Άγιο Φως (από Εκκλησιαστικά επίκαιρα)

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Εσύ δηλαδή Θλιμμένε Μπούφε έχεις δει ο ίδιος κάποιο τέτοιο θαύμα; Ή μόνο απο αφηγήσεις άλλων;
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:Εσύ δηλαδή Θλιμμένε Μπούφε έχεις δει ο ίδιος κάποιο τέτοιο θαύμα; Ή μόνο απο αφηγήσεις άλλων;
Εντάξει, έχουμε και «γραπτά θαύματα» (βλ. πάλι το θαύμα Κοσμά και Δαμιανού, μια φάση τελείως Black Jack). :lol:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Αρχικά να αναφέρουμε ότι η δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων επεκτείνεται σε τρία κράτη: Ισραήλ, Παλαιστινιακή Αρχή,Ιορδανία(όταν αναλαμβάνει νέος Πατριάρχης πρέπει να αναγνωρισθεί από τις κυβερνήσεις των τριών αυτών κρατών). Σε αυτές τις χώρες ζούνε οι πιστοί του που είναι Ορθόδοξοι Αραβες(οι πιο πολλοί αριθμητικα ζούνε στην Ιορδανία κι έπειτα σε Ισραήλ και Παλαιστίνη).Το γεγονός ότι το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων έχει Ελληνες ανώτερους κληρικούς ενώ ο κατώτερος κλήρος και οι πιστοί του είναι Αραβες οφείλεται στο ότι το Πατριαρχείο είναι ελληνικό. Το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων όπως λαμβάνει επιπλέον βοήθεια από το ελληνικό κράτος (όχι μόνο για την μεταφορά του Αγίου Φωτός) και χρησιμοποιείται και για την προώθηση των ελληνικών συμφερόντων στην περιοχή. Παρόμοια ενίσχυση λαμβάνουν από την Ελλάδα και τα Πατριαρχεία Κων/πολης και Αλεξανδρείας(το πατριαρχείου Αντιόχειας ππυ έχει δικαιοδοσία σε Συρία και Λίβανο,Κατάρ και Εμιράτα/Ντουμπάι από το 1899 έχει Αραβες πατριάρχες άρα δεν ενισχύεται αφού δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την ελληνική πολιτική στην περιοχή).Αυτά τα ολίγα για να μην δίνεται η εντύπωση ότι η υπόθεση αφορά μόνο το Αγιο Φως.
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Τώρα που ξεκαθάρισα κάποια πράγματα για το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων ας πω μερικά για το Αγιο Φως.Καταρχάς για το Αγιο Φως υπάρχουν κάπου 45 μαρτυρίες ιστορικές αλλά και επιστημόνων που πήγαν στην Ιερουσαλήμ και εξέτασαν αυτό το θέμα από κοντά: http://eleftheri-epistimi.blogspot.com/ ... 5.html?m=1 .Υπάρχουν βεβαίως και άτομα που το αμφισβητούν και ως προς αυτές τις αμφισβητήσεις απαιτούνται εδώ αναλυτικά:
http://www.oodegr.com/oode/asynithista/ ... _fws_1.htm Για τις ιστορικές μαρτυρίες για το Αγιο Φως υπάρχει επίσης το εξαίρετο βιβλίο του Χάρη Σκαρλακιδη: https://www.ianos.gr/agion-fos-demeno-0 ... escription μια γεύση από αυτό το βιβλίο και την μαρτυρία του Αραβα μουσουλμάνου νομοθέτης
Ιμπν Αλ Κας : http://www.skarlakidis.gr/el/thema/13-o-.html .Αξιοσημείωτο είναι ότι το θαύμα αποδέχονται και πολλοί μουσουλμάνοι Αραβες Παλαιστίνιοι της Ιερουσαλήμ και γι αυτό μιλά πιο πάνω το άρθρο. Εχω συγγενείς που πήγαν στην Ιερουσαλήμ και το βίωσαν και ευελπιστώ να πάω κι εγώ φέτος εκεί για να το δω από κοντά. Οποιαδήποτε το αμφισβητεί και θέλει να το μελετήσει από κοντά μπορεί μάλιστα να πάει στην Ιερουσαλήμ κάποιο Πάσχα για να το βιώσει ο ίδιος(δεν νοείται ερευνητής να έρευνα εξ αποστάσεως κι όχι στον τόπο του αντικειμένου που ερευνά καθότι όσοι το αμφισβητούν δεν έχουν πάει στην Ιερουσαλήμ ενώ αντίθετα έχουμε όπως παρέθεσα επιστήμονες και ερευνητές που πήγαν εκεί και το βίωσαν από κοντά).Από μαρτυρίες συγγενών πηγαν εκει οι πιστοί συνήθως αγοράζουν κεριά από τις αγορές της Ιερουσαλήμ από τους Παλαιστινίους Αραβες πωλητές(στην Ανατολική Ιερουσαλήμ και στην Παλιά Πόλη που ανήκει κι αυτή στην Ανατολική Ιερουσαλήμ η πλειοψηφία είναι Αραβες Παλαιστίνιοι ενώ στη δυτική Ιερουσαλήμ κυριαρχούν οι Εβραίοι) ενώ οι πιο δύσπιστοι φέρνουν κεριά από την πατρίδα τους γιατί δεν εμπιστεύονται τα κεριά της Ιερουσαλήμ(δικαίωμα τους φυσικά).Το με ποιον τρόπο πρέπει να έρχεται στην χώρα το Αγιο Φως δηλαδή αν πρέπει να έρχεται με ιδιωτικές εταιρείες ή με κρατική φροντίδα δεν είναι κατά με το οποίο ασχολήθηκα στο παρών νήμα γιατί αυτό το νήμα δεν αφορά βασικά τον τρόπο με τον οποίο φτάνει το Αγιο Φως αφορά το ίδιο το Αγιο Φως.
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Arkana1900 έγραψε:Αρχικά να αναφέρουμε ότι η δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων επεκτείνεται σε τρία κράτη: Ισραήλ, Παλαιστινιακή Αρχή,Ιορδανία(όταν αναλαμβάνει νέος Πατριάρχης πρέπει να αναγνωρισθεί από τις κυβερνήσεις των τριών αυτών κρατών). Σε αυτές τις χώρες ζούνε οι πιστοί του που είναι Ορθόδοξοι Αραβες(οι πιο πολλοί αριθμητικα ζούνε στην Ιορδανία κι έπειτα σε Ισραήλ και Παλαιστίνη).Το γεγονός ότι το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων έχει Ελληνες ανώτερους κληρικούς ενώ ο κατώτερος κλήρος και οι πιστοί του είναι Αραβες οφείλεται στο ότι το Πατριαρχείο είναι ελληνικό. Το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων όπως λαμβάνει επιπλέον βοήθεια από το ελληνικό κράτος (όχι μόνο για την μεταφορά του Αγίου Φωτός) και χρησιμοποιείται και για την προώθηση των ελληνικών συμφερόντων στην περιοχή. Παρόμοια ενίσχυση λαμβάνουν από την Ελλάδα και τα Πατριαρχεία Κων/πολης και Αλεξανδρείας(το πατριαρχείου Αντιόχειας ππυ έχει δικαιοδοσία σε Συρία και Λίβανο,Κατάρ και Εμιράτα/Ντουμπάι από το 1899 έχει Αραβες πατριάρχες άρα δεν ενισχύεται αφού δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την ελληνική πολιτική στην περιοχή).Αυτά τα ολίγα για να μην δίνεται η εντύπωση ότι η υπόθεση αφορά μόνο το Αγιο Φως.
Ξέχασα να αναφέρω ότι όταν λέω ότι προωθεί τα ελληνική συμφέροντα στην περιοχή εννοώ τα 21 σχολεία που λειτουργεί το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων σε Ιορδανία, Ισραήλ και Παλαιστίνη.
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξέχασες(;) την σπουδαιότερη μελέτη που γράφτηκε ποτέ για αυτή την απάτη ;) : http://iwrite.gr/bookstore/to-kata-korai-agio-fos/
Στην παρούσα μελέτη, ο δημοφιλέστερος Έλληνας Διαφωτιστής, Αδαμάντιος Κοραής, καταπιάνεται με τη θαυματοπλασία του “αγίου φωτός” της Ιερουσαλήμ. Συγγράφοντας το έργο του στα 1826, προσδιορίζει με θεολογικά κριτήρια την έννοια του θαύματος, τεκμηριώνει με αξιοθαύμαστο τρόπο το ομιχλώδες ιστορικό της εμφάνισης του “αγίου φωτός”, αναδεικνύοντας, παράλληλα, τις ποικίλες πολιτικές, θρησκειολογικές και ανθρωπολογικές πτυχές του ζητήματος.

Η χώρα μας έχει στις μέρες μας ανάγκη, ενδεχομένως περισσότερο από ποτέ, τον ερχομό ενός νέου Διαφωτισμού. Ίσως γιατί οι κοινωνικές και πολιτικές συνθήκες του 19ου αιώνα δεν ευνόησαν την εγκαθίδρυση των όποιων ιδεών εκφράστηκαν εκείνη την εποχή σχετικά με την απόπειρα επαναφοράς του Ορθού Λόγου στη νεοελληνική ιδιοσυγκρασία. Ως εκ τούτου, η επαναφορά ριζοσπαστικών θέσεων και απόψεων εκπροσώπων του Νεοελληνικού Διαφωτισμού στη Δημόσια Σφαίρα θα μπορούσε να λειτουργήσει ως ο κατάλληλος πυροκροτητής για αυτόν τον σκοπό. Όλα αυτά, σε ένα περιβάλλον όπου η εκμετάλλευση της άγνοιας και της ψυχοσυναισθηματικής καθήλωσης των θεοσεβών εντείνεται από “επαγγελματίες” που προέρχονται τόσο από τον χώρο της θρησκείας, όσο και από εκείνον της πολιτικής.

Το κατά Κοραή άγιο φως είναι ένα ανάγνωσμα που απευθύνεται σχεδόν σε κάθε συμπατριώτη μας. Είτε πρόκειται για τους αναγνώστες εκείνους που διαμαρτύρονται για την κρατική θρησκοληψία και την επιρροή της επικρατούσας θρησκείας σε κοσμικά ζητήματα, είτε για ανθρώπους περισσότερο κοντά στη θρησκευτική πίστη, που δεν δέχονται, παρ’ όλα αυτά, να ατιμάζεται η κοσμοθεωρητική τους αντίληψη, μεταχειριζόμενοι ως αφελείς.

Εδώ επίσης η ανακοίνωση της ένωσης: viewtopic.php?f=111&t=8133

(Προλαβαίνεις να το διαβάσεις και να ακυρώσεις το δαπανηρό ταξίδι που όπως λές προγραμματίζεις :mrgreen: , εκτός κι αν θα πας και για άλλους λόγους.)
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Ατίθασος Γιός έγραψε:Ξέχασες(;) την σπουδαιότερη μελέτη που γράφτηκε ποτέ για αυτή την απάτη ;) : http://iwrite.gr/bookstore/to-kata-korai-agio-fos/
Στην παρούσα μελέτη, ο δημοφιλέστερος Έλληνας Διαφωτιστής, Αδαμάντιος Κοραής, καταπιάνεται με τη θαυματοπλασία του “αγίου φωτός” της Ιερουσαλήμ. Συγγράφοντας το έργο του στα 1826, προσδιορίζει με θεολογικά κριτήρια την έννοια του θαύματος, τεκμηριώνει με αξιοθαύμαστο τρόπο το ομιχλώδες ιστορικό της εμφάνισης του “αγίου φωτός”, αναδεικνύοντας, παράλληλα, τις ποικίλες πολιτικές, θρησκειολογικές και ανθρωπολογικές πτυχές του ζητήματος.

Η χώρα μας έχει στις μέρες μας ανάγκη, ενδεχομένως περισσότερο από ποτέ, τον ερχομό ενός νέου Διαφωτισμού. Ίσως γιατί οι κοινωνικές και πολιτικές συνθήκες του 19ου αιώνα δεν ευνόησαν την εγκαθίδρυση των όποιων ιδεών εκφράστηκαν εκείνη την εποχή σχετικά με την απόπειρα επαναφοράς του Ορθού Λόγου στη νεοελληνική ιδιοσυγκρασία. Ως εκ τούτου, η επαναφορά ριζοσπαστικών θέσεων και απόψεων εκπροσώπων του Νεοελληνικού Διαφωτισμού στη Δημόσια Σφαίρα θα μπορούσε να λειτουργήσει ως ο κατάλληλος πυροκροτητής για αυτόν τον σκοπό. Όλα αυτά, σε ένα περιβάλλον όπου η εκμετάλλευση της άγνοιας και της ψυχοσυναισθηματικής καθήλωσης των θεοσεβών εντείνεται από “επαγγελματίες” που προέρχονται τόσο από τον χώρο της θρησκείας, όσο και από εκείνον της πολιτικής.

Το κατά Κοραή άγιο φως είναι ένα ανάγνωσμα που απευθύνεται σχεδόν σε κάθε συμπατριώτη μας. Είτε πρόκειται για τους αναγνώστες εκείνους που διαμαρτύρονται για την κρατική θρησκοληψία και την επιρροή της επικρατούσας θρησκείας σε κοσμικά ζητήματα, είτε για ανθρώπους περισσότερο κοντά στη θρησκευτική πίστη, που δεν δέχονται, παρ’ όλα αυτά, να ατιμάζεται η κοσμοθεωρητική τους αντίληψη, μεταχειριζόμενοι ως αφελείς.

