ΑΘΕΟΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΤΑΣΗ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ.....
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

:big-band: :big-band: :big-band:

F*cking lag, it took me three days to respawn. Kleo.

Ευτυχώς δε θα χρειαστούμε ανάσταση. Οι ιστορίες για ζόμπι είναι φανταστικές. Κρατώντας το πνεύμα της ευχής (είμαι καλοπροαίρετος και υποθέτω ότι ΔΕ μας λυπάσαι γιατί δεν το έχουμε ανάγκη, να είσαι σίγουρος), να σου ευχηθώ κι εγώ καλές γιορτές και καλή λευτεριά απ' οποιαδήποτε δεισιδαιμονία σε βασανίζει.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ανάστα-στάση (δηλαδή στάση ανάστα) κάνουμε με την γυναίκα μου όταν θέλουμε σεξ αλλά είμαστε κουρασμένοι.
Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Ανάστα-στάση (δηλαδή στάση ανάστα) κάνουμε με την γυναίκα μου όταν θέλουμε σεξ αλλά είμαστε κουρασμένοι.
Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο.
Κάτι θα ξέρει ο Ορθόδοξος Άθεος του forum... Ελέησον ημάς από του πονηρού... Αμήν κι ένα πίτα γύρο απ' όλα!
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Εγώ σήμερα είμαι θλιμμένος... από την κηδεία... Ευχήθηκα σε όποιον γνωστό μου συνάντησα "ο θεός να τον συγχωρήση", "ζωή σε λόγου μας"... Ήσαν όλοι τους συντετριμένοι... τόσο που το έριξαν όλοι στα τσίπουρα για να ξεχάσουν... Τους λυπήθηκε η ψυχή μου...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Να 'σαι καλά tyxkatmal
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Κόμη, δεν μας τα λες καλά! Το Χριστός ανέστη προέκυψε, από τον Πλατωνικό Παρμενίδη: "ει έν έστι ή έν μή έστι" και "ΑΝ ΕΣΤΙ"..... τότε και ανέστη!!!
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Ξέρω ενα φιλο τον Ανέστη που όταν πήδαγε , ελεγε

Ανέστη ο Ανέστης!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:Ξέρω ενα φιλο τον Ανέστη που όταν πήδαγε , ελεγε

Ανέστη ο Ανέστης!


Μπράβο του ανέστη. Αυτή είναι η πραγματική σωματική ανάσταση, εκτός κι'αν φορούσε προφυλακτικό, και ακύρωσε την έναρξή της.
Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την πνευματική ανάσταση.

Πνευματική ανάσταση είναι το σβήσιμο απο την συνείδησή μας ότι ανήθικο και φθονερό υπάρχει για τούς άλλους.είναι η αναγένηση του ψυχικού μας κόσμου, και γι' αυτό είπα λόγω των ημερών του πάσχα, να κάνουμε και εμείς σαν άθεοι τις ανάλογες προσωπικές μας ευχές. μην χάσουμε και την παράδοση.

Σε ευχαριστώ για την συμβολή σου στο ευχολόγιο, έστω και με την περίπτωση του φίλο σου ανέστη.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάκης έγραψε:Κόμη, δεν μας τα λες καλά! Το Χριστός ανέστη προέκυψε, από τον Πλατωνικό Παρμενίδη: "ει έν έστι ή έν μή έστι" και "ΑΝ ΕΣΤΙ"..... τότε και ανέστη!!!
Ανάσταση= έγερση, κοινώς ξανασήκωμα.
Σωματική. Εκ νέκρων λίγο χλωμο μου φαίνεται
Πνευματική. επανεξέταση και απόριψη των κακώς κείμενων του εαυτού μας, εφικτό.
Συμβολική. Για όσους ανάζητούν την ουσία, και όχι τον τύπο επί των ήλων. ουσιώδες.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:Να 'σαι καλά tyxkatmal
Ευχαριστώ. θα ήθελα όμως να αναφερόσουν στην ευχή και με κά ποιο σχολιασμό, γιατί πιό πολύ το έβαλα σαν θέμα και οχι σαν ευχή για να δω απο ποιά πλευρά προσεγγίζει ο καθένας το ευχολόγιο των ημερών του πάσχα.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Εγώ σήμερα είμαι θλιμμένος... από την κηδεία... Ευχήθηκα σε όποιον γνωστό μου συνάντησα "ο θεός να τον συγχωρήση", "ζωή σε λόγου μας"... Ήσαν όλοι τους συντετριμένοι... τόσο που το έριξαν όλοι στα τσίπουρα για να ξεχάσουν... Τους λυπήθηκε η ψυχή μου...
Το έριξαν στα τσίπουρα.... Και καλά κάναν αλλά τα τσίπουρα δεν ήταν για να ξεχάσουν,μάλλον θα πρέπει να ήταν η προκαταβολή της θείας κοινωνίας, γι'αυτό μην τους λυπάσαι καθόλου. λάβετε φάγετε
τούτο εστί το σώμα μου,πίετε εξ αυτού πάντες τούτο γάρ εστί το αίμα μου, κοινώς τσίπουρον.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

