Πτωτικός Άνθρωπος

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάκης έγραψε:Ούτε ύλη ακίνητη υπάρχει ούτε κίνηση χωρίς ύλη. Συμφωνείς?
Αν από αυτό καταλήγεις στο «συμπέρασμα» ότι η ύλη είναι και ενσυνείδητη, απλά επειδή κινείται, τι να σου πω μετά...

Δεν είσαι ο pl3bs, ίσως; Μπα, πολλοί σαν κι εσάς τους δύο υπάρχουν, δυστυχώς... Η συλλογιστική σας αδιαφορεί για τη σημασία που υπάρχει στη διάταξη των μερών, αγνοώντας ότι είναι η ουσία του πράγματος!
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Αγαπητέ Raspk, ο Μάκης δεν είπε κάτι τέτοιο.
Υποψιάζομαι ότι βιάστηκες να βγάλεις συμπέρασμα, και τον αδικείς.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Μακάρι, αλλά έχω δει πάρα πολλούς να λένε ανάλογα πράγματα... Αν έσφαλλα, ζητώ ειλικρινά συγγνώμη! :oops:

Στην περίπτωση που δεν έχω κάνει λάθος, όμως, ειλικρινά θέλω να δω πώς θα το στηρίξει. :think:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε μπρεντφαν, κατανοώ αυτό που γράφεις και περιμένω να προχωρήσεις παρακάτω.

Αγαπητέ τιξκματαλ, εάν το πνεύμα προέρχεται από την ύλη τότε γιατί δεν υπακούει στους συγκεκριμένους νόμους της ύλης;
Και δεν αναφέρομαι μόνο στους νόμους των άβιων, αλλά και των έμβιων.. ;)

Καλέ μου Λεωνίδα, εαν δεν σου αρέσει κάτι σε κάποιον, και ιδίως στο Θεό, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα γιαυτό!
Παρ'όλα αυτά μπορείς πάντα να προσπαθήσεις να προσευχηθείς.
Που το ξέρεις; Θεός είναι αυτός. Εαν το θέλει θα σε απαλλάξει από την αποστροφή σου.
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Φίλε μπρεντφαν, κατανοώ αυτό που γράφεις και περιμένω να προχωρήσεις παρακάτω.
Σκεπτικισμός λέγεται, Μπούφε. :text-google:
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Αγαπητέ τιξκματαλ, εάν το πνεύμα προέρχεται από την ύλη τότε γιατί δεν υπακούει στους συγκεκριμένους νόμους της ύλης;
Μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς; Σημειωτέον, πειράματα καταδεικνύουν μερική ικανότητα να «διαβάζουμε» τη σκέψη (δηλαδή, η εγκεφαλική δραστηριότητα κάποιου για το «σφυρί» ή όποια άλλη έννοια, είναι σχετικά κοινή, αφού αφορά τις επιμέρους συνάψεις και σχετικές βαρύτητες αυτών που έχει σχηματίσει για την κάθε έννοια), ενώ και η ίδια η σκέψη και οι μηχανισμοί του νευρικού συστήματος όχι μόνο υπάγονται στους φυσικούς νόμους (τα νεύρα επικοινωνούν μέσω διαφοράς δυναμικού που προκαλείται από τη μεταβολή των συγκεντρώσεων ιόντων εντός κι εκτός αυτών από τη δική τους δραστηριότητα), αλλά μπορούν να επηρεαστούν και σήμερα ακόμα, μερικώς έστω.
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Και δεν αναφέρομαι μόνο στους νόμους των άβιων, αλλά και των έμβιων.. ;)
Εδώ μάλλον πέταξες μεγάλη πατάτα... Τι εννοείς, το πνεύμα να υπακούει στο νόμο για τους κουλοχέρηδες, ας πούμε; :think:
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Καλέ μου Λεωνίδα, εαν δεν σου αρέσει κάτι σε κάποιον, και ιδίως στο Θεό, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα γιαυτό!
Παρ'όλα αυτά μπορείς πάντα να προσπαθήσεις να προσευχηθείς.
Που το ξέρεις; Θεός είναι αυτός. Εαν το θέλει θα σε απαλλάξει από την αποστροφή σου.
Δε γαμιέται ο μίζερος Θεός σου! Αφού δεν έχουμε λόγο να πιστεύουμε ότι υπάρχει, κι όσοι προσευχόμασταν με αγάπη και δέος. Αυτό που λέει ο Λεωνίδας είναι ότι η Γραφή, που τόσο εσύ λατρεύεις, «αποκαλύπτει» ένα θεό μάλλον απαράδεκτο.

Κάποιοι αυτοαποκαλούμενοι Χριστιανοί δεν είναι ούτε υποκριτές, ούτε γλοιώδεις, αλλά είναι μειοψηφία...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ποιος είναι ο κόσμος του πνεύματος βρε παιδιά;;; Τι είναι αυτό το πνεύμα; Έτσι όπως το καταλαβαίνω μιλάτε για κάτι μεταφορικό σαν να έχει πραγματικές ιδιότητες...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχει και το πνεύμα "εν είδει περιστεράς". Κάποτε είχε μορφή κουκουβάγιας!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Ποιος είναι ο κόσμος του πνεύματος βρε παιδιά;;; Τι είναι αυτό το πνεύμα;
Εφόσον ακούς ανοησίες σαν κι αυτές που πιστεύει ο Μπούφος, κάτι τελείως αυθύπαρκτο (μεγάλη συζήτηση, οντολογικά).

Εφόσον ακούς τα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα, και λαμβάνοντας υπ' όψι σου τη χρήση της λέξης, προφανώς και είναι ένα αμάλγαμα που συγκερνά έννοιες όπως η συνείδηση, η αντίληψη, η νόηση, και ούτω καθεξής.

Το ποιόν αυτού του κόσμου, λοιπόν, είναι είτε οι διάφορες μπαρούφες που ακολουθούν στην πρώτη περίπτωση, είτε ο νους στη δεύτερη.
Ιοκάστη έγραψε:Έτσι όπως το καταλαβαίνω μιλάτε για κάτι μεταφορικό σαν να έχει πραγματικές ιδιότητες...
Επειδή ο Μπούφος αποχαυνώνεται με τις εξυπνάδες που πιστεύει και θέλει να μας βάλει στο χωρό, δε σημαίνει ότι δεν έχει και κάποια χρησιμότητα η λέξη. :mrgreen:
Μάκης έγραψε:Υπάρχει και το πνεύμα "εν είδει περιστεράς". Κάποτε είχε μορφή κουκουβάγιας!
Μας ήρθε πρόσφατα και υπό μορφή μπούφου κι έδεσε το γλυκό... :shifty:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
leonidas
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 08 Μάιος 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Καλέ μου Λεωνίδα, εαν δεν σου αρέσει κάτι σε κάποιον, και ιδίως στο Θεό, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα γιαυτό!
Παρ'όλα αυτά μπορείς πάντα να προσπαθήσεις να προσευχηθείς.
Που το ξέρεις; Θεός είναι αυτός. Εαν το θέλει θα σε απαλλάξει από την αποστροφή σου.
Αγαπητε μου θλημενε λυπαμε κι εγω για σενα και για ολους τους πιστους που αρεσκωντε να υποβιβαζουν τον εαυτο τους σε δουλο του οποιουδηποτε δημιουργου και κυριως του συγκεκριμενου τις βιβλου του ζηλιαρη συμφωνα με τα λεγομενα του (βλεπε 10 εντολες) και μισανθρωπο αφου η εντολη σφαξτε γυναικες και πεδια που εδωσε στον Ιησου του Ναυη δεν μου μοιαζει και πολυ φιλευσπλαχνη.
Ναι απο οτι καταλαβες μου αρεσει να γνωριζω κατι πριν το απορρηψω και η αγαπητη σου βιβλος ειναι ενα βιβλιο το οποιο προδιδει χαμηλης νοημοσυνης συγγραφεα του οποιου η προθεσης ειναι εμφανως η μετατροπη του αναγνωστη σε φοβησμενο πημνιο κοινως προβατο.
Λυπαμαι αν σε στενοχωρισα φιλικα leonidas.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος breadfan την 13 Μάιος 2011 18:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διόρθωση quote.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Μακάρι, αλλά έχω δει πάρα πολλούς να λένε ανάλογα πράγματα... Αν έσφαλλα, ζητώ ειλικρινά συγγνώμη! :oops:

Στην περίπτωση που δεν έχω κάνει λάθος, όμως, ειλικρινά θέλω να δω πώς θα το στηρίξει. :think:
Συμφωνείς ότι η λεγόμενη άβια ύλη έχει μνήμη?
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:
Αγαπητέ τιξκματαλ, εάν το πνεύμα προέρχεται από την ύλη τότε γιατί δεν υπακούει στους συγκεκριμένους νόμους της ύλης;
Και δεν αναφέρομαι μόνο στους νόμους των άβιων, αλλά και των έμβιων.. ;)
Aγαπητέ θλιμένε μπούφε, μάλλον το πνεύμα που υπονοείς εσύ είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που εννοώ εγώ.Λοιπόν. για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι, θα σου πω εγώ τι εννοώ με την λέξη πνεύμα, και μετά θα με πείς εσύ τι εννοείς όταν λές, πως το πνεύμα δεν υπακούει στούς φυσικούς νόμους, η έστω όπως λές εσύ της ύλης,
και γιατί ξεχωρίζεις την έμβια με την αβιογενή ύλη, ως πρός την επίδραση των φυσικών νόμων πρός αυτές.
Το πνεύμα κατά την δική μου άποψη είναι το αποτέλεσμα της λειτουργείας του ανθρώπινου εγκεφάλου, αν θες της σκέψης ενός όντος με συνείδηση, που αντανακλά μέσω των αισθήσεων του την πραγματικότητα, τον κόσμο, που υπάρχει ανεξάρτητα απο την σκέψη του, την συνειδησή του,με λίγα λόγια το πνεύμα του,
αν αυτός πάψει κάποτε να υπάρχει, αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάψει να υπάρχει και ο κόσμος, ενώ αντίθετα, αν αυτός πάψει να υπάρχει, παύει να υπάρχει και η σκέψη του,[το πνεύμα του] η συνειδησή του, [η ψυχή του] για τον απλούστατο λόγο, επειδή έπαψε να λειτουργεί αυτό το σύστημα που λέγεται εγκέφαλος,και που αποτελείται απο ζωντανή ύλη, η αβιογενής ύλη είναι η βάση όλων των έμβιων οργανισμών, συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπου. για περισσότερες πληροφορίες θα σου πρότεινα ένα καταπληκτικό πραγματικά βιβλίο., του γεωργάτσου, απο τις πανεπιστημιακές εκδόσεις κρήτης με τίτλο ''Γένεση και πρώιμη βιοχημική εξέλιξη της ζωής''
Μα θα μου πείς, αν μαζί με το σώμα πεθαίνει και η ψυχή το πνεύμα, τότε τι απομένει από αυτο που κάποτε λεγόταν άνθρωπος. Σίγουρα με τον θάνατο ενός ανθρώπου, δεν τελειώνει και το πνευματικό του έργο, συνεχίζει να υπάρχει σαν ιδέα για την οποία αγωνίστηκε είτε αυτό το λέγαν αλήθεια είτε ανθρωπιά,είτε δικαιοσύνη είτε.είτε,είτε. υπάρχει σάν ιδέα και καθοδηγεί και άλλους ανθρώπους σαν και αυτόν διψασμένους για αλήθεια, δικαιοσύνη, ανθρωπιά, αξιοπρέπεια,και που τα κατακτούν πολεμώντας τα ψίχουλα που δίνει η ψευδαίσθηση η δισειδαιμονία η προκατάληψη η πλάνη η άγνοια με αντάλαγμα ότι καλύτερο μπορεί να υπάρξει μέσα σε έναν άνθρωπο την ελευθερία της σκέψης του, της συνειδησής του τελικά του πνευματός του.
σαν ελεύθερος άνθρωπος θα προτιμούσα την ρήση. ''δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.'' απο την ρήση, ''μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι διότι αυτοί θα κατακτήσουν την βασιλεία των ουρανών'' κάτσε λίγο και σκέψου το νόημα του καθενός και την επίδραση που έχει το καθένα μέσα σου.το δεν ελπίζω, σε κάνει να νιώθεις απελπισία,να είσαι χωρίς ελπίδα, αλλά ακολουθεί το δεν φοβάμαι, που σημαίνει, πως χάνοντας την ελπίδα, έχασες και τον φόβο που σε έκανε να ελπίζεις, και έτσι η έλλειψη αυτών των δύο σε καθιστά ελεύθερο άνθρωπο.
το μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι. είναι ότι χειρότερο μπορεί να υπάρξει για έναν σκεπτόμενο άνθρωπο. να καταντήσει έρμαιο του κάθε τσαρλατάνου που του τάζει πάρα πολύ ωραία πράγματα για να είναι αληθινά,φαντάσου κάποιον να πάσχει από κάποια μορφη καρκίνου, που αν τον προλάβει και δεν φοβηθεί να τον πολεμήσει, επιτυγχάνει ίαση 100% αλλά αν ο φόβος του τον κάνει να μην αποδεχθεί το πρόβλημά του και αφήνοντας την τύχη της υγείας του σε ανώτερες δυνάμεις σκέψου τι κατάληξη θα έχει αυτός ο άνθρωπος.
''θέλει αρετή και τόλμη η ελευθέρια.'' Ανδρέας κάλβος.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάκης έγραψε:
RaspK έγραψε:Μακάρι, αλλά έχω δει πάρα πολλούς να λένε ανάλογα πράγματα... Αν έσφαλλα, ζητώ ειλικρινά συγγνώμη! :oops:

Στην περίπτωση που δεν έχω κάνει λάθος, όμως, ειλικρινά θέλω να δω πώς θα το στηρίξει. :think:
Συμφωνείς ότι η λεγόμενη άβια ύλη έχει μνήμη?
Αν πρόκειται να καταφύγεις σε επιτηδευμένη σύγχιση εννοιών (πληροφορία Kolmogorov έναντι πληροφορίας Shannon κ.ά.) για να καταλήξεις να «αποδείξεις» ότι η ύλη έχει συνείδηση εξ ορισμού, τι να σου πω μετά...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
Μάκης έγραψε:
RaspK έγραψε:Μακάρι, αλλά έχω δει πάρα πολλούς να λένε ανάλογα πράγματα... Αν έσφαλλα, ζητώ ειλικρινά συγγνώμη! :oops:

Στην περίπτωση που δεν έχω κάνει λάθος, όμως, ειλικρινά θέλω να δω πώς θα το στηρίξει. :think:
Συμφωνείς ότι η λεγόμενη άβια ύλη έχει μνήμη?
Αν πρόκειται να καταφύγεις σε επιτηδευμένη σύγχιση εννοιών (πληροφορία Kolmogorov έναντι πληροφορίας Shannon κ.ά.) για να καταλήξεις να «αποδείξεις» ότι η ύλη έχει συνείδηση εξ ορισμού, τι να σου πω μετά...
Για όσους δεν μπόρεσαν να κατανοήσουν την αλληλουχία, ο Μάκης φαίνεται να πάει να ταυτίσει την αποτύπωση πληροφορίας σε διάφορα υλικά υποστρώματα, «μνήμη» του τύπου «σκληρός δίσκος» ή «ζωγραφιά,» με αυτό που λέμε μνήμη ως προς τα έμβια όντα.

Χρειάζεται να πω περισσότερα για αρχή, δηλαδή; :roll:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Ποιος είναι ο κόσμος του πνεύματος βρε παιδιά;;; Τι είναι αυτό το πνεύμα; Έτσι όπως το καταλαβαίνω μιλάτε για κάτι μεταφορικό σαν να έχει πραγματικές ιδιότητες...
Καλή μου Ιοκάστη, ευχαρίστως να σου εξηγήσω, αλλά όχι τώρα (ήδη εξάντλησα τον χρόνο μου στο θέμα για το άγιο φώς).

Όμως μια καλή πρόταση για να αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι τι είναι το πνεύμα και αν υπάρχει, θα ήταν εάν έκανες έναν περίπατο στην ακρόπολη (και στο μουσείο της) και να προσπαθούσες να καταλάβεις σε τι διαφέρει ο άνθρωπος από τα ζώα.

Συγνώμη για την λακωνικότατη και άγαρμπη παράθεσή μου.
Στο εγγύτατο μέλλον σου υπόσχομαι να πουμε περισσότερα
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

albert camus : La chute

δυστυχως αυτο το επιπεδο δεν ειναι διαθεσιμο σε διαδυκτιακα ελληνικα

θα πρεπει να παρετε το βιβλιο και να ελπισετε οτι θα γινει κατανοητο

η πτωση στα ελληνικα, στην καλυτερη εκφραζει μια παθολογια του βλεφαρου

καλυτερη απο την γ----η ΤΥΦΛΑ
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε μου Πατροκλε, για δεύτερη φορά να σε ευχαριστήσω για την ενδιαφέρουσα πρότασή σου.
Ελπίζω μέσα στον επόμενο μήνα να διαβάσω κάτι από αυτά που μου πρότεινες.

Έχω όμως μια υποχρέωση απέναντι στην νεαρή μου φίλη Ιοκάστη (εισαι φοιτήτρια ή κατι τέτοιο;).

Λοιπόν καλή μου πρόσεξε:

Ως Λογικό, ορίζω την ικανότητα επεξεργασίας και προσαρμογής στις περιβάλλουσες συνθήκες, καθώς και την ικανότητα λήψης ενεργειών που αποτρέπουν την εκδήλωση αρνητικών για την επιβίωση συνθηκών.
Συνδέω το λογικό με την αδράνεια της ύπαρξης, την εξασφάλισή της.

Τα όντα που διαθέτουν λογικό, έχουν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης..


Μεχρις εδώ καλά;
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Nikolis
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 21:28
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:albert camus : La chute

δυστυχως αυτο το επιπεδο δεν ειναι διαθεσιμο σε διαδυκτιακα ελληνικα

θα πρεπει να παρετε το βιβλιο και να ελπισετε οτι θα γινει κατανοητο

η πτωση στα ελληνικα, στην καλυτερη εκφραζει μια παθολογια του βλεφαρου

καλυτερη απο την γ----η ΤΥΦΛΑ

+1 patrokle gia to book
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε: Ως Λογικό, ορίζω
1) την ικανότητα επεξεργασίας και προσαρμογής στις περιβάλλουσες συνθήκες,
και
2) την ικανότητα λήψης ενεργειών που αποτρέπουν την εκδήλωση αρνητικών για την επιβίωση συνθηκών.

3) Συνδέω το λογικό με την αδράνεια της ύπαρξης, την εξασφάλισή της.

4)Τα όντα που διαθέτουν λογικό, έχουν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης..
1) ΣΩΣΤΟ

2) ΛΑΘΟΣ, ΛΟΓΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΣΤΩΙΚΗΣ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ =ΤΟ ΜΗ ΧΕΙΡΟΝ ΒΕΛΤΙΣΤΟΝ, ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΛΥΓΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΠΑΝΕ, ΟΙ ΣΟΥΛΙΩΤΙΣΣΕΣ ΚΤΛ

3) ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ! προσωπικα και εγω = η υπαρξη δεν εχει αδρανεια αλλα ροη, η ιδεα της εξασφαλισης ειναι πλανη συναισθηματικης ανασφαλειας και πρακτικα ατοπη

4) οι κατσαριδες ενδεχεται να εχουν δυαδικη ληψη αντανακλαστικων αντιδρασεων ωσαν αβουλα ρομποτ.
επιπολαιη-βρισκω- η συσχετιση λογικης -επιβιωσης
στο κορακι πιο πολυ την ευθυνη επιβιωσης φερουν τα φτερα του παρα το μυαλο του
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Μου φαίνεται ότι ποτέ μου δε θα καταλάβω τις γυναίκες :(
Να για παράδειγμα η Ιοκάστη, μπαίνει στο θέμα, βάζει ένα ερώτημα και ε ξ α φ α ν ί ζ ε τ α ι!
Μήπως να βάλω στην εικονίτσα τον Μπράντ Πητ;

Ευτυχώς που έχω τον φίλο μου τον Πάτροκλο..

Λοιπόν φίλε μου για να δούμε τις ενστάσεις σου:

2) "Το μη χείρον βέλτιστον", μάλλον ενισχύει παρά ατονεί τη θέση μου, για τον εξής απλό λόγο: επειδή είναι ηθική επιλογή.
Και τι σημαίνει αυτό;
Σημαίνει ότι είναι προϊόν νοητικής διεργασίας και άρα εκτίμησης δεδομένων.
Ο νούς έχει μπροστά του (αντιλαμβάνεται, βλέπει) όλα τα παρόντα υπαρκτά δεδομένα, και στη συνέχεια ενεργεί (σκέφτεται) πάνω στην πιθανή τους εξέλιξη, πάντα σε σχέση με την δική του θέση πάνω σε αυτά τα αρχικά και υπαρκτά δεδομένα.
Έτσι εκτιμά πως εάν τοποθετηθεί κατά τον ένα τρόπο, τα πράγματα θα εξελιχτούν προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση, ενώ εάν τοποθετηθεί κατά τον άλλον τρόπο, θα πράγματα θα εξελιχτούν προς μια άλλη συγκεκριμένη κατεύθυνση.
Εκτιμώντας λοιπόν τις τελικές καταστάσεις, επιλέγει κάποια, και άρα επιλέγει και την παρούσα (αρχική) τοποθέτησή του, ώστε να τον οδηγήσει να επιτύχει την τελική κατάσταση που επιθυμεί, αποτρέποντας τις υπόλοιπες.
Η αυτοχειρία λοιπόν έχει τη λογική της, επειδή ο δράστης εκτιμά (με τον τρόπο που προανέφερα), πως από τις υπάρχουσες επιλογές (να ζώ ή να μη ζώ) η επιλογή της μη-ζωής είναι πιο ανώδυνη από την επιλογή της ζωής (το μη χείρον βέλτιστον).
Όταν έχεις μπροστά σου ως τελική κατάσταση την κόλαση ή την ανυπαρξία, είναι απόλυτα λογικό να επιλέξεις την ανυπαρξία, αποτρέποντας να μπει στη ζωή σου η κόλαση.

3 & 4) Αυτά πρέπει να τα δεις σε σχέση με το (1).
Γιατί έχουμε λογικό;
Γιατί αναπτύξαμε ως είδος (οι άνθρωποι) λογικό;
Μια ισχυρή απάντηση είναι επειδή έτσι επιβιώνουμε πιο εύκολα.
Όταν δύο είδη ανταγωνίζονται και το ένα διαθέτει περισσότερο λογικό από το άλλο, θα συμφωνήσεις πως αυτό που τελικά θα επιβιώσει είναι το πρώτο.
Το κοράκι εάν δε σκεφτόταν να στραβώσει το σύρμα θα πέθαινε της πείνας (άρα τα φτερά του εδώ δεν του ήταν και τόσο χρήσιμα), και η κατσαρίδα εάν μπεί στο στόχαστρο της νοικοκυράς, θα εξολοθρευτεί.

Θεωρώ λοιπόν το λογικό, ως ένα επιπλέον εξελικτικό πλεονέκτημα (όλα τα όντα δεν έχουν τον ίδιο βαθμό λογικού), το οποίο συνεισφέρει στην επιβίωση, δηλαδή στην διατήρηση (αδράνεια) της ύπαρξης του είδους, άσχετα εάν σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις (αυτοχειρία) οδηγεί στην επιλογή της μη ύπαρξης κάποιων μεμονωμένων μελών του είδους.
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Δεν εξαφανίστηκα, παρακολουθώ τι γράφετε αλλά δεν είχα πολύ χρόνο αυτές τις μέρες κι είναι μεγάλο θέμα το συγκεκριμένο. Δεν προλαβαίνω τώρα να σχολιάσω αλλά θα επανέλθω σύντομα.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση