Ο βωμός των 12 θεών και του ελέους.

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Πρόκειται για το ιερότερο, ίσως, σημείο των αρχαίων Αθηνών και βεβαίως μέγα μνημείο πολιτιστικής κληρονομίας. Νομίζω ότι πρέπει να εκδοθή και από πλευράς της Ενώσεως Αθέων
σχετική ανακοίνωσις.
http://www.bomos.gr/
http://cosmo.gr/News/Hellas/313918.html
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Νομίζω ότι πρέπει να εκδοθή και από πλευράς της Ενώσεως Αθέων
σχετική ανακοίνωσις.
Γιατί; Το θέμα είναι πολιτικό, αρχαιολογικό και αρχαιολατρικό. Τι δουλειά έχει η Ένωση Άθεων;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

aqyn έγραψε:
Αναρχος έγραψε:Νομίζω ότι πρέπει να εκδοθή και από πλευράς της Ενώσεως Αθέων
σχετική ανακοίνωσις.
Γιατί; Το θέμα είναι πολιτικό, αρχαιολογικό και αρχαιολατρικό. Τι δουλειά έχει η Ένωση Άθεων;
Το θέμα είναι πολιτικό, πολιτιστικό και πολιτισμικό. Εάν η Ένωσις δεν έχει σχέσι με αυτά, τότε καλώς λέγεις...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δεν νομίζω ότι το θέμα έχει σχέση με την Ένωση.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Δε βρίσκω ούτε γω κάποια συσχέτιση - είναι αρχαιολογικό το ζήτημα. Η ένωση ως τι θα επέμβει; Άσε που τα ονόματα μου θυμίζουν έντονα Χαρδαβέλλα και - ατσουουουού! - νάτη πάλι η αλλεργία!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:Άσε που τα ονόματα μου θυμίζουν έντονα Χαρδαβέλλα και - ατσουουουού! - νάτη πάλι η αλλεργία!
Σε παρακαλώ, χαρχάρ, η κ. Τζάνη είναι θεά.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αν και το θέμα ίσως θίγει τις ευαισθησίες αρκετών μέλη της, συμφωνώ και εγώ ότι δεν έχει σχέση με την Ένωση Άθεων. Από το καταστατικό προβλέπονται ακριβώς ποια θέματα την απασχολούν.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρον θέμα, αλλά κι εγώ δεν βλέπω να αφορά την Ένωση.
Επίσης θα έλεγα ότι δεν ταιριάζει καν στην ενότητα "θρησκεία και εκκλησία" γιατί δεν αφορά την θρησκεία του 12θεου ή τη λειτουργία των ναών της και το τελετουργικό της, αλλά την αντιμετώπιση ενός σημαντικού αρχαιολογικού ευρήματος από τη σύγχρονη ελληνική πολιτεία. Μάλλον στην πολιτική θα το έβαζα, ή στις ειδήσεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

AoratiMelani έγραψε:Ενδιαφέρον θέμα, αλλά κι εγώ δεν βλέπω να αφορά την Ένωση.
Επίσης θα έλεγα ότι δεν ταιριάζει καν στην ενότητα "θρησκεία και εκκλησία" γιατί δεν αφορά την θρησκεία του 12θεου ή τη λειτουργία των ναών της και το τελετουργικό της, αλλά την αντιμετώπιση ενός σημαντικού αρχαιολογικού ευρήματος από τη σύγχρονη ελληνική πολιτεία. Μάλλον στην πολιτική θα το έβαζα, ή στις ειδήσεις.
Βεβαίως αφορά και την ενότητα "θρησκεία" καθ' ότι άπτεται των θρησκευτικών συναισθημάτων μερικών χιλιάδων πολιτών. Και είναι αυτοί που πρωτοστατούν στις κινητοποιήσεις. Βεβαίως, αφορά και την πολιτική και τον πολιτισμό και την κληρονομία του τόπου μας.
Και το πρόβλημα, ασφαλώς, δεν είναι η εμπλοκή της Τζάνη και άλλων γραφικών... Δεν νομίζω ότι οι εκπρόσωποι της επικρατούσης είναι ολιγότερο γραφικοί.
Όσο για το εάν αφορά ή όχι την Ένωσι: Καταστατικώς σαφώς και δεν την αφορά, αλλά η Ένωσις πραγματεύεται θέματα τα οποία αφορούν το σύνολο των πολιτών. Ίσως σήμερα είναι νωρίς... Αύριο θα είναι επιβεβλημένη η εμπλοκή της.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:Βεβαίως αφορά και την ενότητα "θρησκεία" καθ' ότι άπτεται των θρησκευτικών συναισθημάτων μερικών χιλιάδων πολιτών.
ΟΚ, δεν το σκέφτηκα έτσι. Στην παρούσα ενότητα συνήθως μιλάμε για το περιεχόμενο των θρησκευτικών πεποιθήσεων και για τη στάση διαφόρων θρησκευτικών οργανισμών απέναντι σε διάφορα θέματα, δεν έτυχε ποτέ να πιάσουμε θέμα αρχαίου ναού σε σχέση με σύγχρονους πιστούς.

Πάντως για το τελευταίο που λες δεν το βλέπω. Εδώ για την αποτέφρωση νεκρών, που ενδιαφέρει πολλούς από εμάς, και δεν αποφασίσαμε να κάνουμε κάτι επειδή δεν αφορά ρητώς και σαφώς τους σκοπούς του καταστατικού της Ένωσης. Δε νομίζω λοιπόν να κάνουμε κάτι για αρχαίο ναό.

Ας θυμόμαστε ότι η Ένωση είναι ένα σωματείο με συγκεκριμένους σκοπούς, το οποίο δεν θα εκπροσωπεί αναγκαστικά σε όλα τα ζητήματα όλους τους άθεους. Κοιτάζουμε να καλύψουμε τα βασικά που μας αφορούν όλους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Όσο για το εάν αφορά ή όχι την Ένωσι: Καταστατικώς σαφώς και δεν την αφορά, αλλά η Ένωσις πραγματεύεται θέματα τα οποία αφορούν το σύνολο των πολιτών. Ίσως σήμερα είναι νωρίς... Αύριο θα είναι επιβεβλημένη η εμπλοκή της.
Και ιδού ο τρόπος να πολιτικοποιηθεί έμμεσα η Ένωση και να απομακρυνθεί πολύς κόσμος. Απ' τη στιγμή που στους σκοπούς του καταστατικού δεν αναφέρεται κάτι σχετικό, δεν υπάρχει λόγος να επέμβει η Ένωση με ανακοίνωση ή όπως αλλιώς.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Το να γίνουμε υπερασπιστές των 12θεϊστών, είναι το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσαμε να κάνουμε.
Κατ' αρχάς, ευκαιρία θα βρει το παπαδαριό να πεί ότι είμαστε κρυφο-12θεϊστές.
Το θέμα είναι καθαρά ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ και δεν έχουμε καμμία σχέση να εμπλακούμε, θα βγάλουμε τα μάτια μας μόνοι μας!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Το να γίνουμε υπερασπιστές των 12θεϊστών, είναι το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσαμε να κάνουμε.
Κατ' αρχάς, ευκαιρία θα βρει το παπαδαριό να πεί ότι είμαστε κρυφο-12θεϊστές.
Το θέμα είναι καθαρά ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ και δεν έχουμε καμμία σχέση να εμπλακούμε, θα βγάλουμε τα μάτια μας μόνοι μας!
+1

Και φυσικά το "κρυφο-12θεϊστές" είναι το λιγότερο. Μπορώ να σκεφτώ πολύ χειρότερους χαρακτηρισμούς.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Εντάξει βρε παιδιά... Είπαμε... Η Ένωσις βάσει του καταστατικού της δεν πρέπει να ασχοληθή με το γεγονός.
Αλλά, διότι οι καταστατικοί σκοποί είναι σαφείς... Όχι διότι η Τζάνη είναι γραφική ή ο Χαρδαβέλας προκαλεί αλλεργία σε μερικούς... και (πολύ περισσότερο) όχι διότι υφίσταται ο κίνδυνος να κακοχαρακτηρισθούμε από τους τσομπαναραίους της επικρατούσης...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Να αντιπαρατεθούμε για τα αναμενόμενα, ναι.
Οχι να αναλωθούμε σε αντιπαράθεση επί παντός επιστητού, είναι φθορά. Ιδίως σε προβοκατόρικα πεδία.

Αυτό που πρέπει να περάσει είναι ότι είμαστε α-χριστιανοί, και όχι αντι-χριστιανοί. Και ότι δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα με την ύπαρξή των πιστών, αν η ηγεσία τους δεν προσέβλεπε α) στην επιβολή της πίστης, β) την περιθωριοποίηση των μη πιστών και γ) την χρηματική αφαίμαξη όλων ανεξαιρέτως.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Ο Χαρδαβέλλας προκαλεί σοβαρή αλλεργία και σε εμένα. Για την Τζάνη δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, αλλά την είχα ακούσει μια φορά να ωρύεται σε μια εκπομπή (Χαρδαβέλλας πρέπει να ήταν) και να το πω ...ευγενικά, δεν την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτή η ένωση είναι ένωση άθεων, και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο συμμετέχουν όσα μέλη συμμετέχουν. Σε μια ένωση «προστασίας της πολιτιστικής κληρονομιάς έναντι της τεχνολογικής ανάπτυξης» κάποια μέλη του παρόντος συλλόγου πιθανόν να συμμετείχαν αλλά κάποια άλλα πιθανότατα όχι.
Ένας από τους έμμεσους στόχους είναι η διατήρηση της συνοχής, προκειμένου να σημειώνουμε πρόοδο ως προς τους σκοπούς της Ένωσης Άθεων, και ως εκ τούτου διαφωνώ ριζικά με την δραστηριοποίηση σε οτιδήποτε δεν έχει άμεση σχέση με τις «βασικές προδιαγραφές»...

(όποιος κυνηγά πολλούς λαγούς, δεν πιάνει κανέναν που λένε και στο χωριό...)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Παρατηρώ από το ύφος κάποιων συμμετεχόντων στη συγκεκριμένη κίνηση στο facebook ότι το μνημείο αντιμετωπίζεται με έντονα θρησκευτικό χαρακτήρα (από δωδεκαθεϊστές) οπότε θεωρώ ακόμα πιο άτοπη την οποιαδήποτε κίνηση-συσχέτηση της ένωσης. Από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι πρόκειται για ένα χώρο 2χ4 μέτρα κάτω από τις ράγες του ηλεκτρικού στο θησείο (και όχι κάποιο ναό σαν την ακρόπολη πχ) οπότε θεωρώ λίγο ανούσια την διαδικασία. Πλέον θεωρώ ότι συμφέρει περισσότερο την Αθήνα να θαφτεί και να ολοκληρωθούν τα όποια έργα στον ηλεκτρικό, (ώστε να δοθεί πίσω στο κοινό, και να βλέπουν τα αρχαία γύρω γύρω) παρά να ξεκινήσουν ανασκαφές (πχ) στο συγκεκριμένο σημείο οι οποίες θα κρατήσουν κανένα χρόνο και εντω μεταξύ θα ταλαιπωρείται όλος ο κόσμος που χρησιμοποιεί τον ΗΣΑΠ για να ικανοποιήσουν μερικές δεκάδες άτομα τη συναισθηματική τους εξάρτηση από συγκεκριμένες πέτρες. Ίσως λίγο ακραίο το ύφος μου αλλά παρακολουθώντας το γρούπ καμιά δυό εβδομάδες τώρα, αυτή είναι η εκτίμηση μου.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Μέχρι και ύμνο απήγγειλαν :P . Εκτός από θρησκευτικό χαρακτήρα, έχει και έντονο εθνικιστικό στοιχείο οπότε, ευχαριστώ δεν θα πάρω!

Πάντως θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο apeleutheros.

Ο "βωμός των 12 θεών και του Ελέους" (ο οποίος στην πραγματικότητα πρόκειται για 5-6 πέτρες-θεμέλια και τίποτα παραπάνω), μόνος έλεος δεν δείχνει στου επιβάτες του ΗΣΑΠ (me included). Γίνεται ανακαίνιση στις γραμμές Θησείο-Αττική, με το τμήμα Θησείο-Μοναστηράκι να υπολειτουργεί (με έναν μόνο σιδηρόδρομο). Τα έργα ξεκίνησαν Αύγουστο, και υποτίθεται πως θα τελείωναν Νοέμβρη το αργότερο. Έλα όμως που βρέθηκε ο βωμός και φρέναρε την ανακαίνιση. Αποτέλεσμα; Παράταση των έργων επ αόριστον, και ταλαιπωρία χιλιάδων επιβατών καθημερινά.

Ο σταθμός Βικτωρίας είναι ο μόνος που έχει αποκλειστεί εντελώς από τα ΜΜΜ. Για το τμήμα Θησειο-Βικτώρια με ΗΣΑΠ χρειαζόσουν max 5 λεπτά. Παρόλα αυτά τώρα χρειάζεσαι τουλάχιστον 30 λεπτά, γιατί χρησιμοποιείς 3 γραμμές μετρό για να πας Ομόνοια + τρόλλευ ή λεωφορείο για να φτάσεις Βικτωρία (ή δεν παίρνεις τπτ και το κόβεις με τα πόδια από Μοναστηράκι όπως κάνω εγώ :P ). 30 να έρθεις + 30 να γυρίσεις = 1 ωρίτσα το λιγότερο. Αν θες να ανέβεις Αθήνα το βραδάκι και για καφέ + άλλη μία ώρα! Ταλαιπωρία full.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

apeleytheros έγραψε:Παρατηρώ από το ύφος κάποιων συμμετεχόντων στη συγκεκριμένη κίνηση στο facebook ότι το μνημείο αντιμετωπίζεται με έντονα θρησκευτικό χαρακτήρα (από δωδεκαθεϊστές) οπότε θεωρώ ακόμα πιο άτοπη την οποιαδήποτε κίνηση-συσχέτηση της ένωσης.
... θα ταλαιπωρείται όλος ο κόσμος που χρησιμοποιεί τον ΗΣΑΠ για να ικανοποιήσουν μερικές δεκάδες άτομα τη συναισθηματική τους εξάρτηση από συγκεκριμένες πέτρες. Ίσως λίγο ακραίο το ύφος μου αλλά παρακολουθώντας το γρούπ καμιά δυό εβδομάδες τώρα, αυτή είναι η εκτίμηση μου.
Έστω ότι η πολιτεία πάρει θέσι υπέρ των απαιτήσεων των οπαδών της αρχαίας Ελληνικής θρησκείας (και όχι μόνον) και αποφασίσει την παράκαμψι των σιδηροτροχιών και την ανάδειξι του μνημείου... Αυτή η εκδοχή αφορά την Ένωσι;
Προσωπικώς, ποσώς με ενδιαφέρει το όποιο κόστος των προβλημάτων τα οποία επιφέρει η καθυστέρησις των έργων του ΗΣΑΠ. Με την λογική αυτή προς τι δαπανώνται χρήματα για την αρχαιολογική σκαπάνη; Θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος βωμός αποτελεί σημαντικό μνημείο πολιτιστικής κληρονομίας και ως τέτοιο δεν εκτιμάται σε χρήμα.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:Αυτή η εκδοχή αφορά την Ένωσι;
σόρρυ που ίσως είμαι κάπως κατηγορηματικός αλλά θεωρώ πως το θέμα εφόσον δεν είναι θρησκευτικό δεν αφορά σε καμία περίπτωση την ένωση.
Αναρχος έγραψε:Προσωπικώς, ποσώς με ενδιαφέρει το όποιο κόστος των προβλημάτων τα οποία επιφέρει η καθυστέρησις των έργων του ΗΣΑΠ. Με την λογική αυτή προς τι δαπανώνται χρήματα για την αρχαιολογική σκαπάνη; Θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος βωμός αποτελεί σημαντικό μνημείο πολιτιστικής κληρονομίας και ως τέτοιο δεν εκτιμάται σε χρήμα.
Αυτή η αντιμετώπιση θα ήταν και δική μου αν οι οικονομικές δυνατότητες του κράτους ήταν απεριόριστες. Δεν είναι απλά θέμα χρημάτων.
Αν δείς που είναι η συγκεκριμένη γραμμή, για να αλλάξει τροχιά πρέπει να γίνει γραμμή τύπου μετρό, το οποίο θα πάρει χρόνια, και πολλά εκατομμύρια. Επίσης θα υπάρχει εντω μεταξύ η απίστευτη ταλαιπωρία εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων οι οποίοι χρησιμοποιούν καθημερινά εκείνη τη γραμμή. Αν ήταν να τα ξεθάψουν από κάπου από την ύπαιθρο το κόστος θα ήταν σημαντικά μικρότερο, και αλήθεια θα συμφωνούσα. Αλλά στην προκειμένη, με τα εκατομμύρια αυτής της προσπάθειας θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο να ξοδευτούν στην ανάδειξη-προστασία κλπ άλλων μνημείων από αυτά που έχουμε σπαρμένα σε όλη την Ελλάδα, η να γίνει μια καμπάνια για να έρθουν τα μάρμαρα από το βρετανικό μουσείο η ότι άλλο.

Από τη στιγμή που οι συγκεκριμένοι δεν σκέφτονται αυτό αλλά είναι κολλημένοι με τις συγκεκριμένες πέτρες, νομίζω ότι περι άλλου ζητήματος πρόκειται, και ίσως το έχουν παραφουσκώσει λίγο με την αξία του «μνημείου-βωμού».
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση