Μαθηματική - στατιστική πιθανότητα ύπαρξης (ανυπαρξίας) θεού

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

deja vu έγραψε:άν ο μέσος άνθρωπος έχει μία δυνατότητα αντίληψης Χ τότε ο πραγματικός εσωτεριστής θα έχει Χ+Υ ή και Χ+Υ+Ζ. Πως θα μπορούσε λοιπόν αυτός που βιώνει το Χ+Υ+Ζ να κατορθωσει να περιγράψει σε έναν που κατέχει μόνο το Χ?? Δύσκολο ιδίως εάν ο κάτοχος του Χ κατασκευάζει την κοσμοθεωρία του μόνο με έναν παράγοντα υποβαθμίζοντας την εξίσωση σε πρωτοβάθμια. Απο την άλλη ο κάτοχος του Χ+Υ+Ζ συνήθως αδιαφορεί για τον παραπάνω γιατί θα σπαταλήσει πολύτιμη ενέργεια για να του εξηγήσει εάν ο άλλος δεν θέλει να ακούσει.Πάλι με τα μαθηματικά μπλέξαμε όμως..
Δε θα το έλεγα. Βλέπεις αυτά δεν είναι μαθηματικά. Last time I heard στην πρωτοβάθμια εξίσωση ο βαθμός αφορούσε τη δύναμη όχι το πλήθος των αγνώστων. Και αυτά είναι μαθηματικά δημοτικού, κοντά είμαστε στα 7χρονα που ανέφερες...
deja vu έγραψε:ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
αυτό θα πει οξύμωρο, όχι παίζουμε!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Ας υποθέσουμε ότι εσύ λοιπόν μπορείς να δεις πράγματα που δε μπορώ εγώ. Θεωρείς επίσης ότι μπορούν να με επηρρεάσουν ακόμη και εάν δε μπορώ να τα δω, σωστά; Αυτή η δύναμη πάνω μου όμως θα μπορούσε να μελετηθεί από εμένα και άτομα που δεν πιστεύουν, αφού θα είχε αποτελέσματα στον κοινά αποδεκτό και υπαρκτό κόσμο. Και κάπου εκεί μπαίνει στο δωμάτιο ο κύριος Randi με το τεράστιο μούσι του και μια τεράστια βαλίτσα περιεχομένου 1M$...
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Andy Chaoscrow έγραψε:Και κάπου εκεί μπαίνει στο δωμάτιο ο κύριος Randi με το τεράστιο μούσι του και μια τεράστια βαλίτσα περιεχομένου 1M$...
:lol:

Εικόνα

Οι «θεοί» είναι αυτοί που επιμένουν ότι ο Randi εξαπατεί τον κόσμο, λέγοντάς του ότι τον εξαπατεί, και ότι έχει ψυχικές δυνάμεις:
Randi was once accused of actually using "psychic powers" to perform acts such as spoon bending. James Alcock relates this incident, which occurred at a meeting where Randi was duplicating the performances of Uri Geller: A professor from the University at Buffalo shouted out that Randi was a fraud. Randi said, "Yes, indeed, I'm a trickster, I'm a cheat, I'm a charlatan, that's what I do for a living. Everything I've done here was by trickery." The professor shouted back: "That's not what I mean. You're a fraud because you're pretending to do these things through trickery, but you're actually using psychic powers and misleading us by not admitting it." The famous author and believer in spiritualism Arthur Conan Doyle had years earlier made a similar accusation against the magician Harry Houdini. A similar event involved Senator Claiborne Pell. Pell believed in psychic phenomena. When Randi demonstrated viewing a hidden drawing by using trickery, Pell refused to believe that it was a trick, saying, "I think Randi may be a psychic and doesn't realize it."
xarxar έγραψε:
deja vu έγραψε:ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
αυτό θα πει οξύμωρο, όχι παίζουμε!
Προσωπικά, για αυτές τις περιστάσεις, λατρεύω τον όρο «σιδηρόξυλον» (ένα εξ ορισμού αδύνατο οξύμωρο, όχι ως σχήμα λόγου).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ξέρω για τους άλλους, πάντως εμένα προσωπικά αυτές οι αοριστολογίες μου τη δίνουν γενικά (και πολύ, μάλιστα) στα νεύρα. Πες μας, αν θέλεις, άνθρωπέ μου (deja vu) κάτι (έστω ενδεικτικά) απ' αυτά που λες ότι βίωσες/είδες/ένιωσες, ή δώσε μας μια παραμικρή ιδέα σε τι περίπου αναφέρεσαι. "Εγώ ξέρω, εγώ είδα, εσείς, άσχετοι, μικροί, ανίδεοι, τιποτένιοι, κοινοί θνητοί απλά ζήστε στην άγνοια".

