Χριστιανικό όνομα και να είσαι άθεος

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Proteas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 18:12
Όνομα Ιστότοπου: -proteasvrionis@yahoo.com

Βέρα έγραψε:Περισσότερες πληροφορίες για αλλαγή επωνύμου.

Επανέρχομαι με μια ακόμα πρόταση, κάπως προκλητική, δεδομένου ότι αυτά που θα σου πω Sapemeg, ισχύουν μεν, δεν τα έχουμε εφαρμόσει μέχρι τώρα όμως σε κάποια περίπτωση. (Κατ' αρχήν δεν μας έχεις συστηθεί, ώστε τώρα να απέφευγα τις πολλές ερωτήσεις. Αν θες, πέρνα από το "Αυτοσυστηθείτε" να μας πεις δυο λόγια για σένα. ;) )
Πότε γεννήθηκες; Μετά το 1984; Αν ναι, θα πας στο Ληξιαρχείο που δηλώθηκε η γέννησή σου, και θα ζητήσεις την πρωτογενή ληξιαρχική πράξη γεννήσής σου. Θα δεις εκεί αν, πέρα από τη βάπτιση που καταχωρίσθηκε στο περιθώριό της, έχει γίνει (ως ώφειλε) και Ονοματοδοσία και αν ναι, από ποιους. Κανονικά, πρέπει να την έχουν κάνει και οι δύο γονείς σου, ή αν πήγε μόνο ο ένας, θα πρέπει να υπάρχει έγγραφη εξουσιοδότηση του άλλου, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής. Αν κάτι από αυτά που σου γράφω δεν έχει γίνει έτσι, σύμφωνα με τον Συνήγορο του Πολίτη υπάρχει "έλλειψη νομικής ισχύος του «βαπτιστικού ονόματος» εφ’ όσον αυτό καταχωρίσθηκε χωρίς να έχουν τηρηθεί οι νόμιμες προϋποθέσεις ονοματοδοσίας". Αν είσαι ενήλικας, ζήτησε επί τόπου να κάνεις καταχώρηση ονόματος της επιλογής σου, επικαλούμενος τη γνώμη του ΣτΠ, βάσει της οποίας έστειλε σχετικές οδηγίες και το Υπουργείο Εσωτερικών προς τα Ληξιαρχεία. Αν σου αρνηθούν, ζήτησε να σου το αιτιολογήσουν εγγράφως, πάρε αντίγραφα των εγγράφων που έχουν και έλα να μας πεις τι είπαν, ώστε να κινηθούμε αναλόγως. (Υπάρχει φερ' ειπείν πιθανότητα να σου πουν πως δεν μπορεί να γίνει εκείνη τη στιγμή η αλλαγή, αλλά ότι θα πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία που ισχύει για την αλλαγή επωνύμου - το οποίο είναι λογικό.)

Αν όλα έχουν γίνει νομότυπα (και έχεις όρεξη να ασχοληθείς, με ό,τι αυτό συνεπάγεται) έλα πάλι να το συζητήσουμε.
Off Topic
*Disclaimer* Δεν είμαι νομικός και δεν εκπροσωπώ την Ένωση. :naughty: Έχω απλώς διαβάσει σχετικά.
Το πρόβλημα αλλαγής ονόματος υφίσταται για όλους/ες εκείνους/ες που είτε έχουν γεννηθεί πριν από το 1984 ή και μετά , αλλά τους έχει δοθεί ΝΟΜΙΜΑ κάποιο όνομα σχετικό με ένα θρήσκευμα και το οποίο όνομα θέλουν να αποβάλουν και αποκτήσουν νέο
της αρέσκειάς-τους ! Ατυχώς ατυχέστατα η νομοθεσία ΔΕΝ το επιτρέπει......
Πρωτέας.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Proteas έγραψε:...τους έχει δοθεί ΝΟΜΙΜΑ κάποιο όνομα σχετικό με ένα θρήσκευμα και το οποίο όνομα θέλουν να αποβάλουν και αποκτήσουν νέο
της αρέσκειάς-τους ! Ατυχώς ατυχέστατα η νομοθεσία ΔΕΝ το επιτρέπει......
Πρωτέας.
Δεν είναι έτσι.
Αν η ονοματοδοσία έχει γίνει σωστά, τότε:
Μεταβολές αστικής κατάστασης

Μεταβολές Ληξιαρχικών Πράξεων όπου φαίνεται ότι μπορεί να γίνει Αλλαγή ή προσθήκη κυρίου ονόματος

Δ/νση Αστικής & Δημ. Κατάστασης Υπουργείου Εσωτερικών για πληροφορίες αν χρειάζεται απόφαση δικαστηρίου ή απλή κοινοποίηση στον Εισαγγελέα της περιφέρειας του Ληξιαρχείου στο οποίο δηλώθηκε η γέννηση και συνακόλουθα η βάπτιση. Οι δικτυακοί τόποι των δήμων μιλούν για απόφαση δικαστηρίου.
Δήμος Γαλατσίου
Δήμος Λαγκαδά

Αλλαγή Επωνύμου/ Κυρίου Ονόματος Θηλέων στα Δημοτολόγια
Αλλαγή Επωνύμου/ Κυρίου Ονόματος στα Μητρώα Αρρένων

------------
- Αίτηση αλλαγής κυρίου ονόματος λόγω αλλαγής θρησκευτικών πεποιθήσεων.
- Αρμόδιο είναι το Δικαστήριο της περιφέρειας του Ληξιάρχου όπου έχει συνταχθεί η προς διόρθωση ληξιαρχική πράξη γεννήσεως, κατά τη διαδικασία της εκουσίας δικαιοδοσίας.

Διατάξεις:
ΑΚ: 57, 58
ΚΠολΔ: 739, 740, 782
Σ: 5
ΝΔ: 344/1976 ΒούλαΑριθμός 430/2003

ΕΚΟΥΣΙΑ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑ
ΤΟ ΜΟΝΟΜΕΛΕΣ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ έγραψε:Αποτελούμενο από τη Δικαστή Βασιλική Τζούδα, Πρωτοδίκη, την οποία όρισε ο Πρόεδρος Πρωτοδικών και τη Γραμματέα Χριστίνα Κωστοπούλου.

Συνεδρίασε δημόσια στο ακροατήριό του στις 16 Μαίου 2003 για να δικάσει την επόμενη υπόθεση.

Του αιτούντος: Κ.Γ. του Γ., κατοίκου Αθηνών, ο οποίος παραστάθηκε μετά του πληρεξουσίου δικηγόρου του Φοίβου Ράγκου.

Ο αιτών με την από 20.3.2003 αίτησή του, που απευθύνεται στο Δικαστήριο αυτό (αριθ. εκθ. κατάθ. ΧΧΧ/2003), ζήτησε όσα αναφέρονται σ’ αυτή. Κατά τη συζήτηση της υποθέσεως ο πληρεξούσιος δικηγόρος του αιτούντος ζήτησε να γίνουν δεκτά όσα αναφέρονται στις έγγραφες προτάσεις του.

ΑΦΟΥ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΗ ΔΙΚΟΓΡΑΦΙΑ

ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΤΑ ΤΟ ΝΟΜΟ

Ο αιτών, επικαλούμενος σπουδαίο λόγο, ζητεί από το Δικαστήριο να διορθωθεί το κύριο όνομα αυτού από «Κωνσταντίνος» σε «Κλέαρχος» προκειμένου να καταχωρισθεί η σχετική μεταβολή στη ληξιαρχική πράξη γεννήσεώς του. Η αίτηση αρμοδίως εισάγεται για να συζητηθεί ενώπιον αυτού του Δικαστηρίου της περιφέρειας του Ληξιάρχου όπου έχει συνταχθεί η προς διόρθωση ληξιαρχική πράξη γεννήσεως, κατά τη διαδικασία της εκουσίας δικαιοδοσίας (άρθρα 739, 740, 782 παρ. 3 ΚΠολΔ) και είναι νόμιμη, στηριζόμενη στις διατάξεις του Ν. Δ/τος 344/1976 «περί ληξιαρχικών πράξεων», σε συνδυασμό με εκείνη του άρθρου 782 παρ. 3-1, καθώς και σε αυτές των άρθρων 5 παρ. 1 του Συντάγματος, 57 και 58 ΑΚ (βλ. και ΑΠ 573/1981 ΝοΒ 29.901, προσκ.). Πρέπει, επομένως, να ερευνηθεί περαιτέρω και κατ’ ουσία δεδομένου ότι έχει τηρηθεί η προδικασία που προβλέπεται στη διάταξη του άρθρου 748 παρ. 2 ΚΠολΔ (βλ. την υπ’ αριθ. 4216/6.4.2003 έκθεση επίδοσης του δικαστικού επιμελητή στο Πρωτοδικείο Πατρών Δ.Σ. προς τον αρμόδιο Εισαγγελέα Πρωτοδικών Πατρών).
Από την εκτίμηση της ένορκης κατάθεσης της μάρτυρα απόδειξης στο ακροατήριο του Δικαστηρίου τούτου, τα νομίμως επικαλούμενα και προσκομιζόμενα έγγραφα και την εν γένει διαδικασία αποδείχθηκαν κατά την κρίση του Δικαστηρίου τα εξής: Ο αιτών, γεννήθηκε στην Πάτρα στις 25 Μαϊου 1978 και συνετάγη η υπ’ αριθ. ΧΧΧ/27.5.1978 Ληξιαρχική Πράξη γεννήσεως του Ληξιάρχου Δήμου Πατρέων. Στις 10 Δεκεμβρίου 1978 βαπτίσθηκε σύμφωνα με τους Ιερούς Κανόνες της Ανατολικής Ορθοδόξου του Χριστού Εκκλησίας και έλαβε το κύριο όνομα Κωνσταντίνος. Επειδή όμως αυτός, κατόπιν πρόσφατης σοβαρής, αβίαστης και ελεύθερης απόφασής του έχει αποποιηθεί την Χριστιανική Πίστη της Ανατολικής Ορθόδοξης του Χριστού Εκκλησίας και προσχώρησε ευσυνειδήτως στην μη αναγνωρισμένη «Ελληνική θρησκεία του Δωδεκαθέου», δεν επιθυμεί να φέρει πλέον το όνομα Κωνσταντίνος, για το λόγο ότι αυτό είναι Χριστιανικό, με λατινική ρίζα, αλλά το αμιγώς ελληνικό όνομα «Κλέαρχος». Επομένως, η βούληση του αιτούντος για μεταβολή του ονόματός του, ενόψει της ανωτέρω μεταβολής της θρησκευτικής του πίστης, κρίνεται δικαιολογημένη και επιβαλλόμενη από σπουδαίο λόγο, που συνδέεται άρρηκτα με την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητάς του. Ως εκ τούτου, θα πρέπει να γίνει δεκτή η υπό κρίση αίτησή του ως και κατ’ ουσία βάσιμη και να μεταβληθεί το κύριο όνομα αυτού, κατά τα ειδικότερα στο διατακτικό οριζόμενα.

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ

ΔΕΧΕΤΑΙ την αίτηση.

ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ το κύριο όνομα του αιτούντος «ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ» και βεβαιώνει ότι το ορθό κύριο όνομα αυτού είναι «ΚΛΕΑΡΧΟΣ».

ΔΙΑΤΑΣΣΕΙ τη διόρθωση της υπ’ αριθ. ΧΧΧ/27.5.1978 Ληξιαρχικής πράξης γεννήσεως του Ληξιάρχου του Δήμου Πατρέων, με την καταχώριση στο περιθώριο αυτής της ανωτέρω μεταβολής του κυρίου ονόματος του αιτούντος από «ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ» σε «ΚΛΕΑΡΧΟΣ».

ΚΡΙΘΗΚΕ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΘΗΚΕ και ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ στο ακροατήριό του στην Πάτρα, στις 2 Ιουνίου 2003, σε έκτακτη δημόσια συνεδρίαση, με απόντα τον αιτούντα και τον πληρεξούσιο δικηγόρου του.
Αρκεί να θέλει κανείς να τραβηχτεί και να ταλαιπωρηθεί, γίνεται. Μετά βέβαια, θα πρέπει να ενημερώσει εφορία, σχολείο από το οποίο πήρε απολυτήριο, να αλλάξει ταυτότητα, τράπεζες, εργασία κλπ κλπ... Εγώ μόνο που τα γράφω, κουράστηκα. Ποιο λογική μου φαίνεται η πρώτη μου πρόταση. Να πει δλδ. κάποιος σε όλους του τους γνωστούς "Από δω και πέρα με λένε (π.χ.) Σωκράτη".
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αισθάνομαι δικαιωμένος...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαρίστησίς μου ;)
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Proteas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 18:12
Όνομα Ιστότοπου: -proteasvrionis@yahoo.com

Βέρα έγραψε:
Spoiler: Εμφάνιση
Proteas έγραψε:...τους έχει δοθεί ΝΟΜΙΜΑ κάποιο όνομα σχετικό με ένα θρήσκευμα και το οποίο όνομα θέλουν να αποβάλουν και αποκτήσουν νέο
της αρέσκειάς-τους ! Ατυχώς ατυχέστατα η νομοθεσία ΔΕΝ το επιτρέπει......
Πρωτέας.
Δεν είναι έτσι.
Αν η ονοματοδοσία έχει γίνει σωστά, τότε:
Μεταβολές αστικής κατάστασης

Μεταβολές Ληξιαρχικών Πράξεων όπου φαίνεται ότι μπορεί να γίνει Αλλαγή ή προσθήκη κυρίου ονόματος

Δ/νση Αστικής & Δημ. Κατάστασης Υπουργείου Εσωτερικών για πληροφορίες αν χρειάζεται απόφαση δικαστηρίου ή απλή κοινοποίηση στον Εισαγγελέα της περιφέρειας του Ληξιαρχείου στο οποίο δηλώθηκε η γέννηση και συνακόλουθα η βάπτιση. Οι δικτυακοί τόποι των δήμων μιλούν για απόφαση δικαστηρίου.
Δήμος Γαλατσίου
Δήμος Λαγκαδά

Αλλαγή Επωνύμου/ Κυρίου Ονόματος Θηλέων στα Δημοτολόγια
Αλλαγή Επωνύμου/ Κυρίου Ονόματος στα Μητρώα Αρρένων

------------
- Αίτηση αλλαγής κυρίου ονόματος λόγω αλλαγής θρησκευτικών πεποιθήσεων.
- Αρμόδιο είναι το Δικαστήριο της περιφέρειας του Ληξιάρχου όπου έχει συνταχθεί η προς διόρθωση ληξιαρχική πράξη γεννήσεως, κατά τη διαδικασία της εκουσίας δικαιοδοσίας.

Διατάξεις:
ΑΚ: 57, 58
ΚΠολΔ: 739, 740, 782
Σ: 5
ΝΔ: 344/1976 ΒούλαΑριθμός 430/2003

ΕΚΟΥΣΙΑ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑ
ΤΟ ΜΟΝΟΜΕΛΕΣ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ έγραψε:Αποτελούμενο από τη Δικαστή Βασιλική Τζούδα, Πρωτοδίκη, την οποία όρισε ο Πρόεδρος Πρωτοδικών και τη Γραμματέα Χριστίνα Κωστοπούλου.

Συνεδρίασε δημόσια στο ακροατήριό του στις 16 Μαίου 2003 για να δικάσει την επόμενη υπόθεση.

Του αιτούντος: Κ.Γ. του Γ., κατοίκου Αθηνών, ο οποίος παραστάθηκε μετά του πληρεξουσίου δικηγόρου του Φοίβου Ράγκου.

Ο αιτών με την από 20.3.2003 αίτησή του, που απευθύνεται στο Δικαστήριο αυτό (αριθ. εκθ. κατάθ. ΧΧΧ/2003), ζήτησε όσα αναφέρονται σ’ αυτή. Κατά τη συζήτηση της υποθέσεως ο πληρεξούσιος δικηγόρος του αιτούντος ζήτησε να γίνουν δεκτά όσα αναφέρονται στις έγγραφες προτάσεις του.

ΑΦΟΥ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΗ ΔΙΚΟΓΡΑΦΙΑ

ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΤΑ ΤΟ ΝΟΜΟ

Ο αιτών, επικαλούμενος σπουδαίο λόγο, ζητεί από το Δικαστήριο να διορθωθεί το κύριο όνομα αυτού από «Κωνσταντίνος» σε «Κλέαρχος» προκειμένου να καταχωρισθεί η σχετική μεταβολή στη ληξιαρχική πράξη γεννήσεώς του. Η αίτηση αρμοδίως εισάγεται για να συζητηθεί ενώπιον αυτού του Δικαστηρίου της περιφέρειας του Ληξιάρχου όπου έχει συνταχθεί η προς διόρθωση ληξιαρχική πράξη γεννήσεως, κατά τη διαδικασία της εκουσίας δικαιοδοσίας (άρθρα 739, 740, 782 παρ. 3 ΚΠολΔ) και είναι νόμιμη, στηριζόμενη στις διατάξεις του Ν. Δ/τος 344/1976 «περί ληξιαρχικών πράξεων», σε συνδυασμό με εκείνη του άρθρου 782 παρ. 3-1, καθώς και σε αυτές των άρθρων 5 παρ. 1 του Συντάγματος, 57 και 58 ΑΚ (βλ. και ΑΠ 573/1981 ΝοΒ 29.901, προσκ.). Πρέπει, επομένως, να ερευνηθεί περαιτέρω και κατ’ ουσία δεδομένου ότι έχει τηρηθεί η προδικασία που προβλέπεται στη διάταξη του άρθρου 748 παρ. 2 ΚΠολΔ (βλ. την υπ’ αριθ. 4216/6.4.2003 έκθεση επίδοσης του δικαστικού επιμελητή στο Πρωτοδικείο Πατρών Δ.Σ. προς τον αρμόδιο Εισαγγελέα Πρωτοδικών Πατρών).
Από την εκτίμηση της ένορκης κατάθεσης της μάρτυρα απόδειξης στο ακροατήριο του Δικαστηρίου τούτου, τα νομίμως επικαλούμενα και προσκομιζόμενα έγγραφα και την εν γένει διαδικασία αποδείχθηκαν κατά την κρίση του Δικαστηρίου τα εξής: Ο αιτών, γεννήθηκε στην Πάτρα στις 25 Μαϊου 1978 και συνετάγη η υπ’ αριθ. ΧΧΧ/27.5.1978 Ληξιαρχική Πράξη γεννήσεως του Ληξιάρχου Δήμου Πατρέων. Στις 10 Δεκεμβρίου 1978 βαπτίσθηκε σύμφωνα με τους Ιερούς Κανόνες της Ανατολικής Ορθοδόξου του Χριστού Εκκλησίας και έλαβε το κύριο όνομα Κωνσταντίνος. Επειδή όμως αυτός, κατόπιν πρόσφατης σοβαρής, αβίαστης και ελεύθερης απόφασής του έχει αποποιηθεί την Χριστιανική Πίστη της Ανατολικής Ορθόδοξης του Χριστού Εκκλησίας και προσχώρησε ευσυνειδήτως στην μη αναγνωρισμένη «Ελληνική θρησκεία του Δωδεκαθέου», δεν επιθυμεί να φέρει πλέον το όνομα Κωνσταντίνος, για το λόγο ότι αυτό είναι Χριστιανικό, με λατινική ρίζα, αλλά το αμιγώς ελληνικό όνομα «Κλέαρχος». Επομένως, η βούληση του αιτούντος για μεταβολή του ονόματός του, ενόψει της ανωτέρω μεταβολής της θρησκευτικής του πίστης, κρίνεται δικαιολογημένη και επιβαλλόμενη από σπουδαίο λόγο, που συνδέεται άρρηκτα με την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητάς του. Ως εκ τούτου, θα πρέπει να γίνει δεκτή η υπό κρίση αίτησή του ως και κατ’ ουσία βάσιμη και να μεταβληθεί το κύριο όνομα αυτού, κατά τα ειδικότερα στο διατακτικό οριζόμενα.

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ

ΔΕΧΕΤΑΙ την αίτηση.

ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ το κύριο όνομα του αιτούντος «ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ» και βεβαιώνει ότι το ορθό κύριο όνομα αυτού είναι «ΚΛΕΑΡΧΟΣ».

ΔΙΑΤΑΣΣΕΙ τη διόρθωση της υπ’ αριθ. ΧΧΧ/27.5.1978 Ληξιαρχικής πράξης γεννήσεως του Ληξιάρχου του Δήμου Πατρέων, με την καταχώριση στο περιθώριο αυτής της ανωτέρω μεταβολής του κυρίου ονόματος του αιτούντος από «ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ» σε «ΚΛΕΑΡΧΟΣ».

ΚΡΙΘΗΚΕ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΘΗΚΕ και ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ στο ακροατήριό του στην Πάτρα, στις 2 Ιουνίου 2003, σε έκτακτη δημόσια συνεδρίαση, με απόντα τον αιτούντα και τον πληρεξούσιο δικηγόρου του.
Αρκεί να θέλει κανείς να τραβηχτεί και να ταλαιπωρηθεί, γίνεται. Μετά βέβαια, θα πρέπει να ενημερώσει εφορία, σχολείο από το οποίο πήρε απολυτήριο, να αλλάξει ταυτότητα, τράπεζες, εργασία κλπ κλπ... Εγώ μόνο που τα γράφω, κουράστηκα. Ποιο λογική μου φαίνεται η πρώτη μου πρόταση. Να πει δλδ. κάποιος σε όλους του τους γνωστούς "Από δω και πέρα με λένε (π.χ.) Σωκράτη".
Θαυμάσια η ενημέρωση. Ευχαριστίες και συγχαρητήρια για την εμπεριστατωμέμη έρευνα.
Εγκάρδιους χαιρετισμούς
Πρωτέας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AoratiMelani την 07 Ιαν 2012 10:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: έβαλα σπόιλερ στο κουότ, να μην είναι τεράστιο
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Στη διάθεσή σου :D
Θα χαρούμε όλοι να μάθουμε την εξέλιξη των κινήσεων, όποιων ακολουθήσουν αυτή την επιλογή.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Sapemeg
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 24 Φεβ 2011 14:41
Όνομα Ιστότοπου: http://www.facebook.com/sam.megleman

Ευχαριστώ παρα πολύ για τις απάντήσεις σας, ναι η αλήθεια είναι πως είμαι νέος στο forum και μετά από την προτροπή μιας από τις απαντήσεις θα παω στο αυτοσυστηθείτε για να πω για εμένα. Τέλος για όσους βαριούνται το ψάξημο το παραγματικο μου όνομα είναι Σαράντος.
Είδα πάρα πολλές ιδέες αλλα η αλήθεια είναι πως δεν σκπέυω να αλλάξω το όνομα μου καθαρά για προβληματισμό το έθεσα το θέμα.
φανατισμένος θρήσκος=φανατισμένος άθεος

το ίδιο πράγμα
Άβαταρ μέλους
Dante1995
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011 21:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρες συμφορουμίτες . Εδω και καιρό θέλω να αλλάξω το μικρό μου όνομα κυρίως επειδή δεν ερωτήθη για αυτό και επειδή δε θέλω να έχω καμία σχέση με οτιδήποτε χριστιανικό. Το θεωρώ μύασμα και εντάξει όσο ηλίθιο και να ακούγεται δεν αισθάνομαι άνετα με αυτό. Ποτε δε μου άρεσε και ειδικά τώρα που δεν πιστεύω σε αυτό το ηλίθιο ψέμα. Ευχαριστώ παιδιά!
"And we should consider every day lost on which we have not danced at least once. And we should call every truth false which was not accompanied by at least one laugh." Friedrich Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Dante1995
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011 21:23
Όνομα Ιστότοπου: -

ουπς ξεχασα να βάλω το ? στον τιτλο. Τελος παντων η ερωτηση μου είναι άμα ειναι εφικτή η αλλαγή του μικρου ονόματος και αν ναι πως?
"And we should consider every day lost on which we have not danced at least once. And we should call every truth false which was not accompanied by at least one laugh." Friedrich Nietzsche
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ναι, γίνεται να αλλάξει το μικρό σου όνομα.
Δες το σχόλιο της Βέρας (βρίσκεται 8 σχόλια παραπάνω στο ίδιο νήμα), κάνοντας κλικ εδώ.

Μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχουν τα εξής σημεία:
Αλλαγή Επωνύμου/ Κυρίου Ονόματος Θηλέων στα Δημοτολόγια
Αλλαγή Επωνύμου/ Κυρίου Ονόματος στα Μητρώα Αρρένων

Στις δύο σελίδες που παρέθεσα πιο πάνω, φτάνεις από τη σελίδα
Νομαρχία Αθηνών - Οδηγός Υπηρεσιών
ανοίγοντας τις σελίδες του οδηγού,
ακουλουθώντας τον σύνδεσμο Δενική Διεύθυνση Διοικητικής Υποστήριξης
και σκρολάροντας προς τα κάτω μέχρι να βρεις τα δύο παραπάνω λήμματα.

Δηλαδή η πληροφορία είναι απευθείας από τη Νομαρχία Αθηνών.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αλλαγη ονοματος και θελεις και χαρτια?

δηλαδη εμενα που εχω ενα ονομα και με φωναζουν αλλιως επρεπε να το κανω θεμα? το κοβεις το ονομα σου και τελος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Προφανώς θέλει η αλλαγή να γίνει "νομικά" για να μην υφίσταται το παλιό του όνομα σε δημοσια έγγραφα
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ θα' λεγα να το ξανασκεφτείς δάντη. Μπλέκεις πολύ και χωρίς σοβαρό, κατά τη γνώμη μου, λόγο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

το ονομα δεν εχει ιδιοτητα. Παιρνει ιδιοτητα απο αυτον που το φερει.

παρε παραδειγμα τον Χριστοφορο Hitchens

http://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Hitchens


Identified as a champion of the "New Atheism" movement, Hitchens described himself as an antitheist and a believer in the philosophical values of the Enlightenment. Hitchens said that a person "could be an atheist and wish that belief in god were correct", but that "an antitheist, a term I'm trying to get into circulation, is someone who is relieved that there's no evidence for such an assertion."[18] According to Hitchens, the concept of a god or a supreme being is a totalitarian belief that destroys individual freedom, and that free expression and scientific discovery should replace religion as a means of teaching ethics and defining human civilization. He wrote at length on atheism and the nature of religion in his 2007 book God Is Not Great.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Σιγά, δεν είναι και τίποτα τραγικό το να θέλει να αλλάξει κανείς το όνομά του. Άσχετα με το αν είναι χριστιανικό και είναι άθεος, αν δεν του αρέσει του ανθρώπου γιατί να μην το αλλάξει; Κι εγώ σκεφτόμουν να αλλάξω το δικό μου, κι όχι γιατί είναι χριστιανικό ή γιατί σημαίνει κάτι που δεν μ'αρέσει αλλά γιατί το Ιοκάστη είναι το αγαπημένο μου όνομα από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου και αυτό θα επέλεγα αν είχα την επιλογή όταν με βάφτισαν.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είναι σίγουρα τραγικο. :liar:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Dante1995 έγραψε:Καλησπέρες συμφορουμίτες . Εδω και καιρό θέλω να αλλάξω το μικρό μου όνομα κυρίως επειδή δεν ερωτήθη για αυτό και επειδή δε θέλω να έχω καμία σχέση με οτιδήποτε χριστιανικό. Το θεωρώ μύασμα και εντάξει όσο ηλίθιο και να ακούγεται δεν αισθάνομαι άνετα με αυτό. Ποτε δε μου άρεσε και ειδικά τώρα που δεν πιστεύω σε αυτό το ηλίθιο ψέμα. Ευχαριστώ παιδιά!
Θέλω να πώ μια ιστορία δική μου που έχει σχέση για την απόφαση αλλαγής του ονόματος του δάντη. όταν ήμουν στην κοζάνη φοιτητής, τις πρώτες μέρες στο εστιατόριο που πήγαινα με ρωτούσε συνεχώς ο εστιάτορας,- πώς σε λένε;- και εγώ του έλεγα το όνομα μου μιχάλης. την άλλη μέρα πάλι τα ίδια, θεωρώντας λοιπόν πως θέλει να σπάσει πλάκα μετά απο λίγο καιρό όταν με ξαναρώτησε του είπα πως το όνομα μου είναι περικλής, και απο τότε έπαψε να με ρωτάει πως με λένε μόνο με χαιρετούσε λέγοντας μου- γειά σου περικλή- οι φίλοι μου φυσικά με φώναζαν με το όνομά μου και ο πιο καλός φίλος μου τυγχάνει να μένει και στην γειτονιά σας στην δάφνη.όταν κόντευα να τελειώσω το ΤΕΙ πήγα με τον φίλο μου να φάμε παρέα στο εστιατόριο αυτουνού που με φώναζε περικλή μόλις με είδε και επειδή είχα και κάμποσο καιρό να πάω μόλις μπήκαμε μέσα με χαιρέτησε χαρούμενος: καλώς τον περικλή. τότε πετάγεται ο φίλος μου και του λέει: γιατί τον λές περικλή; και πώς να τον λέω; του απαντά, μιχάλη του λέει αυτός, ο εστιάτορας έμεινε άναυδος με κοίταξε απογοητευμένος και μου είπε: καλά ρε περικλή εννοώ μιχάλη η όπως αλλιώς σε λένε γιατί μας έκρυβες το όνομά σου τόσα χρόνια; τι νομίζεις πως έκανες με αυτό, φυσικά του εξήγησα τον λόγο και λύθηκε η παρεξήγηση, αλλά αυτός μέχρι να φύγω απο την κοζάνη με φώναζε πάντα περικλή.
Θέλω να πώ πως αν αποφασίσεις να αλλάξεις το όνομα φίλε δάντη, να ξέρεις πως θα προκαλέσεις και στενοχωρήσεις αρκετούς ανθρώπους που σε ξέρουν με αυτό. εκτός και αν πάς κάπου που δεν σε ξέρουν με αυτό το όνομα. καλή τύχη ότι και αν αποφασίσεις.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Χμ, κοπέλια με βάλατε σε σκέψεις.Όντως η αλλαγή ονόματος όταν όλος ο κόσμος σ' έχει συνηθίσει με άλλο είναι λίγο προβληματική. Ξέρω τέτοιες περιπτώσεις π.χ κάποια που φώναζα 20 χρόνια Βούλα, ξαφνικά να το γυρνάει σε Εύη (από το Παρασκευή όλα αυτά). Εγώ τη φωνάζω βέβαια ακόμη Βούλα, μαλακίες τώρα; Ή σε περιπτώσεις διπλών ονομάτων αλλιώς να σε φωνάζουν οι μεν και αλλιώς οι δε, ξέρω και τέτοιες περιπτώσεις. Όμως αυτό που μπορεί να γίνει είναι να κάνεις επίσημο το υποκοριστικό σου και να ξεφορτωθείς το ηλίθιο χριστιανικό σου. Χαρακτηριστική περίπτωση είναι το δικό μου, που είναι τόσο ηλίθιο, που δεν χρησιμοποιείται καν, δηλαδή το Εμμανουήλ και παντού χρησιμοποιώ το Μάνος. Οπότε πάω να το αλλάξω και να το κάνω επίσημα έτσι. :lol: :lol:
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι, Σκεύη έπρεπε να το κάνει... :facepalm: (Παρεμπιπτόντως, όντως υπάρχει όνομα Σκεύος! :lol:)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Το υποκοριστικό της Παρασκευής στα μέρη μου ήταν (τους παλαιούς χρόνους :D ) Τσιβή... και Τσιβούλα
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Απάντηση