Αγνωστικισμός - Αθεϊσμός - Πανθεϊσμός

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Οντας οχι εντελως ονειροπαρμενος και αντιμετωπιζοντας καποια επαγγελματικα και αισθηματικα προβληματα που προκυπτουν στη ζωη μας κατα καιρους δε νομιζω οτι ειμαι στη καταλληλη διαθεση για τετοιου ειδους συζητησεις ουτε και με απασχολουν καλος η κακος σε καθημερινη βαση. Γι αυτο που ειπα σε σενα ρασπ περι αυτοεκτιμησης κτλ εννοω οτι η θεση μας στον κοσμο ειναι καλυτερη απο τα κυρηγματα μισους του χριστιανισμου για τον ανθρωπο και καθε τι φυσικο και οτι ισως καπου μεσα μας να παραμενει αυτος ο σπορος μισους για τον εαυτο μας και τους αλλους σε συνδιασμο με καποια αρχεγονα ενστικτα και τις εμπειριες που βιωνουμε στην καθημερινοτητα μας.

Αυτο που λεω και δεν βλεπω καποιο επιχειρημα που να το αναιρει ειναι οτι εφοσον μεσα απο φυσικες διαδικασιες αναπτυχθηκε συνειδηση στο κομματι του κοσμου που βρισκομαστε τοτε λογικα μπορουμε να πουμε οτι ο κοσμος ανεπτυξε συνειδηση στα σημεια που εκεινη αναπτυχθηκε (προς το παρον στη γη) και εφοσον θεωρουμε οτι δεν αποτελουμε καποιο ξεχωριστο κομματι και προερχομαστε απο τη φυση οπως ολα τα υπολοιπα ζωα. Νομιζω οτι ειναι απλο.
Μεταφορες οπως "θεικα" κτλ, τα εχω ξανακουσει και αλλου και δε νομιζω οτι ειναι σημαντικα ουτε οτι αλλαζουν κατι εφοσον παραμενουμε αθειστες και γνωριζουμε οτι τετοια θεματα δεν υφιστασται παραμονο μεταφορικα.
Εικόνα
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Με παρεξηγήσατε.
Φοβάμαι πως όχι, και θα σου εξηγήσω το γιατί, εφόσον δεν απατώμαι. Δε θεωρώ ότι είσαι απαράδεκτος, απλά ότι η θέση σου δεν είναι λογικά ορθή.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Απλά συμφωνώ με τη σκέψη του Breadfan ότι άπαξ και αποκλείεις το ενδεχόμενο δημιουργίας του σύμπαντος από κάτι σαν τον Γιαχβε που θέλει να τον προσκυνάς, δεν έχει νόημα να ασχολείσαι και να επηρεάζεται η καθημερινότητά σου από το αν "δημιουργός" του σύμπαντος είναι οι νόμοι της φυσικής, η τύχη η στατιστική ή η τσαγιέρα.
Πρώτον, υπάρχει το θέμα των αισθητηριακών/συναισθηματικών εκπληρώσεων, οπότε και μπορεί να υφίσταται βασικότατο νόημα (η αντίστοιχη πτυχή του ατόμου).

Δεύτερον, γιατί να πρέπει να έχει νόημα κάτι τέτοιο μόνο στην περίπτωση ενος προσωπικού, αποκλειστικού και μάλλον βδεληρού θεού; Ή μήπως, για να το πούμε απλά, εννοείς ότι η περίπτωση στην οποία επικεντρώνεσαι είναι η περίπτωση ενός παρεμβατικού, ενασχολούμενου με τον κόσμο, και απαιτώντος λατρείας θεού; Σε τι διαφέρουν, τελικά και ουσιαστικά, αυτές οι δύο θέσεις;