Έχεις διαβάσει ποτέ σου Λάβκραφτ; Ακριβώς σαν χαρακτήρας του μου ακούγεσαι.
"Καθώς διηγούμαι τα γεγονότα που οδήγησαν σ' αυτό το καταφύγιο για τρελούς, γνωρίζω ότι η σημερινή μου κατάσταση θα δημιουργήσει φυσικά αμφιβολίες για την αυθεντικότητα της διήγησής μου. Δυστυχώς, το μεγαλύτερο μέρος της ανθρωπότητας έχει πολύ περιορισμένη πνευματική οξυδέρκεια για να εκτιμήσει με υπομονή και εξυπνάδα ορισμένα απομονωμένα γεγονότα που βρίσκονται έξω απ' την κοινή εμπειρία και τα οποία μπορούν να δουν και να αισθανθούν μόνο λίγα, ψυχολογικά ευαίσθητα άτομα."
Πρόκειται για την πρώτη παράγραφο του διηγήματος του ανωτέρω αγαπημένου μου συγγραφέα "Το μνήμα" (The tomb"), την οποία ολόκληρη, στο πρωτότυπο αγγλόφωνο κείμενο παραθέτω αμέσως παρακάτω:

"In relating the circumstances which have led to my confinement within this refuge for the demented, I am aware that my present position will create a natural doubt of the authenticity of my narrative. It is an unfortunate fact that the bulk of humanity is too limited in its mental vision to weigh with patience and intelligence those isolated phenomena, seen and felt only by a psychologically sensitive few, which lie outside its common experience. Men of broader intellect know that there is no sharp distinction betwixt the real and the unreal; that all things appear as they do only by virtue of the delicate individual physical and mental media through which we are made conscious of them; but the prosaic materialism of the majority condemns as madness the flashes of supersight which penetrate the common veil of obvious empricism."

Σου/σας θυμίζει κάτι;

Τελικά θα μας πει επιτέλους κανείς την πάσα αλήθεια; Υπάρχουν δαίμονες/βελζεβούληδες/τελώνια/τζίνι/φαντάσματα/νεράιδες και όποιο άλλο μυθικό ον έχει περιγραφεί στο παρελθόν, ή μήπως ο αγαπημένος μου συγγραφέας είχε δίκιο και θα επιστρέψουν κάποτε οι Μεγάλοι Παλιοί;

Παππούουουουου, πού είσαι;

(Μήπως τελικά πίσω από το σεισμό κρύβεται το ξύπνημα του Κθούλου;)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

deja vu έγραψε:Είναι λυπηρό αλλά δυστυχώς δεν γίνεται ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.Θα ήταν το λιγότερο ανόητο απο μέρους αυτού που εισέπραξε το βίωμα να το διαπραγματευτεί όσον τουλάχιστον αφορά την αυθεντικότητα του...
Η άποψή μου για κάποιον που μιλάει για "βιώματα" είναι ότι:
- Αν νομίζει ότι υφίστανται, είναι αδύναμο μυαλό
- Αν ξέρει ότι δεν υφίστανται και λέει ψέμματα, είναι attention whore
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Έχεις διαβάσει ποτέ σου Λάβκραφτ; Ακριβώς σαν χαρακτήρας του μου ακούγεσαι.
Έχοντας μελετήσει σημαντικά το θέμα, ισχύει ότι «νιώθεις» πράγματα. Όπως και στο σεξ, σε μία συναυλία, ή σε μία φανταστική εκδήλωση.

Εκδήλωση. Το να σε συνεπαίρνει η όλη εμπειρία. Τελικά, αυτό είναι το θέμα. Η εντύπωση, αν θες, σαν τα ναρκωτικά (αν προτιμάς, τα ενθεογενή και οι ψυχοτρόπες ή ψυχοενεργές ουσίες). Άκομα και μία καλή εξάσκηση ή ένα σύνολο εκτάσεων το επιτυγχάνουν.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

tasos_didymoteicho έγραψε:(Μήπως τελικά πίσω από το σεισμό κρύβεται το ξύπνημα του Κθούλου;)
Εδώ που τα λέμε κάπου εκεί κοντά δεν είναι η R'lyeh;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
deja vu
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Ιαν 2011 20:54
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν ξεκινώντας με ένα απόσπασμα του Αλιστερ Κρόουλι το οποίο με βρίσκει απόλυτο σύμφωνο
Ο Μαθητής ,εάν κατορθώσει να έχει επιτυχία στις ακόλουθες πρακτικές, θα βρεί τον εαυτό του αντιμέτωπο με πράγματα (ιδέες ή όντα) πολύ ένδοξα ή φοβερά άσχημα να περιγραφούν. Είναι απαραίτητο να παραμείνει ο αφέντης όλων αυτών που του παρουσιάζονται,ακούει ή συλλαμβάνει ΑΛΛΙΩΣ θα είναι ο σκλάβος της παραίσθησης και ο προσευχητής της τρέλλας.
- Απόσπασμα απο το Magick in Theory and Practice.

Χρησιμοποίησα στο προηγούμενο ποστάρισμα μου Μαθηματικά για καλύτερη επεξήγηση όχι για τεκμηρίωση,ως γνωστόν ο ανθρώπινος εγκέφαλος χρησιμοποιεί ένα πολύ μικρό μέρος του εγκέφαλου του.
Μεγάλοι Αποκρυφιστές όπως οι Φορτσούν,Μπλαβάτσκυ,Κρόουλι οι οποίοι ερεύνησαν πολλά χρόνια την πρακτική του χώρου υποστηρίζουν ότι κατάφεραν κάτι περισσότερο σε αυτό τον τομέα και όχι άδικα,απο την κληρονομιά που μας αφήσανε αντλήσαμε όλοι οι σύχρονοι αποκρυφιστές μια βελτιστοποίηση της μεθοδολογίας και μπόλικες συμβουλές για το τι να προσέχουμε και πως να φυλαγόμαστε..

Ουδείς απο όσους ξέρω όπου ασχολήθηκε σοβαρά και επαγγελματικά με τον αποκρυφισμό δεν μου έχει πει ότι δεν βρήκε ανταπόκριση,οι απόψεις των μεγάλων αποκρυφιστών για το τι συναντήσανε όταν κάνανε το τάδε...ε έτσι το συναντάμε και όσοι κάνουμε κάτι παρόμοιο και η επαλήθευση φέρνει την επιβεβαίωση και κάνει γνωστή την αλήθεια

Απόψεις σαν του Τάσου Διδυμότειχου που προσπαθεί να συγκρίνει αποδεδειγμένη λογοτεχνία τρόμου με την τέχνη του Αποκρυφισμό μου φέρνει
στην μνήμη κάτι γιαλατζί-μάγκες που έχω συναντήσει με το κιλό στον παρελθόν,τους γνωρίζω καλά αυτούς,αν του μετακινούσα αναίτια ένα τασάκι απο το τράπεζι του και το ρίχνα κάτω(που μπορούσα εύκολα να το κάνω) θα έβαζε τα πόδια του στο κεφάλι του και θα έτρεχε όπως στις ταινίες του ο θανάσης βεγγος..

Η Μάυρη Μαγεία λειτουργεί και λειτουργεί μια χαρά κιόλας σε πληροφορώ,εφόσον γίνει το τελετουργίκο σωστά.
Με το "λειτουργεί" εννοώ και ο δαίμονας έρχεται και η εντολή που του δίνεις πραγματοποιείται. Σε πάμπολλες περιπτώσεις το δεύτερο σκέλος δεν είναι δυνατόν να είναι αμφισβητήσιμο, αν και τα αποτελέσματα έρχονται πάντα μέσω μιας απίστευτης σεράς "συμπτώσεων"(έτσι φαίνονται τουλάχιστον) .Μπορεί να αναρωτιέσαι αν όντως πέτυχε και να αρχίζεις να μαθαίνεις κάποια νέα τα οποία κατα σύμπτωση πάντα συμβαίνουνε σε αυτόν που στοχεύεις να γίνουνε,γιατί άραγε?

Ακόμα οι κίνδυνοι που ελοχεύουν σε όποιον μπλέξει με τέτοιες καταστάσεις είναι πολλοί,για παράδειγμα θυμάμαι ενα περιστατικό που έχει μείνει χαραγμένο στο μυαλό μου,αυτό είχε συμβεί σε κάποια τελετή όταν καλέσαμε το πνεύμα της Τετάρτης τον Ασταρώθ,σε κάποια στιγμή άπειρος άκομα και κάπως φοβιμένος θα έλεγα έχασα την ισορροπία μου και βρέθηκα λίγα εκατοστά εκτός κύκλου,για το πότε εκσφενδονίστηκα στον τοίχο δεν το κατάλαβα,οι μώλωπες και οι γρατζουνίες που κληρονόμησα απο τον εξαγριωμένο Ασταρώθ δεν τίθονται αμφισβήτησης απο την στιγμή που υπήρχανε και μάρτυρες,αφού επέζησα ακόμα είμαι τυχερός,τέτοια <ατυχήματα> έχουν καταγραφεί πολλά στην προιστορία των τελετών και μάλιστα με θανάτους,όποιος θέλει ας ψάξει..

Να εξηγήσω γιατί είναι εξαγριωμένοι τώρα?
Για φαντάσου ότι ξεσηκώνουμε μια προαίωνια οντότητα να αφήσει τον χώρο της και να μας επισκεφθεί,μια οντότητα η οποία είναι δισεκατομμυρίων ετών ηλικίας ενώ εμείς σε άθροισμα δεν ήμασταν ούτε 100,μια οντότητα η οποία έχει ζήσει και δεί τον Θεό απο κοντά,έχει δεί την Γένεσις,την εξέλιξη της δημιουργίας,γενικά έχει δεί και έχει περάσει τόσα πολλά όπου και μόνο η μνήμη των εμπειρίων της είναι μεγαλύτερη απο όσο όλες οι βιβλιοθήκες του πλανήτη μας μαζί,μας βλέπει πολύ υποτιμητικά οπότε εμας τους αυθάδης νεοσούς που τολμήσαμε να την καλέσουμε....για στάσου λίγο ρε μεγάλε λέει για βγές έξω απο τον κύκλο σου και τα ιερά ονόματα που σε προστατεύουν,για κάνε ένα βήμα προς τα εδώ να δούμε πόσα απίδια χωράσει ο σάκος τελικά και να λογαριαστούμε,εδώ που τα λέμε η αλήθεια είναι ότι αν ενα 7χρόνο σε στέλνε να αγοράσεις σοκοφρέτα απο το περίπτερο θα ήτανε πταίσμα μπροστά σε αυτό που κάναμε εμείς,οκ το καταλαβαίνω αυτό..

Αυτός που έχει βιώσει εμπειρικά καταστάσεις έχει το δικαίωμα να κρίνει αν είναι αληθινές ή όχι,οι υπόλοιποι όχι δεν έχουνε αυτό το δικαίωμα,βέβαια το να κάνω λάθος εκτίμηση εγώ ναι αυτό υπάρχει σαν ενδεχόμενο άλλα επαναλαμβάνω όσοι ζήσανε και περπατήσανε στο μονοπάτι του Αποκρυφισμού επιβεβαίωνουνε και επαληθεύουνε ότι ήρθανε σε επαφή με οντότητες(με οποιαδήποτε μορφή),κανείς και ποτέ δεν έχει βγεί να πεί ότι δεν υπάρχει τίποτα και να τα διαψεύσει όλα αυτά,αν άκουγα απο κάποιον που έχει ασχοληθεί όμως σοβαρά κάτι τέτοιο σαν μιλάω πολύ ειλικρίνα ότι θα έμπαινα σε σκέψεις και αληθινές αμφιβολίες τουλάχιστον