χρονια πολλα σε ολους οι γιορτες ειναι γιορτες και οι ευχες ειναι ευχες

καλη ανασταση σε ολους
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Ανάστα-στάση (δηλαδή στάση ανάστα) κάνουμε με την γυναίκα μου όταν θέλουμε σεξ αλλά είμαστε κουρασμένοι.
Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο.
Είναι και αυτό με τις στάσεις του σέξ μέσα στην έννοια της ανάστασης, αλλά όχι στην πνευματική ανάσταση, αν και συμβάλλει και αυτό λίγο δεν είναι το κύριον, αλλά αν θέλεις περισότερες λεπτομέρειες στο θέμα των στάσεων κάτι πήρε το αυτί μου για ενα βιβλίο, νομίζω κάμα σούτρα το λένε.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:από ποια πλευρά προσεγγίζει ο καθένας το ευχολόγιο των ημερών του πάσχα.
Από καμμία. Περί μπουρδολογίας πρόκειται, απ' όποια πλευρά κι αν το δεις. Τι θα πει "καλή ανάσταση"; Εντάξει, το "χρόνια πολλά" είναι η χιλιοπιπιλημένη καραμέλα, από κει και πέρα; Η μόνη ανεκτή ερμηνεία θα ήταν "να περάσετε καλά τη μέρα ή την περίοδο της ανάστασης", αλλά αυτό θα μπορούσε κάλλιστα ν' αναφερθεί και σ' οποιαδήποτε άλλη περίοδο, εορταστική ή μη.

Όσο για τ' άλλα περί ηθικής (ποιας;), αυτά κι αν είναι... Δεν μου χρειάζεται απολύτως καμμία περίοδος περίσκεψης, περισυλλογής, μετάνοιας ή οτιδήποτε αντίστοιχου. Ιδίως εκείνο το ωραίο που έγραψες
Πνευματική ανάσταση είναι το σβήσιμο από τη συνείδησή μας ό,τι ανήθικο και φθονερό υπάρχει για τους άλλους. Είναι η αναγέννηση του ψυχικού μας κόσμου, και γι' αυτό είπα λόγω των ημερών του πάσχα, να κάνουμε και εμείς σαν άθεοι τις ανάλογες προσωπικές μας ευχές. Μην χάσουμε και την παράδοση.
είναι πιο χριστιανικό κι από ανακοίνωση του πατριαρχείου! Αν σε κατατρέχουν οι ερινύες, όφειλες να 'σουν πιο προσεκτικός εξαρχής στις πράξεις σου. Το μόνο που μπορείς να κάνεις μετά είναι ενσυνείδητα να κατανοήσεις το όποιο σφάλμα και να το αποφύγεις μελλοντικά ("το δις εξαμαρτείν...") και, αν μπορέσεις, να ζητήσεις τη συγγνώμη και κατανόηση αυτών που έθιξες. Ποτέ του εαυτού σου, δυστυχέστατα. Και φυσικά όλ' αυτά δεν έχουν απολύτως καμμία σχέση με οποιαδήποτε χρονική περίοδο, η αναγνώριση του εκάστοτε σφάλματος πρέπει να γίνεται άμεσα, όπως και οι όποιες ενέργειες διόρθωσής του άμα τη αντιλήψει του.

Καλά να περάσετε όλοι, λοιπόν, αυτό το τετραήμερο, χωρίς την παραμικρή αναστολή ή συστολή.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

tyxkatmal έγραψε:
epicourosan έγραψε:Ξέρω ενα φιλο τον Ανέστη που όταν πήδαγε , ελεγε

Ανέστη ο Ανέστης!


Μπράβο του ανέστη. Αυτή είναι η πραγματική σωματική ανάσταση, εκτός κι'αν φορούσε προφυλακτικό, και ακύρωσε την έναρξή της.
.
Όχι ρε φίλε ,έλεγε έτσι όταν του πέρναγε ο πόνος απο την μέση και μπορούσε να παίξει μακριά γαϊδούρα.

aristotelis_1 έγραψε:χρονια πολλα σε ολους οι γιορτες ειναι γιορτες και οι ευχες ειναι ευχες

καλη ανασταση σε ολους
Επίσης! : brrr :
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

tyxkatmal έγραψε: αλλά αν θέλεις περισότερες λεπτομέρειες στο θέμα των στάσεων κάτι πήρε το αυτί μου για ενα βιβλίο, νομίζω κάμα σούτρα το λένε.

Λάθος!!!

ΚΑΜΑ ΣΟΥΦΡΑ!!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:
Λάθος!!!

ΚΑΜΑ ΣΟΥΦΡΑ!!

ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλή επ-ανάσταση σε όλους!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση