Άγιο Φως (από Εκκλησιαστικά επίκαιρα)

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπούφε πρέπει ν' απευθυνθείς σε κανέναν άλλον Παοκτσή, ίσως τον Ευθύμη. Εγώ προσωπικά βαριέμαι κάτι τέτοιες αναζητήσεις, ούτε συγκαταλέγομαι στους φανατικούς.

Από κει και πέρα, αφού έζησες το τρισμέγιστο θαύμα της αυτανάφλεξης μπράβο σου. Το ν' αναφέρω τα συμπεράσματα και πειράματα του Καλόπουλου μάλλον περιττεύει. Αυτό που περιμένω είναι να μου στείλεις βιντεάκι που ν' αποδεικνύει την ακαΐα (ή αυτό είναι πιο δύσκολο;), να βάζεις τη φλόγα κάτω απ' τα μαλλιά, μούσια ή ρούχα κάποιου (και όχι μόνο για στιγμές).

Αυτά που λέει ο Μεταλληνός στο βίντεο του Κόμη τ' άκουσες;

Α, φυσικά, έχεις και το τέλειο ακατάρριπτο επιχείρημα: εκατοντάδες ανθρώπους που μαρτυρούν γι' αυτό. No comments...

Α, υπάρχουν επίσης εκατοντάδες που μαρτυρούν την εμφάνιση UFO... (ίσως εξωγήινοι ανάβουν το φως τελικά, ποιος ξέρει;)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:καλέ μου ρασπκ,
ομολογώ ότι ξαφνιάζομαι που δεν είσαι ακόμα μαθητής λυκείου, αλλά θα μου επιτρέψεις να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
Ίδωμεν.
Χριστιανός είσαι· οπότε δεν ξαφνιάζομαι. Πιστεύεις πράγματα τελείως ανυπόστατα. Και η κακεντρέχεια δε λείπει από το ποιμνείο...

Σημειωτέον, μιλάς εσύ, που δεν κάνεις ποτέ επιχειρηματολογία με βάσεις... Τι μας λέει αυτό, άραγε; :lol:
Προφανώς ότι είμαι ένα κακεντρεχές ερίφιο, το οποίο δεν κάνει ποτέ επιχειρηματολογία με βάσεις!



τασος_διδυμοτειχο, ευχαριστώ, ήδη το έχω φροντίσει για ΠΑΟΚ.
Τώρα όσον αφορά την κουβέντα μας, μην εγκλωβίζεσαι σε λογικές "επίδειξης".
Εάν θέλεις να διαπιστώσεις την "ακαϊα" γιατί δεν έρχεσαι στους "αναστενάρηδες" στον Λαγκαδά στις 21 Μαϊου;
Μάλιστα μπορείς και ο ίδιος εθελοντικά να συμμετέχεις για να αποδείξεις την απάτη.
Ιδού η Ρόδος..
Η περίπτωση του Αγίου Φωτός, είναι μια περίπτωση εντελώς διαφορετική από μια επίδειξη, από ένα "θρησκευτικό σόου".
Δεν γίνεται ούτε για να μην καούν τα γένια των παπάδων, ούτε για να αισθάνονται προνομιούχοι οι Ορθόδοξοι.
Ωστόσο, πράγματι πολλοί παπάδες επιδεικνύουν την "ακαϊα" της γενιάδας τους, και πολλοί Ορθόδοξοι αισθάνονται προνομιούχοι.
Δεν έχει όμως ούτε τον χαρακτήρα, ούτε το περιεχόμενο αυτό.
Παρόλα αυτά όμως, συμβαίνουν κάποια "σημεία", τα οποία δεν γίνονται αντιληπτά από όλους, και όσα γίνονται αντιληπτά δεν είναι στον ίδιο βαθμό.
Αυτή είναι η καταγραφή που μπορούμε να έχουμε.

Προσωπικά, γνωρίζω πολύ καλά και όσα έχει γράψει ο Καλόπουλος στο βιβλίο του, και όσα έχει δείξει μπροστά στις κάμερες, και όσα έχει γράψει ο Μεταλληνός ή ο Ροϊδης.
Γνωρίζω όμως πολύ καλά και τι έχω δει εγώ.
Από κει και πέρα, απλά μοιράστηκα μαζί σου ( :!: )αυτό το βίωμά μου.
Δε μπορώ να προσποιηθώ ότι δεν μου συνέβει (για να χρησιμοποιήσω τη λέξη της αορατημελανη),
αλλά εσύ μπορείς πάντα να προσποιηθείς ότι δεν το διάβασες από μένα.
Ή να πιστέψεις ότι δεν ήμουν στα καλά μου.. ;)
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

Τα περί «ακαΐας» Μετακινήθηκαν εδώ:
«Θεόπνευστη» Ακαΐα & Θερμοδυναμική (από Εκκλησιαστικά επίκαιρα)
viewtopic.php?f=43&t=3140
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:αορατημελάνη μου υπάρχει περίπτωση να ανάψεις το γκαζάκι σου χωρίς να το επιθυμείς;
Όχι.
Off Topic
(εκτός κι αν μου χώσουν πιστόλι στον κρόταφο και μου πούνε "αναψέ το!", αλλά και τότε μπορεί να θεωρηθεί ότι το επιθυμώ, κατά μία έννοια).
Σειρά μου να ρωτήσω:

Υπάρχει περίπτωση να ανάψει το γκαζάκι χωρίς κάποιο φυσικό μέσο? (αναπτήρα, σπίρτο, τσακμακόπετρα, χημική αντίδραση).

Φαντάζομαι ΟΧΙ.

Οπότε τι "άγιο φως" που ανάβει μόνο του και άγιες παπαρδέλες μας λένε?
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Φαντάζομαι ΟΧΙ (εκτός και έχεις να καταθέσεις κάποια ενδιαφέρουσα εμπειρία ψυχιατρικής ή υπερβατικής φύσεως). Συνεπως, το ότι ανάβεις το γκαζάκι σου προϋποθέτει την επιθυμία σου να το κάνεις.
Τώρα το άν χρησιμοποιείς σπίρτα, αναπτήρα, τσακμακόπετρα, το ένα χέρι, τα δύο, τα πόδια (!) κ.λ.π είναι δευτερεύον και πάντως δεν αφορά το σχόλιό μου.
Εγώ το βρίσκω σχετικότατο.

Γιατί το γεγονός ότι επιθυμούμε να ανάβει μόνο του το "άγιο φως" δεν σημαίνει ότι ΟΝΤΩΣ ανάβει μόνο του: σημαίνει ότι μας παραμυθιάζουν ασύστολα.

Και αυτό εγώ το βρίσκω από χυδαίο έως εγκληματικό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό ακριβώς. Κι επειδή, τελικά, ανάβει με τη θέληση του ανθρώπου και κάποιο φυσικό μέσο, το να λέμε μόνο για θέληση είναι απλά τραγικό.

Επίσης, να πω ότι, εφόσον μιλάμε για κάτι που γίνεται με τη θέληση, κατά Aleister Crowley είναι και Μαγεία (Magick)! :mrgreen:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:.....Ο πατήρ Γ. Μεταλλήνός έχει πει "πουθενά δεν γίνεται λόγος (ούτε καν υπαινιγμός) περί ‘άνωθεν κατερχομένου αΰλου Φωτός’ κατά τη στιγμή εκείνη, αλλά νοείται μόνο φως φυσικό, πού ανάβεται στην ανάμνηση του Αναστάντος Χριστού", ...
Ξέρεις τι "χέλι" είναι ο Μεταλληνός! Σε σφάζει με το μπαμπάκι, τον παρακολουθώ χρόνια και θεωρώ ότι είναι από τους πιο "επικίνδυνους" εκπροσώπους του ιερατείου εξ αίτιας του μειλίχιου ύφους του ευέλικτου του χαρακτήρα και του περισπούδαστου λόγου του. Είναι όμως βαθιά λαμόγιο, μη σας ξεγελά το τι λέει όταν τον στριμώξουν κάποιοι ειδικοί επιστήμονες….
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε: Σειρά μου να ρωτήσω:
Υπάρχει περίπτωση να ανάψει το γκαζάκι χωρίς κάποιο φυσικό μέσο? (αναπτήρα, σπίρτο, τσακμακόπετρα, χημική αντίδραση).
Φαντάζομαι ΟΧΙ.
Οπότε τι "άγιο φως" που ανάβει μόνο του και άγιες παπαρδέλες μας λένε?
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Φαντάζομαι ΟΧΙ (εκτός και έχεις να καταθέσεις κάποια ενδιαφέρουσα εμπειρία ψυχιατρικής ή υπερβατικής φύσεως). Συνεπως, το ότι ανάβεις το γκαζάκι σου προϋποθέτει την επιθυμία σου να το κάνεις.
Τώρα το άν χρησιμοποιείς σπίρτα, αναπτήρα, τσακμακόπετρα, το ένα χέρι, τα δύο, τα πόδια (!) κ.λ.π είναι δευτερεύον και πάντως δεν αφορά το σχόλιό μου.
Εγώ το βρίσκω σχετικότατο.

Γιατί το γεγονός ότι επιθυμούμε να ανάβει μόνο του το "άγιο φως" δεν σημαίνει ότι ΟΝΤΩΣ ανάβει μόνο του: σημαίνει ότι μας παραμυθιάζουν ασύστολα.

Και αυτό εγώ το βρίσκω από χυδαίο έως εγκληματικό.
Μα το σύνολο των πληροφοριών που μας βομβαρδίζουν καθημερινά δε βρίθουν από παπαρδέλες, χυδαιότητα και εγκληματική διαστροφή;

Και δεν αναφέρομαι μόνο στις προφανείς, που υπηρετούν-μέσω των ειδησεογραφικών πρακτορείων, την καθεστηκυία τάξη, οικονομική και πολιτική, εθνική και παγκόσμια, αλλά και σε όσες από αυτές εντέχνως περιβάλλονται από έναν επιστημονικοφανή μανδύα.

Γιατί καλή μου, φοβάμαι πως καταπίνουμε την κάμηλο και διυλίζουμε τον κώνωπα όταν θέλουμε τα πάντα γύρω μας να προέρχονται από το τίποτα, να επιθυμούμε το σύμπαν ΟΝΤΩΣ να έχει ανάψει μόνο του και η ίδια η ζωή να έχει ξεπηδήσει στα καλά καθούμενα από το πουθενά, και ταυτόχρονα να διαρρηγνύουμε τα ιμάτιά μας επειδή κάποιοι ισχυρίζονται ότι αντιλαμβάνονται να ανάβει ένα φως που δεν αντιλαμβανόμαστε και δεν θέλουμε να αντιλαμβανόμαστε εμείς!

Αντί λοιπόν να στήνουμε ενέδρες στα γεροντάκια που αποτραβιώνται αθόρυβα στα ασκηταριά, και σε όσους ειρηνικά επιλέγουν να ζούν με έναν τρόπο διαφορετικό από αυτόν που επιλέγουμε εμείς, ας προσπαθήσουμε λίγο να ξυπνήσουμε και να δούμε τα πραγματικά προβλήματα γύρω μας.
Όσο μπορεί ο καθένας μας.
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε: Γιατί καλή μου, φοβάμαι πως καταπίνουμε την κάμηλο και διυλίζουμε τον κώνωπα όταν θέλουμε τα πάντα γύρω μας να προέρχονται από το τίποτα, να επιθυμούμε το σύμπαν ΟΝΤΩΣ να έχει ανάψει μόνο του και η ίδια η ζωή να έχει ξεπηδήσει στα καλά καθούμενα από το πουθενά, και ταυτόχρονα να διαρρηγνύουμε τα ιμάτιά μας επειδή κάποιοι ισχυρίζονται ότι αντιλαμβάνονται να ανάβει ένα φως που δεν αντιλαμβανόμαστε και δεν θέλουμε να αντιλαμβανόμαστε εμείς!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :dance: :dance: :dance: :dance:
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Να είσαι καλά θλιμμένε μπούφε, με τα ανεκδοτά σου με έκανες να γελάσω και πραγματικά το είχα ανάγκη στη δύσκολη εποχή που ζούμε.
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Μα το σύνολο των πληροφοριών που μας βομβαρδίζουν καθημερινά δε βρίθουν από παπαρδέλες, χυδαιότητα και εγκληματική διαστροφή;
Επικληση στο μεμπτότερο.
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:[...] θέλουμε τα πάντα γύρω μας να προέρχονται από το τίποτα, να επιθυμούμε το σύμπαν ΟΝΤΩΣ να έχει ανάψει μόνο του και η ίδια η ζωή να έχει ξεπηδήσει στα καλά καθούμενα από το πουθενά [...]
Δεν τα θέλουμε και δεν τα επιθυμούμε αυτά που γράφεις. Τα διαθέσιμα στοιχεία δείχνουν ότι είναι μια ισχυρή πιθανότητα. Είναι μια φυσική εξήγηση της ύπαρξης του σύμπαντος, χωρίς να χρειάζεται να καταφύγουμε σε παραμύθια για εξωσυμπαντικούς δημιουργούς, μια καταφυγή που έγινε κάποτε από άγνοια και για να υποδουλωθούν οι άνθρωποι στην εκάστοτε εξουσία.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:τα πάντα γύρω μας να προέρχονται από το τίποτα
Double standards, everyone. :mrgreen:
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:να επιθυμούμε το σύμπαν ΟΝΤΩΣ να έχει ανάψει μόνο του
Πρώτον, δεν το ξέρουμε, είναι μία θεωρία. Από την άλλη, αν μπορεί να υπάρχει Μπαμπάκας/Θεούλης/Μαγική Επουράνια Πυγολαμπίδα που να ανάβει (ο κώλος της) από μόνος του, γιατί να μην μπορεί και το σύμπαν να κάνει τέτοιες (κωλο)τούμπες;
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:η ίδια η ζωή να έχει ξεπηδήσει στα καλά καθούμενα από το πουθενά
Εδώ, από την άλλη, είπες απλά μεγάλη παπαριά, Μπούφε... :lol: :clap:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

agyn έγραψε:
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:[...] θέλουμε τα πάντα γύρω μας να προέρχονται από το τίποτα, να επιθυμούμε το σύμπαν ΟΝΤΩΣ να έχει ανάψει μόνο του και η ίδια η ζωή να έχει ξεπηδήσει στα καλά καθούμενα από το πουθενά [...]
Δεν τα θέλουμε και δεν τα επιθυμούμε αυτά που γράφεις. Τα διαθέσιμα στοιχεία δείχνουν ότι είναι μια ισχυρή πιθανότητα. Είναι μια φυσική εξήγηση της ύπαρξης του σύμπαντος, χωρίς να χρειάζεται να καταφύγουμε σε παραμύθια για εξωσυμπαντικούς δημιουργούς, μια καταφυγή που έγινε κάποτε από άγνοια και για να υποδουλωθούν οι άνθρωποι στην εκάστοτε εξουσία.
Επομένως αγιν δεν επιθυμείς το σύμπαν και η ζωή να προήλθε ("άναψε") από μόνη της.
Πάρα πολύ ενδιαφέρον..


Δύο μόνο ερωτήσεις:
1) Ξέρεις πως προΰλθε;
2) Ξέρεις τι ισχυρή πιθανότητα δίνουν τα διαθέσιμα στοιχεία να προΰλθε από το τίποτα;

Και μια παρατήρηση:
Όλοι υποδουλωμένοι είμαστε φίλε μου.
Ήμασταν, είμαστε και θα είμαστε.
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

1) Ξέρεις εσύ;
2) Για πες;

Και που τα ξέρεις όλα αυτά;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Επομένως αγιν δεν επιθυμείς το σύμπαν και η ζωή να προήλθε ("άναψε") από μόνη της.
Πάρα πολύ ενδιαφέρον..
Δεν κατάλαβες, αλλά δεν φταις εσύ, έπρεπε να είμαι πιο σαφής. Εννοώ ότι το γεγονός ότι δεχόμαστε, και εγώ προσωπικά, ως πιο πιθανό να έχει προκύψει το σύμπαν από μόνο του δεν οφείλεται στην επιθυμία μας να είναι έτσι. Τα διαθέσιμα στοιχεία είναι αυτά που μας οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα.
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Δύο μόνο ερωτήσεις:
1) Ξέρεις πως προΰλθε;
2) Ξέρεις τι ισχυρή πιθανότητα δίνουν τα διαθέσιμα στοιχεία να προΰλθε από το τίποτα;
1) Όχι, αυτό δεν το ξέρει κανείς.
2) Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Πάντως είναι γεγονός ότι αυτό μπορεί να συμβεί.
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Και μια παρατήρηση:
Όλοι υποδουλωμένοι είμαστε φίλε μου.
Ήμασταν, είμαστε και θα είμαστε.
Αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από την έννοια που δίνει κανείς στη λέξη υποδούλωση. Εγώ μίλησα για την υποδούλωση από μια εξουσία, με σκοπό τον έλεγχο. Όταν φοβάσαι, είσαι υπό έλεγχο. Και δεν μιλάω για οποιονδήποτε φόβο, αλλά για το φόβο που σου εμφυτεύει η εξουσία για να πετύχει τους σκοπούς της. Όταν σε έχουν μάθει να φοβάσαι ότι κάποιο παντοδύναμο ον θα ρίξει φωτιά να σε κάψει, ή θα σε κάψει μετά θάνατο στην κόλαση, τότε δεν είσαι ελεύθερος, αλλά υπόδουλος.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Αβιογένεση το λένε και έχει αποδειχτεί πειραματικά. Απλά επειδή υπάρχουν πολλά ευσταθή μοντέλα (με τα οποία εξηγείται πώς η ανόργανη ύλη μπορεί να μετατραπεί σε οργανική (αμινοξέα)), και δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να προσδιορίσουμε τις ακριβείς συνθήκες που επικρατούσαν τους πρώτους γεωλογικούς αιώνες στη Γη, δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα τι απ' όλα συνέβη. Ρίξτε μια ματιά στο άρθρο, και στο Miller–Urey experiment.
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Συνεπώς αγαπητέ αγκιν, η δική σου εκτίμηση ήταν επισφαλής (ότι δηλαδή υπάρχει ισχυρή πιθανότητα το σύμπαν να προήλθε από το τίποτα), μιας και αγνοούσες τις πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο.

Και όπως διαπιστώνω και οι υπόλοιποι (καλώς τον αγαπητό μου ξαρξαρ), έχουν υιοθετήσει την παραπάνω θέση χωρίς να γνωρίζουν πόσο πιθανόν είναι αυτό που υιοθέτησαν!

Αυτό ακριβώς φίλοι μου είναι ένα θέμα για τον σύγχρονο άνθρωπο.

Υποθέτει, και χωρίς καν να αναζητεί, κρύβεται πίσω από την πίστη που υιοθετεί!

Πρόκειται για μια παρακμιακή θέση στην οποία δυστυχώς έχουμε λίγο-πολύ βρεθεί όλοι μας.
(Και δεν εννοώ φυσικά τον φουκαρά τον αγκιν, οι οποίος ας με συγχωρέσει που τον "χρησιμοποίησα" για να δείξω αυτό που θέλω).

Σήμερα, παρά την απίστευτη προσβασιμότητα που έχουμε στη γνώση, εγκλωβιζόμαστε πιο εύκολα από ποτέ σε ρηχά νερά. Και προτιμούμε να κάνουμε άκοπα τον έξυπνο, παραβλέποντας το γεγονός ότι τελικά λειτουργούμε ως μπούφοι.

Εαν υπάρχει κανείς που ασχολείται ενδελεχώς με την κοσμολογία στο φορουμ, θα μπορούσε να μας δώσει τα φώτα του όσον αφορά τις πιθανότητες να έχει προέλθει χαοτικά τυχαία το σύμπαν μας;
(Για τους λίγο πιο σχετικούς, υπάρχει η χαοτική και η στοχαστική τυχαιότητα.
Αλλά, εν πάσει περιπτώσει, ας απαντηθεί πρώτα το ερώτημα και τα άλλα θα τα βρούμε στην πορεία.. 8-) )
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε παιδια, συγνώμη για να καταλάβω τι συζητάμε εδώ πέρα.
Ποια είναι η συλλογιστική του Μπούφου; Ότι α) δεν ξέρω πως προήλθε το σύμπαν
β) δεν ξέρω πως ανάβει το φωτάκι
γ) αφού δεν ξέρω πως προήλθε το σύμπαν, ούτε πως ανάβει το φωτάκι....θαύμα, θαύμα το φωτάκι ανάβει μόνο του, στείλτε αεροπλάνο και στρώστε του κόκκινο χαλί να το υποδεχτούμε σαν τον Πούτιν.
Είμαστε καθόλου σοβαροί; Τι διαστρεβλωτική λογική είναι αυτή να μπλέκουμε λούτσες με βούρτσες;
Συγνώμη Μπούφε αλλά το επιχείρημά σου είναι εντελώς της πλάκας.
οκ να το δεχτώ, δεν ξέρουμε πως προήλθε το σύμπαν. (Τελεία εδώ. Δεν ξέρω, έχουμε κάποια στοιχεία, μας έχουν οδηγήσει σε κάποιες εικασίες και θεωρίες, το ψάχνουμε, αλλά απάντηση ότι το δημιούργησε κάτι άλλο δεν μας καλύπτει για τους γνωστούς και χιλιοειπωμένους λόγους, μην επανερχόμαστε).
Το φωτάκι όμως και κάθε άλλη παπαριά που παρουσιάζεται σαν θαύμα είναι κάτι που μπορεί να ελεγχθεί και να ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ. Είναι τόσο απλό. Τόσο μα τόσο απλό.
Και εξηγούμαι. Δώσε μου κύριε πατριάρχη τη δυνατότητα να σε ελέγξω. Να σε ψάξω πριν μπεις στην τρύπα, να σου δώσω εγώ το κερί και να μπω μαζί σου μέσα κι αν ανάψει το φωτάκι, εγώ να κατσω να με ........
Κι όχι μόνο αυτό. Να πέσω στα γόνατα (αφού με ........) και να προσκυνώ το θεό, που επιτέλους ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα έχει αποφασίσει μετά από βαρεμάρα 2000 χρόνων και κάτι να κάνει άλλο ένα θαυματάκι, προσωπικά για μένα τον άπιστο.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Και κάμερα να βάλει. Δεν παραβιάζει καθόλου την απομόνωση και περισυλλογή του. (Εκτός αν έχει κάτι να κρύψει :shhh: :shifty: :liar: :think: )
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Υποθέτει, και χωρίς καν να αναζητεί, κρύβεται πίσω από την πίστη που υιοθετεί!