Τώρα για τους γιαλατζί-μάγκες πάντα θα υπάρχουνε,το ξέρω και μάλλον πρέπει να τους περιφρονώ απο εδώ και πέρα,το μόνο που ξέρουνε να κάνουνε είναι να πετάνε καμιά βλαχο-εξυπνάδα νομίζοντας ότι βρίσκουνε στόχο κιόλας,ποτέ κανείς απο αυτούς τους τύπους δεν θα τολμούσε να καλέσει(έστω και αν γνώριζε τον τρόπο) ή να βρεθεί με ένα πνεύμα μαζί στον ίδιο χώρο,όχι τίποτα άλλο άλλα για να δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος τελικά..

Συγνώμη για το μακροσκελές της απάντησης,αν θεωρήσω ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο επωφελές να επισημάνω δεν θα ξαναποστάρω,περισσότερο ήθελα να μελετήσω τον τρόπο που σκέφτονται άτομα που νομίζουνε ότι υπάρχει μόνο ύλη και τίποτα άλλο παρα πέρα,πράγμα αδιανόητο για μένα βέβαια και ασύλληπτο σύγχρονοι εγκεφαλοι να ταυτίζονται με τέτοιες απόψεις!!
Και όπως περίμενα..έχετε μια κοσμοθεώρηση την οποία θεωρείται και δεδομένη με απόψεις ατεκμηρίωτες(!) πράγμα που συνεπάγεται αδικαιολόγητη κοσμοθεώρηση οπότε και πιθανότατα λανθασμένη(πάλι μαθηματικά,για επεξήγηση όμως μόνο όχι για τεκμηρίωση)
-YHVH
Light in extension
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

:music-guitarred: :music-trumpet: :big-band: :big-band: :big-band: :Drums: :harp: :piano: :band-singer: :band-singer: :violin:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

deja vu έγραψε:Ο Μαθητής ,εάν κατορθώσει να έχει επιτυχία στις ακόλουθες πρακτικές, θα βρεί τον εαυτό του αντιμέτωπο με πράγματα (ιδέες ή όντα) πολύ ένδοξα ή φοβερά άσχημα να περιγραφούν. Είναι απαραίτητο να παραμείνει ο αφέντης όλων αυτών που του παρουσιάζονται,ακούει ή συλλαμβάνει ΑΛΛΙΩΣ θα είναι ο σκλάβος της παραίσθησης και ο προσευχητής της τρέλλας.
- Απόσπασμα απο το Magick in Theory and Practice.
I have seen the night torn into thin darkling strips and woven into shapes too bleak for dreams.
- Απόσπασμα από κάρτα του Magic: The Gathering.
:whistle:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Χρησιμοποίησα στο προηγούμενο ποστάρισμα μου Μαθηματικά για καλύτερη επεξήγηση όχι για τεκμηρίωση,ως γνωστόν ο ανθρώπινος εγκέφαλος χρησιμοποιεί ένα πολύ μικρό μέρος του εγκέφαλου του.
[youtube]Z8AL2ZRPpSI&feature=related[/youtube]

Ο μόνος Astaroth που έχω δει είναι ο χαρακτήρας του Soul Calibur II και ήταν όντως δυνατός! Βέβαια αν γνώριζα τον τρόπο να καλέσω εκείνον που εννοείς εσύ, σιγά μην καθόμουν. Ποιος λέει όχι σε ένα εκατομμύριο;

Βέβαια ο τρόπος που μπαίνεις εδώ νομίζοντας ότι η δική σου προσωπική εμπειρία είναι η μόνη υπαρκτή και αξιόλογη είναι και ο λόγος που αντί για σοβαρή κουβέντα θα εισπράξεις πιθανότατα ειρωνεία... Ξέρεις, και μεις που ήμασταν 15-20 χρόνια πιστοί και με 1000 προσευχές δεν είδαμε τίποτα απολύτως, έχουμε κάποιο δικαίωμα να εκφέρουμε άποψη για τα μεταφυσικά και να τα γελοιοποιούμε. Όπως και να το κάνεις, 15-20 χαμένα χρόνια είναι αυτά (από "πνευματικής" άποψης) και μερικές φορές εκνευρίζεται κανείς, τι να γίνει;
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

