Heaven's Gate Cult

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Σαν σήμερα, 14 χρόνια πριν (1997), οι αρχές των ΗΠΑ εντόπισαν 37 πτώματα μελών της UFO-θρησκευτικής-συνωμοσιολογικής οργάνωσης Heaven's Gate, τα οποία είχαν αυτοκτονήσει ομαδικά λίγες μέρες πριν, προσπαθώντας να αποφύγουν το 'τέλος του κόσμου'. Με αυτόν τον τρόπο πίστευαν πως θα αποφύγουν την 'ανακύκλωση' της Γης από τους εξωγήινους, οι οποίοι πλησίαζαν με ένα διαστημόπλοιο, ρυμουλκό-κόμητη, και στο οποίο θα μπορούσαν να επιβιβαστούν θυσιάζοντας τη ζωή τους.

More info στη Wikipedia, click.

[youtube]AqSZhwu1Rwo[/youtube]
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεός σχωρές τους...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
sfougarisb
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010 13:33
Όνομα Ιστότοπου: sfougaris babis
Επικοινωνία:

Στα ΜΜΕ είχε τότε ξεσπάσει μια αδικαιολόγητη κρίση με συνεχείς αναφορές στη "τραγωδία" με το θάνατο 39 ατόμων, προκαλώντας τον Ted Turner, ιδρυτή του CNN (που κάποτε ήταν ένα σοβαρό δίκτυο), να πει το αμίμητο, και ακριβέστατο: "It's a good way to get rid of a few nuts, you know, you gotta look at it that way."
Respect.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Από τη μία είναι κρίμα να βλέπεις fellow humans να πεθαίνουν για τόσο ηλίθιους λόγους, από την άλλη όμως δεν γίνεται να μη σου πάει το μυαλό σε αυτό που είπε ο Ted Turner. Αναρωτιέμαι αν το 2012 θα γίνει κάτι ανάλογο; :think:
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Evolution guys, evolution... :twisted:

Το 2012 δε θα προλάβει να έρθει αν συνεχίσει έτσι το 2011... Είμαστε μόνο στο 1/3 του έτους και η μια είδηση είναι πιο σοβαρή από την άλλη. Δεν προλαβαίνεις να συγκεντρωθείς! ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΗΡΕΜΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ; :lol:
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Και κάπου εδώ έρχονται στο μυαλό οι λέξεις "αυτοεκπληρούμενη προφητεία". :dance:
Και γαμώ τις φήμες. Ότι δεν κατάφερε ο Νοστράδαμος και οι ιεχωβάδες τόσα χρόνια,
το κατάφεραν οι Αζτέκοι!
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Είναι εύκολο να τους αποκαλέσουμε ηλίθιους, αλλά τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι. Όταν ένα άτομο γίνεται μέλος ενός ψυχολογικού πλήθους (ie μια ομάδα ατόμων που σκέφτονται ως μονάδα), τότε τα περισσότερα attributes του ίδιου του ατόμου παύουν να παίζουν ρόλο. Το άτομο χάνει εντελώς την ταυτότητά του και υιοθετεί τα χαρακτηριστικά του πλήθους. (Από όσο ξέρω, πρόκειται για κάποιο εξελικτικό κατάλοιπο.)

Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν παντού. Οι ακόλουθοι μιας εκκλησίας που ψέλνουν, οι οπαδοί μιας ομάδας που φωνάζουν συνθήματα, τα κομματόσκυλα που επίσης φωνάζουν συνθήματα, τα lynch mobs που εκτελούν ανθρώπους χωρίς κανένα δισταγμό, οι στρατιώτες που θυσιάζονται για την επιτυχία μιας αποστολής, οι θαμώνες μιας επιθεώρησης που γελούν με τις μαλακίες του Ψάλτη, όλοι αυτοί έχουν το παραπάνω κοινό στοιχείο. Δεν είναι ο Κώστας, ο Γιάννης, και η Ελένη, αλλά ένα πλήθος, το οποίο, από ψυχολογικής πλευράς, οφείλει να προσεγγίζεται ως ξεχωριστό πρόσωπο, αναπόσπαστο από τα άτομα που το απαρτίζουν.

Τα πλήθη είναι εγγενώς συναισθηματικά. Γι'αυτό το λόγο, δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο το πόσο έξυπνος ήταν ένας από τους τυπάδες που αυτοκτόνησαν στην προσωπική του ζωή. (Μάλιστα, αυτή η αλλαγή μπορεί να προκύψει από τη μία στιγμή στην άλλη, και το actual trigger είναι αρκετά δυσνόητο.) Συγκεκριμένα, τα δύο κυριότερα attributes που χάνει εντελώς το άτομο ενός πλήθους είναι η λογική και κατ'επέκτασιν ο ηθικός κώδικας. (Γι'αυτό το λόγο, άλλωστε, είναι virtually αδύνατο να επικοινωνήσεις λογικά με έναν όχλο, και γι'αυτό οι ρήτορες συνίσταται να χρησιμοποιούν βαρύγδουπες και συναισθηματικές εκφράσεις, αντί για επιχειρήματα.)

Η στρέβλωση της ηθικής είναι ένα πολύ ενδιαφέρον φαινόμενο. Όταν το άτομο ενσωματωθεί με το πλήθος, ο κώδικας ηθικής του μετασχηματίζεται στον κώδικα του πλήθους. Η προσωπικές του αξίες παύουν να έχουν σημασία, ενώ τα "συμφέροντα" του πλήθους αποκτούν τεραστια, και γι'αυτό το λόγο μπορεί κάποιος να θυσιάσει είτε τον εαυτό του είτε κάποιον άλλον για το καλό του πλήθους. Το κάνουν οι στρατιώτες, οι θρήσκοι, οι αθλητές, κτλ. Είναι σχετικά εύκολο για ένα μέλος πλήθους να βάλει τις κοινές αξίες υψηλότερα από τη ζωή του.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Όταν το διάβασα η πρώτη σκέψη μου ήταν αυτή:
Andy Chaoscrow έγραψε:Evolution guys, evolution... :twisted:
Νοξ δεν θα τους αποκαλούσα ηλίθιους επειδή αυτοκτόνησαν επηρεασμένοι από την ψυχολογία του πλήθους αλλά επειδή έγιναν μέλη της ομάδας για αρχή! (αν και διαβάζοντας λίγο γι’αυτούς υποπτεύομαι πως μπορεί απλά να πήραν πολύ στα σοβαρά το Hitchhiker’s Guide to the Galaxy : brrr : )
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:(αν και διαβάζοντας λίγο γι’αυτούς υποπτεύομαι πως μπορεί απλά να πήραν πολύ στα σοβαρά το Hitchhiker’s Guide to the Galaxy : brrr : )
:lol: Όντως!
aurel
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 26 Μαρ 2011 17:31
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Tiranë

πολύ έξυπνο να κοροϊδεύετε ανθρώπους με προβλήματα..

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

Μετέτρεψα το κείμενο στα ελληνικά. Παρακαλείσθε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Μπορείτε να μετατρέπετε τα greeklish με αυτό εδώ.
aurel
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 26 Μαρ 2011 17:31
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Tiranë

σε ευχάριστω Αντώνη
εγώ είχα βρεί ένα άλλο που δεν αφηνε τόσο πολύ.

Γιατί κοροϊδεύετε αυτούς τους ανθρώπους; για να φτάσουν στο σημείο να σκοτωθούνε σημαίνει ότι πίστευαν παρα πολύ σε αυτό. Είναι λυπηρό. Δεν είναι όλοι τυχεροί για να μπορέσουν να μάθουν όσα μάθατε εσείς και να δούνε τον κόσμο όπως το βλέπετε εσείς. Κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν χρόνο να διαβάσουν γιατί πρέπει να δουλέψουν για να φάνε και να ζήσουν. Ή να έχουν γονείς που τους τα μαθαίνουνε κάποια πράγματα και να μένουν μια ζωή κολλημένοι σε αυτά ή να έχουν διαφορους λόγους. ακόμα και ηλίθιοι να είναι, είναι λόγος αυτός να κοροϊδεύεις κάποιον επειδή έτυχε εσύ να είχες περισσότερες ευκαιρίες να γίνεις πιο έξυπνος από ότι αυτός;

Δεν λέω να μην συζητάς μαζί του, αλλα να μην κοροϊδεύεις. κι εμενα με κοροϊδεύανε συνεχεια μικρό επειδή είμαι αλβανός και δεν ήξερα γράμματα. ένα παιδί όμως δεν το έκανε και μου έκανε παρέα και με βοηθούσε στα μαθήματα και κατάφερα να μάθω να διαβάζω και έτσι να διαβάζω διάφορα βιβλία και να μάθω κάποια πράγματα για τον κόσμο, την φύση, την ζωή και την επιστήμη.

Αυτά ήθελα να πω γενικά για το κορόιδεμα και γιατί δεν βοηθάει κανέναν άλλο εκτος από τον εγωισμό μας.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω υπερβάλλεις λίγο. Το ότι πίστευαν ότι πίστευαν δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ήταν ηλίθιοι, και το ότι εμείς είμαστε άθεοι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είμαστε έξυπνη

Επίσης δεν νομίζω ότι κάποιος πραγματικά κορόιδεψε κάποιον. 1-2 αστεία έγιναν που δεν είναι απαραίτητα κακό, εκτος αν ήταν κάποιος συγγενής σου οποτε καταλαβαίνω
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aurel δεν πιστεύω ότι τα εν λόγω άτομα ήταν τόσο περιορισμένα. Δεν μιλάμε για πολιτισμούς της Αφρικής που δεν είχαν καμία επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο. Βιβλιοθήκες είχαν σίγουρα το '97 στις Η.Π.Α. ... Και το 2000 που υπήρξε παρόμοια ιστορία είχαν και παράδειγμα προς αποφυγήν. Τα άτομα αυτά δεν αυτοκτόνησαν επειδή δεν είχαν να φάνε αλλά επειδή έβαλαν τις αξίες της ομάδας στην οποία ανήκαν, πάνω από τη ζωή τους. Αυτό είναι σημείο για να προβληματιστεί κανείς και εκεί μπαίνει ο μηχανισμός που αναφέρει ο noxteryn. Δεν ήταν άτομα χαμηλότερου νοητικού επιπέδου από εμάς εννοείται. Αυτό δε σημαίνει πως έκαναν βλακεία. Το θέμα είναι που βάζει ο καθένας όριο στο πόσο τον επηρεάζει η πιθανή υποκουλτούρα στην οποία ανήκει. Συνειδητό ή υποσυνείδητο;
Από κει και πέρα ακόμα κι αν τους κοροϊδεύει κανείς σήμερα, δε νομίζω να θιγούν...

Όσο περί ρατσισμού, είμαι μαζί σου. Ένας από τους καλύτερους μου φιλούς είναι από Αλβανία και τον θαυμάζω και σαν χαρακτήρα και στην ευφυία. Δεν τον είδα ποτέ να επηρεάζεται από την καταγωγή του και την τυχούσα ρατσιστική αντιμετώπιση. Επίσης να ξέρεις πως και οι Έλληνες μπορεί να αντιμετωπίσουν προβλήματα στο εξωτερικό. Πχ. τα αδέρφια μου που δε γνωρίζουν αρκετά καλά σουηδικά και μετά από 4 μήνες εδώ, δεν έχουν ούτε έναν φίλο...
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με τον Andy και τον Svoin. Αφενός δεν είπαμε κάτι τόσο τραγικό. Αφετέρου μάλλον δεν είχαν λιγότερες ευκαιρίες απλά δεν ασχολήθηκαν. Και δεν είναι θέμα εξυπνάδας, αυτό που λέει ο Νοξ παραπάνω ισχύει. Δεν θεωρώ πως όλοι αυτοί που αυτοκτόνησαν ήταν ντε και καλά χαζοί με την έννοια πως είχαν χαμηλό iq ή πως δεν ήταν μορφωμένοι. Ήταν όμως αρκετά χαζοί, κατά την γνώμη μου, ώστε να κάνουν λάθος επιλογές σε ένα θέμα που δεν έχεις δεύτερη ευκαιρία (πέθαναν). Επίσης νομίζω πως αυτοί που δεν έχουν φαγητό να φάνε συνήθως δεν κάθονται να ασχολούνται με εξωγήινους και τέτοιες ομάδες, παλεύουν να επιβιώσουν, αντιθέτως αυτοί που μπλέκουν σε τέτοιες καταστάσεις συνήθως έχουν λυμένο το πρόβλημα της επιβίωσής τους και είναι οικονομικά άνετοι (κάπως πρέπει να βγάλουν και λεφτά αυτοί που φτιάνουν τέτοιες ομάδες ;) )

Πάντως κάποιες στιγμές οι δικαιολογίες για την ανθρώπινη ηλιθιότητα, ευπιστία, άγνοια κλπ τελειώνουν.

Μερικοί άνθρωποι θέλουν τόσο πολύ να πιαστούν κορόιδα που ό,τι και να τους πεις, όσα επιχειρήματα και να προβάλεις προσπαθώντας να τους βοηθήσεις, δεν θα σε ακούσουν. Καμιά φορά η κοροϊδία μπορεί να τους ταρακουνήσει περισσότερο…

Για τον ρατσισμό δεν το συζητάω, είναι άσχημο. Καμιά φορά τα παιδιά δυστυχώς μπορούν να βγάλουν μεγάλες κακίες σε όσους διαφέρουν :( . Απλά δεν νομίζω πως είναι το ίδιο με το παραπάνω.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Andy Chaoscrow έγραψε:Ένας από τους καλύτερους μου φιλούς είναι από Αλβανία και τον θαυμάζω και σαν χαρακτήρα και στην ευφυία.
Όντως, και εγώ είχα μια συμμαθήτρια που ήταν Αλβανή, και αξίζει να σημειώσω ότι δεν ήταν καθόλου βρωμιάρα ούτε είχε τη σκατόφατσα που έχουν συνήθως αυτοί.
:whistle:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Εεε...όχι δεν το εννοούσα καθόλου έτσι. Ήταν περισσότερο supportive & encouraging comment στο νέο μας φίλο. Δε ξέρω, ίσως το εξέφρασα λάθος αλλά δεν υπάρχει καμία προκατάληψη από μέρους μου και θα ήταν ηλίθιο ακόμη και αν υπήρχε. Αυτό που ήθελα να πω είναι πως η εθνικότητα για κάποιους δεν είναι ποτέ κριτήριο για φιλία ή θαυμασμό. Ούτε θεωρώ πως μόνο έναν Αλβανό θεώρησα αξιόλογο να κάνω φίλο και να θαυμάσω. Έναν έτυχε. Μειονότητα στην Ελλάδα, λιγότερες πιθανότητες. Απλό. ;)
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

γενικα οταν γινεται επικληση στη προσωπικη εμπειρια κουμπωνομαι, γιατι δινεται αξια σε ενα λανθασμενο τροπο σκεψης ανεξαρτητα αν εσυ ειχες καλο σκοπο και στη πραγματικοτητα δεν εχεις προκαταληψεις.

μια αλλη μορφη ρατσισμου ειναι η συγκαταβατικη ανωτεροτητα, που κανει ορισμενους ανθρωπους με αυτοψευδαισθηση καλοσυνης να αισθανονται τοσο ανωτεροι που ειναι επιεικεις με τους "κατωτερους" και απο υποσυνειδητη θετικη εκπληξη μεγαλοποιουν καθε τι θετικο που κανουν.

Και εγω ειχα 120 συμμαθητες, εκ των οποιων 2 ηταν πολυ εξυπνοι (δηλαδη πιο εξυπνοι απο εμενα :D ).
Ενας ηταν αγορι και απο τη Λεσβο, αλλη ηταν κοπελα και απο τα Φιλιατρα. So what...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Δείχνω την αντίθεση με κάποιον που αν του έλεγες "Ο τάδε είναι τρομερός στα μαθηματικά" θα σου απαντούσε "Άσε μας ρε με τον -insert racist comment-".
Πραγματικά δεν πρόκειται για συγκαταβατική ανωτερώτητα ή μεγαλοποίηση για το άτομο του παραδείγματος μου. Δεν είχα λόγο να κάνω κάτι τέτοιο παρά να δείξω στον aurel πως δεν σκέφτονται όλοι με αυτόν τον τρόπο. Από ότι βλέπω όμως ήταν άστοχο. Λάθος μου; Ναι. Αλλά και το να κριθώ από αυτό το άστοχο σχόλιο είναι επίσης λάθος και άδικο, συμφωνείς;
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

βεβαιως και συμφωνω, ειναι αδικο να κριθεις απο ενα τοσο αθωο σχολιο!

Το εγραψα ως παραδειγμα προς γνωση και προσωπικη περισυλλογη με αφορμη το σχολιο σου, αφου πολλοι αντιρατσιστες εμπιπτουν σε αυτη τη κατηγορια. Εχεις δει τη ταινια Dogville?

Και δεν θελω να το παιξω υπερανω, ολοι κουβαλαμε ρατσιστικα ενστικτα, εγω ειδικα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι, την έχω δει.

Ακόμα και υπεράνω να το έπαιζες εσύ ή ο οποιοσδήποτε, δε σημαίνει κάτι αυτό για τη ζωή εκτός του φόρουμ. Μπορεί να είμαστε οτιδήποτε και οποιοιδήποτε ασχέτως αυτών που γράφουμε. Και καθώς θεώρησα πως διαφέρει αυτό το οποίο εννοήθηκε για μένα από την πραγματικότητα για το άτομο μου όπως την αντιλαμβάνομαι, ήθελα να το διορθώσω. Το κατάλαβα όταν διάβασα τις δημοσιεύσεις με τη σειρά πόσο άστοχο ήταν το σχόλιο μου. Και έχει σημασία για μένα, έστω και το λίγο που συμμετέχω εδώ, να ανταποκρίνεται σε αυτό που είμαι. :)

Θα ήθελα να δω και ένα σχόλιο από τον noxteryn...

Oh well, good intentions always paved the road to hell... ;)
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Απάντηση