Κάποιος σε βλέπει ως εχθρό...

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Logicer
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Ιαν 2011 17:19
Όνομα Ιστότοπου: -

Σκέψου το εξής...
Σου μιλάει κάποιος. Ή σου γράφει κάποιος. Και πολύ γρήγορα, αμέσως πολλές φορές, καταλαβαίνεις ένα από αυτά, ή όλα αυτά μαζί:
α) Σε θεωρεί χαζό.
β) Σε θεωρεί υποκριτή.
γ) Σε βλέπει ως εχθρό.

Τι κάνεις?
Θες να συνεχίσεις να τον ακούς? Κάθεσαι να σκεφτείς πόσο σωστά είναι τα επιχειρηματά του? Υπάρχει, ποτέ, περίπτωση, να πας με το μέρος του?

Υπάρχει?

Μάλλον όχι.

Και μάλλον όχι, ακόμη κι αν μόνο σου προτείνει τι ταινία να δεις το βράδυ...

Αν τώρα δε σου μιλάει για κάτι τόσο μικρό, και λίγο πολύ αδιάφορο, αλλά για κάτι που έχει να κάνει με τον ΠΥΡΗΝΑ του χαρακτήρα σου? Για κάτι θεμελιώδες, βασικό, με κάτι στο οποίο έχεις επενδύσει πολλά? Για χρόνια ολόκληρα. Δεκατετίες ίσως.

Για κάτι όπως... η πίστη σου. Η κοσμοθεωρία σου. Ένα κομμάτι της ταυτότητάς σου. Και της "κοινωνικής ταυτότητάς" σου.

Θα κάτσεις να ακούσεις? Θα σκεφτείς αν έχει δίκιο ή όχι? Θα τον βοηθήσεις στον αγώνα του?

Χμ...

Διαβάζοντας κείμενα, και παρακολουθώντας εκπομπές και debates για το θέμα αυτό, - δε μιλάω για το φορουμ αυτό, μόλις μπήκα εδώ, μιλάω γενικά για το παγκόσμιο κίνημα που δημιουργείται - διακρίνω πολλές φορές έναν λόγο, ή ένα ύφος, που κάνει αμέσως κάποιον αν είναι πιστός, να αισθανθεί ό,τι προείπα: ηλίθιος/υποκριτής/εχθρός.

Μια και μοναδική ερώτηση...

Ειναι αυτό εποικοδομητικό?
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Logicer έγραψε:Διαβάζοντας κείμενα, και παρακολουθώντας εκπομπές και debates για το θέμα αυτό, - δε μιλάω για το φορουμ αυτό, μόλις μπήκα εδώ, μιλάω γενικά για το παγκόσμιο κίνημα που δημιουργείται - διακρίνω πολλές φορές έναν λόγο, ή ένα ύφος, που κάνει αμέσως κάποιον αν είναι πιστός, να αισθανθεί ό,τι προείπα: ηλίθιος/υποκριτής/εχθρός.
Ενώ, αν είναι άθεος, μιλώντας με έναν πιστό δέχεται αναγνώριση της νοημοσύνης του, σεβασμό για τις απόψεις του και την ελικρινή φιλία του πιστού;
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Logicer έγραψε:Διαβάζοντας κείμενα, και παρακολουθώντας εκπομπές και debates για το θέμα αυτό, - δε μιλάω για το φορουμ αυτό, μόλις μπήκα εδώ, μιλάω γενικά για το παγκόσμιο κίνημα που δημιουργείται - διακρίνω πολλές φορές έναν λόγο, ή ένα ύφος, που κάνει αμέσως κάποιον αν είναι πιστός, να αισθανθεί ό,τι προείπα: ηλίθιος/υποκριτής/εχθρός.

Μια και μοναδική ερώτηση...

Ειναι αυτό εποικοδομητικό?
Στις περιπτώσεις που συμβαίνει όπως το περιγράφεις, ασφαλώς και δεν είναι εποικοδομητικό.
Από την πρώτη ημέρα που μπήκα στο φόρουμ καταδίκασα το νήμα με τίτλο «Βλάσφημο χιούμορ» διότι είναι κακόγουστο (Maria Evri, Sorry!) και αρκετή αιτία για να νιώσει ο κάθε πιστός ότι βρίσκεται σε εχθρικό έδαφος.

Κατά τα άλλα, η εχθρότητα έχει συνήθως αφετηρία τους θεϊστές. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις αναρτήσεις του πρώην μέλους «Ορθόδοξος» για να σχηματίσεις γνώμη.
Logicer έγραψε:Αν τώρα δε σου μιλάει για κάτι τόσο μικρό, και λίγο πολύ αδιάφορο, αλλά για κάτι που έχει να κάνει με τον ΠΥΡΗΝΑ του χαρακτήρα σου? Για κάτι θεμελιώδες, βασικό, με κάτι στο οποίο έχεις επενδύσει πολλά? Για χρόνια ολόκληρα. Δεκατετίες ίσως.
Αν αυτό το θεμελιώδες και βασικό αποκτήθηκε μετά από σκέψη, μελέτη και έρευνα, δεν κινδυνεύει από κανέναν. Αν εκεί που βρίσκεται εγκαταστάθηκε από το περιβάλλον και την κουλτούρα στην οποία ο καθένας γαλουχήθηκε, τότε είναι ευάλωτο και όντως κινδυνεύει.

Καλώς ήρθες και ελπίζω να θελήσεις να μας μιλήσεις για εκείνο που τιμάς και υπερασπίζεσαι.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Logicer έγραψε:Ειναι αυτό εποικοδομητικό?
Όχι.

Αυτό ήταν εύκολο, ρώτα κι άλλο! ;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Νομίζω οτι τα παραπάνω α,β,γ, αφορούν στύλ συνομιλητή και όχι γενικά ιδεολογία. Ναί υπάρχουν άθεοι που συγκεντρώνουν τα παραπάνω, όπως υπάρχουν και θρήσκοι, όπως μπορούν να υπάρξουν και οπαδοί είτε πολιτικού σχηματισμού είτε αθλητικού είτε οπαδοί «επιστημονικής» θεωρίας είτε οτιδήποτε.

Προφανώς και δεν είναι εποικοδομητικό, αλλά ο κάθε ένας έχει την τακτική του, και κρίνεται στο τέλος από αυτή.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

@Logicer
Φυσικά και δεν είναι εποικοδομητικό κάτι τέτοιο.
Αν θέλεις μπορείς να απαντήσεις κι εσύ με την σειρά σου σε μια απλή ερώτηση;
Το κύριο πρόβλημα σου στον διάλογο με τους αθέους είναι αυτή τους η συμπεριφορά (όσων τέλος πάντων την έχουν); Όσον αφορά την ουσία της κουβέντας δεν έχεις να πεις κάτι;
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Αν υποστηρίξεις φαιδρά πράγματα, θα σε θεωρήσουν φαιδρό.
Αν κάνεις σοβαρό διάλογο, θα βρεις (εδώ τουλάχιστον) αξιόλογους και ευγενείς συνομιλητές.
Αν καταρακώσεις την λογική κατά την διάρκεια του διαλόγου, σε σημείο που προσβάλλει τους συνομιλητές σου, πιθανόν θα αντιμετωπίσεις την χλεύη. Δες και εδώ.
Αυτό θα σε βοηθήσει για ένα υγιή διάλογο.
Σαφώς δεν είναι εποικοδομητικές οι συμπεριφορές που αναφέρεις. Πιθανόν να είναι απλά εκτονωτικές για αυτούς που υποπίπτουν σε αυτές.