Πρόκειται για μια παρακμιακή θέση στην οποία δυστυχώς έχουμε λίγο-πολύ βρεθεί όλοι μας.
(Και δεν εννοώ φυσικά τον φουκαρά τον αγκιν, οι οποίος ας με συγχωρέσει που τον "χρησιμοποίησα" για να δείξω αυτό που θέλω).
Ε, καλά δεν ήταν ανάγκη να το ξαναπείς, το nick σου είναι αρκετό, α, μετριοφροσύνη δε σου λείπει...
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Σήμερα, παρά την απίστευτη προσβασιμότητα που έχουμε στη γνώση, εγκλωβιζόμαστε πιο εύκολα από ποτέ σε ρηχά νερά. Και προτιμούμε να κάνουμε άκοπα τον έξυπνο, παραβλέποντας το γεγονός ότι τελικά λειτουργούμε ως μπούφοι.
Το παίρνω πίσω...
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Εαν υπάρχει κανείς που ασχολείται ενδελεχώς με την κοσμολογία στο φορουμ, θα μπορούσε να μας δώσει τα φώτα του όσον αφορά τις πιθανότητες να έχει προέλθει χαοτικά τυχαία το σύμπαν μας;
Πάλι σε off-topic πάμε - το παραπάνω χόμπυ την έχει αυτή την τάση φαίνεται...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Εαν υπάρχει κανείς που ασχολείται ενδελεχώς με την κοσμολογία στο φορουμ, θα μπορούσε να μας δώσει τα φώτα του όσον αφορά τις πιθανότητες να έχει προέλθει χαοτικά τυχαία το σύμπαν μας;
Ενώ η εναλλακτική είναι το σύμπαν να το έχει φτιάξει ένα όν με συναισθήματα που θυμώνει αν φας κρέας την Παρασκευή ή αν κάνεις σεξ με κάποιον χωρίς πρώτα να τον έχεις στεφανωθεί.
:doh: ΟΚ, ό,τι νά 'ναι...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Συνεπώς αγαπητέ αγκιν, η δική σου εκτίμηση ήταν επισφαλής (ότι δηλαδή υπάρχει ισχυρή πιθανότητα το σύμπαν να προήλθε από το τίποτα), μιας και αγνοούσες τις πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο.
Δεν βγάζει νόημα αυτό που γράφεις. Προσπάθησε πάλι.
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Υποθέτει, και χωρίς καν να αναζητεί, κρύβεται πίσω από την πίστη που υιοθετεί!
Αν αναφέρεσαι στις επιστημονικές υποθέσεις, κάνεις λάθος.
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Πρόκειται για μια παρακμιακή θέση στην οποία δυστυχώς έχουμε λίγο-πολύ βρεθεί όλοι μας.
Speak for yourself.
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:(Και δεν εννοώ φυσικά τον φουκαρά τον αγκιν, οι οποίος ας με συγχωρέσει που τον "χρησιμοποίησα" για να δείξω αυτό που θέλω).
Δεν έδειξες απολύτως τίποτα. Ασυναρτησίες είπες. Επίσης, φουκαρά να πεις το κομπιούτερ σου.
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Σήμερα, παρά την απίστευτη προσβασιμότητα που έχουμε στη γνώση, εγκλωβιζόμαστε πιο εύκολα από ποτέ σε ρηχά νερά. Και προτιμούμε να κάνουμε άκοπα τον έξυπνο, παραβλέποντας το γεγονός ότι τελικά λειτουργούμε ως μπούφοι.
Ξανά, speak for yourself.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Απάντηση