ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Σύμφωνα με τα (πολύ ενθαρρυντικά κατά τη γνώμη μου) αποτελέσματα της έρευνας
που δημοσιεύεται στο http://www.tovima.gr/politics/article/? ... 06&h1=true
τα πράγματα σήμερα (σε ότι αφορά το ποσοστό των ελλήνων που πιστεύουν στο θεό) είναι καλύτερα από ότι ήταν πριν από 3 χρόνια.
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Κραταω το 20,7% πως οχι ή μαλλον οχι δεν πιστευω στο θεο.Παμε καλα......
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι καλά; Μόνο; Έξοχα, θα έλεγα. Μας πρόλαβαν εν μέρει ακριβώς πάνω που το σκεφτόμασταν και συζητούσαμε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πραγματικά, τα μεγάλα πνεύματα συναντήθηκαν. Πολύ ελπιδοφόρα τα αποτελέσματα!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ενθαρρυντικές για την Εκκλησία είναι όμως οι απαντήσεις που δίνουν οι ερωτηθέντες για τον αν πιστεύουν στον Θεό, αφού το 56,3% λέει «ναι» και το 20% «μάλλον ναι». Αντίθετα, «όχι» απαντά το 13% και «μάλλον όχι» το 7,7%.
Από 3% (σύμφωνα με την wikipedia για το 2005) γίναμε 13%
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

:music-trumpet: :big-band: :music-guitarred: :harp: :band-singer:

Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα, αλλά σίγουρα είναι τα καλύτερα νέα που έχω ακούσει εδώ και καιρό.

(Κάποιος να ενημερώσει τη wikipedia! :D )
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε::music-trumpet: :big-band: :music-guitarred: :harp: :band-singer:

Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα, αλλά σίγουρα είναι τα καλύτερα νέα που έχω ακούσει εδώ και καιρό.

(Κάποιος να ενημερώσει τη wikipedia! :D )
Έχω ήδη ενημερώσει την Αγγλική από το απόγευμα :D (here) (τώρα ρίξτε καμιά ματιά για επιμέλεια just in case :P ).
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

:text-bravo:
Μια χαρά μου φαίνεται.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

zab έγραψε:Σύμφωνα με τα (πολύ ενθαρρυντικά κατά τη γνώμη μου) αποτελέσματα της έρευνας
που δημοσιεύεται στο http://www.tovima.gr/politics/article/? ... 06&h1=true
τα πράγματα σήμερα (σε ότι αφορά το ποσοστό των ελλήνων που πιστεύουν στο θεό) είναι καλύτερα από ότι ήταν πριν από 3 χρόνια.
Aυτή η αύξηση του ποσοστού απιστίας, μάλλον οφείλεται στην οικονομική κρίση.
Πάντα είχε και εχει ο θρησκευόμενος την τάση να αποδίδει την ευημερία του σε υπερβατικές δυνάμεις, όταν όμως τα πράγματα δυσκολεύουν, τότε η απογοήτευση τον οδηγεί να βλέπει τα πράγματα πιο ρεαλιστικά, όμως ρεαλισμός και υπερβατικό δεν συμβιβάζονται, και αποτέλεσμα αυτής της σύγκρουσης; είναι η μερική απιστία,
Όταν όμως τα πράγματα καλυτερέψουν,που δεν το βλέπω, τότε τα απολωλότα πρόβατα θα επιστρέψουν στο ποίμνιο. Ίδωμεν σε άλλα τρία έτη.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατά τη γνώμη μου συμβαίνει το ακριβώς ανάποδο. Στα καλά κανείς δε θυμάται το θεό. Στα άσχημα το θυμάται. Φέτος άκουσα από αρκετούς φίλους και γνωστούς να σχολιάζουν την αυξημένη προσέλευση στις εκκλησίες. Και φυσικά γέλασα πολύ με τα "δε θα βρίσω τώρα μεγάλη βδομάδα" και τα "πω ρε γμτ όλο το χρόνο δεν πατάω εκκλησία"...