BTW, σε ενδιαφέρει αν η επένδυσή σου είναι αληθής ή ψευδής;
Κάποιους χριστιανούς δεν τους ενδιαφέρει. Προφανώς στην λογική του "Αφρίζει-ξαφρίζει, τον παρά μας δώσαμε"
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σας έχω νέα παιδιά.Τα μέλη της ιεραρχίας της εκκλησίας και οι στρατευμένοι απολογητές της ΟΟΔΕ και οι φανατισμένοι χριστιανοταλιμπάν (τα SturmAbteilungen της ιεραρχίας) ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΙ ΣΑΣ.

Απλά απομένει να το συνειδητοποιήσετε και εσείς.Διότι το να αρνείσαι ότι κάποιος (ο άλλος αυτή τη φορά Logicer) σε βλέπει σαν εχθρό δεν σε καθιστά φίλο του απλά εύκολο θύμα του.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Πως το λένε αυτό για τον χυλό και το γιαούρτι, ρε παιδιά;

Όποιος κάηκε στο χυλό του ΘΒ, φυσάει και το γιαούρτι;

Ωχ, τα νεύρα μου!! :mrgreen:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Άκυρο.Δεν θεωρώ ότι ο Logicer ανήκει στην κατηγορία όσων ανάφερα στο post μου.Άλλωστε δεν αναφερόμουν σ'αυτόν αλλά σε μας εδώ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Logicer έγραψε:Σκέψου το εξής...
Σου μιλάει κάποιος. Ή σου γράφει κάποιος. Και πολύ γρήγορα, αμέσως πολλές φορές, καταλαβαίνεις ένα από αυτά, ή όλα αυτά μαζί:
α) Σε θεωρεί χαζό.
β) Σε θεωρεί υποκριτή.
γ) Σε βλέπει ως εχθρό.

Τι κάνεις?
Σκεφτομαι:
α) μηπως ειναι αυτος χαζος που δεν καταλαβε οτι ειμαι εξυπνος, ρε μπας και ειμαι χαζος και τελικα καλα κανει και μου φεραιτε ετσι
β) γιατι με θεωρει υποκριτη αφου δεν ψευδομαι? αν ειμαι μαλλον :ωχ με καταλαβε
γ) για να με βλεπει ετσι, ετσι θα ειναι, για να δω τι ακριβως εχουμε να μοιρασουμε, θα του χωσω μια μπουνια αν με περνει και θα του παρω την μερεντα απο το χερι

Θες να συνεχίσεις να τον ακούς? να παει να γαμηθει δεν ακουω τιποτα εκτος αν ειναι αστειος οποτε καθομαι να γελασω
Κάθεσαι να σκεφτείς πόσο σωστά είναι τα επιχειρηματά του? φυσικα θελω θα ηθελα να δω πως σκεφτεται και καταληγει στα παρακατω συμπερασματα
Υπάρχει, ποτέ, περίπτωση, να πας με το μέρος του? φυσικα αν με πεισει, λεω οτι δεν ειμαι ανοητος ευκολα αλλαζω αποψη αν δω οτι καποιος εχει δικιο

Υπάρχει?
ποιος αυτος που σκεφτεται ολα τα παραπανω για μενα αφου του μιλαω υπαρχει και επιπλεον οπως ειπε ο καρτεσιος σκεφτεσε αρα υπαρχεις (ακομα και αν δεν σκεφτεσε παλυ υπαρχεις

Μάλλον όχι.

Και μάλλον όχι, ακόμη κι αν μόνο σου προτείνει τι ταινία να δεις το βράδυ...

Τωρα απαντας για μενα, χωρις να γνωριζεις οτι δεν ειμαι γνωστης το τι παιζει με DVD και ταινιες, θα επερνα σιγουρα συμβουλες για ταινιες ακομα, τωρα αν ηταν για συνταγες και για σεξουαλικα μαλλον οχι γιατι ειμαι και μαστερ σεφ

Αν τώρα δε σου μιλάει για κάτι τόσο μικρό, και λίγο πολύ αδιάφορο, αλλά για κάτι που έχει να κάνει με τον ΠΥΡΗΝΑ του χαρακτήρα σου? Για κάτι θεμελιώδες, βασικό, με κάτι στο οποίο έχεις επενδύσει πολλά? Για χρόνια ολόκληρα. Δεκατετίες ίσως.
Ρε ξερει για τις επενδυσεις μου στην τραπεζα ασφαληστης ειναι σιγουρα ρε ουστ παλιοπουτανα δεν παθενω ατυχιματα σου λεω

Για κάτι όπως... η πίστη σου. Η κοσμοθεωρία σου. Ένα κομμάτι της ταυτότητάς σου. Και της "κοινωνικής ταυτότητάς" σου.
για την πιστη μου και για την κοσμοθεωρια μου δεν αφιερωσα πολυ χρονο οποτε δεν χαλιεμε οσον αφορα την ταυτοτητα την κοινωνικη, γιατι την αλλη την εχει η γυναικα μου για να μην την χασω, εεε θα καθησω να τον ακουσω μπας και μου δωσει καμια συμβουλη να βγαλω καμια γκομενιτσα

Θα κάτσεις να ακούσεις? Θα σκεφτείς αν έχει δίκιο ή όχι? Θα τον βοηθήσεις στον αγώνα του?
φυσικα και θα καθησω αλλα λεφτα μην ζητησει. Ρε μπας και ειναι μαρτυρας του ιεχωβα?????

Χμ...

Διαβάζοντας κείμενα, και παρακολουθώντας εκπομπές και debates για το θέμα αυτό, - δε μιλάω για το φορουμ αυτό, μόλις μπήκα εδώ, μιλάω γενικά για το παγκόσμιο κίνημα που δημιουργείται - διακρίνω πολλές φορές έναν λόγο, ή ένα ύφος, που κάνει αμέσως κάποιον αν είναι πιστός, να αισθανθεί ό,τι προείπα: ηλίθιος/υποκριτής/εχθρός.

Ρε συ αυτη την εντυπωση εχω και εγω, με του που εσκασα μυτη και τους ελεγα για την μανα μου με βγαλαν ηλιθιο ετουτοι οι αθεοι. ειρωνεια και χλεβασμος αλλα εγω θα τους σπασω τα νευρα εδω ειμαστε και θα το δεις. ο επιμενων νικα πες στο φιλαρακι σου ετσι. Ενα γνωστος ηταν ερωτευμενος με μια και μετα απο 28 φορες προταση να τα φτιαξουνε δεχτηκε

Μια και μοναδική ερώτηση...

Ειναι αυτό εποικοδομητικό?

κοιτα να δεις αυτο οπως το παρει κανεις, σε μερικους τους φτηνουν οι γκομενες και γουσταρουν οποτε τι να απαντησω
απαντησα σε ολες τις ερωτησεις τι κερδιζω????????
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Logicer έγραψε:Ειναι αυτό εποικοδομητικό?
Και τι εποικοδομητικό μπορεί να προκύψει από συζήτηση ανάμεσα σε 2 ανθρώπους που διαφωνούν
Logicer έγραψε:για κάτι που έχει να κάνει με τον ΠΥΡΗΝΑ του χαρακτήρα [τους];
Αν δεν είναι τίγκα στα στερεότυπα, ίσως να μπορούν να συζητήσουν.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

egore έγραψε:Και τι εποικοδομητικό μπορεί να προκύψει από συζήτηση ανάμεσα σε 2 ανθρώπους που διαφωνούν
Έλα τώρα! αστειεύεσαι?

Μη σου πω ότι μόνο ανάμεσα σε ανθρώπους που διαφωνούν μπορεί να προκύψει κάτι εποικοδομητικό!

Όσες συζητήσεις έχω κάνει με διαφωνούντες πάντοτε προέκυψαν πολύ εποικοδομητικές για μένα.

