Ποιός είναι ο σκοπός και το τέρμα ενός άθεου;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Η άποψή μου.
Σύμφωνα απο έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι η αναζήτηση της ύπαρξης του Θεού και το τέρμα είναι η ανέβρεσή Του.
Νομίζω όλα τα άλλα περί άθεης και ανεκτικής κλπ κοινωνιας έπονται.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Να αφήσω ένα κόσμο καλύτερο απ ότι τον βρήκα ;)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Εκτός απ το πολύ πολύ δύσκολο που λέει ο προλαλήσας, εγώ όταν μάθω θα σου πω κι εσένα για να μη παιδεύεσαι! Τώρα μ απασχολεί το γαμ... ΔΝΤ και το υπόλοιπο σκυλολόι των ελληνορθόδοξων κυβερνόντων που ενώ τα ‘φαγαν τα δάνεια απ 1830 και δώθε τώρα αναζητούν συνενόχους στο έγκλημα !
Εσένα δεν σ’ απασχολούν αυτά ; Δεν πιστεύω να την έχεις βολέψει;! :character-burgerking:
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Δε νομίζω ότι ένας Άθεος έχει σκοπιμότητα. Απλώς είναι. Η Αθεΐα είναι απλώς μια ιδιότητα ενός ανθρώπου, όχι η ταυτότητά του. Το να είσαι Άθεος είναι το τέρμα της Αθεΐας, όπως το να είσαι κόκκινος είναι το τέρμα του κοκκινίσματος.
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

noxteryn έγραψε:Δε νομίζω ότι ένας Άθεος έχει σκοπιμότητα. Απλώς είναι. Η Αθεΐα είναι απλώς μια ιδιότητα ενός ανθρώπου, όχι η ταυτότητά του. Το να είσαι Άθεος είναι το τέρμα της Αθεΐας, όπως το να είσαι κόκκινος είναι το τέρμα του κοκκινίσματος.
:think:
Συμφωνώ. Ή για να το θέσω αλλιώς Πιστέ, γιατί δεν απαντάς πρώτος την αντίστοιχη ερώτηση; Πόσοι δηλωμένοι ΧΟ νομίζεις ότι θα απαντήσουν αυθόρμητα ότι σκοπός τους είναι η σωτηρία της ψυχής τους, η θέωση, ο παράδεισος ή κάτι συναφές; Οι περισσότεροι κατά βάθος είναι προσγειωμένοι στην πραγματικότητα και δε διαφέρουν σε πολλά από έναν άθεο. Μάλλον θα δώσουν μια εγκόσμια απάντηση λοιπόν.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Σύμφωνα απο έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι η αναζήτηση της ύπαρξης του Θεού και το τέρμα είναι η ανέβρεσή Του.
Όχι Πιστέ. Αυτό που λες δεν ισχύει. Και δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις, να διαστρεβλώνεις δηλαδή αυτό που τόσο όμορφα εξελίσσεται, τη συζήτηση, σε αναζήτηση.
Δεν ψάχνουμε το Θεό γιατί δεν πιστεύουμε τελεία και παύλα.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

εξαρτάται από το κάθε άτομο. Συγκεκριμένα εγώ δεν έχω κάποιο τέρμα. Ο "σκοπός" μου αλλάζει σύμφωνα με τα δεδομένα. Τώρα ο σκοπός μου είναι να βρώ μια καλύτερη δουλειά
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Η άποψή μου.
Σύμφωνα απο έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι η αναζήτηση της ύπαρξης του Θεού και το τέρμα είναι η ανέβρεσή Του.
Και σε τι στηρίζεις ότι ο «Θεός» υπάρχει, προκειμένου να μιλάμε για τέρμα στην ανεύρεσή του, και όχι απλά για αυτοεξαπάτηση (στην καλύτερη);

Στην τελική, τα ίδια έχω ακούσει από πολλές «γεύσεις» πιστών πριν από 'σένα, «Πιστέ,» και γι' αυτό δεν ιδρώνει και πολύ το αυτί μου από τέτοιες φαμφάρες... Όλοι πιστεύετε ότι πιστεύετε στην ορθή πίστη, και κανένας από εσάς δεν πρόκειται να πιστέψει ότι η πίστη του άλλου πιστού, που στηρίζει με τα ίδια, λίγο-πολύ, κριτήρια την πίστη του, είναι μία εξ ίσου βάσιμη πίστη, πράγμα που θα έπρεπε να ισχύει αν οιοσδήποτε άλλος πρέπει να πιστέψει ότι η πίστη σου (και καθενός πιστού η πίστη) είναι η σωστή πίστη.

Συγγνώμη προς όλους για τον ανωτέρω χείμαρρο πίστης, αλλά ήθελα να δοκιμάσω πώς φαίνεται. :mrgreen:
Πιστός έγραψε:Νομίζω όλα τα άλλα περί άθεης και ανεκτικής κλπ κοινωνιας έπονται.
Δεν το εξηγείς λίγο αυτό; :think:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ενδιαφέρον ερώτημα.

Ο άθεος μπορεί να ορίσει ο ίδιος το σκοπό του και το τέρμα του, σε αντίθετα με ένα θρήσκο όπου δεσμεύεται από τη θρησκεία του. Το πώς ακριβώς θα το κάνει εξαρτάται από πολλά πράγματα πχ προσωπικές προδιαθέσεις, κοινωνικό και φυσικό περιβάλλον, μόρφωση κτλ. .
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κανένας και κανένα.

Η ιδιότητα της αθεΐας δεν έπεται την επιδίωξη ενός σκοπού και συνεπώς δεν θέτει κάποιο τέρμα.
Αθεϊα σημαίνει απλώς απουσία πίστης σε θεό. Αυτό δεν οδηγεί σε καμμιά αναζήτηση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Κανένας και κανένα.

Η ιδιότητα της αθεΐας δεν έπεται την επιδίωξη ενός σκοπού και συνεπώς δεν θέτει κάποιο τέρμα.
Αθεϊα σημαίνει απλώς απουσία πίστης σε θεό. Αυτό δεν οδηγεί σε καμμιά αναζήτηση.
Συνήθως, δε, είναι η αναζήτηση του θείου που κάνει πολλούς άθεους. Επίσης, το «τέρμα» δεν προδιαγράφεται, αλλιώς ψάχνεις να βρεις έτοιμη απάντηση...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Κανένας και κανένα.
Αχ, βρε Πιστέ!
Λαβράκι έβγαλες!! :D

Μην επαναπαύεσαι όμως στηριζόμενος σε δηλώσεις συντηρητικών.
Σκοπός του Άθεου (με Α κεφαλαίο :twisted: ) είναι η εξάλειψη του καρκινώματος της θρησκείας και στόχος του (τέρμα του) το τέρμα του κλήρου.

Κανόνισε την πορεία σου. ;)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Κανένας και κανένα.
Αχ, βρε Πιστέ!
Λαβράκι έβγαλες!! :D
Μην επαναπαύεσαι όμως στηριζόμενος σε δηλώσεις συντηρητικών.
Σκοπός του Άθεου είναι η εξάλειψη του καρκινώματος της θρησκείας και στόχος του (τέρμα του) το τέρμα του κλήρου.
Ο σκοπός και το τέρμα του άθεου ειναι να συνειδητοποιήσει ότι δεν υπάρχει καποιος γενικός απόλυτος σκοπός, και το τέρμα ειναι το ίδιο για όλα τα εμβια οντα και ο μόνος ουσιωδης και υπαρκτός λόγος να εκτιμησει το εδω και τωρα.

Με την απαραιτητη χειραφέτηση.

μετά τα λαβράκια έπονται αι σμέρναι και οι καρχαρίες

Σμέρνες που τρέφονταν με σκλάβους (χριστιανούς) κάνουν το καλυτερο, εύγευστο κρέας για τα συμποσια του Νέρωνα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

δεν υπαρχει τερμα...... οταν παιρνω φορα φορα κατηφορα και ο θεος ο ιδιος δεν με σταματα. Αν υπαρχει ας με σταματησει.
Το τερμα καθε ανθρωπου ειναι ο θανατος .- <------ (τελεια και παυλα)
αλλωστε ποιος θελει να ζησει για παντα?????
[youtube]5L8-FTvSVxs[/youtube]
There's no time for us
There's no place for us
What is this thing that builds our dreams yet slips away
from us
Who wants to live forever
Who wants to live forever....?

