Πώς εξηγούμε το θάνατο σε ένα παιδί

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

vlakedios έγραψε:Είδε και απόειδε ο άνθρωπος και στο τέλος γύρισε από μόνος του και είπε ότι οι μέθοδοι αυτοί είναι για παιδιά από άλλο πλανήτη, όχι για τα δικά του και αποφάσισε να τα πλακώσει στο ξύλο
Δεν είναι σωστό αυτό .


Ο γονιός πρέπει να καταπιέζει την τάση του για ξυλοδαρμό και να προσπαθεί για την εξεύρεση διαφορετικών λύσεων .


Για παράδειγμα δηλαδή ,
αν ένας γονιός δει έναν άλλο να δέρνει το παιδί του ,
δεν πρέπει να του κάνει κάτι σαν κι αυτό
[youtube]v38XQJgK7W0[/youtube]

κατευθείαν ....


παρά να προσπαθήσει να του εξηγήσει ότι το να δέρνει το παιδί του δεν είναι και τόσο σωστό .

Δυστυχώς όμως , οι μπαγάσηδες , δεν καταλαβαίνουν με την πρώτη και έχουν το μυαλό τους όλο στην σκανταλιά.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ
Εικόνα

ΓΚΡΟΥΠ ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗΣ
Εικόνα

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Εικόνα

ΑΝΑΤΡΟΦΗ
Εικόνα

ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ
Εικόνα

ΥΓ Θα τα 'βαζα στο χιούμορ, αλλά τα θυμήθηκα και τα ετοίμασα συγκεκριμένα για εδώ.
Θα κάνω κι εκεί ένα λινκ.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

vlakedios, οι ηλιθιότητες που γράφεις είναι τόσο πυκνές, που δυσκολεύομαι να αποφασίσω από πού να ξεκινήσω για να σου απαντήσω. Ωστόσο, μου κάνεις μια τεράστια χάρη, γιατί you portray ακριβώς τον τύπο ανθρώπου που προσπαθούσα να περιγράψω στα παραπάνω posts μου. Είσαι άσχετος, και υπερήφανος για αυτό.

Ο λόγος που αναγνωρίζω την επιστημονική γνώση είναι ο προφανής. Αντί να περπατώ στα τυφλά όπως οι περισσότεροι άνθρωποι του πλανήτη στηριζόμενοι μόνο στις προσωπικές εμπειρίες της μικρής τους ζωής, προτιμώ να μελετώ τη συσσωρευμένη γνώση χιλιάδων γενεών. Δεν είναι πώρωση, γιατί κάτι τέτοιο θα υπονοούσε προϊόν συναισθηματισμού.

Με ρωτάς με σοβαρό ύφος για το πώς μεγάλωναν παιδιά οι άνθρωποι πριν την εμφάνιση των επιστημών. Η απάντησή μου είναι: Την παλεύεις καθόλου? Μέχρι πριν από δύο γενιές, οι γονείς έδιναν στα παιδιά τους παιχνίδια που περιείχαν μόλυβδο και εμφάνιζαν learning disorders από τη δηλητηρίαση. Ρίξε μια ματιά στους δείκτες εφηβικών αυτοκτονιών και καταθλιπτικών disorders (ανηλίκων και ενηλίκων) πριν πεις άλλες μαλακίες.

Δε χρειάζεσαι πτυχίο για να μάθεις να τρως, να περπατάς, να τρέχεις, να σκέφτεσαι, ή να μεγαλώνεις τα παιδιά σου, αλλά σίγουρα χρειάζεσαι γνώσεις. Ναι, μπορείς να το κάνεις και στα τυφλά, αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι. Όπως λέει ο Chris Rock, "you can drive a car with your feet if you want to; that don't make it a good fucking idea".

Υπάρχει επιστημονική γνώση σχετικά με το φαγητό, και αν τη γνωρίζεις, θα είσαι πιο υγιής και όχι παχύσαρκος. Υπάρχει επιστημονική γνώση σχετικά με την κινησιολογία, και αν τη γνωρίζεις, θα είσαι πιο υγιής χωρίς back problems. Υπάρχει επιστημονική γνώση σχετικά με τη λογική, και αν τη γνωρίζεις, δε θα ποστάρεις μαλακίες σε fora. Υπάρχει επιστημονική γνώση σχετικά με το πώς να μεγαλώσεις τα παιδιά σου, και αν τη γνωρίζεις, θα έχεις well-adjusted και ευτυχισμένα παιδιά.

Όντως, τα παιδιά δε δείχνουν να χρειάζονται κάτι ιδιαίτερο. Αυτό είναι το λάθος που διαπράττουν όλοι οι ανίκανοι γονείς, και αν ήξερες πέντε πράγματα, δε θα έλεγες τέτοια απίστευτη πίπα.

Η ιστορία με τον "παππού ενός φίλου" είναι γελοία και δείχνει πόσο ελάχιστη γνώση κατέχεις. Υπάρχει ολόκληρο βουνό από evidence για τη μη-αποτελεσματικότητα του corporal punishment, αλλά οκ, αν τα παιδιά του βγήκαν "καλά" και "επιστήμονες" και τον "λατρεύουν", good job. Πες του να γράψει καμμιά διατριβή να πάρει το επόμενο Nobel Prize Φυσιολογίας & Ιατρικής.

Μήπως μόνοι μας υπεραπλουστεύουμε πολύπλοκα πεδία για να συγκαλύψουμε την άγνοια και την αλαζονεία μας? Μήπως είσαι τελείως άσχετος και δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς? Για σκέψου το και έτσι λίγο για αλλαγή.

Επίσης, μου κάνει εντύπωση το πόση πέραση έχει η καραμελίτσα "άλλο θεωρία και άλλο πράξη", ακόμα και μεταξύ επιστημόνων, που θα έλεγε κανείς ότι οφείλουν να γνωρίζουν τι σημαίνουν οι λέξεις. Η θεωρία γεννά την οποιαδήποτε συνετή πράξη. Πράξη χωρίς θεωρία είναι τυφλή. Η θεωρητική γνώση είναι αυτή που σώζει τις καταστροφές. Πατάς πάνω στη γνώση και τα λάθη των άλλων και ανεβαίνεις ψηλότερα. Αν χρειάζεται να σε πατήσει νταλίκα για να μάθεις πώς να διασχίζεις το δρόμο, να πάρεις την πράξη και να τη βάλεις στον κώλο σου. Εγώ προτιμώ τη θεωρία και να είμαι ζωντανός.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω βρεθεί πολλές φορές σε συζητήσεις με άτομα που ήταν της άποψης ότι το να
<<τρέμει που και που το παιδί για την επερχόμενη βία >>, είναι κάτι ευεργετικό για την ορθή ανάπτυξή του και ότι θα έπρεπε να επιλέγεται .

Και δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιούν συνέχεια το επιχείρημα ότι ....
<<και οι ίδιοι που έτρωγαν ξύλο μικροί δεν έπαθαν τίποτα >>


Τέλος δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζουν , εκ των προτέρων , ότι η δήλωση ....
<<με πιο δικαίωμα θα μου πεις εσύ , πώς θα μεγαλώσω το παιδί μου ?>> είναι αφοπλιστική ,....

αφού η απάντηση είναι εύκολη ...


<<επειδή είσαι ένα ζώο και μισό>>
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

@noxteryn

Φαινόταν από το avatar σου και το στυλάκι σου γενικότερα ότι έχεις κάποιο πρόβλημα αλλά τόσο πολύ δεν το περίμενα.

Μου θυμίζεις αρκετές καραμπινάτες περιπτώσεις ανθρώπων που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα και μπορούν να έχουν άποψη για όλα χωρίς ακόμα να έχουν κάνει κάτι στην ζωή τους.

Παίζει βέβαια να είσαι και απλό attention whore ή να σου αρέσει να δημιουργείς κόντρες σαν παιχνίδι.

Όπως και να έχει, δεν αξίζεις τον κόπο να κάτσω να σου εξηγήσω που και γιατί κάνει λάθος παρότι θα άξιζε ίσως για άλλους να το δουν και να σταματήσουν να σου δίνουν τόση σημασία. Δεν νομίζω όμως ότι είσαι ακόμα σε θέση να το καταλάβεις και δεν είναι και δουλειά μου να το κάνω.

Δεν πειράζει, κάποια στιγμή θα μεγαλώσεις, θα πάρεις και εκείνο το πτυχίο στα μαθηματικά, θα περάσεις και εκείνο το μάθημα της λογικής που φαίνεται να σε ταλαιπωρεί και θα ξυπνήσεις.

Μέχρι τότε καλή πρόοδο! :)

@stratos

Δε μου λες αγαπητέ, που ακριβώς είπα ότι είναι καλό να ρίχνεις ξύλο στα παιδιά σου και το έδεσες του λόγου σου; Ξέρεις να διαβάζεις, δεν ξέρεις;

Έχετε μια γενικότερη τάση εδώ μέσα να προτρέχετε. Και να προσβάλλετε χωρίς να σας προσβάλει κανένας.

Στον πραγματικό κόσμο πρέπει να μαζεύετε πολλές καρπαζιές μου φαίνεται και εσύ και ο φίλος μας ο noxteryn για να ψάχνετε τόσο απεγνωσμένα να την πείτε σε κάποιον πίσω από την ασφάλεια του pc σας; ε;

Μαζευτήκατε πολλοί κατά φαντασίαν καρατέγκες και επιστήμονες εδώ μέσα και δεν είναι καλό. Καθόλου καλό.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Χαίρομαι που κατάφερες να βρεις τρόπο να νιώσεις superior, παρ'όλη την κατάσταση.
Φαντάζομαι είναι λογικό να έχεις την ανάγκη να διατηρήσεις την αυτοεκτίμησή σου.

Anyway, μιας και πιάσαμε την ψυχανάλυση του κώλου, να σου πω εγώ με τη σειρά μου ότι το να καταφεύγεις σε ad hominem όταν οι άλλοι αποδεικνύουν ότι λες μαλακίες δεν είναι και τόσο καλή τακτική, όσο και να προσπαθείς να το κρύψεις πίσω από φαινομενική ανωτερότητα και την κούφια σοφία του γέρου.

Αν έχεις κάτι να πεις, πες το. Ειδάλλως, δεν έχει κανένα νόημα να λες "τώρα, θα το έλεγα, αλλά με ξύνει ο κώλος μου και βαριέμαι, οπότε ποστάρω μόνο και μόνο για να σας πω ότι δεν πρόκειται να ποστάρω". Αυτά είναι γελοίες δικαιολογίες που δίνουν τα 9χρονα.

Επίσης, μάθε να χρησιμοποιείς το Google καλύτερα όταν ψάχνεις απεγνωσμένα τρόπο να ταπώσεις τους συνομιλητές σου. Δεν ξέρω καν για ποιο "μάθημα της λογικής" αναφέρεσαι. Πέρα από το avatar μου, όμως, ξέχασες να πεις κάτι για την υπογραφή μου. Πες μου, σε παρακαλώ, τι λέει για μένα η υπογραφή μου? Να σου στείλω και καμμιά φωτογραφία να σχολιάσεις το χτένισμά μου?

Και για να μοιράσω και εγώ κανένα life lesson, εμένα μου θυμίζεις τους δεκάδες ξερόλες που έχω συναντήσει στη ζωή μου, οι οποίοι όταν αντιμετωπίζουν κάποιον που τυγχάνει να γνωρίζει περισσότερα από τους ιδίους, συμπεριφέρονται κυριολεκτικά ακριβώς όπως εσύ.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

Παρακαλώ προσπαθείστε να ανταλλάσετε απόψεις πιό κόσμια.
Νοξ, μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις αλλά παρακαλώ να το βγάζεις πιό κόσμια, καθώς βλέπεις ότι οι συνομιλητές σου μπορεί να αρπαχτούν.
Βλακέντιε, και εσύ δεν είσαι το πιό ευγενικό ...πλάσμα... την ειρωνεία την έχεις εύκολη.
Αρκετές προστριβές προκάλεσε το παρόν θέμα, αν συνεχίσετε θα κλειδωθεί.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Η ασέβεια είναι κατά κανόνα νεανικό γνώρισμα.

Η μεροληψία είναι κατά κανόνα φυλετικό γνώρισμα.

Η μωρία είναι κατά κανόνα ανόητο γνώρισμα

Και

Η καλή παγίδα είναι το κύριο γνώρισμα του καλού κυνηγού.

Όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Στου κουφού την βρόντα όσο θέλεις πόρτα.

Τον αράπη και αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς
Μια του κλέφτη δυο του κλέφτη τρεις και τον τσάκωσαν
.

Get up, stand up: stand up for your rights!
Get up, stand up: stand up for your rights!
Get up, stand up: stand up for your rights!
Get up, stand up: don't give up the fight!

Preacher man, don't tell me,
Heaven is under the earth.
I know you don't know
What life is really worth.
It's not all that glitters is gold;
'Alf the story has never been told:
So now you see the light, eh!
Stand up for your rights. come on!

Get up, stand up: stand up for your rights!
Get up, stand up: don't give up the fight!
Get up, stand up: stand up for your rights!
Get up, stand up: don't give up the fight!

Most people think,
Great god will come from the skies,
Take away everything
And make everybody feel high.
But if you know what life is worth,
You will look for yours on earth:
And now you see the light,
You stand up for your rights. jah!

Get up, stand up! (jah, jah! )
Stand up for your rights! (oh-hoo! )
Get up, stand up! (get up, stand up! )
Don't give up the fight! (life is your right! )
Get up, stand up! (so we can't give up the fight! )
Stand up for your rights! (lord, lord! )
Get up, stand up! (keep on struggling on! )
Don't give up the fight! (yeah! )

We sick an' tired of-a your ism-skism game -
Dyin' 'n' goin' to heaven in-a Jesus' name, lord.
We know when we understand:
Almighty god is a living man.
You can fool some people sometimes,
But you can't fool all the people all the time.
So now we see the light (what you gonna do?),
We gonna stand up for our rights! (yeah, yeah, yeah! )

So you better:
Get up, stand up! (in the morning! git it up! )
Stand up for your rights! (stand up for our rights! )
Get up, stand up!
Don't give up the fight! (don't give it up, don't give it up! )
Get up, stand up! (get up, stand up! )
Stand up for your rights! (get up, stand up! )
Get up, stand up! (... )
Don't give up the fight! (get up, stand up! )
Get up, stand up! (... )
Stand up for your rights!
Get up, stand up!
Don't give up the fight! /fadeout/

Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύτηκε και χόρτασε.
Πριν πεις τον λόγο σου γαϊδουρινή στον κόλο σου
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα, δε γίνεται να κράζεις τη "γενίκευση" (δε μου αρέσει η λέξη σου, αλλά οκ) της επιστήμης, γιατί στην ουσία, όχι μόνο απαξιώνεις την ψυχολογία, αλλά πάρα πολλά επιστημονικά πεδία (κυρίως αυτά που σχετίζονται με την Ιατρική/Βιοστατιστική). Η αξία της "γενικευμένης γνώσης" έγκειται στη μετάβασή της από τη θεωρία στην εφαρμογή της εκάστοτε κατάστασης. Προφανώς δεν είναι όλες οι περιπτώσεις textbook, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις του textbook ως βάση για να προσαρμόζεσαι στις non-textbook φάσεις. Δάσκαλος είσαι, σίγουρα αναγνωρίζεις αυτό το point.

Sure, η γενίκευση είναι απωλεστική διαδικασία, αλλά αυτό δε λέει κάτι. Για παράδειγμα, λέμε γενικευμένα ότι το τσιγάρο προκαλεί καρκίνο. Ναι, οκ, υπάρχουν άνθρωποι που κάπνιζαν μια ζωή και δεν έπαθαν τίποτα, so what? Tο statistical relevance συνεχίζει να υπάρχει. Όταν έχεις μια ασθένεια, μπορεί να έχεις ένα από τα είκοσι καταγεγραμμένα συμπτώματα ή μπορεί να έχεις και τα είκοσι. Αυτό δεν απαξιώνει τη διάγνωση, ούτε το πεδίο που μελετά την ασθένεια. Οι πιθανότητες να σου τύχει το τελείως unique συγκυριακό αποτέλεσμα είναι πολύ μικρές, αλλά ακόμα κι αν δεν ήταν, δεν αποτελεί ικανό πρόσχημα για να αγνοήσει κανείς ολόκληρη την ποσότητα πληροφοριών που σχετίζεται με τα σενάρια που είναι πιθανά.

Granted, το parenting είναι εξαιρετικά πολύπλοκο πεδίο, αλλά αυτό είναι ένας λόγος παραπάνω που πρέπει να του δωθεί μεγαλύτερη σημασία. Για παράδειγμα, υπάρχουν πάμπολλες έρευνες που δείχνουν ότι το φάσκιωμα μειώνει το mobility και το hand-eye coordination των παιδιών (σε σημείο που επηρεάζει τις μετέπειτα αθλητικές τους ικανότητες), αλλά παρ'όλα αυτά, πάρα πολλοί γονείς συνεχίζουν να το κάνουν ακόμα. Μου φαίνεται αδιανόητο να υπάρχουν αυτές οι γνώσεις ακριβώς δίπλα και οι γονείς ή οι wannabe γονείς να λένε ότι δεν τους ενδιαφέρει να εκπαιδευτούν επειδή "τόσα χρόνια το κάναμε on the fly".
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

συμφωνώ με nox παρόλο που το ύφος του είναι πολύ απότομο.

Η επιστήμη είναι συσσωρευμένη γνώση και απαιτεί να την ξέρεις για να τη χρησιμοποιήσεις. Επειδή ο συγκεκριμένος μπάρμπας δεν ήξερε πως να συμπεριφερθεί στα παιδιά του και χρησιμοποίησε το all time classic εργαλείο «θα κάνεις ότι μαλακίες σου λέω αλλιώς θα τις φάς» δεν τον κάνει υπόδειγμα παιδαγωγικής. Ναι και εγώ ξέρω παιδιά που έτρωγαν το ξύλο της αρκούδας και μετά μεγάλωσαν και έγιναν ένας μπόγος με τραυματισμένο εγωισμό, με απαιτήσεις σεβασμού στις μαλακίες που λένε, και μηδενικές ικανότητες επικοινωνίας. Επίσης αν οι παιδαγωγοί όλου του κόσμου είναι κάθετα αντίθετοι στο ξύλο, προφανώς θα συμφωνήσω μαζί τους και όχι στην εμπειρία ενός μπάρμπα απο το πουθενά. Υπάρχουν δεκάδες βιβλία-οδηγοί συμπεριφοράς γραμμένα απο παιδαγωγούς, και καλό θα ήταν όσοι έχουν παιδιά και δε μπορούν να συνεννοηθούν να διαβάσουν κανένα.
Κατά το ίδιο μοτίβο που για να λύσουν ένα πρόβλημα υπολογιστή πρέπει να ψάξουν στο google για λύση, και όχι να πάρουν ένα σφυρί και να κοπανάνε το μηχάνημα μπας και φτιάξει!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

@noxteryn
noxteryn έγραψε:Χαίρομαι που κατάφερες να βρεις τρόπο να νιώσεις superior, παρ'όλη την κατάσταση.
Φαντάζομαι είναι λογικό να έχεις την ανάγκη να διατηρήσεις την αυτοεκτίμησή σου.
Δεν διακρίνω κάποια ιδιαίτερη κατάσταση αγαπητέ και σε διαβεβαιώ ότι δεν έχω καμιά ανάγκη να νιώσω superior ή να διατηρήσω κάτι.

Νομίζω ότι δίνεις πολύ μεγάλη σημασία στις ιντερνετικές συζητήσεις και "παρέες" και αυτό είναι δείγμα ανθρώπου που του λείπουν βασικά πράγματα στην πραγματική του ζωή και ψάχνει να τα βρει εδώ.
Anyway, μιας και πιάσαμε την ψυχανάλυση του κώλου, να σου πω εγώ με τη σειρά μου ότι το να καταφεύγεις σε ad hominem όταν οι άλλοι αποδεικνύουν ότι λες μαλακίες δεν είναι και τόσο καλή τακτική, όσο και να προσπαθείς να το κρύψεις πίσω από φαινομενική ανωτερότητα και την κούφια σοφία του γέρου.
Είναι πραγματικά απορίας άξιο το πως νομίζεις ότι με το να προσβάλλεις κάποιον αποδεικνύεις και την ορθότητα των απόψεων σου ή το λάθος των δικών του.
Άλλο το να λες κάποιον βλάκα και άλλο το να αποδεικνύεις ότι λέει βλακείες. Και εσύ κάνεις μόνο το πρώτο.

Και σαν να μην φτάνει αυτό, έρχεσαι μετά να τον κατηγορήσεις ότι καταφεύγει σε ad hominems εναντίον σου όταν πάλι δεν εξετάζει τις θέσεις σου αλλά το πόσο "ανώμαλος" χαρακτήρας είσαι σαν άνθρωπος.

Από τα παραπάνω λόγια σου εγώ καταλαβαίνω δύο πράγματα.
Πρώτον ότι ζεις σε ένα δικό σου κόσμο με δικούς σου κανόνες που καθορίζεις εσύ κατά το συμφέρον σου έτσι ώστε να νιώθεις καλά με τον εαυτό σου και να μην καταρρεύσεις ψυχολογικά.
Δεύτερον ότι δεν γνωρίζεις καν τους ορισμούς αυτών των φράσεων ή όρων που ξεφουρνίζεις κάθε λίγο και λιγάκι, πράγμα που δείχνει ότι το κάνεις καθαρά για λόγους εντυπωσιασμού και επίδειξης γνώσης που δεν κατέχεις.

Είσαι κοινώς "δήθεν".
Αν έχεις κάτι να πεις, πες το. Ειδάλλως, δεν έχει κανένα νόημα να λες "τώρα, θα το έλεγα, αλλά με ξύνει ο κώλος μου και βαριέμαι, οπότε ποστάρω μόνο και μόνο για να σας πω ότι δεν πρόκειται να ποστάρω". Αυτά είναι γελοίες δικαιολογίες που δίνουν τα 9χρονα.
Σάββατο βράδυ έχω πολλά άλλα καλύτερα πράγματα να κάνω από το να εξηγώ σε εσένα που είσαι λάθος. Και τα έκανα.

Με τον πρωινό μου Κυριακάτικο καφέ όπως βλέπεις είμαι λαλίστατος όμως.

Παραδόξως όμως, βλέπω εσένα που έχεις στην καλύτερη τα μισά χρόνια από εμένα και θα έπρεπε να ρουφάς την ζωή από το μεδούλι, να περνάς το Σαββατόβραδο σου κοντράροντας αγνώστους σε ένα ιντερνετικό φόρουμ.

Και αυτό είναι λυπηρό.
Επίσης, μάθε να χρησιμοποιείς το Google καλύτερα όταν ψάχνεις απεγνωσμένα τρόπο να ταπώσεις τους συνομιλητές σου. Δεν ξέρω καν για ποιο "μάθημα της λογικής" αναφέρεσαι. Πέρα από το avatar μου, όμως, ξέχασες να πεις κάτι για την υπογραφή μου.
Δεν χρειάζομαι βοήθεια γιατί δεν ψάχνω απεγνωσμένα για τίποτα. Δεν ψάχνω καν για κόντρα όπως εσύ. Ούτε και με ενδιαφέρει να αποδείξω κάτι σε κάποιον άλλο που δεν γνωρίζω και δεν σχετίζομαι μαζί του.

Όπως σου είπα και πιο πάνω δίνεις πολύ μεγάλη σημασία σε ανούσια πράγματα. Και κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια.