Η έρευνα δείχνει αυτό που υποπτευόμαστε κι έχουν δείξει νομίζω και άλλες έρευνες: συνειδητά χριστιανοί είναι το 80% του πληθυσμού. Οι υπόλοιποι δηλώνουν κάτι άλλο άσχετα από το αν είναι καταχωρημένοι ως χριστιανοί.
Off Topic
Άσχετο: όποιος ανοίγει νήμα ας βάζει παρακαλώ τον τίτλο με μικρά γράμματα. Τα μεγάλα γράμματα δεν κερδίζουν την προσοχή. Δεν το λέω για το νηματοθέτη ειδικά αλλά για όποιον ανοίγει νήματα, μια στο τόσο ή με το κιλό δεν έχει σημασία...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μην πιστευετε στα γκαλοπ ευκολα δειτε μονο τι λενε πριν της εκλογες και τι μετα ασχετο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εντύπωση μου προκαλεί το ποσοστό που απαντά όχι χωρίς qualifiers στο ερώτημα "πιστεύετε στον Θεό?". Το ποσοστό αυτό, στο 13%, είναι μεγαλύτερο από εκείνο που απαντά "μάλλον όχι" (7,7%). Αυτή ίσως να είναι και ιδιαιτερότητα της χώρας μας, γιατί στις περισσότερες Δυτικές χώρες, ανάμεσα στους άθρησκους, αυτοί που τείνουν προς τον αγνωστικισμό είναι περισσότεροι από εκείνους που αυτοπροσδιορίζονται ως άθεοι. Αναρωτιέμαι πού οφείλεται...

Επίσης έχει πλάκα ότι είμαστε σε χώρα όπου, όπως και να'χει, η μεγάλη πλειοψηφία των πολιτών αυτοπροσδιορίζεται ως "Χριστιανή Ορθόδοξη", αλλά η πλειοψηφία δεν πιστεύει στην ανάσταση των νεκρών. Δεν είμαι από εκείνους που υποστηρίζουν ότι όποιος αναγνωρίζει τον εαυτό του ως Χριστιανο Ορθόδοξο πρέπει να είναι "take it or leave it" και να τα ακολουθεί όλα κατά γράμμα, αλλά ΔΙΑΟΛΕ, η ανάσταση των νεκρών είναι ΤΟ ΘΕΜΕΛΙΑΚΟ ΔΟΓΜΑ της Χριστιανικής Εκκλησίας. Κάποιος που συνάπτει προγαμιαίες σχέσεις και είναι Χριστιανός Ορθόδοξος μπορεί να είναι απλώς ασυνεπής. Κάποιος που δεν πιστεύει σε ανάσταση νεκρών και είναι Χριστιανός Ορθόδοξος είναι... πώς να το πω κόσμια ρε παιδιά? Κρετίνος!
triapoulakiakathontan
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 20:17
Όνομα Ιστότοπου: -

arcadius έγραψε:Δεν είμαι από εκείνους που υποστηρίζουν ότι όποιος αναγνωρίζει τον εαυτό του ως Χριστιανο Ορθόδοξο πρέπει να είναι "take it or leave it" και να τα ακολουθεί όλα κατά γράμμα
Εγώ πάλι είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι είναι take it or leave it. Ή δηλώνεις οπαδός ενός δόγματος και το αποδέχεσαι πιστά ή αλλιώς δηλώνεις χριστιανός αιρετικός της ορθοδοξίας.

Τα δόγματα δεν δίνουν περιθώριο να το "συζητήσεις".
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

triapoulakiakathontan έγραψε:Τα δόγματα δεν δίνουν περιθώριο να το "συζητήσεις".
:text-+1:
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Σε κάθε περίπτωση, είναι γεγονός ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων που δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι δεν αποδέχονται πολλά απ' όσα ισχυρίζεται η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία μέσω των εκπροσώπων της.

Πολλοί είναι αυτοί που θα σου πουν ότι δεν δέχονται την ανάσταση νεκρών.
Άλλοι, έμμεσα ή άμεσα, δεν δέχονται τη θεοπνευστία της Αγίας Γραφής. Οι περισσότεροι, όταν τους παραθέτουν τα "σκληρότερα" κομμάτια της Αγ. Γραφής, λένε "ε, αυτά τώρα μας φαίνονται απαράδεκτα, αλλά έτσι λειτουργούσε τότε η κοινωνία, άλλες εποχές, δεν πρέπει να κρίνουμε με βάση τα σημερινά δεδομένα"...
Άλλοι δεν δέχονται το δόγμα της Αγίας Τριάδας. (Οι περισσότεροι το θεωρούν - και ορθώς - ακατανόητο).
Σχεδόν κανείς δεν πιστεύει στην ύπαρξη του διαβόλου και δαιμόνων.
Πάρα πολλοί είναι ιδιαίτερα δύσπιστοι στα θαύματα, ακόμα και αυτά που υποτίθεται ότι έκανε ο Ιησούς.
Και οι περισσότεροι δεν πιστεύουν στη μετά θάνατο ζωή.