ως γνωστόν ο ανθρώπινος εγκέφαλος χρησιμοποιεί ένα πολύ μικρό μέρος του εγκέφαλου του.
Ως γνωστόν δεν ισχύει αυτό. Αν δεν τον χρησιμοποιούσαμε όλο θα μπορούσαμε να αφαιρέσουμε ότι περισσεύει και να είναι το κεφάλι μας πιο ελαφρύ.
http://faculty.washington.edu/chudler/tenper.html
http://en.wikipedia.org/wiki/10%25_of_brain_myth
…αν του μετακινούσα αναίτια ένα τασάκι απο το τράπεζι του και το ρίχνα κάτω(που μπορούσα εύκολα να το κάνω) θα έβαζε τα πόδια του στο κεφάλι του και θα έτρεχε όπως στις ταινίες του ο θανάσης βεγγος..
Προσωπικά δεν θα έτρεχα πουθενά. Θα ήθελα να το δω αν μπορείς να το κάνεις.
Για φαντάσου ότι ξεσηκώνουμε μια προαίωνια οντότητα…
Μου φαίνεται λίγο δύσκολο μια τέτοια οντότητα να έρχεται, να κάνει ένα θέλημα με το ζόρι και να μην σε κάνει πουρέ μετά με κάποιο τρόπο. Τι κύκλοι και ξεκύκλοι, αν είχε τόση δύναμη θα έπρεπε να μπορεί να κάνει ό,τι θέλει.
βέβαια το να κάνω λάθος εκτίμηση εγώ ναι αυτό υπάρχει σαν ενδεχόμενο
Τι εννοείς λάθος εκτίμηση; Πριν δεν μίλησες για πράγματα που έχεις ζήσει; Πως μπορείς να κάνεις λάθος εκτίμηση σε κάτι που έζησες; Όσον αφορά την ερμηνεία τους ας πούμε;
αν άκουγα απο κάποιον που έχει ασχοληθεί όμως σοβαρά κάτι τέτοιο σαν μιλάω πολύ ειλικρίνα ότι θα έμπαινα σε σκέψεις και αληθινές αμφιβολίες τουλάχιστον
Έχω ασχοληθεί με μαγεία μέσω του παγανισμού. Αυτά όμως είναι τόσο γενικά κι αόριστα όντως και ο καθένας λέει τα δικά του. Οι δικοί μου ας πούμε έλεγαν πως δεν υπάρχει λευκή και μαύρη μαγεία, απλά μαγεία. Εγώ δεν είδα τίποτα πάντως. Και δεν στόχευαν σε τόσο ακραία σκηνικά σαν κι αυτά που περιγράφεις αλλά ακόμα και τα πιο απλά δεν τα είδα κι ούτε ένιωσα τίποτα περίεργο. Μια ευφορία από τα κρασιά που πίναμε μόνο :p
πράγμα αδιανόητο για μένα βέβαια και ασύλληπτο σύγχρονοι εγκεφαλοι να ταυτίζονται με τέτοιες απόψεις!!
Με απόψεις επιστημονικές εννοείς; Εμένα πάλι μου φαίνεται ασύλληπτο στον αιώνα μας που πολλοί άνθρωποι δεν αποδέχονται αποδεδειγμένα επιστημονικά δεδομένα αλλά περί ορέξεως...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Στη σχετική σελίδα που παρουσίασα νωρίτερα, Ιοκάστη, εκφράζεται και η άποψη που περιγράφεις ως σχήμα (αν και δεν είναι η μόνη ερμηνεία, πέραν αυτής του νέου μέλους).

Επίσης, να με συμπαθά ο déjà vu, αλλά είναι ειρωνικό να ακούω σχόλια για μάγκες και μετά να γίνεται απειλή επίδειξης με τασάκι, ειδικά όταν ο ίδιος εκφράζει οδύνη ως προς την ενασχόλησή του με τη Μαύρη Μαγεία. Αυτό ακριβώς δεν είναι στα σχήματα για τα οποία μιλάμε; Επίσης, νομίζω ότι θα έπρεπε να θυμάται, ο ίδιος, τις θέσεις του Crowley, μιας και τον ανέφερε ο ίδιος: τη διαφορά του Θελήματος από τη θέληση του Εγώ, όπως και ότι ο κύριος αυτός διατύπωνε την άποψη ότι η μαγεία είναι, σε συνάδεια με παρόμοιες πεποιθήσεις, ακόμα και η εξάσκηση καθαρά μηχανικών και τυπικών πράξεων, χρησιμοποιώντας για αυτήν τον ορισμό: «η Επιστήμη και η Τέχνη πρόκλησης Αλλαγής σε συμφωνία με τη Θέληση.»

Έχει σημασία; Για μένα, το πράγμα είναι απλό: στην τελική, παλικαρισμοί και μάλιστα ασύμφωνοι με το όλον δεν είναι;
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ προσωπικά δεν απορρίπτω την Μαγεία σαν "φαινόμενο". Υπάρχουν μια σειρά από πράγματα που κινούνται στην σφαίρα του "υπερβατικού" τα οποία νομίζω ότι η επιστήμη δεν είναι σε θέση να τα εξηγήσει ακόμα και συνήθως δεν τα ακουμπάει.

Το τι είναι αυτά ίσως να άξιζε να τα δούμε και να τα κουβεντιάσουμε, αλλά ότι και να είναι, προσωπικά πιστεύω ότι έχουν πολύ καλή φυσική εξήγηση απλά εκτός της τωρινής μας γνώσης και ίσως σε άλλες κατευθύνσεις από αυτήν.

Αυτό που απορρίπτω από την άλλη, και σίγουρα δεν μπορώ να το καταλάβω, είναι το να εμφανίζεται κάποιος άνθρωπος που να δηλώνει ότι γνωρίζει αυτά τα πράγματα, ότι έχει ικανότητες πέραν των συμβατικών και ότι έχει παίξει τάβλι με "οντότητες" από το υπερπέραν.
Κάποιος με τέτοιες εμπειρίες και δυνατότητες, μετά από όλα αυτά έρχεται εδώ να μας πει τι; Δεν νομίζω ότι θα έμπαινε καν στον κόπο να μιλήσει ένας τέτοιος άνθρωπος.
Πολύ περισσότερο να λέει αυτά που μας λέει ο φίλος.

Deja Vu με το συμπάθιο αλλά you may sell but we're not buying. Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο να πεις τότε πες το, άσε τις σάλτσες και τα φούμαρα περί του τι είσαι και τι έκανες και πόσο μικρά και αστεία σου φαίνονται τα υπόλοιπα. Αν σου φαίνονται έτσι τότε κακώς ασχολείσαι με αυτά.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

deja vu έγραψε: Ακόμα οι κίνδυνοι που ελοχεύουν σε όποιον μπλέξει με τέτοιες καταστάσεις είναι πολλοί,για παράδειγμα θυμάμαι ενα περιστατικό που έχει μείνει χαραγμένο στο μυαλό μου,αυτό είχε συμβεί σε κάποια τελετή όταν καλέσαμε το πνεύμα της Τετάρτης τον Ασταρώθ,σε κάποια στιγμή άπειρος άκομα και κάπως φοβιμένος θα έλεγα έχασα την ισορροπία μου και βρέθηκα λίγα εκατοστά εκτός κύκλου,για το πότε εκσφενδονίστηκα στον τοίχο δεν το κατάλαβα,οι μώλωπες και οι γρατζουνίες που κληρονόμησα απο τον εξαγριωμένο Ασταρώθ δεν τίθονται αμφισβήτησης απο την στιγμή που υπήρχανε και μάρτυρες,αφού επέζησα ακόμα είμαι τυχερός,τέτοια <ατυχήματα> έχουν καταγραφεί πολλά στην προιστορία των τελετών και μάλιστα με θανάτους,όποιος θέλει ας ψάξει..
Εχουν καταγραφεί αλλα δεν εχουν μαγνητοσκοπηθεί, γιατι άραγε; Πως ειναι δυνατόν στην εποχή μας, να μην υπάρχει ουτε ενα video, έστω απο κινητό, το οποίο να δείχνει κάποιο απο τα πολλά μεταφυσικά φαινόμενα που υποτίθεται οτι συμβαίνουν σε ανάλογες τελετές;
Για μένα η απάντηση είναι απλή. Κάποιες απο τις μαρτυρίες είναι ψευδείς και κάποιες αποτέλεσμα ομαδικής παραίσθησης, προερχόμενης απο τις προσδοκίες των συμμετεχόντων και απο την όλη τελετουργική διαδικασία. Οπότε στην πρώτη περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να τραβηχτεί video, ενω στη δεύτερη αν εχει τραβηχτεί δεν θα δείχνει τίποτα, οπότε δεν υπάρχει λόγος να προβληθεί. Να μή ξεχασω και την περίπτωση οπου κάποιοι απο τους συμμετέχοντες παραπλανούν τους υπόλοιπους με τη βοήθεια διαφόρων tricks.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

deja vu έγραψε: Η Μάυρη Μαγεία λειτουργεί και λειτουργεί μια χαρά κιόλας σε πληροφορώ,εφόσον γίνει το τελετουργίκο σωστά.
Εικόνα
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα είχα ξεχάσει αυτά! :lol: Μεταξύ μας, μερικοί (αν είναι δυνατόν) έχουν εκφράσει κανονικότατα την υπόθεση ότι οι σκεπτικιστές κάνουν δύσκολη την εμφάνιση παραφυσικών φαινομένων (ένα μέλος στο RDF.Net, ο pl3bs [ουδέν σχόλιο], το είχε βαφτίσει "the Goats Effect," κάνοντας τη δική του αντισάτυρα στο χαρακτηρισμό «πρόβατα» [sheep] για τους «πιστούς»).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Κόμη, ρε συ Κόμη....χέστηκα στο γέλιο, που το βρήκες αυτό ρε φίλε;

Απλά Θεός (και σημειωτέον είναι η πρώτη φορά που γράφω τη λέξη με κεφαλαίο....) maximum respect!
αν του μετακινούσα αναίτια ένα τασάκι απο το τράπεζι του και το ρίχνα κάτω(που μπορούσα εύκολα να το κάνω)
Αναρωτιέμαι γιατί όλοι οι ντεμέκ μάγοι εξαντλούν τις δυνατότητές τους σε πράγματα παντελώς άχρηστα σε όλους και εύκολα αναπαραγόμενα με κοινότυπα ταχυδακτυλουργικά κόλπα;
Μετακινείς τασάκια;Σιγά τ'αυγά! Μπορείς να μετακινήσεις 300.000 ευρώ από τον λογαριασμό του Πάγκαλου στον δικό μου; Αν όχι ευχαριστώ το τασάκι μου το κουνάω και μόνος μου. Αν μπορείς να μετακινείς τίποτις βαρύτερο να σε φωνάξω στην επόμενη μετακόμιση.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Γιατρος Του Ικα έγραψε:...
Αναρωτιέμαι γιατί όλοι οι ντεμέκ μάγοι εξαντλούν τις δυνατότητές τους σε πράγματα παντελώς άχρηστα σε όλους και εύκολα αναπαραγόμενα με κοινότυπα ταχυδακτυλουργικά κόλπα;
Μάγια!!! Μάγια!!!
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
noxteryn έγραψε:I have seen the night torn into thin darkling strips and woven into shapes too bleak for dreams.
- Απόσπασμα από κάρτα του Magic: The Gathering.
:whistle:
Πωλείται συλλογή άνω των 4000 καρτών σε καλή κατάσταση από Revised/Ice Age και μετά, μέχρι 6th/7th edition περίπου. Τιμή συζητήσιμη. Δώρο starter Netrunner.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Απάντηση