Το μάθημα της λογικής που ανέφερα το ανέφερα γιατί αφού σπουδάζεις στο Μαθηματικό (γιατί ακόμα σπουδάζεις, έτσι;), υπέθεσα ότι θα κάνετε και κάποιο μάθημα λογικής. Τίποτα παραπάνω.
Πες μου, σε παρακαλώ, τι λέει για μένα η υπογραφή μου? Να σου στείλω και καμμιά φωτογραφία να σχολιάσεις το χτένισμά μου?
Ευχαρίστως να σου πω τι μου λέει η υπογραφή σου.

Μου λέει ότι είσαι νέος και στα πρώτα σου στάδια ενασχόλησης με την επιστήμη. Για αυτό και την έχεις ανάγει σε Θεό.

Όταν πάρεις το πτυχίο σου, κάνεις και κανένα μεταπτυχιακό, και αρχίσεις να παράγεις (γιατί μέχρι τώρα μόνο διαβάζεις και εκστασιάζεσαι με την νέα γνώση), τότε και θα απομυθοποιήσεις μερικά πράγματα, και θα καταλάβεις γιατί κάποιοι μεγαλύτεροι σου λένε ότι άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.
Και πιθανότατα, αφού θα έχεις κάνει και εσύ τότε κάτι, θα αποκτήσεις και την αυτοεκτίμηση που σου λείπει τώρα. ;)
Και για να μοιράσω και εγώ κανένα life lesson, εμένα μου θυμίζεις τους δεκάδες ξερόλες που έχω συναντήσει στη ζωή μου, οι οποίοι όταν αντιμετωπίζουν κάποιον που τυγχάνει να γνωρίζει περισσότερα από τους ιδίους, συμπεριφέρονται κυριολεκτικά ακριβώς όπως εσύ.
Κρίνεις όπως είπα και παραπάνω εξ' ιδίων τα αλλότρια. Ο πραγματικός κόσμος είναι πολύ διαφορετικός από αυτόν που έχεις πλάσει στο μυαλό σου. Και λυπάμαι που στο λέω, αλλά δεν θα είναι τόσο καλός και υπομονετικός όσο εγώ μαζί σου.

Φιλικά στο λέω ξανά. Φωνάζεις ότι έχεις θέμα και ότι είσαι δήθεν άτομο που έχει μεγάλη εικόνα για τον εαυτό του και προσπαθεί να την πασάρει και στους άλλους.

Δεν ξέρω αν έχεις τραυματικά παιδικά χρόνια, αλλά για κάτι τέτοιο υπάρχουν και οι ψυχαναλυτές, δεν είναι ανάγκη να το βγάζεις πάνω μας. Δεν θα σε βοηθήσει κιόλας κάτι τέτοιο.

Και κάτι ακόμα σχετικά με τις χιλιάδες μελέτες που αναφέρεις κάθε λίγο και λιγάκι. Κάθε μέρα φτιάχνονται εκατοντάδες νέες μελέτες για το ένα και για το άλλο πράγμα. Και το 90% αυτών βασίζονται στην στατιστική.
Σαν wanna be μαθηματικός θα έπρεπε να ξέρεις ότι η στατιστική είναι ένα πολύ ανάλαφρο εργαλείο που μπορεί καθένας να το χρησιμοποιήσει με πολύ διαφορετικό τρόπο, και ότι αρκεί να αλλάξεις λίγο τα αρχικά σου δεδομένα για να καταλήξεις σε τελείως διαφορετικά συμπεράσματα.

Οι μελέτες αυτές δεν είναι ούτε "ανεξάρτητες" ούτε στοχεύουν στην αύξηση μιας γενικότερης γνώσης. Είναι αποτέλεσμα παραγγελιών από συγκεκριμένους φορείς που τις πληρώνουν και έχουν συγκεκριμένο στόχο που θέλουν να αποδείξουν. Για αυτό θα δεις ότι πάρα πολλές είναι αντικρουόμενες.

Σωστά λες ότι δεν είναι καλό να γενικεύουμε, αλλά μην γενικεύεις και εσύ. Η επιστήμη και οι θεωρίες δεν είναι πανάκια. Και δεν είναι λίγες οι φορές που η ίδια η επιστήμη έχει χρησιμοποιηθεί για την προώθηση οικονομικών συμφερόντων, με πιο πρόσφατο παράδειγμα το εμβόλιο του H1N1.

Αν θέλεις να αυτοαποκαλείσαι "sceptic" όπως στον ιστοχώρο σου, κάνε το τουλάχιστον σωστά.

@Comte de Toulouse

Είναι κατανοητό αγαπητέ το να θέλεις να κρατήσεις ίσες αποστάσεις σαν συντονιστής, και καλά κάνεις, αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σου πω ότι η στάση μου και η στάση του noxteyn δεν μπορούν να μπουν στο ίδιο καλάθι.

Και παρότι δεν νομίζω ότι υπήρξα ειρωνικός, σίγουρα δεν ήμουν προσβλητικός ή αγενής.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Λες
vlakedios έγραψε:που ακριβώς είπα ότι είναι καλό να ρίχνεις ξύλο στα παιδιά σου
αν εξέφραζες αυτολεξεί μια τέτοια άποψη η απάντηση που θα σου άρμοζε θα ήταν χειρότερη .
Εσύ δεν εκφράστηκες έτσι όμως . Ανέφερες απλώς την ιστορία ενός καθικιού που έδερνε τα παιδιά του και την συσχέτισες με το συμπέρασμα ότι
vlakedios έγραψε:Ε βγήκαν όλα τους πολύ καλά παιδιά και εξαιρετικοί επιστήμονες. Και τον λατρεύουν.
και αυτό με την σειρά του , με την διερώτηση
vlakedios έγραψε:Μήπως μόνοι μας περιπλέκουμε τα απλά και φυσικά πράγματα; Μήπως στην εποχή μας έχουμε καλομάθει λίγο και αρχίζουμε να χάνουμε το νόημα;

................
Όλη αυτήν την ηλίθια συλλογιστική ειρωνεύτηκα , και δεν έδεσα τίποτα .

vlakedios έγραψε:Ξέρεις να διαβάζεις, δεν ξέρεις;
το πρώτο
vlakedios έγραψε:Έχετε μια γενικότερη τάση εδώ μέσα ...
vlakedios άκουσέ με .

Εξαφορμής του ηλίθιου συλλογισμού σου σε ειρωνεύτηκα .
Η κατηγορία στην πρώτη δημοσίευση , έτσι όπως ετέθη , χωρίς να σου απευθύνω τον λόγο , και μιλώντας γενικά , αφορά τους γονείς που δέρνουν τα παιδιά τους . Στην πραγματικότητα ήταν κάτι σαν ....
αυτόν τον γέρο θα.... . Και όχι μόνο αυτό , αλλά ήταν και σε χιουμοριστικό τόνο .
Δηλαδή ,
δεν σε ανέφερα προσωπικά ,.. η κατηγορία αφορούσε γενικά γονείς σαν αυτόν του παραδείγματος σου και όχι σαν κι εσένα ,.. και ήταν σε τόνο χιουμοριστικό .

Λαμβάνοντας υπόψην τα παραπάνω ,
αυτό που απομένει από την δημοσίευσή μου είναι μια είρωνεία εξαφορμής της ηλίθιας άποψής σου και τίποτα παραπάνω .
vlakedios έγραψε:Στον πραγματικό κόσμο ...
Στον πραγματικό κόσμο δεν "μαζεύω" τίποτα . Ναι ? Υπάρχει επ αυτού όμως , και όσον αφορά τους οπαδούς των εναλλακτικών θεωριών , η επιστημονική μέθοδος της πειραματικής επαλήθευσης ,.. .
Τι ακριβώς θες να δηλώσεις όταν λες <<πίσω απ την ασφάλεια του pc>> και γιατί αναφέρεις τον πραγματικό κόσμο ?

Και κλείνοντας να πω για την δεύτερη δημοσίευση .
Την άποψη <<με πιο δικαίωμα θα μου πεις εσύ , πώς θα μεγαλώσω το παιδί μου ?>> δεν την εξέφρασες εσύ ούτε το ύφος της ανικατοπτρίζει το δικό σου ύφος . Την ανέφερα γενικά μιλώντας θίγοντας την γονική διάνοια .
Φυσικά η οξύτητα της δημοσίευσης αντανακλάται και σένα , αλλά μόνο δευτερευόντως και μόνο εξαιτίας της ύπαρξης ως αφορμής , της αρχικής σου συλλογιστικής .


Δεν υπήρξε , και εδώ , προσωπική αναφορά .
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Και εγώ θα συμφωνήσω με Nox. Αν και το ύφος του είναι ειρωνικό όπως πάντα, στη συγκεκριμένη περίπτωση τα λέει μια χαρά. Ο κόσμος βελτιώνεται μέσω της γνώσης και το να την αγνοείς σε κάτι τόσο σημαντικό (και όχι "απλό" και "εύκολο") όπως η ανατροφή των παιδιών είναι εγκληματικό. Σαφώς και μαθαίνεις πράγματα μεγαλώνοντας ένα παιδί αλλά προφανώς είναι πολύ λιγότερα από όσα μπορείς να μάθεις μελετώντας την εμπειρία χιλιάδων άλλων. Για αυτό και η βελτίωση της παιδαγωγικής συνολικά σε μία γενιά είναι πολύ μεγαλύτερη από την προσωπική βελτίωση ενός γονιού από το ένα παιδί στο επόμενο. Αυτή θα συμβεί μόνο αν ο ίδιος έχει κριτική διάθεση προς τον εαυτό του, και συχνά είναι μηδενική.
Τώρα τα κριτήρια του αποτελέσματος της ανατροφής ενός παιδιού είναι κάπως δύσκολο να εκτιμηθούν. Σίγουρα δεν είναι το ότι "το παιδί βγήκε επιστήμονας" γιατί αυτό δεν είναι ούτε δείγμα της ικανοποίησης του από τη ζωή, ούτε της ψυχικής του ισορροπίας, πολλές φορές ούτε καν της δημιουργικότητας και της ευφυΐας του. Επίσης δεν είναι απόλυτο δείγμα το πόσο καλούς θεωρούν τους γονείς τα παιδιά τους. Τα πιο καταπιεσμένα και στενόμυαλα άτομα, μάλιστα συνήθως τους βρίσκουν ιδανικούς γιατί απλά δεν έχουν καν την κριτική σκέψη ώστε να δουν την πραγματικότητα. Οπότε οι βιωματικές ιστορίες με γονείς που έκαναν το "τάδε" και τα παιδιά βγήκαν "καλά" είναι συνήθως άκυρες γιατί δε βλέπουν πέρα από την επιφάνεια. Για να βγουν κάποια συμπεράσματα χρειάζεται ένα μεγάλο δείγμα ανθρώπων και ο έλεγχος πολλών παραγόντων της ζωής και της ψυχολογίας τους. Και ναι, αυτό είναι ένα έργο που γίνεται από τους επιστήμονες ;) .
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Βασικά για να βγάλεις συμπεράσματα τύπου «μια χαρά» πρέπει να έχεις
α) αντικειμενικά και καθορισμένα κριτήρια
β) πρόσβαση στη συμπεριφορά τους όταν δεν ξέρουν ότι τους παρακολουθείς
γ) δείγμα...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

@stratos

Συγνώμη τότε αγαπητέ, νόμιζα ότι αναφερόσουν σε εμένα. Γραπτός λόγος είναι αυτός, παρεξηγήσεις συμβαίνουν. Δεν ήταν σαφές και επειδή είμαι και λίγο στην τσίτα με εσάς το πήρα στραβά.

Αυτό που δεν καταλάβατε οι περισσότεροι είναι ότι δεν εξέφρασα άποψη ούτε και συμφωνώ με την τακτική του συγκεκριμένου, απλά έφερα ένα παράδειγμα για να επισημάνω την αντίθετη άποψη και να γίνει διάλογος. Δυστυχώς φαίνεται ότι ο διάλογος είναι λίγο δύσκολος με μερικούς ανθρώπους.

Άσε που και ο πρωταγωνιστής της ιστορίας δεν χτύπαγε τα παιδιά του, πολύ λίγοι γονείς το κάνουν κατά την άποψη μου και όντος τους αξίζουν τα χειρότερα. Απλά και αυτός όταν έλεγε την ιστορία ήθελε να επισημάνει ότι οι παιδαγωγικές μέθοδοι δεν είναι πανάκια και ότι πολλές φορές είναι για το πέος καβάλα.

Μην βιάζεστε να κρίνεται ανθρώπους και καταστάσεις. Ρωτήστε αν δεν καταλαβαίνεται τι λέει ο άλλος, ο τσακωμός δεν βγάζει κάπου.

@bozonio

Ούτε εγώ διαφώνησα με τον noxteryn. Με τον τρόπο του διαφωνώ. Και θα με συγχωρέσεις αλλά ο τρόπος του δεν είναι ούτε λίγο ούτε πολύ ειρωνικός. Είναι προσβλητικός και αγενής.

Εσύ μπόρεσες να πεις τα ίδια με πολύ ωραίο τρόπο. Αυτός δεν μπορεί ή δεν θέλει. Και εκεί χάνει και το παιχνίδι.

@apeleytheros

Μπορείς να έχεις αντικειμενικά κριτήρια για κάτι όπως ο ανθρώπινος χαρακτήρας;

Αυτή είναι η πρώτη ερώτηση που πρέπει να κάνεις πριν πας παρακάτω. ;)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

vlakedios έγραψε:Ούτε εγώ διαφώνησα με τον noxteryn.
vlakedios έγραψε:Τόσες χιλιάδες χρόνια που οι γονείς δεν είχαν ούτε ανάλογες επιστήμες να τους καθοδηγούν, ούτε ψυχολογίες, παιδοψυχολογίες, παιδαγωγικές, και λοιπά παίδο-τρέχα-γύρευε, πως τα κατάφερναν και μεγάλωναν παιδιά; Λες να ήταν όλοι κακοί γονείς; Λες τα παιδιά τους να βγήκαν όλα κακά και κακοποιημένα; Δηλαδή δεν λέω, καλή η θεωρία, καλή και η επιστήμη, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να πάρω και πτυχίο για να μάθω να τρώω, να σκέφτομαι ή να μεγαλώνω τα παιδιά μου, χρειάζεται; Μήπως μόνοι μας περιπλέκουμε τα απλά και φυσικά πράγματα; Μήπως στην εποχή μας έχουμε καλομάθει λίγο και αρχίζουμε να χάνουμε το νόημα;
Spoiler: Εμφάνιση
Εικόνα
Το να λες ή να υπονοείς επίτηδες πράγματα που δεν ισχύουν για να προκαλέσεις αντιδράσεις είναι ο ορισμός του trolling. Το να ρωτάς βλακείες μόνο και μόνο για να "γίνεται κουβέντα" είναι πολύ πιο "προσβλητικό" ή "αγενές" από το χώσιμο που σου αξίζει να φας μετά. Κουβέντα γινόταν ήδη, δε χρειαζόταν να την εκτροχιάσεις απευθυνόμενος σε εμένα για να εκφράσεις τη μη-διαφωνία σου.

Ακόμα δεν έχεις απαντήσει on point, πάντως, και συνεχίζεις τις ψυχαναλύσεις και τις δικαιολογίες.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

θα ήθελα χωρίς να αρχίσει να με βρίζει κανένας να πω στους θεωρητικούς που δεν έχουν παιδιά κάτι που οι πρακτικοί ήδη γνωρίζουν, ότι η εφαρμογή μιας θεωρίας εφ' όρου ζωής και σε όλες τις συνθήκες που αντιμετωπίζει ένας άνθρωπος καθυμερινά, κούραση ξενύχτι ένταση στεναχώρια, προβλήματα πάσεις φύσεως, δεν είναι πάντα εύκολη αφ' ενός, και καμία θεωρία δεν καλύπτει όλες τις περιπτώσεις αφ' ετέρου . Δεν υπάρχει πχ ένας τρόπος να πεις σε ένα παιδί για τον θάνατο κάθε παιδί μπορεί να τον εκλάβει διαφορετικά και να έχει διαφορετικές επιπτώσεις.
Κάτι που σκέφτομαι πολύ συχνά είναι τι σκατά θα πω στα παιδιά μου αν αυριο ω μη γέννητω συμβεί κάτι στην μάνα τους( η οποία παρεμπιπτοντως καπνίζει και δεν λέει να το κόψει με τίποτα). Διότι άλλο η καταννόηση του θανάτου, και άλλο το να τον βιώσεις με τον πιο κοντινό σου άνθρωπο που έιναι τα πάντα για σένα σε τόσο μικρή ηλίκια.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:θα ήθελα χωρίς να αρχίσει να με βρίζει κανένας να πω στους θεωρητικούς που δεν έχουν παιδιά κάτι που οι πρακτικοί ήδη γνωρίζουν, ότι η εφαρμογή μιας θεωρίας εφ' όρου ζωής και σε όλες τις συνθήκες που αντιμετωπίζει ένας άνθρωπος καθυμερινά, κούραση ξενύχτι ένταση στεναχώρια, προβλήματα πάσεις φύσεως, δεν είναι πάντα εύκολη αφ' ενός, και καμία θεωρία δεν καλύπτει όλες τις περιπτώσεις αφ' ετέρου.

Εγω θα ήθελα,κι ας με βρίσουν, να πω στους θεωρητικούς που δεν έχουν παιδιά ,
να χαρουν ενα-δυο πολυήμερα γαμήσια, να γκαστρωθουν και να αποκτήσουν παιδιά.
Τότε, θα καταλάβουν πιο ολοκληρωμένα και το παραπάνω!
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

@noxteryn
Το να λες ή να υπονοείς επίτηδες πράγματα που δεν ισχύουν για να προκαλέσεις αντιδράσεις είναι ο ορισμός του trolling.
Δεν ανέφερα κάτι που δεν ισχύει. Ανέφερα απλώς και την άλλη άποψη την οποία έδειχνες να μην υπολογίζεις καθόλου. Και συνεχίζεις να μην υπολογίζεις.

Το αν συμφωνώ ή όχι με αυτήν ή με την δική σου είναι κάτι που δεν έθιξα ακόμα γιατί εν μέρη συμφωνώ και διαφωνώ και με τις δύο. Η αλήθεια πάντα είναι κάπου στην μέση στα περισσότερα υποκειμενικά πράγματα όπως αυτό που κουβεντιάζουμε.

Και το trolling δεν έχει καμιά σχέση με εμένα. Αυτή τη φορά ξέρεις τον ορισμό αλλά έχεις μια δική σου φιλοσοφία στην εφαρμογή του.

Ο ορισμός του troll είναι: "a troll is someone who posts inflammatory, extraneous, or off-topic messages in an online community, such as an online discussion forum, chat room, or blog, with the primary intent of provoking other users into a desired emotional response"

Το ποστ μου δεν ήταν off-topic, δεν ήταν extraneous, και δεν ήταν σε καμιά περίπτωση inflammatory γιατί ούτε προσέβαλα κάποιον, ούτε προώθησα καν μια άποψη.
Ήταν ένα απλό ποστ εντός θέματος και χωρίς προσωπικές προεκτάσεις.

Τώρα αν εσύ παίρνεις φωτιά από μόνος σου είναι πρόβλημα δικό σου, και δεν κάνει ούτε εμένα troll ούτε ελαφρύνεις την θέση σου με το να με βαφτίζεις όπως εσύ νομίζεις.
Το να ρωτάς βλακείες μόνο και μόνο για να "γίνεται κουβέντα" είναι πολύ πιο "προσβλητικό" ή "αγενές" από το χώσιμο που σου αξίζει να φας μετά. Κουβέντα γινόταν ήδη, δε χρειαζόταν να την εκτροχιάσεις απευθυνόμενος σε εμένα για να εκφράσεις τη μη-διαφωνία σου.
Το αν κάτι είναι βλακεία δεν μπορείς να το κρίνεις από μόνος σου σε μια κουβέντα. Με την ίδια λογική μπορώ πολύ εύκολα να πω ότι εσύ λες για σελίδες τώρα βλακείες και προσβάλλεις την νοημοσύνη κάθε γονιού με τις θεωρητικές αρλούμπες σου.

Και όπως βλέπεις από τα λόγια και των υπολοίπων γονέων έχω μάλλον δίκιο.
Ακόμα δεν έχεις απαντήσει on point, πάντως, και συνεχίζεις τις ψυχαναλύσεις και τις δικαιολογίες.
Δεν με ρώτησε κάποιος κάτι για να απαντήσω on point και μετά την έκρηξη σου είχα άλλα σοβαρότερα πράγματα να σχολιάσω σε εσένα και για εσένα από το θέμα της κουβέντας. Κάθε πράγμα στην ώρα του.

Αλλά αφού θέλεις τόσο πολύ να μάθεις την άποψη μου, τότε οι απόψεις του karakitsossecurity και του Πάτροκλου ακριβώς από πάνω με καλύπτουν απόλυτα. Και θεωρητικά, και πρακτικά.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην συνεχίσω με αυτό το θέμα γιατί δεν υπήρχε κάτι που θα με έκανε καλύτερο στην ανατροφή του παιδιού μου , μετά βεβαία από πολλά άσχετα με το θέμα που διάβασα .
Και γραφώ λόγω
Καρακίστο και Πάτροκλε ΑΚΡΙΒΩΣ
Περίμενα από τον Στράτο λίγο διαφορετική αντιμετώπιση του θέματος, αλήθεια έχεις παιδιά?.
Γενικά ο Βλακέντιος είναι σωστός σε αυτά που γράφει , πιστεύω μετά από εμπειρία προσωπική του και είναι κρίμα να εισπράττει τόσες φορές βρώμικες λέξεις χωρίς να αντιδρά κανείς .
Η θεωρητική γνώση ενός θέματος δεν σε κάνει και αυθεντία.
Τι σχέση έχει η γνώση με την εμπειρία.
Όταν ήμουν νεότερος και εγώ είχα πολύ κόντρα με τους μεγαλύτερους και το έπαιζα γνώστης.
Για να μην τα πολυλογώ όλα τα βιβλία και οι συσσωρευμένες γνώσεις είναι αποτελέσματα πειραμάτων που έγιναν και παρήλθαν δεν ξέρει κανείς αν ισχύουν τώρα.
Σας πληροφορώ ότι και εγώ έτσι έμαθα να είμαι πατέρας και κάθε μέρα που περνά μαθαίνω ακόμα.
Αν σταματήσω να μαθαίνω πέθανα.
Όλοι οι άνθρωποι μαθαίνουν από τις αποτυχίες τους.
Όλες οι οικογένειες είναι ένα πείραμα εν δυνάμει , είμαστε οι πειραματιστές και τα πειραματόζωα, πείτε μου λοιπόν νέοι μου ποια η πορεία αυτού του πειράματος γιατί κάτι περί απροσδιοριστίας μου θυμίζει.
Κατά κάποιο τρόπο αποφάσισα να κάνω οικογένεια και έχω δώσει τα πάντα για τα παιδιά μου κανείς δεν μπορεί να μου πει πως θα κάνω αυτό για το οποίο είμαι ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ.
Αν αύριο μου πει ο γιος μου ή η κόρη μου ότι είμαι λάθος τότε απέτυχα.
Είναι οι μόνοι που έχουν το δικαίωμα να μου κάνουν κριτική.
Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία περί ανατροφής παιδιών, τα μισά είναι εκτός χρόνου και τόπου, μόνο λίγα ακολουθούν την πραγματικότητα και αυτά δίνουν σχεδόν πλήρη ελευθερία στον καλλιτέχνη.
Υπάρχει ένα βιβλίο το οποίο ίσως είναι ότι καλύτερο αλλά το έχω αφήσει στην μέση επειδή τώρα τελευταία έχω πρεσβυωπία και δεν θέλω να βάλω γυαλιά.
ΜΥΑΛΑ ΠΟΥ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ
Διαβάστε το αγόρια μου και μετά τα ξαναλέμε.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Απάντηση