There's no chance for us
It's all decided for us
This world has only one sweet moment set aside for us

Who wants to live forever
Who wants to live forever?

Who dares to love forever?
When love must die

But touch my tears with your lips
Touch my world with your fingertips
And we can have forever
And we can love forever
Forever is our today
Who wants to live forever
Who wants to live forever?
Forever is our today

Who waits forever anyway?

Δεν υπαρχει σκοπος. Δηλαδη τι? του στυλ: ο σκοπος μου ειναι να φτιαξω την κοινωνια καλυτερη?

υπο αυτη την οπτικη καθε ανθρωπος εχει διαφορετικο σκοπο (υπαρχει θεμα: ποιο ειναι το νοημα της ζωης)

Υ.Σ: και τωρα που τους θυμηθικα τους Queens γαματος ο Φρεντυ
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Το τραγουδάκι είναι τέλειο (αν και δεν θα με χάλαγε να ζήσω για πάντα). Νομίζω κι εγώ πως ο σκοπός διαφέρει από άθεο σε άθεο όπως διαφέρει κι από άνθρωπο σε άνθρωπο, δεν σχετίζεται δηλαδή με την αθεΐα. Το πιο πιθανό είναι να αλλάζει με τον καιρό και τα δεδομένα, πχ αν το σκεφτώ μακροπρόθεσμα θέλω να αφήσω τον κόσμο λίγο καλύτερο από ό,τι τον βρήκα όπως είπε και ο απευλεύθερος αλλά προς το παρόν σκοπός είναι να βρω δουλειά και να ζήσω (και να πάω στο wacken το καλοκαίρι : brrr : )

Εσένα Πιστέ ο σκοπός σου ποιος είναι;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Smoking Mirror
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2010 17:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω πως ο Πιστός εννοεί κάποιο υπερβατικό σκοπό.
Δηλ το να βρω δουλειά ή να διώξω τον ΔΝΤ ή κατι τέτοιο δεν έχουν να κάνουν με το θρησκευτικό-πνευματικό κομμάτι του ανθρώπου για το οποίο ρωτά ο Πιστός.
Οποιοσδήποτε θα μπορούσε να έχει κάτι τέτοιο ως σκοπό.
Η ερώτηση φαντάζομαι σχετίζεται με το σκοπό της ύπαρξής μας ως άνθρωποι, πότε θεωρούμε ότι έχουμε εκτελέσει το σκοπό μας ως υπάρξεις και πως διαφοροποιείται ο σκοπός μας μιας και είμαστε άθεοι.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

πότε θεωρούμε ότι έχουμε εκτελέσει το σκοπό μας ως υπάρξεις
an το πάρει έτσι, τότε εγώ δεν πιστεύω να υπάρχει τέτοιο πράγμα.
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

MariaEvri έγραψε:
πότε θεωρούμε ότι έχουμε εκτελέσει το σκοπό μας ως υπάρξεις
an το πάρει έτσι, τότε εγώ δεν πιστεύω να υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Εξ ου και το σχόλιό μου στον Πιστό. Αν μη τι άλλο, θέλω να δω τι επιχείρημα θα φέρει απέναντι στο αντίστοιχο λεγόμενο ενός Ινδουιστή (για ν ζωές).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Η άποψή μου.
Σύμφωνα απο (όσα) έχω καταλάβει μέχρι τώρα (σκοπός του ανθρώπου) είναι η αναζήτηση της ύπαρξης του Θεού και το τέρμα είναι η ανέβρεσή (ανεύρεσή)Του.
Νομίζω (όσα) όλα τα άλλα περί άθεης και ανεκτικής κλπ κοινωνιας έπονται (τίνος;).
Αυτά τα έγραψε ο Πιστός στις 06.01.11 και τα συμπλήρωσα εγώ με κόκκινο, ώστε να βγάζουν νόημα. Πιθανώς οι συμπληρώσεις μου δεν βγάζουν το νόημα, που θα ήθελε ο Πιστός, αλλά το φταίξιμο είναι δικό του. Πιστεύω ότι όποιος θέλει να ανοίξει ένα θέμα συζήτησης με τόσο βαρύγδουπο τίτλο οφείλει τουλάχιστον να χρησιμοποιεί ορθή σύνταξη στο εισαγωγικό του μήνυμα. Θεωρώ επίσης εντελώς ασύμβατο με τις ελληνοχριστιανικές παρλαπίπες (ότι η εκκλησία διατήρησε την ελληνική γλώσσα και χωρίς την εκκλησία σήμερα θα μιλούσαμε κάποιαν άλλη γλώσσα) οι απολογητές της εκκλησίας να δείχνουν τέτοια αδιαφορία για τη γλώσσα, που η καλή τους η εκκλησία τάχα μου διέσωσεν δι ημάς.

Μισό αιώνα τώρα, οι πάσης φύσεως εμπειρίες μου έχουν δείξει ότι δεν είναι φρόνιμο να αρχίζει κανείς κατ' ουσίαν να απολογείται στον οποιονδήποτε ξαμολάει το οποιοδήποτε ερώτημα σαν ανακριτής προς ύποπτο. Θεωρώ στοιχειώδη υποχρέωση του καλόπιστα θέτοντος οποιοδήποτε ερώτημα με σκοπό τη συζήτηση να θέσει εντός της συζητήσεως τις δικές του απόψεις με μια στοιχειώδη τεκμηρίωση-δική του, όχι παραπομπή στην Εθνική Βιβλιοθήκη. Δηλαδή, δεν θεωρώ σοβαρή εισαγωγή συζήτησης τη διατύπωση "Άποψή μου. Σύμφωνα με όσα έχω καταλάβει στον Άρη ζούνε μικρά πράσινα ανθρωπάκια" και να απαιτώ να μη φάω κράξιμο. Πιστεύω, λοιπόν, ότι ο Πιστός θα πρέπει να επαναδιατυπώσει επί το ορθότερο και πληρέστερο το ερώτημά του, διότι προφανώς δεν θέλει να εμφανίσει εαυτόν ως κριτή και βαθμολογητή των απόψεων των συνομιλητών του. Όπως ασφαλώς δεν θέλει να αναλωθεί σε διορθωτικά μηνύματα του τύπου "Δεν κατάλαβες...", "Δεν εννοούσα αυτό...", "Με παρεξήγησες...", "Μην είσαι αρνητικός..." κλπ κλπ κλπ
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ ορθά τα όσα λες, Αγησία, αν και θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου ότι πολλοί άνθρωποι δε γνωρίζουν στοιχειώδεις λεπτομέρειες της ελληνικής γλώσσας ακριβώς επειδή η ελληνική διαπαιδαγώγιση πάσχει σε αυτό το θέμα απίστευτα. Πάντως, οφείλουμε να μιλήσουμε επίσης για τα ενδιαφέροντα παράδοξα που οδηγούν πολύ κόσμο σε κλασσικά λάθη, και δει τους αγγλιστί λεγόμενους "hypercorrect rules," όπως το octopi αντί του ελληνοπρεπούς octopodes και του αγγλοπρεπούς — και ιδιαιτέρως «χαριτωμένου» — octopuses· ομοίως δε στο ελληνικίστικο «ανέβρεση» έναντι του «ανεύρεση,» προφανώς επειδή στη νεοελληνική γράφουμε βρίσκω, και ο κόσμος συχνά-πυκνά ξεχνάει, μάλλον, το εύρηκα.

Τώρα, το ότι η Εκκλησία (και, ως εκ τούτου, δυστυχώς, και το Σύνταγμα) καθιστούν ανεπίτρεπτη τη μετάφραση των Γραφών στη σύγχρονη ελληνική γλώσσα, μάλλον δημιουργεί ένα ενδιαφέρον πρόβλημα επικοινωνίας... για να μη σχολιάσουμε τη χρήση αρχαϊσμών από τους εκκλησιαστικούς κύκλους, όταν, ας πούμε, μία καθηγήτριά μου (αλήθεια, πόσοι σκέφτονται ότι, τυπικά, το «σωστό» είναι «μία καθηγητής,» άραγε...) στο λύκειο θεώρησε σωστό να διορθώσει τη χρήση της φράσης «εν πάσει περιπτώσει» στο κείμενό μου, λέγοντάς μου ότι έπρεπε να έχω γράψει «σε κάθε περίπτωση.»
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση