stelios8 (Γεια χαρα κι απο μενα!)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Χαιρετω κι εγω,ειμαι 34 στρατιωτικος,δε μπορω να πω περισσοτερα λογω επαγγελματος...
Εχω μια απορια,δεν ξερω αν ξερει κανεις να απαντησει...Ως αθεος δε θελω να πηγαινω σε επιταφιους κ τα γνωστα που με στελνει η υπηρεσια σαν αγημα,όμως δεν θελω να το πω γιατι μετα θα μπλεξω με τη στρατονομια κ θα ειναι χειροτερα.
Τι με συμβουλευετε να κανω?
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλως όρισες! αν και είμαι καινούρια κι εγώ εδώ!
απλά σαν απάντηση στο ερώτημά σου, το ότι δυστυχώς ανήκουμε όλοι σε κάποιες ομάδες οι οποίες είτε μας αρέσει είτε όχι έχουν συνήθειες που δεν συμφωνούμε με αυτές είναι γεγονός. ίσως θα μπορούσες να σεβαστείς τις συνήθειες τους όπως και αυτοί οφείλουν να σεβαστούν το ότι δεν μπορούν να σου επιβάλουν τι να σκεφτείς. Είναι μια αμοιβαία ανταλλαγή. Κάτι σαν το κούρεμα που και αυτό σου επιβάλλετε και μπορεί κάποτε να αποφασίσεις ότι θα ήθελες να είχες κοτσίδα. Επειδή κι εγώ έχω έναν τέτοιο περιορισμό στην δουλειά μου και να φανταστείς εγώ έχω να κάνω με καθολικούς γερμανούς όταν μου ζητάνε να τους τιμήσω με την παρουσία μου τους τιμάω αλλά όταν με ρωτάνε τι πιστεύω τους προειδοποιώ ότι μπορεί αυτό που θα ακούσουνε να μην τους αρέσει καθόλου αλλά αν από αυτό κρίνεται η αποδοτικότητά μου στην δουλειά μου τότε θα την κάνω την συζήτηση. Αυτό που πιστεύω βλέπεις είναι η αθεία και όχι η...αντιθεία(γλωσσοπλάστρια χεχεχεχεχε)
Δεν ξέρω αν σε κάλυψα πάντως καλώς όρισες!
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Δε θελω μωρε να μπλεξω...ας ηταν καμια αλλη δουλεια αν κ τελικα κ στις αλλες οπως βλεπω υπαρχουν περιορισμοι.
Καλως ή κακως ζουμε σε μια κοινωνια τελικα,πως να αλλαξεις τα σκουριασμενα μυαλα?
Ελεγα κι εγω τη γλιτωσα φετος κ τσουπ...τη Μ. Παρασκευη με τσακωσανε κ μου ειπανε να παω συνοδια στον επιταφιο.Το ξερετε το σχετικο ανεκδοτο με καποιον που δεν πηγαινε ποτε στην εκκλησια κ οταν ετυχε να παει μια φορα επεσε στον επιταφιο κ ειπε: Μια φορα ηρθα κι εγω κ επεσα στη μετακομιση.
Χε,χε!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες.

Υποθέτω πως μπορείς με κάποιον τρόπο να δηλώσεις επίσημα ότι είσαι άθεος και να απέχεις από θρησκευτικές "υπηρεσίες". Δεν είναι υποχρεωτικό για κάποιον στρατιωτικό να είναι και Χριστιανός Ορθόδοξος, ούτε υπάρχει νόμος που να το επιβάλλει. Έχεις απευθυνθεί σε κάποια αρμόδια υπηρεσία σχετικά;;
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Δεν εχω ιδεα που θα μπορουσα να απευθυνθω...Να σου πω την αληθεια δε θα ηθελα να ημουν ο μοναδικος στη μοναδα που να ειναι δακτυλοδικτουμενος.Μεσα στα στρατοπεδα επικρατει ενα αεναο κουτσομπολιο.Πιστευω αυτό που πιστευω(ή καλυτερα δεν πιστευω σε τιποτα) για μενα,δε χρειαζεται να το μαθουν μεχρι το ΓΕΣ.
Στην τελικη αν το εκανα θα εβρισκαν τροπο να με χωσουν αλλου οι θρησκοληπτοι διοικητες,ασε που κανεις δε θα με πιστευε κ θα νομιζαν οτι το κανω για να γλιτωσω τις συνοδειες.
Δε θελω να δημιουργησω θεμα απο το πουθενα αν με καταλαβαινεις...Καθε φορα που θα βρεθω στην εκκλησια,γελαω με αυτα που βλεπω,ειναι κ αυτό μια μορφη αντιδρασης κ μια διασκεδαση...
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

Καλώς όρισες!

-m-
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Καλως σας βρηκα λοιπον! :dance:
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

stelios8 έγραψε:Δεν εχω ιδεα που θα μπορουσα να απευθυνθω...Να σου πω την αληθεια δε θα ηθελα να ημουν ο μοναδικος στη μοναδα που να ειναι δακτυλοδικτουμενος.
Σοφό το βρίσκω. Κάπως έτσι βλέπω κι εγώ τη συμμετοχή της κόρης μου στις χριστιανικές γιορτές του σχολείου.

Δεν είναι δα και τόσο φοβερό. Δες το και σαν κάτι γραφικό. Αν ήταν μια τελετή κάποιας φυλής ιθαγενών στο Μπαλί, ας πούμε, και εσύ ήσουν τουρίστας, θα πλήρωνες κιόλας!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Αν ήταν μια τελετή κάποιας φυλής ιθαγενών στο Μπαλί, ας πούμε, και εσύ ήσουν τουρίστας, θα πλήρωνες κιόλας!

Μα... και τώρα τούς πληρώνεις! Οι σαμάνοι, ε... θέλω να πώ οι παπάδες από τους φόρους μας δεν πληρώνονται για να κάνουν τις τελετές τους; :lol: :lol: :lol:

Καλωσόρισες Στέλιο!
stratis_vip

Καλώς όρισες!

Αν δε θέλεις να συμμετέχεις, το δηλώνεις εγγράφως και απαλλάσσεσαι.
Αυτό βέβαια συνεπάγεται την άμεση διάκριση σου από τους άλλους.

Όσον αφορά το ότι θα γλιτώσεις κάποιες θρησκευτικές αντιπροσωπείες, δε λέει και πολλά ως επιχείρημα, αφού μπορείς να τις αναπληρώσεις με άλλες.
Για περισσότερες πληροφορίες πάρε το 210 3630081 (Γραφείο Ενημερώσεως Κοινού ΥΠΕΘΑ).

Καλύτερα πάντως να αποφύγεις την παρούσα κίνηση, και αν σώνει και καλά δεν θέλεις να πηγαίνεις στις εκκλησιές, τότε κανόνιζε να είσαι «δικαιολογημένα απών».

Αν ακόμα έχεις απορίες, στείλε πμ.
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Ευχαριστώ ρε παιδια,προς το παρον θα το αφησω ως εχει,αλλωστε η επομενη θρησκευτικη συγκεντρωση προβλεπεται στις 15 Αυγουστου,θα λειπω σε αδεια,χαχα!

AoratiMelani,στο παιδι σου τι λες?Η δικια μου ειναι ακομα μικρη,δεν παει σχολειο.Η μαμα της ειναι κ καλα θρήσκα μα λεγε λεγε απο μενα τοσα χρόνια εχει αρχισει να αμφιβαλει.Το θεμα ειναι τι θα του πω του παιδιου οταν αρχισει να καταλαβαινει?Σκεφτομαι να την αφησω να τα μαθει όλα όπως εμεις κ όταν φτασει στην ηλικια που θα μπορει να κρινει,ας αποφασισει μονη της.
Εσεις πως το αντιμετωπιζετε?
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καλώς μας ήρθες!!

Προφανώς και δεν έχω πάει φαντάρος ποτέ, αλλά φίλοι μου άθεοι/άθρησκοι μου έχουν πει πως το καλύτερο είναι να κάνεις την πάπια γιατί αν πέσεις σε θρησκόληπτους ανώτερους κι έχεις δηλώσει άθεος την έβαψες…

Ούτε παιδί έχω, αλλά θα σου πω κι εδώ την γνώμη μου από την προσωπική μου εμπειρία: Τα νύχια της θρησκείας μπορεί να χωθούν πολύ βαθιά και να μην το πάρουμε χαμπάρι...

Οι γονείς μου είναι ναι μεν χριστιανοί αλλά δεν ασχολούνται, οπότε στο σπίτι δεν είχα ακούσει ποτέ τίποτα για θρησκεία. Όμως λίγο το σχολείο, λίγο οι γιαγιάδες, βρέθηκα να πιστεύω πολύ, κι όταν σταμάτησα να είμαι χριστιανή για κάνα χρόνο ένιωθα τρελό κενό και δεν μπορούσα καν να μιλήσω για θρησκευτικά θέματα, μ'έπιανε κατάθλιψη… Γενικά ταλαιπωρήθηκα αρκετά με το θέμα.

Δεν θα σε συμβούλευα να προσηλυτίσεις το παιδί σου προς την αντίθετη κατεύθυνση βέβαια αλλά μερικά πράγματα που μας φαίνονται αθώα, μπορούν να επηρεάσουν πολύ ένα παιδί τελικά (οι σειρές κι οι ταινίες το πάσχα πχ)

Η Μελάνη έχει μια καλή μέθοδο, αλλά καλύτερα να στην πει η ίδια.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Σε εμενα ευτυχως η μεταβαση απο ηταν πολύ ομαλη μαλλον γιατι εγινε σε μεγαλη ηλικια...
Ας μας πει η Μελανη τι μεθοδο ακολουθει για τα δικα της παιδια,να παιρνουμε κι εμεις οι καινουριοι αθεοι γονεις καμια ιδεα!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Στέλιο, κάνω copy paste από ένα μήνυμα που έστειλα σε κάποιον που μου ζήτησε ιδιωτικά τη γνώμη μου για το ίδιο θέμα:

Για το παιδί στο σχολείο, θα έλεγα να μην κάνεις απολύτως τίποτε. Το πιο σημαντικό είναι οι καλές κοινωνικές σχέσεις, τόσο με τη δασκάλα όσο και με τα άλλα παιδιά. Να αισθάνεται ενταγμένο, μέλος της ομάδας, να είναι χαρούμενο. Εγώ όταν μου φέρνει αγγελουδάκια και πασχαλινά αυγά σαν χειροτεχνίες, την αγκαλιάζω, τη φιλάω και της λέω "μπράβο" όπως και για κάθε άλλη κανονική χειροτεχνία.

Όταν το παιδί έχει ελεύθερη ιδεολογία από το σπίτι του, δεν κινδυνεύει από την σχολική πλύση εγκεφάλου. Εδώ εμείς, που μας μεγάλωσαν σαν χριστιανούς, παρόλα αυτά είδαμε την κενότητα της θρησκείας, και δεν θα την δουν τα παιδιά μας, που έχουν και φιλελεύθερες αρχές;

Εγώ τι κάνω: της λέω (αραιά, όχι πολύ συχνά, για να μην δίνουμε και υπερβολική σημασία στο θέμα) ένα παραμύθι όπου είναι ξεκάθαρο ότι οι θεοί είναι πλάσματα των ανθρώπων (θα σου το πω παρακάτω). Επίσης, μιλάω για τους χριστιανούς σαν να είναι "άλλοι" (της λέω ας πούμε "τα χριστούγεννα είναι μια γιορτή των χριστιανών" ή της λέω "οι χριστιανοί πιστεύουν ότι ο χριστός ήταν γιος του θεού" - εκείνοι το πιστεύουν, όχι εμείς). Από τότε που πήγε σχολείο, της λέω κανέναν μύθο από τη βίβλο (ας πούμε την κιβωτό του Νώε) αλλά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που λέμε τα παραμύθια, και πάντα ξεκαθαρίζω ότι αυτά είναι παραμυθάκια, δεν είναι αληθινά. Της είπα και την ιστορία του βούδα κάποια στιγμή, πάλι σαν παραμύθι. Και οι αρχαίοι ελληνικοί μύθοι βοηθούν εδώ, γιατί έχουν μέσα θεούς στους οποιους δεν πιστεύουμε, ξέρουμε ότι είναι φανταστικοί. Οι νεράιδες επίσης μοιάζουν με τους αγγέλους (υπερφυσικά όντα με φτερά). Συνηθίζω να μιλώ για όλα αυτά με τον ίδιον τρόπο, ας πούμε "ξέρεις βέβαια ότι αυτά υπάρχουν μόνο στα παραμύθια: νεράιδες, άγγελοι, δράκοι, τέρατα, διάβολοι, ο άγιος βασίλης, ο χριστούλης" κ.ο.κ.

Της έχω πει κάποια στιγμή (ήταν περίπου 4 χρονών) ότι οι περισσότεροι άνθρωποι στην Ελλάδα είναι χριστιανοί, άλλοι είναι μουσουλμάνοι, εβραίοι ή ανήκουν σε άλλο θρήσκευμα, και άλλοι πάλι, όπως εμείς, δεν έχουν θρήσκευμα. Της είπα ότι σε όσους πιστεύουν στο θεό δεν τους λέμε ότι θεός δεν υπάρχει, για να μην στενοχωριούνται και θυμώνουν και τσακωθούμε μαζί τους χωρίς λόγο. Εμείς ξέρουμε την αλήθεια κι αυτό φτάνει.

Το παραμύθι για το θεό (συνοπτικά, εσύ βάλε και σάλτσα):


Τα παλιά χρόνια οι άνθρωποι ζούσαν σε σπηλιές. Κυνηγούσαν ζώα και μάζευαν φρούτα για να τρώνε. Έφτιαχναν πρωτόγονα εργαλεία, ακόντια, τόξα και βέλη. Φοβόντουσαν πολύ τις καταιγίδες, τους κεραυνούς, τα άγρια ζώα. Έβλεπαν τον ήλιο και το φεγγάρι και απορούσαν τι να είναι. Θαύμαζαν τα όμορφα λουλούδια και ηλιοβασιλέματα. Ένιωθαν ευγνωμοσύνη για την τροφή και τη ζεστασιά, όταν τα είχαν. Επειδή λοιπόν δεν καταλάβαιναν τι είναι όλα αυτά και πώς γίνεται να υπάρχουν, σκέφτηκαν ότι κάποιος τα είχε φτιάξει, όπως αυτοί έφτιαχναν τα εργαλεία τους. Και σκέφτηκαν ότι θα ήταν κάποιος πολύ μεγάλος και δυνατός άνθρωπος, και τον ονόμασαν "θεό". Μάλιστα, φαντάστηκαν άλλον θεό για το νερό, άλλον για τον αέρα, άλλον για τη γη, άλλον για τα δέντρα. Και μιλούσαν στους θεούς, και έκαναν γιορτές για να τους λατρέψουν και να τους ζητήσουν να είναι καλοί μαζί τους.
Σήμερα εμείς ξέρουμε ότι η βροχή πέφτει από τα σύννεφα, ότι ο άνεμος είναι αέρας που φυσάει, ότι ο κεραυνός είναι ηλεκτρισμός, ότι ο ήλιος είναι αστέρι και το φεγγάρι είναι μια μικρή γη, και ξέρουμε ότι δεν τα έφτιαξε κανείς, αλλά υπάρχουν και λειτουργούν από μόνα τους. Σήμερα δεν φοβόμαστε τα άγρια ζώα και τις καταιγίδες, γιατί μένουμε μέσα σε μεγάλα, γερά σπίτια. Όσα δεν ξέρουμε προσπαθούμε να τα ανακαλύψουμε, και όσα μας λείπουν προσπαθούμε να τα φτιάξουμε μόνοι μας.
Γι' αυτό δεν χρειαζόμαστε να φανταζόμαστε κανέναν "θεό".


Αυτά τα λίγα. Κάποια στιγμή ίσως γράψω άρθρο για το θέμα, αλλά επειδή είναι κάπως "ευαίσθητο", το έχω αποφύγει μέχρις στιγμής.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια χαρά το βρίσκω το "παραμυθάκι". ;)

Θυμάμαι όταν ο πατέρας μου μου έλεγε κάτι παρόμοιες ιστορίες του στυλ ότι κάποτε ο κόσμος θα τελειώσει και θα καταστραφεί και θα υπάρχουν παντού ηφαίστεια :!: . Και όταν ρώτησα αν θα υπάρχουν και στην αυλή μας και μου είπε "ναι θα είναι παντού" μόνο που δεν χέστηκα πάνω μου.

Βέβαια, αυτός τα εννοούσε... :lol:
:O
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιώργος έγραψε: Θυμάμαι όταν ο πατέρας μου μου έλεγε κάτι παρόμοιες ιστορίες του στυλ ότι κάποτε ο κόσμος θα τελειώσει και θα καταστραφεί και θα υπάρχουν παντού ηφαίστεια :!: . Και όταν ρώτησα αν θα υπάρχουν και στην αυλή μας και μου είπε "ναι θα είναι παντού" μόνο που δεν χέστηκα πάνω μου.
Αχαχαχαχα, φαντάζομαι απάντηση liek: "wtf, δηλαδή δε θα μπορώ να παίζω στην αυλή;"
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικά δεν είχε απάντηση, άρχισα να κλαίω γιατί είχα τρομοκρατηθεί! :lol:

Δεν ήμουν παραπάνω από τεσσάρων χρονών.
:O
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιώργος έγραψε:Βασικά δεν είχε απάντηση, άρχισα να κλαίω γιατί είχα τρομοκρατηθεί! :lol:

Δεν ήμουν παραπάνω από τεσσάρων χρονών.
OH GOD, 4 χρονών παιδάκι ήσουν και σου έλεγε τέτοια; Λολ, εγώ θυμάμαι το πρώτο πράγμα που είχα μάθει στο δημοτικό ήταν ότι δεν υπάρχει Αη-Βασίλης, η δασκάλα μας που ήταν υπερβολικά θρήσκα φρόντισε να μας το ξεκαθαρίσει, λες και ο θεός της ξέρω γω υπάρχει xD α, ξεκαθάρισε και το ότι στην αρχή ήταν ο άγιος Βασίλειος τον οποίο έκαναν χοντρό τελικά (ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ). Και γύρισα σπίτι κλαίγοντας, επειδή πραγματικά λάτρευα τον Αη-Βασίλη xD
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά επειδή έχουμε ξεσκίσει το thread του steliou λέω να κάνω ένα άλλο για τον Santa
:O
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Όχι ρε παιδια,δεν πειραζει,η κουβεντα δεν εβλαψε ποτέ κανεναν!
Μελανη,σε ευχαριστω για τις συμβουλες,εμενα βεβαια ειναι μικρη ακομα,εχουμε χρόνια μπροστα μας.
Ευχαριστω ξανα!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Απάντηση