Εδώ επίσης η ανακοίνωση της ένωσης: viewtopic.php?f=111&t=8133

(Προλαβαίνεις να το διαβάσεις και να ακυρώσεις το δαπανηρό ταξίδι που όπως λές προγραμματίζεις :mrgreen: , εκτός κι αν θα πας και για άλλους λόγους.)
Την έχω διαβάσει στα αγγλικά. Ωστόσο επέτρεψε μου να διαφωνησω για τον χαρακτηρισμο "σπουδαιότερη". Που το στηρίζεις;Ο Κοραής ουδέποτε επισκέφτηκε την Ιερουσαλήμ να ερευνήσει από κοντά στον Πανάγιο Τάφο όπως φυσικά κανένας αμφισβητιας.Το σοι ερευνα και τι σοι ερευνητης ειναι καποιος που ερευνει εξ αποστασεως κι οχι στον τόπο της έρευνας; Αντίθετα παρέθεσα πιο πάνω πλήθος από ιστορικες προσωπικότητες και επιστήμονες όπως παρέθεσα που πήγαν στην Ιερουσαλημ και το βίωσαν και ερεύνησαν.Επιπλέον έχω και τις προσωπικές μαρτυρίες συγγενών μου και άλλων γνωστών μου που πήγαν εκ εκ και το βίωσαν. Θα ήθελα πάρα πολύ να το βιωσω κι εγώ. Δεν είναι βέβαια ο μόνος λόγος που θελω πάω στην Ιερουσαλήμ(καιρό τώρα ήθελα να την επισκεφτω αλλά οι συνθήκες δεν το είχαν επιτρέψει ως τώρα) αλλά είναι ο σημαντικότερος λόγος που θέλω να κάνω αυτό το ταξίδι. Αλλοι λόγοι υπάρχουν φυσικά αλλά όχι τόσο σημαντικοί. Στο μόνο που δεν έχω καταλήξει είναι αν θα πάρω κερί από τις Αραβικές αγορές(των πλανόδιων Αράβων/Παλαιστινίων της Ιερουσαλήμ που πουλάνε κεριά) όπως κάνουν οι πιο θρησκευόμενοι ή αν θα πάρω κερί από την χώρα μου όπως κάνουν οι πιο σκεπτικιστές που επισκέπτονται το Πάσχα την Ιερουσαλήμ.Οποιαδήποτε φυσικά θέλει αξίζει να το κάνει αυτό το ταξίδι όχι μόνο γιατί πρόκειται για μια πολύ όμορφη (από όσο άκουσα από τους δικούς μου) πόλη αλλά και για να βιώσει και να μελετήσει/δει από κοντά ο ίδιος/α αυτό το θαυμαστό γεγονός και να βγάλει τα συμπεράσματα του.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Arkana1900 έγραψε: Ο Κοραής ουδέποτε επισκέφτηκε την Ιερουσαλήμ να ερευνήσει από κοντά στον Πανάγιο Τάφο όπως φυσικά κανένας αμφισβητιας.Το σοι ερευνα και τι σοι ερευνητης ειναι καποιος που ερευνει εξ αποστασεως κι οχι στον τόπο της έρευνας;
Έχεις γνωρίσει όλους τους "αμφισβητίες"; φαίνεται να γνωρίζεις καλά ότι κανενας άθεος (μιας που όλοι είμαστε αμφισβητιες) δεν πήγε ποτέ στην Ιερουσαλείμ;!

Φαντάζομαι πιστεύεις ότι δεν ερευνούμε τον Άρη αφού δεν πατήσαμε ποτέ εκεί; Τι σόι αντίληψη είναι αυτή ότι έρευνα γίνεται μόνο με φυσική παρουσία;
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:
Arkana1900 έγραψε: Ο Κοραής ουδέποτε επισκέφτηκε την Ιερουσαλήμ να ερευνήσει από κοντά στον Πανάγιο Τάφο όπως φυσικά κανένας αμφισβητιας.Το σοι ερευνα και τι σοι ερευνητης ειναι καποιος που ερευνει εξ αποστασεως κι οχι στον τόπο της έρευνας;
Έχεις γνωρίσει όλους τους "αμφισβητίες"; φαίνεται να γνωρίζεις καλά ότι κανενας άθεος (μιας που όλοι είμαστε αμφισβητιες) δεν πήγε ποτέ στην Ιερουσαλείμ;!

Φαντάζομαι πιστεύεις ότι δεν ερευνούμε τον Άρη αφού δεν πατήσαμε ποτέ εκεί; Τι σόι αντίληψη είναι αυτή ότι έρευνα γίνεται μόνο με φυσική παρουσία;
Οπως είπα πιο πάνω παρέθεσα μαρτυρίες ιστορικών προσωπικοτήτων και επιστημόνων που πήγαν στην Ιερουσαλήμ και συγγενών μου που πήγαν στην Ιερουσαλήμ και ακούω αμφισβητια ο οποίος όμως δεν πηγε ποτέ στην Ιερουσαλήμ. Ασφαλώς θα προτιμησω να εμπιστευτω αυτόν που πήγε καο είδε από κοντά. Διότι άλλο να πιστεύεις κάτι θεωρητικά και εξ αποστάσεως κι άλλο να πηγαίνεις και να το βλέπεις από κοντά ο ίδιος. Γι αυτό θέλω να πάω να το δω από κοντά κι εγώ ο ίδιος. Και ναι ο πιο σωστός ερευνητής είναι αυτός που πάει ο ίδιος και ερευναει από κοντά κι όχι εξ αποστάσεως. Διότι αλλιώς να έχεις κάποια γνώμη κι άλλο να πας από κοντά και να το έρευνας.Εχω ακούσει το επιχείρημα ότι ο Κοραής δεν μπορούσε να πάει στην Ιερουσαλήμ γιατί ήταν(η Ιερουσαλήμ τότε) μέρος της Οθωμανικης αυτοκρατορίας κι αυτός ζούσε στην Γαλλία και οι απόψεις του εναντίον του σουλτάνου και των Οθωμανών τον καθιστούσαν ανεπιθύμητο στα εδάφη της Οθωμανικής αυτοκρατορίας.Γι αυτό δεν θα πω τίποτα καθώς και πάλι δεν αναιρείται ότι στην Ιερουσαλήμ δεν πήγε.Η πλήρης και η καλύτερη δυνατή έρευνα και πλέον αξιόπιστη έρευνα είναι η έρευνα από κοντά.
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Arkana1900 μάλλον δεν την έχει διαβάσει την έρευνα του Κοραή γιατί θα ήξερες πως πρόκειται (εκτός των άλλων) για ιστορική έρευνα σε βάθος 18 αιώνων (μέχρι την εποχή του), κατά τους οποίους δεν θα μπορούσε να είναι παρών και βέβαια αυτό δεν αφαιρεί τίποτα από την αξία της.

Αφού λοιπόν θα πας έτσι κι αλλιώς σου προτείνω να διαβάσεις πραγματικά το βιβλίο του Κοραή μέχρι τότε και όταν πας να μας κάνεις ένα ρεπορτάζ, να μας πεις τις εντυπώσεις σου.
Νομίζω πως θα είναι ένα πολύ ενδιαφέρον πείραμα και για την σχέση σου με την θρησκεία (υποθέτω πως είσαι θρησκευόμενος ε;)

Τι λες; :)
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Arkana1900 έγραψε:
Marvin έγραψε: Οπως είπα πιο πάνω παρέθεσα μαρτυρίες ιστορικών προσωπικοτήτων και επιστημόνων που πήγαν στην Ιερουσαλήμ και συγγενών μου που πήγαν στην Ιερουσαλήμ και ακούω αμφισβητια ο οποίος όμως δεν πηγε ποτέ στην Ιερουσαλήμ. Ασφαλώς θα προτιμησω να εμπιστευτω αυτόν που πήγε καο είδε από κοντά. Διότι άλλο να πιστεύεις κάτι θεωρητικά και εξ αποστάσεως κι άλλο να πηγαίνεις και να το βλέπεις από κοντά ο ίδιος. [...] Η πλήρης και η καλύτερη δυνατή έρευνα και πλέον αξιόπιστη έρευνα είναι η έρευνα από κοντά.
Οι προαναφερόμενες μαρτυρίες αποτελούν "ανεπίσημα στοιχεία" με χαμηλότατη αποδεικτική αξία για κάθε επιστήμη. Καλύτερα θα κάνεις να εμπιστευτείς κάποιον που το έχει ερευνήσει από πολλαπλές πηγές και σε βάθος παρά κάποιον που πήγε να δει ενα σόου και πίστεψε ό,τι του είπανε (ούτε καν ό,τι είδε, αφού δεν βλέπει το άγιο φως να ανάβει από το τίποτα, που κι αν το έβλεπε πολλοί ταχυδακτυλουργοί μπορούν να δημιουργήσουν την ψευδαισθηση).

Όλα δείχνουν ότι το πρόβλημα είναι η επιστημολογία σου: "Η πλήρης και η καλύτερη δυνατή έρευνα και πλέον αξιόπιστη έρευνα είναι η έρευνα από κοντά."... γιατί; Η εγγύτητα καθορίζει την αξιοπιστία ή ο τρόπος της έρευνας; Σίγουρα η εγγύτητα προσφέρει παραπάνω δυνατότητες, όπως να πάρεις συνέντευξη από όσους εμπλέκονται στο... "θαύμα", να ψάξεις κι εσύ τον πατριάρχη που μπαίνει αν έχει κρυμένο αναπτήρα στο βρακί του, να ερευνήσεις τον άγιο τάφο κλπ. αλλά είμαι σίγουρος, και πες μου αν κάνω λάθος, ότι θα αρκεστείς στο να παρακολουθήσεις το σόου από μακριά, όπως υποθέτω ότι έκαναν οι συγγενείς σου. Οπότε τίποτα δεν σας καθιστά πιο αξιόπιστους ως ερευνητές.

Edit: Μόλις πρόσεξα τι έιπε ο ατίθασος και με συμπληρώνει απόλυτα. Όλους θα μας ενδιέφερε να γυρίσεις με ένα ρεπορταζ και έτσι να χρησιμοποιήσεις την εγγύτητά σου για να κάνεις καλή έρευνα. Προσωπικά, υπόσχομαι να διαβάσω το ρεπορτάζ σου, αν επιλέξεις να το κάνεις, με ειλικρινές ενδιαφέρον.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Ατίθασος Γιός έγραψε:Arkana1900 μάλλον δεν την έχει διαβάσει την έρευνα του Κοραή γιατί θα ήξερες πως πρόκειται (εκτός των άλλων) για ιστορική έρευνα σε βάθος 18 αιώνων (μέχρι την εποχή του), κατά τους οποίους δεν θα μπορούσε να είναι παρών και βέβαια αυτό δεν αφαιρεί τίποτα από την αξία της.

Αφού λοιπόν θα πας έτσι κι αλλιώς σου προτείνω να διαβάσεις πραγματικά το βιβλίο του Κοραή μέχρι τότε και όταν πας να μας κάνεις ένα ρεπορτάζ, να μας πεις τις εντυπώσεις σου.
Νομίζω πως θα είναι ένα πολύ ενδιαφέρον πείραμα και για την σχέση σου με την θρησκεία (υποθέτω πως είσαι θρησκευόμενος ε;)

Τι λες; :)
Ξέρω πολύ καλά τι λέω και όταν απαντώ ότι την έχω διαβάσει στα αγγλικά την έχω διαβάσει στα αγγλικά αυτό εννοώ. Ομως έχω διαβάσει ένα σωρό έργα και βιβλία ατόμων που πήγανε εκεί και το είδαν και το ερεύνησαν.Το ότι κάποιος μιλά χωρίς να έχει πάει να ερευνήσει από κοντά δεν σημαίνει μεν ότι είναι ανάξιο να διαβαστεί η άποψη του όποια κι αν είναι ωστόσο υστερεί ασφαλώς μπροστά στην έρευνα κάποιου που έχει ερευνήσει από κοντά. Ειμαι πράγματι θρησκευόμενος(άλλωστε δεν το έχω κρύψει) και βλέποντας το φόρουμ εδώ δεν είμαι ο μόνος καθότι βλέπω διαβάζοντας τις αναρτήσεις και τους διαλόγους ότι υπάρχουν κι άλλοι θρησκευόμενοι.Οσον αφορά την Ιερουσαλήμ ελπίζω να πάω όχι μόνο μια φορά αλλά κάμποσες φορές κυρίως γιατί πρόκειται για μια πόλη που με ενδιαφέρει για θρησκευτικούς και ιστορικούς λόγους ενώ επιπλέον από περιγραφές γνωστών μου που πήγαν εκεί πρόκειται για μια πολύ όμορφη πόλη.Γι αυτό είπα ότι ο οποιοσδήποτε θέλει μπορεί να συνδυάσει μια επίσκεψη του εκεί και να ερευνήσει και λίγο επί αυτού του θέματος κι άλλων θεμάτων.
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:
Arkana1900 έγραψε:
Marvin έγραψε: Οπως είπα πιο πάνω παρέθεσα μαρτυρίες ιστορικών προσωπικοτήτων και επιστημόνων που πήγαν στην Ιερουσαλήμ και συγγενών μου που πήγαν στην Ιερουσαλήμ και ακούω αμφισβητια ο οποίος όμως δεν πηγε ποτέ στην Ιερουσαλήμ. Ασφαλώς θα προτιμησω να εμπιστευτω αυτόν που πήγε καο είδε από κοντά. Διότι άλλο να πιστεύεις κάτι θεωρητικά και εξ αποστάσεως κι άλλο να πηγαίνεις και να το βλέπεις από κοντά ο ίδιος. [...] Η πλήρης και η καλύτερη δυνατή έρευνα και πλέον αξιόπιστη έρευνα είναι η έρευνα από κοντά.
Οι προαναφερόμενες μαρτυρίες αποτελούν "ανεπίσημα στοιχεία" με χαμηλότατη αποδεικτική αξία για κάθε επιστήμη. Καλύτερα θα κάνεις να εμπιστευτείς κάποιον που το έχει ερευνήσει από πολλαπλές πηγές και σε βάθος παρά κάποιον που πήγε να δει ενα σόου και πίστεψε ό,τι του είπανε (ούτε καν ό,τι είδε, αφού δεν βλέπει το άγιο φως να ανάβει από το τίποτα, που κι αν το έβλεπε πολλοί ταχυδακτυλουργοί μπορούν να δημιουργήσουν την ψευδαισθηση).

Όλα δείχνουν ότι το πρόβλημα είναι η επιστημολογία σου: "Η πλήρης και η καλύτερη δυνατή έρευνα και πλέον αξιόπιστη έρευνα είναι η έρευνα από κοντά."... γιατί; Η εγγύτητα καθορίζει την αξιοπιστία ή ο τρόπος της έρευνας; Σίγουρα η εγγύτητα προσφέρει παραπάνω δυνατότητες, όπως να πάρεις συνέντευξη από όσους εμπλέκονται στο... "θαύμα", να ψάξεις κι εσύ τον πατριάρχη που μπαίνει αν έχει κρυμένο αναπτήρα στο βρακί του, να ερευνήσεις τον άγιο τάφο κλπ. αλλά είμαι σίγουρος, και πες μου αν κάνω λάθος, ότι θα αρκεστείς στο να παρακολουθήσεις το σόου από μακριά, όπως υποθέτω ότι έκαναν οι συγγενείς σου. Οπότε τίποτα δεν σας καθιστά πιο αξιόπιστους ως ερευνητές.

Edit: Μόλις πρόσεξα τι έιπε ο ατίθασος και με συμπληρώνει απόλυτα. Όλους θα μας ενδιέφερε να γυρίσεις με ένα ρεπορταζ και έτσι να χρησιμοποιήσεις την εγγύτητά σου για να κάνεις καλή έρευνα. Προσωπικά, υπόσχομαι να διαβάσω το ρεπορτάζ σου, αν επιλέξεις να το κάνεις, με ειλικρινές ενδιαφέρον.
Μα,παρέθεσα ήδη μαρτυρίες ιστορικών προσωπικοτήτων και επιστημόνων ππυ πήγαν και το ερεύνησαν εκεί και επιπλέον αυτές είναι πολλαπλές πηγές. Οπότε κάθε άλλο παρά " χαμηλότατη αξία" έχουν. Οι ιστορικές αναφορές που έχω διαβάσει είναι πολλές και απού διάφορες πηγές μερικές παρέθεσα ήδη πιο πάνω. Παρέθεσα καποιες αναφορές ατόμων(ιστορικών προσωπικοτήτων και επιστημόνων) που δεν πίστεψαν απλά ότι τους είπαν αλλά το ερεύνησαν κιόλας.Οι συγγενείς μου δεν το παρακολούθησαν απλώς από μακριά αλλά από πολύ κοντά(είδαν την φλόγα να έρχεται σε επαφή με μαλλιά, μουσια κτλ και να μην καιγινται καθολου) ενώ αρκετοί μπήκαν και στον ναό της Αναστάσεως,συνομιλήσαν με ντόπιους(είδαν και μουσουλμανους Αραβες να επισκέπτονται εκκλησίες στην παλιά πόλη κυρίως και μίλησαν με αυτούς κάποιοι εξ αυτών τους περιέγραψαν θαυμαστά γεγονότα όπως π.χ τους είπε μια μουσουλμάνα Παλαιστίνια ο γιός της είχε βρει την μηλιά του μόλις επισκέφτηκε την εκκλησία της Παλιάς πόλης στην χριστιανικη συνοικία της Παλαιάς Πόλης και οποτε μπορεί πηγαίνει και καθορίζει τον χώρο εκεί προσεύχεται με την οικογένεια της) .Οπως παρατηρήσες κι εσύ η εγγύτητα αποτελεί την πλέον αξιόλογη και αποτελεσματική μορφή έρευνας. Η είσοδος του ναού της Αναστάσεως είναι ανοιχτή σε όλους όλοι μπορούν να την επισκεφτούν να μπουν να ερευνήσουν κτλ.Ρεπορτάζ δεν ξέρω αλλά αν ενοιες να μιλήσω με ντόπιους η και τις υπευθυνες αρχες,να μπω στην εκκλησία,να έρθω σε επαφή με το Αγιο Φως αυτά όλα και άλλα εννοείται πως θα τα κάνω κι όχι μόνο μια φορά σχεδιάζω να γίνω σύντομα τακτικός επισκέπτης της Ιερουσαλήμ μιας και έχω αυτή την δυνατότητα από οικονομικής άνεσης.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρόσεξε τι είπα. Η εγγύτητα ΔΕΝ αποτελεί μορφή έρευνας. Σου δίνει κάποιες παραπάνω δυνατότητες. Τις οποίες μάλιστα αν δεν αξιοποιησεις,καθίσταται άχρηστη.

το να προσπαθήσουν ανεπιτυχώς να κάψουν τα μαλλιά τους είναι το μόνο χρήσιμο πράγμα που ανέφερες. Τα υπόλοιπα (να ακούσεις για θαύματα) είναι φήμες. Ανεπίσημα στοχεία θεωρούμε στοιχεία που προκύπτουν από προσωπικές μαρτυρίες και ανεπίσημους τρόπους συλλογής αποδείξεων και επομένως δεν μπορούν να εξεταστούν ως προς την αξιοπιστία τους.

Τα ανεπίσημα στοιχεία, αν και έχουν χαμηλή αποδεικτική αξία, δεν είναι άχρηστα καθώς μπορούν να κατευθύνουν τις έρευνές μας, οι οποίες ΔΕΝ μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν ως αποδείξεις. Επομένως είναι στο χέρι σου να κάνεις τη διαφορά. Πάρε μία κάμερα και δοκίμασε να φέρεις τη φλόγα σε επαφή με τρίχες για αρκετό χρόνο ώστε να μην υπάρχει αμφιβολία. Αν δεν πάρουν φωτιά θα έχουμε ενα σημαντικό στοιχείο για να ξεκινήσουμε την έρευνα ως προς το αν είναι γενικεύσιμο και που οφείλεται το φαινόμενο αυτό.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:Πρόσεξε τι είπα. Η εγγύτητα ΔΕΝ αποτελεί μορφή έρευνας. Σου δίνει κάποιες παραπάνω δυνατότητες. Τις οποίες μάλιστα αν δεν αξιοποιησεις,καθίσταται άχρηστη.

το να προσπαθήσουν ανεπιτυχώς να κάψουν τα μαλλιά τους είναι το μόνο χρήσιμο πράγμα που ανέφερες. Τα υπόλοιπα (να ακούσεις για θαύματα) είναι φήμες. Ανεπίσημα στοχεία θεωρούμε στοιχεία που προκύπτουν από προσωπικές μαρτυρίες και ανεπίσημους τρόπους συλλογής αποδείξεων και επομένως δεν μπορούν να εξεταστούν ως προς την αξιοπιστία τους.

Τα ανεπίσημα στοιχεία, αν και έχουν χαμηλή αποδεικτική αξία, δεν είναι άχρηστα καθώς μπορούν να κατευθύνουν τις έρευνές μας, οι οποίες ΔΕΝ μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν ως αποδείξεις. Επομένως είναι στο χέρι σου να κάνεις τη διαφορά. Πάρε μία κάμερα και δοκίμασε να φέρεις τη φλόγα σε επαφή με τρίχες για αρκετό χρόνο ώστε να μην υπάρχει αμφιβολία. Αν δεν πάρουν φωτιά θα έχουμε ενα σημαντικό στοιχείο για να ξεκινήσουμε την έρευνα ως προς το αν είναι γενικεύσιμο και που οφείλεται το φαινόμενο αυτό.
Στον Πανάγιος τάφο έχουν πάει και επιστήμονες και επιστημονικές ομάδες για να κανουν έρευνες πάνω σε αυτό και σε άλλα θέματα αφού ο Πανάγιος Τάφος είναι ανοιχτός σε όλους: http://www.skarlakidis.gr/el/thema/17-2 ... 35-17.html , https://www.cnn.gr/news/kosmos/story/10 ... -toy-iisoy
.Την πρόσβαση την ελεύθερη την εγγυάται το Ισραήλ το οποίο ελέγχει την Ανατολική Ιερουσαλήμ (στην οποία βρίσκεται και η Παλιά Πόλη) την οποία διεκδικούν οι Παλαιστίνιοι ως πρωτεύουσα ενός μελλοντικού Παλαιστινιακού κράτος και στην οποία απαγορεύονται από το Ισραήλ δύο κατηγορίες ανθρώπων :
1)Ατομα από χώρες που δεν έχουν υπογραψει ειρήνη με το Ισραήλ(Λίβανος, Συρία, Ιράν).Εξαίρεση σε αυτές τις χώρες γίνεται για τους χριστιανούς και μουσουλμάνους κληρικούς από αυτές τις χώρες στους οποίους επιτρέπεται εν μέρει η πρόσβαση στην Ιερουσαλήμ αλλά όχι στους απλούς πολίτες των χωρών αυτών.
2)Σε οσους έχουν κατηγορηθεί για αντισημιτικές αναφορές (π.χ ο μητροπολίτης Σεραφείμ Πειραιώς απαγορεύτηκε πέρσι να παραστεί στην τελετή τπυ Αγίου Φωτός λόγω αντισημιτικών αναφορών του: http://aktines.blogspot.com/2017/04/blo ... 1.html?m=1).
Οποιος δεν ανήκει σε μια από αυτές τις κατηγορίες μπορεί να επισκεφτεί και να ερευνήσει τον Πανάγιο Τάφο εφόσον θέλει.Παρόμοια βίντεο υπάρχουν:
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε arkana, το μονο που παρεθεσες ειναι ενα blog που ο καθενας μπορει να γραφει οτι του κατεβει.

Που ειναι η επιστημονική ερευνα?
Που ειναι η μελετη?
Που ειναι η αξιολογηση?
Ποιοι 45 "επιστημονες"?

Με μια απλη αναζήτηση στο google του andrey volkov, βγαζει πολυ λιγα αποτελεσματα τα οποια παλι ειναι απο χριστιανικες σελιδες. Πρεπει να ειναι τοσο επιστημονας οσο ο λιακοπουλος ηταν στελεχος της NASA
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Arkana1900 έγραψε: Οπως είπα πιο πάνω παρέθεσα μαρτυρίες ιστορικών προσωπικοτήτων και επιστημόνων που πήγαν στην Ιερουσαλήμ και συγγενών μου που πήγαν στην Ιερουσαλήμ και ακούω αμφισβητια ο οποίος όμως δεν πηγε ποτέ στην Ιερουσαλήμ.
Η επιστημη και τα αποδεικτικα μεσα της δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με "μαρτυριες"
Οποτε εχεις προσωπικες μαρτυριες βλεπε "παραμυθια"
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Stan έγραψε:
Arkana1900 έγραψε: Οπως είπα πιο πάνω παρέθεσα μαρτυρίες ιστορικών προσωπικοτήτων και επιστημόνων που πήγαν στην Ιερουσαλήμ και συγγενών μου που πήγαν στην Ιερουσαλήμ και ακούω αμφισβητια ο οποίος όμως δεν πηγε ποτέ στην Ιερουσαλήμ.
Η επιστημη και τα αποδεικτικα μεσα της δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με "μαρτυριες"
Οποτε εχεις προσωπικες μαρτυριες βλεπε "παραμυθια"
Παρέθεσα ήδη πάνω επιστημονικές και ιστορικές μαρτυρίες.Αν όμως δεν σου κάνουν(και δεν έχεις κατηγορηθεί για αντισημτικές αναφορές και δεν είσαι πολίτης του Λιβάνου,της Συρίας ή του Ιράν πράγματα που θα σου στερούσαν την είσοδο στην Ιερουσαλήμ) είσαι ελεύθερος να έρθεις στην Ιερουσαλήμ να κάνεις μια έρευνα με τα δικά σου κριτήρια και να δεις από κοντά.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

https://www.lifo.gr/now/world/230595/eg ... nagio-tafo

Κάπου εδώ τελειώνουμε με το "θαύμα";
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αμήν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση