Έρευνα δείχνει αρνητική συσχέτιση θρησκευτικότητας και IQ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Έρευνα (Link)
Received 3 January 2008;
revised 12 February 2008;
accepted 18 March 2008.
Available online 29 April 2008.

Abstract

Evidence is reviewed pointing to a negative relationship between intelligence and religious belief in the United States and Europe. It is shown that intelligence measured as psychometric g is negatively related to religious belief. We also examine whether this negative relationship between intelligence and religious belief is present between nations. We find that in a sample of 137 countries the correlation between national IQ and disbelief in God is 0.60.
Το παραθέτω εδώ για αναφορά. Αν σας τα έχει πρήξει κάποιος (τύπου ορθό) και θέλετε να του πείτε «πιθανότατα, απλά είσαι ηλίθιος» χωρίς να το διατυπώσετε. :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Δεν είναι νέα αυτή η έρευνα, και νομίζω έχει αναφερθεί και στο παρελθόν σε αυτό το forum, τότε που λέγαμε για την περσινή έρευνα που έδειξε ότι η υψηλή νοημοσύνη ωθεί τους ανθρώπους στο φιλελευθερισμό και τον αθεϊσμό.
:think:

http://en.wikipedia.org/wiki/Religiosit ... telligence
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

όντως δε σκέφτηκα να ψάξω στη wiki. έψαχνα για έρευνα και έπεσα πάνω της.

Off Topic
....υπάρχει ένα πράγμα για το οποίο η wiki ΔΕΝ έχει άρθρο;!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το νήμα που αναφέρει ο nox είναι αυτό: viewtopic.php?f=7&t=1546

Τέτοιες έρευνες πάντα τις θεωρούσα επισφαλείς και ίσως λίγο αλαζονικές.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

θα ηθελα να την διαβασω την ερευνα αλλα κοστιζει 31,5 δολλαρια και βαριεμαι να αγοραζω μεσω internet.

Ψαχνωντας βρηκα αυτο το αρθρο...Is atheism linked to intelligence?
"http://ibcsr.org/index.php?option=com_c ... &Itemid=59"

που αναφερεται σε αυτη την ερευνα "http://spq.sagepub.com/content/73/1/33.full" Why Liberals and Atheists Are More Intelligent, που επισης κοστιζει 32 δολλαρια.


φυσιολογικο μου φαινεται οτι η υψηλη νοημοσυνη (οπως και αν εκφραζεται) δεν μπορει να συνυπαρχει επι μακρον με δογματικες σκεψεις.

βεβαια, η θρησκεια δεν ειναι απλα μια ηλιθια ιδεα, που καταρριπτεται εντος 5 λεπτων απο τον μεσο γιωργο της διπλανης πορτας. Πανω σε 3-4 δογματικες αρχες περι θεου, εχει χτισει ενα δαιδαλωδες συστημα αξιων, κανονων, επιχειρηματων, συνηθειων, που ειναι ικανο, αν "πουληθει" απο ενα χαρισματικο ιερεα/κατηχητη, να απασχολησει τα καλυτερα μυαλα επι δεκαετιες...για αυτο και ειναι επικινδυνη.

Δεν μου λεει λοιπον κατι χειροπιαστο μια ερευνα που δειχνει οτι, αν υπολογισουμε τους παραγοντες χωρας, εκπαιδευτικου συστηματος, ηλικιας, φυλης, θρησκειας κλπ, τοτε "
adult subjects who identify as “not at all religious” had a mean intelligence as adolescents of 103.09 while the “very religious” had a mean intelligence of 97.14."
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
crow
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010 16:55
Όνομα Ιστότοπου: -

καλησπέρα παιδιά, ξαναμπαίνω εδώ μετά από πολύ καιρό. Πολύ καλό θέμα αυτό αλλά δεν υπάρχουν και αρκετοί ένθεοι,θρήσκοι που η ιδιότητά τους προϋποθέτει υψηλό ΙQ(π.χ. επιστήμονες);
leonidas
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 08 Μάιος 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειναι απολυτος φυσικο το υψηλο ΙQ να ειναι αντιστροφος αναλογο της θρησκευτικοτητας γιατι κατα την γνωμη μου παντα υψηλο IQ συνεπαγεται και μειωμενος φοβος για το αγνωστο και κυριως για τον θανατο.Ο φοβος του θανατου ειναι η βασικοτερη αιτια για την θρησκευτικοτητα των ανθρωπων διαχρονικα και στον φοβο αυτο πατουν οι θρησκεις και οι εκπρωσοποι τους για να κρατουν την πελατεια τους.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

leonidas έγραψε: κατα την γνωμη μου παντα υψηλο IQ συνεπαγεται και μειωμενος φοβος για το αγνωστο και κυριως για τον θανατο.
mpaaaaaa de nomizw
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Eπειδή δεν έχω ασχολήθεί ποτέ μου με το τέστ ευφυίας, το λεγόμενο IQ,γι'αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, αν έχει να κάνει γενικά με το μορφωτικό επίπεδο του καθενός, η με τις αντιλήψεις άθεων, αγνωστικιστών,και θρήσκων, και κατα πόσο είναι αξιόπιστο ενα τέτοιο τέστ, ωστε να καθορίζει την εξυπνάδα του καθενός σε σχέση με κάποιον άλλο;[quote][/quote]
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

@tyxkatmal

Το λεγόμενο IQ test υποτίθεται ότι μετρά ορισμένες παραμέτρους της ευφυΐας. Σαφώς και έχει να κάνει με το μορφωτικό επίπεδο, καθώς και με την κουλτούρα μέσα στην οποία έχει ανατραφεί κανείς. Σαφώς δεν μετρά την εξυπνάδα. Η εξυπνάδα δεν μετριέται, όπως δεν μετριέται και η ομορφιά. Δίνει απλώς μια εκτίμηση ορισμένων νοητικών λειτουργιών.

Είχα γράψει παλιά ένα αρθράκι γα το θέμα, με τίτλο ΤΟ ΕΞΥΠΝΟ ΠΟΥΛΙ.

@crow

Βεβαίως και υπάρχουν ένθεοι / θρήσκοι επιστήμονες, και ένθεοι / θρήσκοι με υψηλό IQ. Η έρευνα υποθέτω μιλά για την γενική κατανομή του IQ στον πληθυσμό σε σχεση με τη θρησκευτικότητα, μας λέει δηλαδή ότι στατιστικά είναι λιγότερο πιθανό είναι να πετύχουμε θρήσκους με υψηλό IQ παρά άθρησκους. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει κανένας θρήσκος με υψηλό IQ, απλώς ότι είναι λιγότεροι.

Δεν ξέρω αν όντως οι θρήσκοι με υψηλό IQ είναι λιγότεροι, δεν διάβασα καν την έρευνα - εξηγώ απλώς την έννοια της στατιστικής έρευνας σε αντιπαράθεση με την αναφορά σε μεμονωμένες περιπτώσεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:@tyxkatmal

Το λεγόμενο IQ test υποτίθεται ότι μετρά ορισμένες παραμέτρους της ευφυΐας. Σαφώς και έχει να κάνει με το μορφωτικό επίπεδο, καθώς και με την κουλτούρα μέσα στην οποία έχει ανατραφεί κανείς. Σαφώς δεν μετρά την εξυπνάδα. Η εξυπνάδα δεν μετριέται, όπως δεν μετριέται και η ομορφιά. Δίνει απλώς μια εκτίμηση ορισμένων νοητικών λειτουργιών.



@crow

Βεβαίως και υπάρχουν ένθεοι / θρήσκοι επιστήμονες, και ένθεοι / θρήσκοι με υψηλό IQ. Η έρευνα υποθέτω μιλά για την γενική κατανομή του IQ στον πληθυσμό σε σχεση με τη θρησκευτικότητα, μας λέει δηλαδή ότι στατιστικά είναι λιγότερο πιθανό είναι να πετύχουμε θρήσκους με υψηλό IQ παρά άθρησκους. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει κανένας θρήσκος με υψηλό IQ, απλώς ότι είναι λιγότεροι.

Δεν ξέρω αν όντως οι θρήσκοι με υψηλό IQ είναι λιγότεροι, δεν διάβασα καν την έρευνα - εξηγώ απλώς την έννοια της στατιστικής έρευνας σε αντιπαράθεση με την αναφορά σε μεμονωμένες περιπτώσεις.
Τελικά το υψηλό IQ, σε οποιονδήποτε άνθρωπο, είτε αυτός είναι ένθεος, είτε άθεος, είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιας και εντατικής εξάσκησης, στόν τομέα που αυτό το άτομο θεωρείται ευφυία; η είναι φυσικό χάρισμα; αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να κάνω μιά εκτίμηση στα ίδια μου τα ερωτήματα. κατά την αποψή μου, νομίζω πως συμβάλλουν και οι δυο παράγοντες στην ανάπτυξη ευφυίας σε έναν άνθρωπο. που είναι, το ταλέντο, η ροπή, η τάση, η αν θές, το φυσικό χάρισμα, που από μόνο του δεν φτάνει, χωρίς την εκπαίδευση και την εξάσκηση, αυτά τα δύο επίσης, νομίζω πως απομυθοποιούν όλες τις φήμες γύρω από την εξυπνάδα και την ευφυία, που χωρίζει τους ανθρώπους σε έξυπνους, και λιγότερο έξυπνους,είναι θέμα ενασχόλησης και ταλέντου και όχι εξυπνάδας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AoratiMelani την 16 Μάιος 2011 16:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: αφαίρεση περιττού [quote]
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:Τελικά το υψηλό IQ ... είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιας και εντατικής εξάσκησης, στόν τομέα που αυτό το άτομο θεωρείται ευφυία; η είναι φυσικό χάρισμα;
Νομίζω και τα δύο. Δεν ξέρω όμως σε τι ποσοστό συμβάλει το καθένα. Εκτιμώ ότι η φυσική ροπή ή χάρισμα συμβάλει περισσότερο, ότι είναι ας πούμε η βάση όπου θα πατήσει η εξάσκηση για να αναπτυχθεί η ικανότητα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
tyxkatmal έγραψε:Τελικά το υψηλό IQ ... είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιας και εντατικής εξάσκησης, στόν τομέα που αυτό το άτομο θεωρείται ευφυία; η είναι φυσικό χάρισμα;
Νομίζω και τα δύο. Δεν ξέρω όμως σε τι ποσοστό συμβάλει το καθένα. Εκτιμώ ότι η φυσική ροπή ή χάρισμα συμβάλει περισσότερο, ότι είναι ας πούμε η βάση όπου θα πατήσει η εξάσκηση για να αναπτυχθεί η ικανότητα.
Συμφωνώ και εγώ για την συμβολή και των δύο, της εξάσκησης, και του χαρίσματος, μόνο που σε μεγαλύτερο βαθμό, η σαν βάση, της ευφυίας, υπερτερεί το ταλέντο, τότε δεν μιλάμε για ευφυία, αλλά μάλλον για ιδιοφυία.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαφωνώ κάθετα: είναι αναγκαία η συμβολή ενός θετικού περιβάλλοντος για την ανάπτυξη της νοημοσύνης (την οποία και καταδεικνύει σε σχέση με το σύνολο των άλλων ανθρώπων η κλίμακα, όχι την ευφυΐα) — χαρακτηριστικό δείγμα ότι, όσον αφορά το περιβάλλον, αρκεί να μεγαλώσεις χωρίς τις αναγκαίες κοινωνικές δομές για να μάθεις κάποια γλώσσα ή εργαλεία όπως τα μαθηματικά, και ό,τι ευφυΐα και να σε διέκρινε, πιθανότατα, θα πάει στράφι.

Το «ταλέντο» καθορίζει μέχρι πού μπορείς να φτάσεις, αλλά η άσκησή του καθορίζει εάν θα μπορέσεις να φτάσεις έως εκεί.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Διαφωνώ κάθετα: είναι αναγκαία η συμβολή ενός θετικού περιβάλλοντος για την ανάπτυξη της νοημοσύνης (την οποία και καταδεικνύει σε σχέση με το σύνολο των άλλων ανθρώπων η κλίμακα, όχι την ευφυΐα) — χαρακτηριστικό δείγμα ότι, όσον αφορά το περιβάλλον, αρκεί να μεγαλώσεις χωρίς τις αναγκαίες κοινωνικές δομές για να μάθεις κάποια γλώσσα ή εργαλεία όπως τα μαθηματικά, και ό,τι ευφυΐα και να σε διέκρινε, πιθανότατα, θα πάει στράφι.

Το «ταλέντο» καθορίζει μέχρι πού μπορείς να φτάσεις, αλλά η άσκησή του καθορίζει εάν θα μπορέσεις να φτάσεις έως εκεί.
Για την ανάπτυξη της νοημοσύνης, πέρα από ένα θετικό περιβάλλον, χρειάζεται να υπάρχει και η υποδομή που θα αναπτυχθεί η νοημοσύνη π.χ. όρθια στάση, απελευθέρωση του χεριού, που με την ικανότητα ενασχόλησης του με άλλα αντικείμενα γίνεται η αιτία, για την ανάπτυξη της νόησης και κατ'επέκταση της ευφυίας βλέπε ανακάλυψη της σπίθας ,του τόξου, του τροχού,και άλλες πολλές κληρονομημένες ανακαλύψεις απο την πρωτόγονη ευφύια, και την αξιοποίηση τους και διεύρυνση τους από τίς νεότερες ευφυίες.δέν γίνεται να ανακαλύψεις εργαλεία όπως τα μαθηματικά χωρίς να τα χρειάζεσαι, όπότε σε καμία περίπτωση δεν πάει τίποτε απολύτως στράφι, γιατί είναι δημιούργημα της ανάγκης.Το ταλέντο δεν καθορίζει μέχρι πού μπορεί να φτάσεις, αυτό δεν το ξέρει κανείς, αλλά είναι η τάση για να ξεπεράσεις τα ήδη κατακτημένα και η εξασκησή του σε δίνει αυτή την δυνατότητα.
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Το βάζω εδώ επειδή είναι άλλη μία έρευνα που δείχνει ότι οι άθεοι ζούν καλύτερα

Καλύτερο σεξ κάνουν οι άθεοι!
Spoiler: Εμφάνιση
Ερευνα αμερικανικού πανεπιστημίου έδειξε ότι το απολαμβάνουν καλύτερα και χωρίς ενοχές
Κάνσας Σίτι
Οι άθεοι απολαμβάνουν πολύ περισσότερο τη σεξουαλική τους ζωή σε σχέση με όσους κατατρύχονται από ενοχές κατά τη διάρκεια του σεξ, αλλά και για εβδομάδες αργότερα, σύμφωνα έρευνα του Πανεπιστημίου του Κάνσας που διενεργήθηκε σε 14.500 άτομα. Όπως αποκάλυψε η μελέτη, όσοι δεν πιστεύουν στον Θεό είναι πιο πρόθυμοι να συζητήσουν τις σεξουαλικές τους φαντασιώσεις και εμφανίζονται πιο ικανοποιημένοι με τις εμπειρίες τους.

Και οι δύο ομάδες ατόμων παραδέχτηκαν ότι είχαν τις ίδιες σεξουαλικές δραστηριότητες, όπως ο αυνανισμός, η παρακολούθηση πορνογραφικού υλικού, το στοματικό σεξ και οι «παράνομοι» δεσμοί. Όμως, όσοι ακολουθούσαν κάποια θρησκεία δεν απολάμβαναν τόσο τις εμπειρίες εξαιτίας του στίγματος που δημιουργούν τα πιστεύω τους. Μάλιστα, τους άφηνε με έντονα αισθήματα μεταμέλειας και ενοχής αμέσως μετά τον οργασμό ή εν γένει την ερωτική πράξη.

Επίσης βρέθηκε ότι όλοι όσοι συμμετείχαν στην έρευνα είχαν περίπου ίδιο αριθμό ερωτικών επαφών κάθε εβδομάδα, ενώ είχαν γίνει και σεξουαλικά ενεργοί περίπου στην ίδια ηλικία.

Όπως επισημαίνουν οι επικεφαλής της έρευνας, οι ψυχολόγοι Ντάρελ Ρέι και Αμάντα Μπράουν, οι αυστηρές θρησκείες, όπως εκείνη των Μορμόνων εμφανίζουν το υψηλότερο ποσοστό στην κλίμακα ενοχών για το σεξ. Συγκεκριμένα, είχαν «σκορ» ενοχής 8,19 με ανώτατο όριο ενοχής το 10. Ακολουθούνταν με μικρή απόσταση από τους Μάρτυρες του Ιεχωβά, τους Πεντηκοστιανούς και τους Βαπτιστές. Οι Καθολικοί αποτίμησαν τις σεξουαλικές ενοχές τους στο 6,34, ενώ οι Λουθηρανοί εμφανίζονταν ελάχιστα πιο απελευθερωμένοι, με 5,88.

Αντιθέτως, οι άθεοι και οι αγνωστικιστές εμφάνιζαν 4,71 και 4,81 αντιστοίχως και δήλωναν σαφώς πιο ευχαριστημένοι από τη σεξουαλική τους ζωή
Απάντηση