πάμε''. Αν ήταν όπως λες, η επανάσταση του '21 δε θα ξεσπούσε ποτέ, καθώς για 4-5 γενιές οι έλληνες είχαν μάθει στη δουλεία, συνεπώς, έτσι θα συνέχιζαν, γιατί έτσι είχαν μάθει.
Τα ιδανικά δεν έχουν καμία σχέση με παράδοση, τα ιδανικά είναι προσωπικά για τον καθένα και πρέπει να τα περάσει απο πολύ σκέψη και φιλτράρισμα για να τα εγκρίνει, κάτι το οποίο δεν γίνεται με τις παραδόσεις τις οποίες αποδεχόμαστε αδιακρίτως.
aristotelis_1 έγραψε:δεν νομιζω οτι η καταργηση εθιμων οπως στα κουλουμα της καθαρας δευτερας τα αρνια την ανασταση τα μπανια του 15αυγουστου οι γαλοπουλες τα χριστουγεννα και μερικα αλλα εθιμα να θελει κανεις να τα καταργησει
Θέλω εγώ.
aristotelis_1 έγραψε:γιατι αν με το καιρο καταργηθουν τα εθιμα θα ερθουν ακομα δυσκολες μερες για την πατριδα μας και τον λαο μας
Από πού προκύπτει αυτό;
aristotelis_1 έγραψε:αυτα τα εθιμα ναι τα μαθαμε και θα τα κραταμε [...] στην τελικη δε θα παθεις και τιποτα αν πας εκκλησια το πασχα ουτε αν δε φας μια μερα κρεας αποτοξυνοση θα κανεις και ολας
Δεν θα πω ''τραγικό'', για να μην αρχίσουν πάλι οι εύθικτοι. Θα πω ότι διαφωνώ εντελώς με τις απόψεις σου. Θεωρώ πως δεν έχεις μπει ακόμη στη διαδικασία ή απλά δεν έχεις αντιληφθεί το πόσο κακό προκάλεσε, προκαλεί και θα προκαλεί η θρησκεία, γι'αυτό μας συμβουλεύεις όχι μόνο να ανεχόμαστε προσωρινά αυτές τις περιττές και ενοχλητικές συνήθειες, αλλά να τις διαιωνίσουμε κιόλας.
aristotelis_1 έγραψε:απο εκει και περα δε νομιζω οτι οταν καποιος αλλαξει πιστη θα πρεπει να το κανει σημαια και να το λεει στους γονεις του οτι ξερετε αλλαξα ειδικα αν γνωριζει οτι θα τους ενωχλησει δηλαδη δε μπορει καποιος να κραταει καποια πραματα για τον ευατο του?
Όταν θα κρατήσουν για τον εαυτό τους τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις, όταν θα σταματήσουν τον προσηλυτισμό και τα κηρύγματα μίσους, όταν θα κρατήσουν για την πάρτυ τους τον εκκλησιαστικό φόρο, τότε θα κρατήσω και εγώ για τον εαυτό μου την αθεΐα.
Σχετικές απόψεις μου θα βρεις σε ποστ που έκανα στη δημοσκόπηση ''Πόσο closeted άθεοι είστε;''.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:
aristotelis_1 έγραψε:δεν νομιζω οτι η καταργηση εθιμων οπως στα κουλουμα της καθαρας δευτερας τα αρνια την ανασταση τα μπανια του 15αυγουστου οι γαλοπουλες τα χριστουγεννα και μερικα αλλα εθιμα να θελει κανεις να τα καταργησει
Θέλω εγώ.
Συμπάθα με, αλλά αυτό ακριβώς είναι που εγώ δεν καταλαβαίνω με τίποτα: ειδικά τα έθιμα δεν είναι θρησκευτικά, δεν εκπληρώνουν τίποτα το χριστιανικό, και η αντιδραστικότητα των Χριστιανών σε αυτά, ενίοτε, θα έπρεπε να βάλει όσον κόσμο τ' αντιπαρέρχεται σε σκέψη...

Εδώ, για τις Απόκριες, ας πούμε, η Εκκλησία θα ήθελε, εάν μπορούσε, να τις εξαλείψει παντελώς!
Rictor έγραψε:
aristotelis_1 έγραψε:γιατι αν με το καιρο καταργηθουν τα εθιμα θα ερθουν ακομα δυσκολες μερες για την πατριδα μας και τον λαο μας
Από πού προκύπτει αυτό;
Αν και δε συμφωνώ ακριβώς με τον Αριστοτέλη, παρ' όλ' αυτά θα τονίσω ότι οι λιγότερο θρησκευόμενοι λαοί έχουν πολύ έντονο δέσιμο με τα έθιμά τους, επειδή οι άνθρωποι έχουμε την τάση, την έμφυτη κλίση, να νιώθουμε καλύτερα μέσω του κύκλου του χρόνου, όπως λέγεται, επειδή αυτό μας δένει με τις αισθήσεις μας (αλλαγή των εποχών), αλλά επίσης καθιερώνει και το δίπτυχο ρουτίνας-εναλλαγής που είναι διαπιστευμένα θετικό για την ψυχοσύνθεσή μας.

Τέλος, ό,τι κόβετε μαχαίρι έχει την κακή τάση να γυρνάει μπούμερανγκ όταν με τον καιρό επανέρχεται μόνο του. Βλέπε θρησκεία-Σοβιέτ.
Rictor έγραψε:
aristotelis_1 έγραψε:αυτα τα εθιμα ναι τα μαθαμε και θα τα κραταμε [...] στην τελικη δε θα παθεις και τιποτα αν πας εκκλησια το πασχα ουτε αν δε φας μια μερα κρεας αποτοξυνοση θα κανεις και ολας
Δεν θα πω ''τραγικό'', για να μην αρχίσουν πάλι οι εύθικτοι. Θα πω ότι διαφωνώ εντελώς με τις απόψεις σου. Θεωρώ πως δεν έχεις μπει ακόμη στη διαδικασία ή απλά δεν έχεις αντιληφθεί το πόσο κακό προκάλεσε, προκαλεί και θα προκαλεί η θρησκεία, γι'αυτό μας συμβουλεύεις όχι μόνο να ανεχόμαστε προσωρινά αυτές τις περιττές και ενοχλητικές συνήθειες, αλλά να τις διαιωνίσουμε κιόλας.
Δύο αντιπαραθέσεις:
1. Διαφωνώ με τον Αριστοτέλη για την εκκλησία και τη νηστεία. Σε πολλούς, μάλιστα, η νηστεία είναι ακατάλληλη.
2. Διαφωνώ και μ' εσένα, ως προς το συλλογισμό ότι όλα τα έθιμα πρέπει να κοπούν, επειδή η Εκκλησία έκανε κάποτε κάτι. Είναι παράλογο.
Rictor έγραψε:
aristotelis_1 έγραψε:απο εκει και περα δε νομιζω οτι οταν καποιος αλλαξει πιστη θα πρεπει να το κανει σημαια και να το λεει στους γονεις του οτι ξερετε αλλαξα ειδικα αν γνωριζει οτι θα τους ενωχλησει δηλαδη δε μπορει καποιος να κραταει καποια πραματα για τον ευατο του?
Όταν θα κρατήσουν για τον εαυτό τους τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις, όταν θα σταματήσουν τον προσηλυτισμό και τα κηρύγματα μίσους, όταν θα κρατήσουν για την πάρτυ τους τον εκκλησιαστικό φόρο, τότε θα κρατήσω και εγώ για τον εαυτό μου την αθεΐα.
Σχετικές απόψεις μου θα βρεις σε ποστ που έκανα στη δημοσκόπηση ''Πόσο closeted άθεοι είστε;''.
Θεωρώ ότι η ουσιαστική ανεξιθρησκεία είναι ουσιαστικότερος πρωταρχικός στόχος. :think:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

= [Rictor]Νομίζω πως μετράνε και τα δύο το ίδιο σε αυτή τη φράση.
Εδώ διαφωνούμε, η φράση ''έτσι τα βρήκαμε έτσι θα πάμε'' σίγουρα είναι μιαν απάντηση εκ'μέρους κάποιου θρήσκου, πού δεν έχει το ανάλογο μορφωτικό επίπεδο να απάντησει σε μιά δύσκολη γι'αυτόν ερώτηση από έναν άθεο, αλλά πέρα από αυτό, στη φράση αυτή που είναι μια αμυντική θέση ως προς το θρησκευτικό του πιστεύω περικλείονται και άλλα πράγματα περισσότερο σταθερά σαν αξίες από την ίδια την θρησκεία που πρέπει με την σειρά του να τα μεταδώσει στα παιδιά του όχι επειδή του τα δίδαξαν κάποιοι αλλά επειδή τα βίωσε σαν παράδοση,πολλοί αγράμματοι θρησκευόμενοι γονείς έχουν δώσει πολλές περισσότερες ηθικές αρχές από πολλούς μορφωμένους γονείς στα παιδιά τους όχι χάρη στην θρησκεία αλλά χάρη στις αξίες της παράδοσης.
Η θρησκεία είναι μέρος της παράδοσης, αλλά δεν είναι η ίδια από μόνη της παράδοση, αυτό είναι φανερό εκτός αν κοιτάζει κανείς την τζαμαρία της βιτρίνας σαν φιλάρεσκη γυναίκα που θέλει να αυτοθαυμάζεται χωρίς να προσέχει το περιεχόμενο της βιτρίνας που είναι γερασμένοι, κουρασμένοι, αμόρφωτοι γονείς, να στέκονται σαν βράχος ακλόνητοι με σταθερές αξίες που νομίζεις πώς απόκτησες ξεφυλίζοντας μερικά βιβλία, που αν κάτσεις να σκεφτείς λίγο περισσότερο θα ανακαλύψεις πως αυτές τις αξίες που εσύ διάβασες απ΄λώς τις επιβεβαίωσες, γιατί στην ουσία τις είχες πάντα μέσα σου απο τους αγράμματους και θρησκευόμενους γονείς που στην φράση ''έτσι τα βρήκαμε έτσι θα πάμε'' δεν περιλαμβάνεται κάτι το οπισθοδρομικό με την δική σου οπτική αλλά κάτι το προοδευτικό,που πολλές φορές γίνεται από αχαριστία απαξιωτικό για αυτούς που μας εμφύσησαν τις βασικές ηθικές αξίες χωρίς να αναφέρονται σε κάποιο νόμο του μωυσή από την αγία γραφή.
Δεν πιστεύω ότι αυτό αντιπροσωπεύει τους περισσότερους Έλληνες. Και άμεσα εξαρτημένοι από τους παπάδες νιώθουν και κουβέντα δεν σηκώνουν σχετικά με την αθεΐα.
Δεν μπορώ να ξέρω για τα ποσοστά που λές, εγώ πάντα προσωπικά ανάφέρομαι και νομίζω πώς δεν θα πρέπει να είμαι η εξαίρεση στον κανόνα.
Εμ... Βασικά αυτό που σε κάνει να αγωνίζεσαι για την ελευθερία και τη δημοκρατία είναι η εσωτερική ανάγκη και η πνευματική ακεραιότητα, κάτι που δεν έχει καμία σχέση με το ''έτσι τα βρίκαμε, έτσι θα πάμε''. Αν ήταν όπως λες, η επανάσταση του '21 δε θα ξεσπούσε ποτέ, καθώς για 4-5 γενιές οι έλληνες είχαν μάθει στη δουλεία, συνεπώς, έτσι θα συνέχιζαν, γιατί έτσι είχαν μάθει.
Τα ιδανικά δεν έχουν καμία σχέση με παράδοση, τα ιδανικά είναι προσωπικά για τον καθένα και πρέπει να τα περάσει απο πολύ σκέψη και φιλτράρισμα για να τα εγκρίνει, κάτι το οποίο δεν γίνεται με τις παραδόσεις τις οποίες αποδεχόμαστε αδιακρίτως.
Συνεχίζω να διαφωνώ, δεν υπάρχει καμία εσωτερική ανάγκη για να κάνει κάποιον να αγωνισθεί για την ελευθερία και την δημοκρατία αλλά η διαπαιδαγώγηση που έχεις πάρει από τους γονείς σου και κατ'επέκταση η όλη παράδοση,και μιάς και ανάφερες το '21 πώς θα θεωρούσες το κεντρικό πρόσωπο του 21 τον θεόδωρο κολοκοτρώνη χωρίς να υποτιμούμε την προσφορά και των άλλων αγωνιστών; δεν προερχόταν απο παραδοσιακή οικογάνεια κλεφτών; δεν είχε τις αξίες εκείνες [όχι εσωτερικές αλλά αντικειμενικές ]που κάνουν κάποιον να πολεμά για αυτά που πιστεύει; η μήπως λόγω της θρησκευτικότητας του θα τον περιόριζες στην κακή και στατική έννοια της φράσης που προσπαθείς να της δώσεις''έτσι τα βρήκαμε έτσι θα πάμε''; πάνω σε αυτό θα συμπλήρωνα με το εξής, Ναι. έτσι βρήκαμε τις σταθερές για εμάς ηθικές αξίες και με αυτές θα βαδίσουμε,που για πολλούς αυτό μεταφράζεται και διατήρηση των θρησκευτικών τους πιστεύω, αυτό είναι προσωπικό τους δικαίωμα και δεν μπορούμε να τους το στερήσουμε, γνωρίζοντας όμως πώς το τελευταίο δεν είναι και το κυρίαρχο για εμάς τουλάχιστον και στην εποχή μας, χωρίς να ξεχνούμε πως αν και αντίθετο με τις αποψεις μας διαμόρφωσε αυτό που λέμε σύγχρονη εποχή.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καταρχην συμβουλες δεν εδωσα ουτε θα δωσω δεν ειμαι ειδικος για αυτα μια γνωμη απλα λεω

λοιπον για να μην καταλαβαινει καποιος λαθος τα οσα ειπα δεν ειπα νηστεψτε και πατε εκκλησια ειπα οτι δε θα παθετε τιποτα αν πατε εκκλησια μια φορα της γιορτες και αν μια μερα δε φατε κρεας συγα το πραμα τωρα αν εσεις εποιμενετε οτι δεν θελετε ε δικαιομα σας

φιλε μου ρικτορ οκ εσυ δε θελεις τα εθιμα και ισως και αλλα μπορει να μην θες ωραια οι περισσοτεροι ομως τα θελουν οποτε τι μπορει να γινει?

τωρα αν εσυ παλυ θελεις οπου σταθεις να λες της θεσεις σου παλυ δικαιομα σου ειναι

επισης οπως λενε αν γινεις χριστιανος πρεπει να εφαρμοζεις ολα οσα λενε οι γραφες συμφωνο και εγω αλλα με αυτην την λογικη και οτι αλλο αν εισαι πρεπει να τα εφαρμοζεις ολα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Γιατί βρε Τάσο το χειροκρότημα;
Νόμιζα ότι είναι εμφανές· για το 4 στα 4. :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Και άνευ προσπαθείας... Λες να κουβαλά το γονίδιο την αθεΐα;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:απο οτι βλεπω οι περισσοτεροι που δηλωνεται αθεοι οι γονεις σας ειναι ειτε αθεοι ειτε αδιαφωροι με την θρησκεια και για αυτο μαλλον και εσεις δε πιστευατε
Εμένα πάλι πιστεύουν μια χαρά, κι εγώ «ξέφυγα.» :mrgreen: Στο εξωτερικό είναι σύνηθες φαινόμενο αυτό.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Διάβασα στο ''Η περί θεού αυταπάτη'' ότι σε έρευνα στην Αγγλία, μόνο 1 στα 12 παιδιά ακολουθούν διαφορετικές θρησκευτικές πεποιθήσεις από τους γονείς τους. Τρομερό πράγμα η πλύση εγκεφάλου!!!
Έχετε δει την ταινία ''Κυνόδοντας''; Νομίζω ότι εκφράστηκε ΟΣΟ καλύτερα θα μπορούσε να εκφραστεί ο απόλυτα καθοριστικός ρόλος των γονιών. Αυτή η ταινία κάνει πολλούς παραλληλισμούς και έχει να πει πάρα πολλά σε όποιον δώσει λίγη βάση!!
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Διάβασα στο ''Η περί θεού αυταπάτη'' ότι σε έρευνα στην Αγγλία, μόνο 1 στα 12 παιδιά ακολουθούν διαφορετικές θρησκευτικές πεποιθήσεις από τους γονείς τους. Τρομερό πράγμα η πλύση εγκεφάλου!!!
Δεν είναι η πλύση εγκεφάλου που τους κάνει να μην αλλάζουν τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις, αλλά η αφοσίωση σε μια παράδοση που περιλαμβάνει μέσα της και την θρησκεία, παράδειγμα εγώ ενώ δηλώνω άθεος από σεβασμό προς την παράδοση δεν διαγράφω το θρήσκευμα μου από το ληξιαρχείο και θέλω επίσης όπως με βάπτισαν , και παντρεύτηκα σαν χριστιανός ορθόδοξος, έτσι θέλω και να ταφώ όταν πεθάνω δίπλα στους δικούς μου με τον ίδιο τρόπο με παπάδες και χριστιανικές τελετές μόνο και μόνο για την αφοσίωση μου προς την παράδοση.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καταλαβαίνω και τον Ρίκτορ, καταλαβαίνω και τον Αρίστο - και δεν συμμερίζομαι καμία από τις δύο θέσεις.

Εγώ δεν θέλω να καταργήσω τα έθιμα, θέλω να τα αλλάξω.
Η κατάργηση είναι κάτι το βίαιο και είτε αποτυγχάνει είτε προκαλεί αντιδράσεις και οδυνηρές συνέπειες. Η αφομοίωση, ενσωμάτωση, μετάλλαξη, είναι ο ιδανικότερος τρόπος να κρατήσεις τα έθιμα (που προσφέρουν σε τόσους και τόσους ανθρώπους την αίσθηση της σύνδεσης με το παρελθόν του τόπου τους, κάτι που έχουμε ανάγκη συναισθηματικά σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό όλοι μας, και που αφ' ενός δεν υπάρχει λόγος ν' απαρνηθούμε, αφ' ετέρου πάρα πολλοί απλώς δεν θέλουν να το απαρνηθούν και δεν έχουμε ούτε λόγο ούτε τρόπο να τους υποχρεώσουμε) και να ξεφορτωθείς τα ανεπιθύμητα χαρακτηριστικά τους.

Λόγου χάρη, συνεχίζεις να στολίζεις δέντρο (καραβάκι, οτιδήποτε) και να ανταλλάσσεις δώρα, αλλά λες στο παιδί σου ότι είναι για τη γιορτή του χειμώνα και τη γέννηση του ήλιου, αντί για τα χριστούγεννα. Κόβεις πίτα, και λες ότι είναι για τον καινούριο χρόνο, και αφήνεις κατά μέρος χριστούς και παναγίες (μπορείς να κόψεις κομμάτι για το σπίτι, τη δουλειά, το Ρίτσαρντ Ντώκινς, όποιον γουστάρεις).

Η περίφημη γιορτή του Άι Γιαννιού ή του Κλήδωνα (όρα θερινό ηλιοστάσιο) έχει μετατραπεί ωραία και καλά σε ευρωπαϊκή γιορτή της μουσικής, και το έθιμο αυτό πιάνει όλο και περισσότερο γιατί έχει γούστο (υπαίθριες συναυλίες και γλεντάκια, σε ποιον δεν αρέσει;).

Με πιάνετε ελπίζω.

Όσο για το αν θα στενοχωρήσουμε τους γονείς/παπούδες/φίλους μας ή όχι, δεν μπορεί να βγει ένα γενικό φιρμάνι. Θα πρέπει να κρίνουμε κατά περίπτωση, ανάλογα με τις αντοχές και τις δυνατότητες του άλλου και τις δικές μας. Και καλό θα ήταν να μην είμαστε αυστηροί και απόλυτοι με όσους κάνουν επιλογές διαφορετικές από τις δικές μας.

Αν μιλάμε για ακραία περίπτωση γονιών που ξυλοφορτώνουν το παιδί τους επειδή είναι άθεο/ομοφυλόφιλο/κομουνιστής ή οτιδήποτε δεν εγκρίνουν εκείνοι, ε τότε εννοείται ότι το παιδί καλά θα κάνει να ρίξει μαύρη πέτρα και ν' αποφασίσει ότι δεν είναι γονείς του αυτοί, και τέρμα.

Δεν είμαι της γνώμης ότι η οικογένεια είναι ιερή και οφείλουμε να εξαντλούμε κάθε δυνατότητα για να την κρατήσουμε ενωμένη. Γονείς και παιδιά είναι ρόλοι. Τους αναλάβαμε κάποια στιγμή, όσο ήμασταν μικροί δεν είχαμε κι άλλες επιλογές, σαν ενήλικες όμως μπορούμε να επιλέξουμε να αλλάξουμε ρόλο και να παίξουμε σε άλλο έργο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
xcommunistx
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 29 Σεπ 2010 19:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Η γονείς μου είναι θανατική πιστεύοντας σε θρησκεία και μάλλον δεν θα θέλουνε να με δούνε άμα τους πω ο,τι είμαι άθεος...
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

xcommunistx έγραψε:Η γονείς μου είναι θανατική πιστεύοντας σε θρησκεία και μάλλον δεν θα θέλουνε να με δούνε άμα τους πω ο,τι είμαι άθεος...
Απλά επικός!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
xcommunistx
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 29 Σεπ 2010 19:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Απλά επικός!
:O Έτσι είναι... Ιστορία μεγάλη...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ μηπως εννοεις κουμουνιστη μου?

ποιος να το λεγε οτι εγω θα διορθωνα καποιον απο το φορουμ :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
ΕρυθράΚηλίδα
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2011 11:13
Όνομα Ιστότοπου: -Jupiter

Καρα χριστιανοι
Σέβομαι τις θρησκείες στον βαθμό που σέβομαι την άποψη μιας μητέρας ότι τα παιδιά της είναι όμορφα και έξυπνα.
xcommunistx
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 29 Σεπ 2010 19:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ μηπως εννοεις κουμουνιστη μου?

ποιος να το λεγε οτι εγω θα διορθωνα καποιον απο το φορουμ :D
Ποιος να το λεγε ο,τι θα σου κάνει τόσο χαρά να με διορθώσεις?
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Στη δική μου περίπτωση, και οι δύο γονείς (ο πατέρας δεν ζει πια) υπήρξαν πολύ χλιαροί και cool. Ποτέ δεν μύρισα λιβάνι μέσα στο σπίτι (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Θυμάμαι ότι κάποτε ο πατέρας μου είχε δώσει ένα σημαντικό χρηματικό ποσό για την ανέγερση ενός ναού, αλλά δεν ξέρω κάτω από ποιες (κοινωνικές θέλω να πιστεύω) συνθήκες το έκανε.
Απάντηση