Αυτά, θεωρώντας οιεσδήποτε άλλες πιθανότητες τελείως αδιάφορες, κατά τ' άλλα.
earthian έγραψε:Οντας οχι εντελως ονειροπαρμενος και αντιμετωπιζοντας καποια επαγγελματικα και αισθηματικα προβληματα που προκυπτουν στη ζωη μας κατα καιρους δε νομιζω οτι ειμαι στη καταλληλη διαθεση για τετοιου ειδους συζητησεις ουτε και με απασχολουν καλος η κακος σε καθημερινη βαση.
Δικαιωμά σου, φυσικά, αλλά δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το εάν κάποιος είναι ονειροπαρμένος. :think:
earthian έγραψε:Γι αυτο που ειπα σε σενα ρασπ περι αυτοεκτιμησης κτλ εννοω οτι η θεση μας στον κοσμο ειναι καλυτερη απο τα κυρηγματα μισους του χριστιανισμου για τον ανθρωπο και καθε τι φυσικο
Συμφωνώ. ;)
earthian έγραψε:και οτι ισως καπου μεσα μας να παραμενει αυτος ο σπορος μισους για τον εαυτο μας και τους αλλους σε συνδιασμο με καποια αρχεγονα ενστικτα και τις εμπειριες που βιωνουμε στην καθημερινοτητα μας.
Κατανοώ. :)
earthian έγραψε:Αυτο που λεω και δεν βλεπω καποιο επιχειρημα που να το αναιρει ειναι οτι εφοσον μεσα απο φυσικες διαδικασιες αναπτυχθηκε συνειδηση στο κομματι του κοσμου που βρισκομαστε τοτε λογικα μπορουμε να πουμε οτι ο κοσμος ανεπτυξε συνειδηση στα σημεια που εκεινη αναπτυχθηκε (προς το παρον στη γη)
Φυσικά (και όχι μόνο στη Γη, πιθανώς).
earthian έγραψε:και εφοσον θεωρουμε οτι δεν αποτελουμε καποιο ξεχωριστο κομματι και προερχομαστε απο τη φυση οπως ολα τα υπολοιπα ζωα. Νομιζω οτι ειναι απλο.
Ναι· νόμισα ότι φάνηκε πως εξέλαβα αυτήν ως θέση σου (υπάρχει και η άλλη πλευρά που ανέφερα). Ελπίζω ότι δεν ήμουν εντελώς ασαφής και αγενής.
earthian έγραψε:Μεταφορες οπως "θεικα" κτλ, τα εχω ξανακουσει και αλλου και δε νομιζω οτι ειναι σημαντικα ουτε οτι αλλαζουν κατι εφοσον παραμενουμε αθειστες και γνωριζουμε οτι τετοια θεματα δεν υφιστασται παραμονο μεταφορικα.
Λογικά. ;)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Καθ' όλα αξιοθαύμαστη παραμένει η ικανότητα ενός ντεϊστή (ή και "ντεϊστή" αν θέλετε), να εφευρίσκει διαρκώς νέες πιρουέτες, καινούργιες Κομανέντσειες ακροβασίες γύρω από τον άξονά του (κωλοτούμπες), να υιοθετεί εξεζητημένα λεπτεπίλεπτες αποχρώσεις ορισμών, μεταμοντέρνους διακόσμους φιλοσοφικών εννοιών και πάσης φύσεως λεκτικές λογικοφανείς φιοριτούρες, ώστε, εν τέλει, να προτείνει:

"Εγώ ΔΕΝ μπορώ να ζήσω χωρίς να πιστεύω σε κάποιον θεό"

Ζήσε παιδί μου...αλλά άσε και τους άλλους να ζήσουν! :P
Spoiler: Εμφάνιση
Μόνον πες το καθαρά, χωρίς περιστροφές, επικλήσεις προτεινομένων θεωριών (προτεινομένων-εναλλακτικών και ΟΧΙ καθολικά αποδεκτών) και μαθηματικών διαστρεβλώσεων...
Το παν του πανθεισμού για μένα είναι οτιδήποτε υπάρχει και δεν υπάρχει. Κυριολεκτικά τα πάντα δηλαδή.
Πως ακριβώς το "ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ" αποτελεί υποσύνολο και συγκαταλέγεται μαζί με το υποσύνολο "ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ" στο υπερσύνολο "ΤΑ ΠΑΝΤΑ";
Είναι δυνατόν ένα σύνολο (ΤΑ ΠΑΝΤΑ) να περιλαμβάνει ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ υποσύνολα;
Πανθεϊστικά μαθηματικά δηλαδή;

ΥΓ.
1. τυχούσα επίκληση του Αριστοτέλειου επιχειρήματος εναντίον της αντίληψης του χρόνου, ή κειμένων της Βουδιστικής Μαχαγιάνα περί μή ύπαρξης του χρόνου ( παρελθόν/μέλλον ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ, κ.λπ), δεν θα ληφθεί υπ' όψιν...
2. ούτε και η επίκληση του "κενού συνόλου" της μαθηματικής θεωρίας. Το "κενό σύνολο" χρησιμεύει για την ένδειξη του "άδειου", "του κενού", της απουσίας υπαρκτών στοιχείων, και ΟΧΙ για την ένδειξη ανυπαρξίας ("ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ").
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

Προφανως δεν διαβασες το τοπικ. Αλλιως θα ειχες διαβασει οτι καποιοι πανθειστες (οπως ο τοπικ σταρτερ και εγω, και οχι μονο) ηταν αθεοι απο πολυ μικρη ηλικια.
The past inside the present ....
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

rapsk έγραψε:Ελπίζω ότι δεν ήμουν εντελώς ασαφής και αγενής.
Οχι, αντιθετως εγω προσπαθησα να ειμαι αγενης με σενα σε σημειο ξεφτιλας εν μεσω modern warfare στην πραξη και εν κρανιο. Συγνωμη και ντρεπομαι για το θυμο και την ασχημια που επεδειξα σε σχολια προηγουμενων ημερων μην μποροντας να μεταφερω νηφαλια αυτα που ηθελα να πω ειτε συμφωνουμε ειτε οχι απευθυνομενος και σε αλλα μελη του φορουμ.

Peace συντροφοι και συντροφισες.
Εικόνα
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Μην ανησυχείς: «λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε,» που έλεγε και το παλιό σχολικό βιβλίο. :mrgreen:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

KickAndSnare έγραψε:Προφανως δεν διαβασες το τοπικ. Αλλιως θα ειχες διαβασει οτι καποιοι πανθειστες (οπως ο τοπικ σταρτερ και εγω, και οχι μονο) ηταν αθεοι απο πολυ μικρη ηλικια.
Δηλαδή; κάποιοι που σε πολύ μικρή ηλικία ήταν άθεοι, καταλήγουν σε πανθεϊστές, μετά βεβαίως από πολλές σκέψεις και αναζητήσεις παρόμοιες με αυτές που ο νηματοθέτης εξέθεσε στο εισαγωγικό του σημείωμα;
Εγώ, και πολλοί άλλοι, που δεν μετατραπήκαμε σε πανθεϊστές (παρ' ότι άθεοι από την ίδια ηλικία), την πάθαμε επειδή δεν μπορέσαμε να έχουμε αυτές τις φωτισμένες σκέψεις, ή είμαστε χαμηλότερης νοημοσύνης και δεν μπορούμε να οδηγηθούμε σε υψηλότερες αμφισβητήσεις όπως αυτήν του big bang;

Αν δεν είχα διαβάσει το νήμα, δε θα έγραφα ότι ο θεϊστής δεν μπορεί να σταθεί χωρίς θεό (άσχετα με τα όποια στάδια αμφισβήτησης περνάει), και στο τέλος ομολογεί ότι:

"Εγώ ΔΕΝ μπορώ να ζήσω χωρίς να πιστεύω σε κάποιον θεό".

Μήπως επειδή έχει περάσει αυτά τα στάδια αμφισβήτησης, δεν μπορεί να αποδεχθεί κάποιον από τους γνωστούς θεούς και ονομάζει τον δικό του ΤΑ ΠΑΝΤΑ;
Όπου στο ΤΑ ΠΑΝΤΑ, περιλαβάνονται και όσα υπάρχουν και όσα δεν υπάρχουν!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

Εγώ, και πολλοί άλλοι, που δεν μετατραπήκαμε σε πανθεϊστές (παρ' ότι άθεοι από την ίδια ηλικία), την πάθαμε επειδή δεν μπορέσαμε να έχουμε αυτές τις φωτισμένες σκέψεις, ή είμαστε χαμηλότερης νοημοσύνης και δεν μπορούμε να οδηγηθούμε σε υψηλότερες αμφισβητήσεις όπως αυτήν του big bang;
Ειπα πουθενα κατι τετοιο? Μιλας σοβαρα η τρολλαρεις τωρα? Μπορεις να απαντησεις χωρις φτηνιαρικες ειρωνειες?

Αυτο για περι των πολλαπλων big bang εδωσε ο RaspK την πληροφορια σχετικα με το πώς ονομαζεται αυτη η επιστημονικη θεωρια. Δεν ξερω για σενα, εμενα με ικανοποιει πολυ περισσοτερο απο την κλασσικη του Big bang. Αν διαφωνεις, επιχειρηματα.
"Εγώ ΔΕΝ μπορώ να ζήσω χωρίς να πιστεύω σε κάποιον θεό".
Σου ξαναλεω οτι αυτο δεν ισχυει, για μενα τουλαχιστον. Απο κει και περα, οτι καταλαβαινεις.
Όπου στο ΤΑ ΠΑΝΤΑ, περιλαβάνονται και όσα υπάρχουν και όσα δεν υπάρχουν!
Αυτο εγω το εκλαμβανω ως σχημα λογου για να δοθει εμφαση στο 'τα Παντα". Μην το βλεπεις κυριολεκτικα, δινεις την εντυπωση οτι αντι να διαβασεις απλα ψαχνεις για ψεγαδια. Με αλλα λογια, πας να βγαλεις ξυγκι απο τη μυγα.

Peace out.
The past inside the present ....
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

KickAndSnare έγραψε:
Εγώ, και πολλοί άλλοι, που δεν μετατραπήκαμε σε πανθεϊστές (παρ' ότι άθεοι από την ίδια ηλικία), την πάθαμε επειδή δεν μπορέσαμε να έχουμε αυτές τις φωτισμένες σκέψεις, ή είμαστε χαμηλότερης νοημοσύνης και δεν μπορούμε να οδηγηθούμε σε υψηλότερες αμφισβητήσεις όπως αυτήν του big bang;
Ειπα πουθενα κατι τετοιο? Μιλας σοβαρα η τρολλαρεις τωρα? Μπορεις να απαντησεις χωρις φτηνιαρικες ειρωνειες?
Όταν κάνεις quote ένα τμήμα από τα λεγόμενα του άλλου (για λόγους οικονομίας), θα βάζεις τουλάχιστον όλο το σχετικό κείμενο και όχι ένα τμήμα που δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις. Για ποιόν λόγο απέκοψες το προηγούμενο:
Λοξίας έγραψε:Δηλαδή; κάποιοι που σε πολύ μικρή ηλικία ήταν άθεοι, καταλήγουν σε πανθεϊστές, μετά βεβαίως από πολλές σκέψεις και αναζητήσεις παρόμοιες με αυτές που ο νηματοθέτης εξέθεσε στο εισαγωγικό του σημείωμα;
Γι' αυτό έβαλα το "ΔΗΛΑΔΗ;" επειδή δεν ημουν σίγουρος τί ακριβώς εννοούσες και για ποιόν λόγο επέλεξες να επικαλεστείς ότι εσύ και ο νηματοθέτης είσαστε σε πολύ μικρή ηλικία άθεοι.
Και λοιπόν; τί σόι επιχείρημα είναι αυτό που δικαιολογεί την μετέπειτα στροφή σας στον πανθεϊσμο; Και το ΔΗΛΑΔΗ συνεχιζόταν και στο τμήμα που "επέλεξες" να παρουσιάσεις.
Οπότε σε ρώτησα να εξηγήσεις! Άσε λοιπόν τις κλάψες περί τρολαρίσματος, και εξήγησε για ποιόν λόγο όταν είσαι σε πολύ νεαρή ηλικία άθεος, μπορεί να τείνεις κατόπιν στον πανθεϊσμό.
Αλλοιώς ΝΑ ΜΗΝ το έφερνες σαν επειχείρημα ότι δεν διάβασα το νήμα.
KickAndSnare έγραψε:Αυτο για περι των πολλαπλων big bang εδωσε ο RaspK την πληροφορια σχετικα με το πώς ονομαζεται αυτη η επιστημονικη θεωρια. Δεν ξερω για σενα, εμενα με ικανοποιει πολυ περισσοτερο απο την κλασσικη του Big bang. Αν διαφωνεις, επιχειρηματα.
Ποσώς μ' ενδιαφέρει ποιά επιστημονική θεωρία σε ικανοποιεί καλύτερα και ούτε είναι η δουλειά μου να κρίνω θεωρίες. Αν όμως επικαλείσαι μία εναλλακτική θεωρία ως αρωγό των λεγομένων σου, οφείλεις πρώτα να την καταστήσεις παγκοσμίως αποδεκτή και τεκμηριωμένη, ώστε να ισχύει σαν επιχείρημα. Αλλοιώς να το αναφέρεις.
KickAndSnare έγραψε:
"Εγώ ΔΕΝ μπορώ να ζήσω χωρίς να πιστεύω σε κάποιον θεό".
Σου ξαναλεω οτι αυτο δεν ισχυει, για μενα τουλαχιστον. Απο κει και περα, οτι καταλαβαινεις.
Τί να καταλάβω; αν δεν ίσχυε, δεν υπήρχε λόγος να παρουσιάσεις τον πανθεϊσμό.Ούτε φυσικά να γίνει προσπάθεια εκ μέρους σας ώστε να "καταδειχθεί" ότι ο πανθεϊσμός είναι πρωτοξαδελφάκι του αθεϊσμού! Σιγά μην είμαστε και δίδυμα αδέλφια.
Όπου στο ΤΑ ΠΑΝΤΑ, περιλαβάνονται και όσα υπάρχουν και όσα δεν υπάρχουν!
KickAndSnare έγραψε:Αυτο εγω το εκλαμβανω ως σχημα λογου για να δοθει εμφαση στο 'τα Παντα". Μην το βλεπεις κυριολεκτικα, δινεις την εντυπωση οτι αντι να διαβασεις απλα ψαχνεις για ψεγαδια. Με αλλα λογια, πας να βγαλεις ξυγκι απο τη μυγα.
Peace out.
Μήπως να εκλάβω και την παρθενία της Μαρίας ως σχήμα λόγου και να μην το βλέπω κυριολεκτικά, ώστε να μην βγάλω από την μύγα λίγο χριστιανικό ξυγκάκι;
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

Ποσώς μ' ενδιαφέρει ποιά επιστημονική θεωρία σε ικανοποιεί καλύτερα και ούτε είναι η δουλειά μου να κρίνω θεωρίες. Αν όμως επικαλείσαι μία εναλλακτική θεωρία ως αρωγό των λεγομένων σου, οφείλεις πρώτα να την καταστήσεις παγκοσμίως αποδεκτή και τεκμηριωμένη, ώστε να ισχύει σαν επιχείρημα. Αλλοιώς να το αναφέρεις.
!!! Σοβαρολογεις τωρα ?!?!
Γι' αυτό έβαλα το "ΔΗΛΑΔΗ;" επειδή δεν ημουν σίγουρος τί ακριβώς εννοούσες και για ποιόν λόγο επέλεξες να επικαλεστείς ότι εσύ και ο νηματοθέτης είσαστε σε πολύ μικρή ηλικία άθεοι.
Προφανως για να δειξω οτι δεν ισχυει το περι απαγκιστρωσης απο τον θεο.
Κατανταει κουραστικο...
Οπότε σε ρώτησα να εξηγήσεις! Άσε λοιπόν τις κλάψες περί τρολαρίσματος, και εξήγησε για ποιόν λόγο όταν είσαι σε πολύ νεαρή ηλικία άθεος, μπορεί να τείνεις κατόπιν στον πανθεϊσμό.
Δεν ειπα οτι αν καποιος ειναι απο μικρος αθεος, μπορει να τεινει προς τον πανθεισμο. Ο οποισδηποτε μπορει να τεινει προς το οτιδηποτε. Επαναλαμβανω οτι αυτο περι αθειας το παρεθεσα για να αντικρουσω το επιχειρημα οτι 'δεν μπορουμε χωρις το θεο. Βρισκεσαι σε συγχυση.
Ούτε φυσικά να γίνει προσπάθεια εκ μέρους σας ώστε να "καταδειχθεί" ότι ο πανθεϊσμός είναι πρωτοξαδελφάκι του αθεϊσμού! Σιγά μην είμαστε και δίδυμα αδέλφια.
Αυτο εκτος του οτι αναφερεται σε wiki κλπ, το παραδεχτηκαν και οι RaspK και breadfan(αν δεν κανω λαθος??) οι οποιοι απο οτι καταλαβαινω ειναι αθεοι.
Μεχρι και ο ιεραποστολος των αθεων το εχει δηλωσει:

