ά- θεος με Α στερητικό ή αρνητικό;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:Δεν γνωρίζω εάν σε κάποια θρησκεία υπάρχει η έννοια "θεός" εκτός του μεταφυσικού.
Αλλά και η ιδιότης του "θεού δημιουργού" δεν άπτεται του μεταφυσικού;
Κάπου στο φόρουμ υπάρχει ένα νήμα (δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω, δεν θυμάμαι πού είναι) όπου αναφέρθηκε μια θρησκεία ιθαγενών χωρίς μεταφυσικές έννοιες. Οι άνθρωποι αυτοί λατρεύουν το φυσικό, λατρεύουν το δέντρο ως δέντρο και όχι το "πνεύμα" που υποτίθεται ότι "ενοικεί" στο δέντρο.

Στις περισσότερες θρησκείες όντως υπάρχει η έννοια του μεταφυσικού.
Είναι όμως δυνατόν να συλλάβει κανείς την ύπαρξη μιας οντότητας που παίζει ρόλο στη δημιουργία του σύμπαντος, και να θεωρήσει την οντότητα αυτή καθαρά φυσική (ασχέτως αν καμμία θρησκεία δεν το έχει κάνει ως τώρα, μπορούμε να το κάνουμε εμείς).
Αναρχος έγραψε:Απόρριψις της υπάρξεως θεού = Δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός
Ρητή πίστις της μή υπάρξεως θεού = Πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός
Α μάλιστα. Εγώ το αντιλαμβάνομαι διαφορετικά.

Όταν λες "απόρριψη της ύπαρξης" εγώ καταλαβαίνω ότι αρνείσαι την ύπαρξη, ότι είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχει.

Αν έλεγες "απόριψη της πίστης στην ύπαρξη" τότε θα καταλάβαινα αυτό που θες να πεις, δηλαδή ότι δεν πιστεύεις πως υπάρχει.

Θέμα διατύπωσης απλώς.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

AoratiMelani έγραψε:...Είναι όμως δυνατόν να συλλάβει κανείς την ύπαρξη μιας οντότητας που παίζει ρόλο στη δημιουργία του σύμπαντος, και να θεωρήσει την οντότητα αυτή καθαρά φυσική....
Αυτό είναι, σαφώς, αντικείμενο ερεύνης της επιστήμης και ουδόλως θρησκευτικό θέμα.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Ορκίζομαι
Ύποπτο. Πού ορκίζεσαι, τέκνον μου;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Στον άνθρωπο

:P
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πέραν του ότι υπάρχει μόνο στερητικό πρόθεμα α- στην ελληνική, να εξηγήσω λίγο και την ιστορία της λέξης, για όσους δε γνωρίζουν κάποια πράγματα: η λέξη υπάρχει από αρχαιοτάτων χρόνων και εκφράζει έναν άνθρωπο που δε δείχνει τον όποιο σεβασμό στους θεούς. Είναι, δηλαδή, συγκεκριμένο είδος ασέβειας, ένα γεγονός που δεν πρέπει να μας φαίνεται σε τελική ανάλυση περίεργο: η πεποίθηση των αρχαίων, όπως και η όμοια των Χριστιανών, είναι ότι το θείο υπάρχει. Όπως η συλλογιστική πορεία που προσδίδει αξία λατρείας στο θείο θα περιμέναμε, λοιπόν, είναι οι πιστοί που θεωρούν τον άπιστο, παράλληλα, ασεβή...

Γιατί έχει σημασία αυτό, επομένως;

Επειδή η λέξη άθεος, αν και αρχικά οι πιστοί ήθελαν να κατακρίνουν τους ανθρώπους που δεν πίστευαν ό,τι και αυτοί, δεν μπορεί λογικά να χρησιμοποιηθεί έτσι: το αποτέλεσμα μιας τέτοιας χρήσης το είδαμε σε μια ιστορική περίοδο όπου οι μεν «Εθνικοί» έλεγαν άθεους τους Χριστιανούς, όπως και οι δε τους πρώτους (κάτι που αξίζει να θυμίσουμε σε όποιον Χριστιανό πει ότι δεν είναι αρνητής του Brahma, ας πούμε, ή των kami). Επίσης, υπάρχει και κάτι άλλο.

Η λέξη άθεος αποδόθηκε με τη μορφή atheist[e], από την οποία, υπό τη μορφή λογικής άρνησης (¬P), προέκυψε η λέξη theist[e] — η οποία σημαίνει αυτόν που πιστεύει σε θεϊκές υπάρξεις!

Αν θέλουμε να το περιγράψουμε απλά, το «άθεος» αντιστοιχεί σε αυτόν που πιστεύει στην ύπαρξη θεών όπως και ο ακατάλληλος αντιστοιχεί στον κατάλληλο, ή η παράλληλη ευθεία στην τέμνουσα: αναφέρεται στη λεγόμενη "λογική άρνηση" (negation) δηλαδή αυτό που έχει την αντίθετη αξία αληθείας από την άλλη πρόταση — αυτό που είναι αληθές όταν το άλλο είναι ψευδές και τούμπαλιν. Για να είσαι atheist, πρέπει να μην είσαι theist.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Adam Strange
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 19 Μαρ 2011 11:02
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε: Για να δώσω ένα παράδειγμα, είχα πρόσφατα μια συζήτηση για τον θεο και όταν ρώτησα την συνομιλήτρια μου αν πιστεύει στον θεο μου απάντησε ότι πιστεύει ότι θεός είναι ο άνθρωπος, "είσαι άθεος δηλαδή" τις ηπα και αυτή μου απάντησε όχι. Να σημειώσω ότι δεν έδινε καμια "μεταφυσική" ιδιότητα στον άνθρωπο.
αυτό ήταν ένα χτύπημα κάτω απ΄την μέση
αλλά η αλήθεια είναι ότι το περίμενα
συνέχισε να έχεις το ίδιο ανοιχτό μυαλό!!
...comrade
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeleytheros την 23 Μαρ 2011 00:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: φτιάξιμο quotes
"ἦθος ἀνθρώπω δαίμων"
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:
Adam Strange έγραψε:Για να δώσω ένα παράδειγμα, είχα πρόσφατα μια συζήτηση για τον θεο και όταν ρώτησα την συνομιλήτρια μου αν πιστεύει στον θεο μου απάντησε ότι πιστεύει ότι θεός είναι ο άνθρωπος, "είσαι άθεος δηλαδή" τις ηπα και αυτή μου απάντησε όχι. Να σημειώσω ότι δεν έδινε καμια "μεταφυσική" ιδιότητα στον άνθρωπο.

αυτό ήταν ένα χτύπημα κάτω απ΄την μέση
αλλά η αλήθεια είναι ότι το περίμενα
συνέχισε να έχεις το ίδιο ανοιχτό μυαλό!!
...comrade
χαχαχα

Εσύ μου ήρθες στο μυαλό όταν το σκέφτηκα τι να κάνουμε :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeleytheros την 23 Μαρ 2011 00:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: φτιάξιμο quotes
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:...Είναι όμως δυνατόν να συλλάβει κανείς την ύπαρξη μιας οντότητας που παίζει ρόλο στη δημιουργία του σύμπαντος, και να θεωρήσει την οντότητα αυτή καθαρά φυσική....
Αυτό είναι, σαφώς, αντικείμενο ερεύνης της επιστήμης και ουδόλως θρησκευτικό θέμα.
Σαφώς. Αυτό λέω κι εγώ.
Off Topic
Σκέφτομαι τελευταία (αν και δεν είναι του παρόντος νήματος το θέμα) ότι η διαφορά θεϊστή-άθεου δεν έγκειται τόσο στην πεποίθηση της ύπαρξης ή ανυπαρξίας θεού, όσο στο πώς αντιμετωπίζει αυτόν τον θεό. Ο θεϊστής θέλει να λατρέψει, θέλει να σχετιστεί συναισθηματικά με τον θεό, θέλει να υπάρχει θεός για να μπορεί να προσεύχεται και να λιβανίζει. Ο άθεος δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κάτι τέτοιο: αν του αποδειχθεί ότι υπάρχει θεός (με την έννοια μιας οντότητας που έχει κάποια από τα χαρακτηριστικά που έχουν κατά καιρούς αποδοθεί στον θεό - φερ' ειπείν δημιουργός του κόσμου, όπως είπα πρωτύτερα) θα το δεχτεί ως ένα φυσικό φαινόμενο, δεν θα αρχίσει να προσεύχεται και να λιβανίζει (όπως δεν λιβανίζει ας πούμε τη δύναμη της βαρύτητας).

Νομίζω ότι αυτή η διαφορά είναι πραγματικά θεμελιώδης.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε αυτό που λες, όμως, Μελάνη, εντοπίζω την κλασική σύγχιση εννοιών: άθεοι δεν είναι μόνο οι σκεπτικιστές, και αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον σκεπτικιστό πρότυπο, παρά αθεϊστικό. Αν ο άθεος είχε απόδειξη θεού:
1) θα έπαυε να είναι άθεος, εφόσον πράξει λογικά, και
2) πιθανώς να λάτρευε, χωρίς, όμως, να λιβανίζει (worship: to find worthy [of respect, or veneration])...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Adam Strange
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 19 Μαρ 2011 11:02
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:
svoin έγραψε:
Adam Strange έγραψε:Για να δώσω ένα παράδειγμα, είχα πρόσφατα μια συζήτηση για τον θεο και όταν ρώτησα την συνομιλήτρια μου αν πιστεύει στον θεο μου απάντησε ότι πιστεύει ότι θεός είναι ο άνθρωπος, "είσαι άθεος δηλαδή" τις ηπα και αυτή μου απάντησε όχι. Να σημειώσω ότι δεν έδινε καμια "μεταφυσική" ιδιότητα στον άνθρωπο.

αυτό ήταν ένα χτύπημα κάτω απ΄την μέση
αλλά η αλήθεια είναι ότι το περίμενα
συνέχισε να έχεις το ίδιο ανοιχτό μυαλό!!
...comrade
χαχαχα
Εσύ μου ήρθες στο μυαλό όταν το σκέφτηκα τι να κάνουμε :P
Την επόμενη φορά θα γελάσω με την καρδιά μου,να είστε σίγουρος.
Να μην λέτε "ναι ναι καταλαβαίνω" σε ό,τι σας λέω σύντροφε,αυτό να κάνετε
"ἦθος ἀνθρώπω δαίμων"
Απάντηση