Διευρύνεις τους ορίζοντές σου, επαναξιολογείς τα επιχειρήματά σου, γνωρίζεις τα επιχειρήματα του άλλου, προβληματίζεσαι, εξελίσσεσαι. Δεν είναι ανάγκη ντε και σώνει να επέλθει συμφωνία για να έχεις πια εποικοδομητική εμπειρία.

Το βασικό πρόβλημα σε συζητήσεις θεϊστών-άθεων είναι ότι ξεκινούν χωρίς κοινή βάση συζήτησης, αντί να εξετάσουν ακριβώς αυτή τη βάση της συζήτησης. Όταν το κάνεις αυτό (όταν εξετάζεις από κοινού τη βάση της συζήτησης) προκύπτουν πολύ ενδιαφέροντες διάλογοι.

Φυσικά, μόνο εάν είναι διατεθειμένα και τα δύο μέρη να κάνουν διάλογο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

mpamiatzis έγραψε:απαντησα σε ολες τις ερωτησεις τι κερδιζω????????
Μια ανεπίσημη προειδοποίηση. Αν ξαναχρησιμοποιήσεις μη επιτρεπτό λεξιλόγιο πας για επίσημη.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Logicer έγραψε:
κάποιος. α) Σε θεωρεί χαζό.β) Σε θεωρεί υποκριτή.γ) Σε βλέπει ως εχθρό.
οι ανθρωποι στους οποίους δεν αρέσεις είναι 2 κατηγοριών
οι βλάκες και οι ζηλόφθονοι

-οι βλακες θα σε συμπαθησουν σε 5 χρονια με την κατάλληλη έκθεση
-οι φθονεροί , ποτέ.
Logicer έγραψε: Τι κάνεις? Θες να συνεχίσεις να τον ακούς? Κάθεσαι να σκεφτείς πόσο σωστά είναι τα επιχειρηματά του για κάτι θεμελιώδες, βασικό? Υπάρχει, ποτέ, περίπτωση, να πας με το μέρος του? .
τον ακούω με μεγάλη προσοχή, αναλυω τα επιχειρήματα, εξετάζω την λογική του συνέπεια, εγκαθιδρύω μια κοινη βάση αποδοχής των δεδομένων της αντίληψης μας με οσο το δυνατόν μεγαλυτερη πιστότητα στην εμπειρική αντικειμενικότητα.

Αναλογα με το ποιον του ομιλητη, οι πιθανότητες μεταστροφής μου ειναι απο 0 εως 100%. Αν δε η οργή του εναντιον μου αποδειχθει δικαιολογημένη απο την δικη μου οπτικη, του ειμαι και ευγνωμων.

Logicer έγραψε: Για κάτι όπως... η πίστη σου. Η κοσμοθεωρία σου. Ένα κομμάτι της ταυτότητάς σου. Και της "κοινωνικής ταυτότητάς" σου. Θα κάτσεις να ακούσεις? Θα σκεφτείς αν έχει δίκιο ή όχι? Θα τον βοηθήσεις στον αγώνα του? .
Θα κατσω να ακουσω, και θα προσπαθησω να δοκιμάσω. Δεν θα σκεφτώ απλά, αλλά θα προσπαθήσω να βρώ το δίκιο του, να το κάνω και δικό μου.
θα πρέπει να με εμπνευσει για να βοηθήσω τον αγώνα του. Αλλά έχει συμβει, π.χ. με εφαρμογές της γιογκα ως σωματικη χειραφέτηση μαζι με εκγυμναση για ανθρώπινο "πνευματισμό", αντικειμενικα εδραιωμένο σε βιοχημικές αντιδράσεις και μεταβολικες μικροδιαφοροποιησεις της συνειδητότητας.

