Θεόπνευστη Ακαΐα & Θερμοδυναμική (από Εκκλησιαστικά επίκαιρα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

Η ακόλουθη συζήτηση αποσπάστηκε από εδώ
«Εκκλησιαστικά Επίκαιρα»
Και αποτελεί συνέχεια της συζήτησης
περί «αγίου φωτός»:
Άγιο Φως (από Εκκλησιαστικά επίκαιρα)
viewtopic.php?f=43&t=3139
(από αυτό το post και πίσω)
(η οποία επίσης αποσπάστηκε από το νήμα «Εκκλησιαστικά επίκαιρα»)

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Εάν θέλεις να διαπιστώσεις την "ακαϊα" γιατί δεν έρχεσαι στους "αναστενάρηδες" στον Λαγκαδά στις 21 Μαϊου;
Μάλιστα μπορείς και ο ίδιος εθελοντικά να συμμετέχεις για να αποδείξεις την απάτη.
Ιδού η Ρόδος..
Βλέπω καλά;
Τι έχουμε εδώ;
Μια πρόκληση;

Μήπως ισχυρίζεσαι ότι μόνο πιστοί μπορούν να συμμετάσχουν στα αναστενάρια;
Αν ναι, τότε έχω μια πρόταση για σένα.

Οι Αμερικάνοι έχουν ένα ρητό: Put your money where your mouth is.
Εγώ είμαι διατεθειμένος να έρθω μαζί σου στα αναστενάρια.
Μάλιστα, για να προκαλέσω το θεό σου να με τιμωρήσει, αντί για εικόνα (που συνήθως κρατάτε εσείς στα χέρια σας) εγώ θα κρατάω το God Delusion του Dawkins.
Υπό τους εξής όρους:
α) να περάσω τα κάρβουνα αμέσως μετά από εσένα.
β) πριν περάσεις τα κάρβουνα, να σκουπίσεις καλά τα πόδια σου για να μην είναι ιδρωμένα (αφού εσένα σε προστατεύει η πίστη σου, και όχι ο ιδρώτας των ποδιών σου)
γ) αν και οι δύο περάσουμε τα κάρβουνα χωρίς να καούμε, θα κάνεις δωρεά 1000€ στην Ένωση Άθεων
δ) αν εσύ δεν καείς κι εγώ καώ, θα κάνω δωρεά 1000€ στην εκκλησία της προτίμησής σου
ε) το γεγονός θα βιντεοσκοπηθεί για μελλοντική χρήση (δική σου ή δική μου) οπουδήποτε
στ) τα χρήματα και των δύο μας θα παραδοθούν πριν την πυροβασία σε εκπρόσωπο της Ένωσης που θα παρίσταται, και θα υπογραφεί από κοινού συμφωνία που θα περιλαμβάνει τους παραπάνω όρους.

...αλλά επειδή είμαι καλός άνθρωπος, οφείλω να σε προειδοποιήσω πριν συμφωνήσεις να δεις αυτό εδώ το βίντεο:

[youtube]-W5FRl0qhOM[/youtube]

Λοιπον, σου δίνω την ευκαιρία να ταπεινώσεις έναν άπιστο δημόσια.
Ιδού η Ρόδος.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
petsoukos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: Computerman
Επικοινωνία:

Περιμένεις να δεχτεί;
Δεν μπορείς να νικήσεις ένα troll...το αφήνεις να ψοφήσει από την «πείνα»
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Μα καλά, τόσους αιώνες μετά το μεσαίωνα, είναι δυνατόν να θεωρούνται θαύματα τα κολπάκια των μαθητευόμενων μάγων;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
petsoukos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: Computerman
Επικοινωνία:

aqyn έγραψε:Μα καλά, τόσους αιώνες μετά το μεσαίωνα, είναι δυνατόν να θεωρούνται θαύματα τα κολπάκια των μαθητευόμενων μάγων;
Δεν πρέπει να σε εκπλήσσει η διαδικασία της μη-σκέψης.
Δεν μπορείς να νικήσεις ένα troll...το αφήνεις να ψοφήσει από την «πείνα»
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

και συνεχιζω

ακομα δεν βρεθηκε καποιος να κραξει τον ρωσσο αρχιεπισκοπο για της δηλωσεις του?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

At last, a challenger appears! [Θλιμμένος Μπούφος]

and the challenge is accepted [breadfan]

μετάφραση, για Άναρχο ;) :

"Επιτέλους, ενας προκαλών εμφανίζεται!"
"και η πρόκληση βρίσκει αποδέκτη"

Αναμένουμε με αγωνία την απάντηση του Θ.Μπ. στην αντιπρόκληση του breadfan.

Will he accept? [θα δεχτεί?]
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Από όσο θυμάμαι, το fire-walking εξηγείται στο βιβλίο Φυσικής της Β' Λυκείου, στο κεφάλαιο της Θερμοδυναμικής (στο υποκεφάλαιο της θερμοχωρητικότητας, νομίζω).
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Leo21 έγραψε:...μετάφραση, για Άναρχο ;) :
...
Να είσαι καλά Λεο... αλλά, όσο για τόσο τα καταλαβαίνω... :D
noxteryn έγραψε:Από όσο θυμάμαι, το fire-walking εξηγείται στο βιβλίο Φυσικής της Β' Λυκείου, στο κεφάλαιο της Θερμοδυναμικής (στο υποκεφάλαιο της θερμοχωρητικότητας, νομίζω).
Δεν γνωρίζω τι λέει η Φυσική... Αυτό που γνωρίζω εκ πείρας είναι ότι το μυστικό της αβλαβούς πυροβασίας είναι η καλή προετοιμασία του πυροβάτου. Συμμετείχα στο παρελθόν σε εκδηλώσεις, των οποίων η κατάληξις ήταν η ομαδική πυροβασία. Σας διαβεβαιώ ότι τα κρούσματα εγκαυμάτων ήσαν ελάχιστα. Είναι μία εμπειρία την οποία προτείνω ενεπιφυλάκτως.
Για την ιστορία... Οι συμμετέχοντες στις πυροβασίες δεν ήσαν εβραιοχριστιανομουσουλμάνοι...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Το περί θερμοχωρητικότητας, για να το καταλάβετε όλοι, είναι απλό:
Το γινόμενο της αύξησης θερμοκρασίας ενός σώματος επί τη μάζα του επί τη θερμοχωρητικότητά του μας δίνουν τη θερμότητα που απαιτείται για να τελεστεί αυτή η αύξηση θερμοκρασίας: όσο υψηλότερη η θερμοχωρητικότητα, τόσο περισσότερη θερμότητα απαιτείται για την αύξηση της θερμοκρασίας του σώματος.

Σαν «ιδέα,» εκφράζει το πόση θερμότητα «χωράει» (δηλαδή, χρειάζεται να προσλάβει) ένα σώμα για να αυξηθεί η θερμοκρασία του.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε: Δεν γνωρίζω τι λέει η Φυσική... Αυτό που γνωρίζω εκ πείρας είναι ότι το μυστικό της αβλαβούς πυροβασίας είναι η καλή προετοιμασία του πυροβάτου. Συμμετείχα στο παρελθόν σε εκδηλώσεις, των οποίων η κατάληξις ήταν η ομαδική πυροβασία. Σας διαβεβαιώ ότι τα κρούσματα εγκαυμάτων ήσαν ελάχιστα.
Σε ένα τέτοιο εγχείρημα όπως είναι της πυροβασίας όσο καλά και να προετοιμαστεί κανείς τα εγκαύματα και οι ερεθισμοί των ποδιών είναι αναπόφευκτα.
τώρα αν μερικοί ίσως και αρκετοί τό βλέπουν σαν θαύμα δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι του καπνίσει.
το πρόβλημα το έχω όταν αυτήν την πλάνη του προσπαθεί να την επιβάλλει και στους άλλους.
ξέρω πως η εκκλησία δεν αναγνωρίζει την πυροβασία, και την δήθεν ακαια ως θαύμα, όχι πώς δεν δέχεται τα θαύματα, ισα ισα που σέρνει πρώτη το χορό,απλώς θεωρεί την πυροβασία παγανιστικό κατάλοιπο.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

tyxkatmal έγραψε:Σε ένα τέτοιο εγχείρημα όπως είναι της πυροβασίας όσο καλά και να προετοιμαστεί κανείς τα εγκαύματα και οι ερεθισμοί των ποδιών είναι αναπόφευκτα.
Λέγε ότι θες... Εγώ πάντως δεν κάηκα...
tyxkatmal έγραψε: τώρα αν μερικοί ίσως και αρκετοί τό βλέπουν σαν θαύμα δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι του καπνίσει. το πρόβλημα το έχω όταν αυτήν την πλάνη του προσπαθεί να την επιβάλλει και στους άλλους.
Βεβαίως και δεν είναι θαύμα και βεβαίως δεν έχω καμμία επιθυμία ντε και καλά να σε πείσω...
tyxkatmal έγραψε: ξέρω πως η εκκλησία δεν αναγνωρίζει την πυροβασία, και την δήθεν ακαια ως θαύμα, όχι πώς δεν δέχεται τα θαύματα, ισα ισα που σέρνει πρώτη το χορό,απλώς θεωρεί την πυροβασία παγανιστικό κατάλοιπο.
Η εκκλησία δεν την αναγνωρίζει, αλλά οι πυροβάτες καλά κρατούν... Και όπως ακριβώς λες, η πυροβασία είναι πανάρχαιο έθιμο, προ χριστιανισμού βεβαίως...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτή η τελευταία διένεξη είχε πολύ γούστο! :mrgreen:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Greek atheists prove spiritually superior from orthodox christians!

"Άθεος αναρχικός πυροβατεί χωρίς τον παραμικρό ερεθισμό ενώ χριστιανορθόδοξοι τη γλυτώνουν φτηνά με λίγα εγκάυματα"

αναμένωντας την απάντηση του Θλιμμένου Μπούφου..

:D
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε: Λέγε ότι θες... Εγώ πάντως δεν κάηκα...
Ο θανάσης βέγγος πάντως σε μια ταινία που χόρευε μαζί με τους αναστενάρηδες του κάηκε η κάλτσα του......
triapoulakiakathontan
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 20:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο θανάσης βέγγος πάντως σε μια ταινία
Και ο Τζέιμς Μπόντ σε μια ταινία είχε πηδήξει από ένα γκρεμό και μπήκε σε ένα αεροπλάνο. Τι σχέση έχει αυτό με το θέμα; Καμία όπως και αυτό που λες!
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλοί μου φίλοι,
το φαινόμενο της πυροβασίας είναι πανάρχαιο και καταγράφεται σε όλα τα μήκη και πλάτη της γής.

Για τους λιγότερο ενημερωμένους, η τελετή των "αναστενάρηδων" δεν αναγνωρίζεται ως χριστιανική (είπαμε, μπορεί να μην ξέρουμε τι ακριβώς απορρίπτουμε, αλλά τουλάχιστον ας μην καρφωνόμαστε τόσο..), οπότε η αναφορά μου δεν είχε κανένα σημαινόμενο περί αυτού.

Εάν δε ξαναδιαβάσετε προσεκτικά το κείμενό μου, θα διαπιστώσετε ότι ούτε κατά διάνοια υπαινίσσομαι ότι ενδέχεται να συμμετέχω σε παρόμοια αθλήματα.
Φοβάμαι αγαπητοί μου, πως οι φιλοδοξίες μου είναι πολύ ταπεινότερες των προσδοκιών σας για το άτομό μου: περιορίζονται μόνο στην παθητική παρακολούθηση των γεγονότων.
Έχω παρακολουθήσει, δεν τα αμφισβητώ, και χαίρομαι που ο φίλος αναρχος συνηγορεί προς αποκατάσταση της αξιοπιστίας μου.

Ωστόσο, όποιος τα αμφισβητεί μπορεί πολύ εύκολα να παραστεί και σε μια δεδομένη στιγμή ,τσούπ, να τρέξει προς την καρβουνιά.
Α, νομίζω πως εάν ταυτόχρονα κρατά μαζί του και ένα βιβλίο θερμοδυναμικής ώστε να υπολογίζει όσα τουλάχιστον θεωρεί πως πρέπει να υπολογίζει, θα δώσει μια πιο ευχάριστη νότα στην όλη εκδήλωση.

Μη ξεχνιώμαστε, 21 Μαΐου.
Εάν το αποφασίσει κανείς, ας το αναρτήσει για να προγραμματίσω να είμαι παρών.
Δεν θα ήθελα να το χάσω με τίποτα..
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Το περίμενα. Μάλλον θα έχω κληρονομικό χάρισμα.

Δεν πειράζει, αγαπητέ μου.

Το αγαπημένο σου μυθιστόρημα, γράφει: "Εἶπεν ἄφρων ἐν καρδίᾳ αὐτοῦ, οὐκ ἔστιν θεός".
Εμείς λοιπόν οι άφρονες (The fools), σου αφιερώνουμε με αγάπη ένα τραγουδάκι που σου ταιριάζει γάντι, ελπίζοντας ότι θα χαμογελάσεις λίγο, και δεν θα είσαι τόσο θλιμμένος.

[youtube]UnBlst3T7bY[/youtube]

He's clucking a lot, but he's not saying anything,
I plucked him once! Why pluck him again?
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:[...] Τώρα όσον αφορά την κουβέντα μας, μην εγκλωβίζεσαι σε λογικές "επίδειξης".
Εάν θέλεις να διαπιστώσεις την "ακαϊα" γιατί δεν έρχεσαι στους "αναστενάρηδες" στον Λαγκαδά στις 21 Μαϊου;
Μάλιστα μπορείς και ο ίδιος εθελοντικά να συμμετέχεις για να αποδείξεις την απάτη. [...]

[...] Μη ξεχνιώμαστε, 21 Μαΐου.
Εάν το αποφασίσει κανείς, ας το αναρτήσει για να προγραμματίσω να είμαι παρών.
Δεν θα ήθελα να το χάσω με τίποτα..
Πολλά τραγούδια ξέρεις... στο χορό δε σε βλέπω, πάντως, Μπούφε... Γιατί, άραγε; :roll:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

triapoulakiakathontan έγραψε:
Και ο Τζέιμς Μπόντ σε μια ταινία είχε πηδήξει από ένα γκρεμό και μπήκε σε ένα αεροπλάνο. Τι σχέση έχει αυτό με το θέμα; Καμία όπως και αυτό που λες!


Σίγουρα η ταινία του τζέιμς μπόντ δεν έχει καμία σχέση με τα αναστενάρια του λαγκαδά, αλλά όμως η περίπτωση του καψίματος της κάλτας του θανάση βέγγου γιατί να μην έχει σχέση με το θέμα;
Δέν σου κάνει εντύπωση που έπιασε φωτιά το ύφασμα ενώ οι άλλοι που ήτανε ξυπόλυτοι δεν καταλαβαίναν τίποτα;
Το καλοκαίρι μερικές φορές όταν κάνει πολύ ζέστη για να μπώ στην θάλασσα διασχίζω την καυτή άμμο με παντόφλες και άλλη μια φορά με κάλτσες για να μην καούν οι πατούσες μου.
Φαντάσου τώρα τούς αναστενάρηδες στα πυρωμένα κάρβουνα και χωρίς κάλτσες.
Το θαύμα το αποκλείω, αλλά ποτέ δεν θα έμπαινα σε τέτοια δοκιμασία,δεν ξέρω τώρα αυτούς τους ανθρώπους αν ο εκστατικός χορός τους βοηθάει κάπου, όπως δεν ξέρω και τι βαθμός ερεθισμού των ποδιών ακολουθεί μετά την πυροβασία.
Σε ένα ντοκυμαντέρ κάπου στην αφρική οι ιθαγενείς χρησιμοποιούσαν για πυροβασία ηφαιστιακή πέτρα, που θεωρείται ότι αν πυρωθεί είναι πολύ περισότερη η θερμοκρασία απο τα κάρβουνα.
Τελικά ο αφηγητής του ντοκυμαντέρ ανάφερε οτι την επόμενη ημέρα της πυροβασίας, οι περισότεροι απο τους ιθαγενείς είχαν κάτω από τα πόδια τους τα δώρα των θεών, κοινώς εγκαύματα....
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Αυτή η τελευταία διένεξη είχε πολύ γούστο! :mrgreen:
Ναι... ναι...ναι...
Απάντηση