^ Dawkins, R (2006), The God Delusion, Transworld, a Black Swan Book, ISBN 978-0-552-77331-7 “Pantheism is sexed-up atheism

Επισης μην μιλας στον β' πληθυντικός, αντιπροσωπευω μονο τον εαυτο μου.
Μήπως να εκλάβω και την παρθενία της Μαρίας ως σχήμα λόγου και να μην το βλέπω κυριολεκτικά, ώστε να μην βγάλω από την μύγα λίγο χριστιανικό ξυγκάκι
Logical Fallacy. Με αλλα λογια, ατοπο και ακυρο το επιχειρημα σου. Προσπαθησε ξανα.

Το υφος σου ειναι επιθετικο,ειρωνικο και εριστικο, κατι που δεν δικαιολογειται απο τις δημοσιευσεις μου εδω μεσα,νομιζω. Στο συγκεκριμενο ποστ βεβαια ανταποδιδω και γω σε αντιστοιχο υφος. Προφανως βλεπεις οτι με τους υπολοιπους συνομιλητες μου διαλεχτηκαμε κοσμια.
The past inside the present ....
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα απαντήσω μόνο στο τελευταίο σου σχόλιο, διότι έπιασε την ουσία.

Ακριβώς! το ύφος μου είναι εριστικό, διότι έχω βαρεθεί για 50 χρόνια να προσπαθώ να εξηγήσω το αυτονόητο στους διάφορους θεϊστές, ένθεους, πιστούς, καλοπροαίρετους και ταλιμπάν.

Κάθε ένας, λες και ανακαλύπτει τον τροχό, έρχεται να προσπαθήσει να πείσει για την ύπαρξη ενός δημιουργού, μιας δημιουργικής δύναμης, μιας ανωτέρας δύναμης, μιας φυσικής δύναμης, μιας συμπαντικής δύναμης με ή χωρίς συνείδηση και δεν συμμαζεύεται.
Και χρησιμοποιεί ξανά και ξανά τα ίδια επιχειρήματα που έχουν καταρριφθεί εδώ και δεκαετίες. Επιχειρήματα που τα έχει αποσύρει ακόμα και η θεολογία των θρησκειών. Και πρέπει εμείς, να ξαναζεστάνουμε το ίδιο φαγητό, ανατρέχοντας στις πρωτογενείς πηγές που έχουν καταρρίψει όλα τα γελοιωδέστατα επιχειρήματα που για δεκάδες χρόνια έχουν επιστρατευτεί για να τεκμηριώσουν την ύπαρξη μιας ανωτέρας ύπαρξης.

Σε όλα τα γενικά φόρα, υπάρχουν δεκάδες πανομοιότυπα νήματα (μόνον ο τίτλος αλλάζει), όπου νεοεισερχόμενοι πιστοί καταρρίπτουν την εξελικτική θεωρία με τα ίδια θεολογικά επιχειρήματα της δεκαετίας του 1980.
Τα ίδια έχουν συμβεί ακόμα και σε αυτό το φόρουμ, όπου κάθε λίγο και λιγάκι, όλο και κάποιος ένθεος κάνει την περατζάδα του αποστομώνοντας όλους τους αθέους με πύρινους λόγους της Γραφής.

Αφού λοιπόν έχω βαρεθεί, τί στα κομμάτια τσίμπησα και μπλέχτηκα σε μια ακόμα παρόμοια συζήτηση με προκαθορισμένη αρχή, μέση και γνωστό τέλος;
Εντάξει, αυτό μπορείς να το καταλογίσεις στα λάθη μου.
Πίστευε όπου θέλεις. Δικαίωμά σου.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

Ναι, αλλα θεωρω οτι με αδικεις. Και επιμενω, μαλλον δεν εχεις διαβασει το θεμα. Αλλιως πχ θα εβλεπες οτι δεν πιστευω σε δημιουργο. Ουτε θα με εβαζες στο ιδιο τσουβαλι με αυτους που παραθετουν αποσπασματα απο τη γραφη.

Αυτα, δε νομιζω να εχουμε να πουμε κατι αλλο, καλη συνεχεια.
The past inside the present ....
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

RaspK έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:Με παρεξηγήσατε.
Φοβάμαι πως όχι, και θα σου εξηγήσω το γιατί, εφόσον δεν απατώμαι. Δε θεωρώ ότι είσαι απαράδεκτος, απλά ότι η θέση σου δεν είναι λογικά ορθή.
Το λάθος είναι όλο δικό σου, καθώς εν πρώτοις το "βδελυρός" γράφεται με ύψιλον και όχι με ήτα.
Ακολούθως, το να λεει κάποιος "αν ισχύει το ενδεχόμενο Α, δεν είναι σημαντικό για την καθημερινότητά σου", δεν σημαίνει σε καμμία περίπτωση ότι είναι οπαδός της αλήθειας του ενδεχομένου Α.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει δημιουργός. Συνηθίζω να λέω κάποιες φορές ότι δεν το αποκλείω, αλλά αυτό το κάνω στα πλαίσια της αρχής μου να μην ορκίζομαι για πράγματα που δεν τα ξέρω από πρώτο χέρι αλλά συνεπάγονται. Κάποιοι εδώ μέσα με κατηγόρησαν για το 0,00001% που αφήνω σαν πιθανότητα.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
RaspK έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:Με παρεξηγήσατε.
Φοβάμαι πως όχι, και θα σου εξηγήσω το γιατί, εφόσον δεν απατώμαι. Δε θεωρώ ότι είσαι απαράδεκτος, απλά ότι η θέση σου δεν είναι λογικά ορθή.
Το λάθος είναι όλο δικό σου, καθώς εν πρώτοις το "βδελυρός" γράφεται με ύψιλον και όχι με ήτα.
Αυτό το λάθος το παραδέχομαι, αλλά για τ' άλλα παρεξήγησες (και θα εξηγηθώ).
Comte de Toulouse έγραψε:Ακολούθως, το να λεει κάποιος "αν ισχύει το ενδεχόμενο Α, δεν είναι σημαντικό για την καθημερινότητά σου", δεν σημαίνει σε καμμία περίπτωση ότι είναι οπαδός της αλήθειας του ενδεχομένου Α.
Προφανώς, αλλά από πού προκύπτει ότι αυτό αφορά το κείμενό μου; :think:
Comte de Toulouse έγραψε:Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει δημιουργός.
Το γνωρίζω, και δεν άφησα καμία αιχμή ότι ισχύει κάτι τέτοιο.
Comte de Toulouse έγραψε:Συνηθίζω να λέω κάποιες φορές ότι δεν το αποκλείω, αλλά αυτό το κάνω στα πλαίσια της αρχής μου να μην ορκίζομαι για πράγματα που δεν τα ξέρω από πρώτο χέρι αλλά συνεπάγονται. Κάποιοι εδώ μέσα με κατηγόρησαν για το 0,00001% που αφήνω σαν πιθανότητα.
Ναι, όπως κι εμένα, άλλωστε. :mrgreen:

Αυτό που λέω είναι ότι η όλη αναφορά στο «νόημα της δήλωσης της πίστης» και το θέμα που γίνεται για θεϊκές προτάσεις που προσομοιάζουν σε θέσεις όπως ο YHVH δεν αποτελούν ορθά επιχειρήματα.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

Να αναφερω κατι τελευταιο και δεν εχω να πω κατι αλλο, το θεμα το τερματισαμε/εφτασε σε κορεσμο!

Ειναι αξιοσημειωτο λοιπον οτι οταν μιλαω περι πανθεισμου συνηθως μου την πεφτουν τοσο οι χριστιανοι(στανταρ!) και οι αθεοι(αν και λιγοτερο!)
The past inside the present ....
Απάντηση