Έχω βαρεθεί να μετράω φίλους και γνωστούς που ουσιαστικά θεωρούν τον Ιησού ένα πολύ καλό άνθρωπο και φιλόσοφο, δηλώνοντας ανέμελα "δεν έχει σημασία αν ήταν θεός ή όχι, σημασία έχουν αυτά που είπε". Και, ταυτόχρονα, όλοι δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι....
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Εγώ έχω υπόψιν μου έναν μπάρμπα, πρώτη μούρη/τραπέζι τακτικά στην εκκλησία κυριακές γιορτές κλπ ...τον οποίο είχα ακούσει να λέει σε έναν παπά που είχε πάει να τον επισκευθεί «εγώ πιστεύω ότι ο θεός είναι η φύση, τα δέντρα» και ο παπάς με ένα απεγνωσμένο ύφος να του λέει «θεός είναι η αγία τριάδα, ο θεός, ο χριστός και το άγιο πνεύμα!!». Δεν παρακολούθησα όλη τη συζήτηση, και ήμουν μικρός, αλλά ο μπάρμπας συνεχίζει ακάθεκτος να είναι πρώτη μούρη/τραπέζι στην εκκλησία κάθε κυριακή.

Αν κάνουμε ένα γκάλοπ με ερωτήσεις που αφορούν το περιεχόμενο της θρησκείας (όπως συζητείται εδώ) τα αποτελέσματα πιθανότατα θα μας εκπλήξουν. Και επίσης αν βάλουμε και ελεύθερες απαντήσεις, θα γράψουμε το "δικό μας" «εγώ ελπίζω να τη βολέψω» αλλά δε θα 'ναι από παιδιά!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:Σε κάθε περίπτωση, είναι γεγονός ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων που δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι δεν αποδέχονται πολλά απ' όσα ισχυρίζεται η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία μέσω των εκπροσώπων της.

Πολλοί είναι αυτοί που θα σου πουν ότι δεν δέχονται την ανάσταση νεκρών.
Άλλοι, έμμεσα ή άμεσα, δεν δέχονται τη θεοπνευστία της Αγίας Γραφής. Οι περισσότεροι, όταν τους παραθέτουν τα "σκληρότερα" κομμάτια της Αγ. Γραφής, λένε "ε, αυτά τώρα μας φαίνονται απαράδεκτα, αλλά έτσι λειτουργούσε τότε η κοινωνία, άλλες εποχές, δεν πρέπει να κρίνουμε με βάση τα σημερινά δεδομένα"...
Άλλοι δεν δέχονται το δόγμα της Αγίας Τριάδας. (Οι περισσότεροι το θεωρούν - και ορθώς - ακατανόητο).
Σχεδόν κανείς δεν πιστεύει στην ύπαρξη του διαβόλου και δαιμόνων.
Πάρα πολλοί είναι ιδιαίτερα δύσπιστοι στα θαύματα, ακόμα και αυτά που υποτίθεται ότι έκανε ο Ιησούς.
Και οι περισσότεροι δεν πιστεύουν στη μετά θάνατο ζωή.

Έχω βαρεθεί να μετράω φίλους και γνωστούς που ουσιαστικά θεωρούν τον Ιησού ένα πολύ καλό άνθρωπο και φιλόσοφο, δηλώνοντας ανέμελα "δεν έχει σημασία αν ήταν θεός ή όχι, σημασία έχουν αυτά που είπε". Και, ταυτόχρονα, όλοι δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι....
Έτσι είναι. Η χριστιανορθοδοξία για τους περισσοτέρους 'πιστούς' είναι κάτι που απλά δεν εξαλήφθηκε γιατι η ελληνική κοινωνία "ξέχασε" να εξελιχθεί, αλλά και απο την άλλη, μιας και τα δόγματα είναι σχεδόν πάντα above all reason, είναι λογικό ο καθένας να διαχειρίζεται τα απομεινάρια της πίστης του δίνοντας προσωπικές ερμηνείες και επιλέγοντας τα κομμάτια του δόγματος που τον "αφορούν" περισσότερο.

Όντως καλά νέα με τη νέα έρευνα. Μάλιστα η έρευνα αυτή στάθηκε η αφορμή για να μάθω για το φόρουμ σας! Καλή και η κίνηση να ενημερώσετε τη wiki.

καλημέρες
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε: Έχω βαρεθεί να μετράω φίλους και γνωστούς που ουσιαστικά θεωρούν τον Ιησού ένα πολύ καλό άνθρωπο και φιλόσοφο, δηλώνοντας ανέμελα "δεν έχει σημασία αν ήταν θεός ή όχι, σημασία έχουν αυτά που είπε". Και, ταυτόχρονα, όλοι δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι....
Για να ευθυμήσουμε και λίγο ας θυμηθούμε εδώ http://www.yousouroum.gr/forum/showthread.php?t=10102
μερικά από τα ''σοφά'' λόγια που είπε ο "φιλόσοφος" (χριστός) στην επί του όρους ομιλία και έπεισε εκατομμύρια χριστιανών (μεταξύ αυτών και τους φίλους του breadfan όπως και πολλούς δικούς μου δυστυχώς, αν και πολύ αμφιβάλω αν έχουν καθήσει όλοι αυτοί να διαβάσουν όλα όσα είπε ο χριστός).
Και με την ευκαιρία γνωρίζει κάποιος από το forum αν υπάρχουν (σε βιβλίο ή σε ιστοσελίδα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) κάπου συγκεντρωμένα όλα όσα φέρεται να είπε ο χριστός σε όλη τη διάρκεια της ζωής του, με αντικειμενικό σχολιασμό κάθε φράσης που είπε ώστε να καταγράφονται: οι αντιφάσεις, οι ανεφάρμοστες (για την ανθρώπινη φύση) προτάσεις συμπεριφοράς ή τρόπου ζωής, οι ασυναρτησίες (με την καλή πάντα έννοια και προσπαθώντας να σεβασθώ τα ιερά και τα όσια κάποιων που πιστεύουν) που ξεστόμισε ο χριστός. Προφανώς κάποιοι θα αντιδράσετε λέγοντας ότι η ιστορικότητα του χριστού αμφισβητείται έντονα και πολλοί επίσης υποστηρίζουν ότι δεν υπήρξε ποτέ ιησούς χριστός. Συμφωνώ με το ότι δεν έχει απεδείχθη η ιστορικότητα του χριστού αλλά από τη στιγμή που όλοι οι χριστιανοί τον επικαλούνται συνεχώς και ολόκληρη η θρησκεία του χριστιανισμού στηρίζεται στην ύπαρξή του χριστού καλό θα είναι να αποδεικνύουμε και να αναδεικνύουμε συνεχώς το πόσες αδυναμίες και κενά λογικής είχε ο λόγος του αυτού που θεωρούν ως θεάνθρωπο και το πόσο ασήμαντη ήταν τελικά η προσφορά του χριστού στη φιλοσοφία και στη διανόηση (αν και ως υποτιθέμενος θεάνθρωπος θα έπρεπε τα λόγια που είπε, να είναι ότι σοφότερο έχει ειπωθεί ποτέ σε αυτόν τον πλανήτη και να απέχουν έτη φωτός σε σοφία από αυτά που έχουν πει άλλοι φιλόσοφοι), συγκρινόμενος κυρίως με άλλες ιστορικές μορφές θνητών (όπως Πλάτων, Αριστοτέλης, Σωκράτης, Κομφούκιος κλπ κλπ).

(Ζητώ συγγνώμη που το παραπάνω post μου αυτό είναι άσχετο με το αρχικό θέμα)
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις, δεν ξέρω αν υπάρχει.

Υπάρχει η skeptics annotated bible, την οποία μεταφράζουμε και στα ελληνικά αυτή τη στιγμή (κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, παρεμπιπτόντως), που αναφέρεται και στα ευαγγέλια μεταξύ άλλων.

Στο ιστολόγιο Αθεϊα έχουν ανέβει κάποια άρθρα με τέτοια θεματολογία, όπως Ο κήρυκας της αγάπης και άλλα σχετικά με το θέμα, δες την ετικέτα "Βίβλος"
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

zab έγραψε:
breadfan έγραψε: Έχω βαρεθεί να μετράω φίλους και γνωστούς που ουσιαστικά θεωρούν τον Ιησού ένα πολύ καλό άνθρωπο και φιλόσοφο, δηλώνοντας ανέμελα "δεν έχει σημασία αν ήταν θεός ή όχι, σημασία έχουν αυτά που είπε". Και, ταυτόχρονα, όλοι δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι....
μερικά από τα ''σοφά'' λόγια που είπε ο "φιλόσοφος" (χριστός) στην επί του όρους ομιλία και έπεισε εκατομμύρια χριστιανών
Δεν τα ειπε ο οποιος χριστος. παυλος και λοιποι trendsetting πολιτικοι, συνοδοι και αυτοκρατορες

Σημασία εχουν αυτα που έπαθε εκει πονταρει το ημιγυμνο σωμα, στον πόνο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση