Χριστιανικό όνομα και να είσαι άθεος

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

όσων τα ονόματα δεν υπάρχουν στο επίσημο εορτολόγιο, γιορτάζουν των Αγίων Πάντων
τρελό παραθυράκι
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Το μακράν χειρότερο είναι το δικό μου. Εμμανουήλ.
Είναι δυνατόν να είσαι άθεος και να σε λένε Εμμανουήλ?
Μα Εμμανουήλ???? Δηλαδή και εβραικό και να τελειώνει σε λάμδα και να σημαίνει ο θεός μαζί μας ή κάτι τέτοιο και να είναι υποτίθεται το όνομα του Τζίζας. Ζω ένα δράμα, φίλε με κατέστρεψες, γιατί δεν το είχα σκεφτέι ποτέ έτσι. :D :D
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε: http://www.myhoroscope.gr/43-%E1%F1%E9%E8%EC%EF%EB%EF%E3%DF%E1
[youtube]qnbkooM9CM8[/youtube]
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:Το πλέον κατάλληλο είναι Αυτού του Ιδίου...
ΘΕΟΣ...
Θεϊκό!!!! Άμα κάνω αγόρι θα το βγάλω Θεό!!! Μετά θα μπορώ να του φωνάζω "Θεέ μου!"

Λοιπόν μπορεί να μην απαντήσαμε ευθέως στο αρχικό ερώτημα:
Sapemeg έγραψε:Ετσι για προβηματισμό τι να κανει καποιος άθεος που όμως (παρα την βούληση του) τον ονόμασαν χριστιανικά; Αξίζει να το αλλάξει ίσως ή κατι τέτοιο είναι για τους πιο σκληροπυρηνικούς.
αλλά εμμέσως πλην σαφώς δείξαμε ότι μάλλον δεν το θεωρούμε και πολύ αναγκαίο.

Σοβαρά μιλώντας τώρα, θα έλεγα ότι είναι καθαρά προσωπικό το θέμα. Δεν το βρίσκω ούτε "σκληροπυρηνικό" ούτε το αντίθετο, είναι πώς αισθάνεται κανείς. Αν νιώθεις άβολα με αυτό, άλλαξέ το, αλλιώς άσ' το, δεν τρέχει τίποτα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

μπορείς αλήθεια να αλλάξεις το όνομα σου? Θα θέλει λογικά δικαστική απόφαση ή κάνω λάθος?

εγώ πάντως έχω αρχαίο ελληνικό όνομα όπως και ο αδερφός και ο πατέρας μου και παντρεύτηκα γυναίκα με αρχαίο ελληνικό όνομα και φυσικά έδωσα στα παιδιά μου αρχαία ελληνικά ονόματα που να μην έχουν γιορτή διότι το δικό μου έχει. Φρόντισα επίσης να ξεκινούν από Α όπως και εμένα και της γυναίκας μου και έχει πλάκα είμαστε όλοι Α.Α. Η γυναίκα μου βέβαια είναι Α.Χ. αλλά την αγαπάμε και έτσι.
Αν και δεν είμαι αρχαιολάγνος, αλλά σκέτο λάγνος, μου φαίνεται πολύ πιο λογικό και μου ακούγεται πολύ πιο εύηχο ένα αρχαίο ελληνικό όνομα από οποιοδήποτε χριστιανικό.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Το εορτολόγιο το τσέκαρες; Γιατί όπως επισημάνθηκε σχεδόν όλα τα αρχαιοελληνικά τα έχουν οικειοποιηθεί οι χριστιανοί και φτιάξανε άγιους, όσιους, μάρτυρες και δεν ξέρω γω τι άλλο.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αλλαγή ονόματος (ή επωνύμου, δεν έχει σημασία) μέχρι πρότινος είμαι σχεδόν σίγουρος ότι γινόταν με απόφαση νομάρχη. Φαντάζομαι ότι τώρα περνάει στο Δήμο. Αλλά ειλικρινά το βρίσκω μεγάλο μπελά, πρέπει να ενημερώσεις σχετικά όοοολα τα κιτάπια σου, όπου είσαι και δεν είσαι γραμμένος, να προσέξεις τι γίνεται με π.χ. περιουσιακά στοιχεία που είχες με το προηγούμενο όνομα, λογαριασμοί σε τράπεζες, εφορίες κ.λπ. και χρειάζεται να κυκλοφορείς πάντα και παντού με αντίγραφο της σχετικής απόφασης στο χέρι.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Proteas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 18:12
Όνομα Ιστότοπου: -proteasvrionis@yahoo.com