φυσικά δεν πρόκειται για αλλόκοσμα πνευματα, αλλά πατάς το κουμπί( νευρο-υποδοχέας) και βγαίνει μαι χοντρή (εμπειρία)
Logicer έγραψε: Διαβάζοντας κείμενα, και παρακολουθώντας εκπομπές και debates για το θέμα αυτό, - διακρίνω πολλές φορές ένα ύφος, που κάνει κάποιον αν είναι πιστός, να αισθανθεί : ηλίθιος/υποκριτής/εχθρός. Ειναι αυτό εποικοδομητικό?
πολύ παραπάνω από άλλες αντιδράσεις μου - απόλυτα δικαιολογημένες στην περίπτωση της θεοκρατιας εν 2011 εν ελλαδι.

χ α ρ ω π ά θα γινόμουν physical, G.B.H. με την πλειοψηφία των καθηκιών γύρω μου

πολιτισμενη συζητηση εστω μόνο με γλώσσα που σπάει κόκκαλα, είναι ό,τι πιό επικοδομητικό
Off Topic
αν και αποκεφαλισμός ειναι πιο κατάλληλο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
mpamiatzis έγραψε:απαντησα σε ολες τις ερωτησεις τι κερδιζω????????
Μια ανεπίσημη προειδοποίηση. Αν ξαναχρησιμοποιήσεις μη επιτρεπτό λεξιλόγιο πας για επίσημη.
Off Topic
κομη το παραπανω να το λαβω σαν χιουμορ? Αν ναι θεωρω οτι ειναι πολυ κακο,αν παλι δεν πρεπει να το παρω σαν χιουμορ σου λεω:
1ον θεωρω αντικανονικο να μου την λες δημοσια μπορεις ακομα και την ανεπισημη προειδοποιηση να την στειλεις πριβε για να μην χαλασεουμε το νημα (και αυτο που κανω ειναι αντικανονικο αλλα αφου δημοσια μου την λες δημοσια σου απανταω) και να μου εξηγησεις που εκανα λαθος
2ον Αφου θεωρεις οτι παρεβηκα κανονα παρακαλω να μου εξηγησεις αν θεωρεις οτι αυτο που δημοσιευσα :το να πας να....., και το ουστ μωρη παλιο....., ειναι υλικο χυδαίο, συκοφαντικό, υβριστικό, προσβλητικό ή απειλητικό περιεχόμενο?
διοτι μη επιτρεπτεο λεξιλογιο δεν εχετε βαλει στους κανονες. αλωστε εγινε ερημην του λογου (του γραπτου) δεν χρειαζεται να ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΥΣΤΗΡΟΤΗΤΑ ΣΟΥ πανω μου
και στο κατω κατω τι προσβαλω τους ασφαλιστες ή τις πουτανες? αν πεις ενα απο τα δυο εσυ θα προσβαλεις τον αλλον.
3ον επειδη δεν εχω σκοπο να αλλαξω τον τροπο γραφης μου και "κακές" (κακες οχι χυδαιες) λέξεις θα χρησιμοποιω, κατα περιπτωση, χωρίς να προσβαλω κανεναν θεωρώ την προειδοποίηση επίσημη και περιμενω την αποπομπη μου αν κρινεται σκοπιμο.

ξυπνησαν οι ΣΚΛΑΒΟΙ (εεε οχι και ολοι)
καλυτερα μιας ωρας
ελευθερη ζωη
παρα σαραντα χρονια
σκλαβια και φυλακη
Αμπε αμπε κουρδισταν
και λοιπα συνθηματα κατα των φεουδαρχων
------------------------------------------------------------------
απεργια ποστ μεχρι νεωτερων αν δεν απαντησετε σε τρια τερμινα θεωρω οτι η επανασταση μου πετυχε
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

mpamiatzis έγραψε:απεργια ποστ μεχρι νεωτερων αν δεν απαντησετε σε τρια τερμινα θεωρω οτι η επανασταση μου πετυχε
Πώς ορίζεις τα τέρμινα;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Παιδιά, ωραία η πλάκα, μην παρεξηγηθείτε όμως κιόλας! Αφήστε που με το πολύ χιούμορ έχουμε ξεφύγει από το θέμα. 8-)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Logicer
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Ιαν 2011 17:19
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες και ελπίζω να θελήσεις να μας μιλήσεις για εκείνο που τιμάς και υπερασπίζεσαι.
Το κύριο πρόβλημα σου στον διάλογο με τους αθέους είναι αυτή τους η συμπεριφορά (όσων τέλος πάντων την έχουν); Όσον αφορά την ουσία της κουβέντας δεν έχεις να πεις κάτι;
BTW, σε ενδιαφέρει αν η επένδυσή σου είναι αληθής ή ψευδής; Κάποιους χριστιανούς δεν τους ενδιαφέρει.
Έχει ενδιαφέρον… Στο ποστ μου, αν το ξαναδιαβάσετε, πουθενά δεν αναφέρω αν είμαι χριστιανός ή όχι. Ούτε μπαίνω στην επιχειρηματολογία περί ύπαρξης θεού. Νομίζω είναι ξεκάθαρο. Και φυσικά όχι τυχαίο. Αναρωτιέμαι απλά, ουσιαστικά και πρακτικά, ποιος είναι ο πιο εποικοδομητικός τρόπος να προσεγγίσεις ένα άτομο, που εσύ πιστεύεις πως πλανάται.

Το ότι αυθόρμητα κάποιοι συμπέραναν τι είμαι ή δεν είμαι, νομίζω ενισχύει ακόμη περισσότερο τον προβληματισμό μου.

Αυτή η απόκριση και οι υπόλοιπες αυτού το είδους είναι εξαιρετικές, ναι,
Θα κατσω να ακουσω, και θα προσπαθησω να δοκιμάσω. Δεν θα σκεφτώ απλά, αλλά θα προσπαθήσω να βρώ το δίκιο του, να το κάνω και δικό μου.
αλλά εδώ δε μιλάμε για εσένα, αλλά για το μέσο άνθρωπο ( δεν μου αρέσει αυτός ο χαρακτηρισμός αλλά θα τον χρησιμοποιήσω χάριν απλότητας ).

Ρεαλιστικά, αυτή είναι η πιο πιθανή αντίδρασή?
Ρεαλιστικά. Με τις παρούσες συνθήκες. Παγκόσμια και ακόμη περισσότερο τοπικά.

Δεν ισχύει ότι ως άνθρωποι βγάζουμε εξαιρετικά εύκολα συμπεράσματα, βάζουμε εξαιρετικά εύκολα ταμπέλες, και συνήθως – ακόμη κι αν δεν το παραδεχόμαστε – παλεύουμε πιο πολύ για να επιβεβαιωθούμε παρά να φωτιστούμε, που αναπόφευκτα απαιτεί αυτοαναίρεση? Είμαι σίγουρος πως δε λέω τίποτα καινούριο, υποψιάζομαι εδώ μέσα αυτά που μόλις είπα έχουν ειπωθεί με χίλιους άλλους δύο τρόπους.

Και έρχομαι στο ζουμί:

Τους ιερείς, τους θεολόγους, και γενικά τους στρατευμένους, σχεδόν αδύνατο να τους πάρεις με το μέρος σου. Χαμένος κόπος αν θέλετε τη γνώμη μου.
Για τους υπόλοιπους ανθρώπους τώρα – υπεραπλουστεύω, το ξέρω - που έχουμε αδυναμίες, ανασφάλειες, φόβους, ο τρόπος να μας προσεγγίσεις ΔΕΝ είναι να μας αποξενώσεις πρώτα. Γιατί αυτό μου κάνεις όταν με κάνεις να αισθανθώ βλάκας/υποκριτής/εχθρός.

Αν με χάσεις συναισθηματικά, δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να με κερδίσεις λογικά.

Ίσως εσύ που διαβάζεις αυτές τις γραμμές να είσαι τέρας λογικής και ψυχραιμίας και αυτοελέγχου, μαζί σου, αλλά δε μιλάμε για εσένα, μιλάμε για το μέσο προφίλ. Όπως είναι, όχι όπως θα έπρεπε ή θα μπορούσε να είναι. Που σίγουρα θα μπορούσε να είναι όλα αυτά.


Αν υπάρχει μια περίπτωση να σε ακούσω, θέλω να ξέρω πως με αντιμετωπίζεις ως ίσο, όχι ως πνευματικά κατώτερο. Ακόμη και να είμαι, ΑΠΙΘΑΝΟ να το παραδεχτώ.
Θέλω να ξέρω πως θέλεις το καλό μου.
Θέλω να ξέρω πως νοιάζεσαι.
Θέλω όταν είμαι μαζί σου, αν γίνεται να αισθάνομαι ωραία. Και κυρίως, ωραία για το ποιος είμαι.

Αυτό, είναι από μόνο του τεράστιος άθλος όταν υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις. Γιατί να γίνεται από μεγαλύτερος άθλος, σχεδόν αδύνατος, με το να με βάζεις απέναντι και να με δείχνεις με το δάχτυλο και να χαχανίζεις ίσως κιόλας?

Έτσι όχι απλά δε με κερδίζεις αλλά με κάνεις εχθρό σου.

Τώρα, κοίτα, αν απλά είναι κουβέντα να γίνεται, το καταλαβαίνω ο καθένας να βγάζει το άχτι του, να φυσάει και το γιαούρτι όπως είπε κάποιος, αλλά αν δεν θέλεις απλά να κάνεις κουβέντα αλλά να προκαλέσεις ένα κίνημα, ή να πείσεις κάποιον, τότε πρέπει να είσαι εκεί, μαζί του, δίπλα του, όχι απέναντί του.

Και όχι απλά ως στρατηγική, αλλά να προσπαθήσεις να νιώσεις πραγματική συμπάθεια για τον άνθρωπο που σε κοιτάει, να προσπαθήσεις να καταπιέσεις τον εγωισμό σου μερικές φορές που θέλει να σε κάνει να αισθανθείς ανώτερος, να νιώσεις μια πραγματική αίσθηση αδερφοσύνης. Δεν είναι εύκολο, σίγουρα, αλλά είναι ίσως ο μόνος δρόμος.

Γιατί κατά βάση είμαστε αδέρφια. Με τις αδυναμίες μας και τους φόβους μας και τις ενστικτώδεις παρορμήσεις μας, είμαστε αδέρφια, και αν με κάνεις να αισθανθώ πως με βλέπεις ως τέτοιο, θα σε ακούσω κι εγώ και περισσότερο και πιο ανοιχτόμυαλα.

Ο μέσος πιστός, πραγματικά, από ποιόν επηρεάζεται περισσότερο το θρησκευτικό του αίσθημα, από τον Άνθιμο, ή από τον παπά της ενορίας που μπορεί να είναι και ψυχούλα και να νοιάζεται πραγματικά? (μπορεί και όχι)

Είμαστε όντα συναισθηματικά. Επίσης, ΛΑΧΤΑΡΑΜΕ να ανήκουμε κάπου.
Δείξε μου και μίλα μου με σεβασμό και θα σε ακούσω περισσότερο. Αύξησε σιγά σιγά και με υπομονή όλο και περισσότερο τους ανθρώπους γύρω μου που σκέφτονται σαν εσένα, και είναι πολύ πιο πιθανό να ακολουθήσω.

Παίξε μπάλα στους ισχύοντες κανόνες. Λαμβάνοντας υπόψη τις τάσεις της ανθρώπινης φύσης, όχι εναντίον τους.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Logicer έγραψε: Αναρωτιέμαι απλά....


έχεις δίκιο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση