οδηγίες εξομολόγησης για παιδιά

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ο Δόκτωρ Φλάντζας δημοσίευσε αυτό το ωραίο:

Δια το όνομα των παιδιών μας, ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ!

Εικόνα

Και η απάντηση του Φλάντζα:
Spoiler: Εμφάνιση
Εικόνα
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Και το κρίσιμο ερώτημα: μήπως το έχουμε ξαναποστάρει αυτό? κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Την εξομολόγηση του παιδιού την έχουμε, την απαντηση του Ιερέα όχι (Δεν θυμάμαι εγώ τουλάχιστον) Όσες φορές και να τη δω όμως η εξομολόγηση του παιδιού παραμένει ανατριχιαστική. Ειδικά κάποιες αμαρτίες όπως να πηγαίνεις στο θέατρο, να ακούς ραδιόφωνο, να ντύνεσαι μασκαράς, να πηγαίνεις σε πάρτυ και να χορεύεις.
Γιατί δεν βάζουν απλώς "ΜΗΠΩΣ ΦΕΡΕΣΑΙ ΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΙΔΙ?" και να γλιτώσουν και τη σπατάλη χαρτιού?
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι ανατριχιαστική; Check-list είναι. Βάζεις ένα ν σε όσα έχεις κάνει κσι διαπιστώνεις πως είσαι μια χαρά φυσιολογικό παιδί όπως είπες! ;)
Achievements unlocked! :music-trumpet:

Καλά η απάντηση είναι a dose of their own medicine!
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Ε, άντε το πρώτο με λίγο "χτένισμα" πάει κι έρχεται..
το δεύτερο όμως (του Φλάντζα) είναι όλα τα λεφτά!
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Πλάκα με κάνεις! Εδώ δε μιλάμε για χτένισμα, ούτε καν για κούρεμα γουλί. Μιλάμε για αποκεφαλισμό, και λίγος είναι.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Scifimom έγραψε:Γιατί δεν βάζουν απλώς "ΜΗΠΩΣ ΦΕΡΕΣΑΙ ΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΙΔΙ?" και να γλιτώσουν και τη σπατάλη χαρτιού?
:text-lol: :text-+1:
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Scifimom έγραψε:Γιατί δεν βάζουν απλώς "ΜΗΠΩΣ ΦΕΡΕΣΑΙ ΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΙΔΙ?" και να γλιτώσουν και τη σπατάλη χαρτιού?
Και από εμένα.

:text-lol: :text-+1:
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, ότι ο συγκεκριμένος κατάλογος είναι φάρσα
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είναι ο μόνος...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το γκούγκλισα και τα πρώτα αποτελέσματα όντως δεν είναι απο χριστιανικά site.
Μόνο ένας χριστιανοθεούσος το έχει ποστάρει σε κάποιο φόρουμ..

Οπότε παίζει να είναι και φάρσα. Θέλει λίγο ψάξιμο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

O worshipperjesus έγραψε στις 14:45, 30-11-10:
#10
Η κοιλιοδουλία μπορεί να θεραπευθεί χρησιμοποιώντας το χριστιανικό διατροφικό πλάνο: Τετάρτες, Παρασκευές, Σαρακοστή κ.λπ.

Ο σωματότυπος των κληρικών δείχνει πόσο αποτελεσματική είναι η χριστιανική διατροφή.
Σόρρυ αλλά αν δεν είναι φάρσα, τι είναι; :lol:
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αστείο ξε αστείο, είμαι αμαρτωλός

Εικόνα

19/30

Πάνω από την βάση
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Πέρνα στην παρέα μας! :twisted:

Μου αρέσει η κατηγοριοποίηση πάντως. "Των χεριών", "των ποδιών" κτλ. Σα να έχουν δική τους βούληση. Όπως στο The Hand του Oliver Stone!
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

σβόιν, τουλάχιστον απ' ό,τι βλέπω μελετάς τα μαθήματά σου και διαβάζεις την Αγία Γραφή! έχεις ελπίδα σωτηρίας!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
nefeli
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010 10:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Δυστυχώς δεν είναι φάρσα. Εχει πέσει στα χέρια μου παλιότερα (δεν θυμάμαι όμως ακριβώς που. Είτε το μοιραζαν στην εκκλησία είτε στο κατηχητηκό). Το θυμάμαι από τα παιδικά μου χρόνια και είναι πολύ παλιό. Και αν δεν ήταν αυτό τότε αυτό που θυμάμαι σίγουρα ήταν παραπλήσιο. Να συμπληρώσω ότι για τα κορίτσια στην εφηβεία κυκλοφορούσε αντίστοιχο φυλλάδιο που είχε και τα εξής επιπλέον:
- μήπως βάφεσαι ή ντύνεσαι προκλητικά;
- μήπως φοράς παντελόνι και ντύνεσαι αντρικά;

και άλλα τέτοια ευτράπελα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι είναι αυθεντικός ο οδηγός, όσο απίστευτος και να φαίνεται...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο αντιστοιχος δοκτορ Φλαντζας σε μια ρωμαιοκαθολικη χωρα, θα εβαζε πρωτο πρωτο το 'αμαρτιες των γεννητικων οργανων'
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Comte de Toulouse έγραψε:Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι είναι αυθεντικός ο οδηγός, όσο απίστευτος και να φαίνεται...
Παλαιόθεν χρησιμοποιείται κάποιος "οδηγός" εξομολογήσεως. Ενθυμούμαι αναλόγους οδηγούς της δεκαετίας του '60, παις ων...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
korkscrew
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 30 Μαρ 2011 23:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ καλό. Κάπου έχω διάφορα τέτοια 'κουλά' απο χριστιανικά έντυπα. Κάποια στιγμή θα πρέπει να τα ξετρυπώσω & scanάρω. θυμάμαι π.χ. ένα καταπληκτικό εντυπάκι που με bullets εξηγούσε γιατι η βλασφημία είναι η χειρότερη αμαρτία. :D
Απάντηση