Sapemeg έγραψε:Ετσι για προβηματισμό τι να κανει καποιος άθεος που όμως (παρα την βούληση του) τον ονόμασαν χριστιανικά; Αξίζει να το αλλάξει ίσως ή κατι τέτοιο είναι για τους πιο σκληροπυρηνικούς.
Ατυχώς, η ισχύουσα βλακώδης, αναχρονιστική και καταπιεστική ελλαδική
νομοθεσία, δίνει την δυνατότητα αλλαγής του επωνύμου, αλλά όχι του
(κυρίου) ονόματος, που οι γεννήτορές-μας διάλεξαν για ΄μας χωρίς εμάς...
' Ετσι we are stuck που λένε και οι αγγλόφωνοι, με ένα όνομα που, στην περίπτωση
που δεν μας αρέσει γιατί είναι συνδεδεμένο με τον εβραιοχριστιανισμό,δεν μπορούμε
να αποτινάξουμε και μοιάζει ( mutatis mutandis) με τον αριθμό που χάραζαν οι Ναζήδες
στα μπράτσα των εβραίων και των 'αλλων κρατουμένων στα κολαστήριά τους...ΦΕΥ !
Πρωτέας ( που και αυτός σέρνει μαζί του όνομα "βιβλικό", εξόχως ανεπιθύμητο ! )
Proteas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 18:12
Όνομα Ιστότοπου: -proteasvrionis@yahoo.com

karakitsossecurity έγραψε:μπορείς αλήθεια να αλλάξεις το όνομα σου? Θα θέλει λογικά δικαστική απόφαση ή κάνω λάθος?

εγώ πάντως έχω αρχαίο ελληνικό όνομα όπως και ο αδερφός και ο πατέρας μου και παντρεύτηκα γυναίκα με αρχαίο ελληνικό όνομα και φυσικά έδωσα στα παιδιά μου αρχαία ελληνικά ονόματα που να μην έχουν γιορτή διότι το δικό μου έχει. Φρόντισα επίσης να ξεκινούν από Α όπως και εμένα και της γυναίκας μου και έχει πλάκα είμαστε όλοι Α.Α. Η γυναίκα μου βέβαια είναι Α.Χ. αλλά την αγαπάμε και έτσι.
Αν και δεν είμαι αρχαιολάγνος, αλλά σκέτο λάγνος, μου φαίνεται πολύ πιο λογικό και μου ακούγεται πολύ πιο εύηχο ένα αρχαίο ελληνικό όνομα από οποιοδήποτε χριστιανικό.
Το λεγόμενο επίσημο εορτολόγιο που είναι απόρροια της ασφυκτικής παρουσίας του παπαδαριού στην Ελλάδα, αντί να περιέχει κάθε μέρα μνεία των λεγομένων " αγίων"
( να φανταστείτε ότι στην Σκιάθο υπάρχει και παναγία η " κουνίστρα" χαχα!) θάπρεπε να
περιέχει σπονδή στη μνήμη των μεγάλων σοφών και επιστημόνων που απάλλαξαν το ανθρώπινο γένος από ασθένεις και άλλα δεινα. πχ.του Παπανικολάου( Παπ τεστ), του Σώλκ
(εμβόλιο για την πολιομυελίτιδα) του Κώχ ( σκαπανέα κατά της φυματίωσης) ,του Αλμπερτ
Σβάιτσερ ( ανθρωπιστή),του Λαβουαζιέ, του Μοντεσκιέ,και τόσων άλλων που 365 σελίδες του ετήσιου ημερομηνολογίου δεν αρκούν κα καλύψουν ! Αντ΄ αυτών μας σερβίρουν την αγία κωλοπετεινίτσα, τον άγιο αρλούμπαγνο κοκ.Αυτά γίνονται στον λεγόμενο "χριστιανικό" κόσμο εξαιτίας των κρατικών θρησκειών[ κυρίως του παπισμού,της "ορθοδοξίας" ( χεχε)και των άλλων δογμάτων που δεν πάνε πίσω ] που φρόντισαν να
επιβάλουν τη ρύθμιση που θα διαιώνιζε την κυριαρχία τους. " Βοήθειά " μας .......
Πρωτέας.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Sapemeg τέκνο μου, πριν αποφασίσεις να διαπράξεις την κολάσιμη πράξη αλλαγής του βαπτιστικού σου ονόματος (αμαρτωλέ!), διάβασε λίγο αυτό το θεόπνευστο απόσπασμα (η εικαστική παρέμβαση δεν είναι δική μου, αλλά του αρθρογράφου)
Spoiler: Εμφάνιση
ΜΗ ΑΛΛΟΙΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΟΝΟΜΑΤΑ

Το κακό πραγματικά παράγινε. Σπάνια σήμερα, στην εποχή της ματαιοδοξίας και επίδειξης, παραμένει απείραχτο το βαπτιστικό μας όνομα. Δηλαδή το όνομα που εκφωνήθηκε από τον ανάδοχό μας και τον ιερέα την ώρα του μεγάλου Μυστηρίου του Αγίου Βαπτίσματος και το είχε δώσει ο σαρκικός μας πατέρας την όγδοη από τη γέννησή μας ημέρα αλλοιώνεται. […]

Στις μέρες μας λοιπόν, στην γενεά των ματαίων επιδόσεων και της ακατάσχετης ξενομανίας, δεν υπάρχει όνομα αναλλοίωτο. Πέρα από το γεγονός ότι πολλοί δίνουν ονόματα άσχετα με εορταζομένους αγίους, αρχαιοελληνικά, περιστασιακά και σύγχρονα, […] οι περισσότεροι παραλλάσσουν το αρχικό όνομα και τελικά βγαίνει κάτι σαν όνομα που δε θυμίζει τίποτε από άγιο και από ελληνική γλώσσα.

[...] Και μόνο αυτό καθαυτό το γεγονός της αλλαγής είναι ανεπίτρεπτο,
το θεολογικό βάθος και λάθος της υποθέσεως όμως είναι ότι παραλλάσσουμε τα ονόματα των αγίων που μαρτύρησαν και αγίασαν για τον Χριστό και την πίστη και από τα μαρτυρικά αίματά τους βγήκε η μνήμη τους, η γιορτή τους και τα ονομαστήριά μας. Το κατάφερε ο διάβολος να μην ακούγεται το ακριβές όνομα του αγιασμένου μάρτυρα που τον έκαψε με την ομολογία και τα πολυώδυνα βάσανα, να μη ταπεινώνεται ο ίδιος και να μη δοξάζεται ο Αληθινός Θεός, «ο θαυμαστός εν τοις αγίοις Αυτού».

Σαν να μη έλειπε τούτο μας ήρθαν και τα προτεσταντικά γενέθλια, φαινόμενο του διεστραμμένου δυτικού κόσμου, με αποτέλεσμα να υψώνεται εγωϊστικά ο σημερινός αρρωστημένος και εμπαθής άνθρωπος και να μη γίνεται καμμιά αναφορά στην εξαγιασμένη προσωπικότητα του εορταζομένου αγίου. Όχι τη μέρα που γεννήθηκε ένας άγιος για τον Ουρανό, μέσα από τα αίματά του, αλλά τιμούμε τη μέρα που ένα μικρό και πεπερασμένο ατομικό μέγεθος και πρόσωπο αντίκρυσε το φως του παρόντος αιώνος. Ας μη πούμε κάποια άλλα ονόματα εποχιακά, κυβερνητικά ή από το ζωϊκό βασίλειο κλπ. όπως Ρήγας, Ρίζος, Δούκας, Ελεφάντω, Αφέντρα, Σουλτάνα, Μόσχω και Μοσχούλα, Γκόλφω και Ρουμπίνη… Μήπως ξέρει κάποιος πότε γιορτάζουν αυτά τα ονόματα;…

Το χειρότερο πια είναι τα διπλά και τριπλά ονόματα. Έρχονται παιδάκια να κοινωνήσουν, με τις γιαγιάδες τους κυρίως, (κι είναι αξιέπαινες όντως αυτές οι κυρίες της τρίτης ηλικίας για το έργο τους αυτό) και ακούει κάποιος τρία ονόματα: π.χ. Θεοδώρα, Βασιλική και Ευμορφία! Ψάχνει ο ιερέας για τρία πρόσωπα, κεφάλια και στόματα και ανταποκρίνεται ένα! Βλέπετε έπρεπε να καλύψουμε δύο γιαγιές, που δεν έκαναν πίσω με τίποτε, αν δεν άκουγαν το όνομά τους και από το συγκεκριμένο παιδί και εγγόνι τους, κι ένα δήθεν μυστικό τάμα της μητέρας, όταν ήταν επίτοκος. Από αυτή τη συμπλοκή τώρα προσώπων και ονομάτων, επιθυμιών και ταμάτων, ή το νήπιο γίνεται «φούρνος του Χότζα», διότι η κάθε μια ενδιαφερομένη φωνάζει το παιδί κατά το αρέσκον αυτή όνομα ή βγαίνει ένα σύνθετο όνομα: π.χ. Εβελίνα (=Ευανθία και Ελένη ή Παρασκευή και Ελένη!). Ελεντίνα (= Ελένη και Κωνσταντίνα!). Μαριλίζα (=Μαρία και Ελισάβετ!). «Χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα», στην κυριολεξία.

Το τοιούτο γεγονός είναι παραποίηση της ελληνικής γλώσσας, ασέβεια στην Εκκλησία, τους αγίους και την Ορθοδοξία, αντίθετο με την Παράδοσή μας και ξενομανία δακρύβρεκτη, που θέλουμε όλοι να κόβουμε και να ράβουμε και να παρουσιαζόμαστε: Τζίμης, Φαίη (από το Σοφία μάλλον) και ό,τι άλλο. Είναι αχαριστία στον άγιο Κοσμά τον Αιτωλό, που μαζί με άλλους Διδασκάλους του Γένους, αγωνίστηκε να μη χάσουμε μέσα στα ελληνικά σπίτια τη λαλιά μας και να μη ξεχνάμε τα ελληνορθόδοξα ονόματά μας.

Κι ένα τελευταίο ερμηνευτικό πρόβλημα: Όταν λέμε Αθανάσιος, το όνομα αυτό προέρχεται από τον Μέγα Αθανάσιο, που είναι επώνυμος της Αθανασίας. Αν τώρα πούμε Θάνος, αυτό προέρχεται από τον θάνατο και τη θανή. Αν φωνάξουμε κάποιον Αναστάσιο, το όνομα αυτό προέρχεται από την Ανάσταση. Αν τον πούμε όμως Τάσο τον ίδιο άνθρωπο, τότε αυτό πηγάζει από την τάση του ηλεκτρικού ρεύματος. Το ίδιο ισχύει κι όταν ο Ευθύμιος γίνεται Θύμιος και μας θυμίζει το θυμό κι όταν ο Δημήτριος γίνεται Τάκης και μας ανάγει στον τάκο που βάζουν στις ρόδες των φορτηγών τους οι νταλικέρηδες για να μη κυλίσουν στην κατηφόρα τα οχήματά τους!

Αδελφοί, Συγχωρέστε μας! Αλλά μη αλλάζουμε τα ονόματα! Μη τα αλλοιώνουμε! ΄Οσο κι αν γελά η κοσμική παρέα και το σύγχρονο περιβάλλον, εμείς ας εκφωνούμε και ας απαγγέλλουμε τα ονόματα ακριβώς: Ελληνικά και Ορθόδοξα!


Πηγή: Χριστιανική Εστία Λαμίας.
:D
Και τώρα, ας σοβαρευτούμε.
Εγώ, έχω να προτείνω το εξής αν δεν θέλεις να εμπλακείς με γραφειοκρατίες:
Κάλλιστα μπορείς να χρησιμοποιείς στην καθημερινότητά σου όποιο όνομα θέλεις, ακόμα και τελείως άσχετο, αλλά να υπογράφεις ή να συναλλάσσεσαι με το "επίσημο". Θα δυσκολευτείς στην αρχή με τον κύκλο αυτών που ήδη γνωρίζεις, αλλά μέσα σε ένα χρόνο το πολύ θα έχουν όλοι μάθει το νέο σου όνομα.

Αύριο θα επανέλθω με μία γραφειοκρατική πρόταση.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Proteas έγραψε:Ατυχώς, η ισχύουσα βλακώδης, αναχρονιστική και καταπιεστική ελλαδική
νομοθεσία, δίνει την δυνατότητα αλλαγής του επωνύμου, αλλά όχι του
(κυρίου) ονόματος, που οι γεννήτορές-μας διάλεξαν για ΄μας χωρίς εμάς...
Είμαι επίσης σχεδόν σίγουρος ότι στο ληξιαρχείο, όταν δήλωσα το όνομα της κόρης μου, μου είπαν ότι μετά τα 18 της μπορεί να το αλλάξει μόνη της.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Κι ένα τελευταίο ερμηνευτικό πρόβλημα: Όταν λέμε Αθανάσιος, το όνομα αυτό προέρχεται από τον Μέγα Αθανάσιο, που είναι επώνυμος της Αθανασίας. Αν τώρα πούμε Θάνος, αυτό προέρχεται από τον θάνατο και τη θανή.



Χαχαχα για όποιους έχουν διαβάσει το Mort του Pratchet στα Ελληνικά αυτή η ατάκα είναι κορυφαία. Τον βοηθό του Χάρου στο βιβλίο τον λένε Θάνο.

Πάντως στα δικά μας πολύ μου αρέσε στην Αμέρικα που ονομάζουν τα παιδιά τους ότι γουστάρουν εντάξει μερικές φορές το παρακάνουν (ξέρω παιδάκι που το λένε Jack Daniels) αλλά συνήθως οι γονείς δίνουν στα παιδιά τους ονόματα που έχουν νόημα, ή που ταιριάζουν σωστά με τα επίθετά τους χωρίς να ασχολούνται ιδιαίτερα με αγίους.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Scifimom κι εμένα μ'αρέσει που δίνουν στα παιδιά τους ό,τι όνομα θέλουν άσχετα με αγίους και άσχετα με παππούδες-γιαγιάδες. Στην Ουαλία είχα γνωρίσει ένα παιδί που το έλεγαν Robin Hood (δεν τον πίστευα μέχρι που μου έδειξε ταυτότητα :p).
Off Topic
Θάνος;;; Οι μεταφράσεις είναι καλές γενικά;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:Είμαι επίσης σχεδόν σίγουρος ότι στο ληξιαρχείο, όταν δήλωσα το όνομα της κόρης μου, μου είπαν ότι μετά τα 18 της μπορεί να το αλλάξει μόνη της.
Εγώ είμαι απολύτως σίγουρη πως όταν δήλωσα το όνομα της κόρης μου στο ληξιαρχείο (με ονοματοδοσία, όχι με χαρτί βάπτισης), μου τόνισαν επανειλημμένα ότι "αυτό δεν αλλάζει μετά, οπότε κοιτάξτε να είστε σίγουρη".
Scifimom έγραψε:Πάντως στα δικά μας πολύ μου αρέσε στην Αμέρικα που ονομάζουν τα παιδιά τους ότι γουστάρουν εντάξει μερικές φορές το παρακάνουν...
Κι εδώ υπήρξαν τέτοια κρούσματα, βασικά λόγω πολιτικής ιδεολογίας. Υπήρξαν αρκετά παιδάκια που τα έβγαλαν Λένιν, η μαμά μου λέει ότι γνώρισε μία Άννα Μαρία Δημοκρατία, καθώς και μία Οκτωβριανή Επανάσταση (αξεπέραστο). Νομίζω ότι και την εποχή του Βενιζέλου παίχτηκαν τέτοια παιχνίδια (το Βενιζέλος ως μικρό όνομα λόγου χάρη).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Ιοκάστη έγραψε:
Off Topic
Θάνος;;; Οι μεταφράσεις είναι καλές γενικά;
Off Topic
Συμπαθητικές, ειδικά οι αρχικές του Παρα Πέντε. Βασικά ο βοηθός λέγεται ¨Θανατηφόρος" για συντομία "Θάνος"
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Περισσότερες πληροφορίες για αλλαγή επωνύμου.

Επανέρχομαι με μια ακόμα πρόταση, κάπως προκλητική, δεδομένου ότι αυτά που θα σου πω Sapemeg, ισχύουν μεν, δεν τα έχουμε εφαρμόσει μέχρι τώρα όμως σε κάποια περίπτωση. (Κατ' αρχήν δεν μας έχεις συστηθεί, ώστε τώρα να απέφευγα τις πολλές ερωτήσεις. Αν θες, πέρνα από το "Αυτοσυστηθείτε" να μας πεις δυο λόγια για σένα. ;) )
Πότε γεννήθηκες; Μετά το 1984; Αν ναι, θα πας στο Ληξιαρχείο που δηλώθηκε η γέννησή σου, και θα ζητήσεις την πρωτογενή ληξιαρχική πράξη γεννήσής σου. Θα δεις εκεί αν, πέρα από τη βάπτιση που καταχωρίσθηκε στο περιθώριό της, έχει γίνει (ως ώφειλε) και Ονοματοδοσία και αν ναι, από ποιους. Κανονικά, πρέπει να την έχουν κάνει και οι δύο γονείς σου, ή αν πήγε μόνο ο ένας, θα πρέπει να υπάρχει έγγραφη εξουσιοδότηση του άλλου, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής. Αν κάτι από αυτά που σου γράφω δεν έχει γίνει έτσι, σύμφωνα με τον Συνήγορο του Πολίτη υπάρχει "έλλειψη νομικής ισχύος του «βαπτιστικού ονόματος» εφ’ όσον αυτό καταχωρίσθηκε χωρίς να έχουν τηρηθεί οι νόμιμες προϋποθέσεις ονοματοδοσίας". Αν είσαι ενήλικας, ζήτησε επί τόπου να κάνεις καταχώρηση ονόματος της επιλογής σου, επικαλούμενος τη γνώμη του ΣτΠ, βάσει της οποίας έστειλε σχετικές οδηγίες και το Υπουργείο Εσωτερικών προς τα Ληξιαρχεία. Αν σου αρνηθούν, ζήτησε να σου το αιτιολογήσουν εγγράφως, πάρε αντίγραφα των εγγράφων που έχουν και έλα να μας πεις τι είπαν, ώστε να κινηθούμε αναλόγως. (Υπάρχει φερ' ειπείν πιθανότητα να σου πουν πως δεν μπορεί να γίνει εκείνη τη στιγμή η αλλαγή, αλλά ότι θα πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία που ισχύει για την αλλαγή επωνύμου - το οποίο είναι λογικό.)

Αν όλα έχουν γίνει νομότυπα (και έχεις όρεξη να ασχοληθείς, με ό,τι αυτό συνεπάγεται) έλα πάλι να το συζητήσουμε.
Off Topic
*Disclaimer* Δεν είμαι νομικός και δεν εκπροσωπώ την Ένωση. :naughty: Έχω απλώς διαβάσει σχετικά.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Το εορτολόγιο το τσέκαρες; Γιατί όπως επισημάνθηκε σχεδόν όλα τα αρχαιοελληνικά τα έχουν οικειοποιηθεί οι χριστιανοί και φτιάξανε άγιους, όσιους, μάρτυρες και δεν ξέρω γω τι άλλο.
σίγουρα θα έχουν αλλά δεν το ξέρει κανείς ;)

edit θα μπορούσε να μας απαντήσει σίγουρα μια τραβεστί που έχει κάνει αλλαγή φύλου.
Αυτές σίγουρα θα προσπαθούν να ξεφορτωθούν ονόματα όπως πχ βαγγέλης θανάσης.
Πάνε χρόνια που είχα μια τέτοια κουβέντα με μία τραβεστί και νομίζω ότι δεν τα είχε καταφέρει.
Αλλά δε θυμάμαι δυστυχώς.
πάντως η αλλαγή ονόματος θα έχει αρκετά γραφειοκρατικά κολλήματα, όπως πχ η απόδειξη της ταυτοπροσωπίας αν χρειαστείς ένα χαρτί που αποκτήθηκε πριν αλλάξεις όνομα(απολυτήριο λυκείου). Θα πρέπει πχ η ταυτότητα να γράφει Μαρία Παπαδοπούλου του Νικολάου πρώην βαγγέλης για να κάνεις την δουλειά σου.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αυτό που λέει η Βέρα δυο σχόλια πιο πάνω είναι πολύ σωστό. Μπορείς να το κοιτάξεις, και αν συναντήσεις προβλήματα επικοινώνησε με την Ένωση για να σε βοηθήσουμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Ευθύμης έγραψε:...Τα ονόματα σχετίζονται με την παράδοση κάθε τόπου και ο χριστιανισμός είναι μέρος της παράδοσης. Μήπως όλα τα σημερινά ονόματα είναι όλα χριστιανικής προέλευσης; Πολλά απλώς τα ενσωμάτωσε ο χριστιανισμός.....
Έψαξα λίγο το όνομά μου. Η μία εκδοχή του είναι προγενεστέρα του χριστιανισμού. Χρῆστος... Μικρός το έγραφα με την ...χριστιανική ορθογραφία, Χρῖστος... Αργότερα το "γὐρισα" στην ...χρησιμότητα, ο άχριστος... :D
Το κανονικό όνομα είναι Χρηστός (όπως και ο επιθετικός προσδιορισμός, αλλά με κεφαλαίο χι), αν δεν απατώμαι. Η αλλαγή, από όσο το είχα ψάξει στο παρελθόν, έγινε για λόγους αποσαφήνισης, ούτως ώστε να μη γίνεται σύγχυση με το Χριστός.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

RaspK έγραψε: Το κανονικό όνομα είναι Χρηστός (όπως και ο επιθετικός προσδιορισμός, αλλά με κεφαλαίο χι)...
Πιθανότατα... Μη λησμονούμε ότι η μεγαλογράμματος γραφή κατηργήθη μετά την επικράτησι του χριστιανισμού